שייט תענוגות בפיורדים הנורווגיים
מאת: תמירה צדקיהו-חסון


לאחר התנסות חיובית בשייט בים התיכון, הצלחתי לשכנע את הירושלמי החי עימי, לצאת לראשונה לקרוז בפיורדים הנורווגיים. הבטחתי לו שבכל נמל נוכל לברוח, בין אם יחוש ברע ובין אם הפחד ישתלט עליו (ירושלמי...).


אף אחד מתסריטי האימה הללו לא התרחש, ולמעשה קרה בדיוק ההפך – נופי הפיורדים, כפי שהם משתקפים מחלון ומרפסת חדרנו בספינה, שכנעו אותנו שמעכשיו רק כך נטייל בארצות הים.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

שייט בנרופיורד  (צילום: כרמית וייס)
בתיה הצבעוניים של העיר ברגן מכיוון הים  (צילום: שלמה צדקיהו)
הבתים העתיקים של ברגן  (צילום: שלמה צדקיהו)
שייט בנרופיורד  (צילום: כרמית וייס)
בתי עץ עתיקים בקריסטיאנסנד  (צילום: שלמה צדקיהו)
המפל בעיירה הלסילט  (צילום: שלמה צדקיהו)


יעדים בשייט בפיורדים של נורווגיה המוזכרים בכתבה:
גייראנגר (A), הלסילט (B), פלאם (C), ברגן (D), קריסטיאנסנד (E), אוסלו (F), קופנהגן (G)

* המסלול בכתבה זו הוא רק אחד ממסלולי השייט בסקנדינביה
enlightenedלפרטים על שייט בפיורדים של נורווגיה וביעדים נוספים >>


העיר הצפה וחגורות ההצלה

כבר מרחוק, בעוד אנו מתקרבים אל הספינה, הבנו שאנחנו נוסעים אל עיר צפה. ממדיה הענקיים היו מרשימים. כשהגענו למסוף הנוסעים, נבהלנו קצת מכמות הנוסעים, אך הכול אורגן בצורה מסודרת, ולאחר שעה קלה כבר היינו בחדרנו, אחד מתוך 1,130 חדרים בספינה. התיישבנו על הכיסאות, נאנחנו בעונג והצהרנו שיהיה מה שיהיה, לא תזיז אותנו גם סערה. דקות אחדות לאחר מכן הגיע החדרן, אחד מתוך כ- 1,000 אנשי צוות. הוא הציג את עצמו ואמר שיעמוד לרשותנו בכל בקשה.
 
באותה הזדמנות הודיע לנו החדרן, שחובה להגיע לסיפון עם חגורת הצלה, ל"סדרת חינוך", בה נקבל קורס מזורז בהישרדות. עלינו לרציף עם עוד כמה עשרות אנשים (בספינה יש מקום ליותר מ- 2,220 נוסעים). צוות רב לשוני החל בהסברים ברצינות תהומית, עוברים משפה לשפה. אנחנו ועוד אנשים מסביבנו לא יכולנו שלא לצחוק מהמעמד, אם כי אין ספק שחזרנו לחדר רגועים. עתה התפננו לקרא בעיון את עלון הספינה, שחולק מדי ערב, ואת כל הפרטים לגבי הספינה ומדוריה השונים, והחשוב ביותר, היכן ממוקמות המסעדות.

 

שפיצברגןהחיים על הספינה – אוכל ובידור

את היום הראשון להפלגה, שהחלה בקופנהגן, בירת דנמרק, העברנו בשייט בים הפתוח, טיולים על הסיפונים העליונים, ישיבה במרפסת וקריאה. ירדנו ועלינו, גילינו ובילינו. אכן עיר! עם רחוב חנויות, פינות קפה ומשקאות, מועדון, בריכה מחוממת (בה שכשכתי מוקדם בבוקר, לפני שההמונים הגיעו), וצוות שלא נח לרגע. וכמובן, אוכל, הרבה אוכל.
 
על פי כמויות האנשים שישבו בקומת האוכל, הבנו שגם אנחנו נהפוך את בילוי השייט גם לבילוי אוכל. לא אפרט את כל הטוב  מאכלי ים, פיצות, סלטים, עוגות, גלידות  הרוב טעים והכול טרי. צוות הבידור של הספינה פעיל משעות הבוקר  תרגילי התעמלות על הסיפון העליון, משחקי חברה, פעילות לילדים, ותכניות בידור בערב.
בתי מלון בקופנהגן
כתבה על שייט בספינת הדואר הנורווגית

קרוז פיורדים נורבגיה  קרוז פיורדים נורבגיה
חדר האוכל בספינה, הכותבת והחדרן המסור (צילום: שלמה צדקיהו) 


טיולים על חופי נורווגיה

החל מהיום השני להפלגה, מדי בוקר, מוקדם בבוקר, יצאנו לצלם את הנופים שניגלו לעיניינו בעת שהספינה התקרבה לחוף, ואת הגעת הספינה לנמל.
 
בכל עגינה מוצעים לנוסעים טיולי חוף, עם מלווה מהאנייה ומדריך מקומי. לפעמים מוצעות מספר אפשרויות, ולפעמים טיול אחד בלבד. הנוסעים מתבקשים להירשם לטיולים מוקדם ככל האפשר, ולבחור את הטיול ואת השפה: אנגלית, צרפתית ואיטלקית. עם ההגעה לנמל כבר ממתינים האוטובוסים, ומניסיוני, קשה עד בלתי אפשרי להצטרף ביום הטיול. פעם אחת "התעוררתי מאוחר", ונאלצתי להצטרף לטיול בצרפתית...
 
הטבע היה הדבר שביקשנו בטיול. הערים השונות  ברגן, אוסלו וקופנהגן לא היו הסיבה בגללה יצאנו לשייט, אך היו תוספת מבורכת. אתרי הטבע בהם ביקרנו, הם שנתנו תמורה מלאה לציפיות שלנו, והם שהיו נקודת הפתיחה לתכניות לקרוזים נוספים.
 
קרוז פיורדים נורבגיה, הלסילט
המפל בעיירה הלסילט, 200 ספינות קרוזים עוגנות כאן כל עונה (צילום: שלמה צדקיהו)
 

פיורד גייראנגר – מלך הפיורדים

ביום השני התקדמה הספינה לאיטה בין קירות הסלע התלולים של פיורד סנילבס (Sunnylvsfjord). ההרים הגבוהים, פסגותיהם מכוסות שלג ומורדותיהם זרועים מפלים, בינות לצמחייה העבותה מבצבצים פה ושם בתים מבודדים. מראה עוצר נשימה. קולות השמחה ותקתוק המצלמות הם הקולות היחידים שמפירים את השלווה. איזו התחלה נפלאה.
 
הספינה עוגנת בעיירה הזעירה הליסילט (Hellesylt), על גדות פיורד סנילבס. כאן עוגנות כל הספינות השטות לעבר פיורד גייראנגר (Geirangerfjord), כ- 200 ספינות קרוזים בעונה, ומכאן יוצאים לסיורים. לפני העלייה לאוטובוס, צעדנו למפל הנפלא שבעיירה, שמימיו שוצפים לעבר הפיורד.
 
מכאן יצאנו לסיור בן יום, בכביש ישן וצר, במהלכו עצרנו בכמה מקומות קסומים, כשהשיא היה הר דלסניבה (Dalsnibba). מגובה 1,500 מטר נשקף נוף קסום - שלג בראשי ההרים, קרחון, ומתחת לכל אלה פיורד גייראנגר והספינה שלנו, שהמתינה לנו בנמל ונראתה כצעצוע.
 
קרוז פיורדים נורבגיה, גייראנגר פיורד
גייראנגר פיורד וספינת "הצעצוע" שלנו, מבט מתצפית דלסניבה  (צילום: שלמה צדקיהו)
 פלאם – הרכבת שאסור להפסיד

הכפר הזעיר והקסום פלאם (Flam), שוכן בקצהו של ארלנדס פיורד (Aurlandsfjord), שלוחה של סוגנה פיורד (Sognefjorden), הארוך בפיורדים של אירופה, דרכו הגענו לכאן. מפלאם יוצאת רכבת שהיא בבחינת "אסור להפסיד". הרכבת נבנתה באמצע המאה שעברה, ובדרכה, לאורך 20 ק"מ, היא עוברת 24 מנהרות וגשר אחד. היא מטפסת לאיטה בשיפוע של עד 55%, עוברת הרים, עמקים, נהרות, חוות, ומפלים, ויש לה מספר תחנות עצירה, עד תחנתה האחרונה בכפר מירדל (Myrdal), ממנו היא יורדת חזרה.
 
גולת הכותרת במסלול הרכבת הוא מפל קיוספוסן ( Kjosfossen), הנופל מגובה 225 מטר. הרכבת עוצרת וכל נוסעיה יורדים לתצפית על המפל. ברקע נשמעת מוסיקת עם נורווגית, ובין המפלים צצה רקדנית, בשמלה אדומה, ורוקדת על הסלעים בלב המפל. היא משחקת את דמותה של הולדרה (huldra), בת היער הפתיינית, מאגדות העם הסקנדינביות.
 
קרוז פיורדים נורבגיה, הרכבת מפלאם
אחת העצירות של הרכבת היוצאת מפלאם, בת היער הפתיינית (צילום: שלמה צדקיהו)
 

ברגן – שוק הדגים ובתי הסוחרים

ברגן (Bergen), העיר השנייה בגודלה בנורווגיה, הייתה פרושה לפנינו במלוא הדרה, בעת שהאונייה שייטה לעבר הנמל. מהסיפון נראו בתי העץ של רובע "הרציף"  בריגן (Bryggen), בולטים בצורתם האחידה ובצבעוניותם.
 
עם הירידה מכבש הספינה, שאגב, היא תמיד מאוד מסודרת, פנו כל הנוסעים אל שוק הדגים המפורסם. השוק הציורי, מושך אליו תיירים מכל רחבי העולם. רובע בריגן, הוא המקום בו נבנו בתי הסוחרים העשירים בימי הביניים. מאות תיירים ומקומיים מסתובבים בין בתי העץ, האחידים בגודלם, בעלי גגות גבוהים, במגוון צבעים. הבתים הניצבים לאורך קו המים, כבר מאות בשנים, נוגעים זה בזה. לאורך השנים נפגע הרובע משריפות, אך הבתים נבנו מחדש, בדיוק בצורתם המקורית, והרובע נמצא ברשימת מורשת התרבות של אונסק"ו.
 
קרוז פיורדים נורבגיה, ברגן
רובע בריגן, רובע הבתים העתיקים של ברגן (צילום: שלמה צדקיהו)
 

קריסטיאנסנד  החוף הדרומי של נורווגיה

ביום המחרת עגנה הספינה בעיר קריסטיאנסנד (Kristiansand), לחופה הדרומי ביותר של נורווגיה, שנבנתה כעיר מסחר ושוק, בעלת חשיבות אסטרטגית. ספינות ומעבורות רבות מפליגות מכאן, בדרכן ליעדים שונים בנורווגיה ודנמרק.
 
סיירנו לאורך הטיילת ומעגני הסירות, הרחובות עם בתי העץ הישנים ובמבצר כריסטיאנהולם (Christiansholm). המבצר, שנבנה על אי קטן בקרבת החוף, מחובר כיום ליבשת, וניתן להגיע אליו מהטיילת.
 
קרוז פיורדים נורבגיה, קריסטיאנסנד
בתי עץ עתיקים בקריסטיאנסנד, החוף הדרומי של נורווגיה (צילום: שלמה צדקיהו)
 

אוסלו  מוזיאונים וגן פסלים

פיורד אוסלו (Oslofjord), שבקצהו הצפוני שוכנת בירת נורווגיה, היה בראש ובראשונה חוויה של שייט בתוך הפיורד, לעיתים במקומות צרים עד כדי נגיעה בהר, לעיתים בפיורד רחב ידיים. הדרך זרועה כפרים קטנטנים, איים, ומפרשיות השטות ביניהם. ברגעים כאלה יש תחושה של אושר, של רצון שלא יגמר לעולם.
 
כבר בירידה לחוף נתקלים בבית האופרה החדש, בניין מודרני בעל מבנה ייחודי של זכוכית, עץ ושיש. הבניין מזכיר קרחון הגולש למים, בזכות גגו המשופע, והמוני האנשים המתהלכים על המשטח הלבן ונראים כמטפסי הרים.
 
אוסלו היא עיר נעימה לטיול רגלי, המבנים האירופאים המרשימים, הרחוב הראשי רחב ידיים, ובו מוזיאונים, אוניברסיטה על גניה היפים, וארמון המלך. פארק ויגלנד (Vigeland), על שמו של הפסל גוסטב ויגלנד (‏1869 -1943), הוא אחד האתרים המושך את שלל המבקרים באוסלו. עשרות אוטובוסים פורקים את המטען האנושי אל הפארק הציבורי, שבו 212 פסלים, רובם דמויות אנשים בערום, משני צידיו של שביל מרכזי באורך 850 מטר. הפארק מרשים ביותר, וקשה שלא להתחבר לדמויות האנושיות, לפנים ותנוחות הגוף, המביעים קשת רגשות לאורך מעגל החיים, מינקות ועד המוות.
 
קרוז פיורדים נורבגיה, ויגלנד, אוסלו
פסלים בפארק ויגלנד, אוסלו (צילום: שלמה צדקיהו)
 

חצי האי ביגדיי  המוזיאונים הימיים

חצי האי ביגדיי (Bygdoy), ממערב למרכז אוסלו, הוא אזור מגורים ובילוי פופולרי, עשיר בחורשות, יערות וחופי רחצה, ומקום משכנם של מספר מוזיאונים. מוזיאון קון-טיקי (Kon-Tiki) הוא משכנה של הרפסודה המקורית, שחצתה בשנת 1947 את האוקיאנוס השקט, מפרו לפולינזיה. יוזם המסע, תור היירדל (Thor Heyerdal), קרא לה על שמו של אל השמש של האינקה.
 
מוזיאון הוויקינגים מציג שתי ספינות ויקינגיות, השמורות ביותר בעולם, שהיו ספינות קבורה. כמו כן מוצגים בו חלקי ספינות, חפצים ופריטים רבים, שנמצאו בקברים, וממצאים ארכיאולוגיים מהתקופה הוויקינגית. בסמוך למוזיאונים גן על גדות המים, פסלים, עוגנים וכן פסל נוגע ללב לזכר אנשי הים הנורווגים, שלחמו ונפלו במלחמת העולם השנייה.
 
קרוז פיורדים נורבגיה, בניין האופרה, אוסלו
בניין האופרה של אוסלו, מזכיר קרחון הגולש למים (צילום: שלמה צדקיהו)
 

מצודת אקרשוס – פרידה מנורווגיה

מצודת אקרשוס (Akershus) נבנתה בתחילת המאה ה-14, כדי להגן על אוסלו מכיוון הים. במאות ה-18 וה-19 שימשה כבית כלא, ובתקופת מלחמת העולם השנייה כבשו אותה הנאצים. למבצר ערך היסטורי, אך גם רגשי  כוחות ההתנגדות הנורווגים הצליחו להיכנס למצודה ולכבוש אותה בשעה האחרונה של המלחמה. כיום משמשת המצודה כמוזיאון המחתרת, לזכר ההתנגדות לכיבוש הנאצי, ולזכר חברי המחתרת שהוצאו במקום זה להורג.
 
מהסיפון העליון, יחד עם עוד מאות נוסעים, נפרדנו מאוסלו. החלטנו לנצל את שעות האור האחרונות לפרידה מהיופי השמיימי של הים, ההרים, הכפרים הקטנים והשחפים, שעוד הוסיפו ללוות אותנו.
 
סוף הטיול, נמל קופנהגן מולנו, המזוודות כבר ארוזות, מנצלים את הדקות האחרונות להיפרד מהמרפסת שלנו, עם כוס קפה. הבטנו זו בזה, והחלטנו ששייט הוא אכן דרך נפלאה לבקר בארצות הים, וכל שנשאר לנו הוא לתכנן את המסע הימי הבא.* המסלול בכתבה זו הוא רק אחד ממסלולי השייט בסקנדינביה
enlightenedלפרטים על שייט בפיורדים של נורווגיה וביעדים נוספים >>
 

כתבות נוספות 

הפלגה בפיורדים של נורווגיה
הפלגה לשפיצברגן (הקוטב הצפוני)
קרוז על הים הבלטי
יעדי השייט האקזוטיים בעולם
כתבות נוספות על שייט וקרוזים
כתבות נוספות על נורווגיה

תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר