יעדי השייט האקזוטיים בעולם

Top 10: עשרה יעדי השייט הגיאוגרפי האקזוטיים בעולם
מאת: אמיר גור


מי שלא קם בבוקר לקריאת הקפטן במערכת הכריזה: "לווייתנים מול החרטום", או שלא בילה את דמדומי הערב בזיהוי מיני אלבטרוס מגשר הספינה – לא חווה את עוצמתו של האוקיינוס. מי שכבר התנסה בטיולי שייט גיאוגרפי, סביר להניח שמחפש את היעד הבא שילהיב אותו, לעזוב הכל מאחור לשבועיים-שלושה ולצאת לגלות עולם חדש של טבע, תרבות וים.


אביא כאן את עשרת יעדי השייט הגיאוגרפי (אקספדישן) המרתקים ביותר בעולם, עם כמה מילים על כל אחד והרבה תמונות מרהיבות.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

הפלגה לשפיצברגן (צילום: מולה יפה)
הפלגה לקמצ'טקה  (צילום: אמיר גור)
הפלגה לשפיצברגן  (צילום: מולה יפה)
הפלגה לפפואה גיניאה החדשה, איי שלמה ונואטו  (צילום: משה אגמי)
הפלגה לאנטארקטיקה  (צילום: אמיר גור)
הפלגה לאוקיינוס ההודי  (צילום: אמיר גור)
הפלגה לאנטארקטיקה  (צילום: אמיר גור)
הפלגה לקוטב הצפוני  (צילום: מולה יפה)
 

שייט גאוגרפי – מגלי עולם מודרניים

משחר האנושות שימש השייט כאמצעי המשמעותי ביותר לגילוי ארצות נידחות ועולמות אבודים. כיום, אותו שייט גיאוגרפי, משמש אותנו לגילוי אותן ארצות ואותו טבע נסתר, אבל המגלים השתנו. המגלים של היום הם תיירים, אנשים המנהלים חיים "רגילים", שבחופשה שלהם רוצים לצאת אל מעבר לגבולות המוכר, לגלות עולם שאי אפשר להגיע אליו בצורה אחרת.
 
הפלגות שייט גיאוגרפי, המכונות "אקספדישן", על שמן של אותן ספינות מגלים, מתבצעות בספינות נוחות ומפנקות מגיעות ליעדים הרפתקניים ופראיים. הן מאפשרות טיול בתנאים נוחים ובטוחים, ויש גם כמה בונוסים:
להבדיל מטיול רגיל, בו חלק גדול מהזמן מושקע במעבר בין אזור אחד למשנהו, בטיול שייט המעבר מאזור לאזור מבוצע בזמן שישנים בנוחות, אוכלים ארוחת צהריים או שומעים הרצאה בחדר הרצאות ממוזג ונעים. גם העובדה שלא עוברים ממלון למלון ולא צריך לפרוק ולארוז מזוודה, היא פינוק לא מבוטל. ולבסוף – גם השייט עצמו הוא חלק מהחוויה.
כתבות על יעדי הפלגות גאוגרפיות
 
יעדי הפלגות בעולם
יעדי עשר ההפלגות היפות ביותר בעולם


אנטארקטיקה
 

1- אנטארקטיקה – היבשת הנידחת, המאתגרת והמרשימה מכולן

פינגווינים, לווייתנים וכלבי ים, קרחוני ענק משובצים בנופים עוצרי נשימה. יקום מקביל של טבע פראי, חסר גבולות, חשוף ואמיתי. אתה יוצא למסע וחוזר קצת אחר. מי שהיה באנטארקטיקה, יזכור לעד את ריח הפינגווינים...
 
המסלול ה"קלאסי" יוצא בהפלגה מהעיירה אושואייה (Ushuaia), בדרום ארץ האש של ארגנטינה, היישר אל חצי האי האנטארקטי (Antarctic Peninsula), השלוחה הצפונית ביותר של היבשת הדרומית. שם מתגלה אנטארקטיקה במלוא הדרה, עוצרת נשימה ומגמדת כל מה שהכרתם.
המסלול ה"ארוך" לאנטארקטיקה, עובר דרך איי פוקלנד (Falkland Islands) והאי ג'ורג'יה הדרומית (South Georgia), בהם בעלי החיים במרחק נגיעה, באופן הכי עוצמתי שיש. כחצי מיליון פינגווינים מלכותיים, אלפים רבים של דובי ים, במישור רחב ידיים אחד, ומגלי העולם, אנחנו, בתוך שאון מחריש אוזניים וריח שקשה לעמוד בו. על ההפלגה לאנטרקטיקה אומרים שהיא "טיול של פעם בחיים", אבל אני רק חושב מתי ייצא לי לשוב לשם, עוד פעם בחיים...
משך ההפלגה: 8 עד 21 ימים.
עונה מומלצת: נובמבר עד מרץ, ובמיוחד סוף דצמבר עד פברואר.
כתבה על הפלגה לאנטארקטיקה
הפלגה לאיי פוקלנד ולאיי ג'ורג'יה הדרומית
 
הפלגות לאנטאקטיקה
שייט בין קרחוני ענק בסירת זודיאק, עמה יורדים לחוף מספר פעמים ביום  (צילום: אמיר גור)
 
 

2- הצפון הגדול – האיים הארקטיים מסביב לקוטב הצפוני

לא רק בדרום יש עולם עוטה קרח ועשיר בבעלי חיים. הקוטב הצפוני, הוא תמונת המראה של הקוטב הדרומי, אם כי הוא שונה ובמובנים מסוימים. ארקטיקה (Arctica) – האזור הגיאוגרפי שסביב הקוטב הצפוני, הוא ים שמוקף ביבשות, ולא יבשת שמוקפת ים, כמו אנטארקטיקה. המדינות הארקטיות - רוסיה, נורווגיה, דנמרק, ארה"ב וקנדה, חולקות מספר אזורים ארקטיים, המשמשים יעד פופולרי לשיוטים גיאוגרפיים.
 
הבולט שבהם הוא האי שפיצברגן (Spitsbergen), הגדול בארכיפלג סבאלברד (Svalbard), השייך לנורווגיה. בעל הבית כאן הוא דוב הקוטב, הטורף היבשתי הגדול ביותר בתבל, שהאי שפיצברגן הוא ביתו.
ספינות האקספדישן מקיפות את האי (או את חלקו), עוצרות בפיורדים קסומים, והזואולוגים של צוות ההדרכה מאתרים עבור המטיילים דובי קוטב, לווייתנים, שפע של ציפורים ימיות, ניבתנים, כבשי מושק ועוד.
אי ארקטי נוסף, הוא האי וראנגל (Wrangel), השייך לרוסיה, שבאמת ראוי להיקרא "ביתם של דובי הקוטב". מבחינת הדובים ושאר בעלי החיים הארקטיים שסביבו, אין שני לו.
כתבה על הפלגה לשפיצברגן
משך ההפלגה: 7 עד 14 ימים.
עונה מומלצת: יוני עד ספטמבר, ובפרט יולי-אוגוסט.
כתבה על הפלגה בקטבים
 
הפלגות לשפיצברגן ואיי סבאלברד
דוב הקוטב, בעל הבית באיים סביב הקוטב הצפוני  (צילום: מולה יפה)
 

3-  המזרח הרחוק של רוסיה – קמצ'טקה, ים אוחוצק והאיים האליאוטיים

קמצ'טקה (Kamchatka) - מעבר לערבות סיביר, בקצה הנידח של המזרח הרחוק של רוסיה, על "טבעת האש" של אסיה. ארץ של אש וקרח. ארץ של דובים, הרי געש, פיורדים, לווייתנים, שפע ציפורים, מפרצים נהדרים, פריחה, קרחונים, אוכמניות ותוכיי ים. האזור הצפוף ביותר בעולם בהרי געש פעילים, שבתחומו נמצא עמק הגייזרים השני בגודלו בעולם. הדוב החום של קמצ'טקה הוא בין הדובים הגדולים ביותר בעולם.
 
שרשרת האיים האליאוטיים (Aleutian Islands) מקשרת את חצי האי קמצ'טקה אל יבשת אמריקה. הפלגה זו, מיבשת אחת לשכנתה, היא חוויה מדהימה של טבע, היסטוריה וגילוי גיאורפי מרגש. בין חצי האי קמצ'טקה לבין סיביר מפריד ים אוחוצק (Okhotsk), ים סגור ועטור קרחונים, קבוצות של איים צפופים, טבע ומורשת.
הפלגה אל האי וראנגל - אי הדובים
משך ההפלגה:
9 עד 15 ימים.
עונה מומלצת: מאי עד ספטמבר
 
הפלגות לקמצ'טקה
מעבר לערבות סיביר, דובים חומים בקמצ'טקה  (צילום: אמיר גור)

 

4- גן העדן של האוקיינוס ההודי – איי סיישל, אלדברה, מדגסקר ומאוריציוס

איי סיישל (Seychelles) הם מהאיים הטרופיים שובי הלב ביותר בעולם - "גלאפגוס של האוקיינוס ההודי". האיים הקסומים מרוחקים מכל יבשה, פזורים ברחבי האוקיינוס, ומהווים בית ואזור קינון לציפורי סולה, קורמורנים ושקנאים, צבי ענק, להקות דולפינים ושוניות אלמוגים צבעוניות.
 
בהפלגה גיאוגרפית מגיעים לאזורים הנידחים והלא מתויירים של סיישל, אל אטול אלדברה (Aldabra), שונית האלמוגים הטבעתית הגדולה בעולם ואתר מורשת עולמית. מאטול אלדברה ההפלגה ממשיכה לאי מדגסקר (Madagascar), האי הגדול ביותר באפריקה, אי ייחודי ומיוחד, עם בעלי חיים, צמחייה ונופים שאין בשום מקום אחר בעולם. מספר המינים האנדמיים, המתקיימים רק באזור זה – מרקיע שחקים. גם האוכלוסייה האנושית של מדגסקר מרתקת ושונה. ההפלגה מסתיימת באיים ראוניון ומאוריציוס, עם נופים מרהיבים, חופים לבנים ומי טורקיז.
כתבות על איי סיישל  כתבות על האי מאוריציוס
משך ההפלגה: 8 עד 14 ימים.
עונה מומלצת: כל השנה
 
הפלגות לאוקיינוס ההודי
האיים הקסומים של האוקיינוס ההודי, חופים לבנים ומי טורקיז  (צילום: אמיר גור)
 

5- משני צדי התעלה – קוסטה ריקה ופנמה, בין שני אוקיינוסים

מהים הקריבי והצבעוני, בהפלגה מרגשת דרך תעלת פנמה, אל האוקיינוס השקט והג'ונגלים של קוסטה ריקה – הפלגה שחוצה את המעבר המלאכותי שבין האמריקות, חוויה אמיתית. ההפלגה דרך תעלת פנמה, המיזם הטכנולוגי הגדול והשאפתני ביותר בתקופתו, היא דבר מדהים לכשעצמו. מערכת המפלסים והמעברים מרתקת, ופנמה היפהפייה נפרסת לעינינו כשחוצים אותה לרוחבה.
 
מהצד השני של התעלה, באוקיינוס השקט, גם פנמה וגם קוסטה ריקה עשירות בשמורות טבע של איים וג'ונגלים. האי קויבה (Coiba), השייך לפנמה, מכוסה בג'ונגל ועשיר בבעלי חיים, ולווייתנים גדולי סנפיר שוחים סביבו. חצי האי אוסה (Osa), בו שוכנת שמורת קורקובדו (Corcovado), הוא אולי הג'ונגל העשיר ביותר בבעלי חיים במרכז אמריקה. גן עדן אמיתי.
משך ההפלגה: 7 עד 11 ימים.
עונה מומלצת: כל השנה
כתבות על קוסטה ריקה  |  כתבות על פנמה
 
הפלגות למרכז אמריקה  הפלגות למרכז אמריקה
עולם החי המרתק של האיים והג'ונגלים, אליהם ניתן להגיע רק בהפלגה גיאוגרפית  (צילום: אמיר גור)
 

6- עולמות אבודים - פפואה גיניאה החדשה, איי שלמה, ונואטו ועוד

האוקיינוס השקט הוא גוף המים הגדול ביותר על פני כדור הארץ, ומכסה למעלה משליש משטחו. הוא משובץ בערב רב של איים, קבוצות ושרשראות איים מרהיבים ונידחים. בהפלגה בלתי נשכחת לעבר המסתורין של האיים הפראיים ביותר, יוצאת הספינה מפפואה גיניאה החדשה (Papua New Guinea), מתרבויות הילידים שסביב נהר ספיק (Sepik) המפורסם, דרך לגונות של מי טורקיז, לעבר האוקיינוס, איי שלמה, איי ונואטו, איי פיג'י ואחרים.
 
מדי יום יוצאים להפלגות בסירות זודיאק קטנות, טיולים רגליים בג'ונגלים ובכפרים. פוגשים שבטים מקומיים ומתוודעים לטקסים צבעוניים, עם הרבה פולקלור, תחפושות ובעיקר – מוסיקה. ההפלגה באיי האוקיינוס השקט היא חוויה של טבע וים, אבל בעיקר חוויה תרבותית מסחררת ומערפלת חושים.
משך ההפלגה: 11 עד 15 ימים.
עונה מומלצת: כל השנה
כתבה על איי ונואטו  |  כתבה על איי פיג'י
 
הפלגות לאיי האוקיינוס השקט
תרבויות הילידים באיים הנידחים של האוקיינוס השקט  (צילום: משה אגמי)
7- איי גלאפגוס – היכן שפלא הבריאה נגלה לאדם

איי גלאפגוס (Galápagos) הם מקום שלא תשכחו בחיים. שפע ומגוון כזה של בעלי חיים לא ניתן למצוא כמעט בשום מקום אחר בעולם. מעל המים, נשלט הטבע בגלאפגוס על ידי זוחלים ייחודיים ובעלי כנף מדהימים. מתחת למים, תמצאו מגוון אדיר של דגים, אריות ים שובבים, דולפינים, פינגווינים, צבי ים וגם כרישים. הדרך הטובה והממצה ביותר לראות את איי גלאפגוס היא בהפלגה, ובגלאפגוס פועלות ספינות רבות מכל מיני רמות וסוגים.
 
מומלץ לצאת להפלגה של שמונה ימים באיים, כדי להספיק לראות לפחות חלק מהטבע המדהים שלהם. הפלגה עוברת בין אי לאי, כל יום יורדים לסיורים בחוף ואפשר גם לצאת ולשנרקל עם אריות ים, דגים וכרישים. חגיגה של טבע שאין כדוגמתה והיסטוריה מרתקת של האיים, שהיוו מחבוא לפיראטים ותחנה לציידי לווייתנים משך מאות שנים. המבקר המפורסם ביותר באיי גלאפגוס היה צ'רלס דרווין, שהגיע לאיים ב-1835, ובעקבות הביקור פרסם את ספרו הידוע "מוצא המינים", ששינה את עולם המדע לנצח.
כתבה על צלילה באיי גלאפגוס
משך ההפלגה: 4 עד 8 ימים.
עונה מומלצת: כל השנה
 
הפלגות לגלאפגוס
הפלגה לאיי גלאפגוס, מגוון בעלי חיים שלא ניתן למצוא כמעט בשום מקום אחר בעולם  (צילום: אמיר גור)
 

8- הפיורדים של נורווגיה – הנופים היפים בעולם

בצפונה של נורווגיה שוכנים הפיורדים הארוכים והדרמטיים ביותר בעולם. חריצים ביבשה, לעומק מאות קילומטרים בין צוקי הרים, שלצדם כפרים ועיירות ציוריות. בנורווגיה אפשר להפליג כל השנה, ולכל עונה יתרונות משלה. בחודשי הקיץ הימים ארוכים ואפשר להתרשם מאור השמש בחצות הליל, ואילו בסתיו ובחורף קיים סיכוי ליהנות מהזוהר הצפוני, מופע האורות של הטבע.
 
בהפלגה לאורך נתיב הורטיגרוטן (Hurtigruten), בעבר נתיב ספינות דואר וכיום נתיב תחבורה ותיירות, אפשר לראות את הנופים היפים והעיירות הציוריות ביותר בעולם. השייט מתחיל בעיר ברגן (Bergen) ומפליג צפונה, דרך הפיורדים, אל איי לופוטן (Lofoten), בהם כפרי דייגים ואמנים, ומסתיים בצפון נורווגיה בעיירה קירקנס (Kirkenes) הקפואה. שלא כמו באוניות הקרוזים, ההפלגות מתבצעות קרוב לחוף, עם ירידות מרובות לביקורים בכפרים ונקודות נוף, לאורך כל אזור הפיורדים, ולא רק "מגרדות את הקצה" הדרומי של הפיורדים.
משך ההפלגה: 6 עד 12 ימים.
עונה מומלצת: כל השנה, אבל במיוחד בחודשי הקיץ, כשהימים ארוכים ומזג האוויר נעים.
הפלגה בפיורדים של נורווגיה
 
הפלגות לפיורדים של נורבגיה
הפלגה לאורך כל אזור הפיורדים של נורווגיה, לא רק בחלק הדרומי  (צילום: Hurtigruten)
 

9- ארצות האסקימואים – גרינלנד וצפון קנדה

האי גרינלנד (Greenland), השייך לדנמרק, יכול בקלות לזכות בתואר "האי הגדול ביותר בעולם", בלי מתחרים בכלל. בהפלגה מיוחדת, היוצאת ממערב גרינלנד ועוברת דרך מפרץ האדסון שבקנדה, מפליגים באחד האזורים הנידחים והמרתקים באוקיינוס הקרח הצפוני.
 
במהלך ההפלגה מתרשמים מנופים פראיים ופוגשים בעלי חיים רבים, אשר למרות התנאים האכזריים של החיים בקוטב, קוראים למקום הזה "בית". פוגשים בדובי קוטב, לווייתנים, כלבי ים ועוד, מבקרים ביישובים נידחים של קהילות אינואיטים אותנטיות, המקיימים אורח חיים מסורתי, ולומדים על תרבות הולכת ונעלמת. ההפלגה מסתיימת בעיירה צ'רצ'יל (Churchill) בקנדה, לחופי מפרץ האדסון, הידועה כ"בירת דובי הקוטב העולמית".
כתבה על הפלגה בפיורדים של גרינלנד
כתבה על טיול בצ'רצ'יל - בעקבות דובי הקוטב

משך ההפלגה: 8 עד 15 ימים.
עונה מומלצת: יוני עד ספטמבר
 
הפלגות לגרינלנד
ירידה לחופי גרינלנד בסירת זודיאק, מפגש עם נופי פרא וקהילות מקומיות קטנות  (צילום: מולה יפה)
 

10- ללכת עד הסוף - הקוטב הצפוני או הדרום הרחוק

לכל סוג של טיול יש את הקצה ה"אקסטרימי" שלו. אז אם בשייט גיאוגרפי עסקינן, למקומות נידחים ורחוקים, הרי שגם להם יש את הצד הקיצוני ביותר, ה"הארד קור". בשיוטי הקטבים, ייקח אותנו האקסטרים אל הקוטב הצפוני או אל אנטארקטיקה - בצדה המרוחק והפראי ולא בחצי האי האנטארקטי, אליו מפליגות מרבית הספינות.
 
ההפלגה אל הקוטב הצפוני עוברת דרך ים של קרחונים צפופים, שרק ספינה שהיא שוברת קרח אמיתית, ולא רק "מחוזקת לקרח" או "עמידה בקרח" יכולה לחצות. שוברת קרח גרעינית יחידה מסוגה בעולם, היא הספינה היחידה שלוקחת כיום תיירים אל הקוטב הצפוני ממש.
משך ההפלגה: 21 עד 25 ימים.
עונה מומלצת: יולי - אוגוסט
 
מהצד השני של העולם, הפלגות ליבשת הדרומית שיוצאות מאוסטרליה או ניו זילנד, מגיעות ליבשת מצדה הפראי והדרומי יותר, אל ים רוס (Ross) ומדף הקרח הגדול בעולם - מדף הקרח של רוס (Ross Ice Shelf). הפלגה זו אורכת כחודש, עוברת בהרבה מאוד איים סוב-אנטארקטיים מרתקים, עם מיליוני פינגווינים, פריחת קיץ צבעונית ואינספור עופות ימיים.
משך ההפלגה: 25 עד 32 ימים.
עונה מומלצת: דצמבר עד פברואר
 
הפלגות לאנטאקטיקה
האם זהו קצה הקרחון...?  (צילום: אמיר גור)

הפלגות לא רק לאוהבי הים
כל אחד מיעדי השייט הללו הוא מלהיב ומרגש. לא רק לאוהבי הים ומי שמרגיש בנוח בין הגלים, אלא לכל מי שהעולם מהפנט אותו, ושבוערת בו התשוקה לראות את כולו, ובמיוחד את החלקים היפים, הפרועים והפראיים שלו. מקרוב. כמו מגלי הארצות.
 


כתבות נוספות על הפלגות גיאוגרפיות
הפלגה בקטבים - הרפתקה ללא גיל
הפלגות לאנטארקטיקה - מידע מעשי
הפלגות לאנטארקטיקה - חלום ומציאות
אנטארקטיקה בייס-קמפ
הפלגה לשפיצברגן
הפלגה לאיי פוקלנד וג'ורג'יה הדרומית

אמיר גור
 
אודות הכותב
אמיר גור - מוביל ומדריך טיולי ספארי צלילה ושייט, ומתאים תכניות טיול לקבוצות ולמטיילים עצמאיים. ביולוג ימי בהכשרתו, כתב וצלם תת-ימי, מחבר הספר "מתחת למים - 44 אתרי צלילה בישראל" וכותב בלוג צלילה עתיר תוכן. 

אמיר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר