קופנהגן – סיור באתרים המרכזיים

קופנהגן – סיור באתרים המרכזיים
מאת: מאיר בלייך


קופנהגן, בירתה של דנמרק, היא מרכז כלכלי ותיירותי בסקנדינביה, המציע שפע של אטרקציות, פעילויות פנאי, תרבות ואומנות, שמתאימות לכל הגילים. 


כשמגיעים לקופנהגן צריך לבחור מבין מגוון אדיר של פעילויות, את אלו שיתפסו משבצת בזמן המוגבל שהחופשה מאפשרת. לפני כן, כדאי להכיר את האתרים המומלצים ביותר ואת אלה שפשוט אסור לפספס, כפי שיפורטו בכתבה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

המזח הציורי של תעלת ניהאוון (צילום: PocholoCalapre)
גני טיבולי – פארק שעשועים באווירה של פעם (צילום: jpellgen)
כנסיית השיש, בעלת הכיפה הגדולה ביותר בסקנדינביה כולה (צילום: elijah.lovkoff)
ארמון אמליינבורג מורכב מארבעה ארמונות זהים המקיפים כיכר רחבת ידיים (צילום: cinboy)
פסלו של הסופר הידוע הנס כריסטיאן אנדרסן (צילום: Jiri)
כנסיית גבירתנו – הקתדרלה הלאומית של דנמרק (צילום: anshar73)
המגדל העגול, ממנו נשקף נוף יפה של העיר (צילום: Alex Berger)
בית העיירה של קופנהגן (צילום: Leonid Andronov)
מוזיאון לואיזיאנה לאומנות מודרנית, נסיעת רכבת קצרה מקופנהגן (צילום: jpellgen)


מפת קופנהגן ועליה מצוינים האתרים המתוארים בכתבה (A-L),

מלון אדמירל קופנהגן (M) ומלון NH קולקשן קופנהגן (N)
(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

מתחנת הרכבת לרכבת ההרים

נקודת המוצא לסיור בקופנהגן (Copenhagen), עיר הבירה התוססת של דנמרק, היא תחנת הרכבת של העיר. מול שער הכניסה לתחנה ממוקמת לשכת התיירות העירונית, שם ניתן לקבל מידע עדכני לגבי בילויים, הופעות וסיורים מומלצים. כמו במקומות רבים בעולם, גם כאן מוכרים כרטיס הנחות, המשלב נסיעה בתחבורה הציבורית עם כניסה למגוון מוזיאונים ואטרקציות. את כרטיס קופנהגן (Copenhagen Card) ניתן לרכוש לתקופה של 24 או 72 שעות, והוא מאפשר נסיעה ברכבת, באוטובוס ובמטרו ללא הגבלה וכניסה לכ-60 מוזיאונים, פארקי שעשועים ואטרקציות בקופנהגן ובסביבתה. כמו כן, מחזיקי הכרטיס מקבלים הנחות לקולנוע, לרכבים שכורים ולשייט תעלות.

עוד לפני שמספיקים לצאת לסיור בעיר, נתקלים בגני טיבולי (Tivoli Gardens– פארק השעשועים החביב והוותיק, שנושק לתחנת הרכבת. קשה לעמוד בפיתוי ולא להיכנס אליו, במיוחד אם אתם מטיילים עם ילדים. הפארק האטרקטיבי מציע שלל מתקנים ופעילויות לבני כל הגילים. חלק מהקסם של הפארק הוא שהוא נותר צנוע, קטן ועירוני לאורך כל שנות קיומו, הוא אינו מזכיר את פארקי הענק שבצרפת ואורלנדו.
אפשרויות לינה בעיר קופנהגן

גני טיבולי, קופנהגן
טיבולי הוא פארק שעשועים "כמו פעם", עם המתקנים האהובים (צילום: VisitDenmark)


טיולי אופנייםבית העירייה והמדרחוב הארוך באירופה

סמוך לתחנת הרכבת נמצאת כיכר העירייה רחבת הידיים – ראדהאוזפאדסן (Rådhuspladsen), ולצידה – בית העירייה. זהו מבנה גדול בנוי לבנים אדומות, כמו רבים ממבני הציבור בדנמרק. המבנה מקיף שתי חצרות: האחת כוסתה בגג שקוף למחצה ובאחרת מטפחים גינת נוי. החצר המקורה והמרוצפת גדולה ומרשימה.

שני פסלים של בני המקום מוצבים בכיכר ובולטים בבוהק השיש שלהם. הראשון 
 של הסופר המפורסם הנס כריסטיאן אנדרסן, והשני של נילס בוהר  זוכה פרס נובל בפיזיקה. כיכר העירייה היא גם השער לרחוב סטרוגט (Strøget– המדרחוב הארוך באירופה. למעשה מדובר בצירוף של חמישה רחובות, המשתרעים על פני 1.1 ק"מ, בהם חנויות יוקרה, בוטיקים, בתי קפה ומסעדות.

פסלו של הנס כריסטיאן אנדרסן, קופנהגן
פסלו של הנס כריסטיאן אנדרסן שהביא לעולם את בת הים הקטנה ואגדות נוספות (צילום: CC Dan Lundberg)
 

הרובע הלטיני וכנסיית גבירתנו הקדושה

במרכז העיר נמצא הרובע הלטיני, ששמו מעיד מה הייתה השפה המדוברת ביותר ברחובותיו. סמיכות הרובע לאוניברסיטה (University of Copenhagen) משכה אליו, עוד מימי הביניים, קהל סטודנטיאלי, דובר לטינית – שפת הלימודים הגבוהים באירופה של אותה תקופה. ליד האוניברסיטה, שוכנת כנסיית גבירתנו הקדושה (Church of Our Lady), שמשמשת ככנסיית העיר וכקתדרלה הלאומית של דנמרק. מדובר בכנסייה פרוטסטנטית פשוטה, בוודאי בהשוואה לצבעוניות של הכנסיות הקתוליות. במרוצת השנים נערכו בכנסייה טקסי נישואים מלכותיים, הכתרות ואירועים נוספים שמעידים על חשיבותה הלאומית.

כנסיית גבירתנו הקדושה, קופנהגן
מגדל השעון של כנסיית גבירתנו הקדושה (צילומים: Leonid Andronov, Pel_1971)
 

מגדל התצפית העגול

אטרקציה פופולרית נוספת ברובע הלטיני היא המגדל העגול (Rundetaarn). המבנה נבנה במאה ה-17 ובראשו תצפית מקסימה. אל פסגתו מעפילים על גבי רמפה הסובבת סביב צירו. ממעל נשקפים גגות העיר העתיקה, המבנים המודרניים המצטיינים בארכיטקטורה חדשנית המקיפים את העיר, וכן הגשר המחבר את קופנהגן למאלמו שבשוודיה. בקרבת המגדל ממוקמת ספריית האוניברסיטה, הנראית  במבט מן הרחוב  כבית קפה. מבט פנימה חושף חלל בן קומות אחדות, שמדרגות נעות מחברות ביניהן. תאים מעץ וזכוכית מאפשרים ריכוז ופרטיות על פני גובה האטריום (החלל המרכזי).
כתבת מידע וטיפים למטייל בדנמרק

המגדל העגול, קופנהגן
המגדל העגול  מי שיגיע למעלה יזכה לתצפית מרהיבה (צילומים: Chunyip Wong, pejft)
 

ספרים, רבותיי, ספרים

הספרייה הלאומית המלכותית (Det Kongelige Bibliotek) של דנמרק ממוקמת בשכנות לארמון כריסטיאסנבורג (Christiansborg Palace) המרשים, שמשמש כמרכז השלטוני של ממלכת דנמרק. לספרייה, השוכנת במבנה ששימש בעבר כארמון, נוסף בשלהי המאה ה-20, אגף מודרני שנקרא היהלום השחור, בו יש אולם הופעות רחב ממדים. המרתף של האגף החדש הוא משכנו של מוזיאון הצילום. ליד ארמון הספרייה נמצא מוזיאון יהדות דנמרק.

הספרייה הלאומית המלכותית, קופנהגן
חלקה הוותיק של הספרייה הלאומית המלכותית שימש בעבר כארמון (צילום: Arndale)
 

טיול והפלגה לאורך הבר הארוך באירופה

ניהאוון (Nyhavn), התעלה שנחפרה כדי לקרב את מרכז העיר אל הים, מצטלמת נפלא תודות לסירות העץ העוגנות אל המזח והבתים הצבעוניים שמתנשאים מעליהן. בנייני המגורים הללו נבנו במהלך המאה ה-17, וכיום הם מאכלסים מספר רב של ברים, מסעדות ובתי קפה מצוינים. לא בכדי זכה המזח לכינוי: "הבר הארוך באירופה".

מנקודות שונות לאורך התעלה אפשר לצאת לשיט בן שעה בתעלות העיר. במהלך השייט עוצרים ליד מונומנטים מרכזיים, אתרים, בניינים ופסלים חשובים, כמו פסל בתולת הים המפורסם ומבני האופרה והספרייה החדשים. הספינה עוברת תחת גשרים צרים ונמוכים ומתאפשרת הצצה לרובע כריסטיאנה בה שוכנת כנסיית המושיע (
Church of Our Saviour). הכנסייה התפרסמה בעיקר בזכות המדרגות החיצוניות המטפסות אל קודקודה, וגם בזכות שכניה  ההיפים המקיימים קומונה שיתופית ב"עיר החופשית"  כריסטיאנה.

תעלת ניהאוון, קופנהגן
סירות עץ ציוריות עוגנות לרציף בניהאוון (צילום: Joshi Milestoner)

תעלת ניהאוון, קופנהגן
המזח של ניהאוון זכה לכינוי "הבר הארוך באירופה" (צילום: joyt)

עיר של ארמונות

ברחבי העיר קופנהגן פזורים ארמונות רבים, עדות למאות השנים בהן נשלטה דנמרק על ידי משפחת המלוכה הענפה. המפורסם שבהם  ויש שאומרים שגם היפה שבהם, הוא ארמון אמליינבורג (Amalienborg) המורכב למעשה מארבעה ארמונות שונים, שמקיפים כיכר רחבת ידיים.

הארמון נבנה במהלך המאה ה-18, והוא משמש כארמון החורף של המלכה מרגרט השנייה (
Margrethe II of Denmark), שגם נולדה בו. כשהמלכה שוהה בארמון, הדגל מונף לראש התורן. בחצות היום, בכל יום, מתקיים טקס החלפת משמר המלכה. החיילים צועדים בתיאום מושלם, לבושים במדיהם האדומים וחבושים בכובעיהם השחורים.
 
ארמון אמליינבורג, קופנהגן
ארמון אמליינבורג המרשים מורכב למעשה מארבעה ארמונות שונים המקיפים כיכר גדולה (צילום: alxpin)
 

להשקיף מהכיפה – כנסיית השיש

מעברו השני של הרחוב ניצבת כנסיית השיש (Frederikskirken), בעלת הכיפה הגדולה ביותר בסקנדינביה  קוטרה 30 מ' והיא ניצבת על 12 עמודים. גם כאן הפשטות ניבטת מן הכתלים וציורי התקרה הם הקישוט הבולט. ייחודה של הכנסייה הוא בכך שניתן לעלות לכיפתה ולזכות בתצפית מרשימה על העיר שסביבה ועל השטחים הנפרשים עד שוודיה, שכנתה ממזרח.

כנסיית השיש, קופנהגן
כיפת כנסיית השיש היא הגדולה ביותר בסקנדינביה (צילומים: amedved, anderm)
 

עיצוב  זה כל העניין

מספר דקות הליכה מהכנסייה ניצב מוזיאון העיצוב הלאומי (Designmuseum Denmark). רוב האולמות מוקדשים לתצוגות המתארות את תולדות העיצוב ברחבי תבל. רק בסופו של הסיור מגיעים לאולם שמציג גם את חידושי המאה ה-20. באופן משעשע, גם ביקור בחנויות בהן נמכרים מוצרים מודרניים בעיצוב דני – כלי בית, תאורה, כלי אוכל, וגם מעט ריהוט – יכול לשקף את שרואים בחלק זה של המוזיאון.

ועוד בענייני עיצוב  מוזיאון לואיזיאנה לאומנות מודרנית (Louisiana Museum of Modern Art) נמצא מרחק 35 דקות נסיעה ברכבת מקופנהגן. זהו מוזיאון עם אוסף עשיר של יצירות, המציג במקביל תערוכות זמניות. המוזיאון משתרע על פני שטח נרחב במבנים חדישים מוקפים גנים על חוף הים. 

מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית, דנמרק
מיצגים במוזיאון לואיזיאנה לאומנות מודרנית  מרחק נסיעה קצר מקופנהגן
(צילומים: Jan Jespersen, Lars Plougmann, Maria Eklind, Robert Brands)


בתי מלון מומלצים במרכז קופנהגן

כפי שאולי מרמז שמו, מלון אדמירל קופנהגן (Admiral Hotel Copenhagen) ממוקם על קו המים בנמל של קופנהגן, מקום הבילוי הכי טרנדי בעיר. תעלת ניהאוון, על בתיה הציוריים וההפלגות הרבות היוצאות ממנה, במרחק הליכה קצר (כ-100 מ'), ובמרחק הליכה קצר גם מרכז העיר (מקסימום 2 ק"מ כל האתרים החשובים). עיצוב המלון מוקפד והוא מציע חדרים וסוויטות (מתאימות גם למשפחות), שחלק מהם משקיפים לעבר הנמל, ארוחת בוקר מפנקת ושירות אדיב ויעיל (מסייעים בכל שאלה, הכוונה ואפילו הזמנות).

מלון אדמירל קופנהגן
מלון אדמירל קופנהגן
  מלון מעוצב ומפנק על קו המים, מרחק הליכה קצר מהאתרים המרכזיים


ברובע כריסטיאנסהאוון (Christianshavn), המכונה "אמסטרדם הקטנה" ונחשב אופנתי ותוסס, נמצא מלון NH קולקשן קופנהגן (NH Collection Copenhagen). מיקומו, ליד גשר קניפלסברו, המחבר את הרובע למרכז קופנהגן, הופך אותו לאטרקטיבי. המלון, ברמת 5 כוכבים, מציע חדרים מרווחים, סוויטות מפנקות וחדרי משפחה, וכן ארוחת בוקר עשירה, מסעדה, בר וחניה.

מלון NH קולקשן קופנהגן
מלון NH קולקשן קופנהגן  ליד תעלת כריסטיאנסהאוון במרכז קופנהגן


ביקור בקופנהגן כמוהו כארוחת טעימות – הצלחת התרבותית מלאה בכל טוב וכשמסיימים את הביקור נשארים עם טעם עז של "עוד". מגדלים, ארמונות, רחובות מרתקים, פיתוחים יפהפיים על קירות המבנים הציבוריים – כל אלה ועוד יוצרים את העיר המסעירה, כפי שהיא מוכרת לנו כיום.

מידע נוסף 

בתי מלון בקופנהגן
בתי מלון בדנמרק
השכרת רכב בדנמרק

כתבות נוספות

אתרים מרכזיים בדנמרק
מידע וטיפים למטייל בדנמרק


מאיר בלייך אודות הכותב
מאיר בלייך הוא טייל ותיק ומנוסה. בעבר שימש כתב התיירות של מעריב, וכיום נוסע עצמאי המספר על המקומות שבהם הניח את כף רגלו. עו"ד ומרצה במכללת ספיר על משפט ואתיקה בתקשורת ההמונים.
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר