הפארקים של דיסני בפלורידה – חלק ראשון
מאת: ד"ר רמי דברת


פלורידה הפכה זה מכבר שם נרדף לטיול עם ילדים בארצות הברית, בזכות פארקי השעשועים שהקים וולט דיסני בסמוך לעיר אורלנדו.


בסדרה בת שתי כתבות על הפארקים של פלורידה, נבקר בפארק ממלכת הקסמים (בכתבה זו), פארק ממלכת החיות, פארק אפקוט ופארק אולפני הוליווד (בכתבה השנייה).
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

ברוכים הבאים לממלכת הקסמים, הפארק הראשון של דיסני בפלורידה (צילום: HenningE)
הכי אישי שיש, למרות שאתה רק אחד מתוך מיליוני מבקרים (צילום: Inside the Magic)
לבלות עם אליסה במסיבת תה משוגעת (צילום: Joe Penniston)
מיקי ומיני מאוס, הזוג הראשון של דיסני (צילום: Hector Vasquez)
להתעופף עם דמבו במרומים (צילום: Joe Penniston)
הצטרפו לשבעת הגמדים ברכבת הכורים (צילום: Inside the Magic)
ארץ העתיד מציעה נסיעה ברכבת חלל מסחררת (צילום: Jeff Krause)
מסיימים את היום העמוס במופע זיקוקים מלהיב (צילום: Lee)


מלון פלורידייס ריזורט (A) והפארקים של דיסני באורלנדו, פלורידה (להגדלה לחצו למעלה משמאל)
 

מציאות מדומה באורלנדו

סצנה ראשונה: ארבעה נוסעים יושבים במכונית הקטנה. לאחר מספר דקות בהן המכונית עברה באזור חם במיוחד ולאחריו באזור קר במיוחד, נראה שהיא איבדה את בלמיה והיא דוהרת במהירות מטורפת לעבר הקיר הניצב במסלול נסיעתה, במרחק של כ-300 מטר, הנוסעים עוצמים את עיניהם ומחכים להתרסקות הצפויה של המכונית.
 
סצנה שנייה: תקופת הבהלה לזהב  חבורות של כורים נוסעות לאיטן בקרונות, המהווים חלק מרכבת ארוכה של מחפשי העושר. על הרכבת לעבור בנקודה מסוימת במסילה לפני שהיא תוצף על ידי הנהר הקרוב. לפתע, לאחר שטיפסה לפסגת ההר, הרכבת מתדרדרת במהירות מקפיאת דם לעבר הנהר. מסביב צוקים גבוהים. הקרונות עומדים להתרסק בכל שנייה. האם הכורים יגיעו למקום מבטחים?
 
לא, המתואר למעלה אינו אמיתי. שתי הסצנות מדמות מציאות, וכל אחת מהן מתרחשת בפארק אחר, מתוך הפארקים של דיסני במדינת פלורידה שבארצות הבריתאין מדובר כאן על פארקים לאומיים או על אתרי טבע אחרים. הכוונה לריכוז הגדול בעולם של פארקי בידור, שעשועים וטכנולוגיה, הנמצאים באזור אורלנדו. אדם אחד מזוהה יותר מכול עם תופעה זו – שמו הוא וולט דיסני.
רכבת הרים בפארק ממלכת הקסמים, אורלנדו, פלורידה
האם הכורים יגיעו למקום מבטחים? רכבת הרים בפארק (צילום: CC jpellgen)
 

 ברירת מחדלסיפור אהבה בין דיסני לפלורידה

נראה שכל אחד מאיתנו היה חשוף לפחות פעם אחת בחייו לדמויות המצוירות אשר יצר דיסני. הוא החל לעסוק באנימציה כבר בילדותו. הסרט המצויר הראשון שלו באורך מלא, שלגיה, זכה להצלחה גדולה מייד עם צאתו לאקרנים ב-1937. בהדרגה הפך דיסני, בארה"ב ובעולם כולו, שם נרדף לסרטים מצוירים. מאוחר יותר החלו להפיק אולפני דיסני גם סרטי טבע וסרטים "לכל המשפחה".
 
בתחילת שנות ה-50, לאחר שסרטיו המצוירים הפכו לחלק חשוב בתולדות הקולנוע העולמי, הגה דיסני רעיון חדשני. בהיותו מאוכזב מהדלות של גני השעשועים המסורתיים, פיתח טכניקה, בה בובות, אשר עוצבו בדמויות מתוך סרטיו המצוירים, יוכלו לנוע ולדבר. טכניקה זו – אודיו-אנימטרוניקה, שימשה בסיס ליצירת פארק השעשועים הראשון של דיסני באנהיים (ליד לוס אנג'לס), קליפורניה (1955). לאחר מספר שנות הצלחה של פארק זה חיפש דיסני שטחי אדמה נרחבים, לא מיושבים (וזולים), אשר בהם יוכל להוציא לפועל את תפיסתו לגבי בידור ושעשועים להמונים. כאן מתחיל "סיפור האהבה", בין דיסני לפלורידה.
 
בתחילת שנות ה-60, החלו אנשי דיסני לרכוש בחשאי, שטחי אדמה ענקיים באזור העיר אורלנדו, במרכזה של מדינת פלורידה. באותה תקופה היה האזור בלתי מפותח ומחירי הקרקע בו זולים. וולט דיסני עצמו נפטר בשנת 1966, ולא זכה לראות בפתיחת הפארק הראשון בפלורידה (1971) – ממלכת הקסמים (עליו נרחיב בכתבה זו). מאוחר יותר הוקמו באזור זה עוד שלושה פארקים שונים למשפחת דיסני: אפקוט, ממלכת החיות ואולפני הוליווד (עליהם תוכלו לקרוא בכתבה השנייה בסדרה).

פסלו של וולט דיסני בממלכת הקסמים, אורלנדו, פלורידה
סיפור האהבה בין וולט דיסני לפלורידה החל כבר בשנות ה-50 (צילום: CC Brett Kiger)
 

אחד מ-17 מיליון

חוויית הביקור מתחילה עוד לפני הכניסה לפארקים עצמם. אתה נע במכוניתך כחלק מזרם בלתי פוסק של מכוניות, לכיוון מגרשי החניה הענקיים של הפארק. רצוי מאוד לזכור את "הגוש" ו"החלקה" בהם חניתם, שאם לא כן תיאלצו לחכות לסגירת הפארק, לאחר שמגרשי החניה התרוקנו מאלפי כלי הרכב אשר גדשו אותם, אז יסייעו לכם עובדי המקום באיתור הרכב האובד.

לאחר שחניתם, כלי רכב מיוחדים (למשל, מונו רייל – רכבת עם פס אחד) ייקחו אתכם ל"דבר האמיתי" – עיר שלמה של מתקני בידור, הופעות, בתי אוכל וביתני שעשועים מסוגים שונים. אתה אמנם רק אחד מ-17 מיליון איש אשר מגיעים כל שנה לבקר באתרים אלה, אך נדמה לך כאילו הכול נועד במיוחד עבורך (ולעוד כמה עשרות אלפי איש בעת ובעונה אחת...).
 
פארק ממלכת הקסמים, אורלנדו, פלורידה
אמנם אתה אחד מתוך מיליונים, אך לעיתים נדמה כאילו הכול נועד במיוחד עבורך (צילום: CC Inside the Magic)
 

בשערי ממלכת הקסמים

אתה נכנס בשערי ממלכת הקסמים (Magic Kingdom) וצועד ברחוב הראשי (Main Street), המעוצב כעיירה אמריקאית טיפוסית מראשית המאה ה-19. צהלות נשמעות מכל עבר. זה המקום בו כל אחד יכול להרשות לעצמו להרגיש צעיר ואפילו ילד, ללא התחשבות בגילו האמיתי. מדי פעם אתה מבחין במעגלי התקהלות וכשאתה מתקרב למעגל אתה מבחין בילדים אוחזים ביד הוריהם, ובמרכז המעגל בובת ענק של מיקי מאוס, דונאלד דאק או דמות מוכרת אחרת מסרטי דיסני, המחבקת (בזהירות), או לוחצת את ידו של ילד נרגש בן 4 או 5.
 
אם התעייפת מללכת ברגל תוכל לטפס על אוטובוס של תחילת המאה ה-20, או נכון יותר, קרון רתום לזוג סוסים. השהות הקצרה בו, תאפשר לכך לצבור כוחות לקראת המאמצים אשר עוד צפויים.
 
כל הדרכים בפארק מובילות לארמון היפהפייה הנרדמת  בניין אשר גובהו יותר מ-60 מ', המעוצב כטירה מצועצעת (נבנתה בדמות אחת מטירות המלכים של בוואריה טירת נוישוונשטיין). מצידה השני של הטירה, אתה מוצא את עצמך בארץ האגדות אחת מחמש ה"ארצות" (Lands) אשר מרכיבות את הפארק. 
 
פארק ממלכת הקסמים של דיסני, אורלנדו, פלורידה
כל הדרכים בפארק מובילות לארמון היפהפייה הנרדמת (צילום: jpellgen)
 

ארץ האגדות – לעוף עם פיטר פן

בחלק זה של הפארק, הנקרא ארץ האגדות (Fantasyland), תוכלו לקחת חלק בהרפתקאות ובעלילות שנלקחו מהסרטים המצוירים של דיסני. כך, למשל, אתם מוזמנים להצטרף למעופו המופלא של פיטר פן – מתיישבים בקרונית, המעוצבת בצורת סירת מפרש, האור כבה ואתם מפליגים בחשכת הליל מעל שמי לונדון. אורות העיר מתרחקים והולכים. אתם אי שם בשמים. עד אשר תגיעו לספינתו של קפטן הוק ותוכלו לצפות בקרב האיתנים בינו לבין פיטר פן, כאשר טינקר בל מעודדת את פיטר פן ברקע. אם חששתם לרגע כי "ספינת המפרש" שלכם תתרסק – אל דאגה. לאחר מספר דקות, כאשר סיימתם בשלום את המסע, תוכלו להבחין כי הקרונית שלכם היתה קשורה בכבל גדול לבסיס המתקן. כך שלא היה יסוד אמיתי לחשש.
 
החוויה במתקן זה היא רק דוגמא למבנה אופייני של מתקנים רבים – תוך כדי תנועה בקרונית או כלי רכב אחר, על הקרקע או בחלל, פעמים רבות בחושך, המבקר נחשף למגוון מראות, קולות ואפקטים טכנולוגיים. הכול בהתאם לנושא המתקן. כל זה מופעל ומתואם על ידי מערכות ממוחשבות מורכבות ביותר. בארץ האגדות, תוכלו גם לקחת חלק, בין השאר, במסיבת התה המטורפת מתוך עליזה בארץ הפלאות או בהרפתקאותיה של שלגיה ומאבקה במלכה המרשעת יחד עם שבעת הגמדים.
 
ארץ האגדות, פארק ממלכת הקסמים, אורלנדו, פלורידה
לעוף עם פיטר פן מעל שמי לונדון, אחת האטרקציות בארץ האגדות (צילום: CC Brett Kiger)
 

חופש הבחירה כלול במחיר הכרטיס

תפיסת ההפעלה של הפארקים של דיסני גורסת פעילות מגוונת, מסוגים שונים, ללא הפסקה. אם נלאיתם מהחוויות הקינטיות הכרוכות בעלייה למתקנים עצמם, תוכלו לחזות בהופעות מהופעות שונות. ברחבי הפארק נערכות במשך היום עשרות הופעות מסוגים שונים בהשתתפות שחקנים חיים, דמויות מלאכותיות ופעלולים אחרים, הקשורים כולם לנושאים השונים המוצגים בפארק.
 
בחזית ארמון היפהפייה הנרדמת נערכות מספר פעמים ביום הופעות מוסיקליות, באווירת קרנבל, בהשתתפות עשרות זמרים ורקדנים, הלבושים בדמויות שונות מתוך הסרטים המצוירים של דיסני. אינך חייב לראות את כל ההופעה, אתה יכול להצטרף לקהל הצופים או לפרוש מההופעה כרצונך. גם זה מרכיב בתפיסת הבידור של דיסני – חופש הבחירה כלול במחירו של הכרטיס (היקר), אשר מאפשר לך בכל רגע נתון לבחור מה לעשות, מתוך מגוון של עשרות אפשרויות שונות.
 
תהלוכה בפארק ממלכת הקסמים, אורלנדו, פלורידה
ברחבי הפארק נערכות במשך היום עשרות הופעות ותהלוכות (צילום: הילה וייס טישלר)
 

ארץ העתיד – קפיצה קטנה לחלל

לאחר ההופעה תוכלו לספק את סקרנותכם לגבי המתרחש ב"ארצות" אחרות. לאחר שנכנסתם בשערי ארץ העתיד (Tomorrowland) תוכלו להתנסות בחוויה אשר מתאימה לבעלי עצבים חזקים בלבד, רכבת חלל. אתם מוזנקים במהירות מסחררת אל תוך מסלול חשוך לחלוטין, הקרונית אשר בה אתם יושבים מתהפכת לכל הכיוונים והזוויות. לאחר מספר דקות ההרפתקה בחלל מסתיימת, לא לפני שחשתם את בטנכם מתהפכת ואת לחץ הדם העולה בעורקיכם. לא פלא כי התור לשירותים ארוך במיוחד ליד היציאה ממתקן זה...
 
ארץ העתיד, פארק ממלכת הקסמים, אורלנדו, פלורידה
בארץ העתיד תוכלו לצאת למסע מסחרר ברכבת החלל (צילום: CC Norm Lanier)
ארץ ההרפתקאות – הרפתקאות לאמיצים

אם תרצו לאגור חוויות נוספות תוכלו לסור אל ארץ ההרפתקאות (Adventureland). שם תצטרפו לשייט באיים הקרביים, בחברת פיראטים, אשר השתלטו על עיירה תמימה על אוצרותיה ונשיה. אם חפצתם בהרפתקאות נוספות אתם מוזמנים לשייט מסוג אחר  ספארי בג'ונגל אפריקאי, בהנחייתו של מדריך, אשר מספר לכם בקצב דיבור מסחרר על הסכנות האורבות לכם במים או מתחת לכל קפל קרקע. ה"סכנות", בדמות תנינים פעורי לוע מאיים, או היפופוטמים גדולים, אשר נמצאים במסלול הספינה, הם בסך הכול בובות פלסטיק המופעלות בטכניקה אשר פיתח דיסני.

ארץ ההרפתקאות, פארק ממלכת הקסמים, אורלנדו, פלורידה
"סכנות" אורבות בארץ ההרפתקאות (צילום: CC Dennis D)
 

מתוך מופע הזיקוקים "Happily Ever After" שמחכה לכם בסיום הביקור בממלכת הקסמים


מלון מומלץ בקרבת הפארקים של דיסני באורלנדו

מלון פלורידייס ריזורט (Floridays Resort Orlando) ממוקם בקרבת הפארקים של אורלנדו, ומתאים מאוד למשפחות עם ילדים. במקום סוויטות של שניים או שלושה חדרי שינה, עם מטבחון מצויד ופינת ישיבה, במחירים לא גבוהים יחסית למלונות אחרים באזור. במלון שתי בריכות וחדר משחקים לילדים, ובאזור תמצאו מרכזי קניות ומסעדות. בדומה למלונות אחרים באזור, גם מלון זה מציע שירות הסעות לפארקים.

מלון מומלץ בפארקים של אורלנדו פלורידה
מלון פלורידייס ריזורט – סוויטות מרווחות בקרבת פארקי השעשועים של אורלנדו
 

מלון מומלץ במרכז מיאמי

מלון אלסר מיאמי (The Elser Hotel Miami) הוא אחת הבחירות היותר מוצלחות במיאמי, מבחינת המיקום (בדאון-טאון, קרוב לחוף ולנמל), מבחינת מגוון החדרים (מחדרים מרווחים לזוגות ועד סוויטות ענק למשפחות), והן מבחינת עלות תועלת (רמה גבוהה מאוד ומחיר לא גבוה). הוא אמנם מדורג 4 כוכבים (אולי בגלל הבריכה הלא גדולה) אבל הרמה היא 5 כוכבים לכל דבר.

מלון מומלץ במיאמי, ליד החוף והנמל
מלון אלסר מיאמי  מיקום מעולה בדאון-טאון מיאמי

 
בכתבה השניה בסדרה נמשיך ונבקר בשלושת הפארקים הנוספים של פלורידה  אפקוט, ממלכת החיות ואולפני הוליווד.
 

מידע נוסף

כתבות נוספותרמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר