הפארקים של דיסני בפלורידה – חלק שני
מאת: ד"ר רמי דברת


בכתבה זו, השנייה בסדרה, נמשיך ונ​שתעשע בפארק ממלכת החיותפארק אפקוט ואולפני MGM באורלנדו שבפלורידה.


אחרי שבבכתבה הראשונה בסדרת הכתבות על הפארקים של פלורידה, ביקרנו בפארק ממלכת הקסמים.
 
פארק ממלכת החיות באורלנדו, רכבת הרים
"מלך החיות" בממלכת החיות, מופע רב משתתפים מרשים  (צילום: הילה וייס טישלר)
 

מלון פלורידייס ריזורט (A) והפארקים של דיסני באורלנדו, פלורידה   להגדלה לחץ למעלה משמאל
 

פארק ממלכת החיות – קשה להיות חרק

אם שבעתם מלראות בעלי חיים מלאכותיים, זה הזמן לעבור לפארק החדש ביותר מבין פארקי דיסני, אשר פתח את שעריו רק ב- 1998. הכוונה היא לממלכת החיות (Animal Kingdom). הרעיון להקים פארק זה הוא המשך טבעי לחיבה המיוחדת של וולט דיסני לבעלי חיים, אשר באה לידי ביטוי בסרטי טבע קלאסיים, כמו, המדבר המתעורר וסרטים אחרים (שנים רבות לפני היות ערוץ 8 או ערוץ נשיונל ג'אוגרפיק).
בפארק ענק זה תוכלו לצפות בלמעלה מ- 200 סוגי חיות (אמיתיות), המשוטטות בין למעלה מ- 4000 סוגי צמחים ועצים. כולם, כמובן, הובאו לכאן במיוחד.
בתי מלון בקרבת ממלכת החיות
 
פארק ממלכת החיות באורלנדו, למעלה ממאתיים סוגי חיות אמיתיות
ממלכת החיות, למעלה ממאתיים סוגי חיות אמיתיות  (צילום: הילה וייס טישלר)
 

 ברירת מחדל
 
במרכזו של הפארק ניצב לתפארה עץ החיים – מגדל מלאכותי בגובה בניין בן 15 קומות. על גזעו של העץ המלאכותי הגבוה ביותר בעולם, מגולפים ביד אומן יותר מ- 300 בעלי חיים בגדלים שונים. בין ענפיו מעופפות מספר רב של ציפורים אמיתיות, החוסות בצילם של יותר מ- 100,000 (!!!) עלים מלאכותיים. במעבה הגזע פעורה דלת רחבה דרכה נכנסים לחזות במופע, הנקרא בשם רב המשמעות קשה להיות חרק.
לאחר שהתיישבנו בכיסאות המרופדים, הרכבנו על עינינו משקפים, המאפשרות ראייה תלת מימדית, מתחיל המיצג. דמויות גדולות בצורות חרקים, ממחישות את עוצמתה של המחלקה הזואולוגית העמידה ביותר על פני כדור הארץ, אך מסבירות גם את הקושי שבחיי החרק.
הסרט פועל על כל חושי הצופים. כך, למשל, כשנמלת הטרמיט לוחצת על בלוטות הארס שלה, חש הצופה במשב רוח, המוזרם ברגע המתאים מחור חבוי מתחת למשענת הכסא. לאחר שנרתעת לשנייה לאחור ונרגעת מעט, הבנת כי סך הכל מדובר בזרם של אויר אשר הוסט לעברך ברגע המתאים. 
 
עץ החיים, למעלה ממאה אלף עלים מלאכותיים
עץ החיים, למעלה ממאה אלף עלים מלאכותיים  (צילום: אביב וייס)
 

ספארי לרגלי הקילימנג'רו

אחת מגולות הכותרת של הפארק היא מסע ספארי בג'ונגל. הפעם נראה בעלי חיים אמיתיים. תחילה נעבור בכפר קנייתי טיפוסי, הנקרא הרמבה ואשר נראה שהועתק לכאן בשלמותו מהיבשת השחורה. נראה את "תחנת המחקר", אשר משמשת למעקב ותיעוד בעלי החיים באזור. לבסוף נתיישב לנו בנוחות ברכב הספארי.
 
ב- 15 הדקות הקרובות יקחו אותנו הנהג והמדריך לסיור בקילומטר המרובע של הספארי, בו נוכל לחזות במאות בעלי חיים אפריקנים. המרשימים והגדולים שבהם: אריות, נמרים, ג'ירפות ופילים. לרגע נוכל לחשוב כי אכן אנו נמצאים בשמורת טבע לרגלי הקילימנג'רו.
בכדי להעצים את הרושם האותנטי של המקום, נשתלו כאן מעל ל- 2 מיליון צמחים, האופייניים לבית הגידול של הסוואנה האפריקאית. מהנדסי האתר הקדישו מאמצים ומחשבה, בכדי להביא כמה שיותר בעלי חיים לשדה הראייה של הנוסעים ברכבי הספארי. כך, למשל, הותקנו בתוך סלעי ענק מלאכותיים, הנמצאים על תוואי הדרך, מזגני אויר בכדי למשוך את האריות אוהבי הצל לרבוץ עליהם במשך כל שעות היום.
 
פארק ממלכת החיות באורלנדו, רכבת הרים
רכבת הרים בממלכת החיות   (צילום: הילה וייס טישלר)
 
 

פארק אפקוט – הטכנולוגיה בשרות האדם

לאחר שכל אוהבי החי שבינינו השביעו את סקרנותם, נתפנה לביקור בפארק אחר המשקף את תפיסתו הייחודית של דיסני בנושא טכנולוגיה. כתומך נלהב של חידושים טכניים ומדעיים, סבר דיסני כי ניתן לגשר בין מדע לבידור, או, במילים אחרות, להבליט את הישגי הקדמה המדעית והטכנולוגית באופן אשר יספק שעשועים לכל נפש. בעקבות תפיסה זו של דיסני הוקם אפקוט (Epcot) (ראשי תיבות באנגלית "של אב טיפוס לקהילה ניסויית עתידנית").
 
במרכז פארק זה נמצא כדור ענק , בצורת כדור גולף כסוף, המתנשא לגובה מגדל בן כ- 20 קומות. במרכז הכדור נמצא המתקן, אשר נחשב ל"מתקן הדגל" של הפארק - מסע במכונת זמן, אשר תיקח אותנו לתחנות ראשיות בהיסטוריה של האנושות. שעון הזמן יתחלף לנגד עינינו. מול הקרוניות בהן אנו נוסעים, אנו צופים בסצנות שונות, המדגישות את ההתפתחויות המדעיות והטכניות בכל תקופה, מחיי האדם הקדמון, דרך המצרים והיוונים העתיקים, עד להמצאת הדפוס, הרדיו והטלוויזיה. כל זאת (אולי כמעט כרגיל בעולמו של דיסני) תוך כדי אפקטים מרהיבים של אור, קול, תנועה, צבע וצורה.
פארק אפקוט אורלנדו, השגי הקדמה המדעית והטכנולוגית
אפקוט, השגי הקדמה המדעית והטכנולוגית  (צילום: הילה וייס טישלר)
 
 

מסלול המרוצים של ג'נרל מוטורס

לאחר שקיבלנו מושג על התפתחות המדע לאורך ההיסטוריה האנושית, נתפנה למבט מעמיק יותר על תחומים נוספים, בהם: עולם האנרגיה או הקשר המיוחד בין האדם לבין האוקיאנוס. נסור לביתן ענקי המתאר את התועלת אשר מפיק האדם מהאדמה, במיגון של אמצעים חקלאים. הכל תוך כדי המחשה של חידושים טכנולוגים עדכניים ובאופן המעורר את הסקרנות והרצון ללמוד ולחוות.
 
מעניין לציין כי אנשי דיסני הצליחו לרתום חברות ענק אמריקאיות, לסייע במימון ויעוץ מקצועי, בתצוגות ומתקנים אשר קשורים לתחום העיסוק שלהן. כך, התצוגה על האנרגיה נתמכת על ידי ענק הנפט אקסון ומתקן המדמה מסלול מרוצים לבחינת דגמים חדשים של מכוניות, נעזר ביצרן הרכב ג'נרל מוטורס.
 
אפקוט, מופע בביתן סין
אפקוט, מופע בביתן סין  (צילום: אביב וייס)
 

אולפני MGM

מעולם המדע נחזור לעולם הבידור (או שמא האמנות?). זאת נעשה על ידי שיטוט בפארק נוסף, הנקרא, אולפני אמ.ג'י.אמ דיסני (MGM). בפארק זה נוכל להתחקות בצורה מבדרת אחר חלק מהמתרחש בעולם הצלולויד. הפארק מעוצב בצורת אולפני הסרטה, כאשר אנו צועדים ברחובו הראשי – שדרות הוליווד, לעבר מתקנים, הקשורים באופן זה או אחר לסרטים ידועים אשר נעשו באולפנים.
 
האיחוד בין אולפני אמ.ג'י.אמ הוותיקים, לבין אולפני דיסני, מביא לשפע של מיתקנים ואטרקציות. הם מאפשרים לנו להיזכר בסרטים קלאסיים, כמו, שיר אשיר בגשם או סרטים עכשוויים יותר, כמו, אינדיאנה ג'ונס או הגיבן מנוטרדם, כמו גם סדרות טלוויזיה אשר הופקו על ידי האולפנים. 
בין התזכורות המשעשעות, לעיתים, ומפחידות במקרים אחרים, נוכל לקבל הסברים על נושאים שונים הקשורים להפקת סרטים, נסייר באולפני הנפשה (אנימציה) אמיתיים (!), או נביט על תעשיית התלבושות לשחקני הסרטים ועל אופן הכנת פס הקול.
 
מופע היפה והחיה, אולפני MGM באורלנדו
מופע היפה והחיה באולפני MGM באורלנדו  (צילום: אביב וייס)
 

בידור, קניות וחוויות רטובות

אם לא שבעתם עדיין מהחוויות אשר עולמות דיסני העניקו לכם עד כה, תוכלו לבקר גם במרכז הקניות והבידור הענק Downtown Disney, לחזות במיטב ההופעות ולקנח בקניות (אם טרם הספקתם לעשות זאת קודם לכן).
במידה ובחרתם לסייר באזור בימות הקיץ הלוהטים, תוכלו לצנן את נפשכם באחד משני פארקי המים הנמצאים בקרבת מקום, בהם תוכלו למצוא את המילה האחרונה בתחום הלונה-פארקים הרטובים: Disney's Typhoon Lagoon Water Park ו- Disney's Blizzard Beach Water Park.
 
כוורת תת קרקעית של יעילות
מלבד היותו של האזור המרכז הגדול ביותר בעולם לבידור, מצטיינים הפארקים של דיסני בחדשנות בכל הקשור לניהול בכלל ולניהול בתחום הבידור בפרט. מתחת לפני השטח של כל פארק רוכשת כוורת שלמה של עולם תת קרקעי. למפלסים אלה מותרת הכניסה רק לעובדי המקום, ובהם מתרחשות כל הפעילויות אשר המבקר אינו צריך להבחין בקיומן, כמו חדרי הלבשה של העובדים, חדרי מכונות, מערכות לפינוי אשפה, אספקת מוצרי מזון למסעדות הרבות ועוד.
 
אם דיברנו על מזון, כל פרט בפרקים עצמם מתוכנן לפרטי פרטים. מספרים שהמרחק בין פח אשפה למשנהו נקבע, לאחר שדיסני עצמו עשה ניסוי ,תוך שהוא מודד את המרחק אשר אדם בעל קצב הליכה ממוצע עובר תוך כדי אכילת נקניקיה. בדיוק כשהוא מסיים לאכול – הפח ניצב שם כדי לקבל מידיו את הנותר מהנקניקייה... (אם נותר).
 
חידוש מעניין נוסף, אשר ריתק בזמנו את כל העוסקים בתורת הניהול – האוניברסיטה של דיסני. כל עובד, יהא הזוטר ביותר, עובר השתלמות בת מספר שבועות, במסגרתה, בנוסף ללימוד קפדני של עיסוקו, מונחלים לו הערכים הבסיסיים של חברת דיסני. הערך העיקרי שבהם – למבקר(= ללקוח) יש לתת, תמיד ובכל מחיר, שפע של סיבות להנות ולשמוח.
כיוון שהחיים של כולנו לא תמיד סוגים בשושנים, אין פלא שעולם בזעיר-אנפין, המתוכנן ומבוסס על גישה כזו, מוצא דרך ללב, לראש ולכיס של כה רבים מאיתנו. 
 

מלון מומלץ בקרבת הפארקים של דיסני באורלנדו

מלון פלורידייס ריזורט (Floridays Resort Orlando) ממוקם בקרבת הפארקים של אורלנדו, ומתאים מאוד למשפחות עם ילדים. במקום סוויטות של שניים או שלושה חדרי שינה, עם מטבחון מצויד ופינת ישיבה, במחירים לא גבוהים יחסית למלונות אחרים באזור. במלון שתי בריכות וחדר משחקים לילדים, ובאזור תמצאו מרכזי קניות ומסעדות. בדומה למלונות אחרים באזור, גם מלון זה מציע שירות הסעות לפארקים.

מלון מומלץ בפארקים של אורלנדו פלורידה
מלון פלורידייס ריזורט – סוויטות מרווחות בקרבת פארקי השעשועים של אורלנדו

מלון מומלץ במרכז מיאמי

מלון אלסר מיאמי (The Elser Hotel Miami) הוא אחת הבחירות היותר מוצלחות במיאמי, מבחינת המיקום (בדאון טאון, קרוב לחוף ולנמל), מבחינת מגוון החדרים (מחדרים מרווחים לזוגות ועד סוויטות ענק למשפחות), והן מבחינת עלות תועלת (רמה גבוהה מאד ומחיר לא גבוה). הוא אמנם מדורג 4 כוכבים (אולי בגלל הבריכה הלא גדולה) אבל הרמה היא 5 כוכבים לכל דבר.

מלון מומלץ במיאמי, ליד החוף והנמל
מלון אלסר מיאמי - מיקום מעולה בדאון-טאון מיאמי
 

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב

כתבות נוספות


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר