הדרך הרומנטית:
מסלול קסום בדרום גרמניה
מאת: יונית אבני


דרך תיירותית נפלאה במדינת בוואריה, העושה דרכה בין כפרים ציוריים, עיירות עתיקות, ארמונות מרשימים וטירות מהאגדות, זכתה לשם מעורר ההשראה "הדרך הרומנטית". בטיול מצפון לדרום, הנופים משתנים לאורך הדרך מנופי עמקים ונהרות, עם אדמה חקלאית פורה, אל נופי הרים דרמטיים.


אם גם אתם, כמוני, שואלים את עצמכם: מה לגרמניה, לגרמנים ולרומנטיקה? הישארו עד סוף הכתבה ותבינו.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

העיר רוטנבורג – אחד היעדים התיירותיים הבולטים בדרך הרומנטית (צילום: bloodua)
ברוטנבורג מומלץ לצאת לסיור לילי, כשהעיר אינה מוצפת בתיירים (צילום: sorincolac)
העיר וירצבורג – נקודת המוצא למטיילים מצפון לדרום (צילום: jakergb)
הדרך הרומנטית עוברת בעיירות עתיקות מוקפות חומות ומגדלים (צילום: typo-graphics)
בתי מחסה לעניי העיר אוגסבורג (צילום: konstantinyolshin)
החומה בעיירה נורדלינגן נשתמרה היטב לאורך מאות שנים (צילום: Orietta Gaspari)
בתים צבעוניים בעיירה דינקלסביל (צילום: kickstand)
טירת נוישוונשטיין – השראה לטירה המפורסמת בפארקים של דיסני (צילום: jakergb)
טירת נוישוונשטיין טובלת בנוף קסום של הרים ויערות (צילום: jakergb)

בלטיותיעד התיירות הפופולרי בגרמניה

בשנת 47 לספירה, חיפשו הרומאים דרכי שליטה צבאית בכל האזור. כך הם המשיכו את בנייתה של דרך קלאודיה אוגוסטה (Via Claudia Augusta), החוצה את האלפים מעמק נהר פו באיטליה אל גרמניה, כך שתחבר את פוסן עם אוגסבורג ומאוחר יותר עם גדות הדנובה.
 
על התוואי הזה בדיוק, החליטו בשנות החמישים פרנסי מערב גרמניה, מסיבות כלכליות ופוליטיות (בלתי רומנטיות בעליל), להקים דרך תיירותית, שתמשוך את בני משפחות החיילים האמריקאים, שהיו מוצבים בגרמניה המחולקת של אחרי המלחמה. לא רק שמצאו שם גאוני לדרך, המובילה בין פוסן בדרום לוירצבורג בצפון, אלא שבמהלך השנים, הדרך הפכה להיות יעד התיירות המרכזי של גרמניה.
 
יש מי שטוען כי השם "הדרך הרומנטית" (Romantische Strasse) הוא שיבוש של השם "הדרך הרומאית". ייתכן שמקורה הלשוני ברומא, אבל ללא ספק הדרך הרומנטית בגרמניה היא מיטבה של הרומנטיקה, עד כדי קיטשיות מוגזמת לפעמים. השילוש הקדוש  טבע, עיירות קטנות מימי הביניים, ומיומנות תיירותית, הופך אותה לדרך התיירותית הפופולרית ביותר בגרמניה. למרות הסיבות הכלכליות והפוליטיות ליוזמה של ה"דרך הרומנטית", תחושת המטיילים בה מבטאת את הרעיון אליו התכוונו יוזמיה. כאן אין צורך בקטורת, יין או נרות כדי לקבל אווירה רומנטית, הדרך פשוט "עושה את זה". יחד עם זאת, מומלץ להשתמש במכונית ולא בכרכרה עם עגלון ועלמה ענוגה...
לינה לאורך הדרך הרומנטית
 
וירצבורג בדרך הרומנטית, גרמניה
פריחה אביבית בגני ארמון רזידנץ בעיר וירצבורג (צילום: Twyx)
 

היכן מתחילים את הדרך הרומנטית?

אל הדרך הרומנטית נוח להגיע בשלוש דרכים:
משדה התעופה של נירנברג (Nürnberg) אל וירצבורג (Würzburgאו רוטנבורג (Rothenburg ob der Tauber).
משדה התעופה של מינכן, דרך אוגסבורג (Augsburg) ואוטוסטרדה A8.
משדה התעופה של פרנקפורט (Frankfurt am Main), על אוטוסטרדה 3A, לכוון וירצבורג (Würzburg).
לאורך כל הדרך תראו שלטים חומים בגרמנית ויפנית, בהם כתוב Romantische Strasse, שפירושו, כמובן, "הדרך הרומנטית".
כתבה על טיול במינכן  |  כתבה על העיר נירנברג

הדרך הרומנטית, גרמניה
הדרך הרומנטית  עקבו אחרי השלטים החומים (צילום: beyhanyazar)

הדרך הרומנטית מצפון לדרום

בטיול מצפון לדרום, לאורכה של הדרך הרומנטית, הנופים משתנים: מנופי עמקים ונהרות, אדמה חקלאית פורה ומבצרים, אל נופי הרים דרמטיים. האתרים עליהם אמליץ בכתבה זו מסודרים מצפון לדרום, אך אפשר גם לטייל בהם הפוך כמובן. בואו נצא לדרך!
 
יעדים לאורך הדרך הרומנטית מצפון לדרום:
העיירה וירצבורג (A) ומלון בוטיק דה בארת'לס, העיירה רוטנבורג (B) ומלון אלטס בראוהאוס ומלון גולדנס פאס,
העיירה דינקלסביל (C) ומלון הצלהוף, העיירה נורדלינגן (D) ומלון אנגלהרד דאס ללאנדהטל,
העיר אוגסבורג (E) ומלון סיטי אוסט אם קו, טירת נוישוונשטיין (F) ומלון דאס קוניג לודוויג אינספיריישן
 

וירצבורג – נהר באמצע העיר, רומנטיקה במיטבה

כמו כל הערים שנהר חוצה אותן, גם וירצבורג (Würzburg) היא עיר רומנטית להפליא. העיר, בה מתחילים (או מסיימים) את הטיול בדרך הרומנטית, יושבת לגדות נהר מיין (Main) החוצה אותה, מוקפת בכרמים ונחשבת למרכז יין. אבל אל היין הרומנטי עוד נגיע בהמשך. מדי קיץ מתקיימים בעיר פסטיבל יין, פסטיבל מוצרט (Mozart Festival) וקרנבל (Kiliani-Volksfest), במהלכו מוקמים אוהלי בירה ענקיים.
 
וירצבורג נוסדה במאה ה- 8 ושימשה עיר המושב של הנסיך-בישוף ועיר הבירה של ממלכת פרנקופוניה, עד שאוחדה עם בוואריה, לאחר ה"סדר החדש" שערך נפוליאון באירופה. העיר, שנשארה קתולית לאורך שנים, כאשר רוב גרמניה הפכה לפרוטסטנטית, נקראה בשל כך "עיר המדונות", בשל אין ספור פסלי המדונה המקשטים את פתחי הבתים.

היין שהעיר מייצרת שימש אותה גם בעת ההפגזה האווירית הקשה על ידי בנות הברית, במרץ 1945, שהייתה חריגה בעוצמתה והיקפה. כמעט כל בתי העיר נהרסו ושריפות הענק שפרצו בה, כובו באמצעות היין שזרם ברחובות מהחביות ומכלי היין המחוררים. מרבית המבנים בעיר הם שחזור של עברה המפואר, אך העיר שוחזרה להפליא.
לינה באזור וירצבורג
 
וירצבורג, הדרך הרומנטית
העיר וירצבורג על גדות נהר מיין, תחילתה של הדרך הרומנטית למגיעים מצפון (צילום: Flavio Vallenari)
 

שלושה מוקדי ביקור עיקריים יש בווירצבורג: העיר העתיקה, מבצר מריאנברג, וארמון רזידנץנהר מיין מפריד בין העיר העתיקה עמוסת הכנסיות, המדרחוב והתנועה התוססת, לבין מבצר מריאנברג (Festung Marienburg), הנמצא במרחק של כ- 20 דקות. את הדרך עושים בעלייה רגלית, לא קלה, מהגשר הישן על נהר המיין – Alte Mainbrücke, גשר יפה וארוך יחסית לתקופה בה נבנה – המאה ה- 15. לאורכו של הגשר פזורים פסלי מלאכים, קדושים וכמה נסיכים-בישופים מקומיים. הגשר מזכיר מאוד את גשר קארל בפראג ואף נושא את פסליו של יאן, הקדוש שהוטבע שם על ידי קארל הרביעי. מבצר מריאנברג , הצופה אל העיר, הוא משכנם של כמה מוזיאונים לאומנות והיסטוריה מקומית, ובעיקר מציע נוף נהדר אל הנהר והחצי השני של העיר.
 
ארמון רזידנץ (Residenz), מצידה השני של העיר, הוא מבצר הבארוק היפה ביותר בבוואריה, ומוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. הארמון נבנה במאות ה-17-18, בהתאם להנחיות הנסיך-בישוף, שמאס במבצר מריאנברג על הגבעה ממול, שכבר לא היה מספיק גדול בשבילו. אך למרבה הצער, אותו נסיך שרצה את הארמון, לא זכה לחיות מספיק כדי להתגורר בו. הוא שכר את טובי האומנים הצרפתים, האוסטרים והגרמנים כדי לעצב את הארמון והגנים, תחת פיקוחו של הארכיטקט הנודע Balthasar Neumannהארמון והגנים מזכירים את מיטב הארמונות האירופאים של אותה תקופה, בין אם מדובר בוורסאי בצרפת או שיינבורן בווינה. כאן גם מתקיים פסטיבל מוצרט מדי קיץ.

אפשרות לינה נוחה ונעימה מציע מלון בוטיק דה בארת'לס (
The Barthels Boutique Hotel), הממוקם דקות הליכה מהעיר העתיקה, עם חדרים בעיצוב מודרני ומלא חיים, שכולם ממוזגים.
 
ארמון רזידנץ, וירצבורג, הדרך הרומנטית
ארמון רזידנץ בעיר וירצבורג, מבצר הבארוק היפה ביותר בבוואריה (צילום: Daniel Seßler)

מלון מומלץ בעיר וירצבורג, הדרך הרומנטית
מלון בוטיק דה בארת'לס - עיצוב צבעוני ומודרני, בקרבת העיר העתיקה של וירצבורג
 

רוטנבורג – יין עוזר לרומנטיקה?

במרחק 60 ק"מ דרומה משם נמצאת העיר רוטנבורג אוב דר טאובר (Rothenburg ob der Tauber), שפירוש שמה "רוטנבורג מעל נהר הטאובר", בגלל מיקומה הצופה על הנהר. העיר נמצאת בעיקולו של נהר טאובר, ומכאן מחצית שמה. החצי השני, רוטנבורג, פירושו "טירה אדומה".
 
במאה ה-17, במהלך מלחמת שלושים השנים, הטיל הגנרל יוהאן צרקלאס (Johann Tserclaes), רוזן טילי (Tilly), מצור על רוטנבורג. לאחר שהעיר הוכתה קשות ונכבשה, הוא התכוון לערוף את ראשיהם של חברי המועצה ולשרוף את העיר. האגדה מספרת שכמוצא אחרון שנועד לפייס, לשחד או לשכר את הגנרל, חברי המועצה הגישו לו כוס ענקית (מעל 3 ליטרים) של היין הכי טוב שהיה ברשותם. הגנרל החליט להציב בפניהם אתגר: אם אחד מתושבי העיר יצליח לשתות את כל היין שבכוס בלגימה אחת  העיר תינצל, אך אם הוא ינסה וייכשל  מות יומת. ראש העיר האמיץ גיאורג נוש (Georg Nusch) נענה לאתגר והצליח לשתות את כוס היין במלואה. הרוזן עמד במילתו והעיר ניצלה מחורבן. לזכר אותו אירוע, עד היום בכל שעה מגיחות דמויותיהם של גיבורי הסיפור  רוזן טילי וראש העיר נוש  מהשעון המוצב מעל בית העירייה. 
 
רוטנבורג המקסימה אינה גדולה, והיא שמורה להפליא. העיר מוקפת חומות, מגדלי שמירה ורחובות מרוצפים. חומת העיר, שנשתמרה כמעט בשלמותה, מוקפת בסוללות מקוריות, ולכן שימשה בתור יעד לציורים של אומנים רבים. רוטנבורג היא אחד היעדים התיירותיים הפופולריים ביותר בגרמניה (בכל שנה מבקרים בה כשני מיליון אנשים), ואין זה מפתיע, כי היא אכן מרתקת, אולם קשה מאוד להסתובב בה וגם לראות דבר מה. שיטה לא רעה כדי להימנע מהמוני התיירים היא לסייר בעיר בשעות הלילה. כדאי להצטרף אל "הסיור של שומר הלילה", היוצא עם חשכה מלשכת התיירות אשר בכיכר השוק (Marktplatz), פנס או לפיד בידו, ומדריך סיור לילי בעיר בימי הקיץ.
רוטנבורג, הדרך הרומנטית
רוטנבורג, הדרך הרומנטית
בעיירה רוטנבורג מומלץ לצאת לסיור לילי כדי להימנע מהמוני התיירים המציפים את העיר (צילומים: sorincolac)
 

אם תרצו לחוש באמת בימי הביניים ברוטנבורג  כנסו אל מוזיאון הפשע (Kriminalmuseum), המשחזר בצורה מצמררת את צורות הענישה שהיו מקובלות אז. לא מומלץ להיכנס אחרי ארוחת צהריים...

לעיר יש גם מוזיאון הרבה יותר מתקתק – מוזיאון הצעצועים (Spielzeugmuseum), בו מוצגים מאות צעצועים של פעם. מעל 300 מוצגים – בובות, בתי בובות וחפצים, כל מה שבובות צריכות כדי להסתדר בעולמנו.

אם אתם שייכים למחפשי המתיקות – אציע לכם לבקר בחנות גדולה ומוזיאון לצידה, הפועלת כל השנה ומוכרת מתנות וקישוטי חג מולד גם בימי חמסין של קיץ. החנות, Käthe Wohlfahrt שמה, בנויה כמו כפר גרמני מקומי.

אם אתם רוצים לאכול דבר מה כתוספת ליין המקומי  המאכל המאפיין את העיר הן עוגיות Schneeballen  כדור בצק אפוי, עם ציפויים מסוגים שונים, הנמכר כאן בכל קונדיטוריה וקרן רחוב. 
 
 עוגייה המאפיינת את העיר רוטנבורג
עוגיות Schneeballen 
– כדור בצק אפוי המאפיין את העיר רוטנבורג


בתי מלון מומלצים בעיר רוטנבורג שעל הדרך הרומנטית

מלון אלטס בראוהאוס (Hotel Altes Brauhaus) הוא מלון 4 כוכבים בניהול משפחתי, הממוקם בקרבת כיכר השוק בעיר העתיקה של רוטנבורג. המבנה המשופץ שנבנה בשנת 1698, מציע חדרים, סוויטות ודירות. במלון גם פינת ילדים וחניון פרטי.

מלון גולדנס פאס (Hotel Goldenes Fass) הוא מלון 3 כוכבים, המוקם בקרבת תחנת הרכבת והעיר העתיקה של רוטנבורג (לאורחי המלון חניה בחינם). במלון מסעדה מסורתית המגישה מנות מקומיות ובינלאומיות, ובקיץ ניתן לסעוד בגינת המלון.

מלון אלטס בראוהאוס, הדרך הרומנטית
מלון גולדנס פאס, הדרך הרומנטית
בתי מלון מומלצים ברוטנבורג:
למעלה 
 מלון אלטס בראוהאוס  |  למטה  מלון גולדנס פאס


דינקלסביל – בכרכרה או באופניים בעיירה המקסימה

אם את רוטנבורג הציל ראש העיר, את העיירה דינקלסביל (Dinkelsbühl) הצילה ילדה אחת קטנה ואמיצה. בזמן מלחמת שלושים השנים היא הובילה קבוצת ילדים אל מפקד הצבא השוודי אדולפו, שצר על העיר, והתחננה בפניו שלא להרוס את עיר הולדתה. המפקד הקשוח לא יכול היה לעמוד בפניה ונעתר לבקשתה. עד היום, באמצע יולי, מתקיים כאן פסטיבל הילדים, הנקרא Kinderzeche, בו חוגגים את האירוע במצעדים, הצגה המשחזרת את האירוע ותלבושות של פעם.
 
פסטיבל הילדים בעיר דינקלסביל, הדרך הרומנטית
פסטיבל הילדים בעיירה דינקלסביל, שניצלה בזכות ילדה אחת אמיצה (צילום: Manfred Nowag)
 

בדומה לרוטנבורג, גם דינקלסביל נשתמרה בצורה נהדרת. היא מוקפת חומה שעליה ניצבים 20 מגדלים, רחובותיה מרוצפים אבן ובתיה אופייניים לבנייה של ימי הביניים – תזכורת לעברה העשיר של העיר במאות ה- 15-16. רוטנבורג אומנם מקבלת את מרב תשומת הלב, אבל היא קצת מלוקקת ומזכירה את אולפני הסרטים של דיסני. דינקלסביל לעומתה פחות תיירותית ומשמרת יופי "טבעי" יותר.
 
זוהי עיירה קטנה מאוד ונוחה לשוטטות. אין צורך במפה ואם לא מוצאים את הצפון ניתן להיעזר בחומות העיר כנקודות ייחוס. אל תהססו לצאת מהשערים ולשוטט גם מחוץ לחומה. יש אין סוף מקומות "סודיים" וכניסות שאפשר להציץ וללכת בהן, רק תפזרו פירורי לחם, כדי שתוכלו למצוא את הדרך חזרה (ולא תמצאו את עצמכם במעבה היער ליד הבית של המכשפה...). ניתן לשכור אופניים ולטייל ברחבי העיירה או מחוץ לחומות, וכן לטייל בה בכרכרה, ומה רומנטי מזה?

מלון הצלהוף (Hezelhof Hotel) ממוקם לצד כיכר השוק, בבית אצולה משופץ היטב מהמאה ה- 17, ומציע חדרים גדולים ומרווחים, שבכולם חדר שינה, אזור מגורים ומטבחון.
 
דינקלסביל, הדרך הרומנטית
דינקלסביל איננה תיירותית מדי, ומשמרת יופי "טבעי" יותר (צילומים: Hezelhof Hotel, Juergen Sack)
  

נורדלינגן – האם שומר הלילה עוזר לרומנטיקה?

נמשיך וניסע דרומה לעיירה נורדלינגן (Nördlingen). גם כאן עבד שומר הלילה שעות נוספות ומדי לילה, בין 22:00 לחצות, היה עומד במרומי שער Loepsinger וקורא לתושבי העיר: "הכול בסדר חברים, הכול בסדר", מה שהבטיח להם כי יש מי ששומר עליהם בלילות הקרים והם יכולים לישון בלי חשש שריפה או אויב מחוץ לחומות. היום הצעקה די מיותרת ומפריעה לרומנטיקה, אבל מסורת לא מקלקלים...
 
נורדלינגן נבנתה בתוך מכתש ענק (Nördlinger Riesברדיוס של 39 ק"מ, שנוצר מפגיעת אסטרואיד לפני 15 מיליון שנה. אם התופעה מעניינת אתכם, תוכלו לבקר במוזיאון Rieskrater-Museum, המתעד את התהליכים הגיאולוגים, שהביאו להיווצרות מכתש נורדלינגר וכן מכתש נוסף.

נורדלינגן, הדרך הרומנטית
נורדלינגן  עיירה הבנויה בתוך מכתש בן 15 מיליון שנה (צילום: ArchitekturImBild)

 
העיירה העתיקה הזו נוסדה כבר בתקופה הרומית, והיא אחת הערים הבודדות בגרמניה בה נותרה חומת העיר מימי הביניים, בדיוק כפי שהייתה במקור. החומה כוללת 11 מגדלים ו- 5 שערים. במרבית הערים העתיקות דוגמתה, ניתן לראות בתוך החומות רבעים עתיקים ואילו בחלק החיצוני הערים מודרניות להפליא. נורדליגן שונה מרוטנבורג ודינקנסביל במובן זה, וההבדלים בין החדש לישן בעיירה אינם כה בולטים. בנורדלינגן החומה נשתמרה לאורך מאות שנים ולכן היא יותר "אחידה" בתרבות הבנייה שלה. יתרון נוסף שלה  פחות תיירים!
 
ואם ברומנטיקה עסקינן, אחרי היין, הבובות וחג המולד, מה יותר רומנטי ממוזיאון קטן של פנסי קסם, סרטים אילמים, תיבות נגינה וגרמופונים, הנקרא Musica Magica. לעיתים מתקיימים במקום קונצרטים להדגמה.
כדי להשלים את תמונת הרומנטיקה, אמליץ על המלון הקטן והמשפחתי אנגלהרד דאס ללאנדהטל (
Engelhard Das Landhotel Garni), הממוקם בכפר קטן ליד נורדלינגן ומציע חדרים, סווטות ודירה קטנה, באווירה כפרית ומשפחתית.
 
נורדלינגן, הדרך הרומנטית
החומה בנורדלינגן נשתמרה לאורך מאות שנים (צילום: by-studio)

בתי מלון על הדרך הרומנטית גרמניה

מלון אנגלהרד דאס ללאנדהטל - אין כמו ארוחת בוקר רומנטית בחצר
 

אוגסבורג – רומנטיקה שחלפה מהעולם

בדרככם דרומה לא כדאי לפספס את העיר אוגסבורג (Augsburg). מעבר למרכז העיר העשיר בכנסיות, כיכרות, בתים מצועצעים ומוזיאונים, יש בה מתחם מעניין של עזרה סוציאלית, הקרוי "פוגריי" (Fuggerei). בימי הביניים, שנת 1450, מצב האוכלוסייה הענייה היה בכי רע ואילו העשירים חיו בשפע רב. סוחר עשיר ממשפחת פוגר (Fugger) החליט לפתוח בתי מחסה לעניי העיר, או כפי שהוא הגדיר אותם "קתולים חרוצים, שהפכו לאומללים, כתוצאה משגיאותיהם שלהם". תנאי הקבלה לבתי המגורים הללו היו: להיות נשוי או בעל משפחה, קתולי, ובתור שכזה להתפלל לזכרו של ג'קוב פוגר (Jakob Fugger) שלוש פעמים ביום. ואכן סממני הקתוליות בולטים לעין אפילו בגומחות הבתים. עם התפרצות המגיפות באירופה, המתחם שימש גם כחדרי חולים, ואפילו בית חולים קטן הוקם בתחומו.
 
נכון למפקד האוכלוסייה של שנת 1623, בשכונה התגוררו 93 משפחות, עם 173 ילדים, כאשר ל- 19 מהן היו יותר מ- 4 ילדים בחיים (באותה תקופה תמותת ילודים הייתה גדולה מאוד). הילדים הורשו להתגורר במתחם, בבית הוריהם, רק עד תום התבגרותם ואז נאלצו לעזוב. המתגוררים כאן היו צריכים לשלם "מוזהב" אחד (שווה ערך ל- 1 אירו בערך) ולהיות קתולים מאמינים.
 
פוגריי - בתי מחסה באוגסבורג, הדרך הרומנטית
"הפוגריי" באוגסבורג, בתי מחסה לעניי העיר (צילום: konstantinyolshin)

 
מה שמדהים הוא שעד היום מתגוררים כאן בתנאים דומים, משלמים 0.90 סנט למגורים וצריכים להתפלל 3 פעמים ביום "אווה מריה" לטובת משפחת פוגר – בדיוק כמו לפני 550 שנה. אפילו פרנץ יוזף מוצרט, סבו של המלחין הנודע, התגורר כאן בין השנים 1681-1694. אבל הוא לא גר כאן בתור דייר עני, אלא כבנאי שעבד בשיפוצים ודאג לתחזוקת אזור המגורים. ביתו משמש היום כמוזיאון של המתחם (בית מספר 14).

אפשר להסתובב בשכונה רק בשעות היום. בלילה סוגרים את השערים, אז  כמו היום. קצת פחות רומנטי אבל בהחלט מעיד על מעורבות חברתית ואכפתיות לחלשים, ואולי גם זו סוג של רומנטיקה שחלפה מהעולם?

סיטי הוטל אוסט אם קו (
City Hotel Ost am Ko) הוא מלון 3 כוכבים משפחתי מומלץ, במיקום מעולה, ליד כיכר המלכים (Königsplatz), במרחק הליכה קצר לעיר העתיקה ולתחנת הרכבת של אוגסבורג.
 
אוגוסבורג, הדרך הרומנטית
מרכז העיר אוגסבורג עשיר בכנסיות, כיכרות, בתים מצועצעים ומוזיאונים (צילום: SeanPavonePhoto)

סיטי הוטל אוסט אם קו, הדרך הרומנטית
סיטי הוטל אוסט אם קו  ממוקם במרכז העיר אוגסבורג ומציע סאונה ואווירה משפחתית
 

טירת נוישוונשטיין – בשביל הרומנטיקה

אי אפשר לטייל טיול רומנטי, בלי לחוות, ולו פעם אחת, טירה מצועצעת ומתקתקה להפליא. אותה הטירה ששימשה מודל לוולט דיסני בבניית הטירה לפארקי השעשועים שלו. בסמוך לעיירה פוסן (Füssen), בדרום בוואריה נמצאות שלוש טירות, שכדאי לבחור אחת מהן, כדי לא לקבל "הרעלת טירות" חס וחלילה.
 
הטירה המיוחדת ביותר היא טירת נוישוונשטיין (Neuschwanstein), המוכרת בשמה "טירת המלך לודוויג המשוגע". טירת האגדות של המלך לודוויג השני נבנתה במשך 17 שנה (1869-1886), עד מותו בגיל 43, אז הופסקה בנייתה וחלק מפנים הטירה לא הושלם. לודוויג עצמו התגורר בה רק כשישה חודשים בשנים 1884-1886. חדר העבודה כמו חדרים רבים אחרים, מעוטר בציורים של סצנות מאגדות נורדיות, אשר השפיעו גם על יצירותיו של המלחין ריכארד ואגנר, שיש הסבורים שהוא ולודוויג היו נאהבים.
 
מאחורי החזית הימי-ביניימית לכאורה, השתמשו בטכניקות המודרניות ביותר לתקופה, כמו הסקה מרכזית על בסיס אוויר חם, מים זורמים בכל הקומות, ובמטבח אפילו מים חמים וקרים (לא לשכוח את השנה בה נבנתה הטירה). המלך השתמש במערכת קריאה חשמלית, כאשר נזקק למשרתיו, ובקומה העליונה יש אפילו טלפון. הטירה כולה מעוטרת בברבורים ומשקפת את אישיותו הייחודית של המלך לודוויג השני, שנקרא גם לודוויג המשוגע בשל מחלת הנפש ממנה סבל והתנהגותו החריגה, או בשל הנורמות של אותה עת, שלא יכלו לקבל הומוסקסואל עדין נפש ודכאוני בתור מלך גרמני.
לינה באזור טירת נוישוונשטיין  | 
כתבה עם מסלול הליכה קל אל טירת נוישוונשטיין  |  על טירת נוישוונשטיין בכתבה על טירות בגרמניה
 
טירת נוישוונשטיין, הדרך הרומנטית
טירת נוישוונשטיין, לא סתם היא נראית לכם מוכרת... (צילום: f11photo)
 

המלצות לקראת ביקור בטירת נוישוונשטיין

* לפני הביקור בטירה לקרוא את הביוגרפיה של המלך לודוויג השני – סיפור חיים מרתק שהטירה מאפשרת הצצה אליו.
* להזמין כרטיסים מראש, בוודאי בקיץ, ולחסוך תורים ארוכים.
* לעלות באוטובוס עד גשר Marienbruecke ומשם לצפות ולצלם את הטירה.
* לרדת ברגל או עם כרכרה דרך היער – שיא הרומנטיקה.
* אם תרצו תוכלו לבקר גם בשתי הטירות הנוספות של המלך לודוויג השני – טירת Linderhof וטירת Herrenchiemsee.

אחרי ששתיתם יין בכל עיירה, שטתם בנהר מיין או טאובר ואכלתם בפונדקים המקומיים, כשתגיעו אל טירות לודוויג השני, גולת הכותרת של הטיול  תבינו סוף סוף למה השם "הדרך הרומנטית" כל כך מתאים למסלול הזה.


מלון מומלץ ליד טירת נוישוונשטיין

בסוף המסלול, בו עברנו מספר בתי מלון, אני ממליצה בחום לההתפנק ולנוח כאן ליומיים לפחות. זהו מלון ספא מפנק, שכדי למצות את מתקניו והנוף הרגוע שהוא מציע, מומלץ להישאר בו יומיים לפחות. בנוסף, מיקומו ליד שתיים מהיפות בטירות של גרמניה - טירת נוישוונשטיין וטירת הוֹהֶנְשְוָונְגָאוּ (Hohenschwangau), ובין שתי עיירות מקסימות - העיירה פוסן והעיירה שוואנגאו (Schwangau), מציע המון אפשרויות טיול.

מלון הספא דאס קוניג לודוויג אינספיריישן (Das König Ludwig Inspiration SPA) הוא מלון מפנק ברמת 4 כוכבים, עם 3 בריכות שחיה (אחת פנימית ושתיים חיצוניות), מרכז ספא גדול עם מגוון עצום של טיפולים, ארוחת בוקר נהדרת ומסעדה מצוינת, חניה צמודה, חדרים גדולים וסוויטות ענקיות, שלכולם מרפסת הצופה אל נוף משגע.

מלון מומלץ ליד העיירה פוסן וטירת נויישווינשן, בוואריה, דרום גרמניה
מלון ספא דאס קוניג לודוויג אינספיריישן - המלון המושלם במיקום המושלם לסיום המסלול הרומנטי בדרום גרמניהמידע נוסף

כתבות נוספות


יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר