שווקי חג המולד וטיול של חורף:
העיר נירנברג וחבל פרנקוניה
מאת: כרמית וייס


ביקור חורפי (דצמבר) בחבל פרנקוניה, בדרומה של גרמניה, זימן לי מספר הפתעות נהדרות. הראשונה – שוק חג מולד מרהיב ואווירת חג מרנינה, השנייה – הערים היפהפיות של נירנברג וביירוית, והשלישית – בשבילה תצטרכו לחכות עד סוף הכתבה...


טיסות ישירות לשדה התעופה של נירנברג (Albrecht Dürer Flughafen), או טיסה למינכן ונסיעה קצרה (שעה ברכבת או שעתיים ברכב), הן עוד סיבה נהדרת להגיע לכאן ולהיות מופתעים.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

האופרה של המרקיזה בעיר ביירוית  (צילום: Bayreuth Tourismus)
לבוש מסורתי בכפר חג המולד  (צילום: כרמית וייס)
בתי אבן ועץ ברחובות נירנברג  (צילום: כרמית וייס)
אגם קסום וצבעי שלכת בהרי פיכטל  (צילום: כרמית וייס)
ריקוד הדמויות בשעון כנסיית גבירתנו  (צילום: כרמית וייס)
אוכל נפלא אבל לא תמיד כשר...  (צילום: כרמית וייס)
זוג איילים בפארק חיות הבר שכוסה שלג ראשון  (צילום: כרמית וייס)
אחד הגשרים הציוריים של נירנברג  (צילום: כרמית וייס)
הבמה המפוארת באופרה של ביירוית  (צילום: כרמית וייס)
בחורף קר לברבורים של נירנברג  (צילום: כרמית וייס)

מי אתן  נירנברג ופרנקוניה?

העיר נירנברג – כאן התחיל הרשע (חוקי נירנברג) וכאן הוא גם נגמר (משפטי נירנברג). לעולם לא נשכח, וגם המקומיים לא שוכחים ולא משכיחים את אותה מלחמה, שבסיומה נחרבו 90 אחוז מבתי העיר. התושבים ברובם ניצלו, הודות למרתפי הבירה הגדולים מתחת לטירה, ובתי העיר שוחזרו ברובם, כולל חומת העיר העתיקה.
 
כחצי מיליון תושבים חיים כיום בעיר נירנברג (Nürnberg, ובאנגלית Nuremberg) ולמעלה משלושה מיליון במטרופולין שלה. העיר היא בירתו של חבל פרנקוניה (Franconia), אשר בצפון מדינת בוואריה, שבירתה היא מינכן. מדרום לה עוברת תעלת ריין-מיין–דנובה, המחברת שלושה מהנהרות הגדולים של אירופה, ומושכת אליה מטיילי שייט נהרות רבים.

העיר נירנברג, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
בתי העיר היפה נירנברג ביום מעט סגרירי, תצפית מהטירה (צילום: כרמית וייס)


העיר נירנברג (A), העיר ביירוית (B) ורכס הרי פיכטל (C)


 ברירת מחדלשוק חג המולד הגדול בגרמניה

עשרות דוכנים עמוסי כל טוב – מקישוטי החג, דרך מתנות ל"חג המתנות" והמון אוכל ושתייה מחממת - ממלאים את כיכר כנסיית גבירתנו (Frauenkirche), הכנסייה הגותית היפה, שבימים כתיקונם מתקיים בה שוק רגיל. כדאי להגיע לכאן בלילה, אז הכול מואר ויפהפה, וגם ביום, אז, בדיוק בשעה 12:00, מסתובבות הדמויות בשעון המכני (Männleinlaufen) שעל מגדל הכנסייה. מומלץ לטעום את מאכלי החג - נקניקיות נירנברג (Nuremberg bratwurst), עשויות בקר או חזיר ומוגשות בתוך לחמניה טרייה, אגוזים מסוכרים, מבחר עצום של עוגיות לבקוכן (Lebkuchen) ומשקה גְלִיוַיין (Glühwein) - יין חם עם סוכר, פירות ותבלינים.
 
השוק מתחיל בסוף נובמבר או תחילת דצמבר, תמיד ביום שישי שלפני יום א' הראשון של האדוונט (Advent), ומסתיים בערב החג. יש לו גם שני "סניפים" – שוק ילדים קטן, עם קרוסלות, דוכני יצירה ושאר אטרקציות לקטנטנים, ושוק הערים התאומות, שבו דוכנים של 24 הערים התאומות לנירנברג, ובהן גם... חדרה.
שוק חג המולד של נירנברג | כתבה על שווקי חג המולד בגרמניה

שוק חג המולד בנירנברג, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה  שוק חג המולד בנירנברג, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
שוק חג המולד בנירנברג, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
דוכני שוק חג המולד מהגדולים בגרמניה ממלאים את כיכר הכנסייה (צילום: כרמית וייס)
 

סיור במרכז נירנברג

מהמלון הנפלא שלנו – הולידיי אין נירנברג (Holiday Inn Nürnberg), בדרום העיר העתיקה, קצרה הדרך לסיור במרכז העיר. בקרבתו נמצאת תחנת הרכבת התחתית (U-Bahn), עמה ניתן להגיע היישר משדה התעופה, חנות הכלבו הענקית Wöhrl וחנות של רשת C&A. מולן ניצב המגדל הלבן, שכמו שאר מגדלי העיר העתיקה וחומותיה, שוחזר לאחר שנהרס בהפצצות. ביניהם בולטת מזרקת קרוסלת הנישואין (Ehekarussell), שלא משאירה ספק לגבי יחסו של האומן... עם פסלי ברונזה המתארים נישואין שלא צלחו (בשפת המעטה...), מהדייט הראשון ועד הסוף הטרגי. 

מלון מומלץ בנירנברג  מלון מומלץ בנירנברג
מלון הולידיי אין נירנברג  מיקום מעולה לתחבורה הציבורית ולטיול רגלי בעיר העתיקה


חלק ניכר מרחובות מרכז העיר הם מדרחוב להולכי רגל, והם חוצים את נהר פגניץ (Pegnitz) בגשרים ציוריים, לעבר חלקה הצפוני. כאן, על צוק נישא, ניצבת טירת נירנברג (Nürnberger Burg), שהוקמה בימי הביניים, וממנה תצפית יפה על העיר, שבמרכזה מזדקרים צריחי לא פחות מ- 7 כנסיות. למרגלות הטירה, לצד השער הצפוני, ביתו של אלברכט דירר (Albrecht Dürer), מגדולי האמנים של גרמניה. הבית, כמו בתים רבים נוספים באזור זה של העיר העתיקה, בנוי בשילוב מקסים של אבן וקורות עץ ומשמש כיום כמוזיאון.
בתי מלון בעיר נירנברג

העיר נירנברג, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
פסלי הברונזה של קרוסלת הנישואין, היוצר כנראה לא ראה נחת בנישואיו... (צילום: כרמית וייס)
 

לזכור את פשעי נירנברג

8,000 יהודים חיו בעיר לפני השואה, רובם נרצחו במחנות ההשמדה, ושני בתי הכנסת שבעיר העתיקה נחרבו כליל. במקום בו שכן אחד מהם, ליד גשר ספיטל (Spitalbrücke), הוצב אתר הנצחה צנוע. כיום יש בעיר קהילה יהודית גדולה, ברובה של יהודי ברה"מ שלעבר, ולהם שני בתי כנסת ובית קברות בעיר החדשה.
 
העיר מנסה להתנער מעברה הנאצי, אך היא אינה מסתירה אותו. מול המוזיאון הלאומי הגרמני, הוקם פסל סביבתי של האמן הישראלי דני קרוון, הקרוי נתיב זכויות האדם (Straße der Menschenrechte). אנדרטת זיכרון ומרכז תיעוד הוקמו במקום ששימש אתר הכינוסים של המפלגה הנאצית מדרום לעיר.
 
בעיר גם מוזיאונים נוספים, ובהם מוזיאון הצעצועים, מוזיאון התחבורה ומוזיאון לאמנות מודרנית. ממזרח לעיר נמצא גן החיות של נירנברג (Tiergarten Nürnberg), ממערב לה פארק השעשועים פליימוביל (PLAYMOBIL Fun Park), ומדרום חנות המפעל והארמון של פאבר-קאסטל (Faber-Castell), חברת ענק משפחתית, המייצרת עפרונות, ציוד לאמנים, כלי כתיבה ועוד.
כתבה על הדרך הרומנטית – כשעה מנירנברג

העיר נירנברג, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
הנצחה לאחד משני בתי הכנסת של נירנברג שנהרסו בשואה, העיר זוכרת ומזכירה (צילום: כרמית וייס)
 

חגיגות חורף בעיר ביירוית

נסיעה של שעה צפונה מביאה אותנו ליפהפייה השנייה של חבל פרנקוניה – העיר בָּיְירוֹיְת (Bayreuth). גם כאן מקבלת את פנינו אווירת חג נהדרת, עם שוק חג מולד קטן, שלצידו האטרקציה האמיתית – כפר חג המולד (Winter Village). צעירות בלבוש מסורתי מגישות בירה, גליוויין והרבה נקניקיות... והחגיגה כאן מתחילה כבר בסוף אוקטובר – כי הגרמנים זקוקים לאלכוהול כדי לשמוח.
 
אנחנו מתמקמים במלון גולדנר אנקר (Hotel Goldener Anker), הממוקם ממש במרכז העיר. כבר 250 שנה המלון עובר במשפחה, ואת היחס האישי והחם ניתן לחוש מיד, כמו גם את האווירה ההיסטורית של המקום (זו גם הסיבה שאין מעלית, אבל יש רק שתי קומות והצוות מסייע).

מלון מומלץ בעיר ביירוית  מלון מומלץ בעיר ביירוית
מלון גולדנר אנקר  אווירה היסטורית וחמה ומיקום מעולה במרכז העיר

העיר ביירוית, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
נערות בלבוש מסורתי וכמויות אדירות של אלכוהול, כפר חג המולד של ביירוית (צילום: כרמית וייס)
 

האופרה של המרקיזה העצובה

ליד המלון אנו פוגשים לראשונה בגברת הראשונה של ביירוית - המרקיזה סופיה וילהלמינה, ובפרויקט המרהיב שלה – בית האופרה (Markgräfliches Opernhaus), שהוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בעקבות שידוך שנכפה עליה, מצאה את עצמה בתו של מלך פרוסיה, שהתגוררה בברלין, בעיר שדה קטנה. היא החליטה להפוך את ביירוית לוורסאי של גרמניה, ובנתה בה גנים ומבנים רבים בסגנון בארוק.
 
מבחוץ קשה לדמיין את היופי והפאר שמצפים לנו בבית האופרה, שבנתה וילהלמינה לכבוד חגיגות נישואי בתה היחידה. קישוטי הבארוק המצועצעים, העשויים עץ, נשמרים כאן בקפידה מאז המאה ה- 18. חשוב לציין שאחת הסיבות לכך שהמקום לא נחרב בהפצצות בנות הברית, הוא בית הכנסת הצמוד אליו.

האופרה, העיר ביירוית, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
קישוטי בארוק מצועצעים אך מרהיבים ביופיים, בית האופרה שבנתה המרקיזה לנישואי בתה (צילום: כרמית וייס)
 

סיפור מרגש בבית הכנסת של ביירוית

בית הכנסת, שנבנה בשנת 1760, גם הוא אינו מרשים מבחוץ (וגם לא מבפנים), וגם הוא נשמר מפרעות המלחמה הודות לשכנו המפואר. מה שמרשים ומרגש אותנו הוא סיפורו של ראש הקהילה היהודית – מר פליקס גוטארד, שעורך לנו סיור במקום. הוריו נישאו בגטו ורשה, משם הועברו בנפרד למחנות ריכוז. האם צעדה בצעדת המוות והגיעה כניצולה לאמסטרדם. האב, שהגיע לביירוית, מצא אותה דרך מודעת חיפוש קרובים בעיתון.
 
לפני המלחמה מנתה הקהילה היהודית 350 איש, וכיום היא מונה כמה מאות, שכולם הגיעו אליה לאחר המלחמה. בית הכנסת שופץ והוא כולל גם מטבח כשר (ניתן להזמין ארוחות) ומקווה צמוד. בקומת הגג נתגלתה גניזה ובה חפצי קודש מתפוררים, שיועברו למוזיאון היהודי שנבנה בסמוך.
* בלשכת התיירות שבמרכז העיר, תוכלו לקבל מפה מפורטת עם מידע על כל האתרים היהודיים.
בתי מלון בקרבת בית האופרה ובית הכנסת של ביירוית

בית הכנסת בעיר ביירוית, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
עדות אילמת  חפצי קודש שנמצאו בגניזה של בית הכנסת של ביירוית (צילום: כרמית וייס)
(לחצו על התמונה להגדלה)
 

האופרה של וגנר

הארמון המפואר שבנו וילהלמינה ובעלה, שגר באגף נפרד עם המאהבת שלו, נמצא אף הוא במרכז העיר. צמוד אליו גן רחב ידיים, שמצדו השני התגורר ה"גיבור" השני של ביירוית. ביתו של ריכרד וגנר (Richard Wagner), מלחין הידוע בדעותיו האנטישמיות, שאף היוו השראה להיטלר, משמש כיום כמוזיאון לזכרו.
 
בפאתי העיר נמצא בית האופרה (Festspielhaus) שבנה וגנר, במטרה לארח את מופעי פסטיבל ביירוית, שהוא יזם ומתקיים עד היום בכל קיץ (יולי-אוגוסט). בגן שלמרגלות המבנה, לצד פסלו של וגנר, הונצחו עובדי וזמרי האופרה היהודיים שנרצחו בשואה. לכל אחד מהם מוקדש עמוד זיכרון עם תמונתו וסיפור חייו, ולא ניתן להתעלם מנוכחותם במקום בו מתקיימות קבלות פנים לאורחי הפסטיבל.

ריכרד ואגנר, העיר ביירוית, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
הנצחת זמרי ועובדי האופרה של וגנר שנרצחו בשואה, למרגלות בניין האופרה (צילום: כרמית וייס)
 מוסיקה, בירה וקניות

ביירוית היא עיר מוסיקלית מאוד, ובמרכזה גם מפעל פסנתרים ותיק ויוקרתי (Steingraeber & Söhne). במוזיאון הפסנתרים הצמוד למפעל, אפשר לראות את הפסנתר הלבן והיפהפה שנבנה במיוחד עבור המלחין פרנץ ליסט (Franz Liszt), שבתו הייתה נשואה לווגנר. הפסנתר ניתן לו בתנאי שישאר במקום, וכך זכו תושבי העיר ליהנות מנגינתו, ועד היום מתקיימים במקום קונצרטים.
 
מבשלת הבירה מייזלס (Maisel), מהגדולות שבמבשלות הבירה של גרמניה, היא מקום נפלא לסיים בו את הביקור בעיר. המוזיאון שלה נחשב לגדול מסוגו בעולם, ולצדו מסעדה ענקית, שבשביל ליהנות ממטעמיה בסופי שבוע, יש להזמין מקום גם חודש מראש. מומלץ להזמין את מנת טעימות הבירה, ולאחר מכן להזמין את זו האהובה עליכם ביותר. כאן גם נמצא מרכז קניות גדול, בנוסף לחנויות הנהדרות שבמרכז העיר.

פסנתרים, העיר ביירוית, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
גם אתם תוכלו לנגן על הפסנתר שנבנה במיוחד עבור פרנץ ליסט, במוזיאון הפסנתרים (צילום: כרמית וייס)
 

ההרים של חבל פרנקוניה

מהערים היפות של פרנקוניה, נעבור להרים היפים שלה. חצי שעה נסיעה צפון-מזרחה, רכס הרי פיכטל (Fichtel), או בשמם שובר השיניים בגרמנית  פיכטלגבירגה (Fichtelgebirgeפיכטל=אשוחית, גבירגה=רכס), נושק לגבול הצ'כי. הם חוצים אך במעט את גובה 1,000 מטר, אך זה לא מפריע להם להציע מספר מסלולי סקי, המתוגברים בתותחי שלג ושמשמשים בעיקר את הילדים בצעדיהם הראשונים. בקיץ מעלים הרכבלים את המטיילים להרים, לאינספור מסלולי הליכה ואופניים.
 
מלון הספא סיבנקוול (Siebenquell Gesund Zeit Resort), שפירוש שמו הוא "שבעה מעיינות", מתגאה בשלושה מתחמי ספא עצומים. בראשון פארק מים עם בריכות חמות, כולל סניף חיצוני מהביל אדים, השני הוא מתחם סאונות מכל המינים והסוגים (הבילוי רק בעירום או עם מגבת), ובשלישי שבעה סוגי מים מינרליים, ובהם גם כזה המדמה את ים המלח שלנו. יש גם אינספור סוגי מסאג'ים וטיפולי בריאות ויופי, וזהו מקום נפלא לבילוי של חורף גם למי שלא לן כאן.

מלון הספא סיבנקוול
למרות שהטמפרטורה סביב האפס, חם בפנים וגם בבריכה שבחוץ  מלון הספא סיבנקוול
 

מסלול בהרי פיכטל

המלון משקיף לעבר אגם וייסנסטאד (Weißenstadter See), שהוא מרכז לספורט ימי – גלישת רוח, חתירה וסאפ. יעדנו הראשון הוא הכפר בישופסגרואן (Bischofsgruen) שלידו אתר סקי קטן, עם מקפצות סקי ברמה בי"ל ושתי מגלשות אלפיניות (בקיץ גם פארק חבלים). נסיעה קצרה מביאה אותנו אל אתר סקי נוסף – בלימל-אלם (Bleaml-Alm), שבו הרבה מסלולי קרוס-קאנטרי ומסעדה כפרית נפלאה (Wirtshaus zur Bleaml Alm). העיצוב הכפרי החמים של המסעדה, מתוגבר בקישוטי חג המולד, והאוכל נפלא.
 
בפארק חיות הבר (Wildpark Mehlmeisel) אנחנו מצטרפים לסיור המתקיים פעמיים ביום – בוקר וצהריים, במהלכו מאכילים העובדים את החיות. ארנבות, סנאים תרנגולי בר, איילים, חזירי בר ועוד – כולם מתנפלים על האוכל בשקיקה, אך מגדילים לעשות חתולי הבר, שמדגמנים לנו קפיצות מרהיבות.
 
את הביקור הקצר (מדי) בהרים אנחנו מסיימים באגם הקטן והקסום פיכטלסי (Fichtelsee), ואני מבטיחה לעצמי שלכאן עוד אשוב בקיץ, גם בגלל המלון-מסעדה המקסים שלחופיו – מלון פיכטלסי (Hotel Am Fichtelsee).
 

סרטון וידאו קצר עם בעלי החיים של פארק חיות הבר  הפעם בקיץ
 

הבטחתי עוד הפתעה... והנה היא

ההפתעה הנוספת היא הכיף הגדול שמזמן טיול חורף, בטמפרטורה של סביב האפס מעלות. כאשר מתלבשים נכון, עם 3-4 שכבות – גופיה קצרה (כי בפנים נורא חם), גופיה טרמית, פליז דק ומעיל חם, רצוי גם טייץ טרמי מתחת למכנסיים, גרביים טרמיים, נעליים חמות ואטומות למים, כובע, צעיף וכפפות – אין סיבה לא לטייל כאן בעונה הנפלאה הזו, בה הכול מתקשט לכבוד החג החשוב ביותר בנצרות.
 
ללכת הרבה כדי להתחמם, לשתות יין חם, להיכנס למוזיאונים (ויש כאן המון!) אם גשום או מושלג – והרי לכם מתכון נפלא לחוויה קצת אחרת.

מלון מומלץ, הרי פיכטל, חבל פרנקוניה, בוואריה, גרמניה
 מלון פיכטלסי על אגם קסום באותו שם  אני עוד אשוב בקיץ! (צילום: Hotel Am Fichtelsee)
 

מידע נוסף

מלון מובנפיק בשדה התעופה של נירנברג (Mövenpick Hotel Nürnberg Airport), מומלץ בחום לנוחתים מאוחר או ממריאים מוקדם.
כרטיס נירנברג (Nurnberg Card) מציע כניסה למוזיאונים ותחבורה ציבורית חינם, למשך יומיים.

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר