מסלול טיול בדרום בוואריה: 
נופים קסומים וזיכרונות קשים
מאת: אתי ישיב


מינכן העירונית והסואנת היא בסיס מצוין לצאת ממנו לטיולים קצרים בסביבה. רק כמה קילומטרים מחוץ לעיר וכבר אפשר לנשום אוויר אלפיני טהור, לשטוף את העיניים בגבעות מיוערות המשתרעות כל הדרך עד רכסי האלפים, לבקר בארמונות דמיוניים, בכנסיות יפהפיות או בכפרים חקלאיים המשמרים עדיין את המסורות העתיקות.


נצא ממינכן דרומה אל העמקים שלמרגלות הרי האלפים. מזומנים לנו נופים קסומים, אך גם זיכרונות קשים.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

העיירה ברכטסגאדן בלב האלפים הבוואריים (צילום: jakergb)
קלשטיינהאוס, בית הנופש של היטלר המוכר יותר בכינוי "קן הנשרים" (צילום: Gilbert Sopakuwa)
טירת נוישוונשטיין, אשר היוותה השראה לוולט דיסני (צילום: jakergb)
כנסיית ויס המרשימה, שסיפור הקמתה החל בדמעות של ישו (צילום: Borisb17)
העיירה המאוחדת גרמיש-פרטנקירכן מוקפת בפסגות האלפים הבוואריים (צילום: manfredxy)
טירת לינדרהוף, אחת מבין שלוש טירות בוואריות שבנה לודוויג השני (צילום: Andrey Khrobostov)
בעיירה אובראמרגאו בתים מצוירים, כיכרות חמודות ורחובות מרוצפי אבן (צילום: Andrey Khrobostov)
הפסגות האדירות צוגשפיצה ואלפשפיצה מעל גרמיש-פרטנקירכן (צילום: Georgi Kalaydzhiev)
מבט על הר קלשטיין, עליו הוקם "קן הנשרים" (צילום: DieterMeryl)

אתרים בכתבה זו: 
העיירה אובראמרגאו (A), בה מומלץ להתמקם ללינת כוכב (ר' המלצה בהמשך)
כנסיית ויס (B), העיירות גרמיש-פרטנקירכן (C), העיירה ברכטסגאדן וקן הנשרים (D)
 

בלטיותשמחה דווקאית במינכן

אל העיר מינכן (München), בירת בוואריה, אני מגיעה ברגשות מעורבים. עם מיליון וחצי תושביה, זוהי העיר השלישית בגודלה בגרמניה, מרכז כלכלי פורח, עיר היסטורית יפהפייה ומרכז תרבות שוקק  מוזיקה, תיאטרון ואומנות פלסטית. עם זאת, היא אפופה זיכרונות מרים מתקופת עליית הנאצים לשלטון וכל ביקור באחד מבתי הבירה המפורסמים שלה, או באתרים היסטוריים אחרים, מחזיר את המחשבות אל התקופה האפלה ההיא. "שמחה דווקאית" ממלאה אותי למראה מגוון הצבעים של אוכלוסיית מינכן של היום: משחור-פחם, עד ורוד-לבנבן וכל מה שבאמצע.
 
אחרי יומיים דחוסים של ביקורים באתרי מינכן, אני מתחילה להרגיש את העיר חונקת אותי ואני בורחת ממנה אל מרחבי הטבע הקרובים. על אוטובאן מספר 95, כביש מהיר בן ארבעה מסלולים, אנחנו יוצאים ממינכן דרומה אל האלפים הבוואריים. הכביש עושה דרכו דרך אזור כפרי, עטור מרבדי דשא ירוקים ושפעת פרחים צבעוניים.
 
מינכן, בירת בוואריה
מינכן  עיר היסטורית יפהפייה ומרכז תרבות שוקק (צילום: designerpoint)
 

דמעות ישו בכנסיית הרוקוקו

את הטיול בדרום בוואריה נתחיל ביציאה 10 על אוטובאן 95, ממנה נמשיך בכבישים הכפריים המוליכים אל הכפר ויס (Wies), בסמוך לעיירה שטיינגאדן (Steingaden). בלב אחו, יערות וביצת כבול, ניצבת בודדה כנסיית ויס (Wieskirche), כנסייה גדולה ומרשימה בסגנון רוקוקו. הכנסייה מפתיעה בשל מיקומה המיוחד, ובשל הניגוד בין פשטות קירותיה החיצוניים לבין העושר המדהים המכסה את קירותיה הפנימיים. על רקע הקירות הלבנים בולטים פסלי עץ, עיטורי זהב, קישוטי טיח וציורי קיר, היוצרים הרמוניה מופלאה. ציורי כיפת הכנסייה מפליאים ביופיים, אזור המקהלה מקושט עמודים, מעקות, פסלים וציורים, הנראים כסימפוניה של צבעים. מעליהם העוגב במרפסת העליונה. אין פלא שהארכיטקט שתכנן את הכנסייה והצליח לסיים את בנייתה תוך שמונה שנים בלבד, היה כה מאוהב ביצירתו עד שסירב לעזוב את המקום ובילה את שארית חייו בבית קטן לידה.
 
מה עושה כנסייה מפוארת כזו בכפר כה קטן? ובכן, בשנת 1738 נראו דמעות זולגות מפסל העץ של ישו, שניצב במנזר סמוך. הפלא עורר גל עלייה לרגל של צליינים, שבאו לחזות בפסל המופלא. עד מהרה נפוצו שמועות על מתפללים שהחלימו בעקבות תפילות שלחשו אל מול הפסל, וגל הצליינות גבר עוד יותר. המקום היה צר מלהכיל את הבאים ולכן נבנתה הכנסייה, שבשנת 1983 זכתה להיכלל ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.
 
מידע מעשי: הכנסייה פתוחה למבקרים 365 ימים בשנה. הכניסה היא חינם, אך מתבקשת תרומה צנועה לכיסוי הוצאות אחזקת המקום. מבקרים בעלי מגבלה יכולים להיכנס מהכניסה הדרומית, בה אין מדרגות. בזמן התפילה ניתן לשבת על הספסלים כמו כולם, תוך שמירה על שקט, אך אסור להסתובב בשטח הכנסייה. 
 
כנסיית ויס, ויסקירכה, בוואריה
כנסיית ויס, אתר מורשת עולמית שהוקם בעקבות דמעותיו של ישו (צילום: Tinieder)
 

חגיגה מקומית בכנסייה

אל הכנסייה הגענו בצהרי יום ראשון, מייד לאחר התפילה, והופתענו לראות את כל הנוכחים לבושים בבגדים בוואריים מסורתיים. הנשים בחצאיות צבעוניות ארוכות, חולצות עם שרוולים תפוחים, סינרים ומצנפות. הגברים במכנסי עור קצרים עם "שלייקעס", חזיות עור וכובעים עם נוצות.
 
אז לא, הם לא תמיד לבושים כך בימי ראשון, אבל בשבוע בו ביקרנו שם ציינו מאה שנים למפעל לייצור בגדים מסורתיים. באוהל גדול נאספו כולם מסביב לשולחנות ארוכים. לצלילי תזמורת "אומפה אומפה" מקומית, של כלי נשיפה, הם רקדו, שרו ובעיקר חיסלו כוסות בירה עצומות, המון נקניקיות, הרים של עוגות משגעות (שגם אני לא עמדתי בפניהן) ועוד מעדנים מקומיים. החבר'ה האלה יודעים לשמוח. בקולניות, בלי חשבון ובלי לספור קלוריות.

כנסיית ויס, ויסקירכה, בוואריה
כנסיית ויס היפהפייה  מבט מבפנים (צילומים: Massimo Santi, aprott)
 

ייסורי ישו בכפר אובראמרגאו

מעט דרומה משם, על כביש 23, מגיעים אל הגבעות המיוערות לרגלי רכס הרי אמרגאו (Ammergau Alps), אותו חולקת בוואריה עם הטירול האוסטרי. הגבעות מקיפות את העיירה הקטנה אובראמרגאו (Oberammergau), הידועה בעיקר בזכות מחזה הפסיון של ישו, הפקת ענק הממחישה את השעות האחרונות בחייו של ישו. האירוע נערך אחת לעשר שנים, בשנה הראשונה לכל עשור, והוא נמשך מאמצע מאי עד תחילת אוקטובר. אלפיים מבני הכפר משתתפים במחזה, שהצגתו נמשכת כשבע שעות.
 
המחזה הועלה לראשונה בשנת 1634, כהבעת תודה על עצירת מגיפה שהשתוללה באזור, רגע לפני שהגיעה אל הכפר. המסורת נמשכת עד ימינו ובשנים של העלאת המחזה היא ממלאה את הכפר בהמוני תיירים. אבל לא רק  גם בסתם "שנים של חול" פוקדים אותו תיירים רבים, פשוט מפני שהוא יפה כל כך בתוך הנוף הסובב אותו. רחובותיו מרוצפי אבן, בתיו מצוירים ובעלי תריסי עץ צבועים. הכיכרות קטנות וחמודות, ובאחת מהן ניצב "עמוד דבר" – גם הוא מזכרת לאותה מגפה מהמאה ה-17. בכפר חנויות רבות, מעוצבות להפליא ומלאות מזכרות עץ עשויות בידי אומנים בני המקום, מסעדות, בתי קפה וגלריות קטנות.
אובראמרגאו, בוואריה
בית מצויר בעיירה אובראמרגאו (צילום: Igor Levitskiy)

מופע הפסיון של ישו, אובראמרגאו, בוואריה
באובראמרגאו מעלים פעם בעשור את הפקת הענק "הפסיון של ישו" (צילום: CC Roderick Eime)


לינה מומלצת לטיולי כוכב בדרום בוואריה

העיירה המקסימה אובראמרגאו מתאימה לשמש כבסיס לטיולי כוכב בדרום בוואריה, בזכות הנגישות הטובה ממנה לשאר היעדים שהוזכרו כאן ואחרים. מומלץ לחפש מקום לינה בעיירה אובראמרגאו או בכפרים שסביבה, ואם מתניידים בתחבורה ציבורית לוודא שיש תחנת רכבת במרחק הליכה קצר.
 
נמליץ כאן על מלון ויטלסבאך אובראמרגאו (Hotel Wittelsbach Oberammergau) המקסים, מלון 3 כוכבים בסגנון בווארי מסורתי, הממוקם במרכז העיירה ולא רחוק (כ-5 דקות הליכה) מתחנת הרכבת. ניתן לסעוד את כל הארוחות במסעדת המלון או במסעדות ובבתי הקפה שבמרכז העיירה. המלון זוכה להמלצות רבות מהמתארחים בו ומחירו נוח.
 
מלון ויטלסבאך אובראמרגאו, בוואריה
מלון ויטלסבאך אובראמרגאו – עיצוב מסורתי ומיקום נוח לטיולים בדרום בוואריה


בירת האלפים בצל הר צוגשפיצה

ממשיכים דרומה על כביש 23 ועוברים כפרים כה זעירים, עד שקשה אפילו למצוא אותם במפה, כנסיות קטנות, אין ספור פנסיונים וחדרים להשכרה (על אחד הבתים קראנו מודעה קטנה: "חדר להשכרה עם בית שימוש"). בימי ראשון קורים שם המון דברים: שווקי פשפשים ו"מכירות גראז'ים", טכסי נישואין וסתם חגיגות מקומיות.
 
נסיעה קצרה ואנו מגיעים אל גרמיש-פרטנקירכן (Garmisch-Partenkirchen), שתי עיירות קטנות ויפהפיות, היושבות באגן פתוח, מעורסלות בין ההרים. שתיהן יחדיו מכונות "בירת האלפים הבוואריים" (לגרמנים יש חיבה מיוחדת ל"בירות"), כשעיקר המוניטין שלהן צמח מספורט החורף, המביא אליהן גולשי סקי מכל העולם. קשה לי לתאר את היופי של המקום, היושב בצילן של שלוש פסגות אדירות: אלפשפיצה (Alpspitze), ווטרשטיינשפיצה (Wettersteinspitze) וצוגשפיצה (Zugspitze– הגבוהה ביותר בגרמניה והמלכה האמיתית של האזור. רבים נוהרים למקום גם בקיץ, כדי לשוטט ביערות ובשבילי הליכה נוחים מול נופים נשגבים.

גרמיש-פרטנקירכן, בוואריה
העיירה המאוחדת גרמיש-פרטנקירכן מעורסלת בין האלפים הבוואריים (צילום: filmfoto)

 
גרמיש היא העיירה האלגנטית בין השתיים, ואילו פרטנקירכן שימרה יותר מאווירת הכפר שלה. בשתיהן בתים מצוירים כמסורת בוואריה, שאפשר לקרוא בהם כמו בספרי ילדים על תושבי המקום, על האזור ועל מנהגים מקומיים. בגרמיש מומלץ להציץ בכנסייה הכפרית העתיקה (Alte Kirche), הנמצאת על הגדה השמאלית של יובל הלוייזאך (Loisach), בין בתי עץ מקסימים שבמרפסותיהם פורחים שלל פרחים צבעוניים. על קירות הכנסייה, הנתמכים על עמוד מרכזי אחד, יש ציורי קיר מהמאות 14-15, שאמנם לא השתמרו היטב אבל עדיין מרגשים. בשעת בין ערביים הפתיע אותנו נגן עוגב הכנסייה, כשפצח בנגינה חרישית והצלילים הרכים הדהדו ברכות בין הכתלים העבים של הכנסייה העתיקה.

אם אתם מחובבי טבע וטיולים, אמליץ להישאר כאן לימים אחדים, ואין מוצלח מכך מאשר מלון הדירות גאפארטמנטס (
Gapartments), הממוקם במרכז העיירה גרמיש. מספר דירות בנות 1-3 חדרי שינה, מצוידות ומאובזרות בכל מה שצריך: מקרר, תנור, כיריים, מיקרוגל, מכונת קפה, מדיח כלים, מכונת כביסה ומייבש.
מלון דירות בעיירה גארמיש, בוואריה
מלון הדירות גאפארטמנטס במרכז העיירה גרמיש 
 הטירות הקסומות של דרום בוואריה

מערבה מגרמיש, בלב האלפים הבוואריים, לא הרחק מהגבול הגרמני-אוסטרי, נמצאות האטרקציות הנפלאות (מעשה ידי אדם) של האזור. אלו הן ארבע הטירות הקסומות: הוהנשוונגאו (Hohenschwangau), נוישוונשטיין (Neuschwanstein), לינדרהוף (Linderhof) והרנכימזה (Herrenchiemsee). טירות אלה נבנו על ידי המלכים לודוויג הראשון, בנו מקסימילאן השני ונכדו לודוויג השני, ולכל אחת מהן סיפור מיוחד ומפתיע. הן שימשו השראה ליוצרים גדולים, מצ'ייקובסקי שכתב את אגם הברבורים שלו לאחר ביקור בנוישוונשטיין, עד וולט דיסני, שבנה את דיסנילנד בהשראת אותה טירה.
 
הטירות של דרום בוואריה
הטירות הקסומות של מלכי בוואריה. מימין למעלה עם כיוון השעון:
נוישוונשטייןהוהנשוונגאולינדרהוף והרנכימזה (צילומים: Andrey Khrobostov, Snapwire)
 

גן העדן הבווארי – נוף מרהיב והיסטוריה איומה

מאזור יפה זה של דרום בוואריה, נרחיק 190 ק"מ מזרחה, לפינה הדרום-מזרחית של גרמניה, מעין מובלעת החודרת אל תוך שטחה של אוסטריה. כאן נמצאת העיירה ברכטסגאדן (Berchtesgaden), בלב האלפים הבוואריים, בגבולו של הפארק הלאומי הנושא אותו שם. היא יפה להפליא בקיץ כבחורף, בהיותה גן עדן למטיילים ולמטפסי הרים ואתר סקי קטן עם מספר מסלולי גלישה.
 
העיירה הציורית, שבה כ- 7,600 תושבים, רחוקה רק 25 ק"מ מזלצבורג והגבול האוסטרי כמעט מקיף אותה. אבל  כל היופי הזה מתובל בזיכרונות קשים מהעידן הנאצי. העיירה מזוהה עם הדיקטטור אדולף היטלר שהתיישב בהרי אוברזלצברג (Obersalzberg), ההרים המקיפים את העיירה ממזרח, לאחר שהשתחרר ב- 1923 מהכלא בעקבות ניסיון הנפל שלו לתפיסת השלטון בגרמניה. זה המקום בו ערך היטלר ב- 1938 את הפגישות ההיסטוריות שלו עם הקנצלר האוסטרי שושניג (בפברואר) ועם נוויל צ'מברליין הבריטי (בספטמבר).
 
בעיירה ברכטסגאדן עצמה נותרו עדיין מבנים ששימשו את הנאצים בתקופת שלטונם, כמו תחנת הרכבת ובניין הדואר. אפשר לראות כאן הרבה בתים מצוירים, בעיקר מסביב לכיכר השוק ולארמון, כשהמוטיבים העיקריים בהם לקוחים מההרים. מצאנו גם בית אחד המעוטר משום מה בציורי קופים.
 
ברכטסגאדן נהנתה עוד בימי הביניים ממכרות המלח שבסביבתה, שהבטיחו לה הכנסות נאות וקבועות. כריית המלח נמשכת גם כיום ועמה גם ההכנסות לעיירה. ניתן לסייר במכרות בסיור מאורגן ולצפות במופע אור קולי. מוקד תיירות נוסף הוא אגם קוניגזה (Königssee), הנמצא 5 ק"מ דרומית לעיירה. האגם היפהפה מוקף הרים תלולים, המתנשאים 2,000 מטרים מעליו.
 
מברכטסגאדן מומלץ לנסוע בכביש הטבעתי רוספלד (Rossfeld), כביש אגרה המאפשר תצפיות נפלאות לנוף. ליד הגשר בכביש העולה לקן הנשרים, פונים פנייה חדה ימינה ומטפסים למעלה. מגיעים לתצפית נוף נהדרת, המציעה מסעדות עם אוכל מקומי וכיסאות המפוזרים בשטח למנוחה, שיזוף וצפייה בנוף.
 
כנסיית סנט סבסטיאן, הפארק הלאומי ברכטסגאדן, בוואריה
כנסיית סנט סבסטיאן, לא הרחק מהעיירה ברכטסגאדן (צילום: bluejayphoto)

כנסיית סנט ברתולומאו, אגם קוניגזה, בוואריה
כנסיית סנט ברתולומאו על גדות אגם קוניגזה (צילום: CC Frank Kovalchek)
 

זיכרונות היסטוריים מטרידים

בשנת 1939, לכבוד יום הולדתו החמישים של היטלר, נחנך על פסגת ההר שממזרח לברכטסגאדן, בגובה 1,834 מטרים, בית נופש שהוקם במיוחד עבורו. המקום נקרא קלשטיינהאוס (Kehlsteinhaus), אך הוא מוכר יותר בשם הכינוי הציורי שניתן לו בידי כוחות הכיבוש האמריקנים  קן הנשרים (Eagle's Nest). כמעט כל המבנים והבונקרים באזור נהרסו בהתקפות האוויר של בנות הברית בשנת 1945. רק "קן הנשרים", שלמרות שמו המאיים מעולם לא שימש מתקן צבאי, נותר כמעט שלם והוא משמש כיום אתר תיירות פופולרי.
 
הדרך מאוברזלצברג לקן הנשרים פתוחה בין החודשים מאי-אוקטובר ואפשר לעלות בה רק ברגל או באוטובוס (אין מעבר למכוניות פרטיות). היא צרה מאוד, פיתוליה חדים, מסוכנים ומפחידים. את המטרים האחרונים אל הפסגה עולים במעלית, ומשם  מי שמסוגל ליהנות במקום הקודר והמצמרר הזה, ימצא פנורמה בלתי נשכחת של הרי האלפים.
 
אם מחליטים להישאר לבלות בסביבת ברכטסגאדן, להמשיך לזלצבורג או לחזור ללינת לילה במינכן – שני דברים מובטחים: נופים נפלאים לאורך כל הדרך וזיכרונות היסטוריים מטרידים.
 
קן הנשרים, בוואריה
קן הנשרים, בית הנופש של היטלר הוא כיום אתר תיירות פופולרי (צילום: alxpin)


בתי מלון מומלצים ליד שדה התעופה של מינכן

נמליץ כאן על מספר בתי מלון שלא תוכלו "ליפול" איתם. כולם מציעים שאטלים לטרמינל, שעות ארוחות גמישות, חדרים ממוזגים ואטומים לרעש ושירות אדיב.
מלון הילטון מיוניק איירפורט (Hilton Munich Airport) הוא מלון מפואר ומפנק, הממוקם בתוך שדה התעופה, בין טרמינל 1 (ממנו יוצאות הטיסות לישראל) וטרמינל 2, צמוד למתחם החנויות והמסעדות. יש בו בריכה, מרכז ספא, חדרים וסוויטות, היכולים להתאים גם למשפחות. 
מלון נובוטל מינכן איירפורט (Novotel München Airport) ממוקם אף הוא במתחם שדה התעופה, במרחק  2 ק"מ מהכניסה לטרמינל. החדרים גדולים ויכולים להתאים גם למשפחות.
מלון מוקסי מיוניק איירפורט (Moxy Munich Airport) ממוקם בעיירה שוויג ביי (Schwaig bei), במרחק 5 ק"מ מדה התעופה. הוא בעל עיצוב מודרני, צעיר וכייפי, אם יש לכם ערב להעביר לפני או אחרי טיסה.
מלון מובנפיק מינכן-איירפורט (Mövenpick Hotel München-Airport) נמצא בעיירה האלברגמוס (Hallbergmoos), הממוקמת 7 ק"מ משדה התעופה. ניתן לצרף לחדרים מיטות לילדים ועריסה לתינוק.

מידע נוסףאתי ואוריאל ישיב
 
אודות הכותבים
אתי ואוריאל ישיב, עוסקים שנים רבות בתיירות. ב- 1989 ייסדו את העיתון המקצועי לענף הנסיעות והתיירות "חדשות תיירות". ב- 1992 הקימו את מגזין התיירות "רואים עולם" שהוקדש כולו לכתבות תיירות וכיסה יעדים מקוטב לקוטב. גם היום מרבים לנסוע בעולם. כתבותיהם מתפרסמות בכתבי עת שונים ובאתר האינטרנט tnet.org.ilסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר