טיול לזלצבורג – היפהפייה של אוסטריה
מאת: כרמית וייס


העיר זלצבורג, בירת מחוז זלצבורג והעיר הרביעית בגודלה באוסטריה, נחשבת לאחת הערים היפות באירופה, בזכות הארכיטקטורה המרשימה שנשתמרה בה, הגנים היפהפיים ונהר זלצאך החוצה אותה. את כל היופי הזה מעצימים הרי האלפים, המתנשאים בתלילות מדרום לעיר, ובראשם פסגת אונטרסברג (Untersberg), שגובהה 1,972 מטר. 


בניגוד לערים אחרות באוסטריה, זלצבורג כמעט לא נפגעה במלחמת העולם השניה. בעיר לא פחות מ- 50 מוזיאונים וגלריות, יותר מאשר בכל עיר אוסטרית אחרת, כולל הבירה וינה. בכתבה נבקר באתריה החשובים של העיר ובמספר אתרים בולטים בסביבתה.
 
מלון מומלץ במרכז העיר זלצבורג, אוסטריה
שניים מהמראות המאפיינים את זלצבורג  צריחי הקתדרלה והמצודה 
בתמונה הם נראים ממרפסת מלון גולדגאסה (צילום: Small Luxury Hotel Goldgasse)
 

זלצבורג טריוויה

השם זלצבורג (Salzburg) פירושו בגרמנית "מבצר המלח", על שום מכרות המלח שסביב לעיר. כבר לפני 2,500 שנה החלו לכרות מלח באזור. 
בזלצבורג נולד המלחין המפורסם וולפגנג אמדאוס מוצרט וכן הפיסיקאי כריסטיאן דופלר (מגלה תופעת דופלר).
הסופר היהודי סטפן צוויג התגורר בעיר במשך 15 שנה, אך הוא נאלץ לעזוב אותה, עם התגברות האנטישמיות, לטובת בריטניה ודרום אמריקה.
חמישית מתושבי זלצבורג כיום הם זרים, אשר רובם מגיעים מטורקיה ומדינות יגוסלביה לשעבר.
כעשירית מתושבי העיר הם סטודנטים, הלומדים בשתי האוניברסיטאות הגדולות ושלוש מכללות.

בתי מלון בעיר זלצבורג
 
זלצבורג, אוסטריה
ההרים הגבוהים מעל זלצבורג מוסיפים לה הדר (צילום: CC Alex DROP)
 

טיולי אופניים



היכן נמצאת זלצבורג

העיר נמצאת על גבולה הצפוני של אוסטריה עם גרמניה, 300 ק"מ מערבית לעיר וינה, 180 ק"מ מזרחית לעיר אינסברוק ורק 150 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר מינכן.
העיר בנויה משני צידי נהר זלצאך 
(Salzach), הממשיך בדרכו צפונה ונשפך אל נהר אין (Inn), שנשפך בהמשך אל הדנובה.
אל זלצבורג ניתן להגיע עם אוטסטרדות E45, E55 ו- E60 או עם רכבות מכל רחבי אירופה.
כתבה על טיול כוכב בחבל זלצבורג
 

זלצבורג והאתרים הקרובים לה, בהם נבקר בכתבה : זלצבורג (A), ארמון הלברון (B),
הרכבל לפסגת
 
אונטרסברג (C), מכרות המלח בבאד דורנברג (D), קן הנשרים (E), מערת הקרח ליד וורפן (F),
מלון פריזאכר (G) במיקום המתאים לטיול ביעדים שמדרום לעיר
 

היכן להתחיל סיור בזלצבורג

העיר העתיקה של זלצבורג, נמצאת על הגדה הדרום-מערבית של נהר זלצאך, והעיר החדשה מצידו השני. בתי העיר העתיקה, שנבנו ברובם בסגנון הבארוק, נשתמרו היטב. זהו מקום מצוין להתחיל בו ביקור בעיר. 
 
זלצבורג, אוסטריה
על הגדה הדרום-מערבית של הנהר, עיר קלה להתמצאות (צילום: CC ChiemSeherin)

זלצבורג, אוסטריה
גם בלילה, המצודה של זלצבורג תמיד תסמן את הכיוון  (צילום: CC Alex DROP)

הקתדרלה של זלצבורג והתינוק המוכשר של העיר

במרכזה של העיר העתיקה נמצאת הקתדרלה. זוהי הכנסיה הגדולה ביותר באוסטריה, אשר נבנתה לראשונה כבר במאה השמינית לספירה. היא נהרסה ונבנתה מחדש מספר פעמים במהלך ההיסטוריה, כאשר הפעם האחרונה היתה לאחר הפצצות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. בכנסיה הענקית יש מקום ל 10,000 (!) מתפללים. כאן הוטבל התינוק המוכשר ביותר של זלצבורג – וולפגנג אמדאוס מוצרט. 
 
כיכר מוצרט – מוצרטפלאץ (Mozartplatzנמצאת לא הרחק מהקתדרלה, ובמרכזה מוצב פסלו של המלחין הנודע.
 
זלצבורג, אוסטריה
הקתדרלה של זלצבורג, הגדולה ביותר באוסטריה (צילום: CC ChHsia)
 
הקתדרלה של זלצבורג, אוסטריה
צריחי הקתדרלה של זלצבורג נראים כמעט מכל מקום בעיר  (צילום: CC mherfurt)
 

כיכר רזידנץ וההצגה הכי טובה בעיר

אל כיכר מוצרט מקושרת כיכר רזידנץ (Residenzplatz). במרכזה פסל עם מזרקות וסביבה שלושה בניינים גדולים ומרשימים, שהמרכזי שבהם הוא הקתדרלה, והשניים האחרים הם:
בקצה המזרחי של הכיכר  מבנה המשמש משכנם של משרדי ממשל של מחוז זלצבורג. המבנה נבנה במאה ה- 17 ורק מאה שנים מאוחר יותר הוסיפו לו את מגדל הפעמונים (Glockenspiel), אשר פעמוניו מנגנים מנגינות של מוצרט שלוש פעמים ביום (7:00, 11:00, 18:00).
בקצה המערבי של הכיכר  בניין שנבנה במאה ה- 12, ושימש מקום מושבם של הארכיבישופים של זלצבורג. כיום ניתן לבקר בדירות המפוארות וכן בגלריה לאמנות שבבניין.
 
 זלצבורג, אוסטריה
כיכר רזידנץ ומגדל הפעמונים, מרכז העיר העתיקה של זלצבורג (צילום: CC Pixelteufel)




כיכר השוק ומוזיאון מוצרט

לא הרחק מכיכר רזידנץ נמצאת כיכר השוק הישן (Alter Markt), מרחק של מספר דקות הליכה. בכיכר השוק מתקיים השוק של זלצבורג כבר כמה מאות שנים. אם אתם חובבי קניות ומציאות, כדאי לכם להסתובב גם ברחובות הסמוכים לכיכר השוק. בסמוך לכיכר השוק נמצא ביתו של מוצרט, שהוא כיום מוזיאון.
 
וולפגנג אמדאוס מוצרט, בנה המפורסם ביותר של העיר זלצבורג, נולד בשנת 1756. את כשרונו הנדיר הוא ירש משני הוריו, מוסיקאים בעצמם. בשלושים וחמש שנותיו הספיק לחבר כמות נכבדה (637!) של יצירות בעלות איכות יוצאת דופן, אשר העמידו אותו בשורה הראשונה עם גדולי המלחינים בכל הזמנים. מוצרט נפטר ממחלה פתאומית בעיר וינה בשנת 1791, והוא רק בן 35. 
 
בית ילדותו משמש כיום את מוזיאון מוצרט (Mozart Wohnhaus), בו מוצגים חפציו האישיים של האמן, וניתן להתרשם מבית של משפחה בורגנית במאה ה- 18.

זלצבורג, אוסטריה
כיכר השוק, לחובבי קניות מומלצים גם הרחובות סביבה (צילום: Tourismus Salzburg)
 

המצודה של זלצבורג – עוד קצת מוצרט

את המצודה של זלצבורג (Hohensalzburg), המתנשאת מעל העיר העתיקה, אי אפשר לפספס. בנייתה של המצודה החלה במאה ה- 11 ונמשכה 600 שנה. היא נחשבה בלתי ניתנת לכיבוש וכשמסתכלים עליה ניתן להבין מדוע. למצודה אפשר לטפס ברגל או להגיע עם רכבת חשמלית.
 
בחצר המצודה אפשר לבקר גם בבקתה של מוצרט (Zauberflötenhäuschen), בה הוא כתב את אחת האופרות היותר מפורסמות שלו  "חליל הקסם". אל תצפו למשהו מפואר, זהו צריף עץ קטן וצנוע. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים בבקתה, אותם יש להזמין מראש.
 
זלצבורג, אוסטריה
המצודה מעל העיר העתיקה של זלצבורג (צילום: CC Alex DROP)

העיר זלצבורג, אוסטריה
צריחי הקתדרלה והמצודה של זלצבורג, נראים כמעט מכל מקום בעיר ומסמנים את הכיוון  (צילום: CC Leonhard Niederwimmer)
 

הגמדים של גני מיראבל 

אל תחמיצו את ארמון מיראבל (Mirabel) והגנים המרשימים שלו – גני מיראבל, שנבנו בשנת 1606. הם נמצאים מעברו השני של נהר זלצאך, אותו ניתן לחצות על גשר להולכי רגל. בגנים רחבי הידיים צמחים בשלל צבעים, מזרקות, פסלים ומבוך שיחים קטן, שילדים יכולים להשתעשע בו. גן הגמדים כולל 28 פסלים של גמדים חביבים עשויים לבן.

זלצבורג, אוסטריה
נגני מיראבל, ילדים (וילדים בנפשם) יהנו כאן מאוד (צילום: Tourismus Salzburg))
 

פסטיבל המוסיקה של זלצבורג

כיאה לעיר הולדתו של מוצרט, מתקיים בעיר פסטיבל מוסיקה, כל שנה, החל בשבוע האחרון של יולי ובמהלך כל חודש אוגוסט. הפסטיבל מושך אליו כל שנה חובבי מוסיקה קלאסית מכל העולם.
 
פסטיבל המוסיקה זלצבורג, אוסטריה
פסטיבל המוסיקה, כיאה לעירו של מוצרט (צילום: Tourismus Salzburg)
 

יעדי טיול באזור זלצבורג

בקרבת זלצבורג, באזור שזכה לכינוי זלצבורג-לנד, אין ספור אתרים בהם כדאי לבקר. אציין כמה מהבולטים שבהם:
 

קן הנשרים של היטלר

25 ק"מ מזלצבורג, באזור אובר-זלצברג (Obersalzberg), ליד העיירה הגרמנית ברכטסגאדן (Berchtesgaden), נמצא מעון הנופש של אדולף היטלר ובכירי המפלגה הנאצית, המכונה קן הנשרים (Kehlsteinhaus). כאן ארח היטלר כמה מנהיגים בכירים, כמו צ'מברליין, מוסוליני וקאנצלר אוסטריה, אשר קיבל כאן את ההודעה על סיפוח ארצו לגרמניה הנאצית - האנשלוס.

במקום לא נותר כמעט כל זכר לעברו הנורא, בזכות ההפצצות המסיביות של בנות הברית, וניתן רק לדמיין איך נראה המקום בעזרת תצוגת הציורים הצנועה. לא כדאי לצפות ליותר מידי, מלבד תצפית נוף נפלאה (מומלץ לעלות רק ביום בהיר). 
לאחר עלייה בכביש המפותל, יש לחנות במגרש החניה ולהמשיך באוטובוס של המקום, עד למעלית החצובה בתוך ההר. הצטיידו בביגוד חם.
קן הנשרים, אוסטריה
מראה קן הנשרים מנקודת התצפית שמעליו, עבר עפל ונוף קסום (צילום: CC Gilbert Sopakuwa)
 

שעשועי מים בארמון הלברון

האמת, ארמון הלברון (Schloss Hellbrunn) שנבנה במאה ה-17 ואינו מרשים במיוחד, הוא לא הסיבה להגיע לכאן. האטרקציה של המקום הוא פארק שעשועי המים שבגן הארמון, שהוא חוויה מרעננת ורטובה. אין ספור מזרקות, מפלים, פסלים ובובות, המונעים בכח המים, יוצרים חוויה משעשעת ומיוחדת במינה. שיא הביקור הוא תאטרון בובות, ובו תפאורה מרשימה ולמעלה ממאתיים בובות, הזזות על יד לחץ המים. למישהו כאן היה הרבה דמיון, כסף וזמן להשתעשע. ניתן להצטרף לסיור מודרך אבל ממש לא חייבים. הארמון נמצא בפרבר של זלצבורג, 5 ק"מ דרומית למרכז העיר.
 
 זלצבורג, אוסטריה
המזרקות בארמון הלברון, חוויה משעשעת ורטובה (צילום: CC fahrradfritze)
 

מכרות המלח ליד זלצבורג

מכרה המלח הקרוב ביותר לעיר זלצבורג (Hallein Salt Mine או Salzbergwerk Dürrnberg) אינו פעיל, אך ניתן להכנס אליו ולהרגיש כמו כורי מלח אמיתיים, עם מנהרה הנכנסת 400 מ' לעומק ההר, 80 מ' מתחת לפני הקרקע.
 
בתחילת הסיור לובשים המבקרים בגדי כורים לבנים, ובהמשכו מחליקים על מגלשות, חוצים בסירה אגם תת קרקעי ולסיום עולים ברכבת כורים חזרה למעלה. הסיור משעשע מאוד (נחמד לראות מבוגרים, כולם בלבן, גולשים כמו ילדים). משך הסיור כ- 70 דקות והוא מתאים לילדים מגיל 4 בלבד.
 
המכרות נמצאים ליד הכפר באד דורנברג (Bad Durrnberg), באזור העיירה האליין (Hallein), כ- 18 ק"מ (20 דקות) דרומית לזלצבורג. מי שמגיע בשיא העונה צפוי לתורים ארוכים.

מכרות המלח זלצבורג, אוסטריה
בבגדי כורים לבנים, סיור חוויתי במכרה המלח (צילום: CC C K Leung)
 

מערת הקרח ליד העיירה וורפן

במעמקי מערת הקרח (Eisriesenwelt) שליד העיירה וורפן (Werfen), תוכלו לראות פסלי קרח אדירים שנוצרו על ידי איתני הטבע, שיד אדם לא נגעה בהם. זהו לבירינט של מערות אבן גיר, באורך כולל של 40 ק"מ, אשר נוצרו כתוצאה מתהליכים כימיים וארוזיה באבן הגיר, שנמשכים כבר 100 מיליון שנה ובחלק מהמערות הם עדיין פעילים.
 
בחורף, כאשר האויר בחוץ קר יותר מהאויר במערה, נכנס אויר קר מבחוץ ומוריד את הטמפרטורה בחלקים הנמוכים של המערה אל מתחת לנקודת הקיפאון. באביב מי השלגים המפשירים מחלחלים אל תוך הסדקים בסלע, וכשהם מגיעים לחלקים הקפואים שלמטה הם קופאים שוב, וכך נוצרות צורות הקרח המרהיבות בתוך המערה.
 
כדי להגיע למערה עולים עם רכבל מהעיירה וורפן, ואז יש להמשיך ולטפס ברגל עוד כעשרים דקות. קחו בחשבון שגם ההליכה בתוך המערה אינה קלה, והיא כוללת 700 מדרגות. משך הסיור 75 דקות והוא יוצא כל מספר דקות. מומלץ להצטייד בנעלי הליכה טובות ואטומות למים ובביגוד חם מאוד (הטמפרטורה במערה היא מתחת לאפס). בכניסה מקבלים פנסים. גם כאן, מי שמגיע בשיא העונה צפוי לתורים ערוכים.


דקה וחצי של מראות מערת הקרח (בגרמנית)  שווה לצפות!
 

סיור בעקבות צלילי המוסיקה וגם זלצבורג בחורף

אוטובוס היוצא מהתחנה המרכזית של זלצבורג, לוקח מטיילים לכל האתרים בהם צולם בשנות השישים של המאה הקודמת הסרט המפורסם. בסיור רואים את הבית שבו גרה המשפחה, את המנזר, את האגם וגם את כר הדשא העצום, בו רצה ג'ולי אנדריוס בסצינה הפותחת את הסרט. הסיור מאפשר תצפית על  נופים קסומים. באוטובוס, איך לא, ניתן להאזין לשירי הסרט, כדי להיכנס לאווירה הנכונה. 
 
העיר זלצבורג נמצאת במרחק שעה-שעתיים נסיעה ממספר אתרי סקי אוסטרים פופולרים. לגולשי סקי ה"זוכים" ליום בו לא ניתן לגלוש, או סתם רוצים יום מנוחה, מומלץ מאוד להגיע לביקור בעיר. אם קפוא בחוץ (וסביר להניח שכך אכן יהיה), תמיד ניתן להיכנס לאחד המוזיאונים.
 
אפרופו סקי, אזור הסקי "סקי אמדה" נקרא על שמו של בן זלצבורג, המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט, שכינה את עצמו אמדה.
 
זלצבורג, אוסטריה
זלצבורג בחורף, שווה להקדיש לה ביקור ולראותה מכוסה לבן (צילום: CC Su Burning)
 

היכן מומלץ ללון בזלצבורג

רוב אתרי התיירות של זלצבורג סמוכים זה לזה בהליכה רגלית נינוחה, ולכן מומלץ לחפש לינה בסמוך לכיכר מוצרט והקתדרלהבמרכז העיר העתיקה.
כזה הוא מלון גולדגאסה (Small Luxury Hotel Goldgasse), מלון 4 כוכבים בעיצוב מיוחד ומפנק, במרחק 150 מ' מהכיכר, באזור להולכי רגל. הבניין האלגנטי מהמאה ה-14 שופץ בטוב טעם, החדרים והסוויטות כולם מרווחים, עם גישה חופשית לאינטרנט אלחוטי, פינת ישיבה, מיני בר ומכונת קפה. חניון מקורה עומד לרשות אורחי המלון בקרבת מקום.

מלון מומלץ בזלצבורג
מלון גולדגאסה
  שילוב של מסורת ומודרני במיקום נפלא בלב העיר העתיקה של זלצבורג

מלון מומלץ לטיול ביעדים שמדרום לזלצבורג

מלון פריזאכר (Hotel Friesacher) ממוקם בעיירה אניף (Anif) אשר מדרום לזלצבורג, ומתאים למי שמעוניין להקדיש מספר ימים לטיול באתרים שמדרום לעיר ולא להסתבך עם חניה בעיר. המלון כולל בריכה חיצונית מחוממת, מסעדה טובה, ארוחת בוקר עשירה, מרכז בריאות וספא, חדרים גדולים וסוויטה מפנקת, שיכולים להתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים.

מלון מומלץ ליד זלצבורג, מדרום לזלצבורג
מלון פריזאכר  מתאים לטיול ביעדים שמדרום לזלצבורג
 

מידע נוסף

טיול באזור האגמים של אוסטריה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות






סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר