9 סיבות לטיול משפחתי בטירול האוסטרי
מאת: יונית אבני


"תני לנו סיבה טובה אחת לטייל בטירול... זה בטח בשביל זקנים, אפשר למות משעמום", כך אמרו לי, כאשר סיפרתי שאני שוב מתכננת לטייל עם משפחתי בטירול. "אתן לכם יותר מסיבה טובה אחת. אתן לכם תשע סיבות מצוינות לבחור את הטירול כיעד לחופשה משפחתית", עניתי.


בעיני כל סיבה מספיקה בהחלט, אך כשמשלבים את כולן יחד  כפי שאפרט בכתבה  אי אפשר לחשוב על יעד טוב יותר לטיול משפחתי!
 
עמק צילרטל בטירול
הרים, ערים, נופים ומסלולי טיול. חוויות נפלאות לגדולים ולקטנים (צילום: CC Robert J Heath
 

תשע סיבות ותשע אטרקציות בטירול

אוסטריה מחולקת לתשע נפות [*] וטירול היא אחת הנפות המערביות שלה. היא גובלת במחוז בוואריה של גרמניה, מצפון, איטליה, מדרום, ונפת זלצבורג (זלצבורגלנד) ממזרח. נפת טירול גם היא נחלקת לתשעה מחוזות.
 
ובכן, תשע נפות, תשעה מחוזות, תשע סיבות מדוע כדאי לטייל בטירול  בכתבה זו, ובכתבה השנייה בסדרה גם תשע אטרקציות לביקור, והרי לכם  "תשע בריבוע"...
הבה נתחיל בתשע הסיבות.

__________________
[*] המינוח המדויק יותר לחלוקתה של אוסטריה הוא מדינות (Länder) ולא נפות, אך בכתבה זו, כדי להימנע מבלבול בשל מגבלות העברית, בחרתי לקרוא להן נפות.

אינסברוק בטירול
בתי העיר אינסברוק, בירת הטירול, לצדי נהר אין (צילום: CC Ann HS
 

טיולי אופניים1. העיירות הכי יפות בטירול

כולן קסומות, מלבבות ועוד שלל סופרלטיבים. הבתים בעלי גגות אדומים, קירותיהם מסוידים לבן ומצופים קורות עץ חומות. כל קיץ מסיידים התושבים את הקירות מחדש. בכל בית, על אדני החלונות מונחות אדניות שופעות בשלל פרחי גרניום. מאחורי הבתים גינות ירק (טרנד חדש באוסטריה, במסגרת "החזרה אל הטבע"), ומהחצר האחורית עד ההר והיער הסמוך- כר עשב ענק, שכל פרות ישראל יכולות לרעות בו בנחת.
 
אי אפשר לבקר בכול העיירות, אפילו לא ברובן. כולן מקסימות ולכן כדאי לבחור את העיירה שקרובה אליכם, זו שנמצאת על ציר הנסיעה, קרובה ליעד הטיול, או כל בחירה אחרת. אנחנו החלטנו כי נבקר רק בעיירות שאפשר להגות את שמן, גם סוג של מיון. עיירות מומלצות – סנט יוהן בטירול (St. Johann in Tirol), קיצביל (Kitzbuhel), לרמוס (lermoos), זיפילד (Seefeld), אימסט (Imst) והרשימה עוד ארוכה.

זיפלד (סיפלד) בטירול
העיירה המקסימה זיפלד, אחת מהעיירות שהצלחנו להגות את שמן...smiley (צילום: CC Harald Henkel)
 

2. האנשים בטירול - מלאי שמחת חיים

אנשי טירול הם שמרנים, קתולים ודוברי גרמנית. ככל שמתגוררים ומטיילים זמן רב יותר בעיירות ובכפרים, רואים שלעיתים הם חיים כמו בראשית המאה ה- 20 כמעט. כלומר, חוואי בודד, המעבד שדה קטן או את משק הבקר והחלב שלו, בעמקים ובגבהים נמוכים.
 
המקומיים נחמדים, מלאי שמחת חיים. לעיתים צץ בנו הרהור על האנטישמיות האוסטרית בעבר, אך לשמחתנו אין לה ביטוי בהווה.
 
כשעולים להרים שימרו על האוזניים, שמע תשמעו את האמירה המקומית המתרברבת, בשמם של אנשי ההר: "אנחנו אנשי ההר עשויים מסלע רק מחכים לכם, העירונים, שתעלו להר ונקטוף את אוזנכם". אני לא מניחה שיש אמת מאחורי הפזמון, אבל הכי בטוח לשים כובע חם ומעיל רוח, כי קריר בהרים וחוץ מזה... האוזניים.
כתבה על טיול באזור העיירה קיצביל
 
הטירול האוסטרי
תושב הטירול בבגדים מסורתיים, מלאי שמחת חיים (צילום: CC wheresaddie
 

3. עלויות הטיול בטירול - לינה וכרטיסי הנחות

בטירול שפע של אפשרויות לינה החל מחדרי מלון, צימרים בבתים פרטיים, פנסיונים קטנים, בתים להשכרה, חוות, כפרי קמפינג – והמחירים זולים (יחסית לאוסטריה ויחסית למערב אירופה בכלל). לרשות התיירים כ- 5,000 צימרים (חדרי אירוח) ומספר דומה של בתי נופש. איכות הלינה טובה ומדורגת ב"פרחים", המקבילים ל"כוכבים" שלנו. הדירוג המקסימאלי  4 פרחים.
 
מחוזות שונים בטירול מתחרים האחד בשני במתן הטבות לתיירים, ולכן הם יזמו "כרטיס אורח" מסוגים שונים, שמאפשר להוזיל משמעותית את עלות הטיול (ההפרש משמעותי בעיקר כאשר עולים ברכבלים). חלק מהכרטיסים כוללים הכול, כמו:
כרטיס עמק צילר Zillertal Activcard או כרטיס ההנחות של עמק אוצטאל Adventure Card Summer.
חלק מהכרטיסים מאפשרים יותר מבילוי במחוז אחד וחלק מיועדים רק למספר קטן של אתרים. כדאי מאוד לבדוק האם לינה באזור מסוים מזכה אתכם ב"כרטיס אורח" מקומי חינם.
 
מלון בזיפלד (סיפלד) בטירול
בטירול בתי מלון ברמת אירוח גבוהה מאוד, אבל אפשר למצוא גם דירות אירוח למשפחות במחירים זולים יותר.
בתמונה  Hotel Klosterbräu 
מלון משפחתי ברמת חמישה כוכבים בעיירה המקסימה זיפלד
 (צילום: CC zenithe

עמק זילרטאל
כרטיס ההנחות של עמק צילרטאל, כולל תחבורה ציבורית (מצוינת) בחינם (צילום: CC Schnitzel bank
 

4. האטרקציות המשפחתיות בטירול

העובדה שיש בטירול גם נהרות שוצפים, גם הרים גבוהים וגם אגמים קרירים, מאפשרת הרבה אטרקציות. ישנן פעילויות למשפחות עם ילדים בכל גיל, החל מפעוטות, שמלטפים את "במבי" בטבע, וכלה במתבגרים, התולים את עצמם במהופך באוויר וצווחים בהנאה.
 
רפטינג בטירול
שפע נהרות לרפטינג, בכל רמות האתגר (צילום: CC Johannes Gruber

רכבות ילדים בטירול
טיול ברכבות תיירים קטנות הוא תמיד חוויה נהדרת לכל המשפחה (צילום: CC Johannes Gruber
 5. המרחק והמרחב בטירול

טירול הוא יעד "קרוב". קרוב לשדה התעופה של מינכן, מרחק של כשעתיים נסיעה, אליו יש שפע טיסות זמינות ולעיתים גם זולות. קרוב גם במרחקי הנסיעה בין היעדים השונים בתוך נפת טירול. לכן, אפשר להתמקד בטיול עצמו ולא בנסיעות מתישות וארוכות.
 
שטח הטירול הררי בחלקו הגדול, ובו מעט אוכלוסייה ביחס לשאר אוסטריה, שגם בה האוכלוסייה לא צפופה, כך שהסיכוי שלכם לראות ארנבות וסנאים גדול פי כמה מהסיכוי לפגוש בעוד אנשים.
 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
פחות משלוש שעות ממינכן 
העיירות של 
אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס מציעות שפע אטרקציות גם בקיץ (צילום: כרמית וייס)
 

6. ההרים בטירול - סקי בחורף וטיולים בקיץ

משמיצי הטירול קוראים לו "שוויץ לעניים" אבל בלי להעליב את שוויץ ופסגותיה, גם רכסי האלפים של טירול שווים ביקור והתייחסות. לא רק הרים יש בטירול, אם כי כמה מהפסגות הנהדרות של החבל משמשות לסקי בחורף ולטיולי הרים בקיץ.
כתבה על טיול משפחתי באלפים הצרפתיים
 
הטירול
בהחלט לא שוויץ לעניים! הכפר אלפנבאך (Alpbach) לא הרחק מהעיר אינסברוק (צילום: CC Tracy Vickers
 

7. הקרחונים בטירול

למרות שרוב הרי הטירול לא משמשים לסקי קיץ, למעט הקרחונים בשטובאי, זולדן והינטרתוקס, בחלק מהם ניתן לפחות לגעת ולשחק בשלג. מי שלא ראה ילדון בונה בובת שלג בקצהו של הר, באמצע אוגוסט, לא ראה את שמחת בית השואבה מימיו.
 
קרחון פסטרצה גרוסגלוקנר, טירול, אוסטריה
קרחון פסטרצה על רכס הרי גרוסגלוקנר, כמעט כל אחד יכול להגיע (צילום: CC Mathijs Huis
 

8. האגמים בטירול - רבים מספור

ניסיתי פעם למפות אותם, לספור... אך זה חסר סיכוי. תחת כל הר יש אגם, מעל כל גבעה יש אגם. חלקם אגמים נמוכים (בעמקים), חלקם אגמים הרריים, שכדי להגיע אליהם יש צורך לעלות ברכבל. קצת הליכה רגלית, ופתאום מעבר להר רואים את האגם מנצנץ. ברובם יש מתקני רחצה ושעשוע לילדים, אבל המים קרים מאוד למטייל הים תיכוני.
 

סרטון וידאו עם האגמים היפים בטירול האוסטרי (שם האגם והאזור רשום ותוכלו לחפש אותו במפה)
 

9. הפולקלור בטירול - מנהגים ואוכל מקומי

אנשי טירול הם עם גאה. הם מרגישים שייכות והזדהות לנפה ולמחוז בו הם חיים, ובסופי שבוע אפשר לראות אותם מטיילים במכנסי השלייקס הטירולים. השפה מעט שונה מיתר הגרמנית האוסטרית, והם משמרים את החגיגות המסורתיות. צריך פעם לראות איך חוגגים מצעד לכבודו של קדוש, או לכבודה של הפרה, היורדת מהאלפים אל הכפר לקראת שהיית החורף, ואז מבינים "גאווה מקומית" מהי.
 
גם האוכל הטירולי הוא מיוחד וכבד: תבשילי בצל, תפוחי אדמה ושאר ירקות שורש מטוגנים (Gröstl), מוגשים עם ביצת עין מלמעלה. מאכל אחר, ששמו מצלצל כמו איטריות  "קנודל" (Knoodel), אך בעצם הוא כופתאות ממולאות. ה- Bauernschmans, המורכב מנקניקיות דם, נקניקים, כרוב כבוש ותפוחי אדמה, מזכיר במידה רבה את השוקרוט מהצד הצרפתי של הגבול, ונקרא בגרמנית "חגיגת האיכר", שכן בעבר המאכל היה טיפוסי לימי חג. תבשיל תאפלשפיץ (Tafelspits), נזיד בשר עם ירקות, שהקיסר פרנץ יוזף ירום הודו אהב לאכול, ואנחנו חשבנו שהוא מזכיר בשר מכובס בקיבוצים של פעם.
 
טאפלשפיץ, אוסטריה  קייזרשמארן, מאכל אוסטרי
טאפלשפיץ, מאכל אוסטרי טיפוסי  נזיד בשר בקר מבושל עם ירקות (צילום: RobertK)
קייזרשמארן  קינוח אוסטרי טיפוסי מבית הקיסר פרנץ יוזף ורעייתו אליזבת מבוואריה (צילום: Kaleissin)


מלון מומלץ בכפר זיפלד  מיקום מוצלח לטיול כוכב בטירול האוסטרי

מלון אואזיס פרינסס (Oasis Princess Bergfrieden) הוא מלון בסגנון אלפיני, מוקף כר דשא ירוק, בלב הכפר זיפלד. המלון מדורג ברמת 4 כוכבים, והוא מציע חדרים, סוויטות ודירות משפחתיות, הכוללות גם מטבח מאובזר ופינת אוכל. בכל החדרים מרפסת וקומקום חשמלי, ובמלון בריכה מקורה ומחוממת, אזור בריאות וספא, סאונה עם נוף פנורמי, חדר כושר וחדר עיסויים. מהגן והטרסה נשקף נוף מרהיב של ההרים סביב. ארוחת בוקר עשירה ומפנקת כלולה במחיר, וחוות הדעת על המלון יוצאות מגדרן בתשבחות.
 
מלון מומלץ למשפחות בטירול, אוסטריה
מלון אואזיס פרינסס בכפר זיפלד  מיקום מעולה לטיולי כוכב והמלצות חמות

מלון ספא עם פארק מים בעמק אוצטל

מלון אקווה דום טירול תרמה (Aqua Dome 4 Sterne Superior Hotel & Tirol Therme) הוא מקום שמצדיק שהות של מספר ימים, כדי ליהנות מכל מה שהוא מציע. הוא ממוקם בעיירה לאנגנפלד (Längenfeld) שבליבו של עמק אוצטל (Ötztal), ולפיכך יתאים למי שמחפש טיול יותר נינוח. זהו מלון בדירוג 4 כוכבים סופיריור, עם מעיינות חמים וספא ענק, כולל פארק מים עם מגלשות לילדים. החדרים והסוויטות כולם גדולים מאד, וחלקם מציעים מרפסת לנוף.
על עמק אוצטל בכתבה על מסלול טיול בטירול

מלון מומלץ, עמק אוצטאל, הטירול
מלון אקווה דום טירול תרמה - מעיינות חמים, ספא ופארק מים לילדים בלב עמק אוצטלאם השתכנעתם שכדאי לטייל בטירול, בכתבה הבאה אמליץ על תשע אטרקציות בטירול בהן כדאי לבקר.
 

מידע נוסף

כתבות על מערב אוסטריה והטירול


יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר