קיצביל – גן עדן בלב הטירול:
טיולי כוכב ברגל ובאופניים
מאת: כרמית וייס 


ארוחת בוקר עשירה תמיד מתסכלת אותי – כמה כבר אפשר לאכול על הבוקר? אבל כאן, במלון המשפחתי המפנק בלב הטירול האוסטרי, אפשר לארוז לצהריים את כל מה שלא הצלחתם להכניס לבטן – לא, ממש לא בהיחבא כגנבים, אלא באישור ועידוד בעלת הבית. כך, מצוידים בכל טוב, אנחנו יוצאים כל בוקר להרים – מה עוד צריך? גן עדן!


תיאבון נוסף שלי, לכבוש את העולם, כבר מזמן שמתי בצד. בטיול הזה אנחנו כובשים רק את ההרים שמסביב לעיירה המקסימה קיצביל. עיירה אחת, שלושה רכבלים ואינספור מסלולי טיול.
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

אגם קטן על גג הטירול, יופי שאפשר לספוג רק בטיול נינוח  (צילום: כרמית וייס)
עלייה ברכבלים מאפשרת יותר ירידות מעליות   (צילום: כרמית וייס)
בחודש יולי תזכו לפריחה מרהיבה   (צילום: כרמית וייס)
המקומיים מסתכלים עלינו בהשתאות...   (צילום: כרמית וייס)
לאופניים שמור מקום של כבוד מחוץ לרכבל   (צילום: כרמית וייס)
איזו מין שלווה   (צילום: כרמית וייס)
העיירה קיצבל, מרכז הטיול שלנו   (צילום: כרמית וייס)
מלון פנצינגהוף עם הגן והבריכה, חלקת אלוהים הקטנה  (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
גן עדן מעל הפסגות והעננים של הרי הטירול האוסטרי
להגדלה לחץ על התמונה click to enlarge
 

גן עדן של חורף וקיץ

עיירת הסקי קיצביל (Kitzbühel) שוכנת בצפון-מזרח הטירול האוסטרי, שעתיים נסיעה משדה התעופה של מינכן, היעד הנוח ביותר לטוס אליו. את משולש הערים המוכרות משלימות שתי הערים האוסטריות היפהפיות – אינסברוק (Innsbruck) וזלצבורג (Salzburg), שתיהן במרחק נסיעה לא גדול (כשעה וחצי). הפעם ויתרתי עליהן לטובת הההרים, אהבתי הגדולה.
כתבה על זלצבורג
 
לפני מספר שנים ביקרתי כאן בחורף. אז היתה זו ממלכתם של גולשי הסקי. רוחות עזות נשבו באותו יום בהרים, והן הבריחו אותנו אל העמק ואל הרכב המחומם. כך סיירנו בעמקים הסובבים את אתר הסקי "שלנו" – סקיוולט (Skiwelt), שמאז כבר חובר עם רכבלים לאתרים הסובבים את קיצביל, והם היום מרחב גלישה ענק אחד. אז גם הבטחתי לעצמי שיום אחד אחזור לכאן בקיץ, בהכירי את החוק של אתרי הסקי – גן העדן של גולשי הסקי, הופך בקיץ לגן העדן של שוחרי הטבע.
כתבה על אתר הסקי סקיוולט
 

העיירה קיצביל (A), מלון פנצינגהוף (B), מלון גראנד טירוליה קיצביל (C) ויעדי טיול באזור המוזכרים בכתבה


טיולי אופניים
מלון בגן העדן

לפני שאספר לכם על גן העדן של קיצביל, אני רוצה לקחת אתכם לגן העדן הקטן שלנו – קבוצת חובבי רכיבת אופניים וטיולי הליכה. רק 6 ק"מ מפרידים את הכפר אוברנדורף (Oberndorf) מקיצביל. 10 דקות נסיעה ברכב, ועדיף – 25 דקות באופניים, עלייה אחת שבסופה באר קטנה, ירוק ושלווה שלא נגמרת, ודרך נפלאה לחיסול הקלוריות העודפות מארוחת הבוקר.
 
לא לחינם מקבל מלון פנצינגהוף (Hotel Penzinghof) את ציון האורחים הטוב ביותר בין בתי המלון של הכפר אוברנדורף, ובתי מלון יש כאן לא מעט. ספא מושקע ומפנק, חדרים גדולים ומרווחים (לא כולם, תבדקו!), ארוחות גורמה של ממש, מוגשות תמיד עם חיוך, גן חמוד מקיף בריכה קטנה, ולמי שמגיע לכאן בחורף – הרכבל להרים שני צעדים מכאן.

כל יום ראשון בערב מקבלים את האורחים החדשים של השבוע בהרמת כוסית, ומספרים על המשפחה. מוזר? לא ממש, כי חלק גדול מהאורחים, החוזרים לכאן שנה אחר שנה, הם כבר ממש חלק מהמשפחה. אנחנו מתוודעים בפעם הראשונה לארבעת האחים לבית לינדר (Lindner), בניהם של סטפן ואנה, שהקימו את המלון במקום בו עמד המשק המשפחתי שלהם, אחרי שהוקם כאן הרכבל הראשון בשנת 1967. מאז הורחב המלון ושופץ, ולאחרונה העבירו ההורים את הניהול לארבעת ילדיהם. פראו ברברה, הג'ינג'ית הנמרצת, היא האחות המנהלת את המלון, וגם מעניקה לנו הרצאה וטעימות כמומחית יין.

טירול, קיצביל
חלקת אלוהים הקטנה, מלון פנצינגהוף עם הגן והבריכה (צילום: כרמית וייס)

מלון ומסעדה ליד קיצביל
מסעדת מלון פנצינגהוף  גורמה עם חיוך טירולי, אחרי יום בהרים אפשר בלי נקיפות מצפון... (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
מסעדת מלון פנצינגהוף  לאכול אל מול הנוף, הכול ערוך לארוחת הערב ובחוץ עדיין אור (צילום: כרמית וייס)
 

קיצביל – עיירת סקי יוקרתית

קשה עד בלתי אפשרי לנו הישראלים לבטא את השם Kitzbühel. לשווא ניסו כמה ישראליות ממוצא גרמני, ללמד אותי להגות נכון את השם. לבסוף, בעצה אחת, החלטנו שהכי נכון יהיה לכתוב קיצביל, כי לגמרי נכון העברית פשוט לא מאפשרת (יש הכותבים את שמה של העיר קיצבהיל או קיצביהל). כך או כך, זוהי עיר שבהחלט מומלץ להקדיש לה ביקור נינוח, לטייל ברחוב הראשי, שהפך למדרחוב, שמשני צדיו בתים עתיקים בצבעי פסטל, יחד עם המוני התיירים הגודשים אותה. בקצה המדרחוב, על גבעה קטנה, ניצבת כנסייה ציורית מהמאה ה-14, כנסיית סנט קתרין (St. Catherine) ובחצרה בית קברות קטן. אני מטיילת בין המצבות המטופחות, מחפשת ומוצאת פיסות היסטוריה.
 
במהלך ההיסטוריה עברה העיירה פעמים רבות בין ידיים אוסטריות לידיים בוואריות, וידעה שגשוג כלכלי בסוף המאה ה-19, עם פתיחת מסילת הרכבת זלצבורג-טירול. כיום זוהי עיירת סקי יוקרתית, שתחרויות סקי בינלאומיות נערכות בה כל שנה, והמחירים בהתאם (ניתן למצוא גם לינה במחירים סבירים, או ללון באחד הכפרים בעמקים סביב). היכן שלא תלונו, בשבת בבוקר כדאי להגיע מוקדם בבוקר לשוק האיכרים, המתקיים מתחילת אפריל ועד אמצע נובמבר (החל מהשעה 8:00).
בתי מלון בעיירה קיצביל
 
טירול, קיצביל
הרחוב הראשי בעיירה קיצביל, בית טירולי טיפוסי וכנסייה עתיקה (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
כרכרה מחכה לתיירים במדרחוב של קיצביל ובתים בצבעי פסטל (צילום: כרמית וייס)


קיצביל – מלון מומלץ

למעדיפים ללון בעיירה עצמה, במקום מעט יותר תוסס, אמליץ כאן על מלון קיזרהוף קיצביל (Hotel Kaiserhof Kitzbühel), הממוקם בפאתי קיצביל (5 דקות הליכה מהמרכז), ליד רכבל האנקאמבאן שיוזכר בהמשך. לגולשי הסקי זהו אחד הרכבלים החשובים לעליה לאתר, ואילו למטיילי הקיץ זהו השער לגן העדן בהרים. המלון מדורג ברמת 4 כוכבים סופריור ומעוצב בסגנון טירולי טיפוסי, עם בריכה מקורה, ספא, חניה צמודה, חדרים גדולים וסוויטות מקסימות, היכולות להתאים גם למשפחות.

מלון מומלץ בעיירה קיצביל, טירול
מלון קיזרהוף קיצביל - ליד הרכבל הראשי לאתר הסקי ולגן העדן של מטיילי הקיץ

קיצביל – רכבלים של קיץ

נאמנים למטרתנו המקורית, אנחנו לא מבזבזים יותר מידי זמן על העיר קיצביל, ואת עיקר זמננו מקדישים להרים סביבה. מספר רכבלים סגורים (גונדולה) פועלים כאן בקיץ (אמצע מאי עד אמצע אוקטובר), מעלים במרץ מטיילים לרכס האלפים של קיצביל (Kitzbüheler Alpen). מספר כרטיסים משולבים (פאסים) מוצעים כאן למטיילי הקיץ – לפי מספר ימים, עם או בלי תחבורה ציבורית, עם או בלי סיורים מאורגנים, ספא ועוד.
בתי מלון באזור האלפים של קיצביל
 
אנחנו קנינו פאס לשלושה ימים של חברת הרכבלים המקומית Bergbahn AG Kitzbühel. האופניים הועמסו אחר כבוד על מתקן מיוחד שנתלה על הגונדולה, וכך יצאנו לכבוש את ההרים.
 
טירול, קיצביל
אנחנו והאופניים ברכבל, העיירה קיצביל מתרחקת והעמקים נפרשים לרגלינו (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
עוזבים גן עדן בעמק ובתוך דקות מגיעים לגן עדן בהרים (צילום: כרמית וייס)

בין שני הרכסים המרשימים ביותר של אוסטריה

שיכורים מהירוק, פריחת האביב והאוויר הצלול, אנחנו רוכבים על כביש צר בין הכפרים, מהמלון באוברנדורף עד לפאתי קיצביל ותחנת רכבל האנקאמבאן (Hahnenkammbahn). חימום לא רע, 7 ק"מ וגם קצת עלייה (150 מ'), שניתן לעשות גם עם האופניים הפשוטות שישמחו להשאיל לכם במלון פנצינגהוף (בדקו גם בבתי המלון האחרים סידור דומה). אנחנו מצטיידים במפת מסלולים ועולים לגובה 1,670 מ', אל ההר המארח את תחרות הסקי הבינלאומית השנתית של קיצביל (Hahnenkammrennen). העיירה קיצביל מתרחקת ועמקים ירוקים נפרשים למרגלותינו.
 
מצפון לנו אני מזהה את רכס וויילדר קייזר (Wilder Kaiser) – "הקיסר הפרוע" – שמצוקיו המזדקרים לשמיים ילוו אותנו לאורך כל השהות באזור, כל פעם מזווית אחרת. מדרום לנו פסגותיו הלבנות של רכס הואה טאורן (Hohe Tauern), שכשמו כן הוא - הרכס הגבוה ביותר באוסטריה. שני אגמים מלאכותיים קטנים, כמו שתי עיניים תכולות, אוספים את מי הפשרת השלגים של האביב, כדי לאפשר לתותחי השלג להשלים את מה שלא מספק הטבע בחורף. שביל הליכה מעגלי מוביל אל אגם קטן נוסף (Ehrenbachhöhesee). מכאן אפשר לרדת עם רכבל (Fleckalmbahn), אבל אנחנו משלימים את הסיבוב, עולים על האופניים, ורוכבים את כל הדרך לעמק.
 
אם חשבתם ש"כל הדרך לעמק" זה ירידה... לא אצל אדוארדו, מוביל הקבוצה הקרבית שלנו... קודם צריך לטפס 300 מטר, ורק אז יורדים, בדרך עפר מפחידה למדי. מה אומר לכם? מזל שהדרך מהכפר אשאו (Aschau), בו הסתיימה הירידה, ועד לחנות האופניים בכפר קלאוזן (Klausen), היתה על כביש ובירידה קלה....

כשאני מתלוננת בפני המדריך של בייק אקדמי (Bike Academy), שהברקסים שלי לא מגיבים היטב, הוא בודק בשיא הרצינות ומודיע לי: "גברת, הברקסים בסדר גמור, הידיים שלך פשוט גמורות...". צודק. כל מומחי האופניים בקבוצה הסכימו פה אחד שהאופניים שקיבלנו היו משובחות, והתחזוקה מעולה.
 
טירול, קיצביל
רכבל האנקאמבאן, שני אגמי התכלת ורכס ווילדר קייזר ממול (צילום: כרמית וייס)
טירול, קיצביל
מסלול מעגלי קל ותצפיות לכל הכיוונים (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
אגם קטן בדרך והפסקה מבורכת, לפני תחילת הירידה הקשה (צילום: כרמית וייס)

תצפית פנורמית בין מחוז טירול למחוז זלצבורג

אל הרכבל הרחוק ביותר באתר הסקי של קיצביל, פנורמה קיצבילר אלפן (Panorama Kitzbüheler Alpen), אנחנו "מרחיקים" בנסיעה של 13 ק"מ דרומה. מעבר תורן (Pass Thurn), שבסמוך אליו נמצאת תחנת הרכבל, מפריד בין מחוז טירול ומחוז זלצבורג (זלצבורגלנד). מהמסעדה שבמרומי הרכבל (1,894 מ') נשקף אחד הנופים השמיימים שראיתי מימיי. רכס הואה טאורן מדרום, על פסגותיו הלבנות, הפעם קרוב ועוצמתי הרבה יותר, והאגם הקטן רסטרקוגל (Resterkogelsee) משלים את התמונה הפסטורלית. פשוט להתנחל כאן ולא לזוז.
 
השרירים התפוסים מאמש מורים לנו לוותר על הרכיבה ולהצטרף לקבוצת הצועדים, להקפה נינוחה של האגם. יש גם מסלולים ארוכים יותר, אבל אנחנו זקוקים היום למשהו רגוע, והרכסים של הואה טאורן מעוררים בנו געגוע לטיול מהעבר הרחוק. כך בהחלטה ספונטנית אנחנו נוסעים אל אגם מוסרבודן (Mooserboden) והסכר האדיר שלו, מעל העיירה קפרון (Kaprun), אל קרחון קיטצשטיינהורן (Kitzsteinhorn) וקפה על שפת האגם בעיירה צל אם זה (Zell am See). קריאות ההתפעלות של שותפינו להרפתקה הספונטנית, מעידות שהזכרונות הקסומים שהולכים איתנו כבר 20 שנה, מהימים בהם החל הרומן שלנו עם הרי האלפים, אינם מוגזמים.
לינה בעיירה קפרון  |  לינה בעיירה צל אם זה
כתבה על קרחונים באוסטריה | כתבה על עיירות הסקי צל אם זה - קפרון
 
טירול, קיצביל
אגם רסטרקוגל, תצפית מהתחנה העליונה של רכבל פנורמה קיצבילר אלפן (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
ככה זה נראה מקרוב, מסלול מעגלי לאגם רסטרקוגל ופסגות רכס הואה טאורן ממול (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
האגם המלאכותי של קפרון, קפיצה קטנה למחוז זלצבורג (צילום: כרמית וייס)

פריחה משכרת בגן האלפיני

ממזרח לקיצביל מזדקרת פסגה שצורתה כפירמידה, ובראשה מגדל טלביזיה גבוה. אמנם 4 מטרים חסרים לה כדי להיכלל ברשימת פסגות ה- 2,000 מטר, אך היא בולטת כמעט מכל מקום בעמק. שני רכבלים מעלים אותנו אל פסגת קיצביל הורן (Kitzbüheler Horn), לתצפית מרהיבה על רכס ווילדר קייזר והעמק הירוק שבתווך. מכאן אנחנו יורדים בשבילי הגן האלפיני (Alpenblumengarten), מסוחררים מצבעי הפריחה, שהגיעה לכאן גם ממקומות רחוקים אחרים בעולם, בעלי אקלים דומה.
 
למרגלות הגן האלפיני רכבל נוסף, המחזיר את המטיילים לעמק, ואפשר לעשות את הדרך לכאן גם בכביש אגרה קצר. יש כאן גם מסלול קארסט (Karstweg), מסלול מעגלי של 2.4 ק"מ, עם לוחות הסבר על תופעות הקארסט, שיצרו כאן המים שחילחלו בהר במשך מאות מיליוני שנים. אבל ל"סוסים הדוהרים" איתי אצה הדרך, אותה אנו יורדים באופניים, שהעלינו ברכבל. הפעם המסלול יותר שפוי, ואפשר בקלות להרים את הראש אל הנופים הירוקים, המתחילים במרבדי פרחים משכרים וממשיכים בין עצי היער, עד לעמק.
 
בעיירה סנט יוהן בטירול (St. Johann in Tirol) אנחנו עוצרים בבית קפה מקומי קטן, לצד רכבל החורף המקומי. אני משתוקקת למשהו צונן ומרווה. לימונדה אין להם, אבל בעלת הבית לוקחת אותי למטבח ונותנת לי לטעום משקה אלוהי אחר (נכון, הכול אלוהי כשעייפים וצמאים, אבל באמת טעים). היא מצביעה לעבר השיחים בפאתי היער, שפריחתם לבנה, ומסבירה לנו שמהם מכינים את התרכיז. חיפוש השם Holunder, אותו היא רשמה לי על פתק קטן, מניב את השם סמבוק אמיתי (Sambucus), הגדל גם על מדרונות החרמון. את הוראות ההכנה אני לא זוכרת, בעיקר הרבה סוכר... אם תגיעו לשם, בבקשה תבדקו עבורי.
 
טירול, קיצביל
תצפית מתחנת הרכבל העליונה של קיצביל הורן לעבר רכס ווילדר קייזר מצפון (צילום: כרמית וייס)
 
טירול, קיצביל
הגן האלפיני, פריחה מקומית וצמחים אורחים מאזורים דומים בעולם  (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
הירידה חזרה לעמק, הפעם יכולתי להרים את הראש ולצלם... (צילום: כרמית וייס)

בדרכים הצדדיות של הטירול

למחרת שוב מזומנת לנו טעימה מהמשקה המקומי, והפעם אנחנו כבר יודעים מה לבקש. היה זה במסעדה קטנה לחוף אגם גיירינגר (Gieringer Weiher), אחיו הקטן של אגם שווארצזה (Schwarzsee), צפונית-מערבית לקיצביל. ברכיבה לכאן, בכבישים שבין הכפרים והמשקים החקלאיים, אנחנו פוגשים במקומיות הקוטפות אוכמניות במסרקות מיוחדות, בפנסיונר המטפח את הגן הקטן ליד ביתו, בעוד אשתו משקה את אדניות הפרחים במרפסת. חיים פשוטים, הרחק מהמולת התיירים, בלב הטירול הכל כך מתויר, וכל כך הרבה יופי.
 
לאחר שבוע באזור קיצביל, אנחנו מרגישים חלק מהמקום, מתחילים להבין. לא כבשנו את כל הטירול, בוודאי לא ביקרנו בכל ה"אטרקציות" שיש לו להציע, אבל למדנו לדעת את ההרים, הכפרים, השבילים והאנשים. לא בזבזנו זמן יקר על הכביש, פשוט טיילנו, ולא סתם טיילנו – טיילנו בגן העדן.
 
טירול, קיצביל
מפגש עם חיי המקומיים בכבישי הטירול הצדדיים (צילום: כרמית וייס)

טירול, קיצביל
טירול, קיצביל
שני האגמים ליד קיצביל  אגם גיירינגר (למעלה) ואגם שווארצזה (למטה) (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ מדרום לקיצביל

אני רוצה להמליץ כאן על מלון נוסף - מלון גראנד טירוליה קיצביל (Grand Tirolia Kitzbühel), הממוקם באזור הכפרי, 4 ק"מ דרומית לקיצביל. שיקולי האופניים הכתיבו לנו מיקום שטוח יותר, אבל ביקור במקום הותיר אותי עם חלום לחזוור לכאן בעתיד. זהו מלון 5 כוכבים, עם בריכה מקורה ובריכה חיצונית, אזור ספא משגע ומרפסות אל הנוף. החדרים והסוויטות יכולים להתאים גם למשפחות, והמחיר לא זול אבל שווה את ההשקעה.

מלון מומלץ בטירול האוסטרי, ליד קיצביל
מלון גראנד טירוליה קיצביל - 5 כוכבים על הגבעות הירוקות מדרום לקיצבילשימו לב!
טיולי אופניים בסגנון דומה מוצעים בטירול האוסטרי (באזור העיירה צל-אם-זה Zell am See) וביעדים נוספים, עם לינת כוכב או לינה נודדת, ומיועדים לרוכבים מנוסים, רוכבים חובבים ומשפחות עם ילדים.

רוצים לדעת עוד על מסלולי חופשות וטיולי אופניים?
לחצו כאן לפרטים נוספים ויצירת קשר


 

מידע נוסף


כתבות על מערב אוסטריה והטירול

טיול עם ילדים בטירול
טיול כוכב בחבל זלצבורג
קרחונים וסקי קיץ באוסטריה
אתר הסקי צל אם זה - קפרון

כתבות נוספות על טיולי אופניים באוסטריה

רכיבת אופניים לאורך הדנובה
רכיבה משפחתית לאורך הדנובה
אוסטריה - גן עדן לאופני הרים

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר