אוסטריה: רכיבה לאורך הדנובה

הרפתקה משפחתית על אופניים: 
מסלול עם ילדים לאורך הדנובה
מאת: ישי מולד


הניחו את הטאבלט בצד, השאירו לאחרים את הריבים במושב האחורי, ותשכחו כל מה שהכרתם על טיולי משפחות בנאליים. טיול אופניים משפחתי הוא קונספט נפלא שמצליח לחבר את כל בני המשפחה אל הטבע, ובעיקר – אחד אל השני.


הטיול חווייתי במיוחד בגלל האופן שבו הוא מתבצע, אך לא רק – גם האווירה המיוחדת של נהר הדנובה, העיירות הציוריות שלאורכו והאתרים שבהם מבקרים בדרך – מעצימים ומשדרגים את החוויה.    
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

עיקול הדנובה המרשים ליד שלוגן  (צילום: broxxcom)
שפך נהר אילז אל הדנובה בפסאו (צילום: Rob Roodselaar)
מסלול הדנובה בעיניים של רוכב בן שמונה  (צילום:  Time Art - אבירם חסון)
הדנובה, הקתדרלה וספינת נהר בפסאו (צילום: Polybert49)
גם פעוטות יכולים - בטריילר   (צילום:  Time Art - אבירם חסון)
אופניים לרכיבה יומית, עם שק "פינוקים"  (צילום: ישי מולד)
יש כמה מדוושים שלא הצליחו להשלים את המסלול... (צילום: ישי מולד)


מסלול הרכיבה המשפחתית לאורך הדנובה, עליו נקודות הציון המתוארות בכתבה
להגדלה - לחצו על הפינה העליונה
 

טיולי אופניים"טיול מתגלגל" עם ילדים

רבים שומעים את צמד המילים "טיול אופניים" ומתחילים לדמיין לעצמם חבורה מיוזעת של גברים בטייץ, מדוושים בעליות עם מספרי חזה, תיקים קטנים ושלוקר. למעשה, אין דבר יותר רחוק מהמציאות מדימוי זה, כשמדברים על טיול אופניים משפחתי המותאם לילדים (ואפילו פעוטות).

ראוי שאציין ואדגיש זאת מראש – הרכיבה בטיול המשפחתי היא חלק מהעניין, אך אינה תופסת את מלוא נפח הטיול, ובכל יום רוכבים רק כשעתיים עד שלוש שעות בממוצע. את הרכיבה "שוברים" עם ביקורים באתרים שלאורך נהר הדנובה. בסוף כל יום מגיעים בסביבות אחר הצהריים-ערב מוקדם ליעד בו שוכן המלון הבא, ומטיילים בו ובסביבתו. הציוד ה"כבד" – תיקים ומזוודות – מגיע למלון המיועד עוד לפני הרוכבים (בזכות מעטפת אנשי השטח, שדואגים לזה מיד עם עזיבת המלון – לאחר ארוחת הבוקר). סידור זה מאפשר לטיול להתקדם מנקודה לנקודה (להבדיל מטיול כוכב, בו יש הכרח לשוב לנקודת המוצא), לגלות מקומות נוספים ומגוונים ולהרחיב את האופקים. 

באשר לבחירת סוג האופניים – למפונקים שבינינו ניתן לשכור אופניים חשמליים. שימו לב שבאוסטריה, שלא כמו בארץ, יש צורך לדווש באופניים החשמליים, אבל ניתן להוסיף כוח מהמנוע כדי להקל את הרכיבה ולרכוב בקלות גם עם רוכבים חזקים יותר. פעוטות וילדים קטנים יכולים להצטרף לטיול על גבי כיסאות תינוק או טריילרים הנגררים אחרי אחד מזוגות האופניים של ההורים.

טיול באופן הזה מאפשר לילדים ליהנות משך כל הטיול מיופיו של המקום, מהמגע עם הטבע והתרבות המקומית, ומנוכחות הורית מוגברת – שאינה מופרעת על ידי מסכים מסוגים שונים. זה מכשיר את הקרקע לטיול מגבש, שבו מצליחים לנצל 100% מהזמן, ליהנות אחד מהשני ולצבור חוויות משותפות משמעותיות, שנשזרות בסיפור המשפחתי.


רגעים קסומים עם ילד בן שמונה שרוכב לבד ופעוטה בטריילר נגרר
סרטון וידאו קצר מטיול אופניים משפחתי לאורך הדנובה 
(צילום:  Time Art - אבירם חסון)
 

מהו "מסלול הדנובה"?

נהר הדַנוּבָּה (Danube) הוא השני באורכו באירופה, וחולף בדרכו על פני עשר מדינות, עיירות קטנות ושלוות וערי בירה ומסחר שוקקות חיים, בהן: וינהברטיסלבהבודפשט ובלגרד. לצד נתיב המים החשוב הזה, נסללו שבילי אופניים רבים, שמיועדים לתנועה דו-גלגלית בלבד, וכן כבישים חקלאיים  שקטים ורגועים, שמחברים בין המסלולים. מסיבה זו הרכיבה לאורך הדנובה, כמעט לכל אורכו של הנהר, היא בטוחה ונעימה.

טיול האופניים לאורך הנהר הוא מסלול מעניין ומרתק המשלב אטרקציות לילדים, נופים מטריפים ומפגשים קרובים עם בני המקום. במהלך הרכיבה, אפשר לעצור בכרם פרטי, לבקר את הכורם ולטעום מתוצריו, להגיע לארמונות ומנזרים מרוחקים ולבקר בטירות, מוזיאונים ופארקי שעשועים שכמו נשתלו "על הדרך", במיוחד עבור הרוכבים הצעירים.

הטיול "זורם" יחד עם הנהר, כך שגם לנווטים הגרועים ביותר בינינו, קשה מאוד לטעות בדרך. בנוסף, השילוט לאורך הדרך, של שביל אופניים מס 6 (
EV6) – לא מותיר מקום של ספק, ואפילו הילדים הצעירים נהנים לחפש ולזהות את השלטים, ו"לנווט" לפיהם. אמנם מצטיידים במפות מפורטות ומידע על "סיפור הדרך", אך בפועל – כמעט שאין צורך לפתוח את הערכה.

המסלול מחולק למקטעים קצרצרים – רכיבה לא רציפה, שמשלבת עצירות לפעילויות מעניינות, והפסקות מהנות לצד הנהר, בפינות קסומות ונטולות שם, ככה סתם. בסופו של יום, גומעים כ- 20-30 ק"מ בסך הכל, בלי להרגיש, והכי חשוב – אין עליות! זורמים עם הנהר במסלול מישורי.

כתבה על רכיבת אופניים לאורך הדנובה

עם ילדים במסלול הדנובה  עם ילדים במסלול הדנובה
בלי מסכים ובלי זגוגיות  רוכב בן שמונה ו"טרמפיסטית" בת ארבע במסלול הדנובה (צילום:  Time Art - אבירם חסון)
 

יוצאים לדרך: פסאו – עיר שלושת הנהרות

לאחר טיסה קצרה לוינה, עולים על הרכבת (אטרקציה בפני עצמה עבור הילדים...) שחוצה את הגבול למזרח גרמניה, ומגיעים לעיר המקסימה פסאו (Passau), שבמחוז בוואריה התחתונה. אין מקום מתאים יותר לפתוח בו את הטיול לאורך נהר הדנובה, מאשר העיר שבה חוברים אליו שני נהרות נוספים – האין (Inn) שמגיע מדרום והאילז (Ilz) מצפון – לכדי יצירת נהר אחד עוצמתי ומרשים. מסיבה זו זכתה העיר לכינוי הקליט "עיר שלושת הנהרות" (Dreiflüssestadt).

לאחר הגעתכם למלון, תוכלו לצאת ולספוג את האווירה הרוחשת בעיר, שכרבע מתושביה הם סטודנטים באוניברסיטת פסאו. באזור העתיק והיפהפה ישנם מבנים רבים בסגנון גותי ובארוקי, שמעידים על ההיסטוריה הארוכה של העיר.
בתי מלון בעיירה פסאו

מומלץ להפנות את תשומת ליבם של הילדים למצודה המרשימה וסט אוברהאוס (
Veste Oberhaus), שיחד עם מצודה נוספת (Veste Niederhaus) שלטו בעבר בעיר, והיו למשכנם של הבישופים, החל מראשית המאה ה- 13. קתדרלת סנט סטפן (St. Stephen's Cathedral) האדירה, שנבנתה כ- 300 שנה מאוחר יותר, מצדיקה ביקור ומכניסה את כולם לאווירה אירופית. בקתדרלה נמצא העוגב העתיק הגדול ביותר בעולם - כ- 17,774 צינורות מאפשרים לו להפיק מנעד צלילים בלתי נגמר, ושני בגודלו רק לעוגב שבכנסיית לוס אנג'לס, ש"עקף" אותו עם הרחבה מאוחרת.

לאורך המעגן של העיר ניתן לראות ספינות נהר רבות, ולחוש את האווירה התוססת. הסיבה לכך היא שפסאו היא נקודת ההתחלה האידיאלית להפלגות רבות לאורך נהר הדנובה, ומושכת לאזור זה מטיילים רבים. 
כתבה על הפלגה על הדנובה

המטרה הנוספת בטיול הקצר ברחבי העיר, מעבר לחילוץ העצמות, היא איסוף האופניים מהמרכז ובדיקת התאמתם המיטבית לכל בני המשפחה. על האופניים מותקנים תיקי צד נוחים, בהם אפשר לאפסן ציוד, ויותר חשוב מזה – לאסוף צידה לדרך: גבינות, לחמים, פירות וירקות טריים, שוקולדים וכו', איתם כיף לערוך פיקניק בחיק הטבע. 

 
פסאו, הדנובה
פסאו  הקתדרלה ומפגש נהר הדנובה עם אחד מיובליו, נהר אילז (צילום: CC Mr Thinktank)
 

בדרך לעיקול הדנובה עוצרים ב... אנגלהרטצל

בלי להרגיש עברנו את הגבול ואנחנו כבר באוסטריה. העיירה הציורית בעלת השם שובר השיניים – אנגלהרטצל (Engelhartszell), שוכנת בעמק הדנובה העליון, אליו ניתן להגיע בשילוב נוח של הפלגה קצרה ורכיבה נעימה של כ- 17 ק"מ. יותר מ- 70 אחוזים מהשטחים מיוערים או משמשים לחקלאות והמקום טובל בנופים ירוקים רוויי מים.

אחת האטרקציות הוא מנזר השתקנים המקומי, בו מתגוררים נזירים שמאמינים שצריך לחיות חיי פשטות ושהדיבור – מיותר. הם אינם שותקים לחלוטין, אך ממעטים בדיבור שאינו ענייני, כלומר – הם אינם מנהלים שיחות חולין ו"מקשקשים". מה שהם כן עושים, ועושים מצוין, זה ליקרים ריחניים וטעימים להפליא, אותם הם מוכרים בחנות המנזר (לאחר טעימות כמובן...).

לילדים שמתקשים עם כל ה"שקט הזה", מומלץ לבקר במוזיאון הטבע המקומי (
Haus am Strom), שמתמקד בנושאים: אנרגיה אנשים ומים.
בתי מלון בעיירה אנגלהרטצל
 
עיירות קסומות אורך נהר הדנובה, העיירה אנגלהרטצל
עוגב כנסיית המנזר בעיירה אנגלהרטצל  (צילום: High Contrast)


מלון מומלץ בעיירה אנגלהרטצל

מלון גסטהוף-פנסיון לוגר (Gasthof-Pension Luger) ממוקם לגדות הדנובה, בצמוד לשביל האופניים, והוא מתאים מאד למשפחות עם ילדים. הוא מציע חניה צמודה, גן משחקים, מתקני ספורט מים, השכרת אופניים, מרכז בריאות וספא ומסעדה. בחלק מהחדרים יש פינת ישיבה וחלקם צופים לעבר הדנובה. חדרי המשפחה יכולים לארח עד 5 אורחים.

מלון מומלץ באוסטריה
מלון גסטהוף-פנסיון לוגר - מקום לינה צנוע לגדות הדנובה המתאים למשפחות

 

"עיקול הפרסה" של נהר הדנובה 

סמוך לעיירה העתיקה שלוגן (Schlögen) נהר הדנובה מתעקל באופן לא צפוי, והופך את כיוונו בכמעט 180 מעלות, מה שמשווה לו צורה של פרסת סוס (The Schlogen Loop). העיקול נדיר ותצורת הנוף שהוא יוצר – מרהיבה. אם נוסיף לכל זה גם אווירה ימי ביניימית, מבצרים וחורבות עתיקות על ראשי ההרים, נקבל תפאורה מושלמת ליום רכיבה מרתק.

מומלץ מאוד להעפיל רגלית, במסלול שאורך כחצי שעה, לתצפית שעל עיקול הנהר (Schlögener Blick) – שמהווה אטרקציה לכולם. 

מסלול הרכיבה הנוח שמגיע עד העיירה אוברמול (Obermühl), בה ניתן ללון, אורך כ- 20 ק"מ. העיירה נעימה ומהווה נקודת אמצע טובה לקראת היעד הבא – העיירה אפרדינג (Eferding). את המסלול אפשר "לשבור" בביקורים בעיירות הקטנות שלאורך הדרך, בהן לטעום ולקנות גבינות, לחמים ומגוון מטעמים, ולעצור לפיקניק באחת הפינות הקסומות במסלול.
 
עיקול הדנובה ליד שלוגן
עיקול הפרסה שעושה נהר הדנובה, ליד העיירה שלוגן (צילום: CC broxxcom)
 אפרדינג – האזור הפורה של הדנובה

בצפון מרכז אוסטריה עילית שוכן המחוז הקטן אפרדינג, שהעיירה אפרדינג – אליה מומלץ לרכוב כתחנה הבאה במסלול – היא בירתו. הרכיבה אל העיירה מאופיינת בשטחים פוריים נרחבים, עמקים נפלאים ושדות מוריקים. ריחות פריחה, פירות וגידולים נוספים מלווים את הדרך. 

מומלץ לעצור בדרך לביקור בחורבות טירת שטארמברג (
Schloss Starhemberg), שמחזירה את הזמן לאחור, אל תקופה של נסיכות ואבירים. 
 
חציית הדנובה במעבורת עם אופניים
האופניים על המעבורת למרגלות טירת אטנשהיים (צילום: CC Radler59)
 

לינץ – בירת בוואריה עילית

ביום הרכיבה הרביעי מזדמן לדווש באחד המקטעים היפים ביותר במסלול, המשתרע באגן אפרדינג הפורה, שמתרחב לאטו לעבר העיר לינץ (Linz), בירתה של אוסטריה עילית ובירת התרבות של אירופה לשנת 2009. בעברה הרחוק, הייתה העיר למושב הממשלה המקומית של האימפריה הרומית הקדושה, ובמקביל – שימשה כמרכז סחר מרכזי, שחיבר בין שתי גדות נהר הדנובה.

הרכיבה הנינוחה ללינץ, אורכת כ- 17 ק"מ ומתחילה בגדה הדרומית, בעיירה אפרדינג. מכאן רוכבים לכיוון תחנת הכוח והסכר ליד אטנשהיים (
Ottensheim). הילדים תמיד מתעניינים ומסתקרנים לאור מפעל המים העצום הזה, וכדאי לעצור בו לסיור, הסבר והפוגה קלה.

לאחר הביקור בתחנה ממשיכים ברכיבה הנעימה לאורך הגדה, עד שמגיעים לתחנת הרכבת שעליה עולים כדי לחצות את הנהר לעיר לינץ. האופניים עולים גם הם לרכבת, כמקובל וכנהוג באזור. 

כשמגיעים לעיר אפשר לקשור את האופניים ולשוטט בה, או לגשת למלון לקבלת החדרים ולמנוחה לפני שיוצאים לחקור את העיר האוצרת בתוכה היסטוריה ארוכת שנים.

פעילות אטרקטיבית לילדים ממתינה בעולם ההרפתקאות של פוסטלינגברג (
Adventure world Pöstlingberg), אליו מטפסים בחשמלית ישנה היוצאת ממרכז העיר. בראש ההר ישנה מסעדה מקסימה, ממנה תצפית מעניינת על העיר, ומשם גם ניתן לצאת לטיול ב"יער הגמדים", בו אזכורים לנרטיבים המוכרים מסיפורי האגדות, שילדים תמיד שמחים לפגוש. 

בערב ניתן לטייל בכיכר המרכזית (
Hauptplatz), ליהנות מהאווירה, מהחנויות המגוונות ומהמסעדות הרבות.
בתי מלון בעיר לינץ
 
לינץ, מלון בכיכר המרכזית
הכיכר המרכזית של לינץ ומלון וולפינגר (צילום: Austria Classic Hotel Wolfinger)
 

טיולי האופניים המשפחתיים, ובמיוחד אלו היוצאים אל מסלול הדנובה, מגוונים וניתנים להתאמה לכולם – בכל גיל ובכל רמת רכיבה, עם אופניים רגילים, חשמליים ואף אופני טנדם (משותפים). הרכיבה מאפשרת לנשום את הטיול, ולטבע לחלחל פנימה, מבלי שיהיו בינינו זגוגיות ומסכים. אין ספק שמעבר לחוויה האישית, הגיבוש המשפחתי ויצירת השפה המשותפת לכל אורך המסלול הוא מטרה בפני עצמה, שטיול מסוג זה – משיג באלגנטיות.


רוצים לצאת לטיול אופניים לאורך הדנובה? לחצו לכל יעדי טיולי האופניים >>
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על טיולי אופניים

כתבות נוספות על אוסטריה


ישי מולד
אודות הכותב
ישי מולד - בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במשפטים, שהתאהב בעולם התיירות והחליט להשקיע את מרצו בבניית טיולים אקטיביים, עם דגש על אופניים ועל התאמת הטיולים לקהל הרחב. כיום, מנהל את המחלקה האקטיבית של "איסתא ספורט" – Issta Hike&Bike. 
לחצו לטיולי האופניים של איסתא >>

ישי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר