סלובניה: טיול כוכב על אופניים

כוכב על אופניים:
מסלולים בלב האלפים של סלובניה
מאת: נעם תדהר


את נופיה המרהיבים של סלובניה חורשים שבילי אופניים במגוון אינסופי של מסלולים. בית המלון האקולוגי אקו-הוטל הוא נקודת פתיחה מצוינת לטיולי אופניים נהדרים, המתאימים לרוכבים בכל רמות הרכיבה.


אומרים שלבית מלון מוצלח יש שלושה מרכיבים חשובים: מיקום, מיקום ומיקום. ואכן החווה האקולוגית, המהווה את מרכז טיול הכוכב המתואר בכתבה, ממוקמת על שלוחה קסומה ברכס קרבנקה, מעל הגבול שבין סלובניה לאוסטריה, לא רחוק מהעיירה צ'רנה. היא מושכת אליה רוכבים מכל קשת הגילאים והרמות, שהמשותף לכולם הוא אהבת הטבע והתשוקה לרכוב בשבילים מרתקים ומאתגרים. 

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

מסלולי רכיבה טובלים בטבע הסלובני (צילום: נעם תדהר)
עם האופניים ניתן לצאת לטיולים יומיים לאתרים פופולריים, כמו טירת פרדיאמה (צילום: נעם תדהר)
סינגלים לרוכבים ברמות שונות (צילום: נעם תדהר)
לאורך המסלולים תצפיות נוף מרהיב ופינות מנוחה (צילום: נעם תדהר)
הרכיבה מתאימה לקבוצות חברים שמתארגנות לטיול יחד (צילום: נעם תדהר)
ברום הרכס בית מלון ייעודי לרוכבי אופניים (צילום: נעם תדהר)


מפת סלובניה ועליה נקודות הציון המוזכרות בכתבה: אקו הוטל (A), צ'רנה (B),
הר פצן (C), פרוולה (D), לוגרסקה דולינה (E)

(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)

טיולי אופניים
"הצגה לאורחים"
נסענו בשעת בין ערביים, בדרך המתפתלת בלב האלפים, חבורת רוכבים מגובשת שמטיילת ביחד כבר מספר שנים. דיקסי, המארח שלנו, שמכיר כל שביל בסלובניה, נהג את הוואן בבטחה, האופניים היו בנגרר שמאחור ומצב הרוח – בשמיים. עוד יום רכיבה מוצלח ברכס קרבנקה (Karawanks) הגיע אל סופו.

פנינו לדרך שולית, אל תוך עמק קסום, והמשכנו עוד מספר קילומטרים, עד שהכביש הסלול הפך לדרך עפר. מפל קטן זרם לצדנו ושני איילים נקודים חצו את הדרך ונעלמו אל תוך היער. שאלתי בחיוך את דיקסי אם הוא לחץ "
Play" וזו בעצם הצגה לאורחים, הוא צחק ואמר שזה פשוט עוד אחר צהריים רגיל אצלו ב"שכונה".

אקו הוטל (
Ecohotel Koroš) – המלון שממנו יוצאים למסלולי הרכיבה, נמצא בחווה מקסימה. נוף מרהיב על רקע שקיעה בוערת סוחט קריאות התפעלות מכל מי שירד מהרכב. את פני האורחים מקבלים בחיוך אניי (Anej) – הבן של דיקסי וקלרה אשתו, עם מגש עליו כוסות של שנאפס מקומי.

נכנסנו אל המקום בעיניים מלאות ציפייה, ומיד האוויר התמלא בקולות מרוגשים ובדברי ברכה, שלאחריהם פרשנו איש איש אל חדרו במלון האופניים, שיהיה ביתנו לימים הקרובים.

 
טיול אופניים בסלובניה
נופי סלובניה - לרכוב בתוך גלויה  (צילום: נעם תדהר)
 

פארק אופניים בן 400 מיליון שנים ורכיבה במעבה האדמה

את דיקסי ומשפחתו הכרתי מספר שנים קודם לכן, באחד הסיורים שלי בסלובניה. מעבר להיותו מורה דרך מצוין לשבילי סלובניה ובעליו של בית מלון המותאם לרוכבי אופניים, דיקסי הוא אדם מעניין ומיוחד במינו. גיאולוג בהשכלתו, מראשוני הרוכבים על אופני הרים בבלקן ויזם תיירות, עוד מהימים שסלובניה הייתה חלק מיוגוסלביה. לאחר התפרקות מדינות יוגוסלביה הוא הקים את בית המלון הראשון שלו, בעיירת הולדתו צ'רנה (Črna na Koroškem) - עיירת כורים בפינה נידחת באלפים.
 

בית המלון היה פשוט ומדליק. 'רמפה' ייעודית הובילה את הרוכבים אל הלובי, והכיסאות בבר היו אוכפי אופניים. היזמות להקים "מלון אופניים" הייתה ייחודית מאוד באותה תקופה, לא כל שכן להקים פארק אופניים, עוד לפני שהפארקים במערב אירופה עלו על המפה. כגיאולוג, דיקסי טוען שפארק האופניים הוא בן 400 מיליון שנים, ושסינגלים יש שם עוד מתקופת האבן. על מנת להקים את תשתית השבילים הכשירו מחדש שבילי הליכה עתיקים שחיברו חוות בודדים ברכס, פתחו מסלולים ביערות וחיברו שבילים קיימים. כך נוצרו להם שבילים ומסלולים עם שמות אקזוטיים כמו: "פנורמה", "הר הגעש הירוק", "העמק המת" ועוד. את המסלולים מדריכים דיקסי ובנו, שיצאו להכשרה מטעם איגוד האופניים האנגלי ו"ייבואו" לסלובניה רמת הדרכה גבוהה בליגה אירופאית. אליהם הצטרפו עם השנים רוכבים מקומיים ומוכשרים מהאזור.

החדשנות והיצירתיות לא נגמרו במלון ובפארק. העיירה צ'רנה שוכנת למרגלות הר בשם פצן (Petzen) ששלוחותיו משתרעות בין סלובניה לאוסטריה. מהמאה ה- 17 ועד שנות ה- 90 של המאה הקודמת פעל בהר מכרה עופרת ואבץ בעל עשרה מפלסים. התחתון שבהם - על יד העיירה, והעליון בגובה של 1700 מ' מעל לפני הים. כבן למשפחת כורים, דיקסי החליט לשמר את המסורת המקומית, ויצא עם יוזמה להכשיר את אחד המפלסים לרכיבה, וכך היה - מספר שנים מאוחר יותר נפתח מסלול אופניים במעבה האדמה. הרכיבה אורכת כשעה ובמהלכה חוצים את ההר מצד לצד במסלול שאורכו 6 ק"מ, לאור פנסי ראש. במהלך הרכיבה משולבים הסברים על ההיסטוריה של המקום ועל חיי הכורים במכרה.
לינה ואירוח בעיירה צ'רנה

טיול אופניים בסלובניה
רכיבה בתוך ההר - 6 ק"מ מקצה לקצה וחושך שמופרע רק על ידי פנסי הראש של הרוכבים  (צילום: נעם תדהר)
 

"מלון אופניים" אקולוגי בחווה אורגנית אל מול הנוף המרהיב

עם השנים, בית המלון בעיירת הכורים התיישן והתבלה, ודיקסי חיפש שינוי, שהגיע בדמות רכישה של חווה אקולוגית אורגנית. בחווה פעלה בעבר אכסנייה לקוטפי פטריות ואו פירות יער - תלוי בעונה, שהוסבה בקלות לבית מלון כפרי, המותאם באופן ייעודי לרוכבי אופניים. את החשמל במקום מספקת תחנה הידרואלקטרית, וכ- 50% מחומרי הגלם שמרכיבים את הארוחות גדלים בחווה עצמה.

האכסנייה קיבלה את השם
Ecohotel Koroš, וכיום היא חברה ב"איגוד הלינות הכפריות בסלובניה", עם דירוג של 4 "תפוחים" מתוך 4 עבור רמת האירוח ו- 5 "גלגלים" מתוך 5 עבור מידת ההתאמה לרוכבי אופניים. על מנת להתאים את בית המלון לאירוח רוכבים, חיברו את החווה אל מסלולי רכיבה קיימים, בנו והוסיפו מסלולי סינגל חדשים, והפכו את האסם הישן למחסן אופניים ולפינת טיפולים. בנוסף, נרכשו זוגות אופניים להשכרה ברמה מצוינת, ועם השנים התווספו גם בריכה קטנה וסאונה.

האווירה במקום מחבקת ונעימה, רוכבים ממקומות שונים בעולם נפגשים ומחליפים חוויות ורעיונות. בכל ערב בסיום הרכיבות מתקבצים החבר'ה על המרפסת לצפות בשקיעה, עם בירה קרה וחיוך גדול.  

כתבה על יעדי טיול נבחרים בסלובניה
 
טיול אופניים בסלובניה
רחבת הכניסה באקו הוטל "מקושטת" תמיד בזוגות אופניים שממתינים לרוכביהם  (צילום: נעם תדהר)
 

גן עדן לאופניים במגוון מסלולים לרמות רכיבה שונות  

אקו הוטל ממוקם סמוך לעיירה פרוולה (Prevalje) לא רחוק מהגבול עם אוסטריה. לאורך השנים בנו סביבו, דיקסי והצוות, מגוון רחב ומגוון של מסלולי רכיבה וטיול. המסלולים מתאימים לרוכבים בכל הרמות, החל מרוכבים רגועים שרוכבים בסופי שבוע בעמק יזרעאל או במסלולים דומים, דרך רוכבים מנוסים יותר ועד רוכבים מיומנים שמחפשים אתגר.

ניתן לצאת לשטח עם מפה או קובץGPS , אותו מספק בית המלון, אך רוב הרוכבים בוחרים לצאת עם מדריך מקומי לתור את שבילי האזור. תוואי השטח מגוון ומציע רכיבה על דרכי עפר שמחברות את העיירות והחוות החקלאיות, שבדרך, שבילי יער, כבישים צדדיים ומסלולי סינגלים ברמות שונות.

כל המסלולים עומדים בסטנדרטים גבוהים במיוחד ומציעים חווית רכיבה כיפית וזורמת. לרוכבים המנוסים ישנם סינגלים פראיים ומאתגרים, אליהם מגיעים דרך צוות המקום ובהדרכתם בלבד, לאחר היכרות ורכיבה משותפת ביום הראשון, לבדיקת התאמה.
כתבה על טיול אופני כביש בסלובניה  | לינה באזור העיירה פרוולה

טיול אופניים בסלובניה
מסלולי סינגלים ברמה גבוהה חורשים את פני השטח בסלובניה  (צילום: נעם תדהר)

 

חוויה בלתי נשכחת ב- Flow Trail   הארוך באירופה

בשיתוף פעולה בין השכנים מצפון - בצד האוסטרי של הרכס, בו קהילת רוכבים פעילה, ואתר הסקי של הר פצן שבאוסטריה, יצא לפועל פרויקט מיוחד במינו. לאחר שנתיים של עבודה נבנה על מורדות ההר מסלול בירידה, שרובו ככולו סינגל זורם - 12 ק"מ של שיכרון חושים, במהלכו מאבדים ק"מ גובה. המסלול תלול באופן יחסי אך בזכות בנייה ברמה גבוהה, תשתית איכותית, מעקות בטיחות ואזורים בהם ניתן לעצור ולשחרר ידיים בנינוחות, הוא מתאים גם לרוכבים עם רמת מיומנות בסיסית.

הזריזים שבחבורה יכולים לרדת את ההר במהירות, ואחרים יגמעו את המרחק בקצב נינוח. דבר אחד בטוח - החיוך לא יימחק הרבה זמן אחרי מסלול זה. חובבי האדרנלין יכולים לעשות "ראנים" חוזרים על המסלול ולקנח בסינגל פראי שיורד במקביל, וחוזר אל הצד הסלובני של הגבול, לעיירה הסמוכה לחווה.

 
טיול אופניים בסלובניה
יורדים את ההר - 12 ק"מ של שכרון חושים!  (צילום: נעם תדהר)
 

מסלול פנורמה ולוגרסקה דולינה

אי אפשר לסיים את הביקור ללא התייחסות למסלול פנורמה המשגע, שמחבר בין חוות הבודדים שבהרי רכס קרבנקה, דרך נופים מרהיבים.

את יום הרכיבה מתחילים בחווה הגבוהה ביותר בסלובניה, השוכנת בגובה של 1400 מ'. אל החווה מגיעים ברכב, והיא נמצאת מרחק של 45 דקות עד שעה נסיעה. משם המדריך מוביל את הקבוצה לדרך במעבה היער, ממנה נפתח נוף מרהיב של פסגות מחודדות. הדרך ממשיכה בין כפרים קטנים ומתחברת לציר נופי מרהיב מעל  לוגרסקה דולינה (Logarska Dolina) שהיא הדולינה הגדולה ביותר בסלובניה. לקראת אחר הצהריים ממשיכים ברכיבה בכביש שחוצה את העמק ועולה במתינות בין המצוקים האדירים עד למפל מרשים. את היום מסיימים בפאב המקומי עם בירה קרה וחיוך מסופק.
כתבה על שמורת לוגרסקה דולינה

טיול אופניים בסלובניה
מסלולי הרכיבה ברכס קרבנקה מספקים אינספור נקודות תצפית על נוף מרהיב  (צילום: נעם תדהר)
 

במרכז הכוכב - אירוח ביתי ואופרציה משומנת היטב

כשמתכננים טיול כוכב כדאי לבחור בקפידה את מקום הלינה, שכן הוא מהווה את הבית של המטיילים במהלך כל משך הטיול. הדבר נכון כפליים כאשר מתכננים טיול אופניים, המצריך התארגנות מיוחדת. זו הסיבה שאקו הוטל מתאימים כל כך לקהל הרוכבים. המקום משלב בין מיקום מנצח לבין אופרציה 'מתוקתקת', עם צוות שיודע לתת מענה לכל הבקשות המיוחדות ומגוון הרוכבים שמגיעים אל בית המלון, מכל העולם. החברה' במקום מכירים את הקהל הישראלי, עובדים עם רוכבים ישראליים כבר כעשור, ועונים בסבלנות ובאופן אישי לכל השאלות. בנוסף, כדאי לתאם תאריכים לקבוצות חברים סגורות, ולהתאים להן את פרופיל הרכיבה. 

החופשות המוצעות במקום הן באורך של חמישה ימים עד שבוע, וניתן להגיע לכאן דרך ליובליאנה (
Ljubljana) – המרוחקת כשעתיים נסיעה, זאגרב (Zagreb) – עיר הבירה של קרואטיה (כ- 3 שעות נסיעה), או וינה (כ- 3.5 שעות נסיעה).
 
הצוות מחכה לקבוצות בשדה עם ואן ונגרר ייעודי לאופניים (אפשר גם לשכור אופני הרים איכותיים במקום - בהזמנה מראש). בבית המלון ממתינים 10 חדרים שיכולים לארח עד 25 רוכבים. אם המקום מלא אפשר להזמין חדר אצל השכנים בחווה הסמוכה, במרחק 250 מ' מהמבנה המרכזי.

ארוחות בוקר וערב יהיו על פי רוב בחדר האוכל המשפחתי, שם נפגשים סביב השולחן רוכבים מכל העולם. לעיתים, כשמזג האוויר מאפשר זאת, חוגגים את סיום היום במסיבת
BBQ  בפרגולה המקסימה שבחוץ. קפה תה בירות ושתייה קלה לוקחים חופשי מהמקרר, ממש כמו בבית, ואת התשלום הסמלי עבור השתייה סוגרים בסוף השהייה.

בקומה התחתונה של המבנה ישנו סלון משפחתי גדול עם מסך טלוויזיה והיצע של סרטי אופניים, כמובן. אפשר להביא גם סרטים אחרים מהבית. בסלון תמצאו גם אינטרנט אלחוטי חינם ופינת מחשב לשימוש חופשי. ניתן גם לייבש נעלי רכיבה או לכבס בגדי רכיבה בתשלום סמלי. בחצר המקום בריכה ובקומת המרתף - סאונה יבשה שנבנתה לפני כשנה, ואזור המוקדש לטיפולי ספא שונים.  

לינה באזור העיירה פרוולה

טיול אופניים בסלובניה
בסוף יום רכיבה נפגשים כולם על המרפסת, מחליפים חוויות ומרימים כוסית לחיים!  (צילום: נעם תדהר)

החווה של דיקסי היא מקום מושלם לרוכבי אופניים - אווירה שמחה ומסלולים מרהיבים, ונקודת עגינה מצוינת לטיול כוכב על אופניים, בנופי סלובניה. רוצים לצאת לחופשה עם אופניים? לחצו לכל יעדי טיולי האופניים >>

 

מידע נוסף

מקומות אירוח בסלובניה

כתבות נוספות על טיולי אופניים

סלובניה: טיול אופני כביש
ספרד: ברצלונה על אופניים
רכיבת אופניים לאורך הדנובה
רכיבה משפחתית לאורך הדנובה


כתבות נוספות על סלובניה

אגם בלד וסביבתו
אגם בוהין וסביבתו

שמורת לוגרסקה דולינה
טיול בארץ הקארסט
מידע וטיפים למטייל בסלובניה


נעם תדהר, מדרפט אופניים
 
אודות הכותב
נעם תדהר הוא מראשוני הרוכבים בארץ, ומטייל עם אופניו בארץ ובעולם מזה 18 שנים. חלוץ מארגני טיולי אופניים בחו"ל. הוביל קבוצות אופניים ומשלחות בארצות הבלקן, מזרח אירופה ומערבה, כמו גם ביעדים אקזוטיים כמו מונגוליה ומרוקו. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר