www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה זאגרב Zagreb
ערים מרכזיות ספליט Split, רייקה Rijeka, אוסייק Osijek, זאדר Zadar, דוברובניק Dubrovnik
משטר
רפובליקה דמוקרטית פרלמנטרית
אוכלוסייה
4.8 מיליון תושבים
שטח
87,609 קמ"ר (קרואטיה היבשתית 56,542 קמ"ר).
אקלים
ים תיכוני בחבל דלמטיה וחצי האי איסטריה, יבשתי בשאר המדינה
שפה
קרואטית 96%, סרבית 1%
דתות
נוצרים קתולים 88%, נוצרים אורתודוקסים 4%, מוסלמים 1.3%
קהילה יהודית
קהילה קטנה מאד
מטבע
קונה (Kuna)
 הפרשי שעות
GMT+1 (שעה אחרי ישראל)
קוד גישה טלפוני
385+
סיומת אינטרנט
hr
  
פליטביצה, קרואטיה, GoTravel
שמורת אגמי פליטביצה, מיעדי התיירות המובילים של קרואטיה    (צילום: כרמית וייס)
 

שייט תעלות
 
קרואטיה, המכונה בפי הקרואטים Hrvatska, שוכנת בחלקו הצפון-מערבי של חבל הבלקן, לפתחה של אירופה המזרחית. המדינה המרתקת הזו משלבת בתוכה השפעות של מזרח ומערב, עמים סלאביים וים-תיכוניים, הרים וים, נצרות לצד איסלם, ושפע מים מעורר קנאה. היא זכתה בקו חוף ארוך לחופיו של הים האדריאטי, שלוחה של הים התיכון, אל מול חופי איטליה. שכנותיה (מצפון לדרום בכיוון השעון) הן: סלובניה, הונגריה, סרביה, בוסניה והרצגובינה ומונטנגרו, שכולן פרט להונגריה היו שותפות עמה לממלכת יוגוסלביה, שהפכה מאוחר יותר לרפובליקה הפדרלית הסוציאליסטית של יוגוסלביה.
 
קרואטיה, GoTravel
קשישה סרבית, מהבודדים שנותרו בכפרי הסרבים בקרואטיה לאחר המלחמה    (צילום: כרמית וייס)
 
משנת 1991, עת הכריזה על עצמאותה מיוגוסלביה, ועד שנת 1995, הייתה קרואטיה שרויה במלחמה עקובה מדם עם שכנתה סרביה, אך עם סיומה היא הפכה לאחת הרפובליקות היציבות ביותר בגוש הבלקן. יציבות זו משפיעה לטובה על זרם התיירים והנופשים, החוזרים לגדוש את חופי הים האדריאטי, את הערים העתיקות שנשתמרו ואת אוצרות הטבע הרבים של קרואטיה.
המבקר בקרואטיה יכול ליהנות משייט בין המפרצים והאיים הרבים של חצי האי איסטריה וחבל דלמטיה, טיול נינוח בערים העתיקות שנשתמרו, טיפוס להרים המיושבים בדלילות, ותצפית על תופעות הטבע המגוונות.
כתבה על שמורות הטבע של קרואטיה
 
דוברובניק, קרואטיה, GoTravel
דוברובניק, עיר עתיקה לחופי הים האדריאטי    (צילום: רמי בן בסט)
 
קרואטיה - ארץ אלף האיים
קרואטיה התברכה בקו חוף ארוך במיוחד, עם 1,777 קילומטרים של חופי הים האדריאטי ביבשת, ועוד 4,058 קילומטרים של חופים לאורך האיים. קו החוף הארוך, שמצוקי הקארסט התלולים של רכס האלפים הדינאריים משתפלים לעברו בתלילות, משובץ במפרצים קסומים בגווני טורקיז ו- 1,185 איים קטנים, ההופכים אותו לאחד מיעדי הנופש הפופולריים באירופה.
 
יקל עלינו להתמצא בקרואטיה אם נחלק אותה מבחינה טופוגרפית לשלושה חלקים:
¡         אזור החוף האדריאטי, במערב המדינה, הכולל את חצי האי איסטריה וחבל דלמטיה.
¡         רצועת ההרים הנמתחת מצפון לדרום, ממזרח לאזור החוף, שהיא חלק מרכס האלפים הדינאריים.
¡         אזור גבעי, הנפרש על פני חלקה הצפון-מזרחי של קרואטיה, ונקרא השפלה הפאנונית.
 
העם הקרואטי מקורו בשבט סלאבי, שהיגר מאזור פולין-אוקראינה והגיע לאזור בו שוכנת כיום קרואטיה במהלך המאה ה-6. במהלך מאות השנים הבאות, עד לתחילת המאה ה- 20, שלטו באזור ההונגרים, העות'מנים, האוסטרים והונציאנים, וכל אחד מהם השאיר בה את חותמו.
 
דוברובניק, , קרואטיה, GoTravel
 
דוברובניק, קרואטיה, GoTravel
הנמל העתיק של דוברובניק   (צילום: אלכס שצ'וקין)

 
קרואטיה, יוגוסלביה ומה שביניהן
רבים זוכרים עדיין את השם יוגוסלביה, שהיתה הישות המדינית באזור זה לאורך מרבית המאה ה- 20, וכמעט כולם מתבלבלים בסבך השמות והסכסוכים של הבלקן. ואכן, זהו אחד האזורים המורכבים והמסוכסכים בעולם. במשך מאות בשנים חיות באזור זה קרוב ל- 20 קבוצות לאומיות ודתיות, זו לצד זו וגם זו בתוך זו, תוך מיזוג בין מאפיינים תרבותיים אירופאים, קתולים ואורתודוכסיים, לבין מאפיינים תרבותיים אסייתיים, טורקיים ואיסלאמיים.
 
עם תום מלחמת העולם השנייה, לאחר קריסתן של האימפריות העות'מנית והאוסטרו-הונגרית ששלטו באזור, נראה היה שהאזור הצליח להתגבר על המחלוקות. שישה עמים סלאביים, שחיו באזור זה של צפון-מערב הבלקן - סרבים, קרואטים, סלובנים, בוסנים, מונטנגרים ומקדונים, התאחדו ויצרו את ממלכת יוגוסלביה, בהנהגתו של יוסיפ ברוז (טיטו). מטרתם היתה ליצור מדינה חזקה, בה יאוחדו העמים הסלאביים-הדרומיים, על מנת להגן על עצמם מהמדינות החזקות באזור, שכבר "בלעו" אותם בעבר.
 
אולם המתחים והאיבות ההיסטוריות בין הקבוצות, נשארו כחבית חומר נפץ, שהתפוצצה בסוף שנות התשעים של המאה ה- 20, וגררה את האזור למאבק אלים ואכזרי, שהחזיר את אירופה למראות הנוראים של מלחמת העולם השנייה.
בשנת 1991, בעקבות קשיים כלכליים, פערים הולכים וגדלים בין המדינות והתפרקות הפדרציה של ברה"מ, הכריזו על עצמאותן קרואטיה וסלובניה, המערביות והמפותחות יותר מבין מדינות הפדרציה היוגוסלבית. בעקבותיהן פרשו גם מקדוניה ובוסניה והרצגובינה. העם הסרבי, שהיה מפוזר ברחבי יוגוסלביה, מצא את עצמו תחת שלטונם של לאומים אחרים, מיעוטים שלו שחיו בשטחי קרואטיה ובוסניה והרצגובינה ביקשו לעצמם אוטונומיה, והסכסוך הוביל למלחמות אזוריות.
 
הסרבים שחיו באזור ההררי של קרואטיה, ביקשו ליצור אזור אוטונומי, אזור שכונה על ידם "קריינה הסרבית". בתמיכת הצבא היוגוסלבי (שנשלט על ידי סרביה) הם חסמו כבישים המוליכים ליעדים תיירותיים בקרואטיה. אחד ממוקדי האלימות היה הפארק הלאומי אגמי פליטביצה, מקום מרהיב ביופיו, שכל המבקר בו כיום מתקשה להאמין שהוא שימש שדה קרב. ערים קרואטיות רבות הותקפו בידי צבא סרביה, והאוכלוסייה האזרחית ברחה מהן, בעוד אלפי סרבים ברחו מקרואטיה.
 
פליטביצה, קרואטיה, GoTravel
שמורת אגמי פליטביצה - עם כזו שלווה, קשה להאמין שהיה כאן שדה קרב    (צילום: כרמית וייס)
 
מדינות הבלקן כיום
המאבק האלים בקרואטיה נמשך קרוב לחמש שנים, עד שבשנת 1995 נכבש מחדש אזור "קריינה הסרבית". מאות אלפי סרבים שהתגוררו באזור זה ברחו לסרביה, ומרביתם לא שבו אליו לעולם. הסכם דייטון, שנחתם ביוזמת ארה"ב מספר חודשים מאוחר יותר, הביא לסיומו של הסכסוך האלים.
 
יוגוסלביה התפצלה לחמש מדינות חדשות – קרואטיה, סלובניה, בוסניה-הרצגובינה, סרביה ומקדוניה, ובשנים שלאחר מכן זכו גם מונטנגרו וקוסובו לעצמאות.
החלק המערבי של יוגוסלביה לשעבר, הכולל את סלובניה, קרואטיה ומונטנגרו, בו שבה היציבות ושוקמו התשתיות התיירותיות, הוא החלק שאליו שבים התיירים בשנים האחרונות, כדי לגלות מחדש את כל שכיות החמדה פרי יצירת הטבע והאדם. 
 
מפת יוגוסלביה, GoTravel
מדינות יוגוסלביה לשעבר
 
מידע למתכננים טיול בקרואטיה
טיול לקרואטיה הוא טיול למדינה שקל ונעים לטייל בה. תשתיות התיירות, בעיקר לאורך חופי האדריאטי, מפותחות מאד ואין כל בעיה לנהוג בכבישים. העונה הנעימה לטיול בקרואטיה היא ממאי עד אפריל, אם כי באזורי החוף אפשר לטייל גם חודש-חודשיים מוקדם או מאוחר יותר. ביולי-אוגוסט קרואטיה עמוסה מאד בנופשים, בעיקר באזורי החוף, אליו נוהרים נופשים רבים מהמדינות השכנות.
הרפובליקה של קרואטיה אינה שייכת עדיין לאיחוד האירופי ולגוש האירו ולכן המטבע במדינה הוא קונה (Kuna), משמע, ניצלתם (לפחות בנתיים...) משערו האימתני של האירו.
 
אטרקציות בקרואטיה, GoTravel
מפת אטרקציות תיירות בקרואטיה (להגדלה)  
  
* תודתי לליאור בר, מדריך לבלקן וכותב באתר GoTravel, ממנו למדתי רבות על סבך הסיכסוכים בבלקן.

מידע נוסף על קרואטיה
בתי מלון בזאגרב וסביבתה
בתי מלון ברחבי קרואטיה

כתבות נוספות
מידע למטייל בקרואטיה
פארקים לאומיים בקרואטיה
סיור בעקבות יהודי זאגרב
שמורת אגמי פליטביצה
דלמטיה לחופי האדריאטי
דוברובניק – שירה באבן

כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 72341
7502