מסלול טיול במרכז דלמטיה 
חלק ראשון - מזאדאר לטרוגיר
מאת: תמירה צדקיהו-חסון


עשרות פעמים טיילתי כמדריכה במסלולי סלובניה-קרואטיה-מונטנגרו, צמודה לתכנית שלא אפשרה לי לבקר במקומות אחרים, אלא אם כן "זה בדרך".  הפעם ניצלנו טיסה לספליט ויצאנו לדרך.


בחלק מהמקומות כבר הייתי, אבל רציתי עוד קצת ואחרת, ובחלק מהמקומות ביקרתי לראשונה. בשל הזמן שעמד לרשותנו, בניגוד לטיולים המאורגנים, יכולנו הפעם לטייל ולמשוך את הזמן כאוות נפשנו. אם תרצו תוכלו לבקר בכל המקומות, עליהם אכתוב כאן, ביומיים מרוכזים. נוסעים המתכננים טיול סובב קרואטיה, יכולים לתכנן לילה באחת מהערים שיוזכרו כאן - אני ממליצה על ספליט (ר' המלצה בסוף הכתבה), שהיא יפה ביום ומקסימה בלילה, אבל בכל האזור תמצאו בתי מלון בשפע.
 
שמורת קרקא, קרואטיה
שמורת קרקא, מהפנינים הנחבאות מאחורי ההרים  (צילום: CC Sergei Gussev)
 
חבל דלמטיה הוא חבל גיאוגרפי והיסטורי, המשתרע במקביל לקו החוף של קרואטיה עם הים האדריאטי. תחילתו באי ראב (Rab), מעט צפונית לעיר זאדאר (Zadar) בצפון, והוא מגיע עד מפרץ קוטור (Boka Kotorska) במונטנגרו, מעט דרומית לגבול עם קרואטיה.
המסלול עליו אכתוב הינו טיול עומק, הן לאורך החוף והן באזור הפנימי של מרכז חבל דלמטיה. האזור הפנימי מכונה זגורה, שפירושו "מאחורי ההרים", ללמדך שזהו החלק בדלמטיה שאינו לאורך החוף.
 
 
יעדים בכתבה זו על מסלול טיול במרכז דלמטיה ובכתבת ההמשך של מסלול הטיול
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה

בלקן
 

פאר היצירה של נהר קרקא

הפארק הלאומי קרקא (Nacionalni park Krka) הוא פאר היצירה של נהר קרקא (Krka). הנהר, 73 קילומטרים אורכו, מתחיל לרגלי האלפים הדינאריים, בגבול קרואטיה עם בוסניה-הרצגובינה, עובר ליד העיירה סקראדין (Skradin), ממנה אפשר לצאת לפארק בשייט בנופים מרהיבים, ונשפך לים האדריאטי. 
כדי לטייל בו מומלץ להתמקם במלון המקסים סקארדונה פארק (
Scardona Park Luxury Accommodation), בפאתי העיירה סקראדין ולגדות הנהר, שהדרך ממנו לפארק קצרה ונוחה.

מלון מומלץ שמורת קרקא   מלון מומלץ שמורת קרקא
מלון 
סקארדונה פארק, חדרים גדולים שלכולם פאטיו ומיזוג אוויר
 
מהכניסה לפארק, מובילה דרך צרה, היורדת בכביש מתפתל בנוף עוצר נשימה. כשמגיעים לנהר עומדות בפני המטיילים כמה אפשרויות: לטייל ברגל בין העצים ומעל הנהר, לעבור בגשרי עץ ולראות את המפלים מנקודות התצפית, לרחוץ באגמים, או רק לנוח מול המפלים וליהנות מאווירה נעימה ושמחה.
בסמוך לחנייה התחתונה המובילה למפלים, נמצא מוזיאון אתנוגרפי ובו מוצגים מהעבר, כמו, הדגמת שימוש במים כבמכונת כביסה.
 
האטרקציה המרכזית בפארק הם המפלים, אך לבד מהמפלים, יכולים המבקרים בשמורת הטבע  לשוט לאי ויסובץ' (Visovac), אי קטנטן שעליו מנזר פרנציסקני וכנסייה לפול הקדוש. המנזר הראשון נבנה באי כבר במאה ה-14, אך במאה ה-15 נעזב האי מחשש לפלישה טורקית. חמש שנים לאחר מכן הגיעו למקום נזירים ממוצא בוסני ומאז יושבים כאן נזירים פרנציסקנים באופן רצוף. הכנסייה היא מהמאה ה-17, ובה מוזיאון עם פריטים נדירים. בגן המנזר מגדלים הנזירים ירקות ופירות, ובשלווה הפסטורלית מטיילים להם טווסים. אם תגיעו לכאן בחודש אוגוסט תבחינו בצליינים הרבים המגיעים לאי.
 
זהו אחד הפארקים היפים בקרואטיה, המציג לראווה את כל הפאר וההדר של קרואטיה: אגמים ומפלי מים, בעלי חיים וצמחייה מיוחדים ויפהפיים, סדר וניקיון מופתיים, המוכיחים כי אין כמו הקרואטים בשמירה על הטבע והנוף.
* עוד על הפארק בכתבה פארקים לאומיים בקרואטיה
נהר קרקא, קרואטיה
האי ויסובץ' בלבו של נהר קרקא, פנינה בלב הפארק הלאומי קרקא  (צילום: CC junaidrao)
 

זאדר – שרידי כל התקופות

בעיר הבירה של דלמטיה, זאדר (Zadar), חיים 100 אלף תושבים, המתגוררים בעיר ובסביבתה. החלק העתיק של העיר נבנה על חצי אי קטן, כ-400 מטר רוחבו וקילומטר אורכו. ההיסטוריה של העיר מקבילה להיסטוריה של רוב חלקיה של קרואטיה: עמים רבים לחמו בה, החריבו וכבשו אותה, ומלחמות הותירו בה את חותמן.
 
במאה השישית סבלה העיר מרעידת אדמה, שהרסה את הבתים מהתקופה הרומית, ואבני ההריסות שימשו לבנייה מאוחרת יותר. כנסיית דונטוס הקדוש שנבנתה במאה ה-9, בסגנון בנייה קרואטי, נחשבת לאחד המבנים החשובים ביותר של הארכיטקטורה הטרום-רומנסקית. הבניין הגדול בנוי ללא יסודות ומגדל הפעמון נמצא בסמוך לו.
 
בעיר העתיקה ניתן לראות, יותר מבכל עיר אחרת, שרידים ומבנים המייצגים את כל התקופות: שרידי פורום רומאי, כנסיה מהמאה ה-9, מבנים מימי הונציאנים, בניינים בסגנונות רנסאנס ובארוק ובהשפעה וינאית. אך העצוב מכל, בלב המבנים ההיסטוריים נבנו שיכונים בתקופה הקומוניסטית, שענו על בעיות הדיור, ואותנו הם מלמדים מה היה היחס להיסטוריה באותה תקופה.
עוד על זאדר בכתבה לעומק קרואטיה  |  לינה בעיר זאדר וסביבתה
 
 זאדר, הריביירה של קרואטיה
העיר זאדאר, החלק העתיק בנוי על חצי אי קטן  (צילום: CC  Nick Savchenko)


מלון מומלץ בעיר זאדר

מלון ארט הוטל קאללארגה (Art Hotel Kalelarga) ממוקם במרכז העיר העתיקה של זאדר, ומציע חדרים גדולים וסוויטות ענקיות, שכולם ממוזגים וחלקם עם נוף לעיר העתיקה, למלון מסעדה מומלצת וגם ארוחות הבוקר עשירות מאד.

מלון מומלץ בעיר זאדר, קרואטיה   מלון מומלץ בעיר זאדר, קרואטיה
ארט הוטל קאללארגה במרכז העיר זאדר - ארוחות בוקר מפנקות

קנין – עיר מלכי קרואטיה

העוברים בעיר קנין (Knin), הנמצאת 90 קילומטרים ממזרח לזאדר, חשים מיד בהבדל בינה ובין ערים אחרות בקרואטיה. לאורך השנים היא וסביבתה היו מרכז של אוכלוסייה סרבית והדבר בא לידי ביטוי במלחמת העצמאות בשנות ה-90 של המאה העשרים.
בעברה הרחוק נקראה העיר בורנום. במאה הראשונה היא שימשה כמחנה צבא אילירי ורומי, באילו מאה ה-10 היתה עיר חומה חשובה. משנת  1076 שימשה קנין כבירת קרואטיה, מקום מושבו המלך הקרואטי דמיטר זבונימיר וחלק ממלכי קרואטיה. עד היום יש המכנים אותה "עירו של זבונימיר" או "עיר מלכי קרואטיה". מיקומה האסטרטגי של קנין שיחק תפקיד חשוב במלחמות הרבות שנערכו באזור ובחילופי השלטון: הונגרים, ונציאנים, טורקים, אוסטרים וצרפתים.
 
זו אינה עיר תיירותית, אך מומלץ לטפס למצודה שלה, מצודת ספאס (Spas), בשל הנוף הנפלא הנשקף ממנה. המצודה, שהיא המצודה הגדולה בדלמטיה, נבנתה במאה ה-18 על יסודות מצודה קודמת מהמאה העשירית. תוכלו להבחין בה בדרככם משמורת קרקא לטרוגיר (Trogir), יושבת על גבעת ספאס (Spas) ודגל קרואטיה מתנוסס מעליה.
 
ומדוע הדגל?
העיר והמצודה היו מאז ומתמיד סמל לאומי. במלחמה לעצמאות קרואטיה מיוגוסלביה (1991-1995) נכבשה העיר בידי הסרבים. בעיר גרו מאז ומתמיד סרבים, ולכן קל היה להם לכבוש אותה- הם תקפו את קרואטיה מתוך קרואטיה. כיבוש המצודה הייתה פגיעה קשה. שוב ושוב ניסו הקרואטים, בקרבות עקובים מדם, להחזיר לעצמם את השליטה, ולבסוף, לאחר שלושה ימי לחימה קשים, הצליחו הקרואטים לכבוש את המקום והניפו את דגל קרואטיה על המצודה. קרב זה, ביום החמישי באוגוסט 1995, סימן את סיום המלחמה, והיום זהו יום חג לאומי בקרואטיה.
* עוד על קנין בכתבה טיפוס באלפים הדינאריים
קנין, קרואטיה
תצפית על העיר קנין ממרומי המצודה  (צילום: CC  Jakob Gibbons)
 

שיבניק – סמטאות מזמינות

50 קילומטרים מדרום לקנין, לחופו של הים האדריאטי, במרכז דלמטיה, שוכנת העיר שיבניק (Šibenik). החלק העתיק של העיר, בעיקר הקתדרלה ומצודת העיר, מהווים אבן שואבת לתיירים רבים. המצודה על שם הקדוש מיהוביל (St. Mihovil), הנשקפת מעל בתי העיר העתיקה, נבנתה במאה ה-11 ובעקבותיה התפתחה העיר.
 
העיר העתיקה מוקפת חומה, הבנויה על צלע ההר, סמטאותיה "מזמינות", בתיה מעניינים וברחוב הראשי חנויות רבות. מומלץ לא לבקר בעיר (וכך ברוב הערים הקטנות) בימי א', שכן אז הכל סגור ולא ניתן לראות את ההמולה המאפיינת את ימי החול.
 
תצפית על שיבניק , קרואטיה
שיבניק, עיר עתיקה המטפסת על צלע ההר מעל הים האדריאטי   (צילום: CC  Pe Wu
 
קתדרלת יעקב הקדוש (Katedrala sv. Jakova) נמצאת ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.
הקתדרלה הינה אחד המבנים החשובים והמרשימים בשיבניק בפרט ובקרואטיה בכלל. היא נבנתה בין השנים 1431- 1535, ובבנייתה היו מעורבים מספר אמנים, שכל אחד השאיר בה את רישומו וחותמו. כך מוצאים אנו במבנה אחד סגנון גותי וסגנון רנסאנס משולבים יחדיו. הכנסייה בנויה מאבן ושיש, היא משלבת אלמנטים ייחודיים, שהבולט בהם הוא הקישוט בקיר החיצוני: 71 פסלי פנים בגודל טבעי, של גברים, נשים וילדים. על פי גרסת המקומיים (וכך גם "יבטיח" לכם כומר הכנסייה), אנשי העיר שימשו כמודלים לפסלים, ואף ניתן לראות לאיזה מעמד שייך כל אחד מהם.
 
כשביקרתי לראשונה בעיר עם קבוצה, היתה הקתדרלה סגורה. עמדנו בחוץ והבטנו בפיתוחים המרשימים על קירות הבניין, כשלפתע יצא כומר מהכנסייה. ניגשתי וביקשתי לאפשר לנו להציץ, אך הוא אמר שהכנסייה סגורה ושאל מהיכן אנחנו. כששמע שאנחנו מישראל הזמין אותנו פנימה, הדריך אותנו ואף נתן לנו "דרשה" על הקשר בין הדתות.
הפעם כשהגעתי לקתדרלה, היה זה ביום ראשון, אך פספסנו את תפילת הבוקר. שוב ניגש אלינו הכומר ואמר שעוד מעט מתקיימת כאן חתונה (במילים אחרות: כדאי שתלכו...). הזכרתי לו שלפני מספר שנים הוא הזמין את קבוצתי, ושוב, מששמע שאנחנו מארץ הקודש הוא הזמין אותנו להישאר.
לא ארחיב על החתונה, מי שבוחר לבקר בערים בימי ראשון, בדרך כלל בשעות הצהריים, רוב הסיכויים שיוכל לראות חתונה.
 
שיבניק, קתדרלת יעקב הקדוש   שיבניק, קתדרלת יעקב הקדוש
שיבניק, קתדרלת יעקב הקדוש, אתר מורשת עולמת של אונסק"ו   (צילום: אלכס שצ'וקין) 
 

מלון מומלץ בשיבניק

מלון הריטג' (Heritage Hotel Life Palace) הוא מלון בוטיק מקסים בלב העיר העתיקה של שיבניק, במרחק הליכה מהאתרים החשובים בעיר. המלון זוכה לציון אורחים גבוה, בזכות המיקום, החדרים (17 בלבד) והארוחות. החדרים והסוויטות ממוזגים, והמלון מציע גם ספא וחנייה בחינם.

מלון מומלץ בעיר שיבניק, קרואטיה   מלון מומלץ בעיר שיבניק, קרואטיה
מלון הריטג'
 בעיר שיבניק - מיקום מצוין וציוני אורחים גבוהים

טרוגיר – צופים פעורי פה

העיר טרוגיר (Trogir) שוכנת במפרץ קשטלה, 40 קילומטרים דרומית-מזרחית לשיבניק ו- 25 קילומטרים מערבה מספליט. העיר העתיקה בנויה על אי, המחובר בגשר ליבשה ולאי נוסף בשם צ'יובו (Ciovo). העיר נוסדה במאה ה-3 לפני הספירה על ידי היוונים, ובהמשך נשלטה בידי הרומאים, אך עם נפילת האימפריה הפכה לחלק מהקיסרות הביזנטית. במשך 1,400 שנה שלטו בה פיאודלים סלאבים-קרואטים, קרואטים-הונגרים, בוסנים וגם ונציאנים. השנים המכריעות בהתפתחותה היו מתחילת המאה ה-15 עד סוף המאה ה- 18, תחת שלטון ונציאני, אך פיתוח העיר נעצר לאחר מכן.
העיר העתיקה של טרוגיר נמצאת ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.
 
העיר הייתה מוקפת חומה, אותה בנו הונציאנים במאות ה-13-15, ומבצר שבנו במאה ה-15, כנגד מתקפה של העות'מאנים. הכניסה לעיר העתיקה היא דרך גשר קטן, המוביל ל"שער העיר הצפוני", הבנוי בסגנון רנסאנס מאוחר ועליו פסלו של יוחנן המטביל, פטרון העיר.
הקתדרלה ע"ש לורנס הקדוש היא אחת הסיבות לביקור בטרוגיר, בעיקר כדי לחזות בכניסה לקתדרלה, בפאר היצירה של האמן רדובאן, הנחשבת לאחת מהיצירות החשובות בהיסטוריה הקרואטית. אלפי פריטים של גילוף באבן משאירים את הצופים פעורי פה.
טרוגיר, קרואטיה
טרוגיר, העיר העתיקה בנויה על אי המחובר בגשר ליבשה ולאי נוסף (חדי העין יבחינו בו מימין)
(צילום: CC  Nick Savchenko
 

בתי מלון מומלצים במרכז הערים ספליט וטרוגיר (מתאימים לטיול כוכב)

מלון מורום הריטג' (Murum Heritage Hotel) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם בתחומי ארמון דיוקלטיאנוס במרכז העיר העתיקה של ספליט. המלון בעיצוב המשלב עתיק עם חדש ונקי, מציע חניה פרטית (בתשלום), מסעדה, חדרים זוגיים וסוויטות. כל חדרי המלון ממוזגים, וכוללים פינת ישיבה, שולחן עבודה, מיני בר, ולחלקם גם מרפסת גדולה. 

מלון בלוויו טרוגיר (Hotel Bellevue Trogir) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה של טרוגיר, שהמסעדה שבקומה העליונה משקיפה עליה. במלון מסעדה מצוינת ובר משקאות, טרסה בה ניתן לסעוד בימים יפים, חדרים וסוויטות ענקיות, שלחלק מהם מטבחון, פינת ישיבה ומרפסת. הצוות אדיב וזוכה להמלצות חמות.

המלצה על מלון בעיר ספליט קרואטיה
מלון מורום הריטג'
 - משלב עתיק וחדש במיקום מצוין בעיר העתיקה של ספליט

מלון מומלץ בעיר טרוגיר, חופי קרואטיה

מלון בלוויו טרוגיר - מיקום מצוין בקרבת העיר העתיקה של טרוגיר


להמשך המסלול לחצו על הקישור לכתבה טיול במרכז דלמטיה - חלק שני – מספליט למקרסקה
 
מידע נוסף

כתבות נוספות


תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר