לעומק קרואטיה - ערים, איים ושמורות
מאת: איציק אהרוני 


בכתבה הראשונה בסדרה בת שתי הכתבות – לעומק קרואטיה, התמקדנו בשבעת אתרי המורשת העולמית של קרואטיה. אך בקרואטיה גם אתרים רבים אחרים, שאינם נופלים בחשיבותם וביופיים, למרות שלא קיבלו חסות של אונסק"ו.


באתרים חשובים אלו, שרובם נמצאים לאורך חופי קרואטיה (ר' מפה בהמשך), תעסוק כתבה זו, השנייה בסדרה.
 
נהר קרקא, קרואטיה
אי קטן ומקסים על נהר קרקא, פנינה בלב הפארק הלאומי קרקא  (צילום: CC junaidrao)
 

חצי האי איסטריה

הביקור בחצי האי איסטריה (Istria) אותו התחלנו בעיירה פורץ' (בכתבה הראשונה), מזמן לנו כמה מקומות מעניינים. חצי האי נמצא בצפון מערב קרואטיה וגובל בסלובניה, וצורתו משולש שווה-צלעות שקדקודו בדרום. אורך חופי הים של האי 430 קילומטרים, כאשר בצדו המערבי התפתחו חופי הרחצה לצד עיירות נופש, ואילו בצד המזרחי נשארו החופים והמפרצים כשהיו.
 
אוכלוסיית האי מעורבת, לאחר מאות שנים של כבושים ושליטים מתחלפים. האיטלקים היו אחרונים לשלוט במקום עד גרושם על ידי צבא יוגוסלביה, לכן השפה האיטלקית היא השפה השנייה באזור.

מפת יעדי טיול מרכזיים בקרואטיה המוזכרים בכתבה
 

העיר פולה - אמפיתיאטרון בן 2000 שנה

העיר פולה (Pula) השוכנת בדרום חצי-האי איסטריה, מתגאה באמפיתיאטרון שנבנה במאה הראשונה לספירה. כנראה שהוא נבנה טוב במיוחד, מאחר וקירותיו, שגובהם 30 מטרים, ניצבים זקופים בגאון עד ימינו אלו, והוא משמש עד היום לאירועים.
 
ניתן לראות גם חלקים מחומת העיר ואת שערי הכניסה אליה, העומדים עדיין במלוא הדרם. אך המעניין מכל היא רצפת פסיפס גדולה ויפה, מהמאה ה-3, ובה ציור מתוך המיתולוגיה היוונית, הנמצאת בכניסה לבית מגורים ברחוב   Sergijevaca מאחר ונתגלתה בעת שיפוצו.
 
פולה, קרואטיה
האמפיתיאטרון בעיר העתיקה של פולה, קשתות שגובהן 30 מ'  (צילום: Denis Simonet)

בלקן
 

העיירה לאבין

העיירה לאבין (Labin) נמצאת במרכז חצי האי איסטריה. עיירה עתיקה זו ממוקמת על גבעה, כמו מרבית עיירות חצי האי, שמתחתיה פעל מכרה פחם חשוב ונשקף ממנה נוף מרהיב טיפוסי לאזור. פעולות הכרייה גרמו לשקיעתה של העיר, שקיעה שכמעט הביאה להתמוטטותה.

פעולות הכרייה הופסקו בשנת 1970, העיירה שוקמה וההיסטוריה שלה מוצגת במוזיאון העיר, הממוקם בבית עתיק ומרשים בתחום העיר העתיקה. במוזיאון מוצגים ארכיאולוגיים, תלבושות, כלים אופייניים למקום וכן דגם של המכרה שנסגר.
 
לאבין, איסטריה, קרואטיה
העיירה לאבין - בתיה כמעט התמוטטו בשל כריית פחם  (צילום: Denis Simonet)
 

זאדר – טיול על החומה

נעזוב את חצי האי איסטריה ונמשיך דרומה אל עבר חבל דלמטיה, לאורך חופי הים האדריאטי.
 
העיר זאדאר (Zadar), שוכנת לחופי הים האדריאטי, 150 קילומטרים צפונית לספליט. רבים מבתי העיר נהרסו במלחמת האזרחים, אך בדרך נס לא נפגעה העיר העתיקה, המוקפת באחת החומות היפות והמושלמות ביותר בקרואטיה. על חומה זו ניתן לטייל ולצפות אל העיר עצמה ואל הים המקיף אותה.
 
רוב חומת העיר הנוכחית , כולל השערים, נבנו על ידי הונציאנים ששלטו על העיר מהמאה ה-12 עד ה 14. חלקה העתיק של החומה נמצא ליד גשר הולכי הרגל , והוא נבנה על ידי הרומים בתחילת ימי הביניים.
עוד על זאדר בכתבה על מרכז דלמטיה  | 
בתי מלון בעיר זאדר וסביבתה
 
זאדר, הריביירה של קרואטיה
העיר זאדאר, העיר העתיקה לא נפגעה במלחמת האזרחים  (צילום: CC  Nick Savchenko)
 

מלון מומלץ בעיר זאדר

מלון ארט הוטל קאללארגה (Art Hotel Kalelarga) ממוקם במרכז העיר העתיקה של זאדר, ומציע חדרים גדולים וסוויטות ענקיות, שכולם ממוזגים וחלקם עם נוף לעיר העתיקה, למלון מסעדה מומלצת וגם ארוחות הבוקר עשירות מאד.

מלון מומלץ בעיר זאדר, קרואטיה   מלון מומלץ בעיר זאדר, קרואטיה
ארט הוטל קאללארגה במרכז העיר זאדר - ארוחות בוקר מפנקות

קורצ'ולה – עירו של מרקו פולו

לסיום הסיור ההיסטורי בקרואטיה, נמשיך וניסע דרומה לעיר קורצ'ולה (Korčula), הנמצאת על אי באותו שם. אל האי מגיעים בשייט ארוך מהאי חוואר (בו ביקרנו בכתבה הראשונה) או בשיט קצר מהעיר אורביץ' (Orbic ).
על פי המיתוס המקומי, בעיר זאת נולד בשנת 1254 מרקו פולו, הסוחר וחוקר היבשות הנודע. אין כל הוכחה כי הבית, המוצג כיום כבית בו נולד, הוא אכן מקום לידתו. מרקו פולו נחשב כונציאני מכיוון שהאי היה בשלטון ונציה באותה תקופה.
בביקור בעיר העתיקה נראה קתדרלות, כנסיות ומבנים בסגנונות שונים, שנבנו על ידי שליטיה המתחלפים של העיר.
 
קורצ'ולה, קרואטיה
קורצ'ולה - כאן נולד מרקו פולו, לפחות על פי המיתוס המקומי  (צילום: CC Paul Arps)

מלון מומלץ באי קורצ'ולה

מלון אמינס קורצ'ולה (Aminess Korcula Heritage Hotel) הוא מלון בן למעלה ממאה שנה, השוכן בבניין אבן יפהפה ומעוצב, עם מסורת אירוח ללא דופי. הוא ממוקם בלב העיר העתיקה של קורצ'ולה – ליד הים, קרוב לרציף המעבורות וכיכר הקתדרלה. החדרים והסוויטות, חלקם עם מרפסת וחלקם עם נוף לים (שווה!), וכולם ממוזגים. השירות יעיל ואדיב בצורה בלתי רגילה.

מלון מומלץ באי קורצ'ולה, קרואטיה   מלון מומלץ באי קורצ'ולה, קרואטיה
מלון מומלץ באי קורצ'ולה, קרואטיה   מלון מומלץ באי קורצ'ולה, קרואטיה
מלון אמינס קורצ'ולה
 - מיקום מעולה ואירוח ללא דופי!


 
 

שמורות טבע בקרואטיה

לא רק עתיקות מציעה קרואטיה לתיירים. שמונה שמורות טבע הוכרזו במדינה, ששטחן הכולל הוא כ- 11% משטח המדינה כולה. 10 אתרים נוספים הוכרזו כאתרי טבע שמורים. 3 מתוך שמורות הטבע הן על איים, שקרואטיה התברכה במאות מהם, אך רק חלקם מיושבים. 5 שמורות נוספות נמצאות על היבשה. לכל שמורה ושמורה האופי המיוחד לה, ואנו בחרנו בארבע שמורות מתוכן, בהתאם למגבלות הזמן.
 
בכתבה הראשונה בסדרה, ביקרנו בשמורת אגמי פליטביצה, שהיא אולי המפורסמת והמתוירת בשמורות קרואטיה.

פליטביצה, קרואטיה
המפורסמת והמתוירת בשמורות קרואטיהשמורת אגמי פליטביצה   (צילום: CC  Arnie Papp)
 

שמורת קרקא – ידועה פחות, מרשימה יותר

ידועה פחות אך מרשימה יותר היא שמורת הטבע קרקא (krka), הנקראת על שמו של נהר קרקא הזורם בליבה. הנהר בזרימתו יוצר עשרות מפלי מים, בגבהים שונים. למבקר העומד בתחתיתם נראים המפלים כתמונה פנורמית, והוא מקבל את התחושה כמי שעומד על במה, במרכזו של אמפיתיאטרון, כשהמפלים הם מושבי הצופים.
 
שייט בסירה במעלה הנהר, מאפשר לראות את הקניונים שחרצו המים בהרים, צמחיה ייחודית ועופות. בשייט ניתן גם לבקר במנזר מבודד, הנמצא על אי באחד מאגמי המים של השמורה, ובמוזיאון שלו, בו מוצגים כתבי קודש עתיקים.
שמורת קרקא נמצאת במרכז חבל דלמטיה, מעט מזרחית לעיר שיבניק (Šibenik) בה ביקרנו בכתבה הראשונה
ל
ינה בקרבת שמורת קרקא  | 
כתבה על פארקים לאומיים בקרואטיה
 
שמורת קרקא, קרואטיה
שמורת קרקא, עשרות מפלים מקסימים שיוצר נהר קרקא   (צילום: CC Sergei Gussev)
 

הפארק הלאומי פקלניצה

שמורה נוספת מומלץ לבקר היא שמורת פקלניצה (Nacionalni park Paklenica). שמורה זו נמצאת בלב הרי וולביט (Velebit), הם רכס הרים השייך לאלפים הדינארים, ונמתח במקביל לים האדריאטי. השמורה מצטיינת בצמחיה ובעלי חיים המיוחדים לאזור הררי זה, אך בעיקר בשני קניונים צרים, שנוצרו במשך אלפי שנים, על ידי על ידי זרימת מי השלגים בסלעי הגיר של הרי וולביט.
 
בפארק שני קניונים: וליקה פקלניצה (Velika Paklenica) הוא הגדול (14 ק"מ) ומאלה פקלניצה (Mala Paklenica) הוא הקטן (12 ק"מ). בפארק גם מערות רבות, שהידועה שבהן היא מאניטה פצ' (Manita Peć), מערת נטיפים שאורכה 175 מטר. בשנות ה-40 ו-50 של המאה ה-20 הורה שליט יוגוסלביה יוסיפ ברוז טיטו, על חפירת מנהרות תת-קרקעיות בקניון הגדול, שנועדו לשמש מקלט למנהיגי המדינה.
הפארק נמצא 40 קילומטרים צפונית-מזרחית לזאדאר, בסמוך לעיירה סטאריגראד פקלניצה (Starigrad Paklenica).
לינה בעיירה סטאריגראד פקלניצה
* עוד על שמורת פקלניצה בכתבה פארקים לאומיים בקרואטיה
 
שמורת פקלניצה, קרואטיה
מטיילים בשמורת פקלניצה, יעד נחשק למטפסי צוקים וחובבי טבע  (צילום: NH53)
 

האיים הזעירים של בריוני

הפארק הלאומי בריוני (Brijuni National Park) כולל 14 איים זעירים, אשר שימשו כמקום מושבו של המרשל טיטו, שהיה קרואטי במוצאו, ושלט על הפדרציה היוגוסלבית במשך 30 שנה. האיים נמצאים מערבית לחופי חצי-האי איסטריה, בקרבת העיר פולה (בה ביקרנו מוקדם יותר). האי הגדול בקבוצה, ולי בריוני (Veli Brijun), כלומר "בריוני הגדול", נמצא במרחק 2 קילומטרים מקו החוף של איסטריה.
 
גם כיום, לאחר שהאיים הוכרזו כשמורת טבע, אפשרי הביקור רק בקבוצה מאורגנת. בפארק ניתן לראות עתיקות ביזנטיות מהמאה ה- 2 לפני הספירה, גן חיות בו מתגוררים בעלי חיים שקיבל טיטו בימי שלטונו, צמחים שונים, ובהם גם צמחים טרופיים, אותם אהב השליט לגדל, וכן מוזיאון היסטורי על חייו ופועלו.
איי בריוני, קרואטיה
14 איים זעירים, רק שני קילומטר מחופי איסטריה, והרבה היסטוריה  (צילום: Miroslav Vajdic)
 

ארץ אלף האיים

איי בריוני הם רק חלק קטן מלמעלה מאלף איים בהם התברכה קרואטיה, איים אשר מהווים ללא ספק אטרקציה בפני עצמה בביקור במדינה זו, ולהם השפעה רבה על קו החוף הארוך והמפורץ. רק מספר מועט, כ- 47 איים, מיושבים ורק שניים נוספים מתוכם הוכרזו כשמורות טבע.
כחובבי היסטוריה ונופים בחרנו לבקר בשניים מהם. השייט לאיים אלה וביניהם, הוא חוויה בפני עצמה, מאחר והוא מתבצע בין איים רבים, קטנים וגדולים, מיושבים ושאינם מיושבים, המהווים תפאורת רקע לים רגוע ומים צלולים.
שייט איים בריביירה של קרואטיה
שייט בין איי קרואטיה, ים רגוע ומים צלולים  (צילום: CC  Nick Savchenko)
 

העיירה סמובור - קרואטיה לחובבי יין ואוכל טוב

בדרכנו לעיר הבירה זאגרב (Zagreb) לא יכולנו שלא לבקר באחד האזורים היותר יפים והיותר מפותחים של קרואטיה - מחוז ז'ומברק (Žumberak).
 
העיירה הציורית סמובור (Samobor) הנמצאת בעמק נהר סאבה (Sava), על גבול סלובניה, המדינה המפותחת מבין המדינות של הפדרציה היוגוסלבית לשעבר, הושפעה גם היא מהפיתוח. האזור הוא אזור גבעות, המוקף בשני נהרות ומשמש לגידול גפנים ויצור יין ביקבים ביתיים. העיירה, הסמוכה לעיר הבירה זאגרב, הפכה לאחר שיפוץ ושחזור לעיירה ציורית מקסימה, המושכת אליה תיירים מכל העולם, חובבי יין טוב, מאכלים נהדרים ועוגות טעימות.
 
סאמובור, קרואטיה
העיירה הציורית סמובור, יעד מבוקש בשל יופייה וקרבתה לזאגרב  (צילום: Miroslav Vajdic)
 

להוריד את הכובע

לא אוכל לסיים את הכתבה מבלי להוריד את הכובע בפני תושבי קרואטיה, אשר מבינים כי תיירות היא מקור הכנסה חשוב למדינתם, ולמרות ידע מוגבל בשפה זרה לא חסכו מאמץ לסייע לנו, ולא פעם הובילו אותנו ליעדנו כאשר התקשו בהסבר.
 

מידע נוסף על קרואטיה

כתבות נוספות


איציק אהרוני אודות הכותב
איציק אהרוני, בעל תואר שני בהנדסה. משנת 1981 עוסק, כתחביב, בארגון וליווי קבוצות במסלולים יחודיים ואיכותיים.
izhakaharoni@walla.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר