העיירה רוביני בחצי האי איסטריה:
עיירה אחת - אלפי שנות היסטוריה
מאת: יהודה איגוס 


ההיסטוריה האנושית כותבת את עצמה עם בתים ורחובות, בניינים וכיכרות. כל עיר וכל עיירה הן סיפורים עתיקים וחדשים שנכתבו באבן – חלק מהסיפורים שרדו עד ימינו ומאחרים נותרו לנו רק עיי חורבות, המבקשים מאיתנו לחשוף את הסיפור החבוי בהם. 


שיטוט בעיירה רוביני, בצפון-מערב קרואטיה, הוא שיטוט בין סיפורים שכאלה. העיירה היא מעין ספרייה, בה כל הספרים הם מאבן והם מדברים אלינו, אם רק נרצה להקשיב.

רוביני, קרואטיה
העיר העתיקה של רוביני, סיפורים מרתקים בין בתי האבן  (צילום: momonator)
 

רוביני – מהיפות בערי קרואטיה

העיירה רוביני (Rovinj) שוכנת לחוף הים האדריאטי, בצדו המערבי של חצי האי איסטריה (Istria), כ- 250 קילומטרים (3 שעות נסיעה) מהבירה זאגרב. בעיירה 14,000 תושבים, ונדמה שכולה חיה ונושמת את ענף התיירות. ויש לכך סיבה טובה, כי רוביני היא אחת העיירות היפות בקרואטיה – וקרואטיה משופעת בעיירות יפות...
 
רוביני מציעה מגוון רחב של אפשרויות לינה: מבתי מלון, דרך חדרים להשכרה ועד אתרי קמפינג. מספר בתי מלון קטנים יש גם על האיים הסמוכים, לתיירים המוכנים להסתייע בשירותיהן של הסירות המשייטת לאיים.
ניתן להגיע לרוביני באוטובוס מעריה הגדולות של קרואטיה, אבל רכב שכור יכול להיות אופציה טובה יותר למי שרוצה לטייל באזור באופן עצמאי. בעיירה ובאזור קיימים שבילים גם לטיולי אופניים, וניתן לשכור זוג אופניים ולצאת לטייל.
רוביני, חצי האי איסטריה, קרואטיה
בתי העיר העיר העתיקה של רוביני מצטופפים על חצי אי, שסביבו עוד איים וחצאי איים  (צילום: Mislav Vidovic)


היעדים המוזכרים בכתבה:
העיירה רוביני (A),
 האתר הארכאולוגי מונקודוניה (B), העיירה באלה (C) - חצי האי איסטריה
 
 

בלקן 

קרואטית עם השפעה ונציאנית

ישנן עדויות על אנשים שחיו במקום עוד בתקופת הברונזה, ומאז ועד היום צברה העיר שנים רבות של היסטוריה, של חילופי שלטון, של מלחמות, של שגשוג ושל השפעות תרבותיות שונות. במשך 500 שנה (1283 עד  1797) נשלטה העיר על ידי הוונציאנים, והשפעתם ניכרת בה עד היום. קטעים מחומות העיר, שנבנו באותה תקופה, ניתן לראות גם כיום, וכן אחד משלושת שערי העיר, לא הרחק מהנמל. באמצע המאה ה- 18 יובשה התעלה, שהפרידה את העיר העתיקה של רוביני מהיבשה, והאי עליו היא נבנתה הפך לחצי אי.
 
כיום העיירה רוביני היא יעד תיירותי פופולרי. תיירים רבים מגיעים ממדינות צפון אירופה, בחיפוש אחר השמש הים-תיכונית, גם בימי החורף, אז הטמפרטורה הממוצעת היא 5 מעלות צלזיוס.

 
רוביני, קרואטיה
העיר העתיקה של רוביני, ספרים וסיפורים באבן  (צילום: רוני ברנדל)
 
מלבד השפע הארכיטקטוני שמציעה העיירה – ועל כך עוד נדבר בהמשך – בעיר יש גם נמל דייגים קסום, ממנו ניתן לצאת להפלגות אל ארכיפלג האיים הקרובים, הכולל 22 איים קטנים, שבהחלט שווים ביקור.  
בקיץ יוצאות הפלגות מהנמל של רוביני גם לעבר ונציה, השכנה האיטלקית.  כמו כן, למי שמעוניין בכך, בקרבת העיירה ישנם כמה חופי נודיסטים. מי שמעדיף רחצה "מקובלת" יותר, יוכל למצוא לא מעט חופים "רגילים" ולא פחות יפים. 
 
ברוביני ובסביבתה הקרובה מקומות רבים ששווים ביקור, אבל בשורות הבאות אספר על שני אתרים, המספרים על ההיסטוריה של המקום ובו בעת על ההיסטוריה של האזור כולו. תחשבו על זה כעל דפדוף קצר בשני ספרים בספרייה מאוד מיוחדת.

 
רוביני, קרואטיה
בתי האבן של רוביני  (צילום: רוני ברנדל)
 

סיפור בן ארבעת אלפים שנה

מונקודוניה (Monkodonja), האתר הראשון שלנו, לא נמצא ממש בתוך העיירה רוביני, אלא כחמישה קילומטרים דרומית-מזרחית לה, לצד הכביש המוביל לעיירה באלה (Bale), עיירה קטנה שבהחלט שווה ביקור בפני עצמה. אל האתר ניתן להגיע במכונית, אבל מומלץ עוד יותר לשלב אותו בטיול אופניים באזור.
 
מונקודוניה הוא אתר ארכיאולוגי – גבעה מבוצרת מתקופת הברונזה, שהייתה מיושבת לפני כארבעת אלפים שנה. לפי החוקרים, ההתיישבות המבוצרת הזו הייתה קשורה לתרבות המיקנית המפוארת, שפרחה ברחבי הים התיכון בתקופה זו. במקום אף נמצאו שברי כלי חרס, אותם מייחסים החוקרים לעיר מיקנה (Mycenae), ערש התרבות המיקנית בחצי האי פלופונס, בדרומה של יוון.
 
מונקודוניה הוא דוגמה מעולה לתרבות שפרחה בחצי האי האיסטרי בימים הרחוקים ההם. לפי הערכה אחת חיו במקום כאלף איש – חקלאים, אמנים וגם, כמובן, שליטים ולוחמים.
ההתיישבות במקום נחרבה, לפי השערות החוקרים, כאלף ושמונה-מאות שנה לפני הספירה, בידי שבט אילירי שנקרא היסטרי (Histri). שבט זה התיישב באזור, לאחר שהחריב את היישובים שהיו בו, והפך לתושב המקום. על שמו נקרא חצי האי איסטריה. ההיסטרים הקימו ממלכה חזקה, שבתורה הוחרבה על ידי הרומאים שבתורם... אתם יודעים איך זה ממשיך.
 
הבלקן בכלל, וחצי האי איסטריה בפרט, ידעו פלישות רבות ושינויי שלטון תכופים לאורך ההיסטוריה. האתר הארכיאולוגי של מונקודוניה נותן לנו טעימה מהעבר הרחוק, של מי שגרו פה וכבר אינם. הגבעה מוקפת על ידי שתי חומות, אחת מהן מסיבית במיוחד. באתר ניתן למצוא שלטים עם הסברים מפורטים (גם באנגלית) על המקום ועל ההיסטוריה שלו. מי שלא אוהב לקרוא יכול להסתפק במראה עיניים – הנוף מהגבעה הוא עוצר נשימה.
 

סרטון וידאו ממונקודוניה, עם מוסיקה השייכת לסיפור אחר (אבל עדיין נפלאה)
 
 

הסיפור של הקדושה המגינה על רוביני

הבזיליקה של אופמיה הקדושה (St. Euphemia's Basilica) היא כנסייה בסגנון בארוק, בלב העיר העתיקה של רוביני. הבזיליקה היא אחד מאתרי התיירות החשובים של העיירה.
 
מאיפה נתחיל? מסיפור, כמובן.
יום בהיר אחד בשנת 800, כך מספרים הסיפורים, הופיע במפרץ של רוביני סרקופג – ארון מתים עשוי מאבן, שבאורח פלא צף במים עד הגיעו אל החוף. כל פעמוני העיירה צלצלו וכל התושבים באו לחזות בפלא. לכולם היה ברור שהם עדים למעשה ניסים.
אולם, כשהם ניסו להביא את הסרקופג אל תוך העיירה, הם נכשלו, למרות שהגברים החזקים ביותר בעזרת השוורים החסונים ביותר ניסו שוב ושוב. כשכולם כשלו, נער אחד קטן הצליח בעצמו ובכוחותיו הדלים לגרור את הסרקופג אל תוך העיר. בתוך תיבת האבן נמצאה גופה של נערה יפהפייה, ולצדה היתה מונחת מגילת קלף שבה נכתב: כאן נחה הקדושה אופמיה מקלכדון.
 
רוביני, קרואטיה
בזיליקת אופמיה הקדושה מעל העיר העתיקה של רוביני  (צילום: רוני ברנדל)

 
הנער סיפר לתושבים הנדהמים, שהנערה אופמיה נגלתה אליו בחלום, ואמרה לו שהוא יהיה זה שיביא אותה אל תוך העיירה למנוחת עולמים. חמש מאות שנה קודם לכן (כלומר, בסביבות שנת 300 לספירה), חיה אופמיה הרחק משם, בקלכדון (באיסטנבול של ימינו), והקדישה את חייה לישו. הקיסר הרומי דיוקלטיאנוס ואנשיו רדפו את הנוצרים כולם, ואותה בפרט, וכשסירבה להשתחוות לאל הפגאני שלהם, היא עונתה באכזריות רבה ולבסוף הושלכה לזירה, בה הרג אותה דב פראי. כעת היא בחרה ברוביני כמקום מנוחתה. מאז אותו היום הייתה אופמיה לקדושה המגנה של רוביני, וגם הדמות שמשכה את ראשוני התיירים למקום, שביקשו לחזות בגופתה של הקדושה ולהתפלל לעזרתה.
 
גרסאות אחרות של סיפור עלילות גופתה של הקדושה, מתבססות על היסטוריה מעט פחות מכושפת ועם זאת מרתקת. יש שטוענים שארון האבן שבו נשמרו שרידיה הושלך לים, על ידי נוצרים שהתנגדו לפולחן הקדושים. אחרים טוענים שהיא נגנבה על ידי הצלבנים, שעברו בקונסטנטינופול ואף כבשו אותה לפחות פעם אחת. כך או כך, כיום ניתן לראות את הסרקופג בבזיליקה של אופמיה הקדושה, שהוקמה לכבודה של הקדושה המעונה.

בזיליקת אופמיה הקדושה, רוביני, קרואטיה
בזיליקת אופמיה הקדושה בעיר העתיקה של רוביני  (צילום: רוני ברנדל)
 
הבזיליקה העומדת כיום במרכז ההיסטורי של רוביני, הוקמה במאה ה-18, על בסיס של כנסיה עתיקה יותר. ניתן למצוא בה פסלים גותיים מהמאה ה-15 וציורי קיר מהמאות ה-16 וה-17. לצידה של הבזיליקה מתנשא מגדל הפעמונים המרשים שנבנה מוקדם יותר במאה ה-17. מראש המגדל, מגובה של כ-60 מטרים, צופה הקדושה על העיר ומגינה עליה כמיטב יכולתה. קו הרקיע של העיירה נשלט על ידי הכנסייה ומגדל הפעמונים וכל טיול בעיירה יוביל אתכם אליה. ניתן לשלב את הביקור בבזיליקה עם שיטוט ברחובות העתיקים ומרוצפי האבן שבמרכז ההיסטורי של רוביני.
 
רוביני, קרואטיה
הנמל של רוביני וצריח בזיליקת אופמיה הקדושה  (צילום: רוני ברנדל)
 

ללמוד מההיסטוריה של רוביני

ההיסטוריה של הבלקנים רוויה במאבקים בין דתות, בחוסר סובלנות, ברדיפות ובדם שנשפך בגלל אמונה שהתנגשה באמונה אחרת. מאז מלחמת הבלקן שקט האזור שוב ומושך אליו תיירים מרחבי העולם. אלו באים לראות לא רק את הנופים המקסימים, אלא גם את העדויות לימים פחות שלווים - סימנים שההיסטוריה האנושית טובעת עבורנו כדי שאולי נצליח ללמוד ממנה משהו – אם כי מה בדיוק, לא ברור.
 
בינתיים כדאי לנצל את השלווה ולבקר באזור המיוחד והיפהפה של רוביני, אחת מהיפות בעיירות חצי האי איסטריה וקרואטיה כולה.
 
רוביני, קרואטיה
פינת חמד בין בתי העיר העתיקה של רוביני  (צילום: רוני ברנדל)
 

מקומות לינה מומלצים בעיירה רוביני

מלון דה מלגראן (The Melegran)  מדורג ברמת 4 כוכבים וממוקם בלב העיר העתיקה של רוביני. כל החדרים והסוויטות ממוזגים וכוללים פינת ישיבה, שולחן עבודה מיני בר ומכונת קפה. לחלק מהחדרים יש גם מטבחון. הקומות העליונות נגישות עם מדרגות בלבד. למלון יש חניה מרוחקת מעט, אבל ניתן להיעזר בקלאב-קאר להובלת המזוודות והאורחים.
 
מלון מומלץ בעיירה רוביני, חצי האי איסטריה, קרואטיה
מלון דה מלגראן - חדרים מקסימים עם תקרות עץ
 
מלון וילה טוטורוטו (Villa Tuttorotto) ממוקם אף הוא בעיר העתיקה, בקרבת הנמל ומקומות הבילוי. זהו מלון בוטיק ברמת 4 כוכבים, במבנה עתיק ששופץ עם המון קסם, ומציע חדרים זוגיים וסוויטות עם נוף לים (החדרים כולם ממוזגים, אבל לקומות העליונות יש לעלות במדרגות והצוות במקום מסייע עם המטען).
 
מלון מומלץ, רוביני, קרואטיה
וילה טוטורוטו - מלון בוטיק המשקיף על הנמל של רוביני
 

מידע נוסף על קרואטיה

כתבות נוספות על קרואטיה

אודות הכותב:

יהודה איגוס, כותב, מטייל ומפנטז.

אודות הצלם:

רוני ברנדל, מדריך ויועץ למטיילים בקרואטיה, דובר עברית.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר