www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה פודגוריצה Podgorica
משטר רפובליקה
אוכלוסיה 672 אלף תושבים
שטח 13.812 קמ"ר  (2/3 משטח ישראל)
אקלים אקלים ים תיכוני, קיץ חם ויבש, חורף קר ומושלג בהרים
שפה רשמית סרבית 63% ומונטנגרית 22%
דתות
אורתודוקסים 63%, מוסלמים 17%, קתולים 3%,
קהילה יהודית קהילה יהודית קטנה
מטבע אירו
הפרשי שעות 1+ GMT (בקיץ 2+ GMT)
קוד גישה טלפוני 382
סיומת אינטרנט me (לשעבר yu)

העיירה פראסט במפרץ קוטור, מונטנגרו
העיירה פראסט במפרץ קוטור, הריביירה של מונטנגרו  (צילום: אלכס שצ'וקין)
 

מדרפט ג
 

מונטנגרו היא מדינה קטנה וצעירה, אחת ממדינות יוגוסלביה לשעבר, השוכנת במערב חבל הבלקן. שטחה רק כשני שליש משטחה של ישראל, אך היא אוצרת בתוכה נופים מגוונים ודרמטיים, שיד אדם כמעט לא התערבה בהם עדיין. למונטנגרו קו חוף יפהפה, המכונה "הריביירה של מונטנגרו", ובו ערי נמל ונציאניות עתיקות, מפרצים עמוקים וחופים חוליים שטופי שמש אירופאית-ים תיכונית. רכסי הרים גבוהים, המתנשאים בחדות מעל קו החוף, מכסים את מרבית שטחה של מונטנגרו, עם יערות עבותים, אגמים גדולים ואגמים קרחוניים קטנים וקניונים עמוקים ומרשימים.

 

כך יכולים המטיילים במונטנגרו, לשתות קפה של בוקר במפרץ קוטור, על שפת הריביירה שלחופי הים האדריאטי, ולהשקיף עליה לעת שקיעה מההרים הגבוהים, מהם נפרשת מונטנגרו בכל הדרה. חובבי הטיולים, יעשו את הלילה בעיירות ובכפרים הקטנים שבהרים, ולמחרת יחרשו בג'יפים או ברגל את הדרכים הנסתרות ושבילי ההרים. ארבעה פארקים לאומיים, ששלושה מהם נמצאים בהרים והרביעי סביב אגם סקאדר (Skadarsko Jezero), האגם הגדול ביותר בלקן, מאפשרים לחובבי הטבע וההרפתקאות לממש את אהבתם.
כתבה על מפרץ קוטור
מונטנגרו באופניים
נופי הרים מיוערים ואגמים, טיול אופניים במונטנגרו  (צילום: נעם תדהר)
 
מדינת הרים וים
מונטנגרו היא מדינה הררית, בעלת שפלת חוף צרה במערב, לחופי הים האדריאטי. היא משתרעת על פני 13,812 קמ"ר, ומתגוררים בה 672 אלף תושבים בלבד. רוב שטחה של המדינה מכוסה הרים, שגובהם הממוצע 2,000 מטר, והם צופנים בחובם נופים דרמטיים.
קו החוף של מונטנגרו, שאורכו 294 קילומטרים, מציע לא פחות מ- 117 חופי רחצה, הנפרשים לאורך 73 קילומטרים. חופים אלו חלקם חוליים וחלקם סלעיים, חלקם מטופחים וחלקם מבודדים, והאירופאים מחפשי השמש מגיעים אליהם בהמוניהם.
 
ההיסטוריה העשירה של מונטנגרו נשתמרה בערי החוף הוונציאניות ובכפרים המבודדים שבהרים. ניתן למצוא בה את השפעת הכנסייה לצד השפעת האיסלאם, השפעות המזרח לצד השפעות המערב, והשפעות שהגיעו בדרכי הים, בעיקר מאיטליה השכנה.
כתבה על טיול בהרי מונטנגרו לאוהבי לכת
 
אגם פיווה, רכס דורמיטור
נהר פיווה בצפון מונטנגרו, שהפך לאגם בעקבות הקמת סכר הידרו-אלקטרי  (צילום: גלעד תלם)

 
מדינה צעירה ומתפתחת
נסיכויות שונות התקיימו באזור זמן רב לפני שמונטנגרו זכתה לראשונה בעצמאותה מהאימפריה העות'מנית, בשנת 1878, אך זו נלקחה ממנה זמן קצר לאחר מכן, במלחמת העולם הראשונה. עברו קרוב למאה שנים נוספות, בהן היתה מונטנגרו חלק מהפדרציה של יוגוסלביה, על גלגוליה השונים, עד שזכתה שוב לעצמאות, עת נפרדה משכנתה הגדולה סרביה. במשאל עם שנערך במאי 2006 הכריעו רוב אזרחי מונטנגרו על היפרדות מסרביה, איחוד המדינות האחרון שנשאר שריד מפדרציית המדינות של יוגוסלביה, שהתפרקה כבר בשנת 1995. ביוני 2006 הוכרזה עצמאותה של מונטנגרו ושלושה שבועות לאחר מכן היא הוכרה כמדינה ה- 192 של האו"ם. כיום עושה מונטנגרו מאמצים להתקבל כחברה באיחוד האירופי, מהלך שעשוי לתרום רבות להתפתחותה ולצמצום הפערים עם שכנותיה באירופה.

התיירות למונטנגרו נפגעה קשות בעקבות מלחמת האזרחים, אך בעשור האחרון שבים התיירים ומגלים אותה מחדש. כתוצאה מגל התיירות, משפצים כבישים רבים, שחלקם, בעיקר בדרכי ההרים, עדיין בעלי נתיב אחד בלבד. מונטנגרו עושה מאמצים רבים למשוך אליה משקיעים זרים ולהפוך את התיירות למקור הכנסה ראשון במעלה, על ידי השקעות גדולות בתשתיות. לנו, כתיירים במונטנגרו, עם השנים ילך ויעשה קל יותר לטייל, שכן כיום התשתית התיירותית עדיין לא מספיק מפותחת, אך כמו שקורה בכל מקום אליו מגיעה הקידמה, יתכן שגם חלק מהקסם ילך ויאבד.
 

מידע נוסף
בתי מלון במפרץ קוטור - השוואת מחירים והזמנות
לינה במונטנגרו - יעדים נבחרים וחיפוש נוסף
 

כתבות על מונטנגרו
פנינים ממפרץ קוטור
מונטנגרו ארץ ההרים השחורים
מידע למטייל במונטנגרו


כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 60041
9082