פני הארץ ותושביה של מונטנגרו

פני הארץ ותושביה של מונטנגרו
מאת: כרמית וייס


מונטנגרו היא מדינה צעירה וקטנה, ששטחה רק כשני שליש משטחה של ישראל, וככזו היא גם מלאת הפתעות ומרתקת. היא הייתה חלק מהפדרציה של יוגוסלביה, על גלגוליה השונים, עד שזכתה לעצמאות, עת נפרדה משכנתה הגדולה סרביה.


בכתבה תמצאו סקירה קצרה על ההרים, הערים, הנהרות והחופים  וגם על התושבים ומזג האוויר של מונטנגרו, עם לא מעט קיושרים לכתבות על יעדי טיול רלוונטיים לכל אזור.
 
המלצה על מלון בעיירה בודווה במונטנגרו
שלווה על המפרץ שלחופיו שוכנת העיירה בודווה, תצפית ממרפסת החדר במלון הקטן וילה שרה
 

מי את מונטנגרו?

מונטנגרו היא מדינה הררית ברובה, השוכנת במערב חבל הבלקן, ולה שפלת חוף צרה במערבה, לחופי הים האדריאטי. היא משתרעת על פני 13,812 קמ"ר, ומתגוררים בה כ- 630 אלף תושבים בלבד (פחות מ- 10% מתושבי ישראל). קו החוף שלה, שאורכו 294 קילומטרים, כולל בתוכו לא פחות מ- 117 חופי רחצה, הנפרשים לאורך 73 קילומטרים.
 
מונטנגרו גובלת בים האדריאטי ממערב, קרואטיה ובוסניה-הרצוגובינה מצפון, סרביה וקוסובו ממזרח, ואלבניה מדרום. מלבד אלבניה היו כל שכנותיה שותפות עמה בפדרציה של יוגוסלביה ונוספה להן גם סלובניהמבחינה מנהלתית מחולקת מונטנגרו ל- 21 רשויות מקומיות. בעבר שימשה העיר צטינייה (Cetinje) כבירתה, אך כיום עיר הבירה והעיר הגדולה במדינה היא פודגוריצה (Podgorica).
כל הכתבות על מונטנגרו
 
מפת אירופה ומונטנגרו
מיקום מונטנגרו על מפת אירופה


בלקןהגאוגרפיה והטופוגרפיה של מונטנגרו 

פניה של מונטנגרו משתנים, מרכס הרים גבוה בצפון, דרך רכס קארסט במרכז, ושפלה צרה בדרום ובמערב, לאורך חופי האדריאטי. בצפון נעלמת שפלת החוף כמעט לגמרי, כשרכסי ההרים משתפלים בתלילות אל הים, באזור מפרץ קוטור (Boka Kotorska). אזור החוף ידוע בפעילות סיסמית ערה.
 
מפת מונטנגרו, מפרץ קוטור
מפת ההרים המשתפלים בתלילות אל מפרץ קוטור   להגדלת המפה לחצו עליה
 

ההרים במונטנגרו

רכס ההרים הגבוהים של מונטנגרו, שהוא חלקו הדרומי של רכס האלפים הדינאריים, הוא אחד הרכסים הטרשיים ביותר באירופה. גובהו הממוצע 2,000 מטרים, ופסגתו הגבוהה, פסגת בובוטוב קוק (Bobotov Kuk), מתנשאת לגובה 2,522 מטר, והיא שייכת לרכס דורמיטור (Durmitor) ולפארק הלאומי דורמיטור.
 
דרומה משם, משתרע רכס הקארסט של מונטנגרו, המגיע לגובה של עד 1,800 מטר, ויורד לגובה 450 מטר בעמק הסובב את נהר זטה (Zeta). העמק מתמזג בדרום אל שפלת זטה, המשתרעת לחופיו הצפוניים של אגם סקאדר (Skadarsko Jezero), השוכן בגובה 40 מטר. שפלת זטה ושפלת החוף הן האזורים המיושבים בצפיפות הרבה ביותר במונטנגרו, בהן שוכנות שתי הערים הגדולות פודגוריצה (Podgorica) וניקשיץ' (Nikšić).
כתבה עם מסלול טיול בהרי מונטנגרו
 
מפה טופוגרפית של מונטנגרו
מפה גאוגרפית של מונטנגרו, רוב המדינה מכוסה הרים
מישור החוף במונטנגרו

קו החוף של מונטנגרו משתרע לאורך 294 קילומטרים של חופים, חלקם סלעיים וחלקם חוליים, אך בניגוד לחופים של השכנה מצפון – קרואטיה, מונטנגרו לא התברכה באיים גדולים ומיושבים. לעומת זאת התברכה מונטנגרו במפרץ קוטור (Boka Kotorska) המרהיב, שנחשב לפיורד הדרומי ביותר באירופה. למעשה אין זה פיורד אלא קניון, החודר אל בינות ההרים הגבוהים, ומאפשר כניסת "לשון" של הים האדריאטי אל בינות ההרים, הצונחים בתלילות אל הים מגובה 1,000 מטרים. דרומה ממפרץ קוטור משתרע מישור חוף צר, שרוחבו מגיע ל- 6 קילומטרים בלבד, והוא מיושב בערי חוף קטנות.

מפרץ קוטור במונטנגרו
מפרץ קוטור, הפיורד הדרומי ביותר באירופה (צילום: Nicolas Vollmer)
 

נהרות ואגמים במונטנגרו

ההרים הצפוניים של מונטנגרו מנוקזים על ידי נהרות טארה (Tara) ולים (Lim), הנשפכים אל נהר דרינה (Drina) בבוסניה-הרצגובינה, שבתורו נשפך אל נהר הדנובה. בדרומה של מונטנגרו זורמים המים בנחלים אל הים האדריאטי, כשבחלקם הם זורמים מתחת לפני השטח של הרי הקארסט.
 
האגם הגדול ביותר במונטנגרו ובבלקן כולו הוא אגם סקאדר (Skadarsko Jezero), לו שותפה גם אלבניה השכנה מדרום. האגם, השוכן בדרומה של מונטנגרו, אורכו 50 קילומטרים ורוחבו 16 קילומטרים. על רכסי ההרים של מונטנגרו ישנם אגמים קטנים לרוב.
 
נהר טארה במונטנגרו
קניון נהר טארה, מהקניונים העמוקים בעולם (צילום: doigstar)
 

מזג האוויר במונטנגרו

חלקיה הנמוכים של מונטנגרו נהנים מאקלים ים תיכוני – קיץ יבש ונעים וחורף גשום. בפודגוריצה, השוכנת בגובה פני הים, הטמפרטורה הממוצעת בקיץ היא 27 מעלות צלזיוס.
 
ברכסי ההרים החורף קר וגשום מאוד (מהגשומים באירופה) עם שלג כבד בהרים הגבוהים, המכסה אותם ארבעה חודשים בשנה. ברכס הקארסט מגיעה כמות המשקעים השנתית ל- 4,928 מ"מ.
 
מפת מונטנגרו
נהרות, אגמים ופארקים לאומיים במונטנגרו
 

התושבים במונטנגרו

במונטנגרו חיים כ- 630 אלף תושבים. 
מבחינה אתנית נחלקים תושבי מונטנגרו ל: מונטנגרים 43%, סרבים 32%, בוסנים 8%, אלבנים 5%, מיעוטים נוספים של מוסלמים, קרואטים, צוענים.
מבחינה דתית נחלקים תושבי מונטנגרו ל: 74% נוצרים אורתודוקסים, 17% מוסלמים, 3% נוצרים קתולים, וכל השאר אתאיסטים ואחרים.
63% מתושבי מונטנגרו הם דוברי סרבית ועוד 22% דוברי מונטנגרית, שהן שתי השפות הרשמיות במדינה. המיעוטים במדינה דוברים גם בוסנית ואלבנית ועוד מספר שפות.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר