www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בלגרד Belgrade בירה
נובי סאד Novi Sad, ניש Niš, קרושבץ Krusevac, סובוטיצה Subotica ערים מרכזיות
רפובליקה משטר
7.1 מיליון תושבים אוכלוסייה
88,361 קמ"ר (כולל קוסובו) שטח
ממוזג, יבשתי, ים תיכוני אקלים
סרבית שפה
נוצרים סרבים אורתודוקסים 84%, נוצרים אחרים 7%, מוסלמים 3% דתות
קהילה קטנה של כ- 550 יהודים מרוכזת בעיקר בבלגרד קהילה יהודית
דינר סרבי מטבע
UTC +1 שעה אחרי ישראל (ללא שעון קיץ) הפרשי שעות
381+ קוד גישה טלפוני
 
סרביה היא ארץ ירוקה ויפה, שבמרכזה מישור פורה, בו זורם נהר הדנובה ומתאחד עם נהרות נוספים. דרום סרביה היא הררית, עם פסגות המגיעות לגובה 2,000 מטר ואתרי טבע מרהיבים. אולם יותר מכל, סרביה היא אנשים חביבים ואוהבי חיים, והרבה מאד אנרגיה של מוסיקה (חצוצרות), שתיה ושמחה. קשה קצת להבין כיצד עם כה שמח הסתבך קשות עם חלק גדול מהעולם.
 

אירופה: בלקן
 
סרביה של עצב ושמחה
הפוליטיקה וההיסטוריה עשו עוול לסרביה, ואולי גם הסרבים תרמו לכך בעצמם. המדינה שהופצצה על ידי כוחות נאטו במשך כמעט 3 חודשים, נאשמה ברצח עם ואיבדה את האתרים ההיסטורים שלה, מתאוששת בימים אלו מהמכה אותה ספגה.
 
בעבר הרחוק הייתה סרביה אימפריה אדירה, הארץ המתקדמת והחזקה באירופה. במאה ה- 14 לא היה מי שיתחרה בה והיא הייתה הדבר הבא, הכוח העולה. אולם ריבים פנימיים הביאו להתפוררות הממלכה ואת הריק שנוצר תפשו העותמאנים. אלמלא הייתה סרביה מאבדת עצמה לדעת, לא היה סיכוי לעותומאנים לכבוש את הבלקן. זאת הטראומה הלאומית הסרבית. לא היה עם שסבל יותר מהם תחת שלטון העותומאנים. מספר פעמים הם התמרדו ודוכאו, ובסופו של דבר חלקים גדולים מהאוכלוסייה הושמדו ונאלצו לגלות מארצם.
 
הטרגדיות לא חלפו עם השגת העצמאות באמצע המאה ה- 19. הסרבים היו האומה שסבלה הכי הרבה במלחמת העולם הראשונה. כ- 60% מהגברים הסרבים נהרגו במלחמה – אחוז מבהיל בכל קנה מידה, ששני רק לשואה ורצח עם. אך למרות כל הטרגדיות, גם אלו של המאה ה- 21 (קוסובו) סרביה שרדה והיא שמחה מתמיד, מקבלת אורחים בברכה.
 
בלגרד, סרביה
בלגרד בירת סרביה, שפך נהר סאבה לנהר הדנובה  (צילום:
B.Jovanovic, NTOS)

היכן נמצאת סרביה?
סרביה שוכנת במפגש בין מרכז אירופה לדרומה. היא גובלת  בהונגריה (צפון), רומניה ובולגריה (מזרח), מקדוניה ואלבניה (דרום), מונטנגרובוסניה והרצוגובינה וקרואטיה (מערב).

בצפון המדינה נופים מישוריים, השייכים למישור הפאנוני, במרכזה גבעות נמוכות ובדרומה רכסי הרים גבוהים, אותם היא חולקת עם המדינות השכנות - האלפים הדינאריים, הרי הקרפטים ורכס הבלקן. על האחרון נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בסרביה, המתנשאת לגובה 2,169 מטר.

מפת סרביה
סרביה (ורוד) והמדינות השכנות בבלקן  (מקור: Perry-Castañeda Library) 

אטרקציות למטייל בסרביה
בשנים האחרונות מתפתחת התיירות בסרביה, ועם טיסות זולות לבלגרד וגילוי יעד זה על ידי הישראלים היא בוודאי רק תגדל.
 
נציין כאן רק חלק מאטרקציות שיש לסרביה להציע:
· מערות קרסט מהיפות באירופה – חלקן מערות נטיפים וחלקן אולמות ענקיים
· מעיינות חמים והרבה אתרי ספא
· עתיקות רומיות ואחרות
· כפרים אותנטיים עם אדריכלות עץ ייחודית
· מוסיקה צוענית וסרבית
· שיט על הדנובה ורפטינג
· ייקבים
מידע וטיפים למטייל בסרביה

 
הדנובה, סרביה
נהר הדנובה, עושה דרכו לאורך 588 קילומטרים בתחומי סרביה  (צילום: 
d.bosnic, NTOS)

טיול בסרביה – חלוקה לאזורים
מבחינה תיירות ניתן לחלק את סרביה למספר אזורים.

1. מזרח סרביה – באזור זה זורם החלק היפה ביותר של נהר הדנובה, בקניון המתחתר לאורך 100 ק"מ ונקרא שערי הברזל. שלוחה של הרי הבלקן מתנשאת כאן לגובה של למעלה מ- 2,100 מטר. האזור מצטיין בעתיקות רומיות חשובות, מצודות על הנהר, מערות קרסט וערים עתיקות.

2. דרום סרביה – אזור זה מאופיין בהרים ורמות גבוהות, ובהם אתרי טבע מרהיבים, כמו פיתולי נהר אובץ (Uvac), קניון נהר לין (Lin), הרי זלטיבור (Zlatibor), אתר הסקי קופאוניק (Kopaonik), ועוד.
כתבה על אתרי טבע בדרום-מערב סרביה

3 נהר הדנובה וסביבתו – כאן נמצאים מרכזי התרבות של בלגרד (Belgrade) ונובי סאד (Novi Sad), מצודות עתיקות, ערים רומיות והרבה יקבים.
כתבה על בלגרד

4. צפון סרביה – מחוז וויבודינה (Vojvodina) -  פרובינציה אוטונומית בעלת ריבוי קבוצות אתניות, תרבויות ושפות.
 
קניון נהר אובץ, סרביה
פיתוליו המרשימים של נהר אובץ, דרום-מערב סרביה  (צילום: 
d.bosnic, NTOS)
 


תיירות בסרביה
מבחינת תשתיות לתיירות סרביה אינה ברמה של מערב אירופה, אך ביחס לארצות הגוש הקומוניסטי לשעבר, מצבה מניח את הדעת. יש בה תשתית תיירותית טובה, בעיקר לתיירות מקומית, תמצאו כאן מלונות טובים וזולים, אבל איש לא יסחוב עבורכם את המזוודות לקומה השנייה, למשל. אוכל יש בשפע ובכל מקום, במיוחד בשר וגבינה. המחירים זולים יחסית.
 
הסיבה שסרביה לא עלתה עדיין על מפת התיירות הבינלאומית היא שבעבר, בהיותה חלק מיוגוסלביה, שכנותיה – מונטנגרו וקרואטיה, משכו את רוב התיירות אליהן. היום, כשהיא מדינה עצמאית ונפרדת, מגלים הסרבים את שכיות החמדה של ארצם. צעירי סרביה יודעים אנגלית, כמו דור האינטרנט ברחבי העולם. הסרבים הם עם משכיל ואוהב לעזור לזולת.

מערב סרביה, סרביה
נוף כפרי
אתרי טבע בדרום-מערב סרביה  (צילום: d.bosnic, NTOS)

זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992

לקריאת כתבות נוספות של זאב.
מספר צפיות: 25129
3967