מסלול אתרי טבע בדרום-מערב סרביה
מאת: זאב בן אריה


מעטים הם התיירים שזכו לטייל בדרום-מערב סרביה – אזור הררי, מיוער ואחד היפים בבלקן. נוף ירוק, קניונים מרתקים, שפע מים ומערות קרסטיות גדולות, שלחלקן פתח רחב, היוצרות אולמות ענקיים המתמשכים לבטן האדמה. מתאים מאין כמוהו לטיולי ג'יפים, טרקים, אופניים ורפטינג.


אביא כאן מסלול בן ארבעה ימים, שתחילתו במרחק 3 שעות נסיעה מבלגרד, והוא לוקח את המטיילים אל ההרים ועמקי הנהרות היפים ביותר בסרביה.
 
קניון נהר אובץ, סרביה
פיתולי נהר אובץ, מהמראות היפים של סרביה ואירופה כולה (צילום:
גיל לופו)
 

מתווה המסלול במערב סרביה

יום מספר 1  נהר מוראביצ'ה והאגם, הכנסיות והמעיינות החמים, והמשך להרי טארה וקניון דרינה.
יום מספר 2  ביקור בהרי זלטיבור וירידה לעמק ולקניון נהר לים.
יום מספר 3 
 עלייה לרמת פשטר, ביקור בקניון נהר אובץ ובהרי גולייה.
יום מספר 4  ביקור בעמק המלכים, נהר איבר והר קפאוניק.
 
בשורות הבאות אנסה לפרט מעט על הנקודות שבמסלול.
 

חלק מהיעדים על מסלול הטיול במערב סרביה  להגדלה לחצו למעלה משמאל
 

בלקןנהר מוראביצ'ה – הר אתוס של הסרבים

נהר מוראביצ'ה (Moravica) מנקז את הרי מערב סרביה וזורם אל העיר צ'צ'ק (Čačak). קצת לפני העיר הוא יוצר קניון נהדר. בקניון זה ובהרים שמעליו מצאה הנצרות הסרבית מפלט לאחר הכיבוש העות'מאני, וכתוצאה מכך הקניון נחשב להר אתוס של הסרבים  ההר הקדוש. בין ההרים ולאורך הנהר פזורים כעשרה מנזרים וכנסיות חשובות ומעניינות.
כתבה על הר אתוס בצפון יוון
 
בחלקו הקניוני נסכר הנהר ונוצר אגם מפותל שלאורכו מסעדות ואפשרות יציאה לשייט. בקצה האגם מעיינות חמים, הנקראים אובקר בניה (Ovcar Banya), ולידם הכנסייה היפה ביותר באזור. כעשרים קילומטר דרומה מצ'צ'ק והאגם נמצא הכפר גוצ'ה (Guča), בו מתקיים מדי שנה באוגוסט פסטיבל כלי הנשיפה הגדול בבלקן.
 
קניון נהר מורביצה, סרביה
פיתולי נהר מורביצ'ה בינות ההרים המיוערים של מערב סרביה (צילום: 
d.bosnic, NTOS)
 

הרי טארה ועמק נהר דרינה

הרי טארה (Tara) משתרעים על גבול סרביה עם בוסניה ומונטנגרו ושטחם הוכרז פארק לאומי – הפארק הלאומי טארה (Tara national park). בפארק יש יער עבות, אתר סקי, אגם ופסגות הרים, אבל החלק המרתק בפארק הוא הירידה החדה מההרים לכיוון עמק נהר דרינה (Drina). מדובר על מתלול שלעיתים הוא צוק של מאות מטרים, הנוף הוא נפלא וכלפי מערב ישנן תצפיות מדהימות לעבר מונטנגרו. בחלק מהמתלול נוצרת מערכת של ערוצי משנה, היוצרים קניונים שמשמשים מקום מקלט לחיות בר, כולל דובים.
 
ניתן לנסוע בפארק בדרך מעגלית, המגיעה לצד המערבי, לאזור מלונות נופש בשם מיטרובאץ' (Mitrovac), ממנו יוצאות דרכי עפר לתצפיות לעבר מונטנגרו ואגם זאובינה (Zaovine), אגם מלאכותי גדול. החלק הקרוב לנהר מעניין גם הוא, ניתן לשוט בו במקום שהוא רחב וגדול, ומעבר לו נמצאת בוסניה.
לינה באזור הרי טארה  |  כתבה על נהר דרינה והרי טארה
 
הרי טארה, סרביה
הרי טארה נופלים בתלילות לעבר נהר דרינה, צוקים מרשימים של מאות מטרים (צילום: 
d.bosnic, NTOS)

הרי טארה, סרביה
הרי טארה, תצפית לעבר נהר דרינה ולעבר הרי מונטנגרו השכנה (צילום: 
B.Jovanovic, NTOS)
 

כרי הדשא של הרי זלטיבור

עיירת הסקי והנופש זלטיבור (Zlatibor) שוכנת במרכזם של הרי זלטיבור, שכמו כל ההרים במערב סרביה, הם חלק מרכס האלפים הדינאריים. זוהי רמה הררית, המתנשאת עד לגובה 1,500 מטר. מה שמייחד את האזור הוא שעם העלייה לגובה מתגלים כרי דשא רבים, שבהם צומחים בין השאר עשבי מרפא, שתכונותיהם הטובות נודעו כבר ליוונים ולרומאים. עוד יש כאן יערות מחטניים גדולים של אשוחים ואורנים, אוויר נקי ופירות טעימים.
 
בימי הביניים בחרה שושלת נמנג'ק הסרבית לבנות כאן ישובים, ועד היום ניתן למצוא שרידי מנזרים מאותה תקופה. במערב הרכס שוכן הכפר העתיק סירוג'יינו (Sirogojno), שהוא מוזיאון חי לאדריכלות כפרי ההרים הייחודית  גגות צפחה בעלי שיפועים גבוהים הנראים כמו בתי גמדים. לא רחוק מהעיירה זלטיבור ישנם אתר סקי ואגם, בו ניתן לרחוץ ולשוט. מקומות ביקור נוספים הם מפל וודופד (Vodopad) ומערת סטופיקה (Stopica) היפה.
לינה בעיירת הסקי זלטיבור  |  עוד על זלטיבור בכתבה על מערב סרביה - נהר אובץ
 
קזלטיבור, סרביה
אגם ליד עיירת הסקי והנופש זלטיבור, בו ניתן לשוט ולשחות (צילום: 
d.bosnic, NTOS)

קזלטיבור, סרביה
הרי זלטיבור המיוערים בעצי אורן ואשוח, כרי דשא עם עשבי מרפא (צילום: 
d.bosnic, NTOS)
רפטינג בקניון נהר לים

נהר לים (lim) מגיע ממונטנגרו וחורץ עמק עמוק בהרים, המתחרה בזה של נהר טארה (Tara) המקביל לו והמפורסם ממנו. בתחומי סרביה זורם הנהר לאורך 100 ק"מ, עד לגבול עם בוסניה. חלק מהעמק שיוצר הנהר הוא רחב וחלקו האחר קניוני וצר. בקרבת הגבול עם מונטנגרו נמצא החלק הקניוני והיפה ביותר, שנקרא קומניצה (Kumanica), על שם מנזר הנמצא לחוף הנהר. מכאן והלאה, לאורך 20 קילומטרים, זורם הנהר בסדרה של אשדות, בין קירות סלע אדירים, כשמפלים נופלים מההרים מסביב. זהו אחד ממסלולי הרפטינג היפים והנמרצים בבלקן.
 
לאורך הנהר עושה דרכו הכביש הראשי המוביל למונטנגרו. לאחר מכן נפתח העמק ומגיעים לעיר פריג'פוליי (Prijepolje), עיר מעורבת סרבית-בוסנית, נוצרית-מוסלמית, בעלת עבר היסטורי עשיר. האזור כולו עשיר באתרים היסטוריים. ליד העיר פריג'פוליי נמצא מנזר מילסבו (Milesevo) שבו ציור מפורסם של ה"מלאך הלבן". בהרים סביב יש אתרים הקשורים לכת הבוגומילים, זרם גנוסטי שהקים מדינה עצמאית בבוסניה בימי הביניים ולבסוף נרדף ונעלם. בתקופה העות'מאנית היה זה אזור של מכרות ויש בו שרידים עות'מאניים מעניינים. בגבעות שמעל עמק נהר לים יש אתרי טבע יפים, ובראשם מפלי סופוטניקה (Sopotnica), אינספור פלגי מים ומפלים, היוצרים גן עדן ירוק ולידו טחנות מים וכפר עתיק.
כתבה על רפטינג בנהר דרינה
 
נהר לים, סרביה
נהר לים לצדי הכביש המוליך מסרביה לגבול מונטנגרו (צילום: CC Pudelek)
 

רמת פשטר – טיבט של סרביה

דרום מערבה משם נמצאת רמת פשטר (Pešter רמה גבוהה, המשתרעת על פני כ- 70 קמ"ר, בגובה 1,200 מטר בממוצע, שנחשבת ל"טיבט של סרביה". היא נמצאת במרכז ההרים והייתה מקום מפלט לתרבות הסרבית בתקופות הקשות שלה. יש כאן הרבה מונומנטים היסטוריים ותרבותיים, וכיום האזור משמש כיעד לטיולים וסקי, וכן כמרעה לכבשים, סוסים ופרות.
 
במרכז הרמה נמצאת העיירה סייניצה (Sjenica). זהו האזור הקר ביותר בסרביה, משם נסיעה של 20 דקות תיקח אותנו לקניון נהר אובץ.
מלון הספא בורובי פורסט (Hotel Borovi Forest Resort & Spa) בעיירה סייניצה הוא מקום מומלץ להתמקם בו, לפני ואחרי הביקור בנהר אובץ. זהו מלון ספא מפנק, על גדות אגם קטן, עם בריכה מקורה, סאונה, מסאג'ים, חדרים גדולים וסוויטות מפנקות - במחיר שווה לכל נפש.
רמת פשטר, סג'ניקה
העיירה סג'ניקה בחורף, המקום הקר ביותר בסרביה (צילום: CC Smooth)

מלון מומלץ בקרבת נהר אובץ, דרום סרביה
מלון הספא בורובי פורסט
 - על גדות אגם קטן, עם בריכה מקורה וספא מפנק
 

קניון אובץ – הקניון והאגם הנחשי

בינות ההרים של דרום-מערב סרביה זורם נהר אובץ (Uvac), העושה דרכו לעבר בוסניה. כבר בתחילת דרכו, לאורך כמה עשרות קילומטרים, הוא יוצר נוף מיוחד של עיקולים דמויי נחש וקניונים בעלי מדרונות תלולים. בהמשך מתרחב הנהר ויוצר מעין "אגם נחשי", שהוא יחיד במינו בעולם. בצדי האגם מספר מערות קרסטיות מעניינות.
 
ניתן להגיע לתצפיות על העיקולים ו"האגם הנחשי" בעזרת ג'יפים ואף לשוט בין ההרים. בהמשך הדרך נסכר הנהר בשלושה אגמים מלאכותיים יפים. אזור קניון אובץ הוא מקום קינון הנשר הקרח (Griffon Vulture) הייחודי לסרביה. מוטת כנפיו מגיעה ל- 3 מטר ומעופו מעל הקניון מרהיב.
עוד על קניון אובץ בכתבה על מערב סרביה - נהר אובץ
 
קניון נהר אובץ, סרביה
פיתולי נהר אובץ, יוצרים "אגם נחשי" יחיד במינו בעולם (צילום: 
גיל לופו)
 

הרי גולייה – יער הגשם של סרביה

דרום-מזרחה משם מתנשאים הרי גולייה (Golija) לגובה 1,833 מטר, ומהווים בית ליער הגשם החשוב בסרביה. יש כאן מגוון ביולוגי עצום של צמחים, ולכן האזור כולו הוכרז כשמורה ביוספרית ונמצא תחת הגנת אונסק"ו.
 
בהרי גולייה יש דרכי ג'יפים מקסימות, שאירחו מסעות בינלאומיים רבים. הדרכים עולות מעמק רשקה (Raška) והעיר נובי פאזאר (Novi Pazar), שלרגלי ההרים, לכיוון עמק נהר אובץ (Uvac) שממערב להם.
 
מפסגת Jankov Camen  ההר הגבוה ביותר באזור, יש תצפית יפה אל רמת פשטר. ההרים כמעט ולא מיושבים, כך שהטבע כאן בתולי במלוא מובן המילה. כנסיות ואתרים היסטורים נמצאים בעמקים וברמות שלמרגלות ההרים.
עוד על הרי גולייה בכתבה על מערב סרביה - נהר אובץ
 
הרי גולייה, סרביה
הרי גולייה, שמורת טבע ביוספרית של אונסק"ו (צילום: 
d.bosnic, NTOS)
 

נהר איבר ועמק המלכים

נהר איבר (Ibar) מתחיל בקוסובו וזורם צפונה, דרך מרכז-מערב סרביה. הוא יוצר עמק נינוח ויפה, שמצד מזרח שלו הרי קפאוניק ומצד מערב הרי מערב סרביה, ובראשם הר גולייה. חשיבותו נובעת מכך שבעמק זה התפתחה התרבות והמדינה הסרבית בימי הביניים, ולכן הוא נקרא עמק המלכים. לאורכו נמצאים המונומנטים ההיסטורים החשובים ביותר של סרביה, ובראשם הקתדרלות הנפלאות שנבנו על ידי שושלת נמנג'ק.
נהר איבר, סרביה
נהר איבר זורם בעמק המלכים, שבו מונומנטים היסטוריים חשובים (צילום: כרמית וייס)
 

הרי קפאוניק משוועים למטיילי הקיץ

עוד דרומה, לא הרחק מהגבול עם קוסובו, מתנשאים הרי קופאוניק (Kopaonik ההרים הגבוהים ביותר במערב סרביה, המגיעים לגובה של מעל 2,000 מטר. בחורף פועל כאן אתר הסקי הגדול ביותר של סרביה, ובקיץ ההרים הם יעד לטיולים ונופש, כאשר חלק גדול מהם הוכרז כשמורת טבע.
 
ההרים משתרעים ממזרח לעמק נהר איבר, נפרדים משאר מערב סרביה ומתנשאים בחדות מעל סביבתם. הנופים ממרומי ההר מרגשים וניתן למצוא כאן מלונות סקי רבים, שבקיץ הם ריקים ומשוועים למבקרים.
 
קפאוניק, סרביה
הרי קפאוניק, ניתן לעלות ברכבל להרים גם בקיץ (צילום: 
d.bosnic, NTOS)
 

מתכון מנצח לטיול מוצלח בסרביה

מעבר ליופי הטבעי ולעניין ההיסטורי, המיוחד בסרביה הוא הפתיחות ושמחת החיים של התושבים. תמיד תמצאו מי שיעזור לכם, ייעץ לכם, וישמח להראות לכם את הארץ היפה הזו. ביחד עם נופי ההרים – זהו מתכון מנצח לטיול מוצלח.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות

 

זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992

זאב עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר