ארץ הנהרות של מערב סרביה:
חלק א' – נהר דרינה והרי טארה
מאת: כרמית וייס 


דג פורל טרי וטעים להפליא, המוגש לנו במסעדה קטנה המשקיפה על נהר דרינה, כמעט ונשכח למראה בית קטן וציורי במרכז הנהר, מהמראות המפורסמים של סרביה. לא חולפות 24 שעות עד שנסגר מעגל, ואנו מגיעים בחתירה במורד הנהר, אחוזי התרגשות, היישר אל תוך הבית המסתורי.


בבית הקטן והמסקרן, שזכה לפרסום ותהילת עולם, אפתח סדרה בת שתי כתבות על מערב סרביה  ארץ הנהרות הרחבים וההרים הירוקים – תמצית מה שחסר לנו כאן, ולכן אנחנו כל כך אוהבים.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

תצפית על נהר דרינה  (צילום: כרמית וייס)
הבית הקטן על נהר דרינה  (צילום: כרמית וייס)
ארץ פלגי מים   (צילום: כרמית וייס)
הקניון שחצב נהר דרינה בהרי טארה   (צילום: כרמית וייס)
חותרים לעבר הבית על הדרינה  (צילום: כרמית וייס)
דג פורל שעוד הבוקר שחה במים  (צילום: כרמית וייס)
זהירות דובים בהרי טארה  (צילום: כרמית וייס)
אגם מלאכותי על נהר דרינה  (צילום: כרמית וייס)

 
הבית על נהר דרינה (A) ויעדי טיול נוספים לאורך הנהר ובהרי טארה
לזום אין/אאוט לחצו על +/- למטה מימין, להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל
 

הבית הכי מפורסם בסרביה

איך הפך הבית הקטן למפורסם כל כך, מי בנה אותו על הסלע שבמרכז הנהר רחב הידיים, ומי העניק לו את הכינוי "הבית הקטן על נהר דרינה" (Little House on Drina River)?
 
ובכן, בשנת 2012 נבחרה תמונתו כתמונת היום של מגזין נשיונל ג'יאוגרפיק, כשהוא ניצב במרכזו של הזרם, בין שתי מדינות שהיו עד לא מזמן יריבות מרות – סרביה ובוסניה. 44 שנים קודם לכן הוא נבנה על ידי השחיינים והחותרים בנהר, שאהבו לעצור למנוחה על הסלע הגדול. תחילה נבנה משטח, אחריו גג שיצל מהשמש, ולאט לאט קרם עור וגידים בית של ממש (את שבתוכו נגלה בסוף הכתבה). מספר פעמים הוא ניזוק ואף נהרס בזרמים העזים, אבל תמיד שוקם, ומאז אותה תמונה מפורסמת תלוי עליו אותו קיאק אדום שבתמונה המקורית.
 
בכל שעה משעות היום הוא משנה את פניו – אם תשכימו קום תזכו לראותו עטוף ערפילי בוקר ואדים שעולים מהנהר, לעת ערב נצבע הנהר בצבעי השקיעה, ובלילה הוא מואר באור ירח רך – אבל תמיד הוא מושך אליו סקרנים ורומנטיקנים. חתירה בקיאקים ובגלשני סאפ, שעוד יסופר בה בהמשך, מביאה אותנו לפגוש בו מקרוב, מפגש אותו קשה לשכוח, כמו גם את המפגש הראשון.

מערב סרביה, הבית על נהר דרינה
הבית במרכזו של נהר דרינה רחב הידיים, מי גר בבית באמצע הנהר? (צילום: כרמית וייס)


בלקןהמפגש הראשון עם נהר דרינה

כאמור, הגענו לכאן ערב קודם, אל דגי הפורל הנפלאים של מסעדת סטודנאק (Restoran Studenac), אחרי 170 ק"מ ולמעלה משלוש שעות נסיעה משדה התעופה של בלגרד. העייפות רבה, אך למראה הבית המפורסם והנהר רחב הידיים, אוחזת בנו התרגשות וערנות. כשמגיעים מארץ מוכת בצורת, קשה שלא להתפעל מרוחבו של נהר דרינה (Drina), בטח כאשר מבינים שהוא רק פלג של נהר הדנובה. אבל ככה זה כשנהר אוסף את מימיו על פני שטח הדומה לשטחה של מדינת ישראל (20 אלף קמ"ר), על רכס האלפים הדינריים, בשטחן של שלוש מדינות – סרביה, בוסניה והרצגובינה ומונטנגרו.
 
לאחר כמעט 350 ק"מ, שבחלקם הוא מסמן את הגבול עם בוסניה והרצגובינה, נשפכים מי הדרינה אל נהר סאבה (Sava), עוד "ענק חוצה מדינות", שבתורו נשפך אל הדנובה בבירת סרביה בלגרד. אם שמו נשמע לכם מוכר, אולי זה בזכות "הגשר על הדרינה" – גשר אבן עותמני מרשים בעיר וישגראד (Višegrad), מעברו השני של הגבול, כוכב ספרו של זוכה פרס נובל איוו אנדריץ' (Ivo Andrić).
כתבה על רפובליקה סרפסקה והגשר על הדרינה  |  כתבה על שייט על הדנובה
 

מערב סרביה, הבית על נהר דרינה
הבית הקטן מואר באור ירח, מפגש מרגש עם התמונה המפורסמת (צילום: כרמית וייס)
 

ליישר את פיתולי הדרינה

לא מעט קרבות ומחלוקות ניטשו לאורך הנהר במאה השנים האחרונות - במלחמת העולם הראשונה ובמלחמת האזרחים העקובה מדם, שפיצלה את מדינות הברית של יוגוסלביה. אולי משום כך מראהו מעורר השלווה מרשים אותי כל כך, והדו-קיום לגדותיו מעורר בי תקוות.
 
בחלק ממסלולו הנהר רחב ידיים (עד 200 מ'), ובאחרים הוא חוצב בסלעי הגיר קניונים מרשימים, שגובהם מגיע למאות מטרים, ורוחבם עד 12 מ'. כה מפותל הוא עד שהביטוי הסרבי "ליישר את פיתולי הדרינה", מתאר משימה בלתי אפשרית.
 
מספר סכרים נבנו לאורך הנהר, כדי למנוע הצפות ולנצל את כוחו לייצור חשמל, ובראשם הסכר שיצר את אגם פרוצ'אץ (Perućac). האגם המלאכותי, שפיתוליו נראים יותר כמו נהר רחב ידיים, הוא יעד נופש פופולרי. אנו צופים עליו מנקודת תצפית, שכמו הבית על הנהר, גם היא מככבת בכל פרסום של רשויות התיירות.
כתבה על רפטינג בנהר דרינה

מערב סרביה, רפטינג על נהר דרינה
שייט קיאקים בחלקו הרחב והרגוע של הדרינה, ישנם גם חלקים מאתגרים הרבה יותר (צילום: כרמית וייס)
 

עוד תמונה מפורסמת של נהר דרינה

מספר נקודות תצפית מאפשרות להשקיף על נהר דרינה, אך הנוחה ביותר להגעה היא נקודת התצפית של סלע באניסקה (Banjska Stena), שאין מטייל שלא מצטלם בה. נסיעה קצרה מהכפר מיטרובץ (Mitrovac), בדרך עפר נוחה ביער, מביאה אל תחילתו של מסלול הליכה, משולט ומסומן היטב. במהלך כ- 20 דקות הליכה, בעליה מתונה, מתגלים פיתולי הנהר, מבעד עצי המחט, שענפיהם שנכפפו ברוח מוסיפים יופי לתמונה כולה.
 
מהתצפית נראים היטב הסכר ופיתולי הנהר שהפך לאגם (אבל עדיין נראה יותר כמו נהר רחב ידיים), הכפר פרוצ'אץ שלחופיו, ויערות מלוא העין, הרחק לעבר בוסניה השכנה. המדריך המקומי שלנו  דארקו גאברילוביץ' (Darko Gavrilovic), מסביר בסבלנות אין קץ על הגיאוגרפיה והטופוגרפיה, על הטבע המרהיב סביבנו, ועל היחסים המורכבים עם השכנים שהיו בעבר אויבים מרים.
* ליצירת קשר עם דארקו: toursfrombelgrade@gmail.com

מערב סרביה, תצפית על נהר דרינה, המדריך דארקו
המדריך דארקו מצביע לעבר אגם פרוצ'אץ, בנקודת התצפית של סלע באניסקה (צילום: כרמית וייס)
 

הדובים של הפארק הלאומי טארה

הבשורה הטובה היא שהסכסוכים כאן כבר מאחורינו (או מאחוריהם...), והבשורה השנייה היא שהטבע סביב כל כך עשיר, שהוא הוכרז כשמורת טבע. הפארק הלאומי טארה (Tara National Park) נמצא על רכס הרי טארה, שהם חלק מרכס האלפים הדינריים – הרכס האלפיני הגדול ביותר בבלקן. 80% משטחם של הרי טארה מכוסה יערות, בעיקר מחטניים שונים – בהם אשוח, אשוחית ואורן שחור, שענפיו הציוריים נפרסים לכל עבר ומקשטים את הנוף. גם עצים רחבי עלים יש כאן, שבסתיו משדרגים את הנוף בצבעי שלכת, וזהו האזור החשוב ביותר לתעשיית העץ בסרביה.
 
מי שעוד מככב כאן, גם בשלטים וגם במציאות, הם הדובים החומים, שכ- 50 פרטים שלהם נספרו כאן ומהווים את אוכלוסיית הדובים החומים הגדולה ביותר בסרביה. דארקו מספר לנו על סיורים מיוחדים שנערכים כאן לתצפית על הדובים, ואני כבר מתכננת את הביקור הבא... פחות אוהבים אותם החקלאים המקומיים, בשל הנזק שהם גורמים ליבולים, אבל חוק מיוחד מפצה אותם על הנזקים, כדי שלא ירו בחיות המוגנות. גם בעלי חיים אחרים יש בהרים – כ- 50 מיני יונקים, 140 מיני ציפורים והמון פרפרים שמרחפים סביבנו.
 
גובהו של רכס הרי טארה נע בין 1,000 ל- 1,591 מ', והוא נחרץ על ידי נהרות וקניונים עמוקים. על שיפוליו הדרומיים חורצות אותו גם חמש "האצבעות" של אגם זאובינה (Zaovine), אגם מלאכותי נוסף, המקושר בצינור תת-קרקעי לאגם פרוצ'אץ ולנהר דרינה. האגם הציורי מושך אליו נופשים וחובבי ספורט מים ודיג, וכך גם מסלולי ההליכה והטרקים בפארק. חלקם מסלולים בני מספר ימים, במהלכם ניתן להקים אוהל או ללון בבקתות הרים (יש לתאם במרכז המבקרים של השמורה בכפר מיטרובץ או דרך דארקו). גם לינה רגילה כדאי לתאם מראש, כי הרבה דירות וחדרים עדיין לא מופיעים באינטרנט, מאחר והאזור עדיין בתולי.

מערב סרביה, הרי טארה, דובים
זהירות דובים! בהרי טארה אוכלוסיית דובים מהגדולות באירופה (צילום: כרמית וייס)
 

 

מסעדה ומלון על פלגי מים

אבל לא הכל כאן בתולי – מסעדת וורלו (restoran Vrelo) היא מכונה משומנת היטב של שירות זריז, אוכל מצוין ומיקום מעולה. אם כמויות המים לא סחררו אתכם עד כאן, בטוח שכאן תפלטו אנחות של קנאה, למראה השולחנות הפזורים בינות פלגי המים, מעל מפל שמימיו נשפכים בעוז אל נהר דרינה. נהר וורלו הוא הקצר בנהרות אירופה, רק 365 מ' - כמספר ימות השנה, ובמימיו הקרירים גדלים דגי הפורל שעולים על הצלחת (טריים, כמובן!).
 
אורחי המלון הסמוך – מלון וילה דרינה (Garni Hotel Vila Drina), השייך לאותם בעלים (חברת זפטר), יכולים לאכול גם את ארוחת הבוקר על פלגי המים. אמנם זהו מלון 3 כוכבים, ללא מעלית, אבל המיקום שווה את המאמץ והמלון משופץ בטוב טעם ומפנק, חדריו ממוזגים, שלא לדבר על המרפסות אל הנוף.

לאותה חברה שייך גם מלון דרינה (Zepter Hotel Drina Bajina Bašta) בעיירה באינה באשטה (Bajina Bašta), המרוחקת 15 ק"מ מכאן ונחשבת לעיר הגדולה של הרי טארה. כאן כבר יש מעלית, וגם כאן החדרים ממוזגים והמחיר אטרקטיבי.
אפשרויות לינה נוספות בעיירה באינה באשטה

מערב סרביה, מסעדה על המפל
דגים טריים היישר מהנהר הזורם מתחת לשולחן  מסעדת וורלו (צילום: כרמית וייס)

מערב סרביה, מלון וילה דרינה  מערב סרביה, מלון דרינה
מלון וילה דרינה (מימין), מלון דרינה (משמאל)  מיקום מצוין לטיולים בהרי טארה ושייט על הדרינה
 

חתירה במורד נהר דרינה

אנחנו בוחרים לעשות את 15 הקילומטרים אל העיירה באינה באשטה והבית על הדרינה, שלא בדרך הכביש. יחד עם אלכסנדר (Aleksandar Savic), אלוף קיאקים מקומי והבעלים של חברת אדוונצ'ר קלאב (Adventure Club Serbia), אני חותרת במי הדרינה הקרירים, בילוי נפלא לימי הקיץ החמים. אלכסנדר מספר לי על מסעות קיאקים ורפטינג במסלולים נוספים, כולל הקניון המרהיב של נהר טארה, וגם מסעות בני מספר ימים. האירוע הגדול מכולם – דרינה רגאטה (Drinska Regatta), מתקיים כאן כל שנה בסוף השבוע השלישי של יולי, ובמהלכו שטים בנהר 1,500 כלי שייט מכל הסוגים, כשעליהם 20,000 איש וכמויות אדירות של שמחה.
 
בחלקו השני של המסלול אני חותרת על גלשן סאפ, יחד עם מילויה וז'אבור (Miloje and Jovor), השותפים בחברת גרין בר (Green Bear). כשאני משתחררת מהפחד ליפול למים הקרים, אני מגלה דרך נפלאה לנצל את הגלשן, המוכר לי עד עכשיו רק מחתירה בים. אין ספק שזוהי דרך טיול נפלאה, כאשר מי הנהר לוקחים אותנו למסע רגוע בנופים קסומים. למרות היום החם, המים קרים מאד, מאחר והם מגיעים מקרקעית האגם המלאכותי. חברי לחתירה מבטיחים לי שבמעלה הנהר, לפני הסכר, המים חמימים יותר, ומספרים לי על הפעילויות הרבות שהם מארגנים בנהרות ובהרים שבאזור.

מערב סרביה, קייקים וסאפ על הדרינה  מערב סרביה, קייקים וסאפ על הדרינה
הכותבת על נהר דרינה – מימין עם דארקו בקיאק ומשמאל עם השותפים לחתירת סאפ (צילום: כרמית וייס)
 

סגירת מעגל בבית על הדרינה

למרות הכיף הגדול שבחתירה, אני שמחה לראות באופק את הבית המוכר מליל אמש, ושמחה עוד יותר כשהגלשנים נקשרים אל הסלע ואני עולה אליו אחוזת התרגשות. אני מופתעת למצוא מרפסת עם כסאות, מטבחון קטן, עם מקרר וגז, אפילו שירותים, וגם כמה גברים שהגיעו לכאן בסירה כדי לשתות בשקט בירה.
 
מי הנהר הזורמים סביבנו, השקט, הירוק העז והאנשים הכל כך נחמדים וצנועים שפגשתי, מהלכים עלי קסם. אני ממליצה בחום לכל מי שמגיע לבלגרד, שיש אליה לא מעט טיסות ישירות, לא לוותר על טיול למערב סרביה – ארץ ההרים והנהרות – לפני שיגלו אותה המוני התיירים.
 
מערב סרביה, הבית על נהר דרינה
הכותבת והשותפים לחתירה בסגירת מעגל ותחושת ניצחון בבית הקטן שעל הנהר (צילום: כרמית וייס)שלוש דקות מנופי מערב סרביה בקול ובתמונה, סרטון וידאו מהטיול (צילום: גיל לופו, הנחיה: עמית אופיר)
 

לאן ממשיכים מכאן? אל הכתבה השנייה בסדרה על מערב סרביה, שתיקח אותנו אל נהר אובץ וטיולי כוכב מהעיר זלטיבור.
 

מידע נוסף

Tours From Belgrade - סוכנות טיולים המארגנת סיורים יומיים מבלגרד וטיולים בסרביה -
ליצירת קשר בדוא"ל:
toursfrombelgrade@gmail.com

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר