הזמנות לחופשה שלך

קניון שערי הברזל:
היכן שהדנובה פרצה דרך בהר
מאת: זאב בן אריה


נהר הדנובה זורם בנחת על פני מישורי אירופה, אלא שיש מקום אחד שבו הוא נאלץ לפלס לעצמו דרך על פני מצוקים אדירים. שם, על הגבול שבין רומניה לסרביה, הוא יוצר קניון מרהיב, עשיר באתרי טבע, מצוקים, מערות ואגמים. זהו קניון שערי הברזל.


לאורך הקניון האדיר נמצאות נקודות עניין ותצפית מטריפות, מצודות, אתרים פרה-היסטוריים, כפרים ועיירות מקסימות. בכתבה אספר על אתרים נבחרים ומומלצים, שניתן לשלב בטיול יום בקניון.

1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

עיירות נושקות למימי הדנובה (צילום: זאב בן אריה)
נהר הדנובה פילס דרכו בהר, בקניון שערי הברזל (צילום: זאב בן אריה)
לוח טריאנוס הקבוע לגדות הדנובה (צילום: Rilchtefeld)
נופים בהפלגה דרך קניון שערי הברזל (צילום: זאב בן אריה)


העיר בלגרד (A) ואתרים ועיירות לאורך הדנובה וקניון שערי הברזל (להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


מדרפט גקניון מרהיב ולו נהר גדול

נהר הדנובה (Danube) הוא הנהר השני בגודלו באירופה, והחשוב ביותר מבחינה תרבותית. הוא מחבר בין מזרח ומערב, בין גרמניה ואוסטריה לבין אזור הבלקן. לאורך הנהר קמו ונפלו ציוויליזציות, ולא פחות מ- 4 בירות שוכנות לאורכו: בלגרד (בירת סרביה), ברטיסלאבה (בירת סלובקיה), וינה (בירת אוסטריה), בודפשט (בירת הונגריה) ועוד. היסטוריונים מסוימים טוענים שאפשר לומר למעשה, שהתרבות האירופית היא תרבות של הדנובה.

בחיבור שבין הרי הבלקן והרי הקרפטים הרומניים, בדרכו אל הים השחור,  נהר הדנובה חפר לו דרך ויצר אגב כך את אחד הקניונים היפהפיים בעולם. בחלקים גדולים של הקניון נהר הדנובה רחב מאוד, מגיע אף לרוחב של כ- 4 ק"מ, ונראה כמו אגם, ובחלקים אחרים הוא נהיה צר ביותר, ומגיע לרוחב של כמה מאות מטרים בלבד. במקומות אלו הצוקים נופלים היישר אל קו המים ומהווים מחזה מרהיב.

הקניון שנוצר מתמשך על פני כ- 100 ק"מ וניתן לנסוע דרכו בכבישי נוף או להפליג לאורכו, תוך שאתם עוצרים בדרך ליהנות מהאתרים ומתמונות הנוף המיוחדות.

כתבה על שייט קסום על הדנובה
 

גולובץ – המצודה ששומרת על שערי הברזל

כמו כל שער כניסה לקניון שמכבד את עצמו, גם קניון שערי הברזל מתהדר במצודה נישאה, שללא ספק מהווה את אחת המצודות היפות ביותר באירופה. מצודת גולובץ (Golubac Fortress) נבנתה כנראה על ידי ההונגרים, במאה ה- 14, אך שופצה במאה ה- 18, על ידי הכובש העות'מאני.

למצודה תשעה מגדלים גבוהים, המחוברים ביניהם בחומות כפולות. החומות מטפסות על צוקים גבוהים בפתח החלק הקניוני של הנהר. הכביש המתפתל עובר בתוך המצודה ומתחפר בצוקים. הנוף כאן הוא ציורי מאוד: מצד אחד של המצודה נמצא הנהר, שאזור רחב בו נראה כאגם, ומן הצד השני - קניון צר בו מצטופף הנהר לפתח שרוחבו כמה מאות מטרים בין קירות סלע אדירים.

בעבר היו שומרי השער שולטים מהמצודה על המעבר של הסירות דרך הדנובה, כאשר לא כולם הורשו לעבור, ואל מול חלקם נפרשה שרשרת ברזל אימתנית. כיום, לא תתקלו בבעיות כאלו, הכניסה נוחה והשומרים מסבירי פנים.

 
קניון שערי הברזל, מצודת גולובק
מצודת גולובץ השומרת על פתח קניון שערי הברזל (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)
 

אנשים בגובה שני מטר – בקניון שערי הברזל

לפני כ- 9000 שנה הוקם לגדות הדנובה, באזור קניון שערי הברזל, הכפר הניאוליטי לפנסקי ויר (Lepenski Vir). הכפר הצליח להתקיים בשלווה במשך יותר מ- 3000 שנה, והשאיר אחריו לאחר היעלמו עדויות פרה-היסטוריות חשובות מאין כמותן. במקום נמצאו יותר מ- 150 גולגולות ושלדים, שלמים כולם, שמעידים בין היתר, על גובהם המרשים של בני המקום המקוריים, שחלקם התנשאו לגובה של כשני מטרים בממוצע!

נהוג להניח שאנשי המקום היו אנשים שלווים, ייתכן ששלווה זו נבעה מזרימת הנהר או מהנוף המרהיב שבו יישובם טבל. בכל מקרה, הם הותירו אחריהם עדויות לקיומם של חיים ברמה רוחנית גבוהה, מבחינה תרבותית ודתית. מבחינה ארכיטקטונית, נבנו כל הבקתות בלפנסקי ויר כשהן פונות אל "ההר הקדוש", המרכז הדתי שמעבר לנהר, וחיקו בבסיסם את צורתו המיוחדת – טרפז. כיום, תמצאו במקום אתר מסודר ומשולט. שווה להשקיע ולבקר במוזיאון, לצפות בסרט וליהנות משחזור הבקתות.


 
לימפסקי ויר, לאורך נהר הדנובה
שחזור ארכיאולוגי במוזיאון שבלימפסקי ויר, תחת תקרת זכוכית (צילום: CC Philipp Weigell)
 

העיירה מלנובאץ וארמון הקיסר

במרכז קניון שערי הברזל, בצד הסרבי של הגבול, נמצאת העיירה הציורית דוניי מלנובאץ (Donji Milanovac). עיר זו משמשת כבסיס טוב לטיולים באזור. מרכז המידע האזורי נמצא בלב העיר, על יד המזח, וניתן להצטייד בו במפות ובמידע על פעילויות בסביבה, מקומות לינה ומסעדות עם אוכל מקומי. במרחק שעת נסיעה קלה נמצאות מערות נטיפים יפהפיות, כפרים ציוריים וטבע מרהיב, המספק אינספור מסלולי טיול.

אתר נפלא, שנמצא בלב ההרים, כשעה וחצי נסיעה מהעיירה דוניי מלנובאץ, הוא ארמון גלריוס (
Galerius), שמוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. את הארמון הקים הקיסר הרומאי גלריוס ששלט על החלק המזרחי של האימפריה הרומית בסוף המאה ה- 3 ובתחילת המאה ה- 4 לספירה. גלריוס היה ממשיך דרכו של הקיסר דיוקלטיאנוס, ובנה ארמון כדוגמת ארמונו של זה, שנמצא בעיר ספליט (Split).

במקום ניצבים מספר מקדשים מעניינים, וכן פסיפסים, חדרים, אולמות, בית מרחץ ועוד. הארמון בנוי בצורת עיר מרובעת בעלת מגדלים מרשימים וכק"מ ממנו קבורים גלריוס ואימו. נוף היערות הירוקים שמסביב מקנה למקום תחושת קדושה ושקט, המאפשרת ליהנות מהעתיקות ללא רעש וללא יותר מדי ותיירים.

לינה בעיירה דוניי מלנובאץ
 
הפלגה על הדנובה
מהעיירה דוניי מלנובאץ יוצאים להפלגות קצרות על הדנובה (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)
הכפר טקיה ולוח טריאנוס

בסופו של קניון שערי הברזל, בצד המזרחי, נמצא הכפר טקיה Takia)). מדובר בכפר קטן מאוד שלא מסומן במפות. מעבר לזה שלכפר יש נוף יפה וחוף נעים, חשיבותו הגדולה היא בכך שזהו הנמל האחרון לפני סוף הקניון ולפני הסכר הרומני-סרבי, עליו אספר בהרחבה בהמשך.

מהכפר טקיה יוצאות הפלגות קצרות לאורך הדנובה, במטרה לראות את מונומנט הסלע שנקרא לוח טריאנוס (
Tabula Traiana). הלוח נמצא ממש על המצוקים המשתפלים אל המים וניתן לצפות בו רק מסירה. הסיפור שהוא מספר הוא סיפור הקמת הגשר מעל הדנובה, בשנת 100 לספירה, שנועד לשמש את הצבא הרומי. הצבא לבסוף עבר מעליו היישר לתוך דאקיה וכבש אותה בקלות, ועליו גם הועברה לו האספקה הנחוצה.

המבנה העילי של הגשר פורק בסופו של דבר, אך זיכרון אותו ניצחון מוחץ נותר חרוט על לוח טריאנוס, לעולמי עד.

לוח טריאנוס, על הדנובה
לוח טריאנוס כפי שנצפה תוך כדי הפלגה על הדנובה (צילום: זאב בן אריה)
 

הסכר הגדול על הדנובה

הקניון מגיע כמעט עד לגבול בולגריה וכאן הוא מסתיים. בנקודה זו, נמצאת העיירה המקסימה, קלאדובו (Kladovo), המשמשת כמרכז אזורי. סביבה מספר אתרים מעניינים, אליהם ניתן לצאת כטיול יום.

האתר הקרוב החשוב ביותר הוא הסכר הגדול על הדנובה.
סכר זה הוקם עבור תחנת הכוח ההידרואלקטרית שבקרבת העיר אורשובה (Orșova), ובנייתו הייתה פרויקט רומני-יוגוסלבי משותף. גם היום הוא נחשב לאחד הסכרים הגדולים בעולם, וניתן לבקר בו ולהתרשם ממנו, בתיאום מראש.
 
הפלגה על הדנובה
נהוג להפליג אל האתרים הקרובים בסירות קטנות (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)
 

קלאדובו ומפעל ההעפלה

העיירה קלאדובו (Kladovo) זכורה מפרשה בתולדות העם היהודי, שבמסגרתה ניסו לעלות ארצה כ- 1200 מעפילים, שנתקעו בקלאדובו משך זמן רב בשל אילוצים שונים. אחד הגורמים להישארותם ולבסוף, לנפילתם בידי הנאצים, היה קפיאת נהר הדנובה. כיום, ניצב בעיירה לוח הנצחה מכובד לזכר המעפילים.

בקלאדובו ישנו גם מוזיאון ארכיאולוגיה, בו משומר ומתועד כל מה שנמצא לאורך הנהר, ובאזורים שהסכר הציף. לאחרונה מתנהלות חפירות ארכיאולוגיות במצודה הרומאית העתיקה דיאנה (
Diana), שממצאיה היפים מוצגים גם הם במוזיאון הארכיאולוגיה.   

לאחר שתשבעו תרבות ומורשת, תמצאו באזור קלאדובו יקבים מצוינים, מסעדות וחוף רחצה. האזור מתאים כבסיס לטיולי יום בהרי הבלקן הסמוכים, בהם משובצים כפרים אתניים יפים, יישובים צועניים, מנזרים, מערות נטיפים ואתרי טבע מרהיבים.


אתר מרשים נוסף הסמוך לקלאדובו, הוא גשר טריאנוס, ממנו נשאר עמוד אחד וקשת, עדות לגשר אדיר ממדים שבנו הרומאים על הדנובה, במאמץ מרוכז וכמעט בלתי אפשרי של שנתיים. לאחר גמר הקמתו, עבר הצבא הרומאי את הנהר וכבש את רומניה, הלא היא דקיה העתיקה.
 
נופי הדנובה בהפלגה
כ- 1200 מעפילים התעכבו בקלאדובו ולבסוף לא זכו לעלות לארץ ישראל (צילום: זאב בן אריה)
 

דרכי הגעה וטיול בקניון שערי הברזל

ניתן לתכנן את הטיול בקניון במספר דרכים. בין היתר, ניתן "לעגון" בנקודה אחת ולצאת ממנה לטיולי יום רגליים, בכל פעם לטעום מקצת מהאתרים. ניתן גם לנסוע לאורך רוב הקניון ברכב. את הרכב מומלץ לקחת מבלגרד, שנמצאת במרחק של כשעתיים נסיעה מפתח הקניון. הכביש הראשי מוביל אל גולובק, ומכאן הוא ממשיך לאורך גדות הנהר ומטפס מדי פעם על המצוקים המאפשרים תמונות נוף אדירות. נסיעה לאורך קניון שערי הברזל בליווי עצירות לתצפיות נוף, עשויה לקחת בין 3 ל- 4 שעות.

אפשרות נוספת היא לחוות את הקניון בהפלגה. למעשה, לדרך זו יש יתרון, שכן ישנם מספר מקומות לאורך הקניון אליהם אפשר להגיע רק בסירה. הסירות יוצאות ממגוון מעגנות, בהם המעגן של מלנובאץ, המעגן של גולובץ והמעגן של טקיה.
הפלגה לאורך הקניון, מגולובץ לטקיה, אורכת בין 7 ל- 8 שעות.
 
בקניון שערי הברזל מרוכזים אתרים היסטוריים, לצד נופים מרהיבים, כפרים קסומים ותרבות קולינרית עשירה. בטיול אחד אפשר לטעום פה מהרבה עולמות, ושיישאר חשק לעוד. הטיול מתאים למי שמחפשים את השילוב הראוי בין נופים לסיפורים ומעוניינים להכיר טוב יותר את ערש התרבות האירופאית – תרבות הדנובה. 

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992מספר צפיות: 18202
101620
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!