ארץ הנהרות של מערב סרביה:
חלק ב' – נהר אובץ בטיול כוכב
מאת: כרמית וייס


"אתם חייבים לנסוע לנהר אובץ!" פוקד עלינו מטייל ישראלי שאנו פוגשים בדרך, וניכר בו שהוא עדיין נפעם ממראות אמש. שמו של הנהר אולי אינו מוכר לכם עדיין, אבל את תמונתו יש סיכוי טוב שראיתם, ואחרי שראיתם גם אתם לא תשכחו – זוהי אחת מתמונות הטבע המרשימות של סרביה.


אני שמחה לפגוש במטיילים הישראלים, שבשביל לחוות את סרביה האמיתית – ארץ של נהרות רחבים וירוק בלתי נגמר – הרחיקו לדרום-מערב המדינה. גם אנו נגיע לנהר אובץ, אבל נתחיל קרוב יותר לבלגרד, אליה בוודאי תגיעו בטיסה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

עפים על נהר אובץ'... (צילום: כרמית וייס)
ואי אפשר בלי עוד מבט על נהר אובץ' (צילום: כרמית וייס)
כפר קטנטן מעל נהר אובץ' (צילום: כרמית וייס)
 "מלך" הרי גולייה והאגם הקטן (צילום: כרמית וייס)
פטריה בטעם גן עדן (צילום: כרמית וייס)
בית הקפה על הר טורניק (צילום: כרמית וייס)
בקתות מסורתיות בכפר של אמיר קוסטוריצה (צילום: כרמית וייס)
זקנה בלבוש מסורתי (צילום: כרמית וייס)
ציורי קיר במנזר ז'יצ'ה (צילום: כרמית וייס)


העיירה זלטיבור (A), יעדי טיול במערב סרביה המוזכרים בכתבה ומקומות לינה מומלצים:
 מלון פליסאד  |  מלון מונה פלאזה זלטיבור בעיירה זלטיבור
ארילובה קוליבה ליד תחנת הרכבת שארגן שמונה
מלון הספא בורובי פורסט בעיירה סייניצה
מלון בוטיקה בעיר קראליובו 

זלטיבור - בירת הקיץ והחורף של מערב סרביה

העיירה זלטיבור (Zlatibor) מרוחקת 200 ק"מ מבלגרד, והיא מוקד תיירות הקיץ והחורף של מערב סרביה, עם היצע מרשים של מקומות לינה, ובה מומלץ להתמקם לטיול כוכב. העיר מוקפת גבעות רכות, מכוסות כרי דשא ושדות מוריקים, וגם הר אחד גבוה – הר טורניק (Tornik), שגובהו 1496 מ'. בחורף הוא אתר סקי פופולרי, ואילו בקיץ משמש רכבל הכסאות שלו את המטיילים, העולים לתצפית ומסלולי הליכה על ההר (האמיצים ישמחו למצוא לידו גם אומגה וקיר טיפוס).
 
במרכז העיירה אגם קטן ולידו כיכר גדולה, מדרחוב, חנויות, מסעדות, בתי קפה ושוק קטן, שדוכניו פתוחים כל יום ומציעים מתוצרת המקום. לא הרחק מהמרכז גם פארק חבלים (Adventure Park Zlatibor) ושני בתי מלון עליהם אמליץ כאן. מלון פליסאד (Hotel Palisad) ולא הרחק ממנו מלון מונה פלאזה זלטיבור (Mona Plaza Zlatibor), מדורגים שניהם ב- 4 כוכבים, ובשניהם חדרים זוגיים וחדרי משפחה, מרכז ספא ושטחים ציבוריים מטופחים ומרווחים (חדריו של השני ממוזגים בקיץ והוא מציע גם בריכה מקורה).
לינה בעיירה זלטיבור וסביבתה

הרכבל ליד זלטיבור, מערב סרביה
תצפית מבית הקפה בתחנת הרכבל העליונה על הר טורניק, ביום קצת מעונן (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בזלטיבור, מערב סרביה 
מלון פליסאד במרכז זלטיבור, עם חדרים גדולים ודירות היכולות להתאים למשפחות

מלון מומלץ בזלטיבור, מערב סרביה
מלון מונה פלאזה זלטיבור - 2 בריכות שחייה וספא מפנק


בלקןרכבת הקיטור הישנה

כחצי שעה נסיעה מזלטיבור נמצאת אחת מאטרקציות התיירות המובילות באזור  רכבת קיטור ישנה העושה דרכה על השיפולים הדרומיים של הרי טארה. היא קרויה שארגן שמונה (Šargan Eight) – על שום מעבר שארגן (Šargan), בו היא חולפת, ופיתולי המסילה היוצרים את הספרה 8, פתרון הנדסי לתוואי השטח התלול. בעבר הייתה המסילה חלק מקו הרכבת בין בלגרד לסרייבו (Sarajevo), שנסגר ב- 1974.
 
30 שנה מאוחר יותר שופץ קטע המסילה שבין הכפר ויטאסי (Vitasi) והכפר מוקרה גורה (Mokra Gora), וכיום משמשים קטר הקיטור וקרונות העץ שלו את התיירים. במהלך שעה נסיעה יורדים (או עולים) על פני הפרש גובה משמעותי, עם 20 מנהרות, גשר אחד ו-4 תחנות, בהן עוצרים לזמן קצר. היערות, הכפרים הציוריים, הפרות והכבשים הרועות בשלווה, יכולים בקלות להיות בשוויץ ולא בבלקן.

אם אתם מעדיפים את מקום הלינה שלכם כפרי יותר, אני רוצה להמליץ על מקום לינה מקסים, בכפר מוקרה גורה, בו ממוקמת תחנת רכבת שארגן שמונה, רק חצי שעה נסיעה מהעיירה זלטיבור.
הבקתות של ארילובה קוליבה (Arielove kolibe) מציעות אירוח בבקתות עץ מקסימות, עם 1-3 חדרי שינה, שיכולות לארח עד 8 איש (נדרש מינימום של 2 לילות, לא תצטערו!).
כתבה על נהר דרינה והרי טארה

רכבת הקיטור שארגן 8, מערב סרביה
רכבת הקיטור הישנה, המסילה יוצרת את הספרה 8 וחולפת בנופי שוויץ של הבלקן (צילום: כרמית וייס)

לינה ליד רכבת שארגן שמונה, סרביה
ארילובה קוליבה - בקתות מקסימות ליד תחנת הרכבת של שארגן שמונה
 

הכפר של אמיר קוסטוריצה

לשיפוץ המסילה היה שותף הבמאי אמיר קוסטוריצה (Emir Kusturica), שצילם כאן אחדים מסרטיו. בפאתי הכפר מוקרה גורה הוא בנה כפר קטן, לצורך צילום הסרט "החיים הם נס" (Life is a Miracle), שעלילתו מתרחשת בימי מלחמת האזרחים בבלקן. הבמאי, בן למיעוט הסרבי בבוסניה, שעיר ילדותו סרייבו נהרסה קשות באותה מלחמה, החליט לא להרוס עוד בתים ולשמר את הכפר, הנקרא דרוונגרד (Drvengrad), והוא מתגורר בו עם משפחתו.
 
הרחוב הראשי מרוצף קורות עץ ממסילת הרכבת, ונקרא על שמו של הסופר איוו אנדריץ', מחבר הספר "הגשר על הדרינה", הנמצא בבוסניה. גם שמות הרחובות האחרים משקפים את הערכתו של הבמאי לדמויות היסטוריות, כמו ניקולה טסלה, צ'ה גווארה, דייגו מראדונה, פדריקו פליני, אינגמר ברגמן, ואפילו הטניסאי הסרבי נובאק ג'וקוביץ'.
כתבה על הגשר על הדרינה
 
הכפר מהווה אטרקציה תיירותית, עם מסעדות, מאפיה, דוכני מזכרות, וגם כפר נופש, הנקרא מאקאבניק (Mecavnik Resort) ומציע בריכה מקורה, מתקני ספורט וחדרים בסגנון מסורתי.

הכפר של אמיר קוסטוריצה, מערב סרביה
הרחוב הראשי בכפר של אמיר קוסטוריצה מרוצף קורות ממסילת הרכבת (צילום: כרמית וייס)
 

הבקתות של הכפר האתנוגרפי

אנחנו בוחרים ללון בבית מסורתי "על באמת", אחד מ- 55 בתי עץ שנבנו במאה ה- 19, והובאו למוזיאון האתנוגרפי סירוגוינו (Sirogojno). בחלק מהבקתות, המכונות קונאק, ניתן לבקר ולצפות בתושבי הכפר הסמוך שבאים לבצע את עבודות משק הבית, כמו פעם, ואילו באחדים ניתן ללון ולסעוד. התנאים אינם מפנקים כמו מלון, אבל החוויה בהחלט מיוחדת, ואין תחליף לקפה הטורקי (כאן קוראים לו סרבי...) שבישלנו במטבח הקטן ולגמנו על המרפסת (חשמל בכל זאת יש כאן... וגם טלוויזיה ומקלחת חמה).
 
לא הרחק נמצאת המערה השניה בגובהה באירופה – מערת סטופיצ'ה (Stopića). לאחר שמסיימים להתפעל מגובה הכניסה (20 מ'), מחכות למבקרים עוד מספר הפתעות, כמו נטיפים יפים, בריכות מים ציוריות ומפל שוצף. בהחלט שווה לרדת ולטפס חזרה בכמה עשרות המדרגות, מחוץ ובתוך המערה.

הכפר האתני סירוגויינו, מערב סרביה
בקתה מהמאה ה- 19 במוזיאון האתנוגרפי הפתוח, ששופצה מעט ובה בילינו את הלילה (צילום: כרמית וייס)

מערת נטיפים, מערב סרביה  מערת נטיפים מערת סטופג'ה, מערב סרביה
הכניסה המרשימה והבריכות במערת סטופיצ'ה, בהחלט שווה את העליה והירידה במדרגות (צילום: כרמית וייס)
 מפגש ראשון עם נהר אובץ

הבטחתי לכם את נהר אובץ (Uvac)... והנה אנחנו מתקרבים, בנסיעה לעבר דרום-מערב סרביה. תחילה אנו פוגשים את אגם זלאטר (Zlatar), אחד משלושה אגמים מלאכותיים שנוצרו מבניית סכרים הידרו-אלקטריים על הנהר.
 
ללא הרחק ממנו, ליד העיר נובה וארוש (Nova Varoš), שפירושו "העיר החדשה", אנו עוזבים לרגע את הנהר, לטובת פארק חבלים (Adventure park) קטן וחביב ליד מלון פנורמה (Hotel Panorama). גשרים ואומגות נמתחים בין עצי היער, לשמחת אלו מאיתנו שלא שכחו שמוצא האדם מהקוף... האמיצים שבחבורה נקשרים ברתמות בטחון, מקבלים תדריך קצר ועולים למסע עתיר אדרנלין. לא הרחק משם תמצאו גם את הזיפ-ליין (אומגה) הארוך ביותר בסרביה Zip lajn Zlatar (שניהם מופעלים ע"י מלון פנורמה).

פארק חבלים, מערב סרביה  פארק חבלים, מערב סרביה
פארק חבלים בגובה מאתגר, לאלו שלא שכחו שמוצא האדם מהקוף (צילום: כרמית וייס)
 

הפיתולים המפורסמים של נהר אובץ

אגם סייניצה (Sjenica), האגם השני מבין השלושה על נהר אובץ, הוא האחראי לתמונה המפורסמת, שמביאה תיירים רבים לסרביה. הסכר יצר אגם והעלה את מפלס מי הנהר, המתחתר בין סלעי הגיר לאורך 25 ק"מ ויוצר קניון יפהפה, עם פיתולים חדים ומרשימים מאד. נקודות התצפית שמעל הנהר, משאירות אותנו פעורי פה וירידה רגלית קצרה מובילה אל "הקמפ" (Kamp na Sjeničkom jezeru) – מעגן הסירות שיקחו אותנו לשייט על פיתולי הנהר. מעלינו מרחפים הנשרים של שמורת הטבע של נהר אובץ, המגינה על המושבה הגדולה ביותר בבלקן של הנשר הקרח (Griffon vulture), זן שהיה בסכנת הכחדה וכיום כ- 500 פרטים שלו חיים כאן. בעלי העיניים החדות (מומלץ להביא משקפת) יבחינו בנשרים המקננים על מצוקי אבן הגיר.
 
הסירות עוצרות לביקור קצר במערת קארסט, המכונה "מערת הקרח" (Ledena Pecina), על שום הקור ששורר בה (אל תצפו לקרח, מעיל קל מספיק), ואז שבות אל הקמפ. אנחנו יורדים באמצע הדרך ומטפסים לנקודת תצפית נפלאה, ממנה אנו חוזרים ברגל, מהלך 6 ק"מ לערך. המאמץ בעליה כמעט ואינו מורגש, לנוכח ההתרגשות שאוחזת בנו למראה פיתולי הנהר והעצירות לצילומים (תירוץ מעולה...).
 
מטיילים פחות קלי רגליים, יכולים להתחיל את השייט בסכר, שבו גם קל יותר להגיע אל הסירות, אבל נהר אובץ, כמאמר המטייל בתחילת הכתבה, הוא בבחינת חובה לכל מטייל במערב סרביה.

נהר אובאץ, מערב סרביה
פיתוליו המפורסמים של נהר אובץ, גם תמונה פנורמית מתקשה להעביר את העוצמות  (צילום: כרמית וייס)
⇔ לחצו על התמונה להגדלה   Click photo to enlarge ⇔ 

נשרים בשמורת אובאץ, מערב סרביה  נהר אובץ, UVAC RIVER, מערב סרביה
אחד מהנשרים בשמורת נהר אובץ והמדריך שלנו דארקו, שגרם לכולנו קצת לעוף... (צילום: כרמית וייס)
 

אירוח בניחוח מזרחי

ככל שאנו מדרימים הולך ועולה אחוז המוסלמים בעיירות ובכפרים. זה כמעט ולא ניכר חיצונית, כי רובם הם סרבים שהתאסלמו בתקופה הארוכה בה שלטו כאן העות'מנים. בעיירה סייניצה (Sjenica) יש כ- 80% מוסלמים, ונראה שזה משפיע על תרבות האירוח.
 
מסעדת בורובי (Borovi), בפאתי העיירה, היא חגיגה של אוכל טעים, עם השפעה מזרחית ונימוסים אירופיים - פיטיצה, המזכירה את הפיתה שלנו ומתובלת בתבלין נפלא. קיימאק, מעין חמאה שמיוצרת בתהליך ארוך של חימום החלב, ומלווה אותנו לאורך כל ימי הטיול בהרים. הפרושוטו, מרק הבקר המסורתי וצלחת הבשרים הנדיבה, גם הם מעולים. השף סאוד מקבל אותנו במאור פנים ומלהטט בין המחבתות.
 
אחרי ארוחה שכזו כל שנותר הוא לחפש מיטה קרובה. מלון הספא בורובי פורסט (Hotel Borovi Forest Resort & Spa) הסמוך מפתיע בעיצוב מקורי ומוקפד וברמה גבוהה, השטחים הציבוריים, החדרים והסוויטות, כוללים הרבה עץ אורן, מהיער הסמוך.
לינה בעיירה סייניצה וסביבתה

סייניצ'ה, מערב סרביה  סייניצ'ה, מערב סרביה
בעיירה סייניצה מורגשת היטב ההשפעה המזרחית, מסעדת בורובי  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בקרבת נהר אובץ, דרום סרביה
מלון הספא בורובי פורסט
 - בריכה מקורה וספא מפנק
 

כוסית ראקיה לחיי מלך ההרים

העיירה סייניצה שוכנת במרכזה של רמת פשטר (Pešter), שגובהה הממוצע 1,150 מ'. הכינוי "סיביר של סרביה" הוענק לה בשל הקור העז השורר כאן, והכינוי "טיבט של הבלקן" בשל העושר התרבותי. כפרים וחוות פזורים בדלילות, עדרים רועים באחו, ערימות חציר ענקיות ומעט מאד תיירים שמגיעים לאזור הבתולי הזה, לא הרחק מהגבול עם מונטנגרו.
 
גם רכס גוליה (Golija), מעט מזרחה, לא זוכה לראות הרבה תיירים מערביים. מר גולוב (Mr. Golub), סבא חביב המכונה כאן "מלך ההרים", מכיר כל אבן וכל פטריה. לבד הוא הקים אתר סקי קטן ובית הארחה (Hotel Golija), שהתנאים בו אמנם בסיסיים, אבל אם אתם לא מהמפונקים, שווים את החוויה והמחיר הזול. שני הג'יפים בהם הוא לוקח אותנו לסיור בדרכי ההרים, ראו ימים טובים יותר, אבל הטבע הבתולי, הביקור אצל משפחת חקלאים מקומית, והארוחה הטעימה שמכינים לנו בשטח, הופכים את הביקור לחוויה שלא תישכח. רק תגידו "ז'יבלי" (לחיים בסרבית), ותקבלו עוד כוסית של ראקיה, משקה אלכוהולי תוצרת בית, שהמקומיים לוגמים כמו היה מים.

הרי גולייה, ספארי גולוב, מערב סרביה  הרי גולייה, ספארי גולוב, מערב סרביה
מר גולוב, "מלך ההרים", ברכב השטח ובמסעדת בית ההארחה שלו (צילום: כרמית וייס)
 

עמק המלכים ושיחי הלילך

את הדרך חזרה לבלגרד, שבהלוך עשינו עם נהר דרינה והרי טארה, אני ממליצה לעשות דרך עמק המלכים, המכונה גם עמק הלילך. בחלקה מלווה אותנו נהר איבר (Ibar), שגם מימיו, כמו מי הנהרות דרינה ואובץ, ישפכו אל הדנובה. הנהר יוצר קניון יפה, בו עושה דרכו כביש 22, המכונה כביש איבר (Ibar Highway), המקשר את בלגרד עם מונטנגרו (סעו בסבלנות, זהו אחד הכבישים העמוסים בסרביה).
 
בעיקול של הנהר ניצב מבצר מאגליץ' (Maglič), שנבנה במאה ה- 13. זוהי נקודת הסיום למסלול רפטינג אתגרי על הנהר, ונקודת התחלה לרפטינג רגוע יותר. מדי שנה, בסוף השבוע הראשון של חודש יולי, הופך האחרון למשט עליז (Merry Ride) של כ- 3,000 סירות, המסתיים בעיר קראליובו (Kraljevo), שפירוש שמה "עיר המלכים". מומלץ "לחתוך" כאן את הנסיעה הארוכה, ולצורך כך אמליץ על מסעדת ברוונארה (Brvnara), מסעדת אתנית מקסימה עם אוכל מעולה, ומלון בוטיקה (Hotel Botika), מלון 4 כוכבים, עם חדרים וסוויטות ממוזגים.
 
אז איפה המלכים? ליד העיר שוכן מנזר ז'יצ'ה (Monastery Žiča), מנזר מרשים, שכיום מתגוררות בו נזירות, וציורי פרסקו יפים מכסים את שער הכניסה וקירות הכנסייה שלו. שבעה מלכי סרביה הוכתרו כאן, ואחד מהם, במחווה רומנטית לכלתו, שתל בכל העמק שיחי לילך, כדי שהיא תרגיש כמו בבית הוריה בצרפת. השיחים כבר לא שם, אבל "עמק המלכים" עדיין מכונה גם "עמק הלילך".
בתי מלון בעיר קראליובו

עמק המלכים, עיר המלכים, מבצר מאגליץ, סרביה  עמק המלכים, עיר המלכים, מנזר זיצה, סרביה
תצפית ממבצר מאגליץ' על נהר איבר וכביש 22 (מימין)מנזר ז'יצ'ה (משמאל) (צילום: כרמית וייס)

עמק המלכים, מסעדה מומלצת, סרביה  מלון מומלץ בקראליובו, עיר המלכים, סרביה
מסעדת ברוונארה (מימין) ומלון בוטיקה (משמאל), סיבה טובה לעצירה ב"עיר המלכים" (צילום: כרמית וייס)
 

להתאהב במערב סרביה

מערב סרביה היא עדיין יעד פחות מוכר. יש כאן תשתית תיירות טובה, אך כמו בכל יעד בתולי, האנגלית עדיין לא שגורה בפי כל, ויש בתי מלון ומסעדות בהם אפשר "ליפול" על משהו שהוא עוד לא מערבי לחלוטין.
 
במקומות כאלו תמיד טוב שיש מדריך מקומי, וזה שלנו - דארקו גאברילוביץ' (Darko Gavrilovic), לקח אותנו למקומות שגרמו לנו להתאהב במערב סרביה - בנופיה המרהיבים, המצטיינים בכל כך הרבה ירוק ומים, ולא פחות חשוב – באנשיה.
 
קניון נהר אובץ, מדריך מקומי, מערב סרביה
מבט אחרון על פיתולי נהר אובץ, הכותבת עם המדריך דארקו לאחר הטיפוס לנקודת התצפית (צילום: גיל לופו)שלוש דקות מנופי מערב סרביה בקול ובתמונה, סרטון וידאו מהטיול (צילום: גיל לופו, הנחיה: עמית אופיר)
 
 

מידע נוסף

ליצירת קשר עם המדריך דארקו toursfrombelgrade@gmail.com
Tours From Belgrade - סוכנות טיולים המארגנת סיורים יומיים מבלגרד וטיולים בסרביה
בתי מלון בסרביה
השכרת רכב בסרביה

כתבות נוספות

נהר דרינה והרי טארה
בלגרד – עיר בירה ושני נהרות
טיול לאורך הדנובה הסרבית
טיול לקניון שערי הברזל
טיול שלכת בסרביה
 
* הכותבת הייתה אורחת לשכת התיירות של סרביה וחברת Tours From Belgrade המארגנת סיורים בסרביה.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר