הזמנות לחופשה שלך
טיול לאורך הדנובה הסרבית

טיול לאורך הדנובה הסרבית
מאת: זאב בן אריה


בדרכו אל הים השחור, חוצה נהר הדנובה את סרביה, מהקצה הצפון-מערבי שלה, לכיוון מזרח. על תוואי הדרך של הנהר נמצאים אתרים היסטוריים, תרבותיים, אתרי טבע ונוף מרהיבים. 


מסע לאורך הדנובה הסרבית הוא טיול מהנה של כמה ימים, במהלכם נחשפים לפולקלור המקומי, מבקרים ביישובים מיוחדים ופוגשים בתרבות שהתפתחה בהשראת נהר הדנובה. בכתבה נצא למסע לאורך הנהר, דרך אתרים מיוחדים ויישובים שמומלץ לעצור ולבקר בהם.  
 
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

מצודת גולובץ לגדות הדנובה (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)
עופות מתקבצים על פני המים (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)
הפלגה לאורך הדנובה (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)
הדנובה זורמת לאורכה של סרביה (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)


מפת סרביה ועליה אתרים לאורך הדנובה הסרבית שמוזכרים בכתבה

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

מדרפט ג

נובי סאד – מרכז תעשייה ותרבות
את סקירת האתרים לאורך הדנובה, אתחיל, באופן טבעי, מהעיר הגדולה נובי סאד (
Novi Sad), שנמצאת בפינה הצפון-מערבית של סרביה, כמה עשרות ק"מ מהגבול עם קרואטיה.

זוהי עיר קוסמופוליטית, המשמשת כעיר הבירה של הפרובינציה האוטונומית וויבודינה (
Vojvodina). חבל ארץ זה מגוון מבחינה אתנית, דתית ותרבותית, ו-2 מיליון תושביו כוללים מיעוטים גדולים של הונגרים, רומנים, ומספר רב של קתולים. לפני כ- 300 שנה עבר האזור לשליטה אוסטרו-הונגרית, בעוד שיתר סרביה נותרה תחת שלטון עות'מאני.

העיר נובי סאד התחילה כמצודה אדירה, סביבה התגבשה עיר, שרכשה לעצמה מוניטין כמרכז תרבות וכלכלה. שיא גדולתה היה במאות ה- 18 וה- 19, אז היא אף כונתה: "אתונה הסרבית", על שום מרכזיותה. כיום, ניתן לבקר במצודה העתיקה ובמוזיאון לתולדות יוגוסלביה שהוקם בה. לצד המצודה אפשר לנוח וליהנות מהנוף, בבתי הקפה שפונים אל הנהר.

מעברו השני של הנהר נמצאים רחובות הומים, מגדלי פעמונים קתוליים, כיפות של כנסיות אורתודוקסיות, צריחי מסגדים ואפילו בית כנסת עתיק. במקום התקיימה בעבר קהילה יהודית, שאחד מבניה, יוסף (טומי) לפיד (ראש "שינוי" לשעבר, שנפטר ב- 2008) זכה שיקרא רחוב על שמו בעיר.

לינה ואירוח בנובי סאד

קרלוביץ – עיר יפה של פעם
כמה ק"מ מהעיר נובי סאד נמצאת העיירה המקסימה קרלוביץ (Karlowitz). בשנת 1699 נחתם כאן הסכם שלום הידוע בשם שלום קרלוביץ, על שם העיירה, בין האוסטרים לעות'מאנים. ההסכם הביא לסיומה של מלחמה ארוכה ועקובה מדם, ובמסגרתו הועבר כל אזור וויבודינה לידי אוסטריה.

העיירה מעוצבת בסגנון הבארוק ומשמרת אווירה מיוחדת מימי עברה רחוק, בהם היא שמשה כמושב הפטריארך הסרבי ומוסדות התרבות הלאומיים. 


פרוסקה גורה – מרכז תרבות ומורשת
ה"הר הקדוש", פרוסקה גורה (fruskagora), הוא חלק מרכס ההרים הנמוך והמיוער שמתחיל מזרחה מהעיירה קרלוביץ. החל מהמאה ה- 17 שימש ההר כמרכז של מנזרים וכנסיות. באזור זה מצאה הכנסייה הסרבית מפלט מרדיפות העות'מאנים, במיוחד לאחר שהוא הועבר לשליטת האוסטרים במסגרת שלום קרלוביץ.

סרביה מפורסמת במעיינות החמים וביינות המשובחים שלה, ומשני אלו בפרוסקה גורה יש בשפע. מדרונות ההר מתאימים לגידול כרמי ענבים ופירות קיץ טעימים נוספים.

מי שמטייל באזור צפוי "למצוא" מנזרים ציוריים נחבאים, יקבי בוטיק ואתרי נופש וספא.

 
לאורך הדנובה הסרבית
נופי ההרים שלאורך הדנובה הסרבית  (צילום: זאב בן אריה)

בלגרד – עיר בירה על הדנובה
העיר בלגרד (Belgrade) היא בירתה של סרביה, וככזו היא נהנית ממעמד מיוחס. בעיר מרוכזים מוסדות תרבות והשכלה גבוהה, אתרים מעניינים ופינות היסטוריות. עברה עשיר בהתרחשויות ומרתק להתחקות אחריו תוך כדי הביקור בעיר.

לצד זיכרון העבר, תושבי העיר דואגים היטב גם להווה. חיי הלילה בה סוערים ומציעים מגוון אפשרויות בילוי, המסעדות משובחות והרחובות מלאים בחנויות ובמותגי אופנה מהשורה הראשונה.
 
מומלץ להקדיש לביקור בעיר מספר ימים וליהנות מכל מה שיש לה להציע.

כתבה על העיר בלגרד - בירה ולה שני נהרות
בלגרד ונהר הדנובה
מבט מלמעלה על העיר בלגרד ונהר הדנובה (צילום:  Tourist Organization of Belgrade)

סמדרבו – ביקור במצודה
כ- 45 ק"מ מזרחית לבלגרד, על גדות נהר הדנובה, שוכנת העיר התעשייתית סמדרבו (Smederevo). העיר עצמה איננה אטרקציה גדולה, אך בליבה נמצאת מצודת סמדרבו האדירה והמרשימה, ולמעשה - המצודה הגדולה ביותר בבלקן!

העיר הוקמה בתחילת המאה ה- 15, לאחר קרב קוסובו, בכדי להוות מחסום להתפשטות העותומאנית. הייתה זו בירתה האחרונה העצמאית של הממלכה הסרבית העתיקה. מהמט, המצביא העות'מאני (
Mehmet Çelebi) הצליח לכבוש אותה באמצע המאה ה- 15.

לאחר כיבוש העיר, הפכה המצודה למעוז תורכי ומוקד המאבק של הסרבים נגד הכיבוש עבר לבלגרד, שהחזיקה מעמד בגבורה רבה עוד כ- 70 שנה.וימינציום – חוויה ארכיאולוגית
במאות ה- 4 וה- 5 לספירה, עם התגברות האיום ופלישות הברברים לאימפריה הרומית, שימשה העיר וימינציום (Viminacium) כמרכז מסחרי ופוליטי חשוב במיוחד. הדנובה הייתה אז קו הגבול של האימפריה הרומית, ווימינציום התפרסמה בכך שבה נחתם הסכם שלום בין הרומאים לבין השבטים הגרמנים. אלא שהסכם זה לא החזיק מעמד זמן רב, ובפלישות הגרמנים שבאו לאחר מכן, נהרסה העיר ונותרה בשיממונה, עד שנחשפה לאחרונה על ידי הארכיאולוגים.

במקום ניתן למצוא ציורי קיר מעניינים, המעטרים קברים מהמאה ה- 5 לספירה. הציורים מדגימים את המעבר מאמונות פגאניות לאמונה הנוצרית.

כמו בערים רומיות עתיקות אחרות, גם בווימינציום תפגשו את הרחובות הרומיים האופייניים, את התיאטרון, המקדשים, השווקים, וכן פסיפסים מרשימים ובתי מגורים. המיוחד בווימינציום הוא שיש כאן שחזור של בית מגורים רומי גדול מידות, מעין וילה ענקית, שמשמש כיום כבית הארחה ומאכלס מוזיאון קטן ובו דגם של העיר ופסלים של קיסרים רומאיים שהגיעו מאזור סרביה (ויש הרבה כאלו).
 
בנוסף לעברה האנושי המרתק, בעיר וימינציום נמצא שלד של ממוטה מתקופת הקרח, אותו ניתן לראות לא רחוק מאזור עתיקות העיר.

 
קפה על הדנובה, בלגרד
 לאורך נהר הדנובה פזורים ברים ומסעדות, באווירה מיוחדת  (צילום: Tourist Organization of Belgrade)
 
מצודת גולבק וקניון שערי הברזל
במורד נהר הדנובה נמצאת מצודת
 גולובק (Golubac Fortress) שמהווה את שער הכניסה לקטע נהר הדנובה שפילס דרכו בהרים, ונקרא: קניון שערי הברזל.

המצודה הוקמה במהלך המאה ה- 14, ולה תשעה מגדלים גבוהים, המחוברים ביניהם בחומות כפולות. היא משתלבת יפה בנוף הסובב אותה, ועל קירותיה גדלה צמחייה רבה, המעניקה לה נראות מלכותית ועתיקה, כמו מצודה מהאגדות.

כשממשיכים עם הנהר לאחר המצודה מגלים אתרים נוספים, בהם: הכפר הניאוליטי לפנסקי ויר (
Lepenski Vir), ארמון הקיסר הרומאי גלריוס (Galerius) - שמוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, לוח טריאנוס (Tabula Traiana) – שמנציח את כיבוש ממלכת דקיה (רומניה של ימינו) על ידי הרומאים, ועוד...
כתבה על קניון שערי הברזל ועל האתרים שלאורכו

 
קניון שערי הברזל, מצודת גולובק
בפתחו של קניון שערי הברזל ניצבת מצודת גולבק המרשימה  (צילום: National Tourism Organisation of Serbia)

ההפלגה על נהר הדנובה היא חוויה מגוונת, שכרוכים בה תרבות, נופים וסיפורים היסטוריים. הטיול מהנה ומתאים למשפחות ולטווח רחב של גילאים.
 
מידע נוסף
בתי מלון ובתי הארחה בסרביה - השוואת מחירים והזנות
לינה ואירוח בעיר בלגרד - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות
מידע וטיפים למטייל בסרביה
מערב סרביה - נהר אובץ
מערב סרביה - נהר דרינה והרי טארה

בלגרד - עיר בירה ולה שני נהרות
טיול בקניון שערי הברזל

זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992מספר צפיות: 8592
59940
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!