www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה בוקרשט Bucharest
ערים מרכזיות יאשי Iaşi, טימישוארה Timişoara, קונסטנצה Constanţa, קלוז' נפוקה Cluj-Napoca
משטר רפובליקה נשיאותית דמוקרטית
אוכלוסיה 22.2 מיליון תושבים
שטח (יבשתי) 237,500 קמ"ר
אקלים מתון, קר בחורף, שמש עם ממטרים בקיץ
שפה רומנית (מיעוט: הונגרית)
דתות
נוצרים אורתודוקסים 86.8%, נוצרים פרוטסטנטים 7.5%
קהילה יהודית כ- 6,000 איש
מטבע לאו (לאו אחד מחולק ל- 100 באני)
הפרשי שעות 2+ (2+GMT, בקיץ 3+GMT)
קוד גישה טלפוני 40+
סיומת אינטרנט ro

 פסטורליה כפרית רומנית
 פסטורליה כפרית   (צילום: גלית שחר)מדרפט ג

רומניה שוכנת בצפון-מזרח חצי האי הבלקני, בדרום-מזרח אירופה. היא גובלת עם: אוקראינה בצפון ובמזרח, הרפובליקה של מולדובה והים השחור במזרח, בולגריה בדרום, סרביה והונגריה במערב.
התיירות מהווה נדבך חשוב בכלכלתה של רומניה והיא מתפתחת כל הזמן. רומניה מושכת מטיילים בזכות טבע עשיר, נופים הרריים, היסטוריה עשירה ומרתקת, כנסיות, ארמונות וטירות יפהפיים, וכמובן אזורי הנופש לחופי הים השחור. ברומניה אזורים כפריים שהפיתוח מתעכב להגיע אליהם, ומרתק לצפות באיכרים החיים ומעבדים את שדותיהם כמו לפני עשרות ואפילו מאות שנים.
בקיץ גודשים אירופאים רבים את חופי הים השחור והדלתה של הדנובה, שהפכו לאזור נופש פופולרי. הרי הקרפטים, היוצרים מעין טבעת במרכזה של המדינה, מושכים אליהם בחורף גולשי סקי ובקיץ נופשים ומטיילים רבים. הפסגות הגבוהות ביותר ברומניה נמצאות על רכס הרי פגרש, שהוא חלק מרכס הקרפטים הדרומיים, ומטיילים רבים חורשים את שביליו ברגל ובג'יפים.
ערי וכפרי חבל טרנסילבניה מושכים אליהם תיירים רבים, בזכות הכפרים והטירות העתיקים. חלקם היו עד לאחרונה בבחינת ארץ לא נודעת עבור מטיילים, בעיקר בשל הדרכים הצרות והמשובשות המחברות בין היישובים. הם פותחים צוהר לרומניה הכפרית, הלא-מוכרת. ביישובים רבים באזור זה חיים המקומיים כמו לפני מאתיים שנה. הם חורשים וקוצרים את שדותיהם בכלים עתיקים, מעבירים תבואה ממקום למקום בעגלות עץ רתומות לסוסים או לשוורים, עוטים לבוש כפרי ופשוט ביומיום ובגדים עם רקמה צבעונית בימי חג ומועד.
 
העיר סיביו, טרנסילבניה, רומניה
טיול חורף ברומניה - העיר סיביו בחבל טרנסילבניה, למרגלות הרי הקרפטים המושלגים
 
רומניה - פני הארץ
כשליש משטחה של רומניה הם מישורים ושני שליש הם אזורי גבעות והררים.
רכס הרי הקרפטים משתרע לאורך 900 קילומטרים במרכזה של רומניה, תוך שהוא יוצר מעין קשת, הנפתחת לעבר רמת טרנסילבניה, בצפון-מערב. רומניה זכתה בחלקו הדרום-מזרחי של רכס הקרפטים, שאורכו 1,500 קילומטרים והוא נפרש על פני שבע מדינות.
 
הפסגה הגבוהה ביותר על רכס הקרפטים, בתחומי רומניה, היא פסגת מולדובאנו (Moldoveanu), שגובהה 2,544 מטר והיא נמצאת בהרי פגרש (Făgăraş).
 
מדרום וממזרח לרכס הקרפטים משתרעים שטחי גבעות ומדרום להן המישור הרחב של הדנובה. נהר הדנובה מסמן את גבולה הדרומי של רומניה עם בולגריה וסרביה, והוא נשפך בתחומה אל הים השחור, תוך שהוא יוצר את הדלתא של הדנובה. נהר פרוט (Prut) מסמן את גבולה של רומניה עם מולדובה במזרח.
 
נופי הדלתא של הדנובה, רומניה
נופי הדלתא של הדנובה   (צילום: גלית שחר)
 
רומניה - חלוקה למחוזות ואזורים
רומניה מחולקת ל- 41 מחוזות, ומחוז נוסף הוא עיר הבירה בוקרשט. לכל מחוז יש מושל ומועצה הממונים על המינהל הפנימי. לקראת ההצטרפות לאיחוד האירופי קובצו המחוזות לשמונה "אזורי פיתוח" (development regions), המיועדים רק לצורך חלוקת המשאבים המתקבלים כתרומה מהאיחוד האירופי, אך אין להם מוסדות ממשל.
 
מבחינה היסטורית מורכבת רומניה ממספר חבלים:
מולדובה (Moldova), מונטניה (Muntenia), אולטניה (Oltenia), בוקובינה (Bucovina), דוברוג'ה (Dobrogea) וחבל טרנסילבניה (Transilvania), שכיום כלולים בו חבלי ארץ שהיו בעבר נפרדים: באנאט (Banat), מרמורש (Maramureş) וקרישאנה (Crişana).
כתבה על חבל מרמורש

 
החבלים ההיסטוריים של רומניה
החבלים ההיסטוריים של רומניה
 
רומניה - ממשל, כלכלה ומטבע
רומניה היא רפובליקה דמוקרטית. הרשות המחוקקת של הממשל הרומני מורכבת משני בתים: הסנאט, שבו מכהנים 137 חברים, ובית הנבחרים (קאמרה דפוטצילור), שבו מכהנים 314 חברים. מדי ארבע שנים נערכות בחירות לשני הבתים. הנשיא הוא ראש הרשות המבצעת והוא נבחר כל חמש שנים. הוא ממנה ראש ממשלה, שמרכיב לאחר מכן את חברי ממשלתו. ממשלה זו צריכה לקבל את אישור הפרלמנט.
 
בתקופת השלטון הקומוניסטי נעשו מאמצים להפוך את רומניה למדינה תעשייתית מודרנית. בהיותה מדינה המשופעת באוצרות קרקע, עלתה רומניה לשורה הראשונה של המדינות המתועשות במזרח אירופה.
בשנת 1976 פקד משבר את הכלכלה הרומנית, אשר הידרדרה במהירות. כיום המצב הכלכלי בעליה מתמדת והשוק הרומני נהנה מהשקעות חוץ רבות.

רומניה צורפה לאיחוד האירופי ב-1 בינואר 2007, אך היא עדיין שומרת על המטבע שלה, הנקרא לאו Leu (ברבים: לאי Lei). בשנת 2005 הופחתו 4 אפסים מהמטבע הקודם של רומניה, שאף הוא נקרא לאו, כך ש- 10,000 לאי ישנים הפכו ל- 1 לאו חדש. סימנו של הלאו הישן היה ROL ואילו סימנו של הלאו החדש הוא RON (שימו לב, במספר אתרים של המרת מטבע עדיין משתמשים משום מה בלאו הישן). 
 
 מנזר וורונץ, בעיירה גורה הומורולוי באזור בוקובינה, רומניה
מנזר וורונץ, בעיירה גורה הומורולוי באזור בוקובינה, צפון-מזרח רומניה  (צילום: גלית שחר)
 
מידע נוסף
בתי מלון ברומניה - מחירים והזמנות

כתבות נוספות על רומניה
טיול משפחתי ברומניה
חופשת שלג ברומניה
ספארי אופנועי שלג ברומניה
רומניה בעקבות דרקולה
טרנסילבניה מולדתו של דרקולה


כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 54176
8834