www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

טיול לרומניה בעקבות דרקולה


טיול לרומניה בעקבות דרקולה הערפד
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


טיול לרומניה מתרכז בדרך כלל בנופיה היפהפיים ובאורחות החיים המסורתיים של תושביה, אולם מעל לכל, הן בחבל טרנסילבניה ובעיקר בוולאכיה, מרחפת דמותו של דרקולה.


ולאכיה איננה מרשימה בנופיה. מרבית נופיה היותר יפים של רומניה נמצאים דווקא בטרנסילבניה, שהיא יותר הונגרית מאשר רומנית. מרבית המטיילים פוסחים על מישורי ולאכיה בדרכם להרי הקרפטים, אולם לוולאכיה יש היסטוריה עשירה, מנזרים מרשימים, שחלקם הוכרזו כ"אתרי מורשת עולמית" על ידי אונסק"ו, מבצרים, והרבה סיפורי דראקולה.
 טירת בראן, המוצגת לתיירים כמקום משכנו של דרקולה
טירת בראן, המוצגת לתיירים כמקום משכנו של דרקולה  (צילום: www.draculas.info)


יעדים המוזכרים בכתבה  
להגדלה לחצו למעלה משמאל
 

מדרפט ג
 

ולאכיה - ארץ הרומנים

ולאכיה (Valachia או Vlahia) נמצאת ברומניה של ימינו, מצפון לנהר הדנובה ומדרום לרכס הרי הקרפטים. השם "ולאכים" (Vlahi) היה שם כללי שהעניקו הגרמנים לכל העמים ממוצא רומי. השמות ולשי (ראה אנגליה) וולוני (ראה בלגיה) הם מאותו מקור. היות והרומנים היו רועי צאן, כונו בשם ולאכיה כל מישורי העשב שהם נהגו לפקוד. לולאכיה גם כמה שמות נוספים: בכמה מלשונות אירופה היא נקראת גם מונטניה (Muntenia), והרומנים קוראים לה גם Ţara Românească - ארץ הרומנים.
 
ולאכיה היתה נסיכות רומנית, מימי הביניים עד לאמצע המאה ה-19. נסיכות ולאכיה גבלה מדרום בבולגריה, ולאחר מכן באימפריה העות'מאנית, בטרנסילבניה מצפון-מערב, ובמולדובה מצפון מזרח. ולאכיה של היום הינה המחוז הדרומי, המישורי של רומניה. אלו הם המישורים הפוריים של הדנובה, שהיו אסם התבואה של אירופה בשלהי ימי הביניים, ויחד עם הזהב שהובא מאמריקה, אפשרו את התעשרות אירופה.
 
בימי הביניים יישבו הרומנים שלוש נסיכויות סמוכות: מונטניה (ולאכיה), מולדובה וטרנסילבניה, שהופרדו על-ידי הרי הקרפטים.
במאה ה-14, עם שקיעתן של המדינות ההונגריות, הטטריות, הביזנטיות והבולגריות השכנות, נוצרו כמה מדינות פיאודליות מדרום וממזרח להרי הקרפטים - מונטניה בשליטת באסאראב הראשון, ומולדובה בשליטת בוגדאן הראשון. בחצי השני של המאה ה-14, הופיע איום חדש: האימפריה העות'מאנית. לאחר שבשנת 1354 השיגו דריסת רגל באירופה, הגיעו העות'מאנים עד לגדה הדרומית של הדנובה בשנת 1396.
הנסיכים המונטנים לחמו בקרבות רבים, לבדם או יחד עם מדינות נוצריות אחרות באזור, נגד העות'מאנים, על מנת למנוע מהם להתפשט לכיוון מרכז אירופה. כשכל חבל הבלקן הפך להיות שטח טורקי, ולאחר נפילת קונסטנטינופול ב-1453, נאלצו הנסיכויות הרומניות להשלים עם ריבונות האימפריה העות'מאנית ליותר משלוש מאות שנים, למרות כמה ניסיונות הפיכה, שדוכאו ביד רמה. ב- 1600 הצליח הנסיך מיכאיל "האמיץ" לאחד לזמן קצר את שלוש הנסיכויות, למעיין אוטונומיה, תחת השלטון העות'מאני.
ב-1821, לאחר הפיכה של טודור ולאדימירסקו, הסתיים השלטון העות'מאני. ב-1859 מונטניה הצביעה בעד איחוד עם מולדובה ליצירת מדינת רומניה.
כתבה על מסלול טיול בטרנסילבניה
טיול חורף בטרנסילבניה
 
שלוש הנסיכויות אותן ישבו הרומנים
שלוש הנסיכויות אותן ישבו הרומנים
 

דרקולה – אמת או מציאות

ולאכיה היא מקום התרחשות עלילתו של הספר דרקולה - אחד הספרים הנמכרים ביותר בתולדות האנושות. דרקולה הוא סיפור עלילותיו של ערפד רב און, דמוי אדם, שמופיע בלילות, מפתה נשים צעירות, נושך את צווארן ויונק את דמן עד שהן מתות, וכך זוכות לחיי נצח בעולם הבא. הספר נכתב על ידי הסופר האירי בראם סטוקר, יצא לאור בשנת 1897, וגם כיום, יותר ממאה שנים לאחר שהגיע לראשונה למדפים, הוא עדיין נמכר בכמויות נאות.
 
בשנים שלאחר פרסום הרומן דרקולה, סברו הכול כי מדובר בדמות בדיונית, אך בשנת 1972 קבע מחקר של שני פרופסורים מבוסטון, שנברו בהערות שרשם בראם סטוקר - כי דמותו הספרותית של דרקולה מבוססת על דמות היסטורית ידועה לשמצה - ולאד השלישי, שכונה "ולאד צפש", "המשפד", או "ולאד דראקולה", שכמובן לא היה לו כל קשר לערפדים.
 


בואו לעשות היכרות עם דרקולה  (לא מומלץ לפני השינה...)

 

הערפד המיתולוגי

הערפד הינו יצור מיתולוגי המתקיים על דם אנושי או חייתי. בדרך כלל הוא ניחן בכוחות על טבעיים וביכולת לשנות צורה. הערפד הוא לרוב התגלמותו של אדם מת, אשר נהפך לאלמותי באופן זה או אחר. יש תרבויות שבהן רווחות אגדות אודות ערפדים לא-אנושיים, כמו שדים או חיות, כגון, עטלפים, כלבים ועכבישים. יכולותיהם המיוחדות ואפיוניהם של הערפדים משתנים בכל מסורת ומסורת על פי פולקלור, סרטים וספרות בדיונית, אך ברוב רובן של המסורות הם פעילים בלילה ונמנעים מאור השמש.
 
בתרבות המערבית הפופולארית הערפדים מתוארים כיצורים שאינם מזדקנים, תבוניים ביותר, ועל-טבעיים מבחינות רבות. בנוסף ניתן למצוא אצל הערפדים ניבים ארוכים במיוחד, המשמשים אותם לנשיכת קורבנם. לפי האמונה הרווחת, ערפדים אינם מטילים צל וכן אין להם השתקפות, שכן מראות נחשבות במיתוס למשקפות את הנשמה, וליצורים מרושעים אין נשמה. הספרות הבדיונית השתמשה באמונה זו כדי להציג את הערפדים כסולדים ממש ממראות, כפי שמתואר ברומנו של בראם סטוקר, "דראקולה" - הערפד משליך את מראת הגילוח של הרקר אל מחוץ לחלון.
 
כרזת הסרט דרקולה
כרזת הסרט דרקולה   (באדיבות: www.draculas.info)
 

הערפדים הסלאביים

אגדות ערפדים נפוצות בתרבויות רבות בעולם מזה אלפי שנים. הגיוון שלהן עצום: ממפלצות אדומות עיניים וירוקות שיער בסין, ועד ללאמיה היוונית, שלה חלק גוף עליון של אישה וחלק תחתון של נחש מכונף. אך הערפדים הפופולאריים ביותר הם המזרח אירופאים, בעיקר הסלאביים.
 
במאה ה-11 נוּצרו העמים הסלאביים: הפולנים, הצ'כים, הקרואטים והסלובנים הפכו לקתולים, ואילו הבולגרים, הרוסים והסרבים הפכו לאורתודוכסים. כך גם הרומנים, שאינם סלאבים. הנצרות ניצחה, אך לא הצליחה להתגבר על הפולקלור, ששימר תפיסות פגאניות. רומניה מוקפת במדינות סלאביות, ומשום כך הושפעה מתפיסת הערפדים הסלאביים.
תינוק שמת טרם שהוטבל עלול להפוך לערפד. במשך מאות שנים מתעקשים האנשים להמשיך ולהאמין, כי קיימים יצורים המתקראים ערפדים, הניזונים מדם אדם. יצורים אלו, כך מספרת האגדה, רגישים לאור היום ולכן פועלים רק בלילה. מי שננשך על ידם ודמו זב, יהפוך לערפד בעצמו.
גם בתקופתנו, עידן המדע והנאורות, ממשיכים רבים להאמין בערפדים. אם תשאלו מכשפה ממוצעת, היא תדע להסביר שערפדים יש, והם באמת מוצצים מן האדם את לשד החיים שלו, אבל אין לזה שום קשר לדם.

 
ולאד השלישי המכונה ולאד דרקולה
ולאד השלישי המכונה ולאד דרקולה
 

טירתו של הערפד דרקולה המודרני

ערפדים מופיעים כאמור, באגדות ובמיתוסים עתיקים, אך הישגו הגדול של סטוקר הוא בעיצוב דמותו של הערפד המודרני. הטירה בכפר בראן (Bran), כ-20 קילומטרים דרומית-מערבית לעיר בראשוב (Braşov) שברומניה, מזוהה באגדות עממיות ובעיני תיירים עם טירתו של הרוזן דראקולה.
הטירה המרשימה ניצבת על צוק בגבול שבין ולאכיה לטרנסילבניה, ונועדה לפקח על דרכי המסחר שבין שתי הנסיכויות. הטירה, שנבנתה במאה ה-14 ושופצה במאה ה-19, הפכה לארמון הקיץ של משפחת המלוכה הרומנית, ולבסוף למוזיאון. למרות שבאים אליה תיירים רבים, היא איננה המקום הנכון, משום שולאד צפש היה כאן רק זמן קצר, טרם שהוסגר להונגריה.
 
חדר שינה וחרכי ירי בטירת בראן     חדר שינה וחרכי ירי בטירת בראן  
חדר שינה וחרכי ירי בטירת בראן  (צילום: www.draculas.info)
 

בית הולדתו של דרקולה

החוקרים סבורים שהנסיך ולאד השלישי נולד בשנת 1431 במצודת העיר סיגישוארה (Sighişoara), 130 קילומטרים צפונית-מערבית מהטירה בבראן, בשכנות לסוחרי העיר האמידים. בית הולדתו, הסמוך למגדל השעון, משמש כיום כמסעדה. עד היום עונדים המלצרים את סמלו של המסדר - דרקון שזנבו כרוך על צלב אביו, שכונה ולאד (השני) דראקול, והיה מושלה הצבאי של טרנסילבניה. השם דראקול בא מהמילה הרומנית דראק (Drac), שבאה מהמילה הלטינית דרקו (Draco), שמשמעה שד או דרקון. דראקול איננו שם ולאכי טיפוסי, ומקורו במסדר הדרקון, שהוקם בשנת 1387 כדי להילחם בתורכים העות'מאניים.
בתום מאבק ממושך לתפיסת כס השלטון בולאכיה, בשנים 1437-1436, הצליח ולאד דראקול להשיג את מבוקשו, והוא הוכתר כנסיך ולאכיה. הוא עבר להתגורר עם בני משפחתו בארמון הנסיכותי שבעיר הבירה טירגובישטה (Târgovişte), והוליד שלושה בנים. אחד מהם היה ולאד דראקולה, כלומר, ולאד בנו של דראקול, או "דראקול הקטן".
בסוף המאה ה-14 היו תושבי ולאכיה נתונים במאבק פנימי בין המצדדים בכניעה לעות'מאנים, בעיקר הסוחרים והעשירים, לבין הדוגלים בעצמאות. ולאד דראקולה נשבה על ידי העות'מאנים יחד עם אחיו, עונה, וכששב לביתו, נוכח לדעת שאביו ואחיו האחר נרצחו.
בקיץ 1456 תפס ולאד דרקולה את השלטון בטירגובישטה, ומיד זימן לסעודת הפסחא את עשירי העיר שבגדו במשפחתו והניחו לאביו למות. לא ברור לגמרי אם האכיל והשקה אותם קודם לכן, אולי אפילו חייך אליהם. מה שברור הוא, שבתאוות נקם הוא שיפד אחדים, ואת הנותרים הצעיד לעבר פונרי (Poenari), שם העביד אותם בפרך בהקמת מבצר.
 
בית הולדתו של ולאד דראקולה בסיגישוארה
בית הולדתו של ולאד דראקולה בסיגישוארה
 

ולאד המשפד (לא לבעלי קיבה רגישה)

כשסיים לנקום, החליט להיפטר מכל הפושעים והגנבים בתחום שלטונו. הוא נקט דרכי ענישה מגוונות, כולל פשיטת עור, בישול, עיוור, חניקה, תלייה, צלייה, מסמור, קבורה בחיים, אולם השיטה האהובה עליו היתה שיפוד. מעניין שאת השיטה הזאת, למד דווקא מהטורקים, שנואי נפשו. זהו למעשה מקורו של המושג "חָזוּק". ולאד אהב סדר וחוק, וקבע כי הענישה תהיה שווה לעשיר ולעני. כולם, אם עברו עבירה - ישופדו למוות, רצוי במקומות מרכזיים, כשער העיר.
בסיפורי העם הונצח ולאד דרקולה בעיקר כאכזר, אך גם כרודף צדק. בין השאר, מסופר על ולאכי ששכח סכום נכבד על ספסל במרכז העיר ואיש לא העז לגעת בכסף, מחשש לעונשו של ולאד דראקולה. מספרים שבניסיונו לבער את העוני הזמין את העניים לסעודה בארמונו והעלה את האולם באש.
 
 ולאד דרקולה וקורבנותיו המשופדים
ולאד דרקולה וקורבנותיו המשופדים
 
בשנת 1462 פתח ולאד במתקפה גדולה כנגד העות'מאנים, לאורך נהר הדנובה, במטרה לבלום את התקדמות העות'מאנים לתוך אירופה. בתחילה נחל כמה ניצחונות, אך הרגיז את הסולטן העות'מאני מחמוד השני, שיצא במתקפת נגד. ולאד נסוג כשהוא מותיר אחריו אדמה חרוכה. את הכפרים שרף ואת הבארות הרעיל. הוא אסף פצועים ומתים עות'מאנים ושיפד אותם.
ולאד נמלט לטרנסילבניה, אך תושבי ברשוב, שרבים מהם היו סוחרים ממוצא גרמני, התקשו לשכוח את מראות השיפוד. הם חששו שאם ישוב לשלטון ישובו גם הסיוטים וההגבלות. הם רקמו סביבו עלילת בגידה, וכך מצא את עצמו ולאד במרתפי כלא וחסגראד, בהונגריה של היום, שם שיפד עכברושים בזמנו הפנוי, שמן הסתם היה רב. בשנת 1475 שוחרר ולאד מהכלא ושב למלוך בולאכיה, אך לאחר כמה חודשים נרצח, אולי על ידי בוגד, וראשו נשלח לאיסטנבול. גופתו כרותת הראש נקברה על ידי נזירים בכנסיית המנזר בסנגוב (Snagov).
 
כנסיית המנזר בסנגוב בה נקבר ולאד דרקולה
כנסיית המנזר בסנגוב בה נקבר ולאד דרקולה   (צילום: www.aboutromania.com)
 
היכן למקם לינת כוכב לטיול בהרי הקרפטים ברומניה?

עיירת הסקי פויאנה בראשוב (Poiana Brasov) שוכנת מעט דרומית לעיר ברשוב (Brasov) ומתאימה למגיעים לחופשת סקי, אבל לא פחות למגיעים בקיץ, בזכות מיקומה המצוין לטיולי כוכב בהרי הקרפטים. המיקום מתאים ליעדים המופיעים בכתבה זו.
 
כפר הנופש טראוולנד (Traveland) מדורג כמלון 3 כוכבים, והוא נמצא בעיירה פויאנה בראשוב במרחק קצר מאד ממעלית הסקי (שחלקן פועלות גם בקיץ). במקום דירות נופש בגדלים שונים, היכולות להתאים לזוגות ומשפחות, הכוללות מטבחון מאובזר היטב, מרפסת, טרסה ומתקני ברביקיו בגינה.
כפר הנופש טראוולנד – השוואת מחירים
 
מלון דירות אלפיין (Apartament Alpin Poiana Brasov) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם אף הוא בפויאנה ברשוב. החדרים מתאימים לזוגות ומשפחות והם ממוזגים כולם. במלון יש בר-מסעדה, בריכה ומרכז בריאות וספא.
מלון דירות אלפיין – השוואת מחירים

מלון טלפריק גרנד (Teleferic Grand Hotel) הוא מלון 4 כוכבים יפהפה, הממוקם ליד הרכבל לאתר הסקי של פויאנה בראשוב. החדרים והסוויטות מעוצבים עם הרבה עץ, ולרובם מרפסת אל הנוף. במלון מרכז ספא וכושר, בריכה מקורה, סאונות, חדר סקי, מועדון ומתקני שעשועים לילדים, 2 מסעדות, ארוחת בוקר מפנקת וצוות אדיב.
מלון טלפריק גראנד – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 

מלון מומלץ לטיולי כוכב ברומניה, פויינה בראשוב   מלון מומלץ לטיולי כוכב ברומניה, פויינה בראשוב
מלון מומלץ לטיולי כוכב ברומניה, פויינה בראשוב   מלון מומלץ לטיולי כוכב ברומניה, פויינה בראשוב
מלון מומלץ בקרפטים, רומניה   מלון מומלץ בקרפטים, רומניה
בתי מלון בעיירה פויאנה ברשוב - מיקום מצוין לטיול כוכב בהרי הקרפטים של רומניה
 
ולאד צפש מת, אולם דמותו עולה כפורחת. הספר אודות דראקולה פופולארי תמיד, וסוכני התיירות ברומניה ובעולם טורחים לעשות ככל יכולתם כדי להחיות את דמותו ולתרגם אותה למסלולי טיול, לעניין וגם לכסף.
 
מידע נוסף

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 
לקריאת כתבות נוספות של גילי
מספר צפיות: 39052
15783