אל הרי הקרפטים בחורף:
חופשת שלג ברומניה
מאת: גלעד תלם    


במרחק שעתיים וחצי טיסה בלבד, מציעה לנו רומניה חוויות נפלאות בשלג: על אופנועי שלג, מגלשי סקי (ולא, לא חייבים להיות גולשי סקי), פארק חבלים ואומגות ואפילו אבובים בשלג. כל מה שחלמתם.


מה צריך הבנאדם באמצע החורף היבש אצלנו פה בארץ? קצת שלג, קצת לבן והרבה אקשן...
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

גלישת אבובים על מדרונות הסקי (צילום: David Shankbone)
נופי חורף אלפיניים, רק שעתיים וחצי מכאן  (צילום: Clofu)
העיירה הציורית סינאיה  (צילום: jtriefen)
שומרי העצים  (צילום: גלעד תלם)
אופנועי השלג מחכים מחוץ לבקתה  (צילום: גלעד תלם)
חורף רומני - מראות קפואים  (צילום: Ray_from_LA)

טיול בחליפת סקי

אחרי טיסה של שעתיים וחצי בקירוב, נחתנו בתוך הלבן. פיסות שלג בהקו בצידי המסלול, כבר בשלב ההסעה לטרמינל, ורמזו על העתיד להגיע. נסיעה של כשעה בלבד צפונה, מביאה אותנו למרגלות רכס הקרפטים. זהו רכס ארוך (1,500 ק"מ), שצורתו דומה לפרסת סוס. אנחנו נטייל בצד הדרום-מזרחי של הרכס  אזור גבוה, מיוער ומושלג בחורף.
 
קר פה מאוד, אבל אם מתלבשים טוב (זאת אומרת בשכבות, חליפת סקי, "נושמת" ומגינה מפני רטיבות בו זמנית, ונעליים סגורות), זה כמעט לא מורגש. כשאנחנו בחוץ  מחוץ לרכב או בית המלון המחומם  אנחנו פעילים ומתחממים בעצמנו, ואת החום שמייצר הגוף חליפת הסקי שומרת. את זה יודע כל גולש סקי, וגם אתם תדעו כשתחזרו.
 

יעדים בכתבה זו: סינאיה (
A), זרנשט (B), בראשוב (C), פויאנה בראשוב (D), פארק אוונטורה (E),
ושני מקומות לינה:
 מלון שבתה קריי  |  מלון טלפריק גרנד
 

 ברירת מחדל
גלישת אבובים בשלג

בכפרים ובעיירות שמתחבאים בתוך הערוצים, לא עושים עניין מסקי. אין פה כמעט אתרים גדולים בסגנון אלפיני (אל דאגה, את האתר הגדול והרציני, עוד ננצל בהמשך). מאחורי כל מלון ולכל כפר יש רכבל קטן ופשוט, שמעלה את הגולשים למדרון קטן וחביב.
 
אנחנו מנצלים את אחד מהם, כדי לפתוח באופן רשמי את חווית האקשן והמגע הבלתי אמצעי עם השלג המפתה, וגולשים במורד באמצעות אביזר המוכר לנו היטב מחופשות הקיץ בצפון הארץ  האבוב. על המדרון המושלג נגלה שאבוב מחליק על שלג מהר בהרבה מאשר על מימי נחל הבניאס, ושזה לא פחות כיפי.
 
חורף ברומניה, אבובים בשלג
גלישת אבובים על מדרונות הסקי, מהר יותר מהבניאס...  (צילום: David Shankbone)


עיירות וכפרים ציוריים על רכס הקרפטים

אחרי שאנו מרגיעים את הדופק, ממשיכים לטפס צפונה אל לב הרכס, ועוצרים בעיירה סינאיה (Sinaia), עיירה תיירותית וציורית, השוכנת בגובה 800 מ' בהרי הקרפטים. שוקו חם מחמם את הקרביים, ואנחנו ממשיכים לעבר הכפר זרנשט (Zărnești), כפר גדול וטיפוסי לאזור טרנסילבניה, המוקף ב"פרסת" הרכסים של הקרפטים. אנחנו ממש בקצה האזור בו התפתחה האגדה על דרקולה  בעיקר ממניעים כלכליים תיירותיים, יש לומר, אבל זה כבר סיפור אחר.
חוצים את הכפר, עוברים את המרכז ואת החנויות, וגולשים לרחוב צדדי. הבתים הופכים קטנים יותר, בחצרות מתחילים להופיע בעלי חיים  פרות, כבשים, חזירים ורדרדים, וגם ערמות שחת גדולות. הכביש נעלם, ואנחנו ממשיכים על דרך מכוסה בשלג. משמאלנו נגלה רכס גבוה ומרשים, רכס פיאטרה קריולי (Piatra Craiului), שפירושו ברומנית: "רכס הכתר". קל להבין מהיכן נלקח השם המיוחד – זהו רכס מצוקי גבוה (2,238 מ'), הנראה למרחוק, עטור בתחתיתו ביער עבות. רכס פיאטרה קריולי נחשב ליפה בהרי רומניה, והוא מוגן על ידי הפארק הלאומי פיאטרה קריולי (Parcul National Piatra Craiului). בקיץ זהו יעד פופולרי למטיילים, ועכשיו, כשהכל מכוסה שמיכה עבה של שלג, הוא יפה שבעתיים.
 
חורף ברומניה, סינאיה
העיירה הציורית סינאיה, נופים מהאגדות (צילום: jtriefen)


ערב סביב העצים הבוערות באח

הדרך מתפתלת לאורך ערוץ נחל – בחלקו זורם ובחלקו קפוא. חלק מהדרך מקורה בענפי עצים גדולים, העומדים בשלכת ומכוסים בשלג רב. יש משהו מאוד מרגיע בנוף הלבן. מדי פעם בית או חווה עומדים בצד הדרך, אבל לרוב הטבע אינו מופרע על ידי האדם, למעט הדרך. אחרי כארבעים דקות, מגיעים לבית האחרון  הבקתה של לוצי (השם הרשמי: שבתה קריי Complex Turistic 7 Crai). המבנה אמנם קצת יותר גדול מבקתה שאנחנו מדמיינים, ולוצי קורא לו בכלל מלון, אבל המקום מאוד בסיסי במושגי תיירות ומצד שני ביתי ומחמם לב. 

מלון מומלץ בעיירה זרנשטי, רומניה 
מלון שבתה קריי - שאנו מכנים "הבקתה של לוצי", מצטיין באירוח ביתי ומחמם גוף ולב
(צילום: Complex Turistic 7 Crai)
 
לוצי הוא מטפס הרים ותיק מאוד וידוע בכל רומניה, ואל יקל בעינכם הדבר! הרבה רומנים אוהבים ויודעים ללכת ולטפס במסלולים אקסטרימיים בהרים, והקרפטים מאפשרים הרבה מאוד הזדמנויות לכך. בגיל 60 הוא החליט לתלות את הנעליים, ולשם כך הוא קנה את המלון, במקום הקרוי פלויול פויי (Plaiul Foii), שבתרגום חופשי מאוד נשמע כמו "העמק בו נאספים העלים"- ממש מתחת לרכס פיאטרה קריולי. ואכן, על המנורה במרכז חדר האוכל תלויות נעלי המטפסים העתיקות שלו. אל דאגה, אם היה שם ריח של גרביים, הוא כבר נעלם מזמן. במקום זה, יש ריח של עצים בוערים באח, קולות של התפצחות עצים וחום נעים שמטפס בגב.

* אם מתאימה לכם יותר לינה בבקתה פרטית, במקום גם שלוש בקתות כאלו: 
Cabana Baciu, Cabana TamasCabana Calinet

חורף ברומניה, בקתת הרים
שומרי העצים, הבית האחרון בעמק בו נאספים העלים (צילום: גלעד תלם)
 להתמכר לטעם הלחם

זה הזמן להתארגן בחדרים, הפשוטים אך מחוממים היטב, ולרדת לארוחת ערב. ה"תפריט" קצר, לא ממש לבחירה... מרק חם וטוב, לחם טרנסילבני, וגולש הונגרי או ברביקיו בסגנון רומני, הכולל כמובן גם מיצ'  הקבב הרומני המפורסם.
 
אזהרת מסע: ישנה נטייה ברורה להתמכרות לטעם הלחם! האופים הטרנסילבנים מכניסים לבצק גם קמח מתפוחי אדמה, ואופים את הלחם במעין טאבון, על אש גלויה. מכיוון שקליפת הלחם נשרפת, בסוף האפיה מכים על הלחם, עד שהקרום השרוף נשבר ומתקלף, ונותר רק לחם בעל טעם ממכר. הולך מצוין עם חצילים רומניים קלויים, דבש, ריבה, רוטב של סלט ירקות וכל תירוץ אחר...

חורף ברומניה
חורף רומני  מראות קפואים ואוכל מחמם (צילום: Ray_from_LA)

 
שיירת אופנועי שלג

בבוקר מציצים מהחלון, מוודאים שהשלג עדיין שם (והוא שם!), מתלבשים טוב, ויוצאים מהחדר. לארוחת בוקר יש כבר מעט בחירה  חביתה, חביתה עם גבינה, או חביתה עם גבינה ופסטרמה. כמובן גם ירקות, ממרחים וקפה חם. אבל העיקר עוד לפנינו  אופנועי השלג, והם כבר מחכים בחוץ, כשהמדריכים עומלים על תדלוקם וחימומם לקראת בואנו. ריח של תערובת דלק ושמן 2 פעימות, מתערבב באויר הבוקר הצח והקפוא.

לאחר טקס חלוקת הקסדות ותדריך למשתמש הטרי באופנוע שלג, עולים על הכלים. הרגליים מונחות על מדרכים מוגנים מרוח ושלג, המושב מחומם, וגם ידיות הכידון. נותנים גז עם הבוהן, הטורים של המנוע עולים והכלי מתחיל לנוע בכבדות. בהתחלה התחושות מוזרות  אין קשר ישיר בין הגז למהירות הנסיעה, זה לא ממש מסתובב כמו טוסטוס  יותר דומה לסמיטריילר עמוס...

למתבונן מהצד נראית שיירת ברווזים מתנועעת בזיגזג ובכבדות, ובסיבוב החד הראשון, עומד מיחי  המדריך הרומני, ופשוט מסובב את הכלים אחד אחד  סוג חדש של הגה כוח... אך אל דאגה, מהר מאוד משתלטים על הטכניקה לשליטה בכלי, וגם הקצב (ואיתו ההנאה ורמת האדרנלין) עולה.

חורף ברומניה, אופנועי שלג
אופנועי השלג שלנו מחכים מחוץ לבקתה לעוד יום של כיף בהרים (צילום: גלעד תלם)

 
להתחמם על אופנוע שלג

המסלול מתפתל לאורך נחל, שחלקו העליון קפוא, אך מתחת לקרח זורמים המים בשצף קצף. מורדות הוואדי מכוסים בעצי אשוח צפופים, והכל מכוסה בשלג לבן וטרי מהלילה. הדרך שנפרצה על ידי חוטבי עצים, מצופה גם היא בשלג רב. מיחי המדריך פורץ נתיב במו אופנועו, ואנחנו בעצם רוכבים בעקבותיו, כשהשלג לנו חומה מימיננו ומשמאלנו. בדרך חוצים גשרי עץ קטנים, מטפסים במעלה פלגי נחל. ככל שצוברים ניסיון ואת אמונו של מיחי, עוברים  לקטעים יותר אקסטרימיים ויותר מאתגרים לרכיבה  על השלוחות, בסלאלומים בין העצים, בשלג עמוק ובתולי יותר ועוד. מדי פעם נפתח הנוף לתצפית עוצרת נשימה על היערות מכוסי השלג העוטפים אותנו, ולעבר פסגת הפיאטרה קריולי הדרמטית, המשקיפה עלינו לאורך כל הדרך.
 
הטמפרטורה סבירה – בערך מינוס 10 מעלות צלזיוס, וזה טוב, כי זה מה שמחזיק עבורנו את השלג. אבל על האופנוע המחומם, ובלבוש מתאים, לא קר מדי. ואם קצת קר, אנחנו עוצרים להפסקות שתיה חמה, שהבאנו עמנו בתרמוסים גדולים, ואוכלים סנדוויצ'ים מהלחם הטרנסילבני הנהדר.
 
חורף ברומניה, אופנועי שלג
בלילה הכל כוסה לבן, אל דאגה – האופנוע מחומם (צילום: גלעד תלם)


טעימה של סקי למתחילים ומנוסים

לכל דבר טוב יש סוף, ואחר הצהריים אנחנו חוזרים למלון, שותים שוקו חם, מחליפים את הביגוד הקפוא, מתארגנים ויוצאים בחזרה לציביליזציה. הלילה ישנים במלון חביב בעיירת הסקי פויאנה ברשוב (Poiana Brașov אתר הסקי הגדול ביותר ברומניה.
 
מלון מומלץ בפויאנה בראשוב, רומניה
מלון טלפריק גרנד בעיירת הסקי פויאנה בראשוב - אפשר לשכור ציוד סקי
(צילום: Teleferic Grand Hotel)
 
למחרת אנו מנצלים את האתר ליום סקי, המתאים למנוסים בסקי וגם ללומדים את רזי הספורט הלבן. הציוד מותאם ומסופק במלון "שלנו", ואנו יוצאים לאתר בליווי מדריך סקי מנוסה וחביב, המדבר אנגלית ברורה ומובנת לישראלים (להבדיל מאנגלית משובחת). מי שכבר מנוסה בסקי, פשוט לוקח את כרטיס הרכבל החופשי לאותו יום ומתחיל לגלוש בקצב ובכיף שלו. הפחות בטוחים בעצמם, מקבלים את הבסיס לגלישה ואת היסודות מהמדריך, ולאחר תרגול בשטח הלימוד, מתחילים לטפס למסלולים הפשוטים והקלים יותר, ו... פשוט ליהנות. בכל פעם שמגיעים לתחתית המדרון, אפשר לעצור לקפה ומאפה באחת המסעדות, ולפוש קמעה.
לינה בעיירה פויאנה בראשוב

חורף ברומניה, פויינה בראשוב
אתר הסקי פויאנה ברשוב, נופי חורף אלפיניים רק שעתיים וחצי מכאן (צילום: Clofu

 
ערב בעיר הגדולה

אחר הצהריים ולאחר מנוחה קצרה, יורדים העירה. 15 דקות של נסיעה בכביש התמפתל ביער, והנה אנחנו בחלק העתיק של ברשוב (Brașov), עיר גדולה (250 אלף תושבים) ותוססת. האזור בו אנו נמצאים, בעיר העתיקה, נבנה על ידי הסקסונים, בני העם הגרמני שהשתקעו ברחבי טרנסילבניה במאה ה-12 ואילך, ובנו מאות כפרים וכמה ערים מרשימות.
 
ברשוב היא הדרום מזרחית מכולן. היא בנויה בצורה קלה לניווט, (היתה) מוקפת חומה, ושימרה את אופייה בצורה נפלאה. כשהיא מכוסה שלג יש לה קסם מיוחד. לתושבי ברשוב גאווה מקומית ברורה ומופגנת, וגם חביבות יחסית, כך שנעים לסייר בה, להתרשם מהכנסייה השחורה (Biserica Neagră) והבאמת גדולה, מבית הכנסת ששופץ לאחרונה, מהרחוב הכי צר באירופה (Strada sforii), או בברשוב, לפחות. אפשר גם סתם להתרווח בבית קפה מחומם וליהנות מקרם-שניט, סברינה מקושטת בדובדבן מסוכר או מקיורטוש אמיתי, שעושים על גחלים ברחוב.
עוד על בראשוב והסקסונים בכתבה: טיול "הרפתקאות" משפחתי ברומניה
 
חורף ברומניה
השלג הופך כל מקום ליפה עוד יותר (צילום: Paul Bica)


חוויה על העצים המושלגים

היום האחרון, היום בו אנו חוזרים ארצה, דורש חוויה מיוחדת, ואת זה אפשר למצוא בשפע בפארק אוונטורה (Parc Aventura). הפארק הוקם על ידי שטפן (ש' דגושה), שוויצרי חייכן וכובש לב, שמצא את אהובתו ברומניה והשתקע בברשוב. כך גם סטנדרט הבטיחות במקום, ומייד מרגישים זאת  הוא קפדני ומוצלח. מקבלים רתמה קלה ללבישה, כפפות נגד קור, ותדריך קל ופשוט להבנה, ויאללה – למסלולים!
 
בפארק ישנם מסלולים לכל הגילאים, הגדלים ורמת האדרנלין הנדרשת. לכל אתגר ומסלול יש סיומת בצורת גלישת אומגה כיפית, ומדריכים חייכניים פזורים בכל פינה כדי להדריך, לכוון ולעזור בכל צורך (שטפן מחייב כל מדריך לעבור בכל יום את המסלול השחור, הקשה מכולם, כך שהם שומרים על כושר לא רע).  אפשר להתחיל באופן הדרגתי וקל, או לקפוץ מיד למסלולים אדומים ומאתגרים. הבעיה העיקרית היא להוריד את כולם מהעצים כשמתקרבת שעת הטיסה....
 
עכשיו נותר רק לחצות את הקרפטים בדרך לשדה התעופה של בוקרשט, ולטוס לארץ, עמוסים בחוויות שהמשותף לכולן – אדרנלין ולבן של שלג צחור.
כתבה על בוקרשט
 
חורף ברומניה, סינאיה
שלג צחור מכסה את העצים בשמלה לבנה, נופים עוצרי נשימה (צילום: jtriefen)
 
 


מידע נוסף

כתבות נוספות על רומניה

לגלות את בוקרשט - מסלולי טיול בעיר וסביבתה
טיול "הרפתקאות" משפחתי ברומניה
חבל מרמורש - ארץ חרשי העץ
טרנסילבניה ודרקולה הערפד

גלעד תלם, מדרפט
 
אודות הכותב
גלעד תלם, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. במסגרת תפקידו אחראי גלעד על מספר יעדים, בהם מונטנגרו, גיאורגיה ועוד.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר