טיול "כוכב" משפחתי ברומניה:
שילוב מנצח
מאת: גלעד תלם


רומניה היא שילוב מנצח של טבע, נופים, כפרים, בהם הזמן כאילו עצר מלכת, וערים ססגוניות ומרהיבות, יחד עם אטרקציות שמצליחות לשמר את האופי הרומני המיוחד וגם להוות אטרקציה לילדים. הטיול ברומניה יחקוק בליבם של הילדים והנוער חוויה מיוחדת, שלא תישכח זמן רב.


אביא לכם כאן רגעים מהטיול, שהם רק דוגמא לחוויות הנפלאות אותן עברתי יחד עם משפחות רבות, אותן הדרכתי בטיולים משפחתיים ברומניה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

קייאקים על נהר אולט בלב טרנסילבניה  (צילום: עומר בריקמן)
מגדל השעון בעיר העתיקה של ברשוב   (צילום: עומר בריקמן)
הרחוב הכי צר באירופה, לטענת תושבי בראשוב  (צילום: benkrut, iluziaa)
הכפר מגורה - בין בראן לרכס פיאטרה קריולי  (צילום: עומר בריקמן)
ארמן פלש בסינייה קומפקטי אבל מרשים מבפנים  (צילום: עומר בריקמן)
במורד הגבעות ברכיבה מאתר הסקי של פויאנה לעיר ברשוב  (צילום: עומר בריקמן)
הכפר מויצ'ו וחלקות ב' המטפסות לרכס שמאחור  (צילום: עומר בריקמן)
דצ'יות דאסטר "רועות" בלב טרנסילבניה   (צילום: עומר בריקמן)
בדרך לכפר הצוענים הגדול - סצ'לה  (צילום: עומר בריקמן)

יעדים בכתבה: העיירה פויאנה בראשוב (A) וה"בית" שלנו מלון טלפריק גרנד,
הכפר ויסקרי (B), העיר בראשוב (C), הר טמפה (D), פארק אוונטורה (E), בראן (F), סינאיה (G)
 

הכוכב של עיירת הסקי

אחד המאפיינים החשובים בטיול עם ילדים, הוא נושא הלינה. לארוז חמש מזוודות כל בוקר לא דומה לאריזת שתי מזוודות, ולהגיע למקום לינה מוכר הרבה יותר נעים ונוסך בטחון בכולם. לכן הטיול ברומניה מתוכנן כ"טיול כוכב", כאשר כל יום יוצאים לתור יעדים במרחק שעה וחצי נסיעה לכל היותר (הרוב קרובים ממש).

ברומניה הבסיס לטיול המשפחתי הינו בעיירת הסקי המקסימה פויאנה בראשוב (Poiana Brașov), הממוקמת בהרי הקרפטים, ובקיץ היא כולה ירוקה ופורחת. 
לינה בעיירה פויאנה בראשוב

מלון מומלץ בפויאנה בראשוב, רומניה
מלון טלפריק גרנד בעיירת הסקי פויאנה בראשוב, בסיס לטיול כוכב ברומניה
(צילום: Teleferic Grand Hotel)
 

חידת הכנסייה המבוצרת

במרכז הכפר ויסקרי (Viscri), בלב חבל טרנסילבניה, אנו חונים בצל שדרת עצי ערבה רחבי צמרת, וצועדים במעלה הרחוב הראשי של הכפר, לעבר בית הספר. הבתים בנויים כשצידם הצר פונה לעבר הרחוב, ללא דלת, והכניסה היא דרך החצר, שגם היא סגורה בגדר אבן עם שערים. כך אנו צועדים בין שתי חומות צבעוניות - כל בית צבוע בצבע פסטל שונה. הרחוב מאוד נקי ומסודר, שוקת גדולה, עשויה מגזע עץ עצום שתוכו רוקן, מאפשרת לסוסים ולפרות לשתות. ליד בית הספר ששופץ לאחרונה, בו לומדים בשתי משמרות, עקב מחסור בכיתות - הצעירים בבוקר ותלמידי התיכון מהצהריים  מתחילים לטפס לעבר הגבעה. בראש הגבעה, מוקפת חומה, בנוייה כנסיה מבוצרת  ממש כך!
 
טיול משפחתי ברומניה, הכפר ויסקרי והכנסייה המבוצרת
בראש הגבעה, מוקפת חומה, בנוייה כנסיה מבוצרת (צילום: CalinStan)
 
גברת מבוגרת פותחת לנו את השער הקטן, ואנו עוברים מתחת מגדל שמירה רחב, נכנסים לחצר קטנה, המקושטת בגינה קטנה ופורחת. הכנסייה קטנה יותר ממה שהיה נדמה במבט מתחתית הגבעה. היא בעיקר גבוהה מאוד, פשוטה מאוד. בפנים ממוקם עוגב עתיק, וספסלי עץ ישנים מאוד.
 
החומה מורכבת מהרבה חדרים צמודים זה לזה, לאורך ולגובה. כל חדר שימש כמחסן מוגן לאוצרות אחת ממשפחות הכפר, והיה גם המקום אליו מתכנסים בני המשפחה בעת סכנה. בקירות הפונים אל החוץ קבועים חרכים לירי ותצפית, מהם היו מגינים בני המשפחה על גזרתם, וכך יצרו הגנה היקפית כנגד פולשים לכפר. כיום משמשים החדרים כמוזיאון, בו מוצגים המעידים ופותרים את החידה, מי היו יושבי הכפר עד ממש לא מזמן, וכיצד הם חיו.
 
מתוך כ-300 כנסיות מבוצרות שנבנו בשיטה זו ברחבי טרנסילבניה, כ-150 עדיין עומדות על תילן. שבע מהן, בהן זו של הכפר ויסקרי, הוכרו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
כתבה על מסלול טיול בטרנסילבניה

טיול עם ילדים ברומניה, הכפר ויסקרי והכנסייה המבוצרת
חומת הכנסיה המבוצרת של ויסקרי, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו (צילום: emicristea)
 

טיולי אופניים
שיטות חיזור ומלך הרחוב

בתחילת האלף השני, השתלטו נסיכים הונגריים על מרחבי טרנסילבניה, חבל ארץ היסטורי במרכזה של רומניה. מכיוון שהיו זקוקים נואשות לכוח שיחזיק ויגן על השטח החדש, וכמובן יהיה נאמן רק להם, הם הביאו למקום גרמנים, נתנו להם אדמות חקלאיות טובות, הבטיחו להם הקלות במיסים וכינו אותם – סקסונים.

הסקסונים, כמו יקים טובים, לקחו את המשימה ברצינות ובנו כפרים ועיירות ברחבי טרנסילבניה – פחות או יותר באותה שיטה. עד למלחמת העולם השנייה התגוררו בטרנסילבניה כ- 800,000 סקסוניים, אך לאחר המלחמה ועליית השלטון הקומוניסטי הלך מספרם והידלדל. לאחר הדחת צ'אושסקו ב-1989, הם נעלמו כמעט לגמרי מרומניה.
 
ביקור במוזיאון מאפשר היכרות מקרוב עם מיטה סקסונית (לא מתאימה לאנשים בגובה של יותר מ- 1.60), שיטת החיזור הסקסונית (אם אתה גבר  כדאי שתשפר את יכולת הנגרות שלך, אם את אישה  נסי למצוא בגוגל שיטות לניפוץ צמר..),  ומי היה "מלך הרחוב" (תואר שעבר באופן "דמוקרטי" בין כל הגברים, לפי המספר על הבית ברחוב).
כתבות על יעדי טיול ברומניה

עגלה רתומה לסוס, רומניה
ליפא העגלון הרומני, עגלות רתומות לסוסים מחכות לנו (צילום: גלעד תלם)

רומניה עם ילדים
סוס ועגלה עם גלגלים של דצה ישנה, המרעה הרשמי של הכפר (צילום: גלעד תלם)
 

ליפא העגלון ורועה הכפר

עגלות רתומות לסוסים, המקושטים בשנץ אדום לרעמתם, מחכות לנו עם סיום הביקור. העגלונים מזמינים אותנו לעלות ואנו מתיישבים על קרשים, המונחים על דפנות העגלה, בתור כורסאות לעת מצוא. העגלות מתחילות להתגלגל על פני הדרך, בדרכן מחוץ לכפר. בראשי מתנגן השיר על 'ליפא העגלון', והקצב נראה מתאים מאוד. גם אם יהיה פנצ'ר בדרך  אנחנו לא מודאגים. לעגלה מורכבים גלגלים של דצ'יה ישנה, כך שתמיד אפשר לפרק מדצ'יה אחרת בדרך (אם הייתי ציני, הייתי אפילו אומר שדצ'יות יש ברומניה כמו זבל...).

מחוץ לכפר, עוצרים בראש הגבעה, ליד מבנה עץ קטן, כמה גדרות ורומנים שמחייכים אלינו. הגענו למרעה הרשמי של הכפר. לכאן, לאחר הפשרת השלגים, עולה הרועה (יש רק אחד  השאר הם "עוזרי רועה"), עם כל כבשי הכפר. ביום הן מסתובבות באפרים, נהנות מעשב משובח, ו"קופצות" לחליבות במחלבה שלוש פעמים ביום. חליבת כל כבשה אורכת כ-10 שניות, ונעשית בידיים. במחלבה מכינים גבינות מחלב הצאן, ופעם ביומיים שלושה מורידים את חריצי הגבינה המוכנים לכפר ולמכירה בעיר הקרובה.
 
לעת ערב נכנסות הכבשים אל בין הגדרות לשנת הלילה. הן עומדות צפופת מאוד  כדי לשמור על חום גופן במקרה (לא נדיר) של גשם. כדי להגן עליהן מפני הדובים המסתובבים ביער, קשורים מסביב כלבי רועים עצומים, שהובאו לכאן מהקווקז. כתגבורת לכלבים... ישנים עוזרי הרועה הזוטרים במלונות (מֶלוּנות, לא בתי מלון!) – ממש כך  גם הם בקרבת העדר. במקרה של פעיות רבות מדי או היסטריות מדי, הם מתעוררים ומניסים את החמדנים.

רומניה, ויסקרי
רועי הכפר בחליבת הכבשים, עשר שניות לכל כבשה (צילום: גלעד תלם)
 

בכמה זמן מייצרים 10,000 מסמרים?

בדרך חזרה לכפר אנחנו עוצרים באחד הבתים, נכנסים לחצר ופוגשים את הנפח, עסוק בהחלפת פרסות לסוס עבודה מגושם ובריון. כשהוא מתפנה אלינו, הוא מכניס אותנו לסדנה הקטנה שלו, שם בעזרת מפוח עור עצום, בן כ-200 שנה, הוא מבעיר גחלים. דבר ראשון הוא מדליק בעזרתן סיגריה... לאחר מכן הוא מחמם חתיכת ברזל, ובדפיקות פטיש על המתכת (שנשמעות כמו קצב של סמבה) יוצר פרסה, מסמר ואפילו צלליות של אותיות.
 
פעם ביקרתי את הנפח בעיצומה של עבודה על הזמנה של 10,000 מסמרים... שלושה ימי עבודה מבוקר עד לילה ללא מנוחה! הנפח הוא צועני, אך את המפוח קיבל מהנפח הסקסוני, לפני שזה עזב בחזרה לגרמניה, ורק לאחר ששימש כמה שנים כשולייתו. רבים מהתושבים הסקסונים של הכפר ויסקרי, וכפרים אחרים בטרנסילבניה, עזבו כאמור למולדתם, וכיום הסקסונים הם מיעוט קטן מתוך 2,400 תושבי הכפר, שרובם הם צוענים.

רומניה, עבודה בשדות
עבודה בשדות הכפר, רומניה בטעם של פעם (צילום: גלית שחר)
 
לאכול תחת עץ הדובדבן

העגלות "שלנו" עוצרות ממש ליד הג'יפים, אבל אנחנו נכנסים לעוד חצר מטופחת. כאן פוגשת אותנו גרדה, תושבת הכפר ממוצא סקסוני, ובעלה הרומני, שהלך אחריה לכפר הולדתה וכאן הם ממשיכים את מסורת אבותיה. השולחנות כבר ערוכים, אבל אנחנו לא מוותרים על סיור קצר: גן הירק, בו גדלים כל הירקות שעוד מעט יעלו על צלחתנו, לול המטילות, תרנגולי ההודו, השומרים על פינת הטריטוריה שלהם בניפוח חזה וראש מאדים, החזיריה והרפת, מחסן הכלים, בו כמה מהמבוגרים שבחבורה מוצאים כלים מעברם החקלאי, וחלקה ב'  בוסתן עצי פרי בו רועים הסוסים.
 
זה הזמן לארוחת צהריים, המוגשת בחצר תחת עץ הדובדבן. הארוחה בחסות תעודת "כשרות" רשמית מטעם ארגון "Slow Food יש דבר כזה, כי האוכל שהוגש (ולא נותר ממנו כלום על השולחן) הוא כולו טבעי, על טהרת החצר, הגן והשדה הקרוב. לקינוח מניחה גרדה על השולחן צנצנות ריבה מתוצרת ביתית, בטעמים שכבר נשכחו פה - דובדבנים ותות (זה בנאלי), ורדים, פטל בר, שזיפים לבנים ועוד מעדנים, הגורמים לי לבדוק שוב ושוב ושוב את טיבן של הריבות.

רומניה, פיקניק בטיול ג'יפים
הפסקת קפה/תה/פיקניק, מהרגעים הכי יפים בטיול (צילום: גלעד תלם)
 

רומניה לחובבי הרפתקאות

אנחנו עוזבים את הכפר בדרכנו חזרה לעבר רכס הקרפטים. בדרך אנחנו חוצים עשרות כפרים דומים לויסקרי, אבל ב"טיול רומני הרפתקני משפחתי" אי אפשר לוותר גם על ערים. העיר בראשוב (Brașov) היא דוגמה מצוינת, תרתי משמע.
 
תארו לעצמכם יום שכזה: בשעת בוקר נעימה, אחרי ארוחת בוקר אנרגטית, יוצאים לחצר הגדולה ושם בוחרים זוג אופני הרים צבעוניים. אחרי הדרכה קצרה ותרגול, יוצאים בדרך עפר, שבמהרה מתכסה בצל העצים. הדרך ברובה גולשת ביער, עד למעיין שהפך מוקד עליה לרגל לתושבי בראשוב. בימי ראשון, עולה מרחבי המדשאות סביב ריח מִיטִיטֵיי (Mititei), הקבאב הרומני הידוע לטוב. מכאן ממשיכים בכביש אל רחובות העיר העתיקה של בראשוב, נכנסים בשער הסקסוני, רוכבים ברחוב Strada Sforii – הרחוב הכי צר באירופה (לפחות לטענת תושבי בראשוב), מבקרים בבית הכנסת המרכזי (והיחיד ששרד בעיר), עוברים בכיכר השעון ועוצרים במדרחוב, המשובץ בשמשיות בתי הקפה והמסעדות.
 
רומניה, טיול אופניים בבראשוב
אחרי ארוחת בוקר אנרגטית, בוחרים זוג אופני הרים צבעוניים (צילום: גלעד תלם)

טיול משפחות ברומניה, הרחוב הצר, בראשוב
הרחוב הכי צר באירופה, לפחות לטענת תושבי בראשוב  (צילום: iluziaa, Kisa Markiza)
 
כאן אנו נפרדים מהאופניים ואחרי חמש דקות הליכה, מגיעים לתחנה התחתונה של רכבל בעל קרונות קטנים. נסיעה של שתי דקות במעלה הר טמפה (Tâmpa), והליכה של עוד חמש דקות, ואנו בתצפית מרהיבה על העיר העתיקה של בראשוב ועל מרחבי דרום טרנסילבניה. התצפית ממוקמת על מרפסת, ממש בצידו של שלט ענק, המציג לראווה את שמה של העיר למרחק. הירידה חזרה ברכבל, או בדרך ספורטיבית יותר  ברגל, ביער המוצל, בין גזעי ושורשי עצים. ארבעים וחמש דקות של צעידה בשביל נוח למדי, המתעקל במורד, ואנחנו שוב בלב העיר העתיקה, מתענגים על עוגת קרמשניט בקונדיטוריה הגרמנית, לא רחוק ממגדל השעון.
בתי מלון בעיר בראשוב

תצפית על העיירה בראשוב מהר טמפה
תצפית על העיר העתיקה של בראשוב מהר טמפה  (צילום: RossHelen)

העיר העתיקה של בראשוב, טיול עם ילדים ברומניה
מגדל השעון בכיכר המרכזית בעיר העתיקה של בראשוב   (צילום: sorincolac)
 
כדי להוריד את הקלוריות המצורפות לעוגה המצויינת... אנו נוסעים לצד השני של העיר, שם ממוקם פארק החבלים הנפלא של בראשוב (Parc Aventura Brasov). אחרי הסבר פשוט על אופן החיבור לכבלי הבטיחות והתאמת רתמה נוחה, יוצאים לדרך. מקליקים את האבטחות ומתחילים לעבור בין האתגרים, לגלישות נהדרות באומגות. אחת מהן יוצאת את גבולות הפארק היישר אל לב האגם שבחוץ. רמת המסלולים והקושי משתנה ומותאמת לכל גיל ורמת אומץ-כושר. בתחילה רוב המטיילים קצת ספקניים לגבי הפעילות, אבל אחרי שלוש שעות המדריך צריך להוריד אותם כמעט בכח.
 
ממש לא רחוק משם נמצא פארק המים ה"שווה" של ברשוב (Paradisul Acvatic) – בריכות, מגלשות, סאונה, ג'קוזי, מגרשי ספורט וכל מה שצריך להוציא את טיפות האנרגיה שעוד נותרו, למי שעוד נותרו...
 
רומניה, פארק חבלים
פארק החבלים של בראשוב, בסיום צריך להוריד את הילדים בכוח... (צילום: Parc Aventura Brasov)

טיול ג'יפים ברומניה
חלקות קטנות של חקלאות מסורתית, כמותן רואים עדיין הרבה ברומניה (צילום: גלעד תלם)


מלון מומלץ למשפחות בבוקרשט

מלון אתינה סוויטס (Athina Suites Hotel) ממוקם 5 דקות הליכה ממרכז בוקרשט, ומציע סוויטות יפהפיות עם 1-2 חדרי שינה, מטבח קטן, פינת אוכל, סלון ומרפסת. במסעדת המלון ניתן לאכול ארוחת בוקר וערב, ובדלפק הקבלה ישמחו לסייע בכל עניין ולעזור בארגון סיור בעיר.
 
מלון דירות בבוקרשט, רומניה
מלון אתינה סוויטס - מתאים במיוחד למשפחות ולשומרי כשרות


מידע נוסף

כתבות נוספות על רומניה

מסלול טיול בטרנסילבניה
חבל מרמורש - ארץ חרשי העץ
לגלות את בוקרשט - מסלולי טיול בעיר וסביבתה

גלעד תלם, מדרפט
 
אודות הכותב
גלעד תלם, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. במסגרת תפקידו אחראי גלעד על מספר יעדים, בהם מונטנגרו, גיאורגיה ועוד.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר