יש דובים ויש יער:
טיול משפחתי ברומניה
מאת: נורית פרח


הסימנים נראו בבירור. עקבות טריים בבוץ. התחושה המצמררת שעיניים עוקבות אחריך מתוך היער. שלטי אזהרה עם ציור של דוב. ואז, כשעצרנו בנקודת תצפית, קרא אחד מנכדינו: "סבא! הנה דוב!", וזה ענה לו בספקנות: "אולי תיכף תגיד: הנה פיל..."


האם היה שם דוב, או אולי תעתוע כלשהו? על כך בשורות הבאות. אך מעבר לסיפורי הדובים, יהיו כאן גם אטרקציות נוספות לטיול משפחתי נפלא ברומניה.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מעבר לסיפורי הדובים, אטרקציות לטיול משפחתי נפלא ברומניה  (צילום: Vlad Iorga)
זוג עיניים מציצות מהיער  (צילום: נורית פרח)
מלחמת הדובים  (צילום: נורית פרח)
סלע הסבתא  (צילום: דוד פרח)
מפלים על כביש טראנספגרשן  (צילום: נורית פרח)
העיר היפה סיביו  (צילום: נורית פרח)
סלע הספינקס  (צילום: נורית פרח)
נופים כפריים  (צילום: נורית פרח)
חקלאים מעבדים את השדה (צילום: נורית פרח)
אכן, למרבה התדהמה, במרחק נגיעה ישב דוב והתבונן במטיילים, שלא הבחינו בו. הנכד בר המזל היה היחיד שהספיק לצלם את הדוב, בטרם נעלם אל מעבה היער, והנה התמונה.
 
צפייה בדובים ברומניה
אכן, דוב! הנכד הספיק לצלם לפני שנעלם אל מעבה היער (צילום: בר פרח)
 

מדוע רומניה לטיול משפחתי?

חיפשנו יעד קרוב, מזג אוויר טוב, נופים יפים, טבע עשיר, ערים עתיקות, אוכל טוב ולא יקר. רומניה, אנחנו בדרך. למרות שהמרחקים אינם גדולים, בחרתי לתכנן מסלול מעגלי, עם לינה במספר בתי מלון. לאחר הנחיתה בבוקרשט, בחום של 38 מעלות, ברחנו להרי הקרפטים הקרירים.
כתבה על טיול כוכב משפחתי ברומניה  |  כתבה על בוקרשט
 
ברומניה מלונות ספא רבים, המציעים לצד הלינה גם בילוי נהדר, שיכול להתאים לילדים ומבוגרים כאחד. כזה הוא אתר הנופש בלוואניוס (Balvanyos Resort), בו יש ספא נהדר, הכולל בריכות זרמים חמות, חדרי מלח ובריכות מים מינרלים, מתנת הטבע המקומי. המלון ממוקם למרגלות אתר סקי, בין אגמים ציוריים, נביעות חמות ויערות עבותים, בהם חיים גם לא מעט דובים.

מלון ספא מומלץ ברומניה
אתר הנופש בלוואניוס  ספא נהדר והרבה דובים ביערות סביב (Balvanyos Resort)


אגם סנט אן (A) שלידו נמצא מסתור הצפייה בדובים, יעדי טיול נוספים ברומניה המתוארים בכתבה, ובתי המלון לאורך המסלול:

אתר הנופש בלוואניוס | מלון טלפריק גרנד |  מלון לאקו רוסו |  מלון אנסאנה בראדט | מלון הילטון סיביו | מלון פוסאדה וידרארו 
להגדלה לחצו בפינה העליונה של המפה


 ברירת מחדל
 

המפגש עם "רועה הדובים"...

אוכלוסיית הדובים החומים ברומניה היא מהגדולות באירופה, בזכות חוקים קפדניים להגנתם. המקומיים סובלים מהם לא מעט, שכן בלילות הם תרים אחר מזון ועלולים להיכנס לכפרים, אך לתיירים זו חוויה. בהרי הקרפטים מספר מחסות מסתור, מהם ניתן לצפות בדובים במקומות המחייה הטבעיים שלהם, בדרך כלל בקרבת תחנות האכלה, בהן מביאים להם תגבורת של מזון (רק מעט, על מנת שלא יהפכו לעצלים ויאבדו את היכולות הטבעיות).
 
קבענו פגישה לשעה שש בערב עם יאנוס (Szin János), אשר בבעלותו מסתור ביער הסמוך, ליד אגם סנט אן (Lake Saint Ann). יאנוס וחברו הגיעו עם נשק, והסיעו אותנו בדרכי עפר אל מסתור בקרחת יער.
 
סיפורו של יאנוס, שהיה איש עסקים מצליח, מעורר השראה. בגיל 34 התגלה אצלו גידול במוח, שחייב אותו לפסק זמן מעיסוקיו. הוא הפנה בקשה אל האל ונדר את כל הונו תמורת בריאות טובה. לדבריו, העסקה עם האל התממשה  בריאותו טובה אך הונו הפך לזיכרון העבר. יחד עם שותפו בנסה מאתה (Bence Máté), צלם טבע ידוע ומעותר פרסים, הוא הקים את המסתור. הוא חי חיים פשוטים ומאושרים ומגדיר את עצמו "רועה דובים"...

צפייה בדובים ברומניה
בשעות בין הערביים יוצאים הדובים לחפש מזון (צילום: נורית פרח)
 

מלחמת הדובים

במסתור, המיועד ל- 20 איש, מוצבים ספסלים אל מול חלון זכוכית חד-צידי. ישבנו במצלמות שלופות וחיכינו. שעה חלפה, האור החל להיעלם, גשם ירד, שועל קטן הופיע לרגע ונעלם, אך לא דובים וכן יער. לאחר שעה, בקול מאוכזב, ביקשתי מיאנוס שיחזיר אותנו לרכבים, אך הוא ביקש שנמתין עוד קמעה.
 
לפתע הגיח מהיער דוב והתייצב כ-5 מ' מולנו. נשימתנו נעתקה. אחריו הגיעה גם אמא דובה עם דובי ג'וניור, והחלו לנשנש גרגירי תירס שפוזרו על ידי מארחינו. קשה לתאר את התרגשות הילדים והנכדים, שכבר לא האמינו שיזכו לראות ולצלם דובים בטבע, ועוד כל כך מקרוב.
 
בהמשך פרץ סכסוך משפחתי אלים, בין שני דובים בוגרים, בעוד ג'וניור מריע להם כשהוא עומד על שתי רגליו האחוריות. לא קל לצלם במצב של תאורה חלשה, תנועה מהירה, וגשם שוטף, אך לא עמדתי בפיתוי וצילמתי חרף התנאים הקשים.
כתבה על פארק הדובים בבולגריה


סרטון קצר שצולם מהמסתור  הקרב בין שני הדובים וההתפייסות בעקבותיו (צילום: משפחת פרח)
 
 

הטירות של רומניה

באזור בראשוב (Brasov) התמקמנו במלון המעולה טלפריק גרנד הוטל (Teleferic Grand Hotel) בעיירת הסקי פויאנה בראשוב (Poiana Brasov), בסיס מעולה לטיולי כוכב באזור. חובבי הטירות והמבצרים יוכלו לבלות כאן שבועות, אנחנו בחרנו לפקוד שניים.

מלון מומלץ בקרפטים, רומניה
מלון טלפריק גרנד בעיירה פויאנה ברשוב, בסיס מצוין לטיול בהרי הקרפטים (Teleferic Grand Hotel)

 
המפורסמת בהם, טירת בראן, ידועה בכינוי הטירה של דרקולה ונמצאת בעיירה בראן (Bran). היא מיוחסת לרוזן "ולאד המשפד", אשר כינויו מרמז על גורל אויביו. דמותו הספרותית מבוססת על דמות היסטורית ידועה לשמצה  ולאד השלישי, שכונה "ולאד דראקולה", אך שלא כמו בסיפור, לא היה לו כל קשר לערפדים. יודעי דבר מספרים שהוא שהה בטירה יומיים בלבד, ועדיין רבים משלמים דמי כניסה גבוהים, ונדחפים עם אלפי תיירים, בין דוכני מזכרות ומאכלים מקומיים (לדעתי אפשר לוותר על הטירה הזו).
כתבה על טיול ברומניה בעקבות דרקולה
 
לעומת זאת, נהנינו מאד לשוטט ברחבי מבצר ראשנוב (Râșnov Fortress), הממוקם בראש צוק וחולש על נוף יפה. החומה והצריחים הוסיפו אווירת מסתורין, והטיפוס אליו רק הוסיף לחוויה. המבצר שנבנה במאה ה- 12 על ידי האבירים הטבטונים, במטרה להגן על הישובים סביבו, השתמר להפליא וגם שופץ.
לינה בעיירה פויאנה בראשוב

צפייה בדובים ברומניה
מבצר ראשנוב, החומה והצריחים מוסיפים אווירת מסתורין  (צילום: נורית פרח)
 

הקניונים של רומניה – כולם בחינם!

רומניה משופעת באתרי טבע נהדרים, ובהם כמה קניונים מרשימים שחצבו הנהרות בסלע הגיר. הדרך אל אחד היפים שבהם  קניון דמבוביצ'וארה (Dâmbovicioara Gorge), מתפתלת בתוך גלויות נוף אלפיני, פסגות מזדקרות ועמקים ירוקים, מנוקדים בכפרים ציוריים. קניון "דמבו", כפי שכינינו אותו, נמצא ליד עיירה באותו שם. לאורך 8 ק"מ חצב הנהר קירות זקופים, המגיעים עד לגובה 200 מ'. בהחלט מקום ששווה לטייל בו ולספוג את כל היופי הזה.
 
מערת דמבוביצ'וארה (Dambovicioara Cave), במרחק כ- 2 ק"מ מהכפר, היא מערת נטיפים קטנה וחביבה (כדאי לוודא שהיא פתוחה בזמן הגעתכם). טיילנו ברגל למרגלות הצוקים התלולים ונהנינו ממראה המדרונות המשתפלים, מכוסים מרבדי דשא ובתים ציוריים.

קניון דמבוביצ'וארה ברומניה
קניון דמבוביצ'וארה שקירותיו מגיעים לגובה 200 מטר  (צילום: נורית פרח)
 
 

סלע הסבתא והספינקס

במרומי הקרפטים, על רכס הרי בוצ'ג' (Bucegi), אזור של סלעים בשלל צורות, שנוצרו בתהליכי שחיקה של הרוח והגשם. שניים מהם זכו לשמות  סלע הסבתא (Babele) ולא הרחק ממנו סלע הספינקס (Sphinx). ניתן להגיע אליהם ברכבל מהעיירה בושטני (Bușteni), אך תורים ארוכים מאד לרכבל, שכנעו אותנו לבחור בדרך חלופית.
 
הדרך חולפת בין הרים ויערות, נופים מרשימים, וגם לא מעט פרות שחלקו עמנו את הכביש. היא עוברת בעיירה סינאיה (Sinaia) ולחופי אגם בלבוצ'י (Bolboci Lake), אגם מלאכותי, מוקף הרים מיוערים, שבקצהו סכר מרשים.
 
חלק מהפסגות באזור משמשות בחורף אתרי סקי, ובקיץ מתמקמים מטיילים רבים באכסניות קטנות, כבסיס לטרקים. הדרך מתפתלת ונושקת לאגם ולמפרציו הציוריים, ותוך חצי שעה נוספת מגיעה אל בסיס הרכבל, המוביל לסלעי הסבתות והספינקס מצידם האחורי. מכאן אין תור והמחיר פחות מחצי.

סלע הסבתא (Babele) ולא הרחק ממנו סלע הספינקס
סלע הסבתא, הפעילו את הדמיון...  (צילום: נורית פרח)
 

מדוע (או האם) האגם אדום?

אחד מאתרי הטבע המרהיבים ברומניה הוא קניון ביקאז' (Bicaz Gorge), המתפתל לאורך 8 ק"מ, בין האגם האדום (Lacu Roșu) והאגם המלאכותי – אגם ביקאז' (Lake Bicaz). לאורך הדרך מפרצי חניה רבים, שנכבשו, איך לא, על ידי מסעדות, דוכני מזכרות והמאפה הטרנסילבני הנפלא קיורטוש. מומלץ לעצור, להתרשם מהצוקים, המפלים והנהר הזורם למרגלותיכם. סכר ביקאז', אחד הפרויקטים המגלומנים של נשיא רומניה לשעבר צ'אוצ'סקו, יצר אגם גדול ומפורץ, שמימיו משמשים לתפעול תחנת כוח הידרואלקטרית, והוא מוקף יערות ופסגות גבוהות ומחודדות.
 
הדרך לאגם האדום חולפת באזורים כפריים, בין שדות תירס. באביב מקננות בראש עמודי החשמל חסידות, שגוזליהן המתוקים מתאמנים לקראת "עוף גוזל". על אף האגדה המספרת שלפני שנים התמוטט צלע הר וקבר תחתיו משפחה שטיילה במקום, ומכאן שמו של האגם, שכרנו סירות משוטים. ההסבר המדעי מדבר על מינרלים שמעניקים לו צבע אדום, וההסבר שלי – האגם בכלל לא אדום...
 
התמקמנו ליד האגם, במלון קטן נחמד ולא יקר – מלון לאקו רוסו (Hotel Lacu Rosu). המלון מתאים למשפחות, יש בו מסעדה טובה ובימים יפים ניתן לסעוד על הטרסה וליהנות מנוף קסום.

מלון ספא מומלץ ברומניה
מלון לאקו רוסו  לחופי האגם האדום, שהוא בכלל לא אדום... (Hotel Lacu Rosu)

חסידות ברומניה
"עוף גוזל" של חסידה, אימונים לקראת הרגע הגדול... (צילום: נורית פרח)
 

אגם הדוב ומערת המלח

אגם נוסף בעל שם מעורר דמיון, הוא אגם הדוב (Lake Ursu), על שום צורתו המזכירה שטיח של פרוות דוב. הוא נחשב לאגם ההליותרמי הגדול בעולם, כאשר מים מתוקים בשכבה העליונה, יוצרים שכבת בידוד למים המלוחים החמים. אכן, התחושה מוזרה כשחשים את הבדלי הטמפרטורות, וכאשר צוללים מגיעים לטמפרטורות חמות ולא נעימות, אך האגם מבטיח מרפא לשורה ארוכה של מחלות וסתם רוגע לכולם. היער מגיע עד שפת האגם, למרות המליחות הגבוהה, הודות לאדמה הוולקנית הפורייה.
 
מלון הספא אנסאנה בראדט (Ensana Bradet) שלחופי האגם, הוא מלון 4 כוכבים, המציע בריכה, מתקני ספא וגישה חופשית לאגם. מומלץ לקחת חדר עם נוף לאגם!
 
לא הרחק נמצא אתר מרפא נוסף – מכרה המלח פאריד (Salina Praid), אליו מגיעים בהסעה מיוחדת. במעמקי הר המלח נחצבו אולמות גבוהים, וכיום יש בהם פארקי שעשועים, מסעדות, כנסייה, פסלים וציורים – הכל ממלח. אפילו השוקולד שקנינו מנוקד בגרגירי מלח וטעים להפליא.
לינה באזור אגם הדוב

מלון ספא מומלץ ברומניה
מלון הספא אנסאנה בראדט
  בחלק מהחדרים ניתן להשקיף לעבר אגם הדוב (Ensana Bradet)

אגם הדוב ברומניה
אגם הדוב, למי שמתגעגע לדובים... (צילום: אורן פרח)
 

הערים העתיקות והאזור הכפרי שבינהן

מומלץ לבקר גם במרכז העתיק של העיירה סיגישוארה (Sighișoara) והעיר סיביו (Sibiu). הנסיעה דרך אזורים כפריים, וכדאי לעצור ולהתבונן בחיי המקומיים. כשעצרנו לצלם, חייכה אליי גברת ועשתה סימן ידידותי מזמין. נגשתי אליה וניהלנו שיחה בשפת הסימנים. היא הסבירה בפנטומימה ומילים בודדות באנגלית, ששמה מריה ויש לה 3 ילדים, היא ובעלה חקלאים, אך לאכזבתה הבן הגדול מעדיף לחיות בבוקרשט ולא מסייע בעבודת השדה.
בתי מלון בעיירה סיגישוארה  |  בתי מלון בעיר סיביו
 
העיר העתיקה של סיביו מוקפת חומה ומגדלי תצפית. הכיכר המרכזית נעימה לבילוי קצר, כוס קפה והתבוננות באנשים הגודשים אותה ובמבנים העתיקים סביב. על גשר השקרים (Bridge of lies) מצהירים האוהבים זה לזו אהבת נצח, וכעדות תולים מנעול. האגדה מספרת שאם משקרים, משמיע הגשר קולות מוזרים, כעומד להתמוטט, וכך נבחנות כוונותיו של מציע הנישואים.
 
ליד סיביו נמצא המוזיאון הפתוח אסטרה (ASTRA National Museum), בו רוכזו מבנים מתקופות שונות, המאפיינים את רומניה. בסמוך אליו אני ממליצה על מלון הילטון סיביו (Hilton Sibiu), מלון 5 כוכבים מפנק, עם ספא מעולה ובריכות זרמים חמות העומדות לרשות האורחים.
 
המלצה על מלון בסיביו
מלון הילטון סיביו  עוד מלון ספא מצוין, הפעם בעיר היפה סיביו (Hilton Sibiu)

סיביו ברומניה
העיר העתיקה של סיביו, נעים לשבת לכוס קפה (צילום: נורית פרח)
 

הדרך הגבוהה  - הדובדבן שבקצפת

דרך טראנספגרשן (Transfăgărășan) על כביש DN7C, חוצה את חלקו הדרומי של רכס הרי הקרפטים, מהעיר סיביו לעבר העיר פיטשט (Pitești). היא נחשבת לדרך היפה ביותר ברומניה ולכביש השני בגובהו במדינה.
 
הכביש מתפתל לאורך 90 ק"מ, בין פסגות מכוסות יערות עבותים, תוך שהוא עובר לצדי אגם בלאה (Bâlea Lake), שמימיו צלולים להפליא וההשתקפויות בו ממכרות. הקדשנו לדרך יומיים, שכללו עצירות בפינות טבע מקסימות, טיול רגלי בשבילים, אל מפלים יפים שיוצר השלג הנמס ונקודות תצפית יפות.
 
כביש טראנספגרשן,אגם בלאה, רומניה
השתקפות מרהיבה באגם בלאה, מפניני הטבע של דרך טראנספגרשן (צילום: נורית פרח)
 
את הלילה האחרון בחרנו לבלות במלון פוסאדה וידרארו  (Hotel Posada Vidraru), מלון ספא ברמת 4 כוכבים לחופי אגם וידרארו (Lake Vidraru), שם ציפה לנו המפגש המפתיע עם הדוב, עליו סופר בתחילת הכתבה.
 
מלון מומלץ באגם וידרארו, רומניה
מלון פוסאדה וידרארו
 לחופי אגם וידרארו, סגירת מעגל עם הדוב מתחילת הכתבה

אגם וידרארו, רומניה
אגם וידרארו, אגם מלאכותי עם סכר מרשים ביותר
בתחתית התמונה מלון פוסאדה וידרארו   (Hotel Posada Vidraru)
 
 
רומניה הפתיעה אותנו בנופיה האלפיניים, במגוון החי והצומח, באנשים החביבים ובמחירים הזולים. נוסחה מנצחת לטיול משפחתי מוצלח.
 

מידע נוסף

השכרת רכב ברומניה
בתי מלון ברומניה
בתי מלון באזור בראשוב

כתבות נוספות

העיר טימישוראה: הפנינה של מערב רומניה
טיול כוכב משפחתי ברומניה
מסלול טיול בטרנסילבניה
לגלות את בוקרשט - מסלולי טיול בעיר וסביבתה

נורית פרח
 
אודות הכותבת
נורית פרח משלבת במסעותיה שלושה תחביבים: טיולים, צילום וכתיבה. אוהבת ומתעדת בעלי חיים, תופעות טבע, ואנשים. צללה עם לווייתנים לבנים בצפון קנדה, טיפסה אל גורילות ההרים באוגנדה, השתעשעה עם דובי הקוטב במפרץ הדסון, טיילה בין דובי גריזלי באלסקה ועוד. עורכת תערוכות צילום וכותבת עבור מספר מגזינים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר