לא רק דרקולה:
מסלול טיול בטרנסילבניה
מאת: אבי בלום


שמו של חבל טרנסילבניה אשר במערב רומניה הולך לפניו כמולדתו של הרוזן-ערפד דרקולה. לא מעט אתרים באזור זה קושרים את עצמם לדמות המאיימת, בניסיון למשוך אליהם עוד ועוד תיירים צמאי אגדות ומיתוסים על ערפדים ונסיכים.


אבל לטרנסילבניה יש חלקים אחרים, יפהפיים ומרתקים, שנותרים לעתים הרחק מאור הזרקורים ומהמוני התיירים, ואליהם נצא בכתבה זו.
 
סיגישוארה, טרנסילבניה, רומניה
העיר סיגישוארה - אחת משבע ערים סקסוניות בטרנסילבניה, שהצליחה לשמור על אווירה ימי-ביניימית  (צילום: CC Pilat666)

אזור טרנסילבניה על מפת רומניה
חבל טרנסילבניה (בצהוב) על מפת רומניה, כולל גם את 
החבלים ההיסטוריים:
חבל מרמורש, חבל קרישאנה וחבל באנאט, שבירתו היא טימישוארה  (מקור: RomaniaTourism)
 

טיול ברומניה הכפרית

חלקה הדרום-מזרחי של טרנסילבניה (Transylvania), המיושב בכפרים שהוקמו על ידי מתישבים סקסונים, וחלקה הצפון-מערבי, רכס אפוסן (Aspueni), היו עד לאחרונה בבחינת ארץ לא נודעת עבור מטיילים, בעיקר בשל הדרכים הצרות והמשובשות המחברות בין היישובים. כיום הם נפתחים לאיטם אל העולם ופותחים צוהר לרומניה הכפרית, הלא-מוכרת.

ביישובים רבים באזור זה חיים המקומיים כמו לפני 200 שנה. הם חורשים וקוצרים את שדותיהם בכלים עתיקים, מעבירים תבואה ממקום למקום בעגלות עץ רתומות לסוסים או לשוורים, עוטים לבוש כפרי ופשוט ביומיום ובגדים עם רקמה צבעונית בימי חג ומועד, ממש כמו מיטב המחלצות של חלוצי היישוב שלנו, בעודם רוקדים הורה סביב המדורה. 

 
טירת ראשנוב (ראסנוב), רומניה
נופים כפריים בטרנסילבניה, לצאת מחוץ למסלול התיירות העמוס (צילום: הילה טישלר)
 

 ברירת מחדלמסלול לרכב שטח ומסלול לרכב רגיל

במסלול עליו אמליץ כאן מומלץ לטייל באחת משתי דרכים:
1. רכב שטח – מסלול מעגלי, שיתחיל ויסתיים בבוקרשט (Bucharest). רוב הסוכנויות המשכירות רכב מסוג זה ידרשו להחזירו לאותה נקודה.
2. רכב שכור רגיל  מסלול שיתחיל בבוקרשט ויסתיים בקלוז' נפוקה (Cluj Napoca), שבצפון-מערב טרנסילבניה, ממנה יש טיסות ישירות לישראל.
השכרת רכב ברומניה
 

יעדים לביקור במסלול טיול בבטרנסילבניה, לפי סדר הופעתם בכתבה, ובתי מלון מומלצים לאורך המסלול:
מלון טלפריק גרנד | מלון דירות סילבר מאונטיין - אנה | מלון טרנסילבניאן אין | מלון סנטרל פארק סיגישוארה | מלון דאבלטרי קלוז
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

ארץ הסקסונים – הגרמנים שבאו להגן

מה לרומניה ולרועים ועובדי אדמה מאזור סקסוניה שבגרמניה? אינטרסים כמובן. מלכי הונגריה, ששלטו באזור במאה ה-12, רצו להגן עליו מפני הפלישות החוזרות ונשנות של המונגולים ולאחר מכן של העות'מאנים. הפתרון נמצא בפנייה אל איכרים סקסונים שיבואו ליישב חלקות אדמה פוריות בדרום טרנסילבניה, וישמשו מכשול בפני הפולשים ממזרח. אליהם הצטרפו אבירים טבטונים (גם הם ממוצא גרמני), שחזרו ממסעות הצלב בארץ ישראל ובסביבותיה. יחד הם הקימו בטרנסילבניה יותר ממאתיים ערים וכפרים, וכן כנסיות-מבצר להגנה. 

את הכפרים הסקסוניים קל לזהות לפי חזיתות הבתים המעוטרות, הנישאות לגובה של שלושה מטר, מחוברות זו לזו כדי להגן על יושבי הבתים מפני אויבים.
 
סקסונים, רומניה
בנייה סקסונית בעיר סיגישוארה, הבתים צמודים זה לזה לצורך הגנה (צילום: CC Alex Berger)
 

מסלול טיול בארץ הסקסונים

נקודת התחלה נוחה לסיור בכפרים הסקסוניים היא העיר ראשנוב (Râşnov) הנמצאת מדרום-מערב לבראשוב (Brasov). כאן נמצאת מצודת ראשנוב הציורית והעתיקה, המשקיפה אל המדרונות הצפוניים של הרי הקרפטים (Carpatii). זהו אחד המקומות האחרונים באירופה שעוד אפשר לצפות בהם בדובים חומים.

טירת ראשנוב (ראסנוב), רומניה
טירת ראשנוב, משקיפה על מדרונות הרי הקרפטים (צילום: הילה טישלר)

 
מדרום-מערב לראשנוב, באזור המאופיין במדרונות ירוקים, המזכירים את נופיהן ההרריים של אוסטריה ושוויץ, נמצאים הכפרים בראן (Bran) ומואייצ'יו (Moieciu), המשתבחים בבתי מלון משפחתיים מהיפים ברומניה. המקומיים מציעים אירוח חם ולבבי בבתים הכפריים או בבקתות עץ שנבנו בחצרות. האירוח כולל ארוחות נהדרות של מיטב האוכל הכפרי הרומני, והכל במחירים נמוכים. מומלץ להישאר ללון באחד המקומות הללו בלילה הראשון של הטיול. 
לינה בכפר בראן  |  לינה בכפר מואייצ'יו

המלצה על מלון בהרי הקררפטים, רומניה
מדרונות ירוקים המזכירים את אוסטריה ושוויץ.
הנוף הנשקף ממרפסת המלון המשפחתי המקסים טרנסילבניאן אין
 שליד הכפר בראן (Transylvanian Inn)

 
מהכפר בראן, בו נמצא המבצר הידוע בכינויו טירת דרקולה, ניסע דרך העיירה זרנשט (Zarnesti), צפונה אל עמק נהר אולט (Olt) בכביש A73, ונבוא בשעריהם של הכפרים הסקסוניים הפזורים באזור. במהלך המאה העשרים ננטשו כמעט כל הכפרים בכמה שלבים. אחד השלבים התחולל במלחמת העולם השנייה, כשרוסיה השתלטה על האזור והגלתה לסיביר חלק ניכר מהתושבים ששמרו אמונים לגרמניה מולדתם. סקסונים נוספים עזבו לגרמניה המערבית בשנות השבעים, כחלק מהסכם שזו חתמה עם צ'אושסקו. בכפרים הנטושים התיישבו עם הזמן תושבים רומנים, ואת שוליהם ניסה צ'אושסקו ליישב בצוענים נוודים, אך רוב הכפרים נותרו בעיזבונם, כעדות מרתקת, אילמת אך מוחשית, לעולם שנעלם.
טירת ראשנוב (ראסנוב), רומניה
המבצר הידוע בכינוי טירת דרקולה בכפר בראן, בו מומלץ ללון בתחילת במסלול (צילום: הילה טישלר)
 

כנסיות המבצר הסקסוניות

את נהר אולט נחצה מצפון לעיר פָגָרַש (Făgăraş) ונגיע לאזור של גבעות נמוכות מיוערות ודרכים צרות. איילים אצילים חוצים מפעם לפעם את הדרכים, לצד עגלות עץ רתומות לשוורים, הנושאות מטען עצים כבד.
 
נמשיך צפונה, דרך כפרים חרבים, שעדיין מסגירים את עברם הציורי  שוארש (Șoarș), ברקוט (Bărcuț), רטיש (Retiș) וברדן (Brădeni‏), אל כנסיות-המבצר הסקסוניות המצויות ברבים מהם. הכנסיות שימשו כמובן לתפילה, אך גם להתגוננות מפני האויב, ומשום כך נבנו במקום הגבוה ביותר בכפר והוקפו בחומה או שתיים, עם חרכי ירי וצריחים. מכמה מהן נישאים אפילו מגדלי שמירה פנימיים, מעוצבים בסגנון גותי ומחודד, כדרך הכנסיות. ארגון אונסק"ו הכיר בחשיבותן של כנסיות-המבצר הללו, ועשרות מהן זוכות כיום לסיוע בשימור מטעמו.
לינה בעיר פגרש  |  כתבה על טרק לרכס פגרש

כנסייה מבוצרת, רומניה
כנסייה מבוצרת בכפר ברדן, מאפיינת את הכפרים המבוצרים של טרנסילבניה (צילום: CC Márton Ildikó)
 

מגיני הדוד של סיגישוארה

בין הכפרים יקובן (Iacobeni) וקריש (Criș) מקשרת דרך יפה (יש לבדוק את מצב הדרך לרכבים רגילים), העוברת ביער מרהיב של עצים רחבי עלים. היא מומלצת בעיקר בסתיו, כשהשלכת מעטרת אותה בצבעי אדום וזהב. אפשר גם להמשיך ישירות מהכפר ברדן לכפר ביירטן (Biertan), לביקור בכנסיית-המבצר הגדולה שבמרכזו – מקום מושבו של הבישוף המחוזי. כאן, בין האלונים הרחבים בחצר הכנסייה, אפשר להאזין לנגינת עוגב או לעלות במדרגות העץ (שלא הוחלפו מיום שנבנו לפני כ- 500 שנה) אל חדר האוצר המוגן במנעול עתיק מכני וכבד. מתחת לכנסייה יש מסעדה אותנטית המשמרת בחזיתותיה הצבועות את הצביון הימי-ביניימי של הכפר, וכדאי לאכול בה ארוחת צהריים.
 
את הביקור בכפרים הסקסוניים אפשר לסיים בלינה בעיר סיגישוארה (Sighisoara), אחת משבע הערים הסקסוניות, שהצליחה לשמור על אווירת מסתורין ימי-ביניימית. על החומות העתיקות מתנוססים תשעה מגדלים מרשימים שהיו שייכים לגילדות (איגודי סוחרים ובעלי מלאכה בימי הביניים), מגדל שעון ענק, בו משובצים מגיני דוד, תרומת הקהילה היהודית, וכנסיית המנזר הדומיניקני שהוסבה ב-1566 לכנסייה הלותרנית הראשית של הסקסונים.

מכאן אפשר לשוב לבוקרשט דרך סיביו (Sibiu) או להמשיך לעבר רכס אפוסן.
 
סיגישוארה, רומניה
סיגישוארה, אחת משבע הערים הסקסוניות שהצליחה לשמור על אווירת מסתורין ימי-ביניימית (צילום: CC Pedro)


המלצה על מלון בעיר סיגישוארה

מלון סנטרל פארק סיגישוארה (Hotel Central Park Sighisoara) ממוקם במרכז העיר, במרחק הליכה קצר מהמבצר ומשאר אתרי העיר העתיקה. החדרים מרווחים והסוויטות מפנקות, וכולם ממוזגים ובמחיר נוח מאד. במלון גם מסעדה עם מטבח רומני ובינלאומי, בר יין, גן קיץ וטרקלין עם בית קפה.


כפרי הקיץ על רכס הרי אפוסן

את חבל טרנסילבניה "סוגר" ממערב רכס הרי אפוסן (Aspueni), ודומה כי אין עוד אזור ברומניה המקדם את פני מבקריו במגוון כה עשיר של נופים ואתרים, מראות וקולות. הרכס הוא שלוחה צפונית של הרי הקרפטים, ואף שאינו גבוה במיוחד, הוא מבודד מאוד ולא עוברות בו דרכים ראשיות. בצידו המערבי, המקבל מי גשם רבים, גדלים יערות אשוח עבותים, הנוגעים באגמים חלקים כראי. צידו המזרחי של הרכס מאופיין באזורים יבשים יותר, פחות אירופיים-למראה ועטויי צמחייה של ורדניים ועצי צפצפה. בסתיו הצבעים באזור זה יפהפיים, וגווני אדמדם-בורדו וזהוב משתלבים בירוק של האחו ומענגים כל עין.
 
האוכלוסייה הכפרית המקומית, ותיקה ומנהלת אורח חיים שלא השתנה זה מאות שנים. המקומיים מתגוררים בדרך כלל בכפרים, אך לעת קיץ הם אורזים את חפציהם ועוברים לקוליבות, כפרי קיץ, כדי לרעות את עדריהם ולחטוב עצים. בתי הקוליבות הקטנים בנויים מעץ, ורק בשנים האחרונות הם חוברו לחשמל.
 
את הטיול באפוסן כדאי להתחיל מקניון טורדה (Turda Gorge) ליד העיר טורדה, כ- 140 קילומטר מצפון-מערב לסיגישוארה. בקניון, המוקף צוקים זקופים, מתקיים מפגש שאין עוד כמותו במזרח אירופה, בין כמה סוגי אקלים. תנאים אלה מאפשרים לצמחים ולבעלי חיים מצפון אירופה להתקיים, בצד מינים מדרומה ואף מאזור הים התיכון. זהו גם מקום נפלא לחלץ בו עצמות בהליכה קלה של שעה לכל כיוון, על שביל בנוי היטב, להקשיב לזרימת המים ולצפות בנשרים הדואים מעל למצוקים.

קניון טורדה, רומניה
קניון טורדה, מקום נפלא לחלץ בו עצמות בהליכה קלה של שעה לכל כיוון (צילום: CC Markolaci)
ההר הקר ומנזר הנשים - אזור קלוז' נפוקה

מטורדה נמשיך ברכב מערבה לעבר צפון הרכס, דרך ביישוארה (Baisoara), שלרגלי מונטלה רצ'ה (Muntele Rece, ההר הקר). מכאן יוצא מסלול לרכב, שנמשך כשעתיים, וטומן בחובו כמה פתעות.
 
מהכביש פונים ימינה לדרך עפר המובילה לכפר פלופ (Plopi, יש שילוט). כשהדרך מתפצלת, פונים שמאלה וממשיכים לטפס לעבר קו הרכס, עד לאוכף הרים. האוכף מושך אליו רוחות ומצדיק את הכינוי שדבק במקום  "ההר הקר". מלבד התצפית היפהפייה הניבטת ממנו לעבר העמק ולסביבות העיר קלוז' נפוקה (Cluj-Napoca), נחבא כאן גם מנזר אורתודוכסי קטן של נשים בלבד, שבכל יום בעשר בבוקר מתקיימת בו תפילה. פרט לחודשי החורף, הדרך למנזר עבירה בדרך כלל לכל סוגי הרכב.

בעלי רכב רגיל יחזרו מכאן בדרך שבה באו, ובעלי רכב שטח יוכלו לבחור אם לעשות כמותם או להמשיך צפונה על דרך העפר עד לחיבור עם כביש, שם יפנו ימינה וימשיכו לקלוז' נפוקה.

קלוז' נפוקה, רומניה
תצפית על העיר קלוז'-נפוקה, העיר הגדולה בטרנסילבניה (צילום: CC  benedek)

מונטלה רצ'ה, רומניה
ערימות חציר למרגלות מונטלה רצ'ה, שזכה לכינוי "ההר הקר" בשל הרוחות העזות (צילום: CC Tudor Turcu)


מלון מומלץ בקלוז' נפוקה

מלון דאבלטרי קלוז' (DoubleTree by Hilton Hotel Cluj) מרשת מלונות הילטון שוכן במיקום מרכזי ברחוב שקט בקלוז'-נפוקה, במרחק הליכה מהגן הבוטני, מבית האופרה ההונגרי ומהתיאטרון הלאומי. החדרים הנוחים ממוזגים, מאובזרים ומעוצבים בסגנון מודרני. המלון מציע ארוחת בוקר נהדרת, בר ומסעדה, אזור כושר וספא הכולל בריכת שחייה מקורה עם נוף פנורמי, גישה חופשית לאינטרנט אלחוטי במהירות גבוהה וחניה פרטית מאובטחת.
בתי מלון נוספים באזור קלוז' נפוקה

מלון דאבלטרי בעיר קלוז' נפוקה
מלון דאבלטרי קלוז' – חדרים נוחים ומודרניים במרכז העיר קלוז' נפוקה


כנסיות עם גגות מחודדים ככובע מכשפה

למי שהגיע עד כאן מומלץ להקדיש יום אחד לנסיעה לאורך אגמי נהר סומש (Someș) העליון. הקהילות הכפריות באזור זה יושבות על כמה רכסים ועוסקות בעיקר בגידול תפוחי אדמה, בכריתת עצים ובעיבודם בשיטות מסורתיות. האגמים שלאורכם ניסע הם מלאכותיים, ועל יצירתם חתום ניקולאי צ'אושסקו. הרודן הורה לסכור את הנהר ולנתב את מימיו למערכת המים של אזור העיר קלוז' נפוקה והכפרים המצויים על גב הרכס, וכן ליצור מערכת הידרואלקטרית שמטרתה לגבות בשעות העומס את מערכת החשמל הקיימת.

אם לנים בקלוז' נפוקה, אפשר לצאת ממנה לכיוון דרום-מערב, ולהגיע עד אגם פנטנלה (
Beliș-Fântânele‏) הגדול. על גדת אגם זה שוכן הכפר בליש (Belis) שמיקומו המקורי הפריע לתוכניותיו של צ'אושסקו להציף את האזור, ולכן תושביו פונו, והכפר כולו הוזז מהעמק אל ההר. מבליש יוצא כביש צפונה, וכעבור כחצי קילומטר מתפצלת ממנו דרך עפר טובה, המובילה מזרחה לכפר ראשקה (Râșca), שאליו כדאי לחזור כדי לאכול וללון.

Fântânele, אגמים בטרנסילבניה, רומניה
אגם פנטנלה, אגם מלאכותי שהציף את הכפר המקורי בליש  (צילום: dealer404)
 
מראשקה יוצאים לצפון-מערב בדרך שעוברת בין כנסיות עץ הונגריות עתיקות, אופייניות לאזור, בעלות גג מחודד ככובע של מכשפה. הדרך עוברת בכפר מנסטירן (Manastireni), ממשיכה מערבה אל ואלן (Valeni), דרומה אל מרגאו (Margau), ועוד דרומה אל רקיצלה (Rachitele), כפר שבקצהו מפל מים מרהיב, הקופא בחורף לשמחת חובבי טיפוס הקרח.

טרנסילבניה, רומניה
בתי הכפר מנסטירן, לא רק הכנסיות בעלות גג מחודד (צילום: CC Petru suciu)
 
מרקיצלה יוצאת דרך יפה שמיועדת רק לג'יפים ולנהגים המיומנים בנסיעת שטח. הדרך יוצאת דרומה מהכפר ועולה עד קוליבה דֶאַלו בוטי (Dealu Botii) המאוכלס רק בקיץ. מכפר זה יורדים מזרחה כארבעה קילומטרים, בדרך שטח קשה ומאתגרת, אל הכפר בלצ'שט (Balcesti), וממנו חזרה לבליש. כדי להגיע בדיוק אל הדרך היורדת, כדאי להיעזר במידע מאנשי הכפר או מאיש מקצוע המכיר את השטח. שימו לב: אל תנסו לעבור את הדרך בעלייה! היא קשה ויש לנסוע בה בירידה בלבד.
 

סרטון וידאו המראה ממעוף הציפור את אזור אגם פנטנלה,
לקראת סופו ניתן לראות גם את המפל המרהיב ליד הכפר רקיצלה

 

נהר ארייש – פיסול בקרח

מהעיר טורדה אפשר לצאת לטיול של יום או יומיים לאורך נהר ארייש (Aries), באזור שמשך אליו כורי זהב עוד בתקופה הרומית, עת ישבו באזור הדאקים – השבטים העתיקים של רומניה. צאצאי הדאקים נקראים מוץ (Moti), והם עדיין מתגוררים בכפרים הללו, כבימי קדם. חלקו התחתון של נהר ארייש מזוהם, אך בחלקו העליון זורמים מים נקיים, והוא חוצה יערות אשוח עטורי מצוקים. באזור זה אפשר לצאת גם לשיט קיאקים מהעיירה אלבק (Albac) אל ואדו מוצילור (Vadu Motilor).
 
סמוך לכפר גצאר (Ghetari) ולא רחוק מהעיירה גרדה דה סוס (Gârda de Sus), השוכנת על גדת הנהר, נמצאת מערת הקרח סקרישוארה (Scarisoara). מגיעים אליה בדרך הצפונית יותר, בפיצול הדרכים שבעיירה גרדה דה סוס (יש שילוט). תקרת המערה התמוטטה לתוכה, ובמשך אלפי שנים חדר אליה שלג. מאחר שאוויר קר כבד מאוויר חם, הקור נכלא בתחתית ואִיפשר התפתחות של קרחון בתוך המערה. הקרחון יצר פיסול טבעי מרהיב ביופיו, והמקומיים מכנים אותו "אולם הכנסייה", אולי בשל זקיפי הקרח הנראים כצריחים. אפשר לרדת ולעלות בזהירות רבה בגרם המדרגות. במערה קר בכל השנה, בקיץ שוררת במערה טמפרטורה של שלוש מעלות צלזיוס, ובחורף מינוס חמש מעלות  אל תשכחו להביא משהו חם ללבוש.
 
אולם הכנסייה במערת סקרישוארה
אולם הכנסייה במערת סקרישוארה, זקיפי הקרח הנראים כצריחים (צילום: CC Beradrian)
 
הדרך מהמערה אל גרדה דה סוס עוברת בקניון אורדנקושה (Ordâncușa) שקירותיו הזקופים והירוקים מתנשאים לגובה של 150 מטר ויותר. מים זורמים מכל עבר, נובעים מלועותיהן הפעורים של מערות קרסטיות, ואוויר ספוג ריח של יער אפלולי, רטוב ואירופי ממלא את הריאות.  
 
בעלי רכב רגיל חונים בנקודה המשולטת, כקילומטר וחצי אחרי הקניון, וממשיכים ברגל צפונה ואחר כך מערבה אל מערת הקרח (כחצי שעה לכל כיוון). אלה הבאים ברכב שטח ממשיכים בנסיעה בדרך עפר, ובצומת הראשונה, כ- 4 קילומטרים אחרי הקניון, פונים שמאלה אל הכפר גצאר (שאלו את המקומיים על הכיוון).  
 
בדרכי האזור ניתקל בכנסיות עץ עתיקות ובכפרים שבהם המקומיים עדיין עוסקים במלאכות מסורתיות, החל בעבודות יד עשויות עץ מגולף וכלה באריגת שטיחים. אל חלקו הגבוה של הרכס מומלץ לצאת ברכב שטח, או לטייל אליו ברגל או באופני הרים. מעמק ארייש חוזרים דרומה אל העיר אלבה יוליה (Alba Lulia) דרך היישובים אברוד (Abrud) וזלטנה (Zlatna), וממנה ממשיכים דרך כביש מספר 1 לסיביו ולבוקרשט.

אלבה יוליה, רומניה
הקתדרלה של העיר אלבה יוליה, בדרך חזרה לבוקרשט (צילום: CC Daniel JURCA)


היכן למקם לינת כוכב לטיול בקרפטים של רומניה?

עיירת הסקי פויאנה בראשוב (Poiana Brasov) שוכנת מעט דרומית לעיר בראשוב (Brasov) ומתאימה למגיעים לחופשת סקי, אבל לא פחות למגיעים בקיץ, בזכות מיקומה המצוין לטיולי כוכב בהרי הקרפטים. המיקום מתאים ליעדים הדרומיים של כתבה זו (עד סיגישוארה), אך ליעדים הצפוניים (אזור קלוז' נפוקה) נדרש מקום לינה נוסף. לחצו כאן לאפשרויות לינה באזור קלוז' נפוקה.

מלון טלפריק גרנד (Teleferic Grand Hotel) - מלון 4 כוכבים יפהפה, הממוקם ליד הרכבל לאתר הסקי של פויאנה בראשוב. החדרים והסוויטות מעוצבים עם הרבה עץ, ולרובם מרפסת אל הנוף. במלון מרכז ספא וכושר, בריכה מקורה, סאונות, חדר סקי, מועדון ומתקני שעשועים לילדים, 2 מסעדות, ארוחת בוקר מפנקת וצוות אדיב.
מלון דירות סילבר מאונטיין - אנה (Silver Mountain - Ana's Apartments) - מתחם דירות הכולל יחידות סטודיו מרווחות ודירות ענקיות עם 1-4 חדרי שינה. לכל היחידות מטבח מאובזר (האירוח כולל גם ארוחות בוקר וערב המוגשות לחדר) ולכולן מרפסת וריהוט חדש ונקי. מקום לינה מושלם לזוגות המעוניינים בפרטיות, משפחות עם ילדים ושומרי כשרות.

מלון מומלץ בקרפטים, רומניה
מלון טלפריק גרנד - מיקום מצוין, אוכל מעולה, צוות מקצועי, תמורה טובה למחיר

מלון דירות מומלץ לטיולי כוכב ברומניה, פויינה בראשוב
מלון דירות סילבר מאונטיין - אנה 
מיקום מצוין לטיול כוכב בהרי הקרפטים של רומניה


כתבות נוספות על רומניה

טיול ג'יפים ברומניה
טיול משפחתי ברומניה
חבל מרמורש - ארץ חרשי העץ
העיר טימישוראה: הפנינה של מערב רומניה

אבי בלום
 
אודות הכותב
אבי בלוםבעל תואר ראשון בגיאוגרפיה מאוניברסיטת ת"א, ותואר MSC בניהול תיירות מאוניברסיטת סארי-אנגליה. הדריך שנים רבות בבית ספר שדה הר מירון ובחוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע. מומחה בטיולי ג'יפים בתורכיה, רומניה, יוון, מרוקו, ירדן, רכס הפירנאים וגיאורגיה.
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר