www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה
סופיה Sofia
ערים מרכזיות פלובדיב Plovdiv, ורנה Varna
משטר רפובליקה פרלמנטרית
אוכלוסיה 7.5 מיליון תושבים
שטח 110,993 קמ"ר
אקלים קר בהרים, ים תיכוני בדרום
שפה בולגרית
דתות נוצרים פראבוסלבים 82%, מוסלמים 12%, נוצרים קתולים 1%
קהילה יהודית כ- 5,000 יהודים
מטבע לב (Lev), אחד לב = מאה סטוטינקי Stotinki
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) אין הפרשי שעות
קוד גישה טלפוני 359+


מנזר רילה, הרי רילה, בולגריה
מנזר רילה בהרי רילה, אתר התיירות מספר אחד של בולגריה  (צילום: כרמית וייס)  אירופה: בלקן

רק שעתיים וחצי ואתם בעולם אחר - בולגריה. עולם של כפרים שהזמן עצר בהם מלכת, עגלות רתומות לסוסים וחקלאים המעבדים את שדותיהם בשיטות שבארץ כבר שכחנו מזמן. חובבי הטבע ימצאו בהרי בולגריה טרקים קצרים וארוכים, בין אגמי תכלת, נחלים שוצפים ובקתות הרים מקסימות, בשפע של מסלולים מסומנים היטב. למי שיעדיף לטייל על אופניים, ג'יפים או מגלשי סקי, מזמנים אותם הרים חוויות עתירות אדרנלין. הכל במחירים מצחיקים, באדיבות טבעית ובחיוך חושף שיניים.
 
ישראלים רבים כבר גילו שבולגריה היא הרבה יותר מנופש לחופי הים השחור. אנו מזמינים אתכם לטייל עמנו בעזרת הכתבות על בולגריה האמיתית, זו שמנסה להתקרב למערב, אך לבה עדיין נטוע עמוק במזרח.
 
כפריים העובדים בשיטות שכבר שכחנו, בולגריה כפריים העובדים בשיטות שכבר שכחנו, בולגריה
כפריים העובדים בשיטות שכבר שכחנו, בולגריה
כפריים המעבדים את חלקותיהם הקטנות בשיטות שכבר שכחנו מזמן  (צילום: כרמית וייס)
 
כפרים שהזמן עצר בהם מלכת
בולגריה, מדינה אירופאית, שליבה במזרח: מזרח אירופה, אליה היתה שייכת עד לפני שני עשורים, וטורקיה, שכנתה מדרום, ששלטה בה עד תחילת המאה הקודמת. לשתיהן השפעה ניכרת על התפתחותה של בולגריה והן הותירו בה שרידים, המצטרפים לשרידים מוקדמים הרבה יותר, מימי היוונים והרומאים, שאף הם שלטו על חבל ארץ זה.
 
בולגריה נמצאת בדרום-מזרח אירופה, במזרחו של חבל הבלקן, והיא גובלת עם הים-השחור, רומניה, טורקיה, יוון, מקדוניה וסרביה.
שני רכסי הרים עיקריים חוצים את בולגריה לרוחבה: הראשון הוא רכס הבלקן, שנתן את שמו לאזור כולו, והשני הוא ההרכס המשלב יחדיו את הרי רודופי, הרי פירין והרי רילה. ארבעה רכסי ההרים הללו מזמנים לחובבי הטבע והטיולים שפע של אפשרויות לטיולים ברכב או ברגל, או סתם לשיטוט בין הכפרים, שהזמן קצת עצר בהם מלכת. בכפרים שבהרים תוכלו עדיין לראות את הכפריים נוסעים בעגלה עמוסת חציר, המונעת בכוח סוס אחד או שניים, חקלאים המעבדים את שדותיהם הקטנים לא כל מיכון, או נשים המכינות גבינה מחלב העזים שחלבו במו ידיהן בבוקר.
 
עגלה עמוסת חציר, בולגריה
עגלה עמוסת חציר, רתומה לכוח סוס אחד  (צילום: כרמית וייס)
 
טיול פעיל או נופש רגוע
כמיטב המורשת הסובייטית, שדגלה באהבת הארץ דרך הרגליים,  גם הבולגרים הם חובבי טיולים רגליים, קצרים וארוכים. מי שמחפש  טרקים ארוכים יכול לבלות ימים שלמים של טרקים בהרי בולגריה, במסע בין בקתות הרים נהדרות ובשפע של מסלולים מסומנים היטב. גם חובבי רכיבת אופניים רבים כבר הפכו מזמן  את הרי בולגריה ליעד מועדף לבריחה מחום הקיץ הישראלי.
גם חובבי ספורט החורף אינם מקופחים בבולגריה. אמנם גם הגדולים בין אתרי הסקי של בולגריה - בורובץ' ובנסקו, אינם יכולים להתחרות בגודלם במרבית אתרי הסקי של מערב אירופה, אך גם סכומי הכסף מהם תאלצו להיפרד אינם גדולים, והנופים נפלאים. גולשי סקי וסנובורד ישראלים רבים, בעיקר גולשים בתחילת דרכם, מוצאים בבולגריה תמורה הולמת לסכומים הזולים שהם משלמים ולמרחקי הטיסה והנסיעה הקצרים.
להבדיל משוחרי האדרנליו, מי שעבורו חופשה היא מנוחה פרקדן בשמש, ימצא את מבוקשו בחופי הזהב החוליים של וארנה ובורגאס, על שפת הים השחור.
כתבה על טיול משפחות בבולגריה
 
אגמי רילה, בולגריה
שלושה משבעת אגמי רילה, נופים אלפיניים שלא היו מביישים גם את הרי האלפים  (צילום: כרמית וייס)

 
תיירות מתפתחת
בולגריה עדיין מאפשרת הנאה מטיול בתקציב לא גדול, מכיוון שהמטבע שלה חלש משלנו והמחירים נמוכים להפליא. גם טיסות לבולגריה ניתן למצוא במחירים שפויים למדי, והרי לכם מתכון לחופשה מנצחת. במחיריה הנמוכים מנצחת בולגריה כמעט את כל מדינות אירופה, וגם נופים מרהיבים לא חסרים בה.
 
נכון, גם תשתיות התיירות בבולגריה עדיין אינן מפותחות כשל שכנותיה באירופה, אך הן מתפתחות בהתמדה, בעיקר סביב אתרי הסקי המאד פופולריים שלה. כמות מקומות הלינה באתרי הסקי של הרי רודופי, פירין ורילה לא היתה מביישת אף אתר סקי אירופי.
קחו בחשבון שהשילוט בבולגריה הוא ברובו עם כתב קירילי ולא תמיד הוא מתורגם לאנגלית, ולכן כדאי מאד להכיר אותו מעט לפני נסיעתכם. זה הרבה יותר פשוט מכפי שזה נראה.
 
בולגריה היתה שייכת לגוש המדינות הקומוניסטיות, עד לנפילת מסך הברזל, בשנת 1989. קשיים מבית וחוסר יציבות פנימי עדיין לא מאפשרים לה לצמצם פערים למערב, כמו חלק משכנותיה, והיא מתמודדת עם אינפלציה ואבטלה גבוהות. הקידמה נכנסת לאט לבולגריה, אבל אולי זהו חלק מהקסם שלה עבורנו כתיירים.

הכפר טריגרד בהרי רודופי, בולגריה
תצפית על הכפר טריגרד בהרי רודופי   (צילום: כרמית וייס)

היהודים ועם הבולגרי
בולגריה היא המדינה היחידה שהצליחה למנוע את משלוח תושביה היהודים אל תאי הגזים במלחמת העולם השניה. זאת על אף תמיכתה בגרמניה הנאצית ובמדינות הציר, תמיכה שנבעה מתוך ניסיון להשיב לעצמה שטחים שנגזלו ממנה על ידי שכנותיה בבלקן לאחר מלחמת העולם הראשונה. 
הקהילה היהודית החזקה בבולגריה, הצליחה לגייס התנגדות ניכרת בקרב העם הבולגרי לגזירות שהוטלו על היהודים ולתוכניות הגירוש. הצלחה זו לא באה על רקע קשרים בחוגי השלטון, כפי שסבורים רבים, אלא על רקע התגייסות נרחבת בקרב העם הבולגרי, שהיהודים היו משולבים בו כחלק אינטגרלי.
 
עם היוודע התוכניות לגירוש היהודים יצאה מהעיירה קיוסטנדיל (Kjustendil) לסופיה משלחת של מכובדים, שלא היו יהודים. ביחד עם בכירי הקהילה היהודית בסופיה הם גייסו לטובתם את סגן ראש הפרלמנט הבולגרי, דימיטרי פשב, על בסיס התנגדות הומניטארית מוסרית לגירוש למחנות המוות. גם הכנסייה הפרבוסלאבית הבולגרית התגייסה לצד יהודי בולגריה, בראשותם של המטרופוליטן קיריל והמטרופוליטן סטפן, שלחמו בעוז נגד הגירוש (בשני אתרים בהרי רודופי הונצח זיכרם של שני המטרופוליטנים: במנזר בצ'קובו נמצאים קבריהם של השניים ואילו בכפר שירוקה לאקה הוקמה אנדרטה לזכרו של מטרופוליטן סטפן, יליד הכפר).
ההתנגדות העזה עצרה את גלגלי השיניים של תוכנית הגירוש, שכבר הייתה שעות ספורות לפני מימושה. הוראה ישירה מצד המלך הבולגרי בוריס השלישי, בתמיכת ראש ממשלתו ורוב שריו, עצרו את תוכניות הנאצים ושותפיהם בקרב השלטון הבולגרי, תוכניות שכבר היו מוכנות בפירוט מצמרר, לשלוח את היהודים ברכבות אל מחנות ההשמדה.
 
יהודי תרקיה ומקדוניה, חבלים שסופחו לבולגריה זמן קצר קודם לכן, וכן יהודים שלא שהו בתחומי בולגריה, לא זכו להגנה זו ורובם נספו במחנות ההשמדה. אך איש מיהודי בולגריה שהיו אזרחי המדינה ושהו באותה עת בתחומיה, לא נשלח למחנות ההשמדה. רכבות המסע, שכבר חיכו בתחנות בערי בולגריה השונות, חזרו ריקות *.
וכך זכינו אנו כאן ביהודי בולגריה, שרובם עלו לארץ הקודש ולימדו אותנו בורקס מהו...
 
בית הכנסת בסופיה, בולגריה
בית הכנסת בעיר הבירה סופיה, עדות לקהילה יהודית מפוארת שרובה עלתה לישראל   (צילום: רמי בן בסט)

 

כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 71002
6311