חופשת סקי בבנסקו עם הדרכה בעברית
מאת: ניסים טורקיה


עם הנחיתה בנמל התעופה בן גוריון, אחז אותנו הלם. המעבר הקיצוני ממינוס 15 מעלות צלסיוס, בשדה התעופה בסופיה, בולגריה, ליותר מ- 25 מעלות בתל אביב, גרם לנו תוך שניות להתגעגע למדרונות המושלגים והקור המקפיא של בנסקו. 


אבל לפני שאספר על חופשת הסקי בבנסקו, אליה הגענו בקבוצה עם הדרכה בעברית, נחזור רגע שבוע, אולי קצת יותר, לאחור.

קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
קבוצת ילדים ישראלים ומדריך ישראלי, אתר הסקי בנסקו  (צילום: ניסים טורקיה)
 

שלג בבנסקו - יהיה או לא יהיה?

כאשר מזמינים חופשת סקי מראש לחודש דצמבר יש בכך סיכון מה, שכן גם אירופה לא תמיד מספיק מושלגת עדיין. אבל כאשר רוצים להזמין חופשת סקי לחופשת החנוכה הקצרה, יש להזמין מראש. הרבה זמן מראש. וכך מספר ימים לפני החופשה, כשהכל כבר סודר ושולם, מצלמות האינטרנט באתר הסקי של בנסקו הראו לנו מדרונות ירוקים ושוממים, וטמפרטורה שרמזה שהחורף טרם הגיע, אפילו לא לאירופה. התפללנו לשלג.
ואכן, תפילותינו נענו. שלושה ימים לפני הטיסה, בולגריה לבשה חג והתכסתה לבן במיוחד לכבודנו.
 
נסענו לחופשת סקי באתר הסקי בנסקו (Bansko), על הרי פירין במערב בולגריה, במסגרת קבוצה עם הדרכה בעברית (מספר מילים על קבוצות הדרכה בעברית בהמשך הכתבה). הגענו לבנסקו ביום שני, נר רביעי של חנוכה, בטיסת בוקר של אל-על לסופיה. בעוד כולנו מנמנמים בנסיעה של כשלוש שעות משדה התעופה לבנסקו, מסביר לנו הנציג המקומי, קצת על בולגריה, קצת על בנסקו, קצת על מה שרואים בדרך וקצת על הנהלים במלון ובאתר הסקי .
כתבה על בנסקו והרי פירין בקיץ  |  כתבה על חופשות סקי עם הדרכה בעברית


הדרך משדה התעופה של סופיה (A) אל אתר הסקי בנסקו (B)

 


טיולי אופניים 
 

70 קילומטרים של שלג טרי

אתר הסקי של בנסקו, מציע כ- 70 ק"מ של מסלולי סקי, ברמות קושי שונות. הרכבלים משוכללים ותחזוקת המסלולים טובה. מהעיירה ישנה גונדולה המעלה את הגולשים בנסיעה של כ- 25 דקות עד לאתר הסקי. נסיעה ארוכה שיש לקחת אותה בחשבון כשקובעים שעת מפגש בוקר עם המדריך באתר.
 
ע
ם בוקר ראינו את 'חתולי השלג', שישנו כל הלילה, עובדים במרץ להכין עבורנו את המסלולים, אחרי השלג שירד בלילה. הגלישה על שלג רך ועמוק חייבה אותנו לעבוד קשה. אך לא התלוננו. כל גולש מתחיל יודע ששלג טרי הוא תענוג גדול. כשהמגלשיים "מרחפים" על השלג העמוק והסכינים חותכים אותו ברכות, זה בדיוק הרגע בו מתמכרים לסקי, הרגעים שמתגעגעים אליהם כל הקיץ ומחכים בקוצר רוח לחופשת הסקי הבאה.

קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
הגונדולה מהעיירה לאתר הסקי, 25 דקות של נופים מושלגים  (צילום: ניסים טורקיה)
 

כחולים, אדומים ושחור אחד קצר מדי

אתר הסקי הגדול ביותר בין אתרי הסקי בבולגריה ובמזרח אירופה כולה, נחשב אתר סקי קטן, במושגים מערב-אירופאים. אך למי שבא תוך הבנה שזה לא אתר שנועד לגמוע בו קילומטרים, יכול ליהנות מאוד.
 
המסלולים הכחולים, מספר 3 ו- 11, הגולשים מהפסגה, שגובהה 2,500 מטר, מהנים במיוחד. המסלולים כבושים, השלג רך והגלישה מהירה מאוד. אם מזג האוויר בהיר והראות טובה, נשקף מהם נוף יפהפה של ההרים המושלגים סביב והעיירה למרגלותיהם.כל גולש, בתורו, ביקש מהמדריכה לעלות ולגלוש שוב את המסלול, ונענה בחיוך. לאחר מספר פעמים התעקשה המדריכה, בפרץ פטריוטיות, להראות לנו מסלולים נוספים באתר.

גם המסלולים הכחולים, מספר 5 ו- 10, מהנים וארוכים, וכוללים קטעים קצרים "אדמדמים", שגם גולשים מנוסים ייהנו מהם. זה המקום שהמדריכה יכולה לתרגל איתנו טכניקה של גלישה מהירה. כולנו, במיוחד הגברים שבחבורה, רוצים להשוויץ במהירות הגלישה, נוצרת תחרות ספונטנית. אבל המדריכה לוקחת בגדול. לא רק שהיא מהירה יותר. היא עושה את תנועות הגוף בקלילות טבעית ומחכה לנו בתחתית המדרון.

המסלולים האדומים, מספר 4 ו- 2, הם מסלולים מעולים. חזרנו עליהם שוב ושוב ונחזור אליהם במשך כל השבוע, עולים ברכבל עם חיוך גדול ויורדים בגלישה עם חיוך יותר גדול אפילו.

באתר יש מסלול שחור אחד, שאומנם אינו ארוך במיוחד, אך הוא תלול ומאתגר. המדריכה מקפידה להגיע לכאן בשעות הבוקר המאוחרות, כדי לא להיות ראשונים על המסלול, אבל גם לא אחר הצהריים כשהגוף כבר עייף ולא ממושמע.
המסלול המהנה ביותר באתר, הוא גם המסלול הארוך ביותר, מסלול מספר 1, מסלול כחול היורד עד
לעיירה בנסקו. יש לבדוק היטב, לפני שמתחילים לגלוש בו, אם הוא פתוח לגולשים ויש מספיק שלג בקטע הנמוך שלו, בקצה הקרוב לעיירה.
בתי מלון בעיירת הסקי בנסקו

מלון קמפינסקי בבנסקו והגונדולה לאתר הסקי
מלון קמפינסקי גראנד ארנה והגונדולה לאתר הסקי הצמודה אליו
 

מסעדות על ההר

אנו זכינו למספר לילות מושלגים במיוחד, ובסך הכל שלג מצויין במשך כל השבוע. זכינו גם ליומיים במהלכם ירד שלג במהלך היום, בצורה שלא הפריעה לגלישה והוסיפה מאוד לאווירה. רוב המסלולים 'מכוסים' על ידי תותחי שלג, שאכן פעלו במשך כמה ימים, כדי לפצות על מחסור בשלג.
מספרים לנו שסקי לילה, על מסלולים מוארים, היה נהוג בעבר בבנסקו, אך הופסק עקב ריבוי תאונות סקי, שנגרמו על ידי גולשים שיכורים. כיום אין סקי לילה בבנסקו.
 
ברחבי האתר מספר מסעדות הפזורות על ההר. המחירים גבוהים יחסית לבולגריה הזולה, כפולים מהמחירים בעיירה, והמבחר מצומצם. למרות זאת, בהחלט מומלץ לעצור באמצע היום, לשתות קפה או מרק ולתת לגוף לנוח ולהתחמם. הילדים ביקשו פיצה, כל יום, וגם אני נכנעתי לפעמים לריח הפיצה שנאפית במקום. המסעדות מספקות גם ארוחות בשריות מלאות, פסטה ופיצות, וכל אחד יכול למצוא שם משהו שיתאים לו. רוב הגולשים המתנקזים למסעדות בשעות אחר הצהריים, מסיימים את יום הגלישה בשתיית אלכוהול, וזו רק ההתחלה לקראת הבילוי בלילה...

קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
מסעדה ובר באתר הסקי, לנוח ולהתחמם  (צילום: ניסים טורקיה)
  

אח שלי, זול פה חבל על הזמן...

בנסקו עיירה נחמדה, גדולה יותר מעיירות סקי בהן הייתי באוסטריה, ויש בה את כל הדרוש לחופשה בכלל ולחופשת סקי במיוחד.
כתבה על העיירה בנסקו
 
לפנות ערב מומלץ לטייל בעיירה, לאורך רחוב פירין, היורד מהגונדולה עד מרכז העיירה, ואפילו "ללכת לאיבוד" ברחובות העיירה הישנה. לאורך הרחוב פזורות חנויות ציוד סקי, אופנה ומסעדות. קריאות "אח שלי", או יותר נכון "אחשלי", נשמעות מכל עבר, כדי לנסות לפתות את העוברים ושבים הישראלים, שהיו האורחים היחידים באותו השבוע בבנסקו, להיכנס לאחת המסעדות או ה'מחאנות' (מחאנה механа = טברנה בולגרית). אחרי ה"אחשלי", יש עוד כמה אימרות שפר שלמדו הבולגרים, כמו: "זול פה חבל על הזמן", "האוכל במלון לא משהו" ועוד. האווירה שמחה ולא מציקה, המסעדות נחמדות מאוד והאוכל לא יקר.
 

קניית ציוד הסקי בבנסקו זולה במיוחד. אפשר למצוא כאן הכל, החל ממגלשיים ונעליים של כל החברות המוכרות, ועד לביגוד סקי וציוד היקפי כמו קסדות וכפפות. אפשר לשלם באירו או בלבה, המטבע הבולגרי. ליד הגונדולה הראשית יש מספר חנויות, אך ככל שיורדים ברחוב הראשי (רח' פרין), לכיוון מרכז העיירה, אפשר למצוא ציוד זול יותר. גם השכרת ציוד בחנויות במתחם הגונדולה יקרה יותר. מי שצריך לשכור ציוד, מוטב שיעשה זאת בחנויות מחוץ למתחם הגונדולה.

קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
מדריכה בולגרית בבנסקו, מדריכים דוברי אנגלית  (צילום: ניסים טורקיה)
 

מלון מפנק במחירי זול

בתי מלון יש בשפע בעיירה בנסקו, שתנופת הבנייה בה עדיין ניכרת ברחובות. האזור הקרוב לתחנת הגונדולה משובץ עשרות בתי מלון ברמות שונות. מומלץ לבחור מלון הקרוב לגונדולה מרחק הליכה. למרות שיש הקפצות של רכב המלון, בבוקר ובסיום הסקי, לעיתים קרובות בחרנו לעשות את הדרך בהליכה רגועה, כדי לא להמתין להסעה או סתם ליהנות מהדרך. הליכה רגלית בבוקר או בסיום יום הסקי, מהנה במיוחד, בזכות העובדה שהמגלשיים והנעליים נשארות במחסן שלרגלי הגונדולה ואין צורך לסחוב אותם למלון ובחזרה.
 
מומלץ לבחור מלון ברמה טובה, ארבעה או חמישה כוכבים. המחירים נוחים וכדאי להתפנק. אנחנו בחרנו במלון Bellevue Residence, מלון  ארבעה כוכבים, וקיבלנו חדר גדול במיוחד, אמבטיה, מיני בר, טלוויזיה, מיטות גדולות ונוחות - פינוק אמיתי. גם הספא במלון היה מעולה - בריכה גדולה, ג'קוזי (שהיה קריר...), ארבעה סוגי סאונה ואפשרות למסאז' (50 לבה ל- 45 דקות). בשעות אחר הצהריים הבריכה היתה מגרש המשחקים של הילדים ואזור המנוחה של ההורים. החסרונות היחידים שנרשמו למלון הם בתחום הקולינרי. על אף השפע והמגוון, ארוחות הערב לא היו ערבות לחך הישראלי. לעיתים, בחרנו לוותר על ארוחת הערב, לצאת לעיירה ולבחור מתוך שפע האפשרויות שהיא מציעה.

מלון מומלץ בבנסקו   מלון מומלץ בבנסקו
בריכה גדולה וג'אקוזי, מלון Bellevue Residence
 
קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
ברגל ממלון Bellevue Residence לגונדולה, הציוד נשאר במחסן  (צילום: ניסים טורקיה)
 

הדרכה בעברית ובאנגלית

הדרכת הסקי בבולגריה מתבצעת על ידי מדריכים מקומיים, דוברי אנגלית טובה. בתחילת השבוע, לאחר מבחן גלישה קצר, חילקו את הגולשים לקבוצות מתחילים וקבוצת מתקדמים. בקבוצה שלי היו רק ישראלים (בכלל, נראה היה כי בחופשת החנוכה היו רק ישראלים במלון, באתר, בעיירה), כולם גולשים מצויינים, ומדריכה נחמדה, ש"חרשה" איתנו את ההר, תוך מתן הערות וטיפים לגלישה לכל אחד.
 
מחירי ההדרכה בבנסקו זולים במיוחד, לעומת אתרי הסקי במערב אירופה. מסיבה זו האתר מומלץ למתחילים, הזקוקים להדרכה, וגם לגולשים מנוסים אני ממליץ לקחת הדרכה פרטית לשיפור הטכניקה.
 
זה המקום להגיד מילה טובה על הדרכת הילדים, בקבוצות ההדרכה בעברית. המדריכים הישראלים, כולם בעלי הסמכה וחברים באיגוד הסקי הישראלי, וכולם בעלי ניסיון ומיומנות בהדרכת ילדים, הם סבלניים מאוד ומאידך קפדניים מאוד. הילדים חולקו לשלוש קבוצות לפי רמת גלישה. על אף שלא היתה חלוקה לפי גיל, התברר שזה לא מהווה מכשול. בכל קבוצה היו כשישה ילדים ושני מדריכים, אחד ישראלי ואחד בולגרי מבית הספר המקומי. אני הבטתי בפליאה רבה במדריך, שלא ויתר לאף ילד, אבל הכל באווירה נעימה ובסבלנות ראויה לציון.
 
בסיום יום הגלישה, הילדים, שכבר מתנהגים כחברים ותיקים המכירים אחד את השני שנים רבות, מתאספים לפעילות חברתית מאורגנת. הדלקת נרות חנוכה, משחקים ותחרויות, סייעו לגיבוש הקבוצתי ולאווירת החופשה.
כתבה על חופשות סקי עם הדרכה בעברית

קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
קבוצת הדרכה בעברית, אווירה נעימה וסבלנות ראויה לציון  (צילום: ניסים טורקיה)
 

בילויים אחרי הסקי

בילוי הערב העיקרי בבנסקו הוא ב'מחאנה' (механа), מעין טברנה בולגרית, המגישה אוכל מקומי. הבילוי כולל ארוחת ערב, אלכוהול והופעה מסורתית. אפשר ללכת למחאנה המאורגנת על ידי נציג חברת התיירות המקומית, או ללכת לכל אחת מהמחאנות הפזורות בעיר. הכניסה חינם והתשלום הוא רק עבור הארוחה והשתייה.
 
למי שנותר כוח לאחר יום הגלישה, אפשר (ומומלץ) ללכת למשטח ההחלקה על הקרח, במתחם הפתוח ברחוב פירין, בקירבת הגונדולה. שעתיים של החלקה והשכרת נעליים, תמורת 10 לבה לילד ו- 16 לבה למבוגר ( פתוח עד 22:00).
במלון STRAZHITE יש מסלולי באולינג, בעלות של 10 לבה למשחק (פתוח עד חצות).
יש גם הרבה פאבים, הפזורים בעיירה, ומספר דיסקוטקים. הפאבים היו די רגועים, אולי בגלל מיעוט הגולשים בתקופה זו. המומלצים הם: HAPPY END - מעין אפרה-סקי, הנמצא לרגלי הגונדולה, LION - פאב מאוכלס באנגלים, ו- FORTUNA - שם ראינו משחק של מכבי ת"א בכדורסל.

קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
מחאנה במרכז בנסקו, אוכל מקומי, אלכוהול ומופע מסורתי  (צילום: ניסים טורקיה)
 

בנסקו – היתרונות, המגבלות ומה שבינהם

אתר הסקי בנסקו הוא אתר מקסים. מומלץ במיוחד למתחילים הזקוקים להדרכה, ולא באים לגמוע קילומטרים רבים על המסלולים. גולשים ברמה טובה יתחילו לחזור על מסלולים כבר ביום השני, מכיוון שהאתר אינו גדול. בעיירה בנסקו יש אפשרויות בילוי נחמדות, וגם הבריכה והספא במלון הם פינוק מהנה. יחד עם זאת, השירות מסביב דורש קצת סבלנות (השירות איטי, לפעמים נראה שעושים טובה, צריך לבקש כמה פעמים).
 
הדרכת הסקי של המדריכים המקומיים טובה מאוד. קבוצת ההדרכה בעברית היתה מצויינת, וזהו פתרון מוצלח ללימוד של ילדים, במיוחד בחופשות הראשונות שלהם על השלג, כדי להסתגל בצורה מהנה ולהתמכר לסקי.

קבוצת הדרכת סקי בעברית, בנסקו
אתר הסקי בנסקו הוא אתר מקסים, מומלץ במיוחד למתחילים הזקוקים להדרכה  (צילום: CC  Richard Till)

בתי מלון מומלצים בעיירת הסקי בנסקו

מלון קמפינסקי גראנד ארנה (Kempinski Hotel Grand Arena) ממוקם במרחק 2 דקות הליכה מתחנת הגונדולה לאתר הסקי של בנסקו. זהו מלון 5 כוכבים חדיש ומפואר, המציע חדרים גדולים וסוויטות מרווחות, שלכולם מרפסת (מומלץ עם נוף להרים, גם שקט יותר), שתי בריכות (פנימית וחיצונית), מרכז ספא גדול, שתי מסעדות וסושי בר (בקיץ ניתן לסעוד על הטרסה בנוף מרהיב). ילדים מתקבלים במלון בברכה, וניתן להוסיף עבורם עריסה או מיטה, ויש גם ביליארד ומועדון לילדים. היחס והשירות ללא דופי, והתמורה הולמת את המחיר (הלא זול). 

מלון קמפינסקי בבנסקו  מלון קמפינסקי בבנסקו
מלון קמפינסקי בבנסקו  מלון קמפינסקי בבנסקו

מלון קמפינסקי גראנד ארנה - מלון 5 כוכבים מפואר ליד הרכבל לאתר הסקי
 
מלון בוטיק אמירה (Amira Boutique Hotel) הוא מלון 5 כוכבים קטן ומפנק, הממוקם במרחק קצר מהגונדולה לאתר הסקי של בנסקו (בחורף יש הסעות) ומציע מרכז ספא ופינוקים נוספים. המלון מציע חדרים מרווחים ודירות משפחתיות, שבחלקן יש מטבח, עם מרפסת או טרסה, בריכה, חדר כושר, מרכז בריאות וספא, עיסויים (בתשלום נוסף), חדר משחקים, מסעדה וארוחת בוקר עשירה. המלון זוכה לתשבוחות וציוני אורחים גבוהים.
 
מלון מומלץ בבנסקו   מלון מומלץ בבנסקו
מלון מומלץ בבנסקו   מלון מומלץ בבנסקו
מלון בוטיק אמירה
 - מלון 5 כוכבים קטן ומפנק בעיירה בנסקו

מידע נוסף

 

כתבות נוספות על סקי

כתבות נוספות על בולגריה


חזי שקד ניסים טורקיה, נהנה לראות עולם, דרך עדשת המצלמה.
חבר צוות
אל הטבע
טיולים, ימי גיבוש ואירועים בטבע.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר