www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

הרי רילה: שבעת האגמים


הרי רילה - חלק א': שבעת האגמים
מאת: כרמית וייס


עבור רבים מתקשר השם הרי רילה עם מנזר רילה, אחד המנזרים המרשימים בעולם, שאכן נמצא למרגלות הרכס. אך הרי רילה הם הרבה יותר מכך - הם רכס הרים אלפיני, משובץ אגמים תכולים לרוב, ויעד נפלא לחובבי טרקים ואוהבי טבע. עבורי הרי רילה הם בעיקר חגיגה של טבע ונופים. נופים בתוליים שיד אדם כמעט ולא נגעה בם, נופים שחשבתי שיש רק במדינות רחוקות, אבל הם כל כך קרובים אלינו.


שעתיים טיסה ואתם בסופיה, עוד שעה נסיעה ואתם בהרי רילה!
 
טרק שבעת האגמים, הרי רילה, בולגריה
נופים אלפיניים בלב הבלקן - אגם הכילייה, אחד משבעת אגמי רילה המרהיבים  (צילום: כרמית וייס)

יעדים בהרי רילה המוזכרים בכתבה  (להגדלה לחצו למעלה משמאל)
 

הרי רילה - 120 אגמי תכלת

הרי רילה (Rila) נמצאים בדרום-מזרח בולגריה, מצפון לרכס הרי פירין ולא הרחק מסופיה הבירה (כ- 70 ק"מ). זהו רכס הרים אלפיני וגבוה (גובה ממוצע 2,700 מ'), אשר פסגתו הגבוהה ביותר, פסגת מוסאלה (Musala), מגיעה לגובה 2,925 מ', גובה שמעניק לה את התואר המכובד - הפסגה הגבוהה בבולגריה ובבלקן כולו. שלושה נהרות גדולים מנקזים את הרכס: מאריצה (Maritsa), איסקאר (Iskar) ומסטה (Mesta).
 
יופיו של הרכס הוא בעיקר בזכות 120 אגמי התכלת הקטנים שלו, אשר נוצרו על ידי כוחות הבליה של הקרחונים, שכיסו את הרכס בתקופת הקרחונים האחרונה.
ההרים מכוסים עצי אורן ואשוח וכן עצים נשירים מסוגים שונים, אשר נצבעים בסתיו לסימפוניה מרהיבה של צבעים. מדרונותיו התלולים של הרכס מהווים אתגר למטפסי הרים ורוכבי אופני הרים, אך גם מי שאינו כה מיטיב לכת יוכל להגיע לנופים קסומים בעזרת רכבלים או ג'יפ.
 
אנחנו הגענו להרי רילה באמצע אוקטובר, שבוע לאחר שירדו בהם שלגים כבדים. למרות השמש החמימה שליטפה אותנו, עדיין נותרו עבורנו לא מעט פסים של לבן בוהק, שהוסיפו להרים מישנה חן ואיפשרו לצעירים שבחבורה להתגלש בכייף.
כתבה על טיול משפחות בבולגריה
 
טרק שבעת האגמים, הרי רילה, בולגריה
שלושה מתוך שבעת אגמי רילה: התאומים, שלושת-העלים והדג  (צילום: כרמית וייס)
 

אירופה: בלקן  
 

בורובץ - טיולים בקיץ, סקי בחורף

בחורף פועלים בהרי רילה מספר אתרי סקי, שהגדול שבהם הוא בורובץ (Borovets), אתר הסקי השני בגודלו בבולגריה (58 ק"מ), ופופולרי במיוחד בזכות קרבתו לסופיה (70 ק"מ).
באזור עוד מספר אתרי סקי  זעירים: Semkovo, Malyovitsa, Govedartsi ו- Panichishte, שכדאי לבקר בהם בקיץ יותר מאשר בחורף, בזכות מסלולי הטיול הנפלאים שהם מציעים.
 
בקיץ גודשים את הרכס מטיילים רבים, הבאים להנות מנופיו הקסומים, בעיקר בתחומי הפארק הלאומי רילה (Rila National Park), המשתרע על פני כמחצית מהרכס.
 
אתר התיירות המפורסם ביותר בהרי רילה, ואולי גם בבולגריה כולה, הוא מנזר רילה, שהוא אתר התיירות מספר אחד של בולגריה.
לינה בעיירת הסקי בורובץ (מלון מומלץ ראו בסוף הכתבה)
 
מנזר רילה, הרי רילה, בולגריה
מנזר רילה, אתר התיירות מספר אחת של בולגריה  (צילום: כרמית וייס)
 
שלגיה ושבעת האגמים
טרק שבעת אגמי רילה (Sedemte Rilski Ezera) הוא מסלול מרהיב ביופיו, במהלכו עוברים על פני שבעה אגמי טורקיז קטנים, שמישהו פיזר בצפיפות על ההר. אגמים רבים יש על רכס הרי רילה, אך המיוחד כאן הוא קרבתם והתצפיות הנפלאות, המאפשרות מבט על כל השבעה ברצף (להולכים עד לתצפית העליונה) או על חלקם (להולכים במסלולים הקצרים יותר). תצפית על כל שבעת האגמים מזומנת למי שיעפיל לפסגת אוטווויצה (Otovitza, גובה 2,696 מ'), אך הטיפוס אליה הוא רק למיטיבי לכת.
עם בוא החורף, ולעיתים גם בסוף הסתיו, מתכסה הרכס מעטה שלג לבן, שמעניק לכל החגיגה יופי נוסף, שבהחלט זכאי לביטוי (המעט שחוק) – יופי עוצר נשימה!
 
טרק שבעת האגמים, הרי רילה, בולגריה
אגם העין (Okoto Ezero), האגם השישי מבין שבעת אגמי רילה  (צילום: כרמית וייס)
 
אגמי רילה הם אגמים קרחוניים, שנוצרו על ידי בלית הקרחונים שכיסו את ההרים הללו בתקופת הקרח האחרונה ויצרו כאן נופים אלפיניים. הגבוה בין שבעת אגמי רילה שוכן בגובה 2,535 מטר.
באוקטובר קופאים האגמים והם מפשירים רק ביוני, אך העמודים למדידת גובה השלג וסימון השביל, מעידים על כך שיש אמיצים המטיילים כאן גם בחורף. חלקו התחתון של המסלול עובר בינות כרי דשא, עצי אורן ננסיים ושיחי ערער נמוכים, ואילו חלקו העליון הוא בנופים החשופים בגלל הגובה.
 
 טרק שבעת האגמים, הרי רילה, בולגריה
חלקו הראשון של הטיפוס אל אגמי רילה, כרי דשא מושלגים באמצע אוקטובר  (צילום: כרמית וייס)
 

שבעת אגמי רילה

מסודרים לפי גובהם (במסלול פוגשים בהם בסדר מעט שונה):
 
 
שם
גובה
פירוש השם בעברית
 
1
 Dolnoto Ezero
2,095
 
האגם הנמוך ביותר
2
 Ribnoto Ezero
2,184
הדג (מצריך דמיון מפותח...)
לצדו בקתת  Sedemte Ezera
3
 Trilistnika Ezero
2,216
שלושת העלים (או התלתן)
 
4
 Bliznaka Ezero
2,243
התאומים (כשתראו תבינו)
האגם הגדול ביותר
5
 Babreka Ezero
2,282
הכליה (אכן מזכיר)
 
6
 Okoto Ezero
2,440
העין (יש להפעיל את הדמיון)
העמוק מבין השבעה, 37 מ'
7
 Salzata Ezero
2,535
הדמעה (בגלל שהוא קטנטן)
 

 
 טרק שבעת אגמי רילה, בולגריה
אגם הכליה (Babreka Ezero), האגם החמישי במבט מלמעלה
  (צילום: כרמית וייס)

 

 מסלולים לאגמי רילה

את המסלולים לאגמי רילה ניתן להתחיל ממספר נקודות מוצא:
♦ המסלול הקצר מתחיל בבקתת אגמי רילה (Rilski Ezera, גובה 2,150 מ') - מסלול מעגלי של 3-5 שעות, בתוספת קטע שאינו מעגלי המוביל לשני האגמים הגבוהים ולתצפית. הקטע האחרון הוא תוספת קשה של עוד מספר שעות, אך בהחלט מומלץ לנסות ולהגיע לפחות עד לאגם האחרון.
♦ המסלולים הארוכים מתחילים מבקתת פיונרסקה (Pionerska Chalet, גובה 1520 מ'), בקתת ואדה (Vada Hut, גובה 1410 מ') או בקתת לובנה (Lovna Hut, גובה 1650 מ'), שכולן נמצאות לצדי הכביש מספארבה-באניה לבורובץ. 
♦ תרמילאים יכולים להתחיל את המסלול גם מהעיירה ספארבה באניה, אשר ממרכזה יוצא מסלול עד למרכז המבקרים של השמורה בכפר פניצ'יסטה (Panichishte).
♦ מסלולים בני מספר ימים – מסלולים ארוכים מאד מגיעים אל האגמים מכל עבר, בהם מסלולים ממנזר רילה, פסגת מליוביצה, בורובץ ועוד. במסלולים אלו יש ללון לילה אחד או שניים בבקתות ההרים.
 
המסלול הקצר, בו הלכנו אנו, הוא מסלול מעגלי ברובו, שההליכה בו אורכת 3-5 שעות. רוב המסלול הוא בעליה וירידה מתונות למדי, והשביל נוח להליכה (מומלצות נעלי הליכה טובות ואטומות למים). המסלול המגיע לשני האגמים הגבוהים ביותר (העין והדמעה), הוא מסלול תלול יותר למיטיבי לכת בלבד, אך המתקשים יכולים לוותר עליו, כי הוא אינו חלק מהמסלול המעגלי. כשאנחנו טיילנו (אמצע אוקטובר) היו חלקים של המסלול מכוסים בשלג, שירד 9 ימים קודם להגעתנו, כך שעקבות ההולכים לפנינו הקלו על הטיפוס.
לינה בעיירה ספארבה באניה
כתבה על טרקים בהרי רילה
 
טרק שבעת אגמי רילה, בולגריה
כותבת שורות אלו בטיפוס (מייגע למדי) על אחד מקטעי המסלול שכוסו בשלג טרי  (צילום: כרמית וייס)

 


  
 
בקתת הרים או בית מלון?
בקתת רילסקי אזרה (Rilski Ezera), שפירושו: בקתת אגמי רילה, היא נקודת המוצא למסלול המעגלי הקצר של שבעת האגמים, והיא נמצאת בגובה 2,150 מ'. זהו מבנה גדול בן חמש קומות, הבנוי בסטנדרטים גבוהים ומפנקים (לפחות ביחס לבקתת הרים). יכולים ללון בו 135 מטיילים, חצי מהם בחדרים עם שירותים ומקלחת צמודים (יש גם זוגיים). בקתה יש חשמל, מים זורמים, חימום מרכזי, קנטינה ומסעדה גדולה. בניגוד לשאר בקתות ההרים על רכס זה ורכסים אחרים בבולגריה, בהן ישנים בחדרים גדולים ומשותפים, כאן התנאים הם ממש בית מלון.
טלפון: 359-048-986796
בקתת רילסקי אזרה
 
בקתת רילסקי אזרה, שבעת אגמי רילה, בולגריה
למרגלות בקתת אגמי רילה, חוגגים את סיומו של מסלול שבעת אגמי רילה  (צילום: כרמית וייס)
 
ברכבל או עם איבן והג'יפ
רכבל כסאות, המתחיל ליד בקתת פיונרסקה (Pionerska ), נפתח בשנת 2009, והוא מעלה את המטיילים בנוחות עד לתחילתו של המסלול הקצר לשבעת האגמים, המתחיל בבקתת רילסקי אזרה . לנוחות ולקדמה יש מחיר, ואכן בשיא העונה הרכס מוצף במטיילים.
מחוץ לשיא העונה, כשהרכבל אינו פועל, או אם אתם מאלו העדיפים להישאר קרוב לקרקע, תוכלו להיעזר באיבן ובג'יפ שלו, שמתורגלים במסלול התובעני. איבן, בחור איטלקי ססגוני, היודע לגמגם כמה מילים באנגלית (2-3 בערך), יענה לכם בטלפון הנייד 359-888-749-405. מחיר הנסיעה 20 לבה לאדם.
 
הבקתה הישנה והצנועה
בקתת Sedemte Ezera היא בקתה ישנה וצנועה הנמצאת לצדי האגם השלישי, אגם Ribnoto (הדג), בגובה 2,196 מ'. 90 מטיילים יכולים ללון בה, ללא חשמל ומים, החימום בתנור עצים, אך הנוף אל האגם וההרים נפלא.
(טלפון נייד: 359-048-888909)
 
שבעת אגמי רילה, בולגריה
בקתת Sedemte Ezera, בקתה צנועה לצדי אגם הדג  (צילום: כרמית וייס)
 
סיימנו בהצלחה את המסלול לשבעת האגמים, המצלמה התמלאה בתמונות, כי פשוט אי אפשר להפסיק לצלם, אבל בואו נזכר רגע מהיכן הגענו לכאן.
 

ספארבה באניה – גייזר מלב האדמה

העיירה ספארבה באניה (Sapareva Banya) היא העיר הגדולה ביותר בהרי רילה, עם 9,000 תושבים (אם לא מחשיבים את סמוקוב המרוחקת מעט). רבים מגיעים לעיר על מנת לצפות בגייזר טבעי של מים רותחים, המתפרץ מלב האדמה, שסביבו נבנתה הכיכר המרכזית. אחרים מגיעים כדי לרחוץ במעיינות המינרליים החמים שלה, ולפיכך יש בה בתי מלון רבים.
מעל העיירה, בסיומו של כביש תלול ומפותל למדי, נמצא אתר הסקי הקטנטן פָניצ'יסטה (Panichiste), שלצדו מתחם של בתי מלון ענקיים ומודרניים, שנראים קצת לא שייכים לכאן (בתקופה בה טיילנו הם היו סגורים).
למטיילים בבולגריה ללא רכב, ספארבה באניה היא היעד אליו ניתן להגיע בתחבורה ציבורית על מנת לצאת לטרקים באזור (שבעת האגמים, מנזר רילה ועוד).

בקתת פיונרסקה – בג'יפ היישר להרים

בקתת פיונרסקה (Pionerska) נמצאת בהמשכו של הכביש התלול העולה מסאפרבה באניה לפנצ'יסטה, לא הרחק מהרכבל העולה לאגמים. בבקתה יכולים ללון עד 100 מטיילים בתנאים צנועים למדי.
הבקתה, בגובה 1,520 מ', היא אחת מנקודות המוצא לטרק שבעת אגמי רילה. המסלול מבקתת פיונרסקה ועד לבקתת אגמי רילה (Rilski Ezera), מעט לפני האגם הראשון מבין השבעה, אורכו 4 ק"מ והוא מטפס 600 מ' (תלול למדי). אנחנו החלטנו להתחיל את מסלול שבעת האגמים רעננים, ולכן שכרנו ג'יפ שיקפיץ אותנו על פני קטע קשה זה של המסלול (ר' למעלה, הג'יפ של איבן). כאמור, כיום ניתן לעשות דרך זו גם ברכבל.
בקתת פיונרסקה - מחירים והזמנות
 
שבעת אגמי רילה, בולגריה
אגם התאומים, הרביעי מבין שבעת אגמי רילה  (צילום: כרמית וייס)
 
אם תשאלו אותי לאן הייתי חוזרת ומטיילת מחר - הרי רילה וטרק שבעת האגמים, יהיו אחת מתשובותי הראשונות. קשה להקיף את עוצמות היופי בביקור אחד, כאשר כל אגם הנגלה לעינייך יפה מקודמו, וכל אחד מספק הפתעה משל עצמו. אך בהרי רילה טרקים רבים, חלקם נמשכים מספר ימים ומחייבים לינה בבקתות הרים מבודדות, וגם אליהם מומלץ ביותר להגיע.
 
מלון מומלץ בעיירה בורובץ שבהרי רילה

מלון ספא יאסטרבץ (Hotel Yastrebets Wellness & Spa) הוא מלון 4 כוכבים, השוכן על מדרונות הסקי מעל עיירת הסקי בורובץ שבהרי רילה. במלון חדרים, סוויטות ובקתות פיניות, היכולות להתאים גם למשפחות וכוללות סאונה, והוא מציע גם בריכת שחיה מקורה, סולריום, חדר כושר, מרכז בריאות וספא, מסעדה ובר. הטרסה המשקיפה לעבר ההרים היא מקום נפלא לבלות בו במזג אוויר יפה.
מלון ספא יאסטרבץ – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 

מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ   מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ

מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ   מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ
מלון ספא יאסטרבץ - מלון מפנק במיקום נפלא לטיולים בהרי רילה

 
לאן ממשיכים מכאן
טיול ג'יפים בבולגריה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 100622
39289


Additionally, paste this code immediately after the opening tag: