www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

הרי רילה: בורובץ ומנזר רילה


הרי רילה - חלק ב': בורובץ ומנזר רילה
כתבה וצילמה: כרמית וייס


שניים מהשמות היותר מוכרים למטייל הישראלי בבולגריה הם מנזר רילה ועיירת הסקי והנופש בורובץ, הנמצאים במרחק לא רב מעיר הבירה סופיה. שניהם נמצאים על רכס הרי רילה, שהוא רכס אלפיני, משובץ אגמים קרחוניים ונופים המתחרים בכבוד במדינות אירופה השכנות. למבקשים לטייל בטבע ובתרבות מרתקת של מדינה שהקדמה קצת מאחרת להגיע אליה, במחירים זולים ובמרחק לא רב מישראל, בולגריה היא אפשרות נפלאה. למבקשים טרקים או מסלולי אופניים, קצרים כארוכים, הרי רילה הם אחת מהבחירות היותר מוצלחות.מנזר רילה בשעת בוקר מוקדמת, דקות מספר לפני שפשטו עליו גדודי התיירים
 
את חלקו הראשון של הטיול בהרי רילה, עליו נכתב בכתבה הרי רילה - חלק א': שבעת האגמים, סיימנו בבקתת פיונרסקה, ממנה יצאנו למסלול המופלא בשבעת אגמי רילה.
מכאן נמשיך וניסע מזרחה, על כביש הררי צר ומפותל, שבסיומו נגיע לאתר הסקי בורורבץ. אך בדרך יש לנו עוד שתי נקודות שכדאי לבקר בהן - פסגת מליוביצה והכפר בלי-יסקאר, וכפי שהובטח, בסוף נגיע גם למנזר רילה,  נקודת חובה לכל המבקר בבולגריה.בורובץ (A), בלי יסקאר (B), מנזר רילה (C), קיריל מידו (D), בקתת Tiha Rila Lodge ותחילת המסלול (E)

 

אירופה: בלקן  
 

פסגת מליוביצה ובקתת מליוביצה

כביש תלול עולה אל בקתת מליוביצה (Malyovitsa), הנמצאת בגובה 1,960 מ', לצדי נהר מליוביצה ולמרגלות פסגת מליוביצה (2,729 מ'). בחורף יש כאן אתר סקי קטנטן ובקיץ ניתן ללון בבקתה או לצאת למסלולי הליכה. שתי הבקתות שבמקום, הישנה והחדשה, יכולות להלין 125 מטיילים, ויש בהן חשמל, מים, חימום, מסעדה וקנטינה.
איך מגיעים: כביש המתפצל דרומה מהכביש המקשר את סאפארביה באניה עם בורובץ.
דוא"ל: hiji@btsbg.org
 

בֶלי יסקאר  - העיירה והנהר שהופך לאגם

בֶלי יסקאר (Beli Iskar) הוא כפר קטן, לא הרחק מעיירת הסקי בורובץ, לצדי נהר בֶלי יסקאר (יסקאר הלבן), שיחד עם Cherni Iskar (איסקאר השחור), מתאחדים לנהר איסקר, היוצר בהמשך את אגם איסקאר.
אם תגיעו לכפר בסוף חודש יוני, תוכלו להשתתף בפסטיבל Zelnik, בו נערכת תחרות לאפיית המאכל המקומי Zelnik, העשוי בצק ממולא בשר, תרד או גבינה (מזכיר את הבאניצה, אחד המאכלים הלאומיים של בולגריה).
מסלול הליכה קל (כשעתיים) יוצא מהכפר לערוץ של נהר בלי יסקאר.
אוכל ולינה: בכפר מספר בתי מלון משפחתיים וחדרי אירוח בבתים פרטיים. מיקומו מעניק לו גישה נוחה לרוצים לטייל בצפון הרי רילה והמחירים זולים יותר מאשר בעיירת הסקי בורובץ השכנה.

דרכים בשלכת
 

עיירת הסקי בורובֶץ

בורובץ (Borovetz) הוא אתר הסקי הותיק ביותר בבולגריה, השוכן למרגלות פסגת מוסאלה, הפסגה הגבוה ביותר בבולגריה ובבלקן. שלא כעיירת הסקי בנסקו, שם היה קודם כפר ולצדו הוקם אתר סקי, כאן יש רק אתר סקי ומקבץ של מלונות ענק מפלצתיים למדי. אין כאן את אותה "אווירת עיירת סקי אלפינית", שתמצאו בעיירות הסקי האחרות בבולגריה.
אם תגיעו לכאן בחורף תוכלו להנות ממסלולי סקי שאורכם 58 קילומטרים, כלומר, אתר סקי הגדול אך במעט מהחרמון שלנו.
בקיץ יעד הטיול העיקרי מבורובץ הוא הטיפוס לפסגת מוסאלה, שיאנית הפסגות של הבלקן. הרכבל העולה מבורובץ לבקתת יאסטרבץ, מקצר מאד את מסלול הטיפוס למוסאלה, אך בקיץ הוא פועל רק בשיא עונת התיירות.
אם אינכם מתכוונים לטפס למוסאלה, לדעתי יש עיירות יפות יותר ומקומות יפים יותר לבקר בהם בהרי רילה.
לינה: בסוף הכתבה תמצאו המלצה למלון בפאתי העיירה בורובץ, וכאן תוכלו לחפש לינה בעיירה בורובץ.
איך מגיעים: 70 ק"מ דרומית לסופיה, 40 ק"מ מזרחית לסאפארביה באניה.
 

בקתת יאסטרבץ – בדרך לפסגת מוסאלה

בקתת יאסטרבץ (Yasterbets) היא בקתת הרים הבנויה מעל העיירה בורובץ, בגובה 2,369 מ', לצדי תחנת הרכבל העליונה. הרכבל המגיע לכאן מהעיירה מדלג על פני גובה של כאלף מטרים, אל הנקודה הגבוהה ביותר אליה ניתן להגיע כדי לטפס לפסגת מוסאלה (2,925 מ'), וכך נשארים לכם "רק"  550 מטרים לטפס. אם החלטתם להתמודד עם האתגר ולטפס, תעברו בדרככם לפסגת מוסאלה בבקתת הרים נוספת, בשם בקתת מוסאלה (2,389 מ').
 
קטיף אוכמניות ביערות הרי רילה
 
נעזוב את המורדות הצפוניים של הרי רילה וניסע מזרחה אל עבר המורדות המזרחיים של הרכס, שם נמצאת האטרקציה (בהא הידיעה), שדומה שאיש מהתיירים המגיעים לבולגריה אינו מפספס.
   
 

מנזר רילה – לא "עוד מנזר"

בבולגריה נבנו מנזרים רבים, אך מנזר רילה (Rila Monastery) הוא המרשים שבהם והוא זכאי ללא ספק לתואר "אחד המנזרים המרשימים בעולם כולו"!
זהו המנזר הגדול ביותר בבולגריה, המשתרע על פני קרוב ל- 9 דונם, אבל מלבד גודלו הוא מרשים ביותר גם ביופיו. כל סנטימטר במנזר מקושט בצבעים שובי לב ומעוטר בציורי קיר מרהיבים. עצי היער המתנשאים מעליו עוטרים אותו בירוק בקיץ ובצבעי השלכת בסתיו. פשוט חגיגה לעיניים ולמצלמות.
המנזר נחבא בעמק לצדי נהר רילסקה (Rilska), בגובה 1,147 מ', בצדו המערבי של רכס הרי רילה. הוא נוסד במאה ה- 10, על ידי איוון רילסקי, נזיר מתבודד, שחי במערה לא הרחק משם. את המנזר בנו תלמידיו הרבים של הנזיר. במאה ה- 15, תחת הכיבוש העות'מני, ננטש המנזר לזמן קצר, אך הוא שב לחיים לקראת סוף אותה מאה.
בתחילת המאה ה- 19 עבר המקום שיפוץ וחידוש יסודי. אז הוקמו אגפי המגורים וכנסיית הבתולה הקדושה (Sveta Borgoroditsa). גם ציורי הקיר המרשימים, עבודה של בתי ספר לאמנות מבנסקו וסמוקוב השכנות, צוירו במאה ה- 19.
הכנסייה בולטת ביופייה, עם חמש כיפות וציורי פרסקו מרשימים המכסים את הקירות והתקרה.
 

ציורי הקיר המרשימים על כנסיית מנזר רילה
 
באגף המגורים, בעל ארבע הקומות, שרובו סגור לכניסת מבקרים, יש יותר מ- 400 תאי מגורים, ארבע קפלות, ספריה וחדרי אורחים. במטבח המנזר, הנמצא אף הוא באגף המגורים, תוכלו להתרשם מסירי הבישול הענקיים, שכמו נלקחו מסיפורי אגדות על מכשפות המבשלות ילדים....
במרכזה של החצר הפנימית נמצא המבנה העתיק ביותר בקומפלקס - מגדל אבן שנבנה בשנת 1334. מעט אחריו, בשנת 1343, נבנתה הכנסייה הקטנה, הנמצאת לצד המגדל.
 
מגורי הנזירים וציורי הקיר בכנסייה
 
מנזר רילה הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. קרבתו של האתר לעיר סופיה גורמת לכך שהוא מוצף בגדודי תיירים, המתקתקים במצלמותיהם ללא לאות. אם אתם יכולים, כדאי להגיע לביקור מוקדם בבוקר או לקראת סוף היום.
איך מגיעים: 110 ק"מ דרומית לסופיה. מכביש E79 יש לפנות מזרחה בין דופניצ'ה ל- Blagoevgrad (יש שני כבישים, לא משנה באיזה תבחרו), ולהמשיך עוד 20 ק"מ אחרי הכפר רילה עד למנזר.
מחיר: הכניסה בחינם. חניה 4 לבה.
דוא"ל: rila_monastery@abv.bg
סירי הענק במטבח הנזירים, ילדים - ראו הוזהרתם!
 
אם תמשיכו בכביש אחרי המנזר תוכלו לבקר במערה בה התגורר איוון רילסקי. מומלץ להמשיך עוד מספר קילומטרים עם הכביש (בנסיעה או ברגל) ולהגיע לקיריל מידו.
 
קיריל מידו – מצוקים לשמיים
קיריל מידו (Kiril meadow, בבולגרית: Kirilova Polyana), שפירושו: כר הדשא של קיריל, כשמו כן הוא – כר דשא ירוק המוקף במצוקים מרשימים מכל עבר. כדאי לעצור כאן לפיקניק בטבע או להתפנק בבית הקפה החביב, ואפשר גם ללון באחת הבקתות שבמקום, המעניקות שקט בנוף קסום.
איך מגיעים: כ- 7 ק"מ אחרי מנזר רילה.
 
אם אתם חובבי טבע, וגם מסוגלים ללכת ברגל במסלול מעט תובעני, אני ממליצה לכם להמשיך אחרי קיריל מידו, עוד כ- 10 ק"מ, על דרך עפר שפעם כנראה היתה כביש... ובסופה תגיעו לבקתה בשם Tiha Rila Lodge. מספר מסלולים ארוכים יוצאים מנקודה זו , אך אני אמליץ על המסלול הקצר לאגמים ולבקתת Ribni Ezera .
 
קיריל מידו, צבעי השלכת המרהיבים ביותר שראינו בבולגריה
 
בסוף העלייה מובטח לכם אגם...
אומרים שכאשר מתאמצים במסלול - הנוף בסופו יפה הרבה יותר. נוכחנו בכך שוב ושוב בטיולנו וגם הפעם.
טיפוס לא קל של כשעה, לאורך 2 קילומטרים בלבד, אך עם הפרש גובה של כ- 350 מ', הביא אותנו לאגם Smradlivo Ezera, אגם מלאכותי יפהפה בגובה 2,294 מ'. מראה האגם בשלל גווני כחול וטורקיז, שההרים המושלגים משתקפים בו, בהחלט היווה פיצוי הולם לעליה הלא קלה.
תחילתו של המסלול בבקתת Tiha Rila Lodge, והוא חלק ממסלול מעגלי ארוך יותר. אנחנו המשכנו עוד מעט אחרי האגם, בטיפוס נוסף עד לשורת אגמים זעירים (נכון יותר - שלוליות), אך השעה המאוחרת אילצה אותנו לחזור על עקבותינו באותו מסלול. אם יש לכם זמן וכוחות תוכלו להמשיך במסלול מעגלי, המגיע לבקתת Ribni Ezera ואגם Dolnoto Ribno, שבסיומו תחזרו לנקודת ההתחלה. אורכו של המסלול המעגלי כ- 8 ק"מ.
בקתת Ribni Ezera, השוכנת בגובה 2,230 מ' היא חלק מהשביל האירופי 4E, המגיע מהרי פירין וממשיך לשבעת האגמים (או ההפך).
איך מגיעים: מזרחית למנזר רילה. 7 ק"מ עם כביש עד קיריל מידו, ועוד כ- 10 ק"מ על דרך עפר (שגם היא היתה פעם כביש, שרובו נסחף).
אוכל ולינה: בבקתת Ribni Ezera ניתן ללון וגם לקנות מעט מצרכים (אך לא כדאי לבנות על זה). הבקתה והצריפים שלצדה יכולים להלין 120 מטיילים. בקתת Tiha Rila Lodge היתה סגורה כשביקרנו (אוקטובר) אך כנראה שהיא פתוחה בשיא העונה.
 
הרי רילה   הרי רילה
אגם Smradlivo Ezera, מאמץ הטיפוס משתלם
מלון מומלץ בעיירה בורובץ שבהרי רילה

מלון ספא יאסטרבץ (Hotel Yastrebets Wellness & Spa) הוא מלון 4 כוכבים, השוכן על מדרונות הסקי מעל עיירת הסקי בורובץ שבהרי רילה. במלון חדרים, סוויטות ובקתות פיניות, היכולות להתאים גם למשפחות וכוללות סאונה, והוא מציע גם בריכת שחיה מקורה, סולריום, חדר כושר, מרכז בריאות וספא, מסעדה ובר. הטרסה המשקיפה לעבר ההרים היא מקום נפלא לבלות בו במזג אוויר יפה.
מלון ספא יאסטרבץ – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

 

מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ   מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ

מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ   מלון מומלץ בהרי רילה בעיירה בורובץ
מלון ספא יאסטרבץ - מלון מפנק במיקום נפלא לטיולים בהרי רילה
 

מידע נוסף


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 39559
14194


Additionally, paste this code immediately after the opening tag: