הפתעה בהרי רודופי - חלק ראשון
מאת: כרמית וייס


על יופיים של הרי רודופי שמעתי רבות טרם נסיעתי לבולגריה, ולפעמים הכנה כזו דווקא גורמת לאכזבה כשמגיעים לשטח. אבל במקרה של רכס רודופי לא הצליחו המחמאות המוקדמות לקלקל, שכן חשבתי לעצמי: "מה כבר יכולה המדינה הבלקנית והענייה הזו לחדש".


ובכן, בולגריה בהחלט יכולה לחדש - קריאות ההתפעלות שלי, בימים בהם ביקרנו בהרי רודופי, פשוט לא פסקו. כל כך הרבה יופי שפשוט קשה לעכל.
 
הרי רודופי, בולגריה
הרי רודופי, נופי טבע משולבים בנופים כפריים    (צילום: כרמית וייס)


יעדי טיול בהרי רודופי המוזכרים בכתבה זו (A-E) ובכתבה השנייה בסדרה (F-L),
העיירה דווין (M) בה מומלץ להתמקם לטיולי כוכב  (ר' המלצות בסוף הכתבה)
להגדלה יש ללחוץ בפינה העליונה
 

היכן הם הרי רודופי?

הרי רודופי (Rodopi) נמצאים בדרום בולגריה, נושקים לגבולה עם צפון יוון. הם אינם גבוהים כאחיהם – הרי פירין ורילה, גובהם הממוצע 1000 מ'. אך דווקא בשל כך הם מכוסים בצמחייה עבותה, כרי דשא, יערות עצי אורן, אשוחית ועצים נשירים. בסתיו נצבע הרכס כולו בצבעי שלכת עזים, והחגיגה פשוט מושלמת.
הרי רודופי מאופיינים בתצורות קארסט – קניונים עמוקים, מערות רבות, מצוקים דרמטיים וגשרים טבעיים ענקיים הממחישים היטב את עוצמתו של הטבע. 120 מערות נספרו בהרי רודופי, אולם רק שתיים מהן פתוחות למבקרים (אפרט בהמשך).

הרי רודופי הם ההרים המיושבים ביותר בבולגריה, ומכאן שאל החגיגה של הטבע מצטרפים גם כפרים ציוריים, המשתלבים להפליא בנוף. סיור בכפרים העתיקים מחזיר את המטייל שנים רבות לאחור. אם ללכת עוד לאחור, בהרי רודופי, על פי המיתולוגיה היוונית, נולד אורפאוס, גדול המשוררים והנגנים, ואולי משום כך יש לאזור זה מורשת מוסיקלית עשירה. גם למורשת היהודית יש כאן חלק שכדאי להקדיש לו תשומת לב, במספר נקודות, ועל כך בהמשך.

את הכתבה על הרי רודופי נתחיל על המורדות הצפוניים, משם נמשיך דרומה ונפנה מערבה, אל עבר הרי פירין. ניתן לעשות את המסלול גם בכיוון ההפוך, ואין לכיוון כל חשיבות כאן.
 
הרי רודופי, בולגריה
הגשרים המופלאים, מראה למרגלות הגשר הגדול  (צילום: כרמית וייס)

בלקן 
 

מנזר בצ'קובו והסיפור היהודי

מנזר בצ'קובו (Bachkovo) הוא המנזר השני בגודלו בבולגריה, אחרי מנזר רילה, והרבה פחות מרשים ממנו. אך למרות זאת אל תפספסו ביקור בו, גם בגלל יופיו ובעיקר בשל חשיבותו לעם היהודי. המנזר שוכן לצדי נהר צ'פלרה (Chepelare), על המורדות הצפוניים של הרי רודופי. הוא נבנה בשנת 1083, אך בתחילת המאה ה- 16 נהרס על ידי הכובשים הטורקים, ושופץ לקראת סוף אותה מאה. קירות הכנסייה והמנזר מעוטרים בציורי קיר מהמאה ה- 17.
 
בתוך כנסיית המנזר קבורים זה לצד שני חסידי אומות עולם - מטרופוליטן סטפן ומטרופוליטן קיריל, ראשי הכנסייה הפרובוסלבית (ארכיבישופים) בסופיה ופלובדיב, שלקחו חלק חשוב בהצלת יהודי בולגריה במלחמת העולם השנייה. העם היהודי חב חוב גדול לשניים, שפעלו תוך סיכון חייהם ומשרותיהם, והיו בין הגורמים לכך שאיש מיהודי בולגריה לא נשלח למחנות המוות.
שימו לב, בתוך הכנסייה אסור לצלם (אישור מיוחד התקבל לצורך כתבה זו).

הרי רודופי, בולגריה
מנזר בצ'קובו, כאן קבורים שניים ממצילי היהודים בשואה   (צילום: כרמית וייס)
  

הגשרים המופלאים – יצירות מופת של הטבע

נמשיך לטפס עם כביש 86 על רכס הרי רודופי. לפני שנגיע לעיירה צ'פלארה, נסטה מערבה אל כביש צדדי, שיוביל אותנו לאחד מפלאי הטבע של בולגריה. אלו הם שני גשרי סלע טבעיים, עצומי ממדים, הנקראים הגשרים המופלאים (Cudnite Mostrovo). עוצמתו של גשר הסלע אדיר הממדים, הגדול מבין השניים, פשוט לא ניתנת לתיאור. מתחת לגשרים זורם נחל ומסביבם עצי אורן, שמעצימים את יופיים. קיימים הסברים שונים להיווצרותם של הגשרים – רעידת אדמה, כוחות בליה, מערות שהתמוטטו ואולי שילוב של כולם יחדיו, בכל מקרה מדובר על סלע גיר (קארסט) שצורות כאלו אופייניות לו.
 
הגשר הגדול מבין השניים (Golyam Most) – רוחבו 12-15 מ', אורכו 96 מ', והוא מגשר על תהום בעומק 45 מ'. אם תגיעו עד אליו, מומלץ לעלות מעליו ולראותו מזוויות שונות.
במרחק 200 מ', במורד הערוץ, נמצא הגשר השני, הקטן יותר, שאורכו 60 מ' והוא מרשים פחות מחברו.
 
הרי רודופי, בולגריה
כמו רגל פיל ענקית, הגשר הגדול  (צילום: כרמית וייס)
 
תאור המסלולים לגשרים
המסלולים מתחילים ליד בקתת
Chudnite Mostove, שם תוכלו להחנות את הרכב, ואז לפניכם שתי אפשרויות:
1- מסלול לשתי נקודות תצפית, משני צדי הערוץ. מסלול נוח ומסודר, באורך של כמה מאות מטרים, המאפשר תצפית על שני הגשרים.
2- מסלול היורד לערוץ הנחל ומגיע עד למרגלות הגשרים. הליכה לא מאד קשה של כ- 20 דקות, במסלול מסודר.
אם אינכם חוששים מהירידה, מומלץ מאד להגיע עד למרגלות הגשרים. אין מה להשוות את עוצמת החוויה. 
 
הרי רודופי, בולגריה
הגשר הגדול, כדאי להביט בו מזוויות שונות   (צילום: כרמית וייס)
  
 

עיירת הסקי צ`פֶלארֶה

העיירה הקטנה צ'פלארה (Chepelare) שוכנת בגובה 1,200 מ', ונחשבת לעיר הגבוהה ביותר בבולגריה. היא נקראת על שמו של נהר צ'פלארה, הזורם במרכזה, והתפתחה בהדרגה, ממרכז גידול בקר ועיבוד עץ, לעיירת סקי פופולרית. תושבי צ'פלארה גאים באלופת הביאטלון שלהם, Ekateria Dafovska, שזכתה ב- 1998 במדליית הזהב באולימפיאדת החורף. מוזיאון הסקי של צ'פלרה מתעד את התפתחות ספורט החורף באזור, החל ממגלשי הסקי הראשונים ועד גביעים ומדליות של אלופים מקומיים.

מוזיאון המערות של צ'פלארה מתעד את תופעת מערות הקארסט, המאפיינת את הרי רודופי. מצפה הכוכבים רוזן (Rozhen Observatory) ממוקם על פסגה שגובהה 1759 מ', ומאפשר להתבונן בגרמי השמיים דרך ארבעה טלסקופים.
מרכז מידע נמצא ליד הכיכר המרכזית, וניתן לקנות בו מפות סימון שבילים טופוגרפיותבעיירה יש היצע גדול של דירות ומלונות משפחתיים, ומחוץ לעונת הסקי המחירים זולים להפליא. אם אתם אוהבים מלונות קטנים ומשפחתיים, Family Hotel Shoky, המציע חדרים וסוויטות היכולות להתאים גם למשפחות, הוא בחירה טובה, בעיקר בזכות המארחים החביבים.
Family Hotel Shoky - מלון משפחתי פשוט וחביב בעיירה צ'פלרה
 
 

אתר הסקי של צ'פלארה ופמפורובו

אם אתם חובבי סקי, אולי לא תגיעו לכאן במיוחד, מכיוון שאתרי הסקי של הרי רודופי הם קטנים ומרוחקים מסופיה. אבל אם אתם כאן בחורף, אולי תשמחו לקפוץ ליום-יומיים של גלישה במחירים ממש מצחיקים.

אתר הסקי הקטן של צ'פלארה מציע אלטרנטיבה זולה לאתר הסמוך והיוקרתי פמפורובו. רכבל כסאות מעלה את הגולשים לפסגת Mechi Chal שגובהה 1873 מטר, והיא הנקודה הגבוהה באתר. 
אתר הסקי פמפורובו (Pamporovo) מעט גדול יותר וגבוה יותר מהשכן מצפון, והנקודה הגבוהה בו, על פסגת Snezhanka, גובהה 1926 מ'. 
הרי רודופי, בולגריה
תצפית ממרומי אתר הסקי פמפורובו על הרי רודופי הירוקים   (צילום: CC Михал Орела)
 

העיירה סמוליאן – ישן מול חדש

העיירה סמוליאן (Smolyan), השוכנת מעט דרומית לפמפורובו, משלבת ארכיטקטורה של ישן מול חדש. תוכלו לראות בה מספר בתים ששומרו מתקופת התחייה הבולגרית, לצד בתים חדשים שנבנים בה. בקרבת העיירה נמצאים שבעת אגמי סמוליאן, שיש המכנים אותם "עיני אבן הברקת" (Emerald eyes), וכן מפל סמוליאן הנופל מגובה 20 מ'.

למשפחות עם ילדים או לזוגות המחפשים כמה ימים של שלווה, אמליץ על מלון מאונטן לייק (Mountain Lake Hotel), מלון דירות באווירה כפרית בחיק הטבע, לא הרחק מהאגמים.
למשפחות גדולות אמליץ על וילה אחרידה (Villa Ahrida), הממוקמת בין צ'פלרה לסמוליאן, וכוללת 5 חדרי שינה + 5 חדרי שירותים, ויכולה לארח עד 16 איש.

הרי רודופי, בולגריה
אגמי סמוליאן, יש המכנים אותם "עיני אבן הברקת"   (צילום: כרמית וייס)

מלון בעיירה סמוליאן, בולגריה   מלון בעיירה סמוליאן, בולגריה
מלון מאונטן לייק
 - לבילוי רגוע של מספר ימים באזור סמוליאן

דירה למשפחה בהרי רודופי, בולגריה

וילה אחרידה  - מתאים למשפחות גדולות, במיקום מרכזי בהרי רודופי
 
מסמוליאן, הנקודה הדרומית ביותר, נמשיך וניסע מערבה לכיוון הרי פירין. אך לפני שנגיע להרי פירין יש לנו עוד כמה נקודות חשובות לבקר בהן בכתבה הפתעה בהרי רודופי - חלק ב'
 

בתי מלון מומלצים בעיירה דווין - במיקום נוח לטיולי כוכב בבהרי רודופי

מלון ספא איסמנה (Spa Complex Ismena) הוא מעין כפר נופש קטן, ברמת 4 כוכבים, הממוקם בעיירה דווין, במיקום נוח לטיולי כוכב בהרי רודופי. המלון מעוצב בסגנון בניה מסורתי, עם חדרים, סוויטות ובקתות היכולות להתאים גם למשפחות, עם מיזוג אוויר (מומלץ לוודא לפני ההזמנה!), פינת ישיבה ומרפסת. אזור הבריאות והספא מציע בריכה תרמית מקורה, בריכה חיצונית (בקיץ), אמבט עיסוי, סאונה, חדר כושר, מרחץ אדים ועיסויים (בתשלום נוסף). במסעדות המלון מוגשות מנות מקומיות לצד מנות בינלאומית, ובבר מוגשים משקאות וכיבוד.

מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי   מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי
מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי   מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי
מלון ספא איסמנה
 - מלון שהוא כמו כפר נופש במיקום נהדר לטיולי כוכב בהרי רודופי
 
מלון ספא פרסנק (Spa Hotel Persenk) הוא מלון 5 כוכבים מהודר, הממוקם במרכז עיירת המעיינות החמים דווין. זהו מלון מטופח ונעים, המציע חדרים זוגיים מרווחים ודירות קטנות, בריכה מקורה, ספא ועיסויים (בתשלום), באולינג, מסעדה ובר. מעלית המלון חשוכה ומושמעים בה קולות צרצרים (מישהו כנראה חושב שזה יקרב אתכם לטבע...).
 
מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה   מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה
מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה   מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה

מלון ספא פרסנק - מלון מהודר ונקי במרכז העיירה דווין
 

כתבות נוספותכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר