הפתעה בהרי רודופי - חלק שני
מאת: כרמית וייס


את חלקו הראשון של הטיול בהרי רודופי סיימנו בעיירה סמוליאן. מכאן נמשיך וניסע מערבה, לכיוון הרי פירין, אך לפני כן יש לנו עוד כמה נקודות חשובות לבקר בהן, ובראשן העיירה שירוקה לאקה ושתי מערות הקארסט – יאגודינה וגרון השטן.


המשכו של הטיול בהרי רודופי, אותו התחלנו בכתבה הראשונה בסדרה, גם הוא מזמן לנו לא מעט הפתעות.

הרי רודופי, בולגריה
תקשורת ללא שפה, התושבים המקומיים תמיד יקבלו אתכם בחיוך רחב   (צילום: כרמית וייס)


יעדי טיול בהרי רודופי המוזכרים בכתבה הראשונה בסדרה (A-E) ובכתבה זו (F-L),
העיירה דווין (M) בה מומלץ להתמקם לטיולי כוכב 
(ר' המלצות בסוף הכתבה)
להגדלה יש ללחוץ בפינה העליונה


בלקן
 

הכפר שירוקה לאקה והנקודה היהודית

לא כדאי לפספס את הכפר שירוקה לאקה (Široka Lăka), הבנוי על מורדות ערוץ נהר שירוקולשקה (Shirokolashka) ולמרגלות הפסגה הגבוהה ביותר של הרי רודופי (Golyam Perelik), שגובהה 2191 מ'. רוב בתי הכפר, בעיקר אלו שמרכזו, בנויים אבן וקורות עץ, עם גגות צפחה ומרפסות המאפיינות את תקופת התחייה הבולגרית. כדאי לשוטט מעט בסמטאות הכפר, בלי למהר לשום מקום מיוחד. מעל הנהר, החוצה את הכפר לכל אורכו, נבנו בתקופה הרומית שלושה גשרים קמורים ויפים.
 
כנראה שבבולגריה קשה לברוח מהמורשת היהודית, אפילו בהרים המרוחקים. ממש כאן, בשירוקה לאקה נולד אחד מחסידי אומות עולם - מטרופוליטן סטפן (שהוזכר בכתבה הראשונה על מנזר בצ'קובו). בגן קטן במרכז הכפר, ליד פסלו של סטפן, תוכלו לראות תעודת כבוד בעברית של יד ושם, כהוקרה לפועלו.
בבית העירייה שוכן כיום המוזיאון האתנוגרפי, בו מוצג אורח החיים בתקופת התחייה הלאומית. בלשכת המידע שבמרכז הכפר, תוכלו לצפות בתערוכה של בעלי מלאכה מקומיים, תלבושות מסורתיות, מזכרות ועוד.
 
שירוקה לאקה, הרי רודופי, בולגריה
הכפר שירוקה לאקה - סמטאות ציוריות, בתים מתקופת התחייה ורעפי ציפחה   (צילום: כרמית וייס)

בכפר הקטן גלה (Gela), אשר מדרום לשירוקה לאקה, מתגוררים 100 תושבים בלבד, והוא אחד הכפרים העתיקים באזור. על פי המיתולוגיה היוונית, בגלה נולד אורפיאוס, גדול המשוררים והנגנים, ואולי משום כך מתמחים כאן בייצור חמת חלילים. אם חשקה נפשכם בכלי הנגינה המיוחד, תוכלו לקנות אותו כאן מבעלי המקצוע הטובים ביותר, או להגיע לפסטיבל הכולל תחרות נגני חמת חלילים, ביום א' הראשון של חודש אוגוסט.
 
שירוקה לאקה, הרי רודופי, בולגריה
נגן חמת חלילים ומקהלת בנות בתלבושות מסורתיות   (צילום: כרמית וייס)

טריגרד - הכפר והקניון
כביש צר מתפתל לעבר הכפר טריגְרָד (Trigrad), לצדי נהר Trigradska, תוך שהוא עושה דרכו דרך קניון טריגרד היפהפה. זהו קניון קארסט, בעומק 250 מ', עם קירות תלולים המתנשאים משני צדי הכביש, והנוף פשוט עוצר נשימה.
 
הכפר שוכן רק 27 ק"מ מהגבול עם יוון, ומאחר ותושביו הם בעיקר מוסלמים - תוכלו לראות בו מסגד לצד כנסייה. מהכפר יוצאים מסלולי טיול רבים, והוא גם מהווה חלק ממסלולים ארוכים יותר, אך האטרקציה העיקרית כאן היא מערת גרון השטן.
 
קניון טריגרד, הרי רודופי, בולגריה
הכביש בקניון טריגרד, מצוקים מיוערים עוטפים את הכביש המפותל   (צילום: כרמית וייס)
 

הגרון של השטן

מערת גרון השטן Devil’s Throat), בבולגרית: Dyavolsko garlo) היא מעין בור ענק, שכנראה מישהו חשב שהוא מזכיר את הלוע של השטן... ומכאן שמה. אורכה של המערה קילומטר אחד, אך אורכו של המסלול בו צועדים המבקרים הוא כ- 350 מטר. נהר Trigradska, אותו כבר פגשנו בקניון טריגרד, חפר בהר בור ענק, והוא נכנס לתוכו במפל גדול ורועש (שניתן לשמוע אך לא ניתן לראותו) ויוצא ממנו בחזרה, תוך שהוא מתחבר לנהר הזורם לאורך הכביש.
 
לא מעט סיפורים נקשרו בשמה של המערה. על פי המיתולוגיה היוונית, כאן נכנס אורפיאוס אל מתחת לאדמה, אל ממלכתו של הָדֶס אל השאול, בניסיון להציל את אהובתו. על פי אגדה תארקית, בני המקום האמינו שזהו הפתח לעולם אחר, וקפצו לתוכו כדי להפוך לבני אלמוות. אגדה אחרת גורסת שאם נופל משהו אל הנהר הזורם במערה, הוא לעולם לא יחזור (ראו הוזהרתם...).
 
ניתן להיכנס לסיור קצר במערה, בסיומו מחכה לכם טיפוס תלול (אבל קצר) במדרגות אל פתח היציאה. הטמפרטורה במערה 8 מעלות צלזיוס באופן קבוע ויש להתלבש בהתאם.
 
גרון השטן, הרי רודופי, בולגריה
מערת גרון השטן, אם משהו נופל הוא לעולם לא יחזור...    (צילום: כרמית וייס)
 

יאגודינה – הכפר ומערת הנטיפים

הכביש אל הכפר יאגודינה (Yagodina), המקביל לכביש המוליך אל הכפר טריגרד ומערת גרון השטן, הוא כביש מדהים ביופיו, אשר עובר בקניון מרשים, בעל מצוקים דרמטיים, שלעיתים סוגרים עליו מכל עבר ופעמים אחרות נפתחים לנוף מרשים. לאורך הכביש מספר גשרים עתיקים, שחלקם רעועים משהו. זהו כפר קטנטן, שרוב תושביו הם מוסלמים, וגם כאן שוכנים זה לצד זה מסגד וכנסייה. רוב תושבי הכפר, כמו מרבית הכפרים המבודדים בבולגריה, הם זקנים, מאחר והצעירים נוטשים את הכפרים.

לא הרחק מהכפר שוכנת מערת הנטיפים יאגודינה (Yagodinska Peshtera), הנחשבת למערה הארוכה ביותר בבלקן - 10 ק"מ אורכה, וגובהה כבניין בן חמש קומות. המבקרים במערה צועדים במסלול מואר, לאורך כקילומטר, בו ניתן לצפות בנטיפים. אם תפעילו את דמיונכם אולי תוכלו להבחין בסנטה קלאוס, שלגיה ושבעת הגמדים, מריה וישו, פיל אחד וכמה דמויות מהמסורת הבולגרית. הטמפרטורה במערה היא 6 מעלות צלזיוס, עם לחות של 92%, ולכן יש להצטייד בבגדים חמים. סיורים מודרכים יוצאים כל שעה עגולה (לפחות שישה אנשים), למשך 45 דקות לערך.
 
יאגודינה, הרי רודופי, בולגריה   יאגודינה, הרי רודופי, בולגריה
זקני יאגודינה והמצוקים שסוגרים על הכביש בדרך לכפר  (צילום: כרמית וייס)
 
 


 
 

מסלול רגלי בין שתי המערות

כדי ליהנות ולספוג את נופי המצוקים המרשימים, הטובלים ביערות בשלל גווני הירוק או השלכת (אם תגיעו בסתיו), אני ממליצה על מסלול המקשר בין שתי המערות, תוך שהוא חוצה את הרכס שבינהן. המסלול מתחיל מהכפר טריגרד לכיוון צפון (אפשר לקצר אותו ולהתחיל עם עליה תלולה, מעט אחרי מערת גרון השטן). לאחר מכן הוא פונה מערבה לעבר הכפר יאגודינה ובהמשך מגיע למערת יאגודינה. אם תרצו לקצר מעט את המסלול, תוכלו להחנות את הרכב בכפר יאגודינה, וכמובן שניתן לעשותו גם בכיוון ההפוך.
 
אורכו של המסלול כ- 10 ק"מ והוא ברובו נינוח, למעט מספר קטעים קצרים של עלייה וירידה. במהלך המסלול חוצים כרי דשא ירוקים, רואים פטריות בשלל גדלים, צורות וצבעים, ופוגשים כפריות שבסליהן שלל פטריות. המסלול מסומן על המפה באדום ובשטח בצבעי לבן-אדום-לבן (בדומה לסימוני השבילים בארץ). למרות שהשביל מסומן היטב, מומלץ להצטייד במפת סימון שבילים, אותה תוכלו לרכוש בלשכות התיירות באזור. מכיוון שאין זה מסלול מעגלי, יש להיעזר ברכב נוסף, תחבורה ציבורית (שהיא נדירה כאן מאד), מונית או טרמפים (בשיא העונה יש רכבים רבים של תיירים הנוסעים בין המערות, אך מחוץ לעונה התנועה דלילה למדי).
 
מסלול רגלי, הרי רודופי, בולגריה    מסלול רגלי, הרי רודופי, בולגריה
רק חלק קטן משלל הפטריות במסלול בהרי רודופי  (צילום: כרמית וייס) 
 

דוספט – הסכר, האגם והכפר

בדרך מערבה לעבר הרי פירין מצפה לנו אגם מרהיב ביופיו - אגם דוספט (Dospat) הוא אגם מלאכותי, הנוצר על ידי הסכר השני בגודלו בבולגריה. לחופו הדרומי של האגם שוכנת העיירה דוספט, שמרבית תושביה הם מוסלמים, והאזור כולו הוא אזור נופש וקייט. תוכלו לשכור סירות ולשוט באגם, לדוג דגים או סתם להשקיף על הנוף. לשונות של יבשה מיוערת, החודרות אל תוך האגם, משוות לו מראה קסום במיוחד.
 
פסטיבל פולקלור מתקיים בעיירה כל שנה, בימים האחרונים של אוגוסט.
 
אגם דוספט הרי רודופי, בולגריה
אגם דוספט לעת ערב    (צילום: כרמית וייס)
 

מסלול השטן - מסלול הליכה בהרי רודופי *

מסלול השטן (Devil’s Path) הוא מסלול הליכה יפה, לאורך ערוץ נהר בויינובסקה (Buinovska), העובר מתחת גשר סלע טבעי, הנקרא גשר השטן (Devil's Bridge) ומכאן שמו. בקטע הקניוני של הנחל הותקנו גשרים וסולמות, חלקם בגובה רב, שעשוי להיות מאתגר למי שאינו חובב גבהים.
תחילת המסלול בין הכפר בורינו (Borino) לכפר צ'אלה (chala), והוא מסתיים על הכביש אל מערת יאגודינה. בכיוון זה המסלול במגמה כללית של ירידה, והוא מסתיים בסולם על הכביש למערה, אם כי ניתן ללכת בו גם בכיוון ההפוך. בקיץ יש סיכוי למצוא בנקודת הסיום נהגים מקומיים, הממתינים להחזיר את המטיילים לרכב (בתשלום).
אורכו של המסלול כ- 10 ק"מ וזמן ההליכה הוא 3-4 שעות.
* המסלול נוסף לכתבה בעקבות מידע שהתקבל מהגולשים.


סרטון וידאו קצר מהקטע האתגרי במסלול השטן בהרי רודופי
 

בתי מלון מומלצים בעיירה דווין - במיקום נוח לטיולי כוכב בבהרי רודופי

מלון ספא איסמנה (Spa Complex Ismena) הוא מעין כפר נופש קטן, ברמת 4 כוכבים, הממוקם בעיירה דווין, במיקום נוח לטיולי כוכב בהרי רודופי. המלון מעוצב בסגנון בניה מסורתי, עם חדרים, סוויטות ובקתות היכולות להתאים גם למשפחות, עם מיזוג אוויר (מומלץ לוודא לפני ההזמנה!), פינת ישיבה ומרפסת. אזור הבריאות והספא מציע בריכה תרמית מקורה, בריכה חיצונית (בקיץ), אמבט עיסוי, סאונה, חדר כושר, מרחץ אדים ועיסויים (בתשלום נוסף). במסעדות המלון מוגשות מנות מקומיות לצד מנות בינלאומית, ובבר מוגשים משקאות וכיבוד.

מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי   מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי
מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי   מלון מומלץ בעיירה דווין בהרי רודופי
מלון ספא איסמנה
 - מלון שהוא כמו כפר נופש במיקום נהדר לטיולי כוכב בהרי רודופי
 
מלון ספא פרסנק (Spa Hotel Persenk) הוא מלון 5 כוכבים מהודר, הממוקם במרכז עיירת המעיינות החמים דווין. זהו מלון מטופח ונעים, המציע חדרים זוגיים מרווחים ודירות קטנות, בריכה מקורה, ספא ועיסויים (בתשלום), באולינג, מסעדה ובר. מעלית המלון חשוכה ומושמעים בה קולות צרצרים (מישהו כנראה חושב שזה יקרב אתכם לטבע...).
 
מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה   מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה
מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה   מלון מומלץ בהרי רודופי, בולגריה

מלון ספא פרסנק - מלון מהודר ונקי במרכז העיירה דווין
 
מידע נוסף


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר