הזמנות לחופשה שלך
תכנון טיול בסלובניה    

תכנון טיול בסלובניה - אזורים ויעדים נבחרים
מאת: עוזי טאובר


סלובניה היא מדינה קטנה, 20 אלף קמ"ר שטחה, כמו מדינת ישראל. אך בשל תוואי השטח ההררי ברובו, כדאי לחלק את הטיול בה לאזורים, עם מספר נקודות לינת כוכב, ולא לנסות לבלוע הכל בבת אחת.


בכתבה זו אביא את מוקדי העניין העיקריים, ולנוחות הקוראים אחלק אותם לפי אזורים, כולל מפה מפורטת.

אגם בלד, סלובניה
אגם בלד והאי שבמרכזו מכוסים שלג בחורף, נקודת חובה כמעט לכל מטייל בסלובניה  (צילום: CC Aleš Krivec)
 

תכנון טיול בסלובניה לפי אזורים

אתחיל את הכתבה עם לובליאנה הבירה.
מלובליאנה ניתן לטייל צפונה, אל אזור האלפים היוליאניים (הכפר שקופיה לוקה, כפר הנפחים קרופה, אגם בלד ואגם בוהין, העיירה קרנסקה גורה, מעבר ההרים וורשיץ'), ודרומה אל אזור הקארסט (מערת פוסטוינה ומערות יפות נוספות).
אסיים עם שתי ערים יפות במיוחד - העיר פיראן, הנמצאת באזור החוף של סלובניה (דרום-מערב), והעיר פטוי, הממוקמת במזרח סלובניה.

הביטו תחילה במפה וראו היכן ממוקמים היעדים והאזורים שציינתי, זה יעזור לכם להתמקד.
 
יעדים בכתבה זו: לובליאנה (A), שקופיה לוקה (B), קרופה (C), אגם בלד (D), אגם בוהין (E),
קרנסקה גורה (F), מעבר וורשיץ' (G), מערת פוסטוינה (H), העיירה פיראן (I) והעיר פטוי (IJ)
 

בירת סלובניה לובליאנה

לובליאנה (Ljubljana), עיר הבירה של סלובניה, המונה כיום כ- 300,000 תושבים, נוסדה כמחנה רומי בשם יוליה אמונה, אשר לימים הפך לעיר. בעיר, שבליבה עובר נהר הליובליאניצה, הוקמה מצודת בישוף, יש בה בנייה עתיקה, עשרות מסעדות ופינות נוי לרוב.
ניתן לבלות בלובליאנה (פירוש השם, "האהובה") במשך יומיים, אפשר גם פחות. מעבר לסמטאות ציוריות, שווקים, חנויות, מסעדות ובתי קפה, יש בה גם מצודה עתיקה שהוקמה לפני כ- 1000 שנה, וחולשת על הנוף ממרומי גבעת העיר. יש בה גם פארק נאה, פארק טיבולי, ובכלל, העיר האהובה, אשר הייתה בירת הפרובינציות האיליריות בימי נפוליאון, היא בסיס נהדר לטיולים ברחבי המדינה.
 מלון מומלץ בלובליאנה
צריחי הכנסיה הפרנציסקאנית וטירת לובליאנה נשקפים מחלון מלון גראנד יוניון  (ר' בהמשך)


מלון מומלץ במרכז לובליאנה

מלון גרנד יוניון (Grand Hotel Union) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם 100 מ' מהכיכר המרכזית של לובליאנה (כיכר פרשאן),  בבניין היסטורי בסגנון ארט-נובו. החדרים, הסוויטות והדירות ממוזגים ומעוצבים בטוב טעם. למלון בית קפה (מצוין), בר-מסעדה עם אוכל מקומי ובינלאומי. לרשות האורחים מרכז בריאות עם בריכת גג, הצופה לעבר טירת לובליאנה. הצוות דובר אנגלית ומסביר פנים.
מלון גראנד יוניון - מיקום נוח במרכז לובליאנה וצוות מסביר פניםטיולי אופניים
 

שקופיה לוקה – למרגלות האלפים היוליאניים

העיירה שקופיה לוקה (Škofja Loka), המונה כ- 7000 תושבים, יושבת על נהר קטן אי שם בין הגבעות שלמרגלות האלפים היוליאניים, 20 ק"מ צפונית ללובליאנה.
הכניסה לעיירה חולפת על פני גשר נאה, ממנו ניתן להשקיף על גשר ציורי ועתיק (נראה בצילום שלמטה). הרחוב הראשי של העיירה ממחיש את עושרה לפני כ- 300 שנה, עת הייתה מרכז של אצילים, שהעדיפו להתגורר במקום המרוחק והיוקרתי הזה.
בכיכר המרכזית, הנמצאת בלב הרחוב הראשי, מיתמר עמוד ועליו פסלה של מריה הקדושה. עמוד זה, עמוד "הדבר", מוקדש לציון סיום מגיפת הדבר שפקדה את המקום. בחלקה העליון מתנשאת מצודת שקופיה לוקה, שהייתה מושב הבישופ, בה מתקיימים פסטיבלים וקנצרטים מעת לעת.
זה המקום להמליץ להישאר ללון כאן, במלון משפחתי נפלא, ממש מעל הנהר - הוטל גארני פאלטה (
Hotel garni Paleta), להשלמת האווירה המיוחדת של המקום.
סקופייה לוקה, סלובניה
העיירה שקופיה לוקה, 20 ק"מ מלובליאנה  (צילום: CC Bernd Thaller)
 
 

קרופָה (Kropa)

כפר הנפחים הסלובני קרופָה (Kropa) הוא כפר קטנטן וציורי, המונה כ- 750 תושבים, שבתיו בנויים לגדות פלג צח.
הכפר התפרסם בייצור מסמרים, אשר הוזמנו בכמויות עתק ע"י הממלכה האוסטרית. אלו יוצרו כאן בשל הקרבה למרבצי ברזל גדולים. מן הסביבה נהגו לחצוב את עפרות הברזל, להתיכן בתנורי ענק (זרימת המים הכרחית בתהליך ההפקה והבטישה של העפרות) ומן המתכת לייצר מסמרים בעשרות גדלים, בעיקר לצורך בניית מסילת הברזל מווינה הבירה לשאר חלקי האימפריה.
בכפר הציורי יש מוזיאון קטן בו מציגים את אורח חיי הפועלים, את דרך הפקת הברזל וכן יצירות מאוחרות יותר, לאחר שהכפר ירד מגדולתו, כגון מעקות וסבכות ברזל נאות.
הכפר נמצא 50 ק"מ צפונית ללובליאנה, בדרך לאגם בלד.
 
 קרופה, סלובניה
כפר הנפחים קרופָה, מסמרים לבניית מסילת ברזל  (צילום: CC Lorenzo Magnis)
 
 

מלון משפחתי מומלץ במיקום מעולה

פנסיון לקטר (Lectar Family Pension ) ממוקם במרכז העיירה הקטנה ראדובליצה (Radovljica), במיקום מוצלח בין לובליאנה לאלפים היוליאניים (10 דק' נסיעה מאגם בלד). החדרים ממוזגים ובמסעדה מוגשים מאכלים מסורתיים, על טרסה מקסימה. המקום מציע סדנאות לאפיית עוגיות זנגביל מסורתיות. שימו לב שאין מעלית לקומה השנייה, אך הצוות חביב ומסייע גם עם המזוודות.

המלצה על מלון בסלובניה  המלצה על מלון בסלובניה
המלצה על מלון בסלובניה  המלצה על מלון בסלובניה

פנסיון לקטר - בין הכפר קרופה לאגם בלד, יעדנו הבא

אגם בלד ואגם בוהין

שתי פניני החן הללו ממוקמות בלב האלפים היוליאניים, וההרים המקיפים את האגמים מוספים להם משנה חן.
אגם בלד (
Bled) הוא הגדול בין השניים, אך גם הוא אינו גדול כלל. בלבו אי קטן, עליו נבנתה כנסיה ציורית, ומעליו משקיפה טירה יפהפיה. העיירה בלד, שלחופי האגם, היא מרכז תיירות ונופש של האזור.
כתבה על אגם בלד

אגם בוהין (Bohinj) לא רחוק מאחיו הגדול, אגם בלד, הוא קטן יותר ונסתר יותר בין ההרים, אך מי שיגיע אליו יתוגמל במי טורקיז מדהימים, תצפיות נוף משגעות, מפל שוצף והרבה רוגע.
אגם בלד, סלובניה
אגם בלד והאי שבמרכזו, אליו ניתן לשוט בסירה  (צילום: CC Aleš Krivec)

אגם בוהיני, סלובניה
אגם בוהין בתצפית מהר ווגל, הצופה עליו (צילום: כרמית וייס)
 

קרנסקה גורה – סקי בחורף, נופש בקיץ

קרנסקה גורה (Kranjska Gora) היא עיירת נופש וסקי קטנה, בת 6000 תושבים, השוכנת למרגלות הפסגות הגבוהות של האלפים היוליאניים. המקום, שהיה כפר רועי צאן קטן ומנותק עד לפני כ- 100 שנה התגלה לאחר שנסללה הדרך, אשר עוברת במעבר וורשיץ. מאז ועד היום התפתח הכפר והיה לעיירת נופש, בילוי ובסיס נפלא לגולשי סקי. בסמוך נמצאת מגלשת סקי אולימפית וכן מסלולי גלישה ורכבלים אל ראשי ההרים.
ביציאה הדרומית של העיירה נמצא אגם יאסנה, המשמש אטרקציה לנופשים ורוחצים בימי הקיץ.
העיירה עצמה קטנה, בנויה לאורך רחוב ראשי המוביל לכנסייה, למסעדות ובתי קפה, לחדרי אירוח, לקזינו ולמוזיאון שהוא בית מגורים עתיק "בית ליזניאק".
קראנסקה גורה, סלובניה
עיירה הסקי קרנסקה גורה, גן עדן למרגלות האלפים היוליאניים  (צילום: CC Aleš Krivec)

אגם יאסנה ליד קראנסקה גורה, סלובניה
אגם יאסנה בין קרנסקה גורה למעבר ההרים ורשיץ'  (צילום: CC Aleš Krivec)
 
 


 

מעבר ההרים וורשיץ'

דרך ארוכה ומפותלת עושה הכביש היוצא מקרנסקה-גורה דרומה, דרך מעבר ההרים ורשיץ' (Vrsic), בואכה עמק סוצ'ה. הדרך, שהיא כביש מפותל וצר, נחצבה כאן ע"י מאות אסירים רוסים, אשר נפלו בשבי במהלך מלחמת העולם ה- 1. עם פריצת הדרך, נחנך מעבר ההרים החיוני, אשר חיבר את אוסטריה, דרך האלפים היוליאניים לכיוון הים האדריאתי.
הכביש חולף על פני מראות נוף עוצרי נשימה. האלפים היוליאניים מזדקרים כמסרקות סלע מעל פני הנוף. יערות עבותים מלווים את הנוסע, כמו גם פיתולים אין קץ ו...אופנוענים החולפים בכביש המאתגר כיתושים. אפשר לחנות מעת לעת לאורך הדרך, להציץ בנוף ואף לערוך כאן פיקניק. בגובה 1,600 מ' יש חניון מסודר, חנות מזכרות וגם מסעדה.
כתבה על עמק נהר סוצ'ה
 
 מעבר ההרים וורשיץ', סלובניה
מעבר ההרים ורשיץ' - פיתולים שלא נגמרים...  (צילום: CC Aleš Krivec)
 

מערת פוסטוינה בחבל הקארסט

מערת פוסטוינה (Postojnska Jama) היא אחת מ- 6,600 מערות נטיפים שנתגלו בסלובניה, בחבל ארץ הנקרא "קארסט", ואשר העניק את שמו לתופעה הקארסט הגלובאלית. איזור הקארסט משתרע במדרנות האלפים הדינאריים והוא אופייני בתצורות נוף תת-קרקעיות, שהן פועל יוצא מפעילות המים בסלע. יש כאן בולענים, מערות קארסטיות, נהרות תת קרקעיים ועוד.
מערת פוסטוינה נתגלתה במקרה ב- 1873, כאשר רועה חיפש כמה עיזים שאבדו לו. מאז, הפך המקום לאתר התיירות החשוב ביותר בסלובניה. הביקור במקום כולל נסיעה ברכבת וסיור מודרך הכולל הליכה במשך שעה.
חשוב להתלבש חם, בחלקה הפנימי של המערה שוררת טמפרטוה של 8 מעלות, והלחות גבוהה.
המערה נמצאת בקרבת העיר Postonja, כ- 50 ק"מ דרומית-מערבית ללובליאנה.
מערת פוסטוינה, סלובניה
מערת הנטיפים פוסטוינה בחבל הקארסט של סלובניה  (צילום: CC Herwig Ster)
 

העיירה פיראן על קו החוף הסלובני

פיראן (Piran) היא אחת העיירות היפות ביותר בסלובניה, פיראן, המונה 6000 תושבים, שוכנת ממש על החוף הסלובני. בתי העיר העתיקים בנויים מסביב למפרץ קטן, בו עוגנות עשרות סירות דייגים וגם יאכטות. במקום זה נהגו הרומאים להאיר את הדרך בלפידים גדולים, לספינות המגששות את דרכן אל החוף, ומכאן גם מקור השם: פיר (אש).
המבקר בין בתי העיר, בארמונותיה וכנסיותיה, מדמה כי הוא נמצא בוונציה. ואכן, רפובליקת וונציה שלטה כאן במשך 200 שנה והותירה את רישומה, את סגנון הבניה שלה ואת שפתה, עד עצם היום הזה.
יפה לשוטט בכיכר המרכזית, ולנסות להעפיל במעלה הסמטאות הציוריות אל הכנסייה העליונה, ממנה נשקף נוף גגות העיר והמפרץ התכול  .
פיראן, סלובניה
בתים ציוריים בעיירה פיראן על קו החוף של סלובניה  (צילום: CC Sylvain Friquet)

פיראן, סלובניה
כנסיית סנט ג'ורג' על קו החוף של פיראן
מבט ממלון ממנטו B&B פיראן, המציע חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות 
(MEMENTO B&B Piran)
 
 

מלון מומלץ בעיירת החוף פורטורוז' - 5 דקות נסיעה מהעיירה פיראן

מלון מיינד סלובניה (Mind Hotel Slovenija - Terme & Wellness LifeClass) הוא מלון 5 כוכבים, לצד טיילת החוף של עיירת הנופש פורטורוז' (Portorož). החדרים והסוויטות כולם ממוזגים, עם פינת ישיבה, שולחן, קומקום, מקרר ומרפסת, שבחלקם היא פונה לים (בקומות הגבוהות הנוף משגע). במלון גם בריכה מחוממת, מרכז בריאות וספא גדול, בר, שתי מסעדות וחוף ים פרטי. במרחק של פחות משעה נסיעה נמצאים אזור הקארסט של סלובניה, חצי האי איסטריה (קרואטיה) והעיר טריאסטה (איטליה).

המלצה על מלון באזור החוף של סלובניה   המלצה על מלון באזור החוף של סלובניה
מלון מיינד סלובניה - מיקום נפלא לבילוי באזור החוף ובאזור הקארסט של סלובניה


העיר פטויי
העיר פטוי  (Ptuj) נמצאת בצפון מזרח סלובניה, כ- 130 ק"מ צפונית-מזרחית ללוביליאנה. העיר, שמסמטאותיה עולה ניחוח של ימי הביניים, שוכנת על גדת נהר הראדובה. נעים להסתובב ברחובות ולעלות לתצפית לטירה. העיר, המונה 32,000 תושבים, הוקמה כהאחזות רומית, בה נהגו לחגוג את טקסי האלים - דיוניסוס (אל היין) ואורפאוס (אל המוסיקה). במאה ה- 10 הוקמה בעיר מצודה, הניבטת עד היום ממרומי העיר אל סמטאותיה ואל הנהר, בה היה מושב בישוף. פטויי הייתה גם עיר סחר משמעותית בכל הקשור ביין, ועד היום חוגגים בה את פסטיבל היין השנתי.
יפה להסתובב בסמטאות העיר, להציץ בכנסייה העתיקה, בכיכר העירייה, בשרידים הרומיים הפזורים ברחובות ולעלות לביקור במצודה.
 
פאטוי, סלובניה
העיר פטוי בצפון מזרח סלובניה, כ- 130 ק"מ צפונית-מזרחית ללוביליאנה  (צילום: CC Bernd Thaller)

 

מידע נוסף

מקומות אירוח בסלובניה
השכרת רכב בסלובניה

כתבות על סלובניה

אתרים נבחרים בלובליאנה
אגם בוהין וסביבתו

שמורת לוגרסקה דולינה
טיול בארץ הקארסט

עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 52084
136480
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!