www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סלובניה - יעדים נבחרים


יעדים נבחרים לטיול בסלובניה
מאת: עוזי טאובר


בכתבה זו אביא סקירה על מספר יעדים נבחרים בסלובניה: הבירה לובליאנה, העיירה קרנסקה גורה, הכפר שקופיה לוקה, כפר הנפחים קרופה, מעבר ההרים וורשיץ', מערת פוסטוינה, והערים פיראן ופטוי. יעדים אלו, לטעמי, ראוי לכלול בכל טיול בסלובניה.


יעדים בכתבה זו: לובליאנה (A),שקופיה לוקה (B), קרופה (C)
קרנסקה גורה (D), מעבר וורשיץ' (E), מערת פוסטוינה (F), פיראן (G) ופטוי (H)
 

בירת סלובניה לובליאנה

לובליאנה (Ljubljana), עיר הבירה של סלובניה, המונה כיום כ- 300,000 תושבים, נוסדה כמחנה רומי בשם יוליה אמונה, אשר לימים הפך לעיר. בעיר, שבליבה עובר נהר הליובליאניצה, הוקמה מצודת בישוף, יש בה בנייה עתיקה, עשרות מסעדות ופינות נוי לרוב.
ניתן לבלות בלובליאנה (פירוש השם, "האהובה") במשך יומיים, אפשר גם פחות. מעבר לסמטאות ציוריות, שווקים, חנויות, מסעדות ובתי קפה, יש בה גם מצודה עתיקה שהוקמה לפני כ- 1000 שנה, וחולשת על הנוף ממרומי גבעת העיר. יש בה גם פארק נאה, פארק טיבולי, ובכלל, העיר האהובה, אשר הייתה בירת הפרובינציות האיליריות בימי נפוליאון, היא בסיס נהדר לטיולים ברחבי המדינה.
 לובליאנה, בירת סלובניה
לובליאנה, בירת סלובניה  (צילום: עוזי טאובר)
מלון מומלץ במרכז לובליאנה

מלון גרנד יוניון (Grand Hotel Union) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם 100 מ' מהכיכר המרכזית של לובליאנה (כיכר פרשאן),  בבניין היסטורי בסגנון ארט-נובו. החדרים, הסוויטות והדירות ממוזגים ומעוצבים בטוב טעם. למלון בית קפה (מצוין), בר-מסעדה עם אוכל מקומי ובינלאומי. לרשות האורחים מרכז בריאות עם בריכת גג, הצופה לעבר טירת לובליאנה. הצוות דובר אנגלית ומסביר פנים.
מלון גרנד יוניון – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
מלון גראנד יוניון - מיקום נוח במרכז לובליאנה וצוות מסביר פנים

טיולי אופניים
 

שקופיה לוקה – למרגלות האלפים היוליאניים

העיירה שקופיה לוקה (Škofja Loka), המונה כ- 7000 תושבים, יושבת על נהר קטן אי שם בין הגבעות שלמרגלות האלפים היוליאניים, 20 ק"מ צפונית ללובליאנה.
הכניסה לעיירה חולפת על פני גשר נאה, ממנו ניתן להשקיף על גשר ציורי ועתיק (נראה בצילום שלמטה). הרחוב הראשי של העיירה ממחיש את עושרה לפני כ- 300 שנה, עת הייתה מרכז של אצילים, שהעדיפו להתגורר במקום המרוחק והיוקרתי הזה.
בכיכר המרכזית, הנמצאת בלב הרחוב הראשי, מיתמר עמוד ועליו פסלה של מריה הקדושה. עמוד זה, עמוד "הדבר", מוקדש לציון סיום מגיפת הדבר שפקדה את המקום. בחלקה העליון מתנשאת מצודת שקופיה לוקה, שהייתה מושב הבישופ, בה מתקיימים פסטיבלים וקנצרטים מעת לעת.
סלובניה, שקופיה לוקה, הגשר העתיק 
שקופיה לוקה, הגשר העתיק  (צילום: עוזי טאובר)
 
 

קרופָה (Kropa)

כפר הנפחים הסלובני קרופָה (Kropa) הוא כפר קטנטן וציורי, המונה כ- 750 תושבים, שבתיו בנויים לגדות פלג צח.
הכפר התפרסם בייצור מסמרים, אשר הוזמנו בכמויות עתק ע"י הממלכה האוסטרית. אלו יוצרו כאן בשל הקרבה למרבצי ברזל גדולים. מן הסביבה נהגו לחצוב את עפרות הברזל, להתיכן בתנורי ענק (זרימת המים הכרחית בתהליך ההפקה והבטישה של העפרות) ומן המתכת לייצר מסמרים בעשרות גדלים, בעיקר לצורך בניית מסילת הברזל מוינה הבירה לשאר חלקי האימפריה.
בכפר הציורי יש מוזיאון קטן בו מציגים את אורח חיי הפועלים, את דרך הפקת הברזל וכן יצירות מאוחרות יותר, לאחר שהכפר ירד מגדולתו, כגון מעקות וסבכות ברזל נאות.
הכפר נמצא 50 ק"מ צפונית ללובליאנה, בדרך לאגם בלד.
 
 סלובניה, קרופה, כפר הנפחים
קרופה, כפר הנפחים  (צילום: עוזי טאובר)
 
 

קרנסקה גורה – סקי בחורף, נופש בקיץ

קרנסקה גורה (Kranjska Gora) היא עיירת נופש וסקי קטנה, בת 6000 תושבים, השוכנת למרגלות הפסגות הגבוהות של האלפים היוליאניים. המקום, שהיה כפר רועי צאן קטן ומנותק עד לפני כ- 100 שנה התגלה לאחר שנסללה הדרך, אשר עוברת במעבר וורשיץ. מאז ועד היום התפתח הכפר והיה לעיירת נופש, בילוי ובסיס נפלא לגולשי סקי. בסמוך נמצאת מגלשת סקי אולימפית וכן מסלולי גלישה ורכבלים אל ראשי ההרים.
ביציאה הדרומית של העיירה נמצא אגם יאסנה, המשמש אטרקציה לנופשים ורוחצים בימי הקיץ.
העיירה עצמה קטנה, בנויה לאורך רחוב ראשי המוביל לכנסייה, למסעדות ובתי קפה, לחדרי אירוח, לקזינו ולמוזיאון שהוא בית מגורים עתיק "בית ליזניאק".
קרנסקה גורה, סלובניה 
קרנסקה גורה  (צילום: עוזי טאובר)
 
 


 

מעבר ההרים וורשיץ'

דרך ארוכה ומפותלת עושה הכביש היוצא מקרנסקה-גורה דרומה, דרך מעבר ההרים ורשיץ' (Vrsic), בואכה עמק סוצ'ה. הדרך, שהיא כביש מפותל וצר, נחצבה כאן ע"י מאות אסירים רוסים, אשר נפלו בשבי במהלך מלחמת העולם ה- 1. עם פריצת הדרך, נחנך מעבר ההרים החיוני, אשר חיבר את אוסטריה, דרך האלפים היוליאניים לכיוון הים האדריאתי.
הכביש חולף על פני מראות נוף עוצרי נשימה. האלפים היוליאניים מזדקרים כמסרקות סלע מעל פני הנוף. יערות עבותים מלווים את הנוסע, כמו גם פיתולים אין קץ ו...אופנוענים החולפים בכביש המאתגר כיתושים. אפשר לחנות מעת לעת לאורך הדרך, להציץ בנוף ואף לערוך כאן פיקניק. בגובה 1,600 מ' יש חניון מסודר, חנות מזכרות וגם מסעדה.
 
 מעבר וורשיץ', סלובניה
מעבר וורשיץ'  (צילום: עוזי טאובר)
 
 

מערת פוסטוינה בחבל הקארסט

מערת פוסטוינה (Postojnska Jama) היא אחת מ- 6,600 מערות נטיפים שנתגלו בסלובניה, בחבל ארץ הנקרא "קארסט", ואשר העניק את שמו לתופעה הקארסט הגלובאלית. איזור הקארסט משתרע במדרנות האלפים הדינאריים והוא אופייני בתצורות נוף תת-קרקעיות, שהן פועל יוצא מפעילות המים בסלע. יש כאן בולענים, מערות קארסטיות, נהרות תת קרקעיים ועוד.
מערת פוסטוינה נתגלתה במקרה ב- 1873, כאשר רועה חיפש כמה עיזים שאבדו לו. מאז, הפך המקום לאתר התיירות החשוב ביותר בסלובניה. הביקור במקום כולל נסיעה ברכבת וסיור מודרך הכולל הליכה במשך שעה.
חשוב להתלבש חם, בחלקה הפנימי של המערה שוררת טמפרטוה של 8 מעלות, והלחות גבוהה.
המערה נמצאת בקרבת העיר Postonja, כ- 50 ק"מ דרומית-מערבית ללובליאנה.
מערת פוסטוינה 
מערת פוסטוינה, מערת נטיפים באזור הקארסט  (צילום: עוזי טאובר)
 

העיירה פיראן על קו החוף הסלובני

פיראן (Piran) היא אחת העיירות היפות ביותר בסלובניה, פיראן, המונה 6000 תושבים, שוכנת ממש על החוף הסלובני. בתי העיר העתיקים בנויים מסביב למפרץ קטן, בו עוגנות עשרות סירות דייגים וגם יאכטות. במקום זה נהגו הרומאים להאיר את הדרך בלפידים גדולים, לספינות המגששות את דרכן אל החוף, ומכאן גם מקור השם: פיר (אש).
המבקר בין בתי העיר, בארמונותיה וכנסיותיה, מדמה כי הוא נמצא בוונציה. ואכן, רפובליקת וונציה שלטה כאן במשך 200 שנה והותירה את רישומה, את סגנון הבניה שלה ואת שפתה, עד עצם היום הזה.
יפה לשוטט בכיכר המרכזית, ולנסות להעפיל במעלה הסמטאות הציוריות אל הכנסייה העליונה, ממנה נשקף נוף גגות העיר והמפרץ התכול  .
פיראן, סלובניה 
פיראן, עיירת חוף בסגנון וונציאני  (צילום: עוזי טאובר)
 
 

מלון מומלץ בעיירת החוף פורטורוז' - 5 דקות נסיעה מהעיירה פיראן

מלון מיינד סלובניה (Mind Hotel Slovenija - LifeClass Hotels & Spa) הוא מלון 5 כוכבים, לצד טיילת החוף של עיירת הנופש פורטורוז' (Portorož). החדרים והסוויטות כולם ממוזגים, עם פינת ישיבה, שולחן, קומקום, מקרר ומרפסת, שבחלקם היא פונה לים (בקומות הגבוהות הנוף משגע). במלון גם בריכה מחוממת, מרכז בריאות וספא גדול, בר, שתי מסעדות וחוף ים פרטי. במרחק של פחות משעה נסיעה נמצאים אזור הקארסט של סלובניה, חצי האי איסטריה (קרואטיה) והעיר טריאסטה (איטליה).
מלון מיינד סלובניה - השוואת מחירים  (שימו לב לתנאי הביטול)

המלצה על מלון באזור החוף של סלובניה   המלצה על מלון באזור החוף של סלובניה   המלצה על מלון באזור החוף של סלובניה
מלון מיינד סלובניה - מיקום נפלא לבילוי באזור החוף ובאזור הקארסט של סלובניה 

העיר פטויי

העיר פטוי  (Ptuj) נמצאת בצפון מזרח סלובניה, כ- 130 ק"מ צפונית-מזרחית ללוביליאנה. העיר, שמסמטאותיה עולה ניחוח של ימי הביניים, שוכנת על גדת נהר הראדובה. נעים להסתובב ברחובות ולעלות לתצפית לטירה. העיר, המונה 32,000 תושבים, הוקמה כהאחזות רומית, בה נהגו לחגוג את טקסי האלים - דיוניסוס (אל היין) ואורפאוס (אל המוסיקה). במאה ה- 10 הוקמה בעיר מצודה, הניבטת עד היום ממרומי העיר אל סמטאותיה ואל הנהר, בה היה מושב בישוף. פטויי הייתה גם עיר סחר משמעותית בכל הקשור ביין, ועד היום חוגגים בה את פסטיבל היין השנתי.
יפה להסתובב בסמטאות העיר, להציץ בכנסייה העתיקה, בכיכר העירייה, בשרידים הרומיים הפזורים ברחובות ולעלות לביקור במצודה.
פטוי, סלובניה 
פטוי, ניחוח של ימי הביניים  (צילום: עוזי טאובר)

 
מידע נוסף
בתי מלון בסלובניה

כתבות על סלובניה
אתרים נבחרים בלובליאנה
אגם בלד וסביבתו
אגם בוהין וסביבתו

שמורת לוגרסקה דולינה
טיול בארץ הקארסט
טיול משפחתי לסלובניה
עיירת המעיינות החמים רימסקה טופליצה
טיול אופניים באלפים של סלובניה

מידע וטיפים למטייל בסלובניה

עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.com

לקריאת כתבות נוספות של עוזי
מספר צפיות: 44524
7573