לאורך נהר סוצ'ה - טיול משפחתי בסלובניה
מאת: נטע קלימי עילם


מסלולי טיול, ספורט ימי, קניונינג, טיולי אופניים, מצנחי רחיפה ואומגות – והכל טובל בירוק, הרים סביב ומים בצבע אזמרגד נדיר. עמק נהר סוצ'ה בגבולה המערבי של סלובניה הוא פארק שעשועים בטבע, מותאם לילדים בכל הגילאים.


עובדת היותה של סלובניה יעד נהדר ונוח לטיולים ידועה זה שנים רבות. המדינה ששטחים נרחבים ממנה מכוסים בירוק עד מתאימה מאוד לטיול משפחות, למטיילים חובבי נופים ושוחרי אתגרים. בכתבה נכיר את אזור נהר סוצ'ה ואת האטרקציות השונות.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קיאקים על נהר סוצ'ה  (צילום: Phantomai)
העיירה בובץ' וההרים המקיפים אותה  (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
האמיצים מוזמנים לטבול המי הנהר הקרירים  (צילום: Erik Paakspuu)
הנהר חותר בסלע הגיר  (צילום: Kaja Avberše)
שייט קיאקים פרוע בעיירה בובץ (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
נהר סוצ'ה בעמק טרנטה (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
מעבר ההרים ורשיץ' בדרך לבובץ (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
קניונינג - גלישה עם הגוף (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)


מפת עמק נהר סוצ'ה במערב סלובניה ועליה נקודות העניין המתוארות בכתבה
להגדלה יש ללחוץ על הפינה העליונה של המפה
 

טיולי אופניים
 

נהר סוצ'ה – נעים להכיר

מקורות נהר סוצ'ה (Soča, או באיטלקית: Isnozo) נמצאים בעמק טרנטה (Trenta) – חלק מהפארק הלאומי טריגלב (Triglav). הפארק היפה שמתפרש על שטח גדול בצפון-מזרח סלובניה, כולל מסלולי טיול רבים ותחום על ידי צדם המזרחי של "האלפים היוליאניים" (Julian Alps). בעמק טרנטה שוכנת מערה המחוברת לאגם תת קרקעי, שבאורך פלא ממש מהווה את מקור המים לנהר.

אורכו של הסוצ'ה 138 ק"מ – כשני שליש ממנו זורם בתחומי סלובניה והשאר בתחומה של איטליה, עד שהוא נשפך למפרץ טרייסטה (Trieste) בים האדריאטי. 

קשה להתאפק עם תיאורים של צבע הנהר המהפנט. מה שגורם לצבע המים המיוחד הזה הם חלקיקי אבן גיר שהגיעו מהפשרת השלגים בחלק ההררי של מקורות הנהר. כשהאור פוגע בחלקיקים – הם מחזירים צבעים של ירוק וכחול.

עמק סוצ'ה מורכב מעיירות קטנות ואין כאן עיר מרכזית גדולה. אבל יש שפע של מקומות לינה בבתי מלון קטנים, אכסניות ודירות נופש וגם לא מעט אתרי קמפינג ממש לגדות הנהר. תיאור הטיול בעמק סוצ'ה מתחיל כאן מצפון לדרום, אך בהחלט אפשר להפוך את הכיוון. העיקר – אם אתם מגיעים ברכב דרך מעבר ההרים, סעו בזהירות מפני שהערפל ופיתולי הכביש מקשים על הנהיגה.

כתבה על אזור אגם בוהין (על פארק טריגלב, רכבת המכוניות לעמק סוצ'ה ויעדים נוספים באזור)

נהר סוצ'ה
קיאקים שטים על מי האזמרגד של נהר סוצ'ה, סמוך לעיירה קובריד  (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
 

הנקיק הגדול של נהר סוצ'ה

ממקורות הנהר מתחיל מסלול בן 25 ק"מ - The Soča Trail שמגיע עד העיירה בובץ (Bovec). תוואי המסלול מתון וחולף בנוף מרהיב. מאחר והמסלול אינו מעגלי, אפשר להיעזר בחודשי הקיץ באוטובוס שנוסע בין העייריה בובץ לעיירה קרנסקה גורה (Kranjska Gora). ואפשר גם להצטרף לטיול מאורגן בתוואי המסלול. 

למגיעים מצפון, בערך 11 ק"מ לפני העיירה בובץ, בעמק לפנה (Lepena) בסמוך לכביש 206, נמצא אחד האתרים המרהיבים ביותר לאורך הסוצ'ה. הנקיק הגדול של הס'וצה (The Great Soča Gorge) שמו, ופשוט אסור לדלג עליו. הקניון, שאורכו 750 מ', לוכד את מי הנהר בנקיקים צרים ובין הנקיקים ישנן בריכות מים שאפשר לשחות בהן בקיץ. הטמפרטורה הממוצעת בתקופה זו היא 19 מעלות, כך שהטבילה צוננת אך נעימה. למרות שהמקום אינו גדול הוא מאוד יפה, ומומלץ לקחת את הזמן לשבת כאן, על אחד הסלעים, ולהביט בנהר שצבעו בולט כאן במיוחד.
על קרנסקה גורה בכתבה יעדים נבחרים בסלובניה
 
נהר סוצ'ה
כמו מהאגדות - עמק לפנה היפהפה ובו הנקיק הגדול של נהר סוצ'ה  (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
 

אקשן בעיירה בובץ

העיירה השלווה הזו, שמעליה מתנשאות פסגות גבוהות, עברה מספר רעידות אדמה בשנות ה- 90 ובתחילת שנות ה- 2000, וחלק ממנה נבנה מחדש. זוהי בירת הספורט של כל אזור נהר סוצ'ה. כאן אפשר למצוא רפטינג מצוין, קיאקים, פארק המיועד לרכיבת אופניים ומצנחי רחיפה, ומדי שנה בחודש נובמבר מתקיימת כאן ריצת מרתון.
 

לעיירה בובץ (Bovec) יש מראה שמזכיר קצת עיירת סקי, בזכות הבניה החדשה יחסית וההרים הגבוהים סביב לה, עליהם אכן יש אתר סקי קטן (
Kanin-Sella Nevea) שמשותף לאיטליה וסלובניה. יש בה ריכוז של חברות תיירות שמציעות פעילות ספורט, בתי מלון ומסעדות וכמה מהמסלולים היפים בעמק נמצאים במרחק קצר ממנה. הנהר, האחו הירוק וההרים היוו תפאורה מתאימה לסרט "סיפורי נרניה: הנסיך כספיאן" שצולם כאן.

האטרקציה המרכזית בחודשי הקיץ היא הרפטינג. תוואי הנהר העובר כאן מתרחב וזורם במהירות רבה סמוך לעיר, ומאפשר תנאים אידאליים לספורט ימי. אפשר למצוא כאן מספר חברות המציעות שייט מהנה במסלולים הנעים בין 10 ק"מ ל- 21 ק"מ. לפני השייט מקבלים מגפי גומי וחליפה המגינה מפני קור המים. הערוץ שבו שטנו היה מקסים ממש, והיה כיף להיות כך כל קרוב למים הצלולים של הנהר.
לינה בעיירה בובץ
 
אומגה בעיירה בבץ'
לגלוש בין שמים לארץ, מעל צמרות העצים - הכי קרוב ללעוף...  (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
 

שני מפלים – שני טיולים

לא רחוק מבובץ נמצאים שני מפלים ששווה לבקר בהם עם הילדים. מפל וירה (Slap Virje) היפהפה, אליו ניתן להגיע בשביל קצר שיוצא מהכפר פלוז'נה (Plužna). ההגעה דרך שביל קצר מאוד שמגיע קרוב למפל, וביום חם אפשר לנסות לטבול במים הקפואים בבריכה שבבסיסו. עוצמת הזרימה במפל משתנה בהתאם לגשמים ובסוף הקיץ ייתכן והזרימה תהיה חלשה. 

דרומה מבובץ נמצא מפל בוקה (Slap Boka) שנחשב לאחד המפלים היפים בסלובניה והגדול שבהם. הוא מפל קארסטי שמקורו במערה תת קרקעית ארוכה. גובהו 136 מ' והוא נופל בשתי מדרגות אל בסיסו. את המפל ניתן לראות כבר מכביש 203 שמוביל מבובץ לכיוון קובריד. ממגרש החנייה יוצא מסלול של כ- 15 דקות, עם עלייה קלה למרפסת תצפית אל המפל. אפשר להמשיך לטייל ממרפסת התצפית אל המפל עצמו, אבל מדובר במסלול מאתגר, שיש לעשותו בזהירות רבה כדי למנוע החלקה והוא אינו מתאים לילדים קטנים.

 
מפל וירה
מפל וירה מרהיב ביופיו - אפילו בני הנוער הקשוחים ביותר מודים שהוא מרגש!  (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
 

קפיצה אל העבר בעיירה קובריד

משם ניתן להמשיך דרומה אל קובריד (Kobarid). זוהי עיירה ותיקה, בעלת מראה של "אירופה הקלאסית", המרכזת סביבה כמה אתרים שקשורים לקרבות שהתנהלו בעמק בתקופת מלחמת העולם הראשונה. במרכז העיר כיכר עם כנסיה גותית מרשימה ומגדל פעמונים, מסעדות ומקומות לינה.

מתחת ליופי הנהדר שהטבע יצר בעמק סוצ'ה מסתתרת היסטוריה עגומה. אזור הנהר שימש כגבול בין איטליה לבין האימפריה האוסטרו-הונגרית. בחודש מאי 1915, פתח הצבא האיטלקי בסדרה של קרבות בעמק על מנת לפלס את דרכו אל שטחי האימפריה. המלחמה באזור נמשכה כשנתיים ובמהלכה ניטשו כאן קרבות רבים, ארוכים וקשים, בתוואי שטח מאתגרים ובתנאי מזג אוויר קשים. סדרת הקרבות שמכונים "חזית הסוצ'ה" הסתיימה עם קרוב למיליון הרוגים. הקרב האחרון שהתרחש באזור קובריד ונמשך כמעט שנה, הביא לנסיגת איטליה והונצח בספרו של ארנסט המינגווי "הקץ לנשק".

בקובריד נמצא מוזיאון Kobarid Museum)) המוקדש לסיפור הקרבות ובו מידע רב, תמונות, סרטים, תיאור הקרבות וגם אופי החיים באזור באותה תקופה קשה.
לינה בעיירה קובריד

מפל וירההעיירה קובריד
העיירה קובריד - ממש "אירופה הקלאסית"  (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)
 

אל המפל היפה בסלובניה

בחזרה לטבע: על גדות הנהר ליד העיירה נמצא גשר נפוליאון (Napoleon Bridge) – גשר אבן מקושת מעל הנהר, שחותר כאן בתוך קניון. סמוך לגשר נמצא אחד המפלים היפים בסלובניה – מפל קוז'יאקSlap Kozjak).

השביל המוביל למפל ממגרש החניה נוח מאוד וההליכה למפל לוקחת כ- 20 דקות לכל כיוון. בדרך עוברים דרך גשר חבלים שחוצה את הסוצ'ה, עם תצפית יפה למים, שגם כאן, עשרות ק"מ אחרי מוצא הנהר הם שומרים על צבעם הנהדר. סמוך לגשר אפשר לרדת לשפת הנהר עצמו.

בהמשך הדרך נפגוש מפל קטן נוסף, אבל אל תעצרו כאן כי מפל קוז'יאק עצמו ממתין בנקיק בהמשך המסלול. עוד כמה פלגי מים וגשרוני עץ וכשמתקרבים עוד הנוף נעשה יפה ממש, כשחלק מקירות הנקיק מכוסים בצמחייה. הטבע העמיד את המפל במיקום נהדר, כשהוא סגור בתוך קניון ונופל מגובה של 15 מ' אל תוך בריכה. קרני השמש שחודרות לקניון מלמעלה מוסיפות ליופי המראה. המפל הוא אטרקציה די פופולרית בחודשי הקיץ ומגרש החנייה וגם הדרך למפל עלולים להיות עמוסים.

המטיילים בקובריד יכולים לטייל גם ב"מסלול ההיסטורי"The Kobarid Historical Trail) ) – מסלול מעגלי שאורכו 10 ק"מ שעובר דרך נקודות ציון היסטוריות הקשורות למלחמת העולם הראשונה, ומגיע גם אל  גשר נפוליאון ומפל קוז'יאק. המסלול יוצא מכיכר Svobode שבמרכז העיירה.

גשר נפוליאון
גשר נפוליאון המרשים מספק נקודת תצפית נדירה על הנהר  (צילום: לשכת התיירות הסלובנית)

מפל קוז'יאק, סלובניה
מפל קוז'יאק, קרני השמש שחודרות מלמעלה מוסיפות ליופיו  (צילום: CC chripell)
 

קניון טולמין – שער הכניסה הדרומי לשמורת טריגלב

העיירה טולמין (Tolmin) נמצאת כ- 16 ק"מ דרומית לקובריד ומשמשת כמרכז האדמיניסטרטיבי של עמק סוצ'ה. באזור זה זרימת מי הנהר איטית יותר מאשר בצפון וזהו מקום מתאים לאלו הרוצים להתנסות בשייט קיאק. חובבי המאכלים המקומיים מוזמנים לטעום את הגבינה המקומית המפורסמת - Tolmanic Cheese. לאחר מכן מומלץ לארוז את הילדים ולצאת לקניוני טולמין, שמהווים את שערה הדרומי של שמורת טריגלב, ואת הנקודה הנמוכה ביותר בה.

הקניון נוצר בנקודת מפגש נהרות והוא אחת האטרקציות הפופולריות בעמק. מסלול ההליכה הקצר והנוח שבו הוא מעגלי, אורכו 2 ק"מ והוא חולף על פני כמה נקודות עניין, כמו "ראש הדוב" (
Bear's Head) – סלע בצורה של... ראש דב שנתפס בין קירות הקניון.

המסלול מגיע בהמשך למערה של דנטה (Dante's Cave) שלפי אחת ההשערות שימשה כהשראה ל"קומדיה האלוהית". המסלול עובר גם דרך גשר השטן (Devil's Bridge). לא ברור הקשר לשטן... אבל הגשר עצמו בנוי בגובה מרשים של 60 מ' מעל הנקיק. מתחת לגשר ישנה נביעה תרמית עם מים בטמפרטורה של 20 מעלות. זה לא הרבה, אבל חם יחסית למי הנהר.
לינה בעיירה טולמין 

מערת דנטה
המערה של דנטה - האם זו ההשראה ל"קומדיה האלוהית"?  (צילום: נטע קלימי עילם)
 
 

הנה באה רכבת ה.... מכוניות

ככל שמתקדמים דרומה מטולמין משאירים את הפסגות מאחורינו והנוף נפתח למרחבים ירוקים. לאלו מכם שרוצים לסיים או להתחיל את הטיול בנקודה זו ממתינה רכבת מיוחדת במינה. בפארק טריגלב גדול הממדים אין כבישים נוחים שמאפשרות לחצות אותו במכונית, ובדיוק לשם כך אפשר להיעזר ב"רכבת המכוניות": קטר המושך אחריו פלטפורמה ארוכה עליה ניתן לעלות בנהיגה עצמאית עם המכונית. במהלך הנסיעה נשארים הנוסעים כל אחד במכוניתו. עבור הילדים מדובר בחגיגה גדולה – הם יושבים מאחורי ההגה ומרגישים כאילו הם נוהגים, בעוד הרכבת משקשקת ומתקדמת דרך מנהרות ומפלסת דרכה בין היערות עד שהיא מגיעה ליעדה.

הרכבת יוצאת מתחנה, כשישה ק"מ דרומית לטולמין ומגיעה סמוך לאגם בוהין (כ- 30 דקות נסיעה מאגם בלד). מי שמתחיל את הטיול מהכיוון ההפוך – סמוך לאגם בלד – יכול לצאת על הרכבת מכאן ולעלות עליה שוב בדרך חזרה, בכך 'לסגור מעגל'. תדירות הרכבות משתנה בהתאם לתקופה בשנה ומומלץ לבדוק את לוח הזמנים המעודכן ולהותיר מספיק זמן לפני היציאה לעלות עם המכונית על הרכבת.

רכבת המכוניות לענק סוצ'ה, סלובניה
רכבת המכוניות עמה ניתן להגיע בכיף לעמק סוצה, חוויה נפלאה לילדים   (צילום: כרמית וייס)
 

דרישת שלום מהשכנה איטליה

לאלו הממשיכים דרומה מטולמין – עצירה בקנאל ((Kanal היא דרך טובה להרגיש כמה אנחנו קרובים לאיטליה. זוהי עיירה קטנה שנראית כמו גלויה איטלקית, שאת שני חלקיה מחבר גשר מקושת. כדאי לבקר במרכז העיירה, בה כיכר מרכזית ויפה, לשוטט באזור ולשבת באחד מבתי הקפה או הגלידריות שצופים על הנהר.

מעט לפני העיירה נובה גוריקה (Nova Gorica) פונה הנהר אל עבר איטליה. אם מטיילים מצפון לדרום – אפשר להמשיך לטיול באזור מערות הקארסט של סלובניה, או לטיול בחוף הסלובני, או להתחבר משם להמשך טיול בחופי קרואטיה.

 
העיירה קאנאל
העיירה קאנאל - מתחילים להרגיש את איטליה  (צילום: נטע קלימי עילם)
 
 

לינה בעמק נהר סוצ'ה

למתכננים לבקר בכל יעדי כתבה זו, ואפילו רק בחלקם, מומלץ בחום להישאר ללינה של 2-3 לילות, ואפשר גם יותר, כמובן. המרחקים אינם גדולים ומקום לינה אחד יכול להספיק. העיירה בובץ היא המרכז התוסס ביותר בעמק, והיא מציעה גם שלל פעילויות.
אנחנו בחרנו את מלון סאניה אוב סוצ'ה (Hotel Sanje ob Soči), שבעיירה בובץ, מלון משפחתי צנוע וחביב, המציע חדרים זוגיים, יחידות סטודיו ודירות עם 1-4 חדרי שינה.

מלון מומלץ בובץ, סלובניה
להתחיל את הבוקר בנופי ההרים של עמק סוצ'ה, מלון סאניה אוב סוצ'ה

נמליץ כאן גם על מלון בוטיק דוברה וילה בובץ (Boutique Hotel Dobra Vila Bovec), לא הרחק מהמלון הקודם, שיש בו מסעדה מצוינת והוא מציע חדרים לזוגות ומשפחות. גולת הכותרת היא הגן המקסים, ממנו נשקפים נופי ההרים.

מלון מומלץ בעיירה בובץ, עמק נהר סוצ'ה
מלון בוטיק דוברה וילה בובץ - גן מקסים עם נוף להרים

בחודשי הקיץ או הסתיו עמק נהר סוצ'ה מהווה יעד נהדר לטיולים. מרחקי הנסיעה בו קצרים ושלל הפעילויות בנוף היפה מייצרים שילוב בין אדרנלין לרוגע. הנהר הוא מחזה מרהיב לאורך כל הטיול ואין ספק שהצבע המיוחד של מי הסוצ'ה, והטבע שמסביב יצטלמו היטב בתמונות שיישארו אחרי הטיול. 

מידע נוסף

כתבות נוספות

כתבה נוספת על טיול משפחתי בסלובניה

נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר