לובליאנה – אתרים נבחרים

לובליאנה – אתרים נבחרים
מאת: עוזי טאובר 


לובליאנה, השוכנת בליבה של סלובניה, היא יעד נפלא לכל המבקר בסלובניה. בכתבה זו אביא לכם כמה אתרים שלא כדאי לפספס בביקור בעיר הבירה, גם אם זמנכם קצר.


במידה ותלונו במרכז העיר (ר' המלצה בסוף הכתבה), תוכלו ללכת ברגל לכל האתרים המומלצים בכתבה.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

לובליאנה בירת סלובניה (צילום: kasto)
כיכר פרשרן והכנסייה הפרנציסקנית (צילום: kasto)
גשר הדרקונים על רקע צריחי קתדרלת ניקולאס הקדוש (צילום: kasto)
מזרקת הנהרות בכיכר העירייה (צילום: RomanBabakin)
גשר השלושה המוביל לכיכר פרשרן (צילום: kasto)
טירת לובליאנה ניצבת על גבעה המשקיפה על העיר (צילום: kasto)
גשר הסנדלרים, אחד מבין הגשרים מעל נהר ליובליאניצה (צילום: roman_slavik)
פרחים בשוק המרכזי של לובליאנה (צילום: Anze Furlan)

 

אתרים מרכזיים לביקור בעיר לובליאנה המוזכרים בכתבה (להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל)
 

הכנסייה הפרנסיצקנית וכיכר פרשרן

במחצית המאה ה-17 הוקמה הכנסייה הפרנסיצקנית, שחזיתה הוורודה בולטת מכל פינה. הכנסייה ניצבת בלב כיכר פרשרן (Prešeren Square), הנושאת את שמו של המשורר הלאומי של סלובניה, ואשר דמותו נשקפת בפסלו, בלב הכיכר. חזית הכנסייה היא בארוקית ואולם הכניסה האפל מעוטר בציורים ופסלים. מזבח מפואר, מעשה ידיו של פרנצ'סקו רובה האיטלקי, מעשיר את חפצי האומנות במקום. הכנסייה והכיכר הן נקודות מוצא עיקריות לניווט בעיר. מכאן יוצא "הגשר המשולש", המוביל לחלק הדרומי של העיר. מן הכנסייה ניתן הגיע אל כיכר הקונגרס הסמוכה, אל מדרחוב הקניות. מכאן גם יוצאת הרכבת הקלה המסיירת בעיר ועולה לטירה.
 
כיכר פרשראן והכנסייה הפרנסיצקנית, לובליאנה
כיכר פרשרן והכנסיה הפרנסיצקנית של לובליאנה (צילום: Matej Kastelic)
 

טיולי אופנייםמזרקת הנהרות ובית העירייה

מזרקת הנהרות (Robba Fountain) היא מזרקה ציורית ועתיקה, הממוקמת בחזית בית העירייה, הבית הראשון בכיכר העיר (Mestni Trg). במרכז המזרקה מזדקר אובליסק, שמסביבו פסלי שלושה אישים, המסמלים את שלושת הנהרות של סלובניה – סאווה, קרקה ולובליאניצה. המזרקה עוצבה על ידי האומן האיטלקי פרנצ'סקו רובה (Francesco Robba). מבנה בית העירייה הוקם במאה ה-15 והוא אחד העתיקים שנותרו בלובליאנה. ניתן להיכנס אליו, לשוטט במסדרונותיו, ואף להתרשם מתערוכות מתחלפות המציגות את תולדות העיר. על המדרגות בחזית הבית מתקיימות לעיתים הצגות של לצון בפני קהל העוברים ושבים.
 
מזרקת הנהרות, לובליאנה
מזרקת הנהרות בחזית בית העירייה (צילום: Bruno Coelho)
 

הגשרים לאורך נהר לובליאניצה

נהר ליובליאניצה (Ljubljanica), העובר בליבה של העיר, הוא מקור גדול של בילוי והנאה. לאורך הנהר, שגדותיו תחומות בשתי חומות אבן ישנות, ניצבים מבנים מפוארים וצבעוניים, עדות לעושרם הרב של תושבי העיר באזור זה. לאורך הטיילת, בעיקר זו שלאורך הרובע העתיק יותר, יש עשרות מסעדות ובתי קפה נעימים בהם ניתן לשבת ולהינות ממראות זרימת המים, מטיולי העוברים ושבים או מאקלים חמים שעשוי להציף את המקום לעיתים. מעל הנהר חוצים כמה גשרים, חלקם נבנו ועוצבו מחדש בראשית המאה ה-20. בקיץ ניתן גם להפליג על הנהר על גבי ספינות קטנות.
 
הגשר המשולש, לובליאנה
שייט על נהר ליובליאניצה, ליד הגשר המשולש המוביל לכיכר פרשרן (צילום: kasto)

גשר העמודים, לובליאנה
על גדות הנהר בתחומי העיר העתיקה עשרות מסעדות ובתי קפה, גם לצד גשר הסנדלרים (צילום: MuamerO)
 

גשר הדרקונים – סמלה של לובליאנה

גשר הדרקונים (Dragon Bridge) הוא גשר ציורי הנמתח מעל נהר הליובליאניצה, לא הרחק מגשר העמודים. הגשר נקרא כך בשל פסלי ארבעה דרקונים, הניצבים, שואגים ומאיימים בארבע פינותיו. הדרקון הוא סמלה של לובליאנה, ועל כך רבות האגדות והמסורות. האחת מתארת דרקון נורא, אשר התגורר בראש הטירה העתיקה ואיים על תושבי העיר, עד שחוסל על ידי גיבור מקומי. אגדה אחרת מסבירה כי על גבי הנהר שט יאסון, הגיבור המיתולגי האגדי במסעו לחיפוש גיזת הזהב, ובדרכו נתקל כאן בדרקון ענק, נלחם בו ויכול לו. ויש אומרים כי כאן הייתה אחת מאחוזותיו של וולאד טפאש, "דרקולה" האגדי מטרנסילבניה, שסמלו, כידוע, הוא הדרקון. הגשר נחנך בראשית המאה ה-20 לרגל לחגיגות 40 שנות קיסרותו של פרנץ יוזף, קיסר הממלכה האוסטרית.
 
גשר הדרקונים, לובליאנה
ארבעה דרקונים מאיימים ניצבים בארבע פינותיו של גשר הדרקונים (צילום: Freeartist)
 

השוק של לובליאנה

השוק המרכזי של לובליאנה (Ljubljana Central Market) נמצא בחלקה האחורי של קתדרלת ניקולאס הקדוש (Cathedral of Saint Nicholas). השוק נחלק לכמה חלקים. מייד בגב הכנסייה יש דוכנים מהודרים למכירת פרחים, פרחים מיובשים, עציצים וזרי פרחים מעוצבים, כמו כם דלעות קישוטיות. הלאה, לכיוון גשר הדרקונים, משתרע השוק האמיתי, עם מבחר גדול וטרי של פירות וירקות, נעליים משומשות, מעילים ובגדים ושאר "שמונצים". בין שני אלה ניצב מבנה גדול, אשר הפרוזדור שלו הוא שוק מעדנים. יש כאן בשרים מעושנים, מליחים, דגים מעושנים, גבינות ושאר מעדנות.
 
השוק של לובליאנה
פרחים בשוק המרכזי של לובליאנה, בסמוך לקתדרלה (צילום: CC Bob)
טירת לובליאנה

טירת לובליאנה (Ljubljanski Grad) היא אחד הסמלים הבולטים של לובליאנה. יסודותיה קדומים ביותר, ומובילים על לאלף השני לפנה"ס. על הגבעה הוקמה היאחזות קטנה, שתושביה התפרנסו מדיג, חקלאות ומסחר. בהמשך התפתחה למצודה רומאית של העיר "יוליה אמונה" וחלשה על נתיבי הסחר בנהר. בימי הביניים התבססה במקום טירת הבישוף, כמו במקומות רבים בסלובניה, שעם השנים שופצה והפכה לטירת אבן מבוצרת שנועדה לעמוד נגד התקפות אפשריות של העות'מאנים.
 
כדי להגיע לטירה אפשר לטפס אליה ברגל, אם כי הטיפוס מפרך, ואפשר גם לנסוע ברכת קלה, היוצאת כל שעה מכיכר פרשרן (הכיכר המרכזית בעיר). הכניסה לטירה חינם, ובחדריה יש תצוגה היסטורית יפה (הפעם, בתשלום), חזיון אורקולי, ומגג המצודה תצפית מרהיבה אל גגות העיר והנהר.
 
טירת לובליאנה
טירת לובליאנה חולשת על העיר (צילום: kasto)
 

מקומות מומלצים נוספים בלובליאנה

כיכרות: כיכר פרשרן, כיכר הקונגרס, כיכר לבסטיקוב, כיכר קרואטיה, כיכר המהפכה הצרפתית, כיכר קראקוב.
גשרים: גשר הסנדלרים, הגשר המשולש.
כנסיות: כנסיית הקדושים, קתדרלת ניקולס הקדוש.
מוזיאונים: הגלריה הלאומית, מוזיאון לאמנות מודרנית, המוזיאון הלאומי, המוזיאון הטכנולוגי, מוזיאון התאטרון.
ועוד: בניין הפרלמנט, בית האופרה, הספריה האוניברסיטאית, הרובע היהודי, פארק טיבולי.

מלון מומלץ בלובליאנה
צריחי הכנסיה הפרנציסקאנית וטירת לובליאנה נשקפים מחלון מלון גראנד יוניון (ר' בהמשך)


מלון מומלץ במרכז לובליאנה

מלון גרנד יוניון יורוסטארס (Grand Hotel Union Eurostars) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם 100 מ' מהכיכר המרכזית של לובליאנה (כיכר פרשרן), בבניין היסטורי בסגנון אר-נובו. החדרים, הסוויטות והדירות ממוזגים ומעוצבים בטוב טעם. למלון בית קפה (מצוין), בר-מסעדה עם אוכל מקומי ובינלאומי. לרשות האורחים מרכז בריאות עם בריכת גג, הצופה לעבר טירת לובליאנה. הצוות דובר אנגלית ומסביר פנים.

מלון גראנד יוניון יורוסטארס
מלון גראנד יוניון יורוסטארס – מיקום נוח במרכז העיר וצוות מסביר פנים

מלון משפחתי מומלץ בדרך לאגם בלד

פנסיון לקטר (Lectar Family Pension) ממוקם במרכז העיירה הקטנה ראדובליצה (Radovljica), במיקום מוצלח בין לובליאנה לאלפים היוליאניים (10 דק' נסיעה מאגם בלד). החדרים ממוזגים ובמסעדה מוגשים מאכלים מסורתיים, על טרסה מקסימה. המקום מציע סדנאות לאפיית עוגיות זנגביל מסורתיות. שימו לב שאין מעלית לקומה השנייה, אך הצוות חביב ומסייע גם עם המזוודות.

המלצה על מלון בסלובניה
פנסיון לקטר  בין הכפר קרופה לאגם בלד

מידע נוסףעוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר