www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

לובליאנה: אתרים נבחרים


לובליאנה - אתרים נבחרים
כתב וצילם: עוזי טאובר 


לוביליאנה, השוכנת בלבה של סלובניה, היא יעד נפלא לכל המבקר בסלובניה. בכתבה זו אביא לכם כמה אתרים שלא כדאי לפספס, גם אם זמנכם קצר.


במידה ותלונו במרכז העיר (ר' המלצה בסוף הכתבה), תוכלו ללכת ברגל לכל האתרים המומלצים בכתבה.

מלון מומלץ בלובליאנה
צריחי הכנסיה הפרנציסקאנית וטירת לובליאנה נשקפים מחלון מלון גראנד יוניון (ר' בסוף הכתבה)
 

אתרים מרכזיים לביקור בעיר לובליאנה  להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל
 

הכנסייה הפרנסיצקאנית וכיכר פרשראן

במחצית המאה ה- 17 הוקמה הכנסייה הפרנסיצקאנית, שחזיתה הוורודה בולטת מכל פינה. הכנסייה ניצבת בלב כיכר פרשראן (Prešeren Square), הנושאת את שמו של המשורר הלאומי של סלובניה, ואשר דמותו נשקפת בפסלו, בלב הכיכר. חזית הכנסייה היא בארוקית ואולם הכניסה האפל מעוטר בציורים ופסלים. מזבח מפואר, מעשה ידיו של פרנצ'סקו רובה האיטלקי, מעשיר את חפצי האמנות במקום.
הכנסייה והכיכר הן נקודות מוצא עיקריות לניווט בעיר. מכאן יוצא "הגשר המשולש", המוביל לחלק הדרומי של העיר. מן הכנסייה ניתן הגיע אל כיכר הקונגרס הסמוכה, אל מדרחוב הקניות.
מכאן גם יוצאת הרכבת הקלה המסיירת בעיר ועולה לטירה
 
 הכנסיה הפרנסיצקאנית, לובליאנה
הכנסיה הפרנסיצקאנית של לובליאנה 


טיולי אופניים
 

מזרקת הנהרות ובית העירייה

מזרקת הנהרות (Robba Fountain) היא מזרקה ציורית ועתיקה, הממוקמת בחזית בית העיריה, הבית הראשון ב- Mestni Trg.
במרכז המזרקה מזדקר אובליסק, שמסביבו פסלי שלושה אישים, המסמלים את שלושת הנהרות של סלובניה - סאווה, קרקה ולובליאניצה. המזרקה עוצבה על ידי האמן האיטלקי פרנצ'סקו רובה (Robba)..
מבנה בית העירייה הוקם במאה ה- 15 והוא אחד העתיקים שנותרו בליובליאנה. ניתן להיכנס אליו, לשוטט במסדרונותיו, ואף להתרשם מתערוכות מתחלפות המציגות את תולדות העיר.
על המדרגות בחזית הבית מתקיימות לעיתים הצגות של לצון בפני קהל העוברים ושבים.
 
מזרקת הנהרות, לובליאנה 
מזרקת הנהרות, לובליאנה
 

הגשרים לאורך נהר ליובליאניצה

נהר ליובליאניצה (Ljubljanica), העובר בליבה של העיר, הוא מקור גדול של בילוי והנאה. לאורך הנהר, שגדותיו תחומות בשתי חומות אבן ישנות, ניצבים מבנים מפוארים וצבעוניים, עדות לעושרם הרב של תושבי העיר באיזור זה.
לאורך הטיילת, בעיקר זו שלאורך הרובע העתיק יותר, יש עשרות מסעדות ובתי קפה נעימים בהם ניתן לשבת ולהינות ממראות זרימת המים, מטיולי העוברים ושבים או מאקלים חמים שעשוי להציף את המקום לעיתים.
מעל הנהר חוצים כמה גשרים, חלקם נבנו ועוצבו מחדש בראשית המאה ה- 20.
בקייץ ניתן גם להפליג על הנהר על גבי ספינות קטנות.
 
 נהר ליובליאניצה בלב לובליאנה
נהר ליובליאניצה בלב לובליאנה
 

גשר העמודים - השוק המקורה

גשר העמודים (Cobblers' Bridge) אינו גשר מעל פני הנהר, כמקובל, כי אם בניצב לו. הגשר המקורה הוא למעשה שוק תוסס, בעיקר של מאכלים מקומיים, גבינות, נקניקים ועוד.
לאורך המרפסת הנאה, המשקיפה אל הנהר, יש כמה פאבים בהם ניתן ללגום בירה מקומית מעולה, לנגוס בכריך ולהינות ממנוחה קלה בשיטוט היומי.
על מעקה גשר העמודים מתקיים שוק צבעוני קטן של מלאכות יד, יצירות רקמה, עבודות בזכוכית צבעונית ועוד.
 
גשר העמודים בניצב לנהר ליובליאניצה 
גשר העמודים לאורך לנהר ליובליאניצה
 
 

גשר הדרקונים - סמלה של לובליאנה

גשר הדרקונים (Dragon Bridge) הוא גשר ציורי, הנמתח מעל נהר הליובליאניצה, לא הרחק מגשר העמודים. הגשר נקרא כך בשל פסלי ארבעה דרקונים, הניצבים, שואגים ומאיימים בארבע פינותיו.
הדרקון הוא סמלה של ליובליאנה, ועל כך רבות האגדות והמסורות. האחת מתארת דרקון נורא, אשר התגורר בראש הטירה העתיקה ואיים על תושבי העיר, עד שחוסל על ידי גיבור מקומי. אגדה אחרת מסבירה כי על גבי הנהר שט יאסון, הגיבור המיתולגי האגדי במסעו לחיפוש גיזת הזהב, ובדרכו נתקל כאן בדרקון ענק, נלחם בו ויכול לו. ויש אומרים כי כאן הייתה אחת מאחוזותיו של וולאד טפאש, "דרקולה" האגדי מטרנסילבניה, שסמלו, כידוע, הוא הדרקון.
הגשר נחנך בראשית המאה ה- 20 לרגל לחגיגות 40 שנות קיסרותו של פרנץ יוזף, קיסר הממלכה האוסטרית.
 
גשר הדרקונים מעל נהר ליובליאניצה 
גשר הדרקונים מעל נהר ליובליאניצה
 

שוק הפירות והפרחים של לובליאנה

השוק של העיר לובליאנה נמצא בחלקה האחורי של הקתדרלה ע"ש ניקולאס הקדוש (St. Nicholas's Church). השוק נחלק לכמה חלקים. מיד בגב הכנסיה יש דוכנים מהודרים למכירת פרחים, פרחים מיובשים, עציצים וזרי פרחים מעוצבים, כמו כם דלעות קישוטיות.
הלאה, לכיוון גשר הדרקונים, משתרע השוק האמיתי. פה יש מבחר גדול וטרי של פירות וירקות, נעליים משומשות, מעלים ובגדים ושאר "שמונצים".
בין שני אלה ניצב מבנה גדול, אשר הפרוזדור שלו הוא שוק מעדנים. יש כאן בשרים מעושנים, מליחים, דגים מעושנים, גבינות ושאר מעדנות.
 
שוק הפירות והפרחים של לובליאנה 
שוק הפירות והפרחים של לובליאנה
 

טירת ליובליאנה

טירת לובליאנה (Ljubljanski grad) היא אחד הסמלים הבולטים של ליובליאנה. יסודותיה קדומים ביותר, ומובילים על לאלף השני לפנה"ס. על הגבעה הוקמה היאחזות קטנה, שתושביה התפרנסו מדייג, חקלאות ומסחר. בהמשך התפתחה למצודה רומאית של העיר "יוליה אמונה" וחלשה על נתיבי הסחר בנהר. בימי הביניים התבססה במקום טירת הבישופ, כמו במקומות רבים בסלובניה, שעם השנים שופצה והפכה לטירת אבן מבוצרת שנועדה לעמוד נגד התקפות אפשריות של העותמאנים.
כדי להגיע לטירה אפשר לטפס אליה ברגל, אם כי הטיפוס מפרך, ואפשר גם לנסוע ברכת קלה, היוצאת כל שעה מכיכר פרשראן (הכיכר המרכזית בעיר).
הכניסה לטירה חינם. בחדרי הטירה יש תצוגה היסטורית יפה (הפעם, בתשלום), חזיון אורקולי, ומגג המצודה תצפית מרהיבה אל גגות העיר והנהר.
 
טירת לובליאנה 
תצפית מגג טירת לובליאנה
 

מקומות מומלצים נוספים בלובליאנה

כיכרות: כיכר פרשראן, כיכר הקונגרס, כיכר לבסטיקוב, כיכרקרואטיה, כיכר המהפכה הצרפתית, כיכר קראקוב.
גשרים: גשר הסנדלרים, הגשר המשולש.
כנסיות: כנסיית הקדושים, קתדרלת ניקולס הקדוש.
מוזיאונים: הגלריה הלאומית, מוזיאון לאמנות מודרנית, המוזיאון הלאומי, המוזיאון הטכנולוגי, מוזיאון התאטרון.
ועוד: בניין הפרלמנט, בית האופרה, הסיפריה האוניברסיטאית, הרובע היהודי, פארק טיבולי
 מלון מומלץ במרכז לובליאנה

מלון גרנד יוניון (Grand Hotel Union) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם 100 מ' מהכיכר המרכזית של לובליאנה (כיכר פרשאן),  בבניין היסטורי בסגנון ארט-נובו. החדרים, הסוויטות והדירות ממוזגים ומעוצבים בטוב טעם. למלון בית קפה (מצוין), בר-מסעדה עם אוכל מקומי ובינלאומי. לרשות האורחים מרכז בריאות עם בריכת גג, הצופה לעבר טירת לובליאנה. הצוות דובר אנגלית ומסביר פנים.
מלון גרנד יוניון – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
מלון גראנד יוניון - מיקום נוח במרכז העיר וצוות מסביר פנים
 


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.com

לקריאת כתבות נוספות של עוזי
מספר צפיות: 38000
7916