וינה – יעדי טיול בבירת אוסטריה האלגנטית
מאת: אלי עמר


וינה, בירת אוסטריה והעיר הגדולה ביותר שלה, היא בעלת היסטוריה מעניינת ביותר ומרכזה של התרבות האוסטרית. העיר וינה היא גם עיר וגם מחוז, אחד מבין תשעת המחוזות של אוסטריה. בעיר מתגוררים כמעט שני מיליון תושבים, אשר חמישית מהם הם זרים, בעיקר הונגרים, סלובקים, יגוסלבים, טורקים ואף אירנים. היא מגלה סובלנית כלפי הזרים וליברלית בנושאים רבים. 


וינה היא עיר נקייה, מאורגנת, אסתטית ונעימה, ומומלץ להקדיש לסיור בה לפחות יומיים-שלושה, וזאת רק כדי לטעום ולא לשבוע.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

בית האופרה המרהיב של וינה מכיל מעל 2,200 מושבים  (צילום: Christian Siedler)
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע בווינה (צילום: Yaroslav Danylchenko)
ארמון הופבורג נמצא בתוך מתחם עצום הכולל גם כנסייה, גנים ומוזיאונים (צילום: Andrey Khrobostov)
ארמון בלוודר והפארק היפה סביבו (צילום: and.one)
קתדרלת סנט סטפן העתיקה – מסמלי עיר הבירה (צילום: Andrey Khrobostov)
פארק פראטר, שוכן על אי שנוצר על ידי נהר הדנובה והתעלה שמקבילה לו (צילום: Andrey Khrobostov)
אוניברסיטת וינה היא הוותיקה ביותר בקרב העולם דובר הגרמנית (צילום: elijah.lovkoff)
ארמון שונברון – ארמון הקיץ המלכותי של שושלת בית הבסבורג (צילום: jakergb)


יעדים לביקור בווינה לפי סדר הופעתם בכתבה (A-P) ו- 4 בתי מלון מומלצים:

להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

טיולי אופנייםוינה  מידע כללי

העיר וינה נמצאת צפונית-מזרחית לרכס הרי האלפים של אוסטריה, במישור רחב ידיים על שתי גדותיו של נהר הדנובה, החוצה את העיר לשניים. ניתן להגיע ממנה בנסיעה לא מאוד ארוכה לערים מרכזיות אחרות, בהן: בודפשט (הונגריה, שעתיים), ברטיסלבה (סלובקיה, שעה) ופראג (צ'כיה, ארבע שעות). מזג האוויר בבירה האוסטרית נעים רוב עונות השנה. בקיץ הטמפרטורות במשך היום 20 -30 מעלות, ואילו בלילה 10-15 מעלות. בחורף הטמפרטורות יכולות להגיע עד 7-8 מעלות, אולם לא אחת הן גם יורדות אל מתחת לאפס.
 
וינה נוסדה על ידי השבטים הקלטיים שהגיעו לאזור בסביבות שנת 500 לפנה"ס. בתקופה הרומית הפכה וינה לעיר גבול והוקם בה מחנה צבאי, Vindobona שמו, אשר שמר על האימפריה הרומית מהשבטים הגרמאנים. בימי הביניים הייתה העיר לביתה של שושלת בבנברג, ואחריה באה שושלת הבסבורג. מאוחר יותר שימשה וינה כבירתה של האימפריה הרומית הקדושה, עד שהפכה לבירתה של האימפריה האוסטרו הונגרית. פלישות העות'מאנים במאות ה- 16 וה- 17 לאירופה נעצרו בווינה. בשנת 1526, בזמן שלטונו של הסולטן סולימאן המפואר, עמדה וינה בפני סכנה מוחשית בעקבות המצור שהוטל על העיר.
כתבה על טיול משפחתי בעיר וינה
 
חמש דקות של סיור וירטואלי באתריה החשובים של וינה – מומלץ לפתוח רמקולים
 

מתחילים את הטיול במרכז העיר

וינה מחולקת לעשרים ושלושה רבעים, כאשר מרבית האטרקציות התיירותיות נמצאות במרכז העיר, באזור התחום על ידי כביש הטבעת (רינגשטראסה, Ringstrasse). עובדה מעניינת: בימי הביניים העיר העתיקה הייתה מוקפת חומה, אשר לאחר פירוקה שימשה לבניית כביש הטבעת, שאורכו חמישה קילומטרים והוא מקיף את המרכז. במרכז העיר רצוי לטייל ברגל, בעיקר בגלל בעיות חניה. מומלץ לעלות על חשמלית (Tram) או אוטובוס המקיפים את המרכז. וינה ידועה בכל העולם במסעדות ובבתי-הקפה הרבים שלה ובתרבות הנלווית אליהם. כדאי לעצור מדי פעם וליהנות מקפה איכותי ומהעוגות המפורסמות בעולם כולו.
 
מומלץ להתחיל את הסיור בעיר ההיסטורית של וינה, אינרה שטט (Innere Stadt), שפירושו בגרמנית: מרכז העיר. חומת העיר, שהיתה כאן בימי הביניים, נפלה בשנת 1857, ואיפשרה לעיר להתפתח, להתרחב ולהתמזג עם עיירות שכנות. במקום החומה, כאמור, נבנה הרינגשטראסה התוחם את מרכז העיר. לאורך הרחוב נבנו מבנים ציבוריים, מבנים פרטיים, אנדרטאות ופארקים. בין המבנים תוכלו למצוא את: בית העירייה (Rathaus), התיאטרון הלאומי – בורגתיאטר (Burgtheater), האוניברסיטה, הפרלמנט האוסטרי, ארמון הופבורג (Hofburg), שששימש בעבר כארמונו של הקיסר, ובניין האופרה הלאומי, שנשרף בשנת 1945 ונבנה מחדש עשר שנים מאוחר יותר.

מומלץ ללון בקרבת הרינגשטראסה, וניתן למצוא בתי מלון בכל רמות המחירים. כך תהיה לכם גישה נוחה לתחבורה הציבורית או ברגל, למי שיכול.
 
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע, רובע המוזיאונים, וינה אוסטריה
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע (Naturhistorisches Museum), רובע המוזיאונים של וינה (צילום: CC Sandor Somkuti)
 

קתדרלת סנט סטפן

קתדרלת סנט סטפן (St. Stephen's Cathedral) מהווה את אחד מציוני הדרך במרכז העיר, מפאת גובה מגדליה הנראים למרחוק. הקתדרלה, שנבנתה בשנת 1147, הייתה באותם ימים אחד המבנים הגבוהים באירופה. הקתדרלה מתאפיינת בגג עצום, שנראה כאילו בנו אותו מקוביות של לגו, ושני צריחים, המתנשאים לגובה של 137 מטר. את בניית הקתדרלה יזם רודולף הרביעי מבית הבסבורג. הוא הצליח להשלים את בניית הכנסייה בזמן שתוכנן, אולם בשל המצור הטורקי על וינה והמחסור במזומנים לא הושלם המגדל הצפוני.
 
כיום זהו מושבו של הארכיבישוף הקתולי של וינה ואחד מסמליה של עיר הבירה (הקתדרלה מופיעה על מטבע 10 סנט אירו של אוסטריה). בעבר התרחשו כאן כמה אירועים חשובים בחיי האומה האוסטרית, בהם טקס הנישואים והלוויה של המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט 
 
 קתדרלת סנט סטפן, וינה אוסטריה
הקתדרלה של וינה, יפה ומרשימה (צילום: Andrey Khrobostov)
 

הבניין מעורר המחלוקת

ממול לקתדרלה ניצב בית האס (Haas), אחד המבנים שגרם לסערה ציבורית והתנגדויות רבות. עיקר הקצף יצא על הכוונה לבנות בנין סופר-מודרני מול הקתדרלה שהיא האייקון של וינה. כיום, לאחר סיום המאבק, מסכימים כולם כי זהו אחד הבניינים היותר מעניינים וכי השתקפות הקתדרלה בחלונותיו רק מעצימה את יופיה. הבנין בנוי באלמנט של רבדים, זכוכית מעל בטון, התפתחות של הבניינים האחרים הבנויים מרבדים של בניינים חדשים מעל מבנים מימי הביניים. 
 
בית האס, וינה
בית האס, וינה
בית האס, ממול לקתדרלה (צילומים: Flavio Vallenari, Orietta Gaspari)
 

מדרחוב קרטנרשטראסה 

קתדרלת סטפן הקדוש נמצאת לצד מדרחוב קרטנרשטראסה (Kärntnerstrasse), החוצה את מרכז העיר. מדובר במדרחוב המוני ביחס לווינה, ולאורכו תמצאו מסעדות מהירות וחנויות מותגים מודרניות ובינלאומיות. שימו לב, החנויות היותר מעניינות נמצאות דווקא ברחובות הצדדים.
 
מדרחוב קרטנרשטראסה, וינה
המדרחוב של וינה, הרבה חנויות מותגים (צילום: CC Stefano Lovato)
בית האופרה של וינה

בית האופרה המקורי, בניין נאו-רומנטי, שנתקל בביקורת חריפה בעת בנייתו, נחנך ב- 25 במאי 1869, עם ביצוע האופרה דון ג'ובאני של מוצרט. בתקופת מלחמת העולם השנייה, נהרסה הבימה בהפצצות בעלות הברית ובמרץ 1945 הבניין נשרף כמעט כולו. רק הפואייה, ובו ציורי קיר של מוריץ פון שווינד, גרם המדרגות הראשי, המבוא וחדר התה, ניצלו מן השריפה. כמעט כל התפאורות ואביזרי הבימה ליותר מ- 120 אופרות, יחד עם כ- 150,000 תלבושות, אבדו באש. האולם החדש, ובו למעלה מ- 2,200 מושבים, נפתח שוב בנובמבר 1955 בהצגת האופרה פידליו של בטהובן, בניצוח קרל בהם.
 
גוסטב מהלר הוא אחד מן המנצחים הדגולים הרבים שעבדו באופרה של וינה. בתקופת כהונתו, טיפח מהלר דור חדש של זמרים, כדוגמת אנה באהר-מילדנבורג, זלמה קורץ וליאו שלזאק, וגייס מעצב בימה שהחליף את התפאורות ההיסטוריות המפוארות בתפאורות חסכוניות, תואמות לטעם המודרני שוחר ה"יוגנדסטיל". מהלר גם הכניס את נוהג עמעום האורות בתיאטרון בשעת ההצגות, חידוש שלא זכה בתחילה לאהדת הקהל. כך או כך, הרפורמות של מהלר שרדו אחריו וממשיכיו התמידו בהן.
* מידע נוסף על בית האופרה בכתבה טיול עם סבתא בווינה
 
  בית האופרה, וינה
בניין האופרה, מעל 2,200 מושבים (צילום: CC Alex DROP)
 

אוניברסיטת וינה

אוניברסיטת וינה, שנפתחה בשנת 1365 על ידי הדוכס רודולף הרביעי, היא אחת האוניברסיטאות הוותיקות באירופה. בקרב העולם דובר הגרמנית היא האוניברסיטה הוותיקה ביותר ואחת החשובות ביותר. האוניברסיטה מציעה למעלה מ- 130 קורסי לימוד, ומונה בין שורותיה כ 63,000 סטודנטים. עד היום, יצאו מהאוניברסיטה שמונה חתני פרס נובל. האוניברסיטה נקראת בפי אוסטרים רבים, באופן בלתי-פורמלי, "האוניברסיטה המרכזית" (Hauptuni). 
 
הבניין המרכזי הנוכחי של האוניברסיטה, הנמצא ברחוב רינגשטראסה, נבנה בין השנים 1877-1884 על ידי היינריך פון פרסטל. הבניין המרכזי הקודם מאוכלס כיום על ידי כנסיית האוניברסיטה הישנה והאקדמיה האוסטרית למדעים. 
 
אוניברסיטת וינה
אוניברסיטת וינה, הוותיקה ביותר בקרב העולם דובר הגרמנית (צילום: elijah.lovkoff)
 

ארמון הופבורג

ארמון הופבורג (Hofburg) נמצא בתוך מתחם עצום, הכולל גנים, מוזיאונים, כנסייה ועוד. מתחם הופבורג התחיל כמצודה מימי הביניים, אולם כיום רק בית התפילה (Burgkapelle) מהווה תזכורת לכך. עם התחזקות שלטונו ועוצמתו של בית הבסבורג, הרחיבו שליטיו את המתחם ושדרגו אותו מבניין של ימי הביניים לבניין מרהיב בסגנון אר-נובו. המתחם שימש למגורים וכן למפקדות ומטה המנהל של הפקידות. כיום הבניין משמש את מוזיאון כלי הנגינה, ואת ספרית האוצרות המלכותיים.
 
ארמון הופבורג, וינה
ארמון הופבורג, סגנון אר-נובו מרהיב (צילום: Andrey Khrobostov)
 

אתרים מחוץ לטבעת של וינה

פארקים בווינה

העיר וינה ידועה גם בזכות הפארקים הרבים שלה. ברבים מהפארקים מוצבות אנדרטאות, דוגמת הפארק העירוני – שטט-פארק (Stadtpark) ופארק בלוודר (Belvedere Park). בפארק בלוודר נמצאת טירת בלוודר, הבנויה בסגנון הבארוק, בה נחתם ההסכם הלאומי של אוסטריה בשנת 1955. הפארק החשוב ביותר בעיר הוא פארק פראטר (Prater) השוכן על אי שנוצר על ידי נהר הדנובה והתעלה שמקבילה לו.
 
טירת בלוודר, וינה
 טירת בלוודר מוקפת בפארק יפהפה (צילום: CC Hannes Flo)

פארק פראטר, וינה
פארק פראטר, הפארק החשוב ביותר בעיר (צילום: Andrey Khrobostov)
 

ארמון שנברון

ארמון הקיץ המלכותי של שושלת בית הבסבורג, ארמון שנברון (Schloss Schönbrunn), הוא אחד המקומות שלא כדאי לפספס, למרות שהוא נמצא מחוץ למרכז העיר (6 ק"מ מהמרכז). הארמון הענק מוקף גנים עצומים, בהם גם גן מהמאה ה-18. בארמון נבנו 140 חדרים, אולם רק 40 מהם (מספיק בהחלט) פתוחים לקהל המבקרים, בהם גם אולם המראות המרשים, בו ניגן מוצרט בן השש לפני מריה תרזה. בתחומי הארמון נמצא גם  גן החיות העתיק ביותר בעולם שהוקם בשנת 1752.
מידע נוסף על ארמון שנבורן בכתבה טיול עם סבתא בווינה
בתי מלון בקרבת ארמון שנברון

ארמון שנבורן
ארמון שנבורן
הגנים של ארמון שנברון, ארמון הקיץ המלכותי שלא כדאי לפספס (צילומים: CC Jorge Franganillo, Charlotte)

מלונות ומלונות דירות מומלצים במרכז וינה

מלון אוסטריה טרנד אירופה וינה (Austria Trend Hotel Europa Wien) ממוקם "במרכז של המרכז" של וינה, ברחוב הקניות קרנטנר שטראסה, מרחק הליכה קצר מקתדרלת סנט סטפן ובית האופרה. הוא מדורג ברמת 4 כוכבים ויש בו מגוון חדרים רחב, כולל סוויטות וחדרי משפחה. כל החדרים ממוזגים ויש בהם מיני בר ומכונת קפה.

מלון מאריוט וינה (Vienna Marriott Hotel) הוא מלון 5 כוכבים מודרני, הממוקם בקרבת הרינג של וינה, ליד הפארק העירוני Stadtpark, במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת המרכזית Mitte (כ- 700 מ') וממרכז העיר העתיקה של וינה (כ- 500 מ'). במלון בריכה פנימית, מסעדה, בר, חדר כושר והחדרים כולם ממוזגים.
 
מלון הדירות זינגרשטראסה 21/25 (Singerstrasse 21/25 Apartments) מציע חדרים מרווחים ודירות בגדלים שונים, במרכז וינה, כקילומטר מבית הכנסת הגדול והמסעדה הכשרה אלף-אלף, ובזמינות לכל אמצעי התחבורה (רכבת, מטרו, טראם, אוטובוס תיירים). הדירות והחדרים ממוזגים, עם מטבחון קטן ואפשרות להזמין ארוחת בוקר, והצוות שירותי ואדיב מאוד.

מלון הדירות מיי-אפרטמנטס וינה (MyApartments Vienna) ממוקם ליד בית כנסת, בית חב"ד, מסעדות וסופרים כשרים, ומתאים מאד לשומרי כשרות (פלטת שבת, מיחם, מפתח). דירות בנות 1-4 חדרי שינה, ממוזגות, נקיות ומאובזרות (לשומרי שבת מומלצות הקומות התחתונות, כי אין מעלית שבת). יש חניה, תחבורה ציבורית נוחה למרכז העיר, והרבה מקומות נעימים בסביבה הקרובה.
 
מלון מומלץ במרכז וינה
מלון אוסטריה טרנד אירופה וינה - מיקום מעולה ברחוב הקניות של מרכז העיר

מלונות מומלצים במרכז וינה
מלון מאריוט וינה - מלון 5 כוכבים מפנק במיקום מעולה על הרינג של וינה

מלון דירות מומלץ במרכז וינה
מלון הדירות זינגרשטראסה 21/25 חדרים ודירות עם מטבחון קטן במרכז וינה

דירות ליד בית הכנסת שלו וינה, דירות לשומרי כשרות בוינה

מלון הדירות מיי-אפרטמנטס וינה - מתאים לשומרי כשרות ושבת
 

המלצה על מלון בשדה התעופה של וינה

מלון NH וינה איירפורט (NH Vienna Airport Conference Center) ממוקם מול הטרמינל וליד תחנת הרכבת, ומציע פתרון מצוין לנוחתים מאוחר ו/או ממריאים מוקדם. לאנשי עסקים הוא מציע חדרי פגישות ועריכת כנסים. החדרים מרווחים ומצוידים בכל הפינוקים ויש גם ספא מפנק.

מלון NH וינה איירפורט, בשדה התעופה של וינה
מלון מומלץ בשדה התעופה של וינה  מלון NH וינה איירפורט
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על אוסטריה


אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר