הזמנות לחופשה שלך

טיול בווינה – הגבירה של אירופה
מאת: אלי עמר


וינה, בירתה של אוסטריה, היא גם העיר הגדולה ביותר שלה, בעלת היסטוריה מעניינת ביותר ומרכזה של התרבות האוסטרית. העיר וינה היא גם עיר וגם מחוז, אחד מבין תשעת המחוזות של אוסטריה. בעיר מתגוררים כמעט שני מיליון תושבים, אשר חמישית מהם הם זרים, בעיקר הונגרים, סלובקים, יגוסלבים, טורקים ואף אירנים. היא מגלה סובלנית כלפי הזרים וליברלית בנושאים רבים. 


וינה היא עיר נקיה, מאורגנת, אסתטית ונעימה. לסיור להכרת העיר וינה מומלץ להקדיש לפחות יומיים-שלושה, וזאת רק כדי לטעום ולא לשבוע.
 
כיכר קארל וינה
כיכר קארל (Karlsplatz) וכנסיית קארל (Karlskirche) במרכז ההיסטורי של וינה  (צילום: CC Alex DROP)
 

העיר וינה נמצאת צפונית-מזרחית לרכס הרי האלפים של אוסטריה, במישור רחב ידיים על שתי גדותיו של נהר הדנובה, החוצה את העיר לשניים. ניתן להגיע ממנה בנסיעה לא מאד ארוכה לערים מרכזיות אחרות, בהן: בודפשט (הונגריה, שעתיים), ברטיסלבה (סלובקיה, שעה) ופראג (צ'כיה, ארבע שעות).
 
מזג האוויר נעים רוב עונות השנה. בקיץ הטמפרטורות במשך היום 20 -30 מעלות, ואילו בלילה 10-15 מעלות. בחורף הטמפרטורות יכולות להגיע עד 7-8 מעלות, אולם לא אחת הן גם יורדות אל מתחת לאפס.
כתבה על שייט על הדנובה  |  כתבה על שייט בעמק ואכאו
 

יעדים לביקור בווינה לפי סדר הופעתם בכתבה 
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

טיולי אופניים
 
וינה נוסדה על ידי השבטים הקלטיים שהגיעו לאזור בסביבות שנת 500 לפנה"ס. בתקופה הרומית הפכה וינה לעיר גבול והוקם בה מחנה צבאי, Vindobona שמו, אשר שמר על האימפריה הרומית מהשבטים הגרמאנים. בימי הביניים הייתה העיר לביתה של שושלת בבנברג, ואחריה באה שושלת הבסבורג. מאוחר יותר שימשה וינה כבירתה של האימפריה הרומית הקדושה, עד שהפכה לבירתה של האימפריה האוסטרו הונגרית. פלישות העות'מאנים במאות ה- 16 וה- 17 לאירופה נעצרו בווינה. בשנת 1526, בזמן שלטונו של הסולטן סולימאן המפואר, עמדה וינה בפני סכנה מוחשית בעקבות המצור שהוטל על העיר.
כתבה על טיול משפחתי בעיר וינה
 
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע (Naturhistorisches Museum), רובע המוזיאונים של וינה
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע (Naturhistorisches Museum), רובע המוזיאונים של וינה (צילום: CC Alex DROP)
 

סיור ולינה בווינה

וינה מחולקת לעשרים ושלושה רבעים, כאשר מרבית האטרקציות התיירותיות נמצאות במרכז העיר, באזור התחום על ידי כביש הטבעת (רינג-שטראסה). עובדה מעניינת: בימי הביניים העיר העתיקה הייתה מוקפת חומה, אשר לאחר פירוקה שימשה לבניית כביש הטבעת, שאורכו חמישה קילומטרים והוא מקיף את המרכז. במרכז העיר רצוי לטייל ברגל, בעיקר בגלל בעיות חניה. מומלץ לעלות על חשמלית (Tram) או אוטובוס המקיפים את המרכז. וינה ידועה בכל העולם במסעדות ובבתי-הקפה הרבים שלה ובתרבות הנלווית אליהם. כדאי לעצור מידי פעם ולהנות מקפה איכותי ומהעוגות המפורסמות בעולם כולו.
 
כנסיית סנט צ'ארלס בורמאו, וינה, אוסטריה
כנסיית סנט צ'ארלס בורמאו, רחוב הטבעת (
רינג-שטראסה) של וינה (צילום: כרמית וייס)
 
 
מומלץ להתחיל את הסיור בעיר ההיסטורית של וינה, אינרה שטט (Innere Stadt), שפירושו בגרמנית: מרכז העיר. חומת העיר, שהיתה כאן בימי הביניים, נפלה בשנת 1857, ואיפשרה לעיר להתפתח, להתרחב ולהתמזג עם עיירות שכנות. במקום החומה, נבנה הרינגשטראסה (Ringstrasse) - רחוב הטבעת, רחוב רחב התוחם את מרכז העיר. לאורך הרחוב נבנו מבנים ציבוריים, מבנים פרטיים, אנדרטאות ופארקים. בין המבנים תוכלו למצוא את: בית העירייה (Rathaus), התיאטרון הלאומי - בורגתיאטר (Burgtheater), האוניברסיטה, הפרלמנט האוסטרי, ארמון הופבורג (Hofburg), שששימש בעבר כארמונו של הקיסר, ובניין האופרה הלאומי, שנשרף בשנת 1945 ונבנה מחדש עשר שנים מאוחר יותר.

מומלץ ללון בקרבת הרינגשטראסה, וניתן למצוא בתי מלון בכל רמות המחירים. כך תהיה לכם גישה נוחה לתחבורה הציבורית או ברגל, למי שיכול.
 

חמש דקות של סיור באתריה החשובים של וינה – מומלץ לפתוח רמקולים
 

הקתדרלה של וינה

קתדרלת סנט סטפן (St. Stephen's Cathedral) מהווה את אחד מציוני הדרך במרכז העיר, מפאת גובה מגדליה הנראים למרחוק. הקתדרלה, שנבנתה בשנת 1147, הייתה באותם ימים אחד המבנים הגבוהים באירופה. הקתדרה מתאפיינת בגג עצום, שנראה כאילו בנו אותו מקוביות של לגו, ושני צריחים, המתנשאים לגובה של 137 מטר. את בניית הקתדרלה יזם רודולף הרביעי מבית האבסבורג. הוא הצליח להשלים את בניית הכנסייה בזמן שתוכנן, אולם בשל המצור הטורקי על וינה והמחסור במזומנים לא הושלם המגדל הצפוני.
 
כיום זהו מושבו של הארכיבישוף הקתולי של וינה ואחד מסמליה של העיר וינה (מופיעה על מטבע 10 סנט אירו של אוסטריה). בעבר התרחשו כאן כמה אירועים חשובים בחיי האומה האוסטרית, בהם, טקס הנישואים והלוויה של המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט 
 
 הקתדרלה של וינה
הקתדרלה של וינה, יפה ומרשימה (צילום: CC Alex DROP)
 

הבניין מעורר המחלוקת

ממול לקתדרלה ניצב בית האס (Haas), אחד המבנים שגרם לסערה ציבורית והתנגדויות רבות. עיקר הקצף יצא על הכוונה לבנות בנין סופר מודרני מול הקתדרלה שהיא האייקון של וינה. כיום, לאחר סיום המאבק, מסכימים כולם כי זהו אחד הבניינים היותר מענינים וכי השתקפות הקתדרלה בחלונותיו רק מעצימה את יופיה של הקתדרה. הבנין בנוי באלמט של רבדים, זכוכית מעל בטון, התפתחות של הבנינים האחרים הבנויים רבדים של בנינים חדשים מעל בנינים מימי הביניים. 
 
בית האס, וינה
בית האס, השתקפויות מרשימות (צילום: CC Hauke Musicaloris)
 

מדרחוב קרטנרשטראסה 

קתדרלת סטפן הקדוש נמצאת לצדי מדרחוב קרטנרשטראסה (Kärntnerstrasse), החוצה את מרכז העיר. המדרחוב הוא המוני ביחס לווינה, לאורכו תמצאו מסעדות מהירות וחנויות מותגים מודרניות ובינלאומיות. שימו לב, החנויות היותר מעניינות נמצאות דווקא ברחובות הצדדים.
 
המדרחוב של וינה
המדרחוב של וינה, הרבה חנויות מותגים (צילום: CC Stefano Lovato)
בית האופרה של וינה

בית האופרה המקורי, בניין נאו-רומנטי, שנתקל בביקורת חריפה בעת  בנייתו, נחנך ב- 25 במאי 1869, עם ביצוע האופרה דון ג'ובאני של מוצרט. בתקופת מלחמת העולם השנייה, נהרסה הבימה בהפצצות בעלות הברית ובמרץ 1945 הבניין נשרף כמעט כולו. רק הפואיה, ובו ציורי קיר של מוריץ פון שווינד, גרם המדרגות הראשי, המבוא וחדר התה, ניצלו מן השריפה. כמעט כל התפאורות ואביזרי הבימה ליותר מ- 120 אופרות, יחד עם כ- 150,000 תלבושות, אבדו באש. האולם החדש, ובו למעלה מ- 2,200 מושבים, נפתח שוב בנובמבר 1955 בהצגת האופרה פידליו של בטהובן, בניצוח קרל בהם.
 
גוסטב מהלר הוא אחד מן המנצחים הדגולים הרבים, שעבדו באופרה של וינה. בתקופת כהונתו, טיפח מהלר דור חדש של זמרים, כדוגמת אנה באהר-מילדנבורג, זלמה קורץ וליאו שלזאק, וגייס מעצב בימה שהחליף את התפאורות ההיסטוריות המפוארות בתפאורות חסכוניות, תואמות לטעם המודרני שוחר ה"יוגנדסטיל". מהלר גם הכניס את נוהג עמעום האורות בתיאטרון בשעת ההצגות, חידוש שלא זכה בתחילה לאהדת הקהל. כך או כך, הרפורמות של מהלר שרדו אחריו וממשיכיו התמידו בהן.
* מידע נוסף על בית האופרה בכתבה טיול עם סבתא בווינה
 
  האופרה של וינה
בנין האופרה, מעל 2,200 מושבים  (צילום: CC Alex DROP)
 

אוניברסיטת וינה

אוניברסיטת וינה, שנפתחה בשנת 1365 על ידי הדוכס רודולף הרביעי, היא אחת האוניברסיטאות הוותיקות באירופה. בקרב העולם דובר הגרמנית היא האוניברסיטה הוותיקה ביותר ואחת החשובות ביותר. האוניברסיטה מציעה למעלה מ- 130 קורסי לימוד, ומונה בין שורותיה כ 63,000 סטודנטים. עד היום, יצאו מהאוניברסיטה שמונה חתני פרס נובל. האוניברסיטה נקראת בפי אוסטרים רבים, באופן בלתי-פורמלי "האוניברסיטה המרכזית" (Hauptuni). 
 
הבניין המרכזי הנוכחי של האוניברסיטה, הנמצא ברחוב רינגשטראסה, נבנה בין השנים 1877-1884 על ידי היינריך פון פרסטל. הבניין המרכזי הקודם מאוכלס כיום על ידי כנסיית האוניברסיטה הישנה והאקדמיה האוסטרית למדעים. 
 
אוניברסיטת וינה
בניין הספרייה באוניברסיטת וינה, לצידי כביש הטבעת (צילום: CC Alex DROP)
 

ארמון הופבורג

ארמון הופבורג (Hofburg) נמצא בתוך מתחם עצום, הכולל גנים, מוזיאונים, כנסייה ועוד. מתחם הופבורג התחיל כמצודה מימי הביניים, אולם כיום רק בית התפילה (Burgkapelle) מהווה תזכורת לכך. עם התחזקות שלטונו ועוצמתו של בית האבסבורג, הרחיבו שליטיו את המתחם ושידרגו אותו מבניין של ימי הביניים לבנין מרהיב בסגנון אר-נובו. המתחם שימש למגורים וכן למפקדות ומטה המנהל של הפקידות.  כיום הבניין משמש את מוזיאון כלי הנגינה, ואת ספרית האוצרות המלכותיים.
 
ארמון הופבורג, וינה
חצר ארמון הופבורג, סגנון אר-נובו מרהיב (צילום: CC Alex DROP)
 

אתרים מחוץ לטבעת של וינה

פארקים בווינה

העיר וינה מפורסמת בזכות מספרם הרב של הפארקים שלה. ברבים מהפארקים מוצבות אנדרטאות, דוגמת הפארק העירוני – שטט-פארק (Stadtpark) ופארק בלוודר (Belvedere Park).
בפארק בלוודר נמצאת טירת בלוודר, הבנויה בסגנון הבארוק, בה נחתם ההסכם הלאומי של אוסטריה בשנת 1955.
הפארק החשוב ביותר בעיר הוא פארק פראטר (Prater) השוכן על אי שנוצר על ידי נהר הדנובה והתעלה שמקבילה לו.
 
טירת בלוואדרה וינה
 טירת בלוודר והפארק היפה שסביבה (צילום: CC Alex DROP)

פארק הדנובה וינה
נהר הדנובה ומגדל הדנובה, ממנו ניתן להשקיף על העיר (צילום: CC Alex DROP)
 

ארמון שנברון

ארמון הקיץ המלכותי של שושלת בית האבסבורג, ארמון שנברון  (Schloss Schönbrunn), הוא אחד המקומות שלא כדאי לפספס, למרות שהוא נמצא מחוץ למרכז העיר (6 ק"מ מהמרכז). הארמון הענק מוקף גנים עצומים, בהם גם גן מהמאה ה-18. בארמון נבנו 140 חדרים, אולם רק 40 מהם (מספיק בהחלט) פתוחים לקהל המבקרים, בהם גם  אולם המראות המרשים, בו ניגן מוצרט בן השש לפני מריה תרזה. בתחומי הארמון נמצא גם  גן החיות העתיק ביותר בעולם שהוקם בשנת 1752.
מידע נוסף על ארמון שנבורן בכתבה טיול עם סבתא בווינה
בתי מלון בקרבת ארמון שנברון
 
ארמון שנבורן וינה
הגנים של ארמון שנברון, ארמון הקיץ המלכותי שלא כדאי לפספס (צילום: CC LezlieP)

בתי מלון מומלצים במרכז וינה

מלון הדירות זינגרשטראסה 21/25 (Singerstrasse 21/25 Apartments) מציע חדרים מרווחים ודירות בגדלים שונים, במרכז וינה, כקילומטר מבית הכנסת הגדול והמסעדה הכשרה אלף-אלף, ובזמינות לכל אמצעי התחבורה (רכבת, מטרו, טראם, אוטובוס תיירים). הדירות והחדרים ממוזגים, עם מטבחון קטן ואפשרות להזמין ארוחת בוקר, והצוות שירותי ואדיב מאד.
מלון דירות זינגרשטראסה 21/25  – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מאריוט וינה (Vienna Marriott Hotel) הוא מלון 5 כוכבים מודרני, הממוקם אף הוא בקרבת הרינג של וינה, ליד הפארק העירוני Stadtpark, במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת המרכזית Mitte (כ- 700 מ') וממרכז העיר העתיקה של וינה (כ- 500 מ'). במלון בריכה פנימית, מסעדה, בר, חדר כושר והחדרים כולם ממוזגים.
מלון מאריוט וינה - השוואת מחירים והזמנות

מלון קורטיארד מאריוט וינה (Courtyard by Marriott Vienna) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם באזור שקט מחוץ לעיר העתיקה, אך בקרבת תחנת מטרו ממנה ניתן להגיע למרכז העיר בתוך כ- 10 דקות. לא הרחק משם מרכז הכנסים והירידים של וינה, אזור הבילוי גרין פראטר, פארק השעשועים פראטר, גלגלי הענק, איצטדיון ארנסט האפל ומרכז קניות. במלון ספא (כולל סאונה) וחדר כושר עם נוף פנורמי של העיר. החדרים ממוזגים ויש בהם מקרר וקומקום חשמלי.
מלון קורטיארד מאריוט וינה - השוואת מחירים והזמנות

מלון דירות מומלץ במרכז ווינה  מלון מריוט וינה, במרכז העיר
מימין  מלון הדירות זינגרשטראסה 21/25 במרכז וינה  |  משמאל  מלון מאריוט וינה המפנק ובמיקום מעולה

מלון מאריוט בווינה  מלון מאריוט בווינה
מלון קורטיארד מאריוט וינה ממוקם בקרבת פארק פראטר ומרכז הירידים, עם נגישות טובה לתחבורה הציבורית
 

המלצה על מלון בשדה התעופה של וינה

מלון NH וינה איירפורט (NH Vienna Airport Conference Center) ממוקם מול הטרמינל וליד תחנת הרכבת, ומציע פתרון מצוין לנוחתים מאוחר ו/או ממריאים מוקדם. לאנשי עסקים הוא מציע חדרי פגישות ועריכת כנסים. החדרים מרווחים ומצוידים בכל הפינוקים ויש גם ספא מפנק.
מלון NH וינה איירפורט - השוואת מחירים והזמנות

המלצה על מלון בשדה התעופה של וינה  המלצה על מלון בשדה התעופה של וינה
מלון מומלץ בשדה התעופה של וינה  מלון NH וינה איירפורט
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על אוסטריה


אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.מספר צפיות: 82781
221020
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!