הזמנות לחופשה שלך
פראג של זהב            

פראג של זהב - 
התמצאות כללית למטייל בפראג
מאת: אלי עמר 


פראג מזמנת למטייל בה שפע של אתרים - היסטוריים ומודרנים, ולמרות כובד ההיסטוריה זוהי עיר מקסימה, הנחצית על ידי נהר רחב ידיים, שנעים לשוטט בה שוב ושוב.


בחרתי להתחיל עם היכרות כללית של העיר, על הרובעים המרכזיים שלה, אתרי התיירות החשובים וגם קצת מידע על תחבורה ולינה בעיר.
 
טירת פראג
טירת פראג מוארת באור זהוב לעת ערב   (צילום: Tjflex)


יעדים בפראג המוזכרים בכתבה

 

העיר פראג היא בירתה של הרפובליקה הצ'כית, ומתגוררים בה 1.2 מיליון תושבים. שורשיה של העיר לוקחים אותנו שנים רבות לאחור, לשנת 870 לספירה, אז הונחה אבן הפינה של מצודת פראג. שנה זו נחשבת לשנת הקמתה של העיר העתיקה של פראג, ממנה הלכה וצמחה העיר.
בשנת 1918, עם סיום מלחמת העולם הראשונה, הוכרזה פראג כבירת המדינה הצעירה הרפובליקה הצ'כוסלובקית, שנוצרה מאיחודן של צ'כיה וסלובקיה. 75 שנה מאוחר יותר, בשנת 1993 (ארבע שנים לאחר מהפיכת הקטיפה ונפילת השלטון הקומוניסטי), הופרדו שתי המדינות, ופראג נשארה בירתה של הרפובליקה הצ'כית.

 
פראג (Prague, בצ'כית: Praha) אינה רק עיר הבירה, היא גם המרכז הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של המדינה. בעיר מרוכזים משכן הנשיא, מוסדות הממשל ושני בתי הפרלמנט. כמו כן מרוכזים בה מרכזי ההשכלה הגבוהה והמקצועית, עם 12 אוניברסיטאות ומכללות, בהן האקדמיה למדעים ומספר רב של מוסדות מחקר ומדע. במלחמת העולם השנייה סבלה פראג פחות הרס מערים אחרות דוגמתה באירופה, ונשמרו בה מבנים רבים בעלי חשיבות היסטורית ואדריכלית. בין סגנונות האדריכלות ניתן למצוא מגוון סגנונות: ארט נובו, בארוק, רנסאנס, קוביזם, גותי ונאו קלאסי. פראג היא אחת מהערים המתויירות ביותר באירופה.
   
כיכר העיר העתיקה וקתדרלת טין, צ'כיה   כיכר העיר העתיקה וקתדרלת סנט ניקולאס, צ'כיה
כיכר העיר העתיקה, קתדרלת טין וקתדרלת סנט ניקולאס   (צילום: Czech Tourism)


 ברירת מחדל
 

המרכז ההיסטורי של פראג

המרכז ההיסטורי של פראג הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסקו בשנת 1992. המרכז, בנוי משני צדי נהר ולטאבה (Vltava), והוא כולל את הרבעים הבאים:
 
על הגדה המזרחית
¡        רובע סטָארֶה מסטו (Staré Město) – העיר העתיקה, בה החלה ההתיישבות בעיר ומכאן היא הורחבה, ובה נמצאים: גשר קאָרֶל, כיכר סטורמסצקה, בית העירייה (אובצ'ני דום) והשעון האסטרונומי.
¡        רובע יוזפוב (Josefov) -  הרובע היהודי של פראג, בו נמצאים: בית הקברות היהודי העתיק, בית הכנסת סטרנובה (אלטנוישול, ישן-חדש), בית הכנסת מייזל, בית הכנסת הספרדי, בית הכנסת פינקס, בית הכנסת קלאוזן והמוזיאון היהודי.  
¡        רובע נובֶה מסטו (Nové Město) – שפירושו "העיר החדשה", הוא הרובע האחרון שצורף למרכז ההיסטורי של פראג. כיכר Wenceslas Square, ששימשה בעבר שוק סוסים, היא כיום המרכז התיירותי של הרובע.
¡        רובע וִישֵהרָאד (Vyšehrad) – רובע הקרוי על שמה של מצודה באותו שם, נמצא על גדת נהר ולטאבה. הוא צורף לפרג, בשנת 1883. בתוך שטחה של הטירה נמצא בית הקברות וישהראד, בו קבורים אישים חשובים בתולדות צ'כיה.
 
על הגדה המערבית
¡        רובע מָאלָה סטרָאנָה (Malá Strana) – שפירושו "הרובע הקטן", נמצא בצדו המערבי של נהר ולטאבה, המחובר לרובע סטארה מסטו על ידי גשר קארל.
¡        רובע הרָאדצָ'אנִי  (Hradčany) – "רובע המצודה", בו נמצאים: מצודת פראג, קתדרלת ויטוס הקדוש, קפלת הצלב הקדוש, גני המצודה, ארמון המלוכה, סמטת הזהב, ארמון הקיץ של בלוודר ומגדל רוזלדנה.
טירה ברובע נובֶה מסטו,צ'כיה
טירה ברובע נובֶה מסטו, העיר החדשה של פראג  (צילום: Czech Tourism)
 

טיול בפראג של זהב

הכינוי "פראג של זהב" (או "העיר הזהובה") ניתן לעיר, כנראה בתקופת המלך הצ'כי והקיסר הגרמני קארל ה-4, בזכות מגדלי מצודת פראג, שהיו מצופים בזהב. תיאוריה נוספת טוענת שפראג זכתה בכינוי "זהובה" בזמנו של רודולף ה-2, שתמך באלכימאים מחפשי הזהב.
את מרכז פראג מאפיינות סמטאות מפותלות ומבנים בכל הסגנונות האדריכליים – רוטונדות בסגנון רומנסק, כנסיות גותיות, ארמונות מתקופת הבארוק והרנסנס, בתים קלאסיציסטיים, קוביסטים ופונקציונאליסטים וכן מבנים מודרניים ביותר.
 
העיר העתיקה של פראג, צ'כיה
העיר העתיקה של פראג    (צילום: Czech Tourism)
 

כיכר העירייה והשעון האסטרונומי

בניין העירייה הוקם כסמל לניהול עצמי תחת שלטון המלך גון מלוקסמבורג, בשנת 1338. המגדל בקצהו שימש מושב למועצת העיר, וכן לתצפית ושמירה על העיר. בשנת 1410 הוקם בצמוד למגדל שעון אסטרונומי, שהיה מבוסס על המידע שהיה קיים אז. השעון האסטרונומי אינו מדויק במונחים מדעיים, אך יש לזכור את התקופה - עוד לפני גילוי אמריקה ושאר תגליות חשובות במדע.
השעון מורכב משלושה אלמנטים: גלגל המזלות ועונות השנה, השעון האסטרונומי והדמויות בחלון.
ארבע דמויות יוצאות מהחלון בכל שעה עגולה. שלוש מהן משקפות את חטאי התאווה ואילו הדמות הרביעית הוא מלאך המוות, המחזיק בידו שעון חול, המסמן את קץ הזמן שנותר לאדם והצורך בתשובה. גם כיום השעון עובד עם מרבית חלקיו המקוריים.
 
השעון האסטרונומי בכיכר העירייה, פראג    השעון האסטרונומי בכיכר העירייה, פראג
השעון האסטרונומי בכיכר העירייה  (צילום: Czech Tourism)
 

גשר קארל

אורכו של גשר קארל (Karlův most), בין שני מגדליו, הוא 515 מטרים, ורוחבו 9 מטרים וחצי - רוחב שהספיק למעבר של 4 כרכרות רתומות לסוסים. נהר ולטאבה הוא נהר רדוד יחסית, ועל כן הגשר אינו גבוה.
בתחילת המאה ה-12 החלה העיר פראג לגדול ובמהרה היה צורך בבניית גשר מעל נהר ולטאבה, שיחבר בין חלקה העתיק של העיר, בצד המזרחי, לחלק החדש יותר, בצד המערבי. בתחילה היה זה גשר צר וצנוע בשם גשר יהודית, שנבנה ב- 1,170 ונקרא על שמה של יהודית, אשת המלך ולאדיסלאב הראשון. בשנת 1,342 עלה נהר ולטאבה על גדותיו והציף את הגשר הישן. המלך קארל הרביעי הניח את אבן הפינה לגשר החדש ואז החלו עבודות הבנייה. מי שניהל את עבודות הבנייה היה האדריכל הצ'כי פטר פארלר. בניית הגשר הסתיימה בתחילת המאה ה-15. עד המאה ה-19, היה הגשר אמצעי המעבר היחיד, שחיבר בין שתי גדותיו של הנהר, מהעיר העתיקה (Staré Město) אל הרובע הקטן (Malá strana).
 
כיום מהווה גשר קארל מוקד משיכה לכ-18 מיליון תיירים הפוקדים את העיר פראג מדי שנה. הגשר סגור לתנועת כלי רכב. לאורך הגשר ניתן לראות 30 פסלים של שליטים וקדושים נוצרים. הפסלים לאורך הגשרים נתרמו על ידי מוסדות ואנשים שונים.
אחד הפסלים הבולטים הוא פסלו של ישו הצלוב, ועליו כתובת בעברית, באותיות זהב: "קדוש קדוש קדוש". מסופר כי הקהילה היהודית חויבה לתרום פסל זה.
בתי מלון בקרבת גשר קארל
 
פסל ישו והכיתוב בעברית, צ'כיה
פסל ישו והכיתוב בעברית   (צילום: Czech Tourism)
 
אמנים רבים, בעיקר ציירים ומוזיקאים, מגיעים מדי יום לגשר קארל, וכן רוכלים הבאים למכור את מרכולתם.
הגשר הוא נקודת תצפית מרהיבה על העיר ביום ובלילה, וניתן לראות ממנו אבני דרך רבות: מצודת פראג, קתדרלת ויטוס הקדוש, גבעת פטז'ין, מגדל פטרין (Petřínská rozhledna), שהוא העתק של מגדל אייפל בפאריס (ביחס 5:1 ) ועוד.
 
כיכר ואצלב והמוזיאון הלאומי, פראג, צ'כיה
כיכר ואצלב והמוזיאון הלאומי, תפאורה לסרט ג'ימס בונד "קזינו רויאל"  (צילום: Czech Tourism)
 

פרנץ קפקא בפראג

לסופר פרנץ קפקא מקום חשוב בפנתאון הסופרים הצ'יכים, והוא נחשב מגדולי הסופרים של המאה ה- 20. קפקא (1883-1924) היה יהודי, ואת ספריו כתב בגרמנית. הוא נולד בפראג וחי בה עם משפחתו רוב חייו, תוך שהוא מתגורר בכתריסר בתים שונים. על כל הבתים הללו וכן על בית הספר בו למד ועל חנות הספרים של אביו, הרמן קאפקא, מצוין זמן שהותו באותו מקום.
את קברו של פרנץ קפקא ניתן לראות בבית הקברות היהודי החדש שבעיר (Nový židovský hřbitov).
 
פסל לזכרו של פרנץ קפקא בפראג, צ'כיה
פסל לזכרו של פרנץ קפקא בפראג  (צילום: Czech Tourism)
 

תחבורה בפראג

לנסיעה מהירה בתוך פראג ניתן להשתמש באוטובוסים, חשמליות או שלושה קווי מטרו. כרטיס לנסיעה בת 75 דקות בכל אמצעי התחבורה בעיר (אוטובוס, חשמלית, מטרו) עולה 26 קרונות צ'כיות (1 אירו). מספר ההחלפות אינו מוגבל. ניתן לקנות כרטיס חופשי יומי או דו-יומי במחיר כדאי.
כל אחד משלושת קווי המטרו מסומן על ידי אות וצבע שונים (A- ירוק, B- צהוב וקו C - אדום). המטרו מורכב מ-54 תחנות , ושלוש מהן תחנות החלפה (מוסְטֶק,מוזֵאום ופְלורֶנְץ).
רכבל מעלה תיירים אל גבעת פטרין (Petřín Hill), אשר מציעה נקודת תצפית עם נוף מרהיב של העיר. גם ברכבל ניתן להשתמש בכרטיסים הרגילים של התחבורה הציבורית.
תעריפי המוניות בפראג נמצאים בפיקוח העירייה. בקשו תמיד קבלה מודפסת של המונה. הקבלה תבטיח שהמחיר לא יהיה מוגזם.
  
טירת פראג ממלון לאונרדו פראג
נהר ולטאבה וטירת פראג נשקפים מחלון חדר השינה של מלון לאונרדו פראג (ר' פרטים בסוף הכתבה)
 

לינה בפראג

המרכז ההיסטורי של פראג הוא קומפקטי למדי, ואם תתמקמו נכון תוכלו להגיע ברגל לכל מקום (לחזור... זה כבר סיפור אחר... ולכך נועד הפרק הקודם). מומלץ לחפש מלון במרכז העיר, שגם אם יעלה מעט יותר, יחסוך זמן ועלויות נסיעה. כמו כן, אני ממליץ בחום על בתי המלון הממוקמים במבנים היסטוריים, שרובם שופצו ברמה גבוהה, ולא על בתי המלון הגדולים והמודרניים.

מלון מומלץ במרכז פראג

מלון לאונרדו (Hotel Leonardo Prague) הוא מלון 4 כוכבים, במיקום מושלם במרכז פראג, בנגישות גבוהה ברגל לכל האתרים של העיר העתיקה, העיר החדשה והרובע היהודי (דקה מהנהר, 5 דקות מגשר קארל), אך יחד עם זאת באזור שקט ונעים. במלון חדרים וסוויטות מרווחים ונקיים, היכולים להתאים לזוגות ומשפחות, עם מיזוג אוויר, פינת ישיבה, שולחן כתיבה ומרפסת. במלון מסעדה, בר וארוחת בוקר מגוונת (לא חוזרת על עצמה כל יום!), אותה ניתן לסעוד גם במרפסת הפנימית היפה והנעימה. צוות המלון שירותי ואדיב, נכון לכל עזרה, כולל המלצות על יעדי ביקור. תמורה מצוינת למחיר.
 
המלצה על מלון במרכז פראג   המלצה על מלון במרכז פראג
המלצה על מלון במרכז פראג   המלצה על מלון במרכז פראג
מלון לאונרדו
 - מלון מצוין במיקום מושלם במרכז פראג
 

כתבות נוספות 


אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.מספר צפיות: 43611
86120
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!