הפתעות בהרי הענקים:
טיול כוכב משפחתי בצ'כיה
מאת: צחי גלובין 


צ'כיה אינה מצטיירת כיעד לטיולי משפחות, אך היא מפתיעה בגדול. מגוון פעילויות מרתקות לילדים, עיירות וכפרים ציוריים, נופי הרים נפלאים ואפשרות לטיולי כוכב, הופכים אותה ליעד נהדר לטיולי משפחות. אין כאן דיסנילנד – וממש לא צריך!


נסיעה קצרה מפראג תביא אותנו אל רכס הרי הענקים, בצפון המדינה, שם נתמקם במקום לינה אחד, ממנו נצא לאטרקציות שילדים ונוער יאהבו במיוחד. גם את פראג לא נזניח, אבל בשביל זה תצטרכו לחכות לסוף.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

זריקת אדרנלין במגלשת הרים (צילום: Coralie Mercier)
שמורת גן העדן הצ'כי (צילום: Myslitel)
פארק החבלים של שפינדלרוב מלין (צילום: M&M reality holding)
מפלים בשמורת קרקונושה – הרי הענקים (צילום: rognar)
טיול אופניים בהרי הענקים (צילום: צחי גלובין)
מפל פנצ'בסקי בהרי הענקים (צילום: piotr borkowski)
חוויית ימי ביניים בטירת דטניצה (צילום: Matěj Baťha)
נהר האלבה זורם לצד העיירה שפינדלרוב מלין (צילום: taikrixel)
תצפית יפה מהר סנז'קה, הגבוה ביותר בצ'כיה (צילום: PytyCzech)

הרי הענקים – האם הם באמת ענקים?

רוב שטחה של צ'כיה מישורי, ורק בצפונה ובדרומה שני רכסי הרים לא גדולים במיוחד. בדרום אלו הם הרי שומאבה (Šumava) המיוערים, החביבים בעיקר על המקומיים חובבי הלכת. בצפון צ'כיה אלו הם הרי הענקים (Giant Mountains), או בשמם המקומי  קֶרְקוֹנֻושֶה (Krkonoše), שאמנם אינם ממש ענקים (לפחות ביחס לענקי אירופה), רק 1,602 מטר גובהם, אך בקנה מידה צ'כי הם בהחלט ענקים. מסתבר שזה מספיק בשביל נופי הרים קסומים.
 
חלקו הגדול של רכס הענקים נמצא בתחומי צ'כיה, וחלק קטן יותר שלו נמצא בתחומי פולין. אזור זה, שהוא חלק מרכס הסודטים, ידע תלאות רבות בתחילת המאה ה-20. תושביו, שרבים מהם היו ממוצא גרמני, הועברו בין מלחמות העולם מידי גרמניה לצ'כוסלובקיה, ובחזרה, לא פחות משלוש פעמים. בדרך גורשו רבים מהם מבתיהם, באחד הטרנספרים הגדולים בהיסטוריה המודרנית.
כתבה על מסלול הליכה בהרי הענקים
 
אבל אנחנו לא באנו לשיעורי היסטוריה, אלא לטיול הרפתקאות, אז בואו נתחיל בהרפתקה....
 

יעדים בכתבה זו: פראג (A), טירת דצטניצ'ה (B), העיירה איצ'ין (C), סלעי פראחוב (D), גן העדן הצ'כי (E), טורנוב (F), 
מאלה סקאלה (G), ליברץ (H), שפינדלרוב מלין (I), מגלשות הרים (J), סכר לאבסקה (K), השביל על צמרות העצים (K), מאלה אופה (L), 
ו-3 בתי מלון מומלצים: מלון הוראל ומלון אמנטי בעיירה שפינדלרוב מלין, מלון לאונרדו בפראג

 ברירת מחדלגן העדן הצ'כי

עם הנחיתה בשדה התעופה של פראג, אנו אוספים את הרכב השכור ויוצאים צפונה. לפראג עוד נשוב, אבל כרגע ההרים קורצים לנו יותר. אט אט מתחלפים בתי הכרך לנופי יערות, שדות, אגמים קטנים, טירות כפרים ועיירות. לאחר כשעה וחצי אנו ביעדנו הראשון – העיירה איצין (Jicin).
 
העיירות הצ'כיות העתיקות מהלכות עליי קסם, והמרכז העתיק של איצין הוא הטעימה הראשונה, שתמיד יש לה קסם מיוחד. הכיכר המרכזית מוקפת בתים בצבעי פסטל, בעלי קשתות מקומרות, ומעליה מתנשא מגדל השעון של שער העיר. ליד העיירה מומלץ לטייל אל סלעי פראחוב (Prachov Rocks) שמורת טבע עם תצורות אבן חול מרשימות. מעט צפונה משם, שמורת גן העדן הצ'כי (Czech Paradise, בצ'כית: Český ráj) מציעה נופים דומים ובשטחה טירות ובתי אחוזה רבים.
סלעי פראחוב, טיול משפחה בצ'כיה
שמורת סלעי פראחוב, במרחק קצר מהעיירה איצין  (צילום: DaLiu)

גן העדן הצ'כי, טיול עם ילדים בצ'כיה
שמורת גן העדן הצ'כי, תצורות מרשימות באבן הגיר (צילום: RKuljovska)

 
נסיעה זו היא הנסיעה הארוכה ביותר שלנו בטיול זה. מכאן והלאה, כל הנסיעות הן קצרות – עד שעה, בכבישים טובים, וזה אחד מיתרונותיו הגדולים של הטיול באזור זה. נהר ואזארק (Vazovecky) הוא הזדמנות נפלאה להפסקת קפה וטבילה במים.
 
רעננים מהמים הקרירים אנו מגיעים לעיר טורנוב (Turnov). עד מלחמת העולם השנייה חיה בעיר קהילה יהודית קטנה, ממנה נותר בית קברות ובית כנסת, ששימש במשך שנים רבות כמחסן, ולאחרונה זכה לשיפוץ ומשמש כאולם קונצרטים ותזכורת לקהילה שנכחדה.
בתי מלון באזור העיר טורנוב

העיר טרנוב, טיול משפחתי בצ'כיה
הכיכר המרכזית בעיר טורנוב, צפון צ'כיה (צילום: SchiDD)
 

הרפתקאות מדע ב"טכנודע" של צ'כיה

נסיעה של חצי שעה צפונה, מביאה אותנו לעיר ליברץ (Liberec), בה נמצא פארק איי-קיו (iQpark), ה"טכנודע" של צ'כיה, רק הרבה יותר גדול. ארבע קומות של פעילות אינטראקטיבית מרתקת, משחקי חשיבה והיגיון, פעלולי מדע והמון עניין לילדים ומבוגרים בני כל גיל.

הילדים רצים ממשחק למשחק, הזמן חולף בלי שמרגישים (עוד ועוד פעלולי מדע), ואחרי מספר שעות אני מתקשה "לשלוף" אותם החוצה, כי אטרקציה לא פחות מגניבה מחכה לנו.

 

שעשועי מדע בפארק איי-קיו, פעילות אינטראקטיבית מרתקת
 

הבית שלנו בהרי הענקים

עיירת הסקי שפינדלרוב מלין (Špindlerův Mlýn), המכונה בפי כל פשוט "שפינדל", היא עיירת הסקי והנופש המפורסמת ביותר בצ'כיה, השוכנת בלב הרי הענקים. למגיעים לכאן בחורף מצפה אתר הסקי הגדול ביותר בצ'כיה, אבל לנו, שהגענו לכאן בקיץ, מצפה אטרקציה לא פחות מגניבה. פארק הקופים (Monkey Park) הוא בעצם פארק חבלים, בו אנו הופכים לקופים. בעזרת גשרי חבלים מסוגים שונים, "טרזנים" ואומגות, אנחנו מדלגים בין עצי היער, בגבהים של 3-7 מטר (מתאים לילדים מגובה 1.4 מטר). כיף אמיתי והרבה אתגר.
 
אמליץ כאן על שני בתי המלון הכי מפנקים בשפינדלרוב מלין, שניהם ברמת 4 כוכבים, שניהם ממוקמים בפאתי העיירה אל מול ההרים ובשניהם יש בריכה ומתקנים לילדים:
מלון הוראל (OREA Resort Horal Špindlerův Mlýn)  מציע חדרים זוגיים וחדרים למשפחות, כולל סוויטות עם חדר שינה נפרד.
מלון אמנטי (
Amenity Hotel & Resort Špindlerův Mlýn מציע חדרים זוגיים, חדרים משפחתיים, סוויטות מפוארות ודירות עם מטבח.

מלון הוראל בעיירה שפינדל
מלון הוראל – עם בריכה מקורה ונוף נפלא להרים

מלון מומלץ למשפחות בשפינדלרוב מלין, צ'כיה
מלון אמנטי
– עם בריכה מקורה ומרכז בריאות וספא
 מגלשות הרים ואומגה

זריקה ראשונה של אדרנלין אנחנו מקבלים על הבוקר במגלשות ההרים (Bobová dráha Špindlerův Mlýn), על מדרונות אתר הסקי שפינדלרוב מלין. 1,400 מטר של כיף, שאם לא הייתי מבטיח לצעירים שבחבורה כיף עוד יותר גדול בהמשך, אני בספק אם אפשר היה לנתק אותם ממנו.
כתבה על אתר הסקי שפינדלרוב מלין
 
נהר אלבה (Elbe) הוא אחד הנהרות החשובים באירופה, וכאן בהרי הענקים הוא מתחיל את דרכו הארוכה צפונה, 1,170 קילומטר עד לים הצפוני. על הנהר, בפאתי שפינדלרוב מלין, נבנה כבר בשנת 1918 סכר לאבסקה (Elbe Dam או Labská Dam), במטרה למנוע הצפות שהיו מנת חלקו של האזור בעונת הפשרת השלגים. זהו סכר בסגנון עתיק ומיוחד, שגובהו 41 מטר ואורכו 153 מטר. את המרחק הזה, לשמחת הילדים והנוער, אנו עושים באומגה מעל הנהר. אחרי כל האתגרים של היום, אין כמו טיול רגלי רגוע ביער, לא הרחק מהסכר, וחזרה לפינוקים של המלון.

הרי הענקים, צ'כיה
הרי הענקים – בנוף כל כך רגוע הילדים חייבים פעילויות מעוררות אדרנלין (צילום: צחי גלובין)


ילדה מאושרת אחת ואבא צלם על המגלשות של שפינדלרוב מלין
 

גלישת סקי ב... אופניים וטיול על צמרות העצים

אתר הסקי שפינדלרוב מלין מזמן לנו עוד חוויה קיצית חביבה. אנו עולים לפסגת ההר עם רכבל, ואחרי תצפית על הנופים הנפלאים למרגלותינו, יורדים חזרה את כל הדרך, הפעם באופניים. אנו נהנים מרכיבה נעימה בין הפסגות והיערות, בשבילי אופניים, בין מסלולים המשמשים בחורף את גולשי הסקי. שעתיים-שלוש של רכיבה נינוחה, בנופי הרים אלפיניים, שכמו יובאו לכאן מאוסטריה או שוויץ.
 
טיול אופניים, צ'כיה
טיול אופניים על מדרונות אתר הסקי שפינדלרוב מלין, נופים אלפיניים והרבה כיף  (צילום: צחי גלובין)
 
הכפר הקטנטן מאלה אופה (Malá Úpa), הנמצא ממש על הגבול בין צ'כיה לפולין, מספק לנו הזדמנות להפסקת קפה ומעבר לצד הפולני – רק להגיד שהיינו...

שיא נוסף הוא השביל על צמרות העצים (The Timber Trail) בחלקו הדרומי של הפארק הלאומי קֶרְקוֹנֻושֶה (Krkonoše National Park) - לאורך קילומטר וחצי צעדנו על השביל, שבהחלט מהווה אתגר לבעלי פחד גבהים, עד למגדל תצפית שגובהו 45 מ'. לסיום גלשו האמיצים במגלשה שהחזירה אותם במהירות לקרקע, בעוד הפחות אמיצים ירדו ברגל. משלימים כאן את התמונה גן משחקים חביב ומערה מתחת פני הקרקע, בה ניתן ללמוד על שורשי העצים ובעלי החיים שזהו ביתם.
 
סיור וירטואלי על השביל על צמרות העצים ומגדל התצפית 

שמורת הרי הענקים, צ'כיה
הרבה מים זורמים בשמורת הרי הענקים, מעל העיירה שפינדלרוב מלין (צילום: Stanly8853)
 

לילה באסם של הטירה...

טירת דטניצה (Zámek Dětenice) מזמנת לנו חווית ימי-ביניים אמיתית. סיור בטירה, שהיא מעין מוזיאון קטן, מספר איך חיו כאן האבירים בימי הביניים – ריהוט, ביגוד, כלי נשק ועוד. במאנז' של הטירה נערכים מופעי קרבות אבירים, עם סוסים, שיריון, חרבות, נסיכים ונסיכות. את ארוחת הערב אנו אוכלים באולם ששימש פעם כמבשלת הבירה של הטירה – אולם אפלולי, שגולגלות מפחידות תלויות מתקרתו. המלצרים לבושים בגדי עור, מגישים אוכל בכלים גסים "של פעם", בעוד להטוטני ג'אגלינג ויורקי אש משלימים את אווירת ימי הביניים.

אם כל זה לא מספיק... את הלילה אנחנו מעבירים במבנה ששימש בעבר אסם, שהפך למלון ברמה טובה. בלובי מקבלים את פנינו שלדים מפחידים, שכנראה נותרו כאן מימי הביניים... המיטות הן מיטות עץ גסות (אבל מפנקות), האסלה מעץ, ועוד שלל הפתעות, שלא אגלה כאן.

 

מופע קרבות האבירים מרתק את כולם – קטנים וגדולים – אף אחד לא נשאר אדיש
 

צ'כיה – אי אפשר בלי פראג

כדי להירגע מהלילה המפחיד בטירה, אנו נוסעים אל העיירה הציורית מאלה סקאלה (Malá Skála), ומסתובבים מעט במרכז העתיק שלה. העיירה ממוקמת לצידי נהר איזרה (jizera), שהוא אחד מיובליו של נהר אלבה, ואנו יוצאים לשייט רגוע על הנהר, בסירות קאנו מעץ. השייט אורך כשעה, כשעצי היער וצומח נחלים מקיפים אותנו סביב.
 

שייט רגוע על נהר איזרה, עם מוסיקה קצת פחות רגועה....

 
לעת ערב אנו מגיעים לבירת צ'כיה פראג ומתמקמים ללינה במרכז העיר, לא הרחק מהרובע היהודי. צריחי הכנסיות והמצודה המתנשאת מעל העיר, המוארים בלילה, הם מראה שכדאי להתאמץ עבורו, גם אחרי יום מתיש. עם בוקר אנו עולים למצודת פראג, לתצפית נפלאה על העיר, וממנה יורדים ברגל עד גשר קארל. אנו מסיירים בעיר העתיקה של פראג וברובע היהודי, כולל בית הקברות היהודי ואחד מבתי הכנסת שנותרו בו, ועוד נותר לנו זמן לקניות, עד טיסת הלילה חזרה.
בתי מלון בפראג  |  כתבה על הרובע היהודי של פראג
 
טירת פראג
סיור בפראג היפהפייה, וגם זמן לקניות... (צילום: Al Case)


מלון מומלץ במרכז פראג

מלון לאונרדו (Hotel Leonardo & Bookquet Prague) הוא מלון 4 כוכבים במיקום מושלם במרכז פראג, עם נגישות גבוהה ברגל לכל האתרים של העיר העתיקה, העיר החדשה והרובע היהודי (דקה מהנהר, 5 דקות מגשר קארל), אך יחד עם זאת באזור שקט ונעים. במלון חדרים וסוויטות מרווחים ונקיים, היכולים להתאים לזוגות ומשפחות, עם מיזוג אוויר, פינת ישיבה, שולחן כתיבה ומרפסת. במלון מסעדה, בר וארוחת בוקר מגוונת (לא חוזרת על עצמה כל יום!), אותה ניתן לסעוד גם במרפסת הפנימית היפה והנעימה. צוות המלון שירותי ואדיב, נכון לכל עזרה, כולל המלצות על יעדי ביקור. תמורה מצוינת למחיר.
 
מלון לאונרדו, פראג
מלון לאונרדו  4 כוכבים במיקום מושלם במרכז פראג


כמו שהבטחתי – בלי דיסנילנד, אבל עם הרבה אטרקציות נהדרות לילדים ולמבוגרים גם יחד. צ'כיה היא לא רק פראג ולא רק למבוגרים!
מערב צ'כיה: על טירות, מכרות ואוצרות

צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר