www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה ורשה Warszawa
ערים מרכזיות קרקוב Krakow, לודז' Lodz, וורוצלאב Wroclaw, פוזנן Poznan, גדנסק Gdansk.
משטר רפובליקה, דמוקרטיה נשיאותית
אוכלוסיה 38.6 מיליון תושבים
שטח 312,679 קמ"ר
אקלים ממוזג. חורף קר עם משקעים מרובים, קיץ מתון עם ממטרים לפרקים.
שפה פולנית
דתות

נוצרים קתולים 90%, אורתודוקסים 1.3%, פרוטסטנטים 0.3%

קהילה יהודית אין נתונים מדויקים, הערכה: 10-25 אלף איש.
מטבע זלוטי (1 זלוטי = 100 גרוז'י Groszy)
הפרשי שעות 1-
קוד גישה טלפוני 48+
סיומת אינטרנט pl

כנסייה ומנזר בעיירה סווייטה ליפקה בצפון פולין
כנסייה ומנזר בעיירה סווייטה ליפקה בצפון פולין, תשעים אחוז נוצרים קתולים  (צילום: Marta Ulanowska)


שייט תעלות
 
בפולין הונצחה שואת העם היהודי יותר מאשר בכל מדינה אחרת שהיתה מעורבת בפשע הגדול ביותר בתולדות האנושות. אדמת פולין הפכה לגיא הריגה, אותו הפעילו הנאצים, 3 מיליון מאזרחיה היהודים נרצחו על אדמתה, כמו גם אזרחי מדינות אירופה האחרות, שהוסעו אליה ברכבות.
 
אך אסור לנו לשכוח שפולין היתה אף היא קורבן של אותה מלחמה נוראה. פולין לא הצטרפה אל מדינות הציר (המדינות שלחמו לצד גרמניה) והיתה הראשונה לשלם את המחיר, כאשר נכבשה בצעד דורסני על ידי הגרמנים. צבאה החלש קרס תוך זמן קצר, אך שאריות שלו המשיכו להילחם לצד בנות הברית בחזיתות אחרות. העם הפולני סבל קשות באותה מלחמה – ערים רבות נחרבו, 6 מיליון אזרחים פולנים נרצחו ועוד 2.5 מיליון גורשו לעבודות כפיה בגרמניה. האנטישמיות היתה נחלת חלקם של חלקים נרחבים באוכלוסיה הפולנית, שחלקם אף סייע לרוצחים. אך חשוב לזכור שלא מעט פולנים גם סייעו ליהודים הנרדפים, תוך סיכון חייהם וחיי בני משפחתם, ועל כך זכו רבים מהם להכרה כחסידי אומות העולם.
 
העיר העתיקה של ורשה ששוחזרה בדייקנות
העיר העתיקה של ורשה שנחרבה כליל במלחמת העולם השנייה ושוחזרה בדייקנות,
על פי ציור של ברנרדו בלוטו מסוף המאה ה- 18, הנראה בחזית התמונה  (צילום: כרמית וייס)
 
בתודעת רבים נקשרת פולין לפשע הנורא שבוצע בעם היהודי בידי גרמניה הנאצית – שואת העם היהודי, מאחר ועל אדמת פולין בוצע חלק נכבד מתוכנית הפתרון הסופי, עליה הוחלט בועידת ואנזה.
בפולין הונצחה שואת העם היהודי יותר מאשר בכל מדינה אחרת והיא מהווה יעד למשלחות מכל רחבי העולם ובראשן מדינת ישראל. משלחות נוער רבות יוצאות אליה כל שנה, תלמידי תיכון כמו גם חיילי צה"ל, ואלו הפכו את פולין למזוהה עם השואה לפחות כמו גרמניה הנאצית.
 
ישראלים רבים, שחלקם מוכנים לצאת לביקור בגרמניה, אינם מוכנים שכף רגלם תדרוך על האדמה רווית הדם של פולין. כך או כך, למפעל ההנצחה בפולין חשיבות עצומה, דווקא בימים אלו בהם גוברים קולותיהם של אנטישמיים ומכחישי השואה. 
כתבה על מחנות ההשמדה אושוויץ-בירקנאו
 
משלחת בני נוער ישראלים במחנה ההשמדה אושוויץ
משלחת בני נוער ישראלים במחנה ההשמדה אושוויץ   (צילום: הילה וייס)
 
פולין האחרת
מרבית הישראלים היוצאים לביקור בפולין, נוסעים בעקבות אתרי ההנצחה לקהילות היהודיות ומחנות ההשמדה. אך יש גם פולין אחרת והיא ארץ ירוקה, עשירה בנהרות ואגמים, טירות וארמונות מפוארים, כנסיות וקתדרלות ענקיות, ואזורים כפריים בהם עדיין מעבדים את השדות כמו פעם.
 
אזור האגמים, בצפון-מזרח פולין, הוא בעל ריכוז האגמים מהגדולים בעולם כולו, ואבן שואבת לתיירים רבים. גם ההרים המושלגים בדרום פולין, הרי הסודטים והרי הקרפטים, והרכס הגבוה שלהם, רכס הרי הטטרה, הם יעד לתיירים רבים בקיץ ולגולשי סקי בחורף.
כתבה על אזור האגמים של פולין
 
אתר הסקי זקופנה ורכס הרי הטטרה, פולין
אתר הסקי זקופנה ורכס הרי הטטרה   (צילום: הילה וייס) 
 
פולין והעם היהודי
יהדות פולין הייתה למן ימי הביניים ועד השואה הקהילה הגדולה ומהקהילות החשובות שבקהילות עם ישראל בתפוצות. vהיסטוריה בת למעלה מאלף שנים של היהודים בפולין, כוללת תקופות של סובלנות ופריחה דתית ותרבותית, לצד תקופות של אנטישמיות קשה, רדיפות, פרעות וגירושים, ששיאן השמדתה הכמעט מוחלטת במלחמת העולם השנייה.
ערב המלחמה הייתה יהדות פולין הגדולה בתפוצות היהודים באירופה. היא מנתה כ-3.4 מיליון נפש, ואף למעלה מכך אם כוללים את יהודי השטחים ההיסטוריים של פולין, שהפכו לנתיני ארצות אחרות בעקבות השינויים התכופים בגבולותיה של המדינה.
 
לאחר ועידת ואנזה בה החליטו הגרמנים על דרכי ההשמדה המאסיביות של יהודי אירופה, הוקמו בפולין שישה מחנות השמדה: אושוויץ, בלזץ, חלמנו, מאידנק, סוביבור וטרבלינקה. במחנות אלו הושמדו מיליוני יהודים ובני מיעוטים אחרים, שרובם הובאו ממדינות אירופה הכבושות. בחלק ממחנות אלו ניתן לחזות כיום בעדויות מזוויעות מהפשע הנורא שבוצע בהם. בחלקם האחר נמחקו כל העדויות, אך הם משמשים אנדרטאות שלא יתנו לעולם לשכוח.
גם אתרים נוספים הקשורים ליהדות פולין ולשואה זכו להנצחה, כמו גטאות יהודיים, תחנות רכבת ובורות הריגה, לצד מורשת מרשימה של יהדות פולין, בתי כנסת, בתי קברות ועוד.
בתי כנסת רבים ברחבי פולין, אשר שרדו את השואה ואת תקופת המשטר הקומוניסטי, שופצו ושוחזרו, ובחלקם הפכו למוזיאונים לתולדות הקהילה היהודית המקומית
אתרים אלו מהווים נתח נכבד מתעשיית התיירות של פולין. יש הרואים בכך טעם לפגם, ויש הסבורים שלמרות זאת חשוב שהעולם יראה ולא ישכח.
 
מספר היהודים החיים כיום בפולין אינו ידוע. במפקד אוכלוסין שנערך לפני מספר שנים נספרו כאלף יהודים בלבד, אולם מעריכים שיהודים רבים חששו להזדהות בפני הפקידים הסוקרים. משרד החוץ הישראלי מעריך את מספרם ב- 25 אלף. סבורים שיהודים רבים, החיים בכפרים ובעיירות, חוששים להזדהות כיהודים.
הכניסה למחנה ההשמדה בירקנאו
הכניסה למחנה ההשמדה בירקנאו, אדמה רוויה בדם הניספים   (צילום: אביב וייס)

 
פולין כיום
פולין כיום היא דמוקרטיה נשיאותית. הפרלמנט הפולני מורכב משני בתים: הבית העליון, הקרוי סנאט, אליו נבחרים 100 נציגים, והבית התחתון, הקרוי סיים, אליו נבחרים 460 נציגים.
בעקבות ניסיון ההשתקמות שעברה כלכלת פולין לאחר מלחמת העולם השנייה, נמצאת פולין בעיצומו של מעבר ממשק חקלאי למשק תעשייתי, למרות שלמעלה מ-30% מן המועסקים במדינה עדיין עוסקים בחקלאות.
אחוז האבטלה בפולין גבוה ושיעור האינפלציה נמוך. עם כניסת פולין לאיחוד האירופי מתייצב השוק הפולני והוא עתיד לצמוח, באמצעות הבאת משקיעים זרים רבים ובאמצעות צמיחת ענף התיירות.
יחד עם זאת כלכלת פולין עדיין רחוקה מלהיות בת השוואה למדינותיה השכנות מהמערב או מהצפון.
עם כניסתה לאיחוד האירופי, נמצאת פולין בשלבי מעבר מכלכלה ריכוזית קומוניסטית לכלכלת שוק חופשית אירופאית. אחת הבעיות הגדולות שניצבות לפני פולין היא מציאת תעסוקה לצעירים רבים, המועסקים בתקופת הקציר באזורי הכפר ולרוב אינם מסוגלים למצוא תעסוקה אחרת. מספר מדינות, בהן בריטניה, אירלנד ושבדיה נתנו אפשרויות הגירה בלתי מוגבלות לאזרחי פולין (כמו גם לכל החברות החדשות שהצטרפו לאיחוד), דבר שגרם למאות אלפי פולנים לעזוב את המדינה.
ענפי התעשייה העיקריים בפולין כיום הם - ברזל, פלדה, מכרות פחם, מספנות, כימיקלים, מזון ומכונות. הגידולים החקלאיים העיקריים הם - חיטה, שיפון, תפוחי אדמה, משק חי.
 
פסטיבל מקומי של יום ראשון בעיר ירוסלב, פולין
פסטיבל מקומי של יום ראשון בעיר ירוסלב 
(צילום: כרמית וייס)
 
פני הארץ ותושביה
פולין נמצאת במרכז אירופה והיא גובלת עם (בכיוון השעון): הים הבלטי, מחוז קלינינגרד הרוסי וליטא בצפון, בלארוס ואוקראינה במזרח, צ'כיה וסלובקיה בדרום, וגרמניה במערב.
פני השטח של פולין הם ברובם שפלה, כאשר הגובה הממוצע הוא 173 מטרים.
בגבולה הדרומי של פולין נמצאים הרי הסודטים והרי הקרפטים, הכוללים את רכס הרי הטטרה, שם נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בפולין, על פסגת Rysy, שגובהה 2,499 מטר. בפולין עוד 20 פסגות בגובה של מעל 2,000 מטר, שכולן נמצאות ברכס טטרה.
 
מספר נהרות גדולים חוצים את מישורי פולין. הארוך שבהם הוא נהר ויסלה (Wisła), שאורכו 1,047 ק"מ, ואחריו נהר אודר (Odra), שאורכו 854 ק"מ והוא מסמן חלק מגבולה המערבי של פולין עם גרמניה.
בפולין קרוב ל- 10,000 אגמים, שמדרגים אותה כאחת המדינות עם מספר האגמים הגדול בעולם. רובם נמצאים בצפון המדינה. פולין נהנית מאקלים ממוזג, כאשר החורפים גשומים מאוד. הקיץ בפולין נעים למדי, אך גם במהלכו צפויים לעתים ממטרים.
 
פולין היא מדינה הומוגנית מבחינה אתנית, כאשר הפולנים מהווים כ-96% מכלל תושביה. שאר הקבוצות האתניות הן: גרמנים (0.4%), אוקראינים (0.1%), בלארוסים (0.1%) ועוד.
חלוקה דתית: רוב תושבי פולין הם נוצרים, מהם, 90% קתולים, 1.3% אורתודוקסים, 0.3% פרוטסטנטים, והשאר בני דתות אחרות או חסרי דת.
 
חוף הים הבלטי בעיר סופוט, פולין
קיץ פולני, על חוף הים הבלטי בעיר סופוט   (צילום: Marta Ulanowska)

מידע נוסף
בתי מלון בוורשה - מחירים והזמנות
לינה בפולין - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות
טיול באזור האגמים של פולין
גדנסק וסופוט - יפהפיות לחופי הים הבלטי
לובלין - וכמעט אף מילה על שואה
סיור בוורשה - בעקבות מורשת העבר
טיול בצפון פולין
מחנות ההשמדה אושוויץ-בירקנאו

קרקוב - מגוון אתרי מורשת


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 
ליצירת קשר עם כרמית לחצו כאן

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 49185
9587