לובלין – וכמעט אף מילה על שואה

ביקור בלובלין – וכמעט אף מילה על שואה
מאת: כרמית וייס 


כמי שכבר ביקרה בעיר לובלין, במסגרת מסע שורשים משפחתי, החלטתי בביקורי הפעם להתייחס ללובלין כמו לכל יעד תיירות אחר. אחרי הכל, מעל 70 שנה חלפו, וגם לנו מגיע להיות תיירים מן המניין בפולין.


אי אפשר לבקר בלובלין מבלי שנזכור את עברה היהודי, שהסתיים בטרגדיה גדולה, אך אתייחס לכך בקצרה. את שאר הכתבה אקדיש ליופיה של העיר, ליופיו של האזור, ולמה שהוא מציע למטיילים בו כיום.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

העיר העתיקה של לובלין  (צילום: כרמית וייס)
שיט קייקים על נהר בוג   (צילום: כרמית וייס)
קפלת השילוש הקדוש בטירת לובלין  (צילום: כרמית וייס)
העיר העתיקה של  זמושץ'  (צילום: כרמית וייס)
מנה מעוצבת בבר בירה בלובלין  (צילום: כרמית וייס)
רחובות מרוצפי אבן בעיר העתיקה של לובלין  (צילום: כרמית וייס)
קייקים על נהר בוג, מחוז לובלין  (צילום: כרמית וייס)
טירת לובלין  (צילום: כרמית וייס)
מלון גראנד הוטל לובלין  (צילום: כרמית וייס)

העיר לובלין (A) ויעדי טיול הקרובים אליה
 

לובלין היהודית

למרגלות הטירה של לובלין, שכל הנכנס לעיר לא יכול שלא להבחין בה, שכנו פעם בתי הרובע היהודי. כל בתיו נמחקו, לאחר שכמעט כל 40 אלף יהודי העיר, כשליש מתושביה ערב מלחמת העולם השנייה, נשלחו אל מחנות ההשמדה. ישיבת חכמי לובלין היא העדות היחידה שנותרה לעברה המפואר של העיר. היא נותרה ללא פגע, וכיום פועלים בה בית כנסת, מוזיאון ובית מלון.
 
בית הקברות היהודי הישן מוקף גדר ושער מרשים, שאת המפתח אליו ניתן לקבל בישיבה. מהרחוב ניתן לראות את המצבה העתיקה ביותר במקום ובפולין כולה, על קברו של הרב יעקב קופלמן, שנפטר בשנת 1541. קשישה מקומית עוצרת לידנו, ומבלי שנתבקשה מצביעה עבורנו על המצבה. אני רואה בכך סימן מחמם לב שמישהו כאן עדיין זוכר.
 
מחנה ההשמדה מיידנק (Majdanek) שוכן ממש בפאתי העיר לובלין. כבר ביקרתי בו בעבר, ביקור שהותיר בי רושם עז, מאחר ורבים מהצריפים נותרו בו על תילם. אך הפעם, כאמור, אני תיירת.
 
ישיבת חכמי לובלין
ישיבת חכמי לובלין, העדות היחידה שנותרה לעברה המפואר של העיר  (צילום: כרמית וייס)

בית קברות יהודי בלובלין
בית הקברות היהודי הישן של לובלין, המצבה העתיקה ביותר בפולין  (צילום: כרמית וייס)
 
 

לובלין התיירותית

העיר לובלין (Lublin) שוכנת במרחק שעתיים וחצי דרומית-מזרחית לעיר ורשה, לא הרחק ממפגש הגבולות עם אוקראינה ובלארוס. העיר העתיקה שלה היא אחת השמורות בפולין. ניתן עדיין לראות את שרידי החומה שהקיפה אותה, שהכניסה אליה מכיוון הטירה היא דרך שער גרודצקה (Grodzka). שער נוסף, שער קרקוב (Krakowska), נמצא בצדה השני, על הדרך שהובילה לעיר קרקוב.
 
רחובות העיר העתיקה מרוצפי האבן מהלכים עלי קסם. הם שמורים להולכי רגל בלבד, מוקפים בתים עתיקים שניכר בהם ששופצו זה מכבר, בתי קפה ומסעדות. הכובד ההיסטורי לא ניכר בעיר, הודות לסטודנטים משש אוניברסיטאות שונות הממוקמות בה, שתלמידיהן מהווים כשליש מתושביה. זוהי עיר בעלת תרבות עשירה, עם מוזיאונים, גלריות לאומנות, מוסדות תרבות, חיי לילה ופסטיבלים רבים.
 
העיר העתיקה של בלובלין
העיר העתיקה של לובלין, רחובות מרוצפי אבן  (צילום: כרמית וייס)


בלטיות
 

לובלין הטעימה

את ארוחת הערב אנו סועדים על הדלפק של בר הבירה Pijalnia piwa, בעיר העתיקה (ul. Bernardyńska 15A), המעוצב והמודרני. טעימות הבירה המוגשות במקום, מהוות אינדיקציה לטעם הקהל, עבור בעלי מבשלות הבירה המקומיות, האוכל טעים להפליא והאווירה נהדרת.
 
מביקורי הקודם בעיר זכורה לי לטוב מסעדת מנדראגורה (Mandragora), הממוקמת בכיכר השוק. בעלת הבית ביקרה בישראל, התאהבה בה, והביאה לפולין אוכל בניחוח ישראלי-יהודי. למרות שאין למסעדה תעודת כשרות, שומרים בה על הכללים הבסיסיים ורב משגיח מגיע אליה פעם בחודש. מנדראגורה, אגב, פירושו "דודאים", וההשראה משיר השירים.
 
בר בירה בבלובלין
בר בירה בעיר העתיקה של לובלין, צילום עצמי במראה שעל התקרה   (צילום: כרמית וייס)
 
 

הטירה של לובלין

מעל העיר העתיקה ניצבת טירת לובלין (Zamek Lubelski), שלטעמי שופצה "יותר מידי" וקצת קשה להבחין שהיא עתיקה. היא נבנתה על "גבעת הטירה" בימיו של קז'ימייז' השלישי (הגדול), מלך פולין במאה ה- 14, שבנה בה גם את קפלת השילוש הקדוש (Holy Trinity), ששימשה את משפחת המלוכה. הקפלה, המכוסה ציורי פרסקו מקוריים, היא גאוותם של תושבי המקום.
 
מאמצע המאה ה- 19 ועד אמצע המאה ה- 20 שימשה הטירה כבית כלא, בו נכלאו בין השאר מתנגדי המשטר הנאצי ולאחר מכן מתנגדי המשטר הסובייטי. כיום הטירה היא משכנו של מוזיאון לובלין, המספר על ההיסטוריה של העיר. מוזיאון היסטורי מוצלח יותר, לטעמי, עם תצוגה מודרנית ואינטראקטיבית, נמצא במרתפי בית מספר 8 לצד כיכר השוק (Rynek 8), והוא נקרא המרתף של פורטונה (Piwnicy pod Fortuną).
 
טירת לובלין
טירת לובלין, חולשת על העיר העתיקה  (צילום: כרמית וייס)
 
 

לינה בלובלין

מלון גראנד הוטל לובלין (IBB Hotel Grand Hotel Lublin) הוא בחירה מצוינת ללינה בלובלין, בזכות מיקומו בקרבת העיר העתיקה. זהו מלון 4 כוכבים, השוכן בבניין בן 100 שנה, ששופץ בקפידה, ומציע 72 חדרים אלגנטיים, כולם ממוזגים ועם פינת קפה ותה, לובי גדול, ספא מפנק ושירות אדיב ויעיל. תמורה מצוינת למחיר.
 
מלון מומלץ בלובלין
מלון גרנד הוטל לובלין
 - מיקום מנצח בקרבת העיר העתיקה
 
 

עיירת האומנים קז'ימייז' דולני

בונה הטירה של לובלין, קז'ימייז' הגדול, הקים לא הרחק (כשעה נסיעה) את העיירה קז'ימייז' דולני (Kazimierz Dolny), הקרויה על שמו. העיירה שוכנת על גדות נהר הוויסלה (Wisła), העושה דרכו דרך ורשה וגדנסק אל הים הבלטי. הכיכר המרכזית – כיכר השוק, מוקפת מבנים עתיקים ומוצפת תיירים ואומנים, המוכרים את יצירותיהם במרכזה. העיירה היא אבן שואבת לאומנים רבים, שחלקם אף פתחו בה גלריות.
 
בית הכנסת הקטן, לא הרחק מכיכר השוק, הוא עדות לקהילה יהודית משגשגת שפרחה במקום, שחבריה היוו כמחצית מתושבי העיירה ערב מלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה נבנה קיר זיכרון, ממצבות בית הקברות היהודי, שבימי המלחמה עשו בהן שימוש לבניית כביש מקומי.
לינה בקז'ימייז' דולני

 
קז'יימיז' דולני
קז'ימייז' דולני, עיירת אומנים על שפת נהר הוויסלה  (צילום: כרמית וייס)
 

עיירת הספא נאווצ'וב

בין קז'ימייז' דולני ללובלין שוכנת עיירת הספא נאווצ'וב (Nałęczów). כבר במאה ה- 18 גילו את סגולות הריפוי של המים והאוויר במקום, בעיקר למחלות לב וכלי דם. זהו מקום נחמד לעצירה קלה ושוטטות בפארק המטופח שלחופי האגם, בו משייטים ברבורים ומשלימים את תמונת הרוגע. הגשם הקל המקבל את פנינו, יורד כאן מספר פעמים ביום, גם בקיץ, והוא הסיבה לירוק העז סביב.
לינה בעיירה נאוונצ'וב
 
במסעדה של וילה רוז'אנה (Willa Rózana), המוקפת גן מטופח, עצרנו לארוחה והרגשנו לרגע כמו בני האצולה המקומית, עבורם נבנה הבית בסוף המאה ה- 19. המקום מציע גם חדרים ודירות, אם תרצו להמשיך ולהרגיש כבני אצולה.
מלון וילה רוז'אנה
 
נאווצ'וב, עיירת ספא בפולין
מלון וילה רוז'אנה בעיירת הספא נאווצ'וב, להרגיש כמו בני האצולה  (צילום: כרמית וייס)

וילה רוזאנה, פולין
מלון וילה רוז'אנה
 - חדרים מעוצבים וממוזגים ובריכת שחייה מקורה
 

אטרקציות נוספות באזור לובלין

העיר זמושץ' (Zamość) שוכנת כשעה דרומית-מזרחית ללובלין. המרכז ההיסטורי שלה הוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, והוא כולל את כיכר השוק והבתים המקיפים אותה, בהם בית העירייה בעל המדרגות המעוגלות. בעיר גם בית כנסת מהמאה ה- 17, זיכרון יחיד לקהילה גדולה שנכחדה.
לינה באזור זמושץ'
 
הפארק הלאומי פולסקי (Poleski Park Narodowy), כשעה נסיעה צפונית-מזרחית ללובלין, משתרע על אזור ביצות. מסלולי הליכה ואופניים מביאים אליו בעיקר תיירים פולנים, חובבי צפרות וטבע.
 
זאמושץ', העיר העתיקה
בית העירייה בעל המדרגות המעוגלות בעיר זמושץ', כשעה נסיעה מלובלין  (צילום: כרמית וייס)

זאמושץ', העיר העתיקה
המרכז ההיסטורי של זמושץ'הוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו  (צילום: MagMos)
 
 

קייקים על נהר בוג

בדרכנו צפונה מלובלין, מצפה לנו חוויה נהדרת. במרכז הכפר סוואבאטיצ'ה (Sławatycze) שתי כנסיות קטנות – קתולית ואורתודוקסית, ושלושה פסלים שלראשיהם כובעי פרחים גבוהים, כנהוג כאן בחגיגות שלפני חג המולד.
 
אבל לנו מחכים כאן שלושה חותרים עם סירות קייק, לקחת אותנו לאחד ממסלולי השייט על נהר בוג (Bug) רחב הידיים. הנהר מסמן כאן גבול לא ידידותי במיוחד עם בלארוס השכנה ממזרח, והמלווים שלנו שבים ומזהירים לא לעבור לצדו המזרחי, השייך לבלארוס. בפיהם כמה סיפורים מסמרי שיער, על תצפיתנים המסתתרים בצדו השני של הנהר, וכבר לקחו פולנים תמימים שחצו את הגבול עם סירתם, לחקירות ומעצר. כמו הפולנים, גם אנו הישראלים נדרשים לוויזה לבלארוס, ולכן לא לוקחים סיכון, אך הנושא הופך סיבה להרבה צחוק.
 
לאחר הפסקה על אי קטן בנהר, בה כולנו נדרשים לכוסית וודקה - כדי שנוכל להמשיך לחתור...  אנו מסיימים את השייט המהנה סמוך לכפר Jabłeczna. חמישה ק"מ מפרידים בין שני הכפרים, ועל הנהר המפותל זה בערך פי שניים. שלוש שעות חלפו ביעף, לו יכולנו היינו ממשיכים – מימיו הרגועים של הנהר, הירוק סביב, השמים הכחולים שהאירו לנו פנים, החברה הנעימה – הכל משרה עלינו רוגע ואושר. ואכן, הקטע שחתרנו הוא חלק ממסלול ארוך הרבה יותר. המסע שלנו, מהקילומטר ה- 126 ועד הקילומטר ה- 114 – הוא רק 12 ק"מ מתוך 400 ק"מ, למי שמעוניין במסע כולו.
קייקים בכפר סוואבאטיצ'ה: טלפון: 48-606-972793+, דואל: mp@nadbugiem.pl
 
קייקים על נהר בוג, פולין
שייט קייקים רגוע על נהר הבוג, זהירות לא לעבור לצד של בלארוס  (צילום: כרמית וייס)
 
 

ארוחה של נהגי משאיות

במצב רוח עליז במיוחד, אחרי מסע הקייקים, אנו עושים דרכנו צפונה, נסיעה ארוכה לעבר אזור האגמים של פולין. רוב הדרך על כבישים צדדיים, בינות כפרים וערי פריפריה, שדות מלוא העין, פרות רועות באחו וירוק-ירוק-ירוק.
 
כביש 30E, המוביל מבלארוס אל ערים מרכזיות בפולין ומרכז אירופה, הוא הכביש הראשי היחיד עליו אנו נוסעים. פונדק Karczma w Zagrodzie במתחם של מלון הדרכים פאז'רו (Hotel Pajero) הוא בדיוק מה שצריך בנסיעה ארוכה – שולחנות בחוץ ובפנים, דשא גדול, מתקני שעשועים לילדים, אוכל טעים ומנות ענקיות, שיתאימו לנהגי המשאיות הרבים שעוצרים כאן. אחרי חתירה של 3 שעות (רוב הזמן פשוט שטנו עם זרם הנהר, אבל אל תגלו...), גם לנו מותר להתפרע עם מנות ענקיות, בעיקר כשהמחירים זולים להפליא.
מלון הדרכים פאז'רו
 
מסעדה בפולין
המסעדה במלון הדרכים פאז'רו, ארוחה ענקית לנהגי משאיות  (צילום: כרמית וייס)

 

מידע נוסף על לובלין

מדריך מומלץ בלובלין: מאצ'ה (Maciej Zbarachewicz) 48-502-097-263+ antur@antur.eu
בתי מלון בלובלין
השכרת רכב בפולין

כתבות נוספות

סיור מרתק בעיר לודג'
קרקוב - הבירה הישנה שעל הוויסלה
ורוצלב - הפתעה נעימה על גדות האודר
גדנסק וסופוט - יפהפיות לחופי הים הבלטי
ורשה – ישן, חדש ומתחדש
 
* הכותבת הייתה אורחת לשכת התיירות של פולין וחברת התעופה לוט.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר