בין שלוש ערים – חלק א':
ורשה – ישן, חדש ומתחדש
מאת: ד"ר רמי דברת


בעזרת מערכת הרכבות היעילה והנוחה המקשרת בין ערי פולין, ביקרתי בשלוש מהערים הגדולות והמרכזיות במדינה – ורשה, ורוצלב וקרקוב. ראשונה הייתה ורשה הבירה, עיר המשלבת בין ישן לחדש, עם גורדי שחקים ומתחמי בילוי מודרניים לצד מבנים "עתיקים" ששוחזרו באופן מדהים, לאחר ההרס הרב שספגה העיר במלחמת העולם השנייה.


כשאתם חושבים על פולין, אילו אסוציאציות עולות לכם בראש? כן, גם לי יש אסוציאציות מסוימות, וגם קשר אישי למה שאירע שם לבני עמנו לפני כ- 80 שנה. למרות מחשבות אלה, הרי שבאופן לא שכיח לגבי כתבות תיירותיות ישראליות על פולין, כתבה זאת תעסוק אך מעט בהקשר היהודי של עיר מעניינת זו.
כתבה על סיור בוורשה בעקבות מורשת העבר

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מבנים "עתיקים" ששוחזרו בכיכר השוק בעיר העתיקה   (צילום: patrick8484)
מרבית מהמבנים בעיר העתיקה שופצו לאחר שנהרסו במלחה"ע ה-2 (צילום: Lasma Artmane)
ארמון התרבות והמדע עם גורדי השחקים של ורשה ברקע (צילום: Dimitry Anikin)
לפי המסורת, בת הים הוורשאית היא אחותה של בת הים המפורסמת בקופנהגן (צילום: Datmater)
האנדרטה לזכר לוחמי גטו ורשה (צילום: רמי דברת)
המוזיאון היהודי מתרכז בעיקר בחיי היהודים בפולין, ולא רק במותם (צילום: משרד החוץ הפולני)
לאורך השנים הוסבו מפעלים ומתחמי עסקים ישנים למרכזי בילוי מודרניים (צילום: Jakub Dziubak)
כיכר השוק העתיקה (צילום: Rudy and Peter Skitterians)
הטיילת על נהר ויסלה (צילום: משרד החוץ הפולני)

מפת העיר ורשה ויעדי הטיול המוזכרים בכתבה, לפי סדר הופעתם (A-J),
מלון NYX ורשה (K), מלון אינדיגו ורשה נובי שוויאט (L)
 

בלטיותהעיר הגדולה נפרשת לרגליי

ורשה (Warsaw), בירת פולין, היא עיר גדולה המונה כ- 1.8 מיליון תושבים, כאשר באזור המטרופולין שלה מתגוררים כ- 3 מיליון אנשים. מרבית המבנים שלה (כ- 90%) ניזוקו בתקופת מלחמת העולם השנייה, כך שחלקה הגדול בנוי מבנים מודרניים או בניינים שנבנו בתקופת השלטון הקומוניסטי. כדי לקבל מושג על גודלה של העיר ועל המראה שלה, עשיתי מה שאני אוהב לעשות פעמים רבות בערים – לטפס למקום גבוה ממנו אוכל להשקיף על העיר כמעט ממעוף הציפור. כך מצאתי את עצמי בפסגתו של מגדל וארסו (Varso Place).

המגדל מתנשא לגובה של 310 מ' מתוך מתחם הכולל שלושה מבני משרדים, עסקים ובית מלון משגע - מלון NYX ורשה (NYX Hotel Warsaw by Leonardo Hotels) בבעלות קבוצת לאונרדו הישראלית, ועסקים אחרים. הוא נחשב כיום לבניין הגבוה ביותר באיחוד האירופי, עד שייבנה גבוה ממנו...
 
מלון מומלץ ורשה, רשת לאונרדו הישראלית

מלון מומלץ ורשה, רשת לאונרדו הישראלית
מלון NYX ורשה של רשת לאונרדו הישראלית - מלון 4 כוכבים משגע במיקום מעולה במרכז העיר,
המציע חדרים מרווחים, סוויטות מפנקות וסוויטות משפחתיות, עם מיזוג, מקרר, מכונת קפה ושירות אדיב

 

ממרפסות התצפית במגדל ניתן להתרשם מהמבנה הטופוגרפי הבסיסי של העיר: עיר שטוחה אשר "נקודת המשען" המרכזית שלה היא נהר ויסלה (Wisla, קרוי גם ויסטולה – Vistula) החוצה אותה, עם גשרים המקשרים בין שתי גדותיו. בין נקודות הציון המרכזיות הנראות בבירור ממרומי המגדל ניתן למנות את ארמון התרבות והמדע ואת האצטדיון הלאומי, סביבם פזורים גורדי שחקים מודרניים רבים. כמו כן, ניתן להתרשם כי ברחבי ורשה אזורים ירוקים רבים.
בתי מלון בוורשה
 

בסרטון: סיור וירטואלי ברחבי ורשה

 

ארמון התרבות והמדע והאצטדיון הלאומי

ניתן לכנות את ארמון התרבות והמדע (Palace of Culture and Science) כ"אחת המתנות הגדולות הכי לא רצויות בהיסטוריה". המבנה שגובהו כ- 230 מ' נתרם לפולין על יד סטאלין. הוא הוקם בתחילת שנות החמישים של המאה שעברה, כאשר בסביבותיו היו עדיין הריסות רבות מההפצצות של 1944. למרות שהמגדל הוא נציג "מרשים" של סגנון הבנייה המכונה ריאליזם סוציאליסטי, הוא מסמל בעיני פולנים רבים את תלאות המשטר הקומוניסטי בכלל ואת חיבוק הדוב של "אמא רוסיה" ושל סטאלין בפרט.

ליד גדת הוויסלה בולט במראהו האצטדיון הלאומי, המכונה גם "הארנה" (Arena). האצטדיון בן כמעט 60 אלף מושבים משמש למשחקי ספורט ולמופעים מוסיקליים. הגג יכול להיפתח ולהיסגר בהתאם לתנאי מזג האוויר, ומאפשר פעילות גם בחורף הקר של העיר. הארנה, כנקודת ציון עירונית, בולטת במיוחד כאשר היא מוארת באופן מרשים לאחר רדת החשיכה.

אפשר לשהות במרפסות התצפית זמן רב, שכן הן מאפשרות מבט של 360 מעלות על העיר וסביבותיה, אך לנו אצה הדרך לרדת במעליות המהירות, לעזוב את המגדל המרשים ולצאת לטיול רגלי.
 
ארמון התרבות והמדע, ורשה, פולין
ארמון התרבות והמדע – "אחת המתנות הגדולות הכי לא רצויות בהיסטוריה" (צילום: Iwona Castiello d'Antonio)

האצטדיון הלאומי, ורשה, פולין
האצטדיון הלאומי – משמש למשחקי ספורט ומופעים מוסיקליים (צילום: Borkos)
 

סיור בעיר העתיקה

קשה לבקר בוורשה ולהתעלם מהעיר העתיקה ומרכזה. הדבר המדהים לדעתי באזור זה הוא העובדה כי קשה לדעת שמרבית המבנים בו אינם "מקוריים", אלא אם כן סיפרו לך זאת.

עד למלחמת העולם השנייה, עמדו בעיר העתיקה (Stare Miasto) מבנים רבים מהמאה ה- 14 ואילך, כולל הארמון המלכותי. במהלך המלחמה, מרבית המבנים הללו נהרסו כליל, וכל מה שניתן לראות היום הוא שחזור. כל מילה אחרת המגדירה את השחזור מלבד "מדהים", לא תתאר כהלכה את מראה עיניך. כך למשל, כיכר השוק העתיקה (Old Town Market Place), על פסליה ומזרקתה, שוחזרה באופן נאמן למקור, על סמך תצלומים, מסמכים "וזיכרון אנושי" כבר בסוף שנות הארבעים ותחילת שנות החמישים של המאה שעברה.

הפולנים מתגאים בעובדה כי רוב הכספים למבצע שחזור מרשים זה, גויסו מקופת המדינה המדולדלת של פולין ההרוסה, ללמדך כמה חשוב היה לפולין להתחבר להדר עברה, מהר ככל האפשר, לאחר ההרס המסיבי של המלחמה בכלל ושל ההפצצות בפרט.
בתי מלון באזור העיר העתיקה
 
כיכר השוק העתיקה, ורשה, פולין
כיכר השוק העתיקה. קשה להבחין שמרבית המבנים ה"עתיקים" אינם אלא שחזור (צילום: .CC Krzysztof D)
 

שרידי החומה העתיקה וכנסיית סנט אנה

גם סיור תמציתי בעיר העתיקה יגלה מספר רב של אתרים חשובים ושכיות חמדה. אם לציין רק שתי דוגמאות מני רבות, הרי שמעניין למצוא בוורשה העתיקה שרידים מחומת העיר העתיקה, אשר נבנתה בהדרגה החל מהמאה ה- 13 ושופצה לאחר מלחמת העולם השנייה. למשל, ניתן להבחין בבירור בשרידי החומה הצבועה בגוון אדום לא רחוק מהכניסה לכיכר השוק.

הפתעה אחרת חיכתה לי כאשר ביקרתי בכנסיית סנט אנה (St. Anne's Church), לא רחוק מכיכר המצודה (שלפני המצודה המלכותית). כנסייה זו, במקור מהמאה ה- 15, אחת העתיקות בעיר, קיבלה את חזיתה הנאו-קלאסית בסוף המאה ה- 18 ומאז נותרה ללא שינויים משמעותיים. אחד המראות שהרשימו אותי כאשר נכנסתי לכנסייה, היו ציורי הקיר או ליתר דיוק שורות של פסי תבליט מלבניים במקומות שונים בקירות הצד של הכנסייה. אמרנו תבליט? אז אמרנו... אם נושיט את ידינו "ללטף" את התבליטים ניווכח כי מדובר בציורים בעלי שני ממדים בלבד. לא ציפיתי לצפות באחת מהאשליות התפיסתיות היפות מסוג זה דווקא בעיר העתיקה של ורשה.

כיוון שבעת הסיור החורפי בעיר העתיקה היה קר במקצת, שתינו יין חם באחד מבתי הקפה בכיכר על מנת להתחמם.
 
שרידי חומת העיר העתיקה, ורשה, פולין
שרידי חומת העיר העתיקה (צילום: CC Dennis Jarvis)

כנסיית סנט אנה, ורשה, פולין
כנסיית סנט אנה – אחת העתיקות ביותר בעיר (צילום: CC Dennis Jarvis)
 

סיור וטעימות במוזיאון הוודקה

אם אנחנו בעניין של "להתחמם", הרי שחימום "רציני" יותר חווינו באולם הטעימות במוזיאון הוודקה (Polish Vodka Museum). אך בל נקדים את המאוחר – הדרך לטעימות עוברת במוזיאון עצמו, בו מוצגת ההיסטוריה של המשקה בפולין – היסטוריה בת 500 שנה לפחות, כמו גם תהליך הייצור של המשקה החריף.

הוודקה בצורתה הסופית היא משקה חסר צבע עתיר אלכוהול (בדרך כלל בסביבות 40%) המופק ממספר סוגי דגנים או מתפוחי אדמה. הפולנים מתגאים בוודקה שלהם, וכדי שמשקה יוכל להתקרא בשם וודקה בפולין הוא צריך לעמוד בתו תקן מחמיר הנקבע על ידי הרשויות המתאימות.

יתרה מזאת, הפולנים רואים את עצמם כממציאי הוודקה המודרנית, אם כי הם מספיק הגונים כדי לציין כי הרוסים חושבים קצת אחרת, דהיינו שהם-הם הראשונים לרקוח את הוודקה כפי שהיא מוכרת לנו כיום... מכל מקום, וודקה נחשבת כחלק מהמורשת הקולינרית והתרבותית בפולין.
 
כנסיית סנט אנה, ורשה, פולין
מתוך הסיור במוזיאון הוודקה (צילום: רמי דברת)


המוזיאון ממוקם במבנה שהיווה חלק ממתחם שהוקם במאה ה- 19 ושימש כמפעל הגדול ביותר לייצור וודקה בפולין. כיום צבר המבנים אשר שופצו ברוב טעם, משמשים כמתחם מסעדות, בתי קפה ובילוי הקרוי על שם אותו מפעל – קונסר (Koneser).

בתצוגה המקיפה של בקבוקים ותוויות אשר יוצרו בשנים הארוכות בהן פעל המפעל נוכל להבחין בתוויות רבות, בין השאר כאלה המציינות כי תכולתן הינה וודקה כשרה. מעניין גם לעמוד על ההבדלים בין שיטות השיווק, הפרסום והמיתוג המיושנות אשר רווחו בתקופת השלטון הקומוניסטי לבין השיטות המודרניות אשר נהוגות כיום.

בהמשך הסיור נכנסתי ל"אקדמיה לוודקה" – בשם מחייב זה מכנים את מרכז הטעימות המהודר של המוזיאון, בו התנסיתי בטעימות שלושה סוגי וודקה, בהנחיית מומחה. למדתי כי לסוגי וודקה שונים טעמים שונים וכן אופנים שונים להתפשטות הניחוח בחלל הפה ובגוף כולו.
 

בסרטון: ביקור במוזיאון הוודקה בוורשה
ממפעלים למתחמי בילוי

בדומה לתהליך שעבר על מפעל הוודקה הישן, יש לציין כי יותר ויותר מפעלי תעשייה ומתחמי עסקים ישנים מוסבים למרכזי קניות ובילוי בוורשה של ימינו. כל זאת, תוך שמירה על קווי המתאר החיצוניים של המבניים ועיצוב פנים המשלב בין יסודות מקוריים לבין יסודות מודרניים, כמו מדרגות נעות וחנויות מסוגננות. ביקור במרכזים כאלו יכול להוות חוויה בפני עצמה הממחישה את המגמה הגוברת של שילוב בין ישן לבין חדש ומודרני ברחבי העיר. שניים מהבולטים שבהם הם ה- Norblin Factory – לשעבר מפעל מתכת, וה- Elektrownia Powiśle – תחנת כוח שהחלה לפעול לפני כמאה שנה.

תופעה זו, כמו גם מספרם הגדול והולך של גורדי השחקים העומדים על תילם, בנוסף לרבים אחרים הנמצאים בתהליכי בנייה, ממחישים את התהליכים המואצים העוברים על ורשה בהפיכתה לעיר מודרנית.
 
מתחם קניות, ורשה, פולין
מפעלי תעשייה ומתחמי עסקים ישנים הוסבו במהלך השנים למרכזי קניות ובילוי (צילום: רמי דברת)


מלון מומלץ בוורשה

מלון אינדיגו ורשה נובי שוויאט (Hotel Indigo Warsaw Nowy Świat) הוא מלון בוטיק ברמת 4 כוכבים, השייך לרשת מלונות אינטרקונטיננטל, ומתאים לפנאי ולעסקים כאחד. המלון נמצא במרחק נסיעה קצרה משדה התעופה, וממוקם ברח' נובי שוויאט המרכזי, בבניין מהמאה ה- 19 אשר נהרס במלחמת העולם השנייה ושופץ.

המלון המודרני כולל חללי פנים מעוצבים, ריהוט מסוגנן ורצפות עץ. כל החדרים ממוזגים וכוללים טלוויזיה בעלת מסך שטוח, אינטרנט אלחוטי מהיר בחינם, פינת עבודה ומכונת קפה. במלון ישנה מסעדה המגישה מטבח פולני מודרני, וארוחת בוקר טובה במיוחד תוגש לשולחנך "א-לה קארט".

מלון אינגידו ורשה נובי שוויאט, ורשה, פולין
מלון אינדיגו ורשה נובי שוויאט – מלון בוטיק מודרני ברמת 4 כוכבים


ביקור במוזיאון היהודי

למרות הנאמר ברישא של הכתבה, הרי שאי אפשר שלא להזכיר ולו בקיצור נמרץ, את אחד מהאתרים החשובים ביותר לכל יהודי (ולא רק) – המוזיאון היהודי, או בשמו הרשמי – המוזיאון לתולדות יהודי פולין (POLIN Museum of the History of Polish Jews). המוזיאון מתאר בצורה מרתקת את אלף שנות ההיסטוריה של יהדות פולין. כמובן ששואת יהודי פולין תופסת בו מקום מרכזי, אך כפי ששמו מצביע, אין לראות אותו כ"מוזיאון שואה". 
 

מבנה המוזיאון מרשים, הן מבחוץ והן מבפנים, ומיקומו משמעותי וסמלי – בשטח בו שכן הגטו היהודי ובאופן ספציפי, במקום בו הייתה מפקדת היודנראט ומול האנדרטה לזכר גיבורי גטו ורשה, אשר הוקמה כ- 65 שנה לפני פתיחתו של המוזיאון. התרשמתי מאוד מהקבוצות הרבות של ילדי בית ספר, גם בגילים נמוכים יותר, אשר פקדו את המוזיאון. המחשה נוספת לכך שכל הקשור ליהודי פולין בכלל ולקורותיהם בתקופה המודרנית, מעסיקים מאוד את פולין של ימינו.  
 

בסרטון: על הנעשה במוזיאון לתולדות יהדות פולין

 

התרעננות בטיילת על הוויסלה

על מנת להתאושש מכובדן של תחושות לא פשוטות המלוות אותי כאשר אני חושב על אחריתה של יהדות פולין, סרתי לטיול התרעננות בטיילת על נהר ויסלה – הארוך בנהרות פולין (מעל כ- 1000 ק"מ, מתוכם כ- 30 ק"מ הזורמים בשטחה של העיר ורשה). אורכה של הטיילת הבנויה על הגדה המערבית של הנהר הוא 5 ק"מ, ופזורים בה מתקני ספורט ומשחקים לילדים. אולי המראה הבולט ביותר בטיילת, הוא המוני המקומיים הפוקדים אותה – אם כדי להירגע מהעבודה או מהלימודים (בנייני אוניברסיטה רבים נמצאים בסביבה) או כדי לשבת באחד מבתי הקפה הממלאים את אזור הטיילת בקיץ. 

האטרקציה הנקודתית היחידה על הטיילת הוא פסל בת הים, אחד מני כמה המוצבים בעיר (לפי המסורת, בת הים הוורשאית היא אחותה של זו הידועה יותר, השוכנת בקופנהגן). מהטיילת ניתן לראות כי הגדה ממול שוממת יחסית והטבע בה עדיין "שולט" יותר, כך שבמרחק של חציית גשר ניתן להאזין ולצפות בציפורים רבות ולהרגיש בעיר כמו מחוץ לעיר.
 
הטיילת על נהר ויסלה, ורשה, פולין
הטיילת על נהר ויסלה (צילום: CC Radek Kucharski)

פסל בת הים על הטיילת, ורשה, פולין
פסל בת הים על הטיילת (צילום: CC Fred Romero)
 

מחלקה ראשונה ברכבת לוורוצלב

לאחר שנרגעתי בטיול נינוח בטיילת, התייצבתי במסוף תחנת הרכבת המרכזית של העיר (Warsaw Central), ערוך להתרווח במושב המחלקה הראשונה של הרכבת הנוסעת לוורוצלב. זה אולי המקום לציין כי אם בטיול אורבני בפולין עסקינן, הרי שרשת רכבות יעילה ונוחה מקשרת בין ערי פולין, כך שטיול רכבות הוא חלופה סבירה ואולי לעיתים אף עדיפה על טיול באמצעות רכב שכור.
 
תחנת הרכבת המרכזית, ורשה, פולין
תחנת הרכבת המרכזית בוורשה (צילום: .CC Krzysztof D)


כאשר ישבתי בקרון הרכבת המהירה מוורשה לוורוצלב, האסוציאציות הקשורות לבני עמנו שבו ועלו מדי פעם, תוך כדי המבט בשדות הירוקים וביערות העבותים שלצידי הדרך. אך לא הייתי יכול להתעלם מהעובדה כי הנסיעה נוחה מאוד, ומדי פעם מוגשים שתייה חמה וקרה וכיבוד קל (הכלולים במחיר הנסיעה במחלקה הראשונה). ניתן אף להזמין ארוחה מזינה במחיר סביר שתוגש למושבך או לסעוד את ליבך בקרון המסעדה המרשים. בכל תחנה (בנסיעה זו מעטות היו התחנות) מושמעת מזורקה ידועה של שופן שלצליליה עולים ויורדים הנוסעים לרכבת.

לאחר כשלוש וחצי שעות נסיעה מצאתי את עצמי בוורוצלב  ועל כך בכתבה הבאה בסדרה.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר