ורוצלב – הפתעה על גדות האודר

בין שלוש ערים – חלק ב':
ורוצלב – הפתעה נעימה על גדות האודר
מאת: ד"ר רמי דברת


איש האקדמיה הממושקף אשר עמד ליד הכניסה לבניין המרכזי של אוניברסיטת ורוצלב היה שקוע בעיון בספר ואני סקרתיו במבט בוחן, ניסיתי לצוד את מבטו, אך הוא המשיך לעיין בספר. לא, זה לא היה שיח בין אקדמאים. לאמיתו של דבר, איש האקדמיה לא היה אנושי אלא דמות בגובה כמה עשרות סנטימטרים שניצב דרך קבע בתנוחה מעניינת זו ליד פתח האוניברסיטה, כאשר לפניו מונחים מטבעות רבים.


מפגש זה ממחיש שני היבטים מעניינים הקשורים לוורוצלב – עיר אקדמית משופעת באוניברסיטאות, אשר ברחובותיה ובאתריה השונים פזורות דמויות קטנות ומפתיעות, ועל כך בהמשך הכתבה.
לכתבה הראשונה בסדרה על טיול בין ערי פולין: ורשה – ישן, חדש ומתחדש

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הצריחים המוארים באי הקתדרלה (צילום: Maciek Lulko)
אי הקתדרלה בו נוסדה ורוצלב לפני כאלף שנים (צילום: David Mohseni)
כיכר השוק (רינק) היפהפיה בעיר העתיקה (צילום: Maciek Lulko)
ורוצלב היא עיר אקדמית עם מעל 20 אוניברסיטאות (צילום: Marcin Jędrzejczak)
"שומר היונים" – אחד מבין מאות הגמדים הפזורים ברחבי העיר (צילום: Klearchos Kapoutsis)
בניין העירייה הישן (צילום: Przemysław Krzak)
בהיכל המאה וסביבותיו ניתן לבלות יום שלם (צילום: Poland's MOFA)
הגנים היפניים באזור היכל המאה (צילום: Arrideo Photography)
במתחם "מיני ורוצלב" מאות מבנים ואלפי דמויות מיניאטוריות (צילום: harmishhk)

מפת העיר ורוצלב עם היעדים המוזכרים בכתבה לפי סדר הופעתם (A-J) ומלון מונופול (K)


בלטיות
עיר של סטודנטים וגמדים

אחד המאפיינים הבולטים של ורוצלב (Wrocław) הוא היותה עיר אוניברסיטאית – מתוך כ- 650 אלף תושביה, כ- 150 אלף (!) הם סטודנטים. האוניברסיטה המרכזית בעיר היא בת מעל 300 שנה והיא מתגאה בכך ש"ייצרה" לא פחות מתשעה (!) זוכי פרס נובל.

ההיבט השני של "המפגש האקדמי" שתואר קודם קשור בצורה ישירה לדמות הפרופסור – הוא רק אחד מבין מאות דמויות מתכת זעירות המופיעות בחלקים שונים של העיר. פסלים אלה נקראים בשם הכולל "פרויקט הגמדים" (Dwarf Project). תחילת הופעתם של הגמדים מקרית: בשלהי השלטון הקומוניסטי התפתחה תנועת מחאה כנגד השלטון בשם "התנועה הכתומה". כתובות הגרפיטי, ברובן כתומות, שציירו פעילי המחאה נמחקו באופן חוזר ונשנה על ידי השלטונות. כתגובה מקרית ולא מתוכננת, החלו להופיע בעיר גמדים, אולי בגלל שהמילה גמד מזכירה בפולנית את המילה אדום (צבע אשר סימל, כידוע, את השלטון הקומוניסטי).

בתחילת שנות האלפיים החלו לצוץ, ביוזמות מקומיות, פסלי גמדים ברחבי העיר. היום ניתן ללכת מפסל אחד למשנהו במסלול הגמדים (Dwarf Trail) ברחבי העיר, או ליהנות מגילוי ספונטני ולא מתוכנן של גמדים רבים. כך תוכלו לחזות בשלל דמויות, וביניהן גמד מניף גיטרה, לציון אירוע נגינת גיטרה המוני של אחד משיריו של ג'ימי הנדריקס בכיכר העיר העתיקה, או קבוצה של שלושה גמדים "בעלי" מוגבלויות פיזיות. כך הפכו הגמדים לאחד מהסמלים המזוהים ביותר של העיר, לשמחת ילדים בני שלוש עד תשעים...
 
גמדים בוורוצלב, פולין
הפרופסור השקדן ונגן הגיטרה  שניים מבין מאות הגמדים הפזורים ברחבי העיר (צילומים: רמי דברת)

גמדים בוורוצלב, פולין
את הדמויות הזעירות תוכלו לגלות באופן ספונטני או ללכת בעקבות "מסלול הגמדים"
(צילומים: Bronisław Dróżka, Eveline de Bruin, Henryk Niestrój, Rene Rauschenberger)
 

היסטוריה בת 1,000 שנה

ההיסטוריה של העיר ורוצלב, בת 1,000 השנים לערך, הושפעה מגורמים רבים, כאשר אולי הבולט בהם הוא מיקומה באזור שלזיה (Silesia) הסמוך לגבול גרמניה. הגרמנים והאוסטרים שלטו תקופות ממושכות בעיר, אשר ידועה מאוד גם בשמה הגרמני – ברסלאו (Breslau). המתעניין בהשפעה של מיקומה הגאוגרפי של העיר – בין גרמניה לרוסיה, ובהיסטוריה מקומית ופולנית בכלל, טוב יעשה אם יבקר במוזיאון ההיסטורי בוורוצלב (The Depot History Centre in Wrocław). המוזיאון מתרכז בהיסטוריה של העיר ושל האזור החל מתחילת המאה העשרים, בדגש על החיים לאחר מלחמת העולם השנייה, כולל חיי היום-יום בעת המשטר הקומוניסטי.
 

בסרטון: טיול וירטואלי ברחבי העיר ורוצלב

 

שיטוט בעיר העתיקה

הכיכר המרכזית של העיר העתיקה – כיכר השוק (Market Square, ובפולנית Rynek), מרהיבה ביופיה. קשה להאמין כי כשלושת-רבעי מהבניינים בחלקה העתיק של ורוצלב נמחקו או נפגעו במהלך מלחמת העולם השנייה. מלבד מבנים מרשימים, הכיכר מכילה גם שפע של מסעדות, בתי קפה, נגני רחוב ואומני מיצג אחרים התורמים לאווירה התוססת השוררת בעיר בכלל ובמרכזה בפרט.

אולי המבנה הבולט ביותר בכיכר הוא המבנה הגותי של בניין העירייה הישן של ורוצלב (Old Town Hall), הנחשב בעיני רבים כבית העירייה היפה בפולין, שהוקם בסוף המאה ה-13 כבית פרטי של עשיר מקומי. פרנסי העיר קישטו אותו ואף הוסיפו שעון אסטרונומי מרשים בחזיתו, בדרך להפיכתו לסמל מרשים לפארה של העיר.
 
כיכר השוק, ורוצלב, פולין
כיכר השוק התוססת בלב העיר העתיקה (צילום: CC Martha de Jong-Lantink)

בניין העירייה הישן, ורוצלב, פולין
בניין העירייה הישן – מהיפים בפולין כולה (צילום: Gruu)


מתחת לבניין העירייה הישן שוכן מרתף הבירה שווידניצקה (Piwnica Świdnicka) שהוקם במאה ה- 14, והוא אחד מהמוסדות הוותיקים מסוגו באירופה הפעיל עד היום. באחת מחזיתות הבניין, זו שמעל למרתף, תבליט אבן המציג שתי דמויות – גבר אוחז קנקן בירה בידו ואישה הממתינה לו כאשר נעל בידה המונפת באופן מאיים למדי כלפי הגבר. רוצה לומר, "שתה כאוות נפשך, אך אין אני אחראית למה שיקרה לאחר שובך הביתה".

לא רחוק מכיכר העיר העתיקה, בכיכר המלח (Salt Square, ובפולנית Plac Solny), נוכל למצוא שוק פרחים ססגוני. המיוחד בשוק זה הוא כי הוא פתוח 24 שעות ביממה. כך שלא תוכלו לומר בהתנצלות "רצינו להביא פרחים, אך היה סגור".

מרתף הבירה בבניין העירייה הישן, ורוצלב, פולין
מרתף הבירה בבניין העירייה הישן, ורוצלב, פולין
מרתף הבירה העתיק והתבליט המשעשע שמעל דלתו (צילומים: רמי דברת, CC Klearchos Kapoutsis)
 

טיול ערב באי הקתדרלה

לוורוצלב יש עוד מרכז מלבד כיכר השוק והוא אי הקתדרלה (Cathedral Island, ובפולנית Ostrów Tumski), הממוקם בנהר אודר (Oder, או Odra בפולנית) – הנהר השני באורכו בפולין. שייט על האודר, כאשר מזג האוויר מאפשר זאת, יכול להיות בסיס נאות לחקור את האי, אשר בו נוסדה העיר לפני כאלף שנים. עד היום ניצבות שם חמש כנסיות בשטח קטן יחסית. הביקור בהן והשיטוט ברחובות הצרים ביניהן יכול להיות נעים, בייחוד לאחר רדת החשיכה, כאשר מנורות גז עתיקות מאירות את הרחובות.

אי הקתדרלה, ורוצלב, פולין
אי הקתדרלה שעל נהר אודר  מומלץ להגיע לכאן לטיול ערב נעים (צילום: CC Poland's MOFA)
 

ביקור בהיכל המאה וסביבתו

בוורוצלב תוכלו למצוא גם מבנים מרשימים, מודרניים יותר. מתחם מגוון ומרהיב ביופיו הוא זה שבמרכזו נמצא היכל המאה (Centennial Hall, ובפולנית Hala Stulecia). היכל המאה נבנה לכבוד תערוכה לרגל 100 שנה להכרזה של פרידריך וילהלם השלישי, קיסר פרוסיה, על התנגדות עמי האזור לשלטונו של נפוליאון ולקרב לייפציג בו הובס האחרון (1813). אכן, ב- 1913 נחנך המבנה, שנחשב אז כבניין חדשני המשלב בין גג בטון מזוין לבין כיפות ענק הנתמכות בקשתות של בטון, אשר משולבים בו אלמנטים של מתכת וזכוכית. בזמנו, גג הבטון שלו נחשב כבעל הקוטר הגדול ביותר בעולם (67 מ'). במבנה ישנם חללי תצוגה ענקיים, הפרושים סביב אולם מרכזי מרשים.

היכל המאה, ורוצלב, פולין
היכל המאה והמחט הגבוהה הניצבת ממולו (צילום: CC Maciek Lulko)


מול הכניסה המרכזית לבניין ניתן להבחין במחט מתכת דקה וגבוהה (כ- 100 מ' גובה), כעין אובליסק, אשר מהווה ניגוד ארכיטקטוני וסמלי להיכל המאה. מחט זאת הוקמה ב- 1948, לציון תערוכה שציינה את הסיפוח מחדש לפולין של שטחים שנלקחו ממנה, ובראשם מחוז שלזיה תחתית ובירתו ורוצלב. 

לפני היכל המאה, בריכה גדולה ובה מזרקות הפועלות באביב ובקיץ ויוצרות משחקי מים מרהיבים. המהלך בשבילים סביב הבריכה יכול להגיע לפארק מרשים אשר גולת הכותרת בו גנים יפניים אשר משולבים בהם מפלים. ליד היכל המאה ישנו מבנה המשמש לתערוכות, ולא רחוק משם גם גן חיות מרשים. בקיצור – אפשרויות שונות לבילוי יום שלם המתאים לכל בני המשפחה.

היכל המאה, ורוצלב, פולין
ברחבת היכל המאה מזרקות היוצרות משחקי מים מרהיבים (צילום: Łukasz Tekieli)

בית הכנסת "החסידה הלבנה" 

בהמשך שיטוטי בעיר, הבחנתי במרכזה של כיכר נאה, במבנה שנראה לי עם רכיבים מוכרים. בית הכנסת "החסידה הלבנה" (The White Stork Synagogue) הוקם בתחילת המאה ה- 19, עבור הקהילה היהודית שהייתה קיימת בעיר כבר מהמאה ה- 13. אם תהיתם מהו מקור השם המוזר לבית כנסת, הרי שבית הכנסת נבנה על ידי קבוצת אנשים שאחד מהם היה בעליה של בר-מסעדה באותו שם אשר עמד פעם במקום. בית הכנסת כמעט ולא ניזוק בליל הבדולח, בניגוד לבית הכנסת המרכזי בעיר שנחרב כליל בלילה מחריד זה. אולם, בחצר בית כנסת זה רוכזו יהודי העיר טרם גירושם למחנות ההשמדה.

בית הכנסת החסידה הלבנה, ורוצלב, פולין
בית הכנסת "החסידה הלבנה" מהמאה ה- 19 (צילום: רמי דברת)
 

בין אהרון הכהן לאליזבת הקדושה

למרות שכמעט לא נותרו יהודים בוורוצלב, סממנים של יהדות ועברית נוכחים בעיר (כמו בחלקים אחרים של פולין). כך, להפתעתי, "גיליתי" קיר ענק המציץ בין הסמטאות עם אותיות בשפת עבר. הקיר בלט במיוחד לעת לילה, עת הואר בצורה מעניינת. כאשר התקרבתי הבחנתי כי הכתובת שעל הקיר היא: "אהרון הכוהן הגדול הראשון". מתברר כי זהו מיצג אומנות שהוקם כדי לציין את השלמת תיקונו של עוגב ידוע המוצב בכנסיית אליזבת הקדושה (St. Elizabeth's Church) בעיר.

מזלה של כנסייה זו לא שפר עליה, לא רק שעברה מידי הכנסייה הקתולית לפרוטסטנטית וחוזר חלילה מספר פעמים, הרי שהיא ניזוקה פעמים רבות במלחמות ובשריפות. במהלך אחת מהן ניזוק העוגב האמור. כדי לסמל את גורלה העגום של הכנסייה בצורה גמדית, הוצבו שניים מהם לבושים ומצוידים במדי לוחמי אש, ערוכים לכבות כל שריפה, אם חלילה תפרוץ לפתע אחת נוספת בכנסייה חסרת המזל...

ורוצלב, פולין
מיצג האומנות בעל הכיתוב בעברית (מימין) לציון השלמת תיקונו של העוגב בכנסיית אליזבת הקדושה (במרכז),
עליה "שומרים" זוג גמדים לוחמי אש (משמאל) למקרה שתפרוץ בה שריפה נוספת 
(צילום: רמי דברת)
 

מיני ורוצלב – מתחם מיניאטורות יפהפה

ובמשקל קל יותר, בילוי מרהיב לכל המשפחה נמצא בקומה הראשונה של מגדל השמיים (Sky Tower) – הבניין הגבוה ביותר בעיר, שם בנו והרכיבו את "מיני ורוצלב וסביבותיה". מתחם Kolejkowo הוא אחד מ"מתחמי המיני" היפים שראיתי באירופה, כולל כ- 500 מ' של מסילות ברזל, 15 רכבות, כ- 60 קרונות, מעל ל- 200 מכוניות, כ- 250 מבנים וכ- 3500 (!) דמויות.

אחד הדברים אשר מצאו חן בעיניי במיוחד הוא שימת דגש על סצנות מפורטות הלקוחות מחיי היום-יום של האזור. כך, אם למנות שתיים מהסצנות הרבות, בפינה אחת ראיתי מספר גברים צופים בהתפעלות, על גדת נהר, באישה הלבושה בגד ים קצרצר, ובפינה אחרת – מספר דמויות מנסות לחלץ מכונית שנתקעה בבוץ, באמצעות טרקטור. הכול מוצג לפרטי פרטים בצורה מדויקת המעוררת התפעלות. בין ה"חידושים" הבולטים כאן ניתן למנות את החשכת המקום מספר פעמים בשעה למשך כחמש דקות, על מנת להבליט אפקטים של חשיכה.

מתחם מיני ורוצלב, פולין
"מיני ורוצלב וסביבותיה"  מתחם Kolejkowo במגדל השמיים (צילום: רמי דברת)
 

מלון מונופול – בגרסה מוקטנת ובמלוא תפארתו

היה מעניין לראות "בקטן" אתרים בעיר, אשר ביקרתי ושהיתי בהם. כך ראיתי באופן מוקטן את מלון מונופול (Hotel Monopol), המעוטר בחמישה כוכבים ונחשב למלון הקלאסי של העיר. המלון נבנה בסגנון נאו-ברוקי בסוף המאה ה- 19 ונחשב אז לאחד מבתי המלון המפוארים בגרמניה כולה. ההיסטוריה שלו עשירה במיוחד ואורחים מפורסמים רבים שהו בו, כמו פיקאסו, מרלן דיטריך ולהבדיל, היטלר, אשר נאם ממרפסת המלון לקהל שהתאסף מתחתיו. המלון ממוקם ממש במרכז העיר, מול בניין האופרה ובמרחק הליכה קצר מכיכר השוק (למותר לציין שמודלים מפורטים של שניהם מופיעים ב"מיני ורוצלב").

מלון מונופול, ורוצלב, פולין
מלון מונופול, ורוצלב, פולין  מלון מונופול, ורוצלב, פולין

מלון מונופול המפואר ממוקם במרכז העיר, במרחק הליכה קצר מכיכר השוק
 

ב"מיני ורוצלב" הבחנתי גם במודל מפורט של תחנת הרכבת המרכזית של העיר, אותה תחנה בה הגעתי ברכבת אשר הגיעה מוורשה, ואליה שבתי מספר ימים לאחר מכן כדי לעלות על רכבת אחרת, זו שתוביל אותי לקרקוב, תחנתי האחרונה במסע בין שלוש ערים גדולות בפולין.
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר