הזמנות לחופשה שלך
קרקוב – מגוון אתרי מורשת

טיול לפולין:  אתרי המורשת של קרקוב
מאת: אלי עמר


קרקוב היא העיר השלישית בגודלה ואחת מעריה העתיקות של פולין. העיר, שהוקמה במאה ה-7, שוכנת על גדות נהר הויסלה. היא הייתה בירת פולין בשנים 1038-1596, ובירת דוכסות קרקוב הגדולה בשנים 1846-1918. כעת היא משמשת כבירת מחוז פולין הקטנה.


קרקוב משמשת עד היום כאחד ממרכזי המדע, התרבות והאמנות הפולנית. יחד עם ההיסטוריה המפוארת שלה, נשארה העיר הלב הרוחני של המדינה. העיר משמשת אטרקציה חשובה לתיירים מקומיים וזרים. בשל מגוון אתרי המורשת בעיר, היא הוכרזה על ידי אונסק"ו בשנת 1978 כאתר מורשת עולמית.
 
טירת ואוול קרקוב
טירת ואוול החולשת על העיר העתיקה של קרקוב  (צילום: כרמית וייס)


טירת ואוול (A), הכיכר המרכזית בעיר העתיקה (B) ורובע 
קאזימייז'(C)
להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל
 
נהוג לזהות את מקור שם העיר קראקוב (Kraków) במייסד האגדי שלה, הנסיך קרקוס, שהיה שליט של שבט פולני. אמנם אזכורו הראשון של הנסיך קרקוס מופיע בשנת 1190, שנים רבות לאחר ייסודה של העיר. יש המייחסים את שם העיר למילה הפרה-סלאבית "krakula", שמתייחסת למשפט, או למילה הפרה-סלאבית "krak", שמשמעותה אלון, שנחשב לעץ קדוש.
 
העיר חרבה כמעט לחלוטין בפלישות הטטרים ב-1241, 1259 ו-1287, אך היא נבנתה מחדש ושוקמה, וב-1364 עלתה שוב לגדולה, כאשר המלך קזימייז' השלישי הקים בה את אוניברסיטת קרקוב. העיר המשיכה וידעה פריחה תחת שליטת השושלת היגיילונית (1386-1572) ונמנתה על ברית ערי הנזה. תקופה זו ידועה כתקופת הזהב של העיר, והיא היתה למרכז חשוב בתחומי התרבות, האומנות, האדריכלות, חקר המדע והמסחר.
 
ב-1572, לאחר מותו של אחרון מלכי השושלת היגיילונית, זיגיסמונד השני, עברה השליטה בקרקוב לשליטים זרים, והעיר החלה לאבד מחשיבותה. פלישת השבדים ומגפת דבר, שגבתה את חייהם של כ-20,000 מתושבי העיר, החמירו את המצב, וב-1596 עברה בירת האיחוד הפולני-ליטאי מקרקוב לוורשה.
הכיכר המרכזית בעיר העתיקה של קרקוב
הכיכר המרכזית בעיר העתיקה של קרקוב  (צילום: כרמית וייס)
 

 ברירת מחדל
 
עם חלוקתה השלישית של פולין ב-1795 שבאה לאחר מרד שהחל בעיר, עברה קרקוב לשליטת אוסטריה והיתה לחלק מגליציה. ב-1809 כבש נפוליאון את קרקוב וצירף אותה לדוכסות ורשה, אך לאחר תבוסת נפוליאון השיב קונגרס וינה את המצב לקדמותו, אם כי לעיר ניתן מעמד של "עיר חופשית". ב-1846 שוב פרץ מרד בקרקוב ובעקבותיו שוב סופחה העיר לאוסטריה ב-16 בנובמבר 1846. אזור העיר היה לדוכסות קרקוב הגדולה וקרקוב נבחרה לבירתו.
 
בחלקה השני של המאה ה-19 שוב ידעה קרקוב מידה של עצמאות ופריחה, והיתה למרכז תרבות ואומנות שהקנה לה את השם "אתונה הפולנית". בסוף במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 הותקנו בעיר צנרת מים ורשת קווי חשמלית, ופרבריה אוחדו החל לעיר אחת.
במלחמת העולם הראשונה נכבשה העיר למשך זמן קצר על ידי האימפריה הרוסית, והשלטון האוסטרי בעיר הסתיים ב-31 באוקטובר 1918 והעיר צורפה לרפובליקה הפולנית.
 
עם תחילת מלחמת העולם השנייה נכבשה קרקוב בידי הנאצים. ב־26 באוקטובר 1939 הכריזו עליה שלטונות הכיבוש כבירת הממשל כללי לאזור הכבוש - גנרלגוברנמן, וקבעו את מרכזם בטירת ואוול (Wawel). מרבית האוכלוסייה היהודית גורשה מהעיר והנותרים רוכזו בגטו ולבסוף נשלחו אל מותם במחנות השמדה.
בניגוד לורשה וערי פולין האחרות, לא החריבו הנאצים את קרקוב והיא שמרה על אופיה ועל מבני העבר שבמרכזה ההיסטורי, שבלבו כיום הכיכר המרכזית (Rynek Gowny).
חיפוש לינה בקרבת העיר העתיקה של קרקוב
 
בתקופה הקומוניסטית נבנה בעיר מפעל ענק לתעשיות פלדה, ברובע נובה הוטה (Nowa Huta) שבצפון-מזרח העיר, והיא הפכה גם למרכז תעשייתי, תוך שהיא שומרת על מעמדה כמרכז תרבותי, מסחרי ותיירותי.
 
פסל בכיכר המרכזית של העיר העתיקה של קרקוב
פסל בכיכר המרכזית של העיר העתיקה של קרקוב  (צילום: כרמית וייס)
 

הקהילה היהודית בקרקוב

מתחילת המאה ה-14 הייתה בקרקוב אחת מהקהילות היהודיות החשובות ביותר באירופה. בשנת 1495 גורשו היהודים מקרקוב לעיר החדשה שנבנתה סמוך לקרקוב ושמה קאז'ימייז' (Kazimierz). במרוצת הזמן הפכה קאז'ימייז' לשכונה של קרקוב. בשנת 1867 הורשו היהודים לגור בכל חלקי העיר.
 
בפולין העצמאית (1918 - 1939) ניהלה הקהילה היהודית חיי תרבות וחברה ערים ביותר. בשנת 1926 הוקם תיאטרון יהודי קבוע. יהודים היו כרבע מכלל הסטודנטים באוניברסיטה היגיילונית. בשנים שלפני פרוץ מלחמת העולם השנייה סבלה הקהילה היהודים מהתגברות האנטישמיות.
 
בספטמבר 1939, כאשר כבשו הגרמנים את פולין, הם קבעו את קרקוב כעיר הבירה. ב־6 בספטמבר 1939, עם כיבוש העיר, פתחו הנאצים ברדיפות שיטתיות של הקהילה היהודית בת אלף השנים, שמנתה לפני המלחמה כ-60 אלף נפש, כלומר כחמישית מתושבי העיר. על מנת לממש את תוכניתם ולעשות את קרקוב "יודנריין" (נקייה מיהודים), צמצמו הגרמנים את מספר היהודים בעיר עד למינימום.
 
אנדרטה להנצחת כיכר השילוחים של קרקוב
אנדרטה להנצחת כיכר השילוחים של קרקוב  (צילום: כרמית וייס)
 
ב־26 באוקטובר 1939 הכריזו שלטונות הכיבוש על קרקוב בירת הגנרלגוברנמן, והדבר גרם להגברת ההתעללויות ביהודים. בקרקוב הונהגו כל הצווים האנטי־יהודיים על ידי שלטונות הגנרלגוברנמן.
בימים 5-6 בדצמבר 1939 ניהלו הגרמנים מבצע טרור מקיף בשכונות היהודיות, בעיקר במטרה לגזול רכוש יהודים בהיקף גדול. באותם ימים הועלו באש גם מספר בתי כנסת.
 
ב־1 במאי 1940 פורסם צו האוסר על היהודים להופיע בשדרות ובכיכרות המרכזיות של העיר. ב־18 במאי הודיע ראש העיר הגרמני ליהודים, שניתנת להם הזדמנות לעזוב את העיר "מרצונם החופשי", ואלה שיעשו כן יוכלו לקחת עימם את רכושם. היום האחרון שנקבע להם היה ה־15 באוגוסט. ואמנם עד לאותו יום עזבו את העיר רבבות יהודים "מרצונם החופשי". בנובמבר 1940 החל הגירוש בכוח של יהודי קרקוב לעיירות הסביבה. עתה הורשו היהודים לשאת עימם רק מטען של 50 קילוגרמים לנפש. עד מרץ 1941 גורשו כ־40,000 יהודים, ובעיר נשארו כ־11,000 יהודים.
 
שיחזור חומות הגטו של קרקוב
שיחזור חומות הגטו של קרקוב, בצורה סמלית של מצבות  (צילום: הילה וייס)
 
ב־3 במרץ 1941 הוציא מושל המחוז ואכטר פקודה בדבר הקמת "אזור מגורים יהודי", לפיה חייבים היהודים שנותרו בקרקוב, כ־15 אלף נפש, לעקור אליו עד ל־21 במרץ. הגטו הוקם בפרבר פודגוז'ה, בדרום העיר קרקוב, בגדה השמאלית של נהר הויסלה. בשטח זה, לפני המלחמה, גרו כ־3,000 יהודים וגויים גם יחד. בעת ריכוז היהודים בתחום זה, לו קראו הגרמנים "הרובע היהודי", נצטוו הפולנים לפנות את המקום ונאסר עליהם לתת מחסה או עזרה אחרת ליהודים. הגטו חוסל סופית במרץ 1943, עם משלוח אחרוני היהודים בו למחנות ההשמדה.
כתבה על מחנות ההשמדה אושוויץ-בירקנאו
 
בית הקברות היהודי בקרקוב
בית הקברות היהודי בחצר בית הכנסת של הרמ"א  (צילום: כרמית וייס)
 
לאחר מלחמת העולם השנייה נותר קומץ יהודים בלבד בעיר. ניצולים בודדים שבו לעיר מהמחנות או ממקומות מסתור לאחר השחרור. בשנים 1947 - 1951 היגרו רוב היהודים עקב גלי האנטישמיות. אחרי שנת 1968 נשארו בקרקוב כמה עשרות יהודים בלבד.
 
לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי בסוף המאה ה-20 השקיעו פרנסי העיר משאבים רבים בשחזור ושימור הרובע היהודי של העיר- קאזימייז', תוך הנצחת מורשתו היהודית. בתי הכנסת במקום שופצו ומהווים אתרי תיירות פופולריים, וברובע נפתחו מסעדות, בתי קפה וחנויות בעלי גוון יהודי.
בשנים האחרונות, שבו יהודים רבים לקרקוב. חלקם באו לצורך עסקים וחלקם כדי לעזור ליהודים השוהים שם.
 
קאזימייז', הרובע היהודי של קרקוב
תחייה מחודשת לקאזימייז', הרובע היהודי של קרקוב  (צילום: כרמית וייס)

 

איך מגיעים לקרקוב

התחבורה הציבורית בעיר מבוססת על רשת צפופה יחסית של קווי חשמלית ואוטובוסים, המופעלים על ידי חברה עירונית. בנוסף, ישנם מספר קווי מיניבוס המופעלים על ידי זכיינים פרטיים. רכבות מקומיות מחברות בין קרקוב לפרברים. האזור ההיסטורי של העיר הוכרז כאזור ללא תחבורה, אך קווי חשמלית עוברים במרחק קצר ממנו.
תחבורת הרכבות מקשרת את קרקוב עם רוב ערי פולין, כאשר רכבות לורשה יוצאות בכל שעה. בנוסף, ישנן רכבות שיעדיהן מצויים מחוץ לפולין, כברלין, בודפסט, פראג, המבורג, לבוב, קייב ואודסה. תחנת הרכבת המרכזית בעיר נמצאת מחוצה לה ומקושרת בצורה טובה על ידי תחבורה ציבורית.
 
שדה התעופה הבינלאומי ע"ש יוחנן פאולוס השני בקרקוב ממוקם כ-11 ק"מ ממערב לעיר, ורכבות ישירות מתחנת הרכבת המרכזית של קרקוב גומאות מרחק זה ב-15 דקות.
 
העיר העתיקה קרקוב
כרכרת רתומה לסוסים, דרך נפלאה לטייל בעיר העתיקה של קרקוב  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ במרכז קרקוב

מלון דירות בטמאנובסקה (Aparthotel Betmanowska Main Square Residence) ממוקם בכיכר המרכזית של העיר העתיקה של קרקוב, במבנה היסטורי ששופץ למלון 4 כוכבים אלגנטי. הוא מציע סוויטות ודירות, עם מיזוג אוויר, מקרר, קוקמקום ומכונת קפה, ומאפשר גם חניה והסעות לשדה התעופה. חלק מהחדרים פונים לכיכר ובחלקם יש מקלחת הידרו-מסאז' או אמבט ספא.

מלון מומלץ במרכז קרקוב   מלון מומלץ במרכז קרקוב
מלון מומלץ במרכז קרקוב   מלון מומלץ במרכז קרקוב
מלון דירות בטמאנובסקה
 - מלון אלגנטי ולא יקר בכיכר המרכזית של קרקוב
 

מלון מומלץ בקרבת שדה התעופה של קרקוב

מלון הילטון גארדן אין (Hilton Garden Inn Balice Krakow Airport) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בפאתי שדה התעופה של קרקוב, מרחק מספר דקות הליכה, ו- 30 דקות נסיעה מהעיר. חדרי המלון ממוזגים כולם, יש בו חדר כושר (למי שממש חייב לפני הטיסה...), ציוני האורחים שלו גבוהים והמחיר סביר.

מלון הילטון ליד שדה התעופה של קרקוב, פולין   מלון הילטון ליד שדה התעופה של קרקוב, פולין
מלון הילטון ליד שדה התעופה של קרקוב, פולין   מלון הילטון ליד שדה התעופה של קרקוב, פולין

מלון הילטון גארדן אין, מיקום נוח לנוחתים ולממריאים בשעות הקטנות ולמי שלא רוצה להסתבך עם חנייה בעיר

מידע נוסף
בתי מלון בקרקוב
לינה בעיר העתיקה של קרקוב
השכרת רכב בפולין


כתבות נוספות על פולין

סיור מרתק בעיר לודג'
לובלין וכמעט אף מילה על שואה
טיול באזור האגמים של פולין
מחנות ההשמדה אושוויץ-בירקנאו

אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.מספר צפיות: 25965
71230
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!