www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה

פראג Prague

ערים מרכזיות ברנו Brno, אוסטרבה Ostrava, פלזן Plzen
משטר רפובליקה
אוכלוסיה 10.2 מיליון תושבים
שטח 78,866 קמ"ר
אקלים יבשתי לח, קיץ חם וגשום, חורף קר ומושלג.
שפה צ'כית 95%, סלובקית 2%
דתות

נוצרים קתולים 26%, נוצרים פרוטסטנטים 2%

קהילה יהודית כ- 3,000 יהודים
מטבע קורונה צ'כית (1 קורונה = 100 הלרס Halers.)
הפרשי  שעות (ללא שעון קיץ) 1-
קוד גישה טלפוני  420+
סיומת אינטרנט cz


 כיכר העיר העתיקה של פראג, צ'כיה
כיכר העיר העתיקה של פראג    (צילום: Czech Tourism)

 


דרוסקינינקאי

צ'כיה, סלובקיה או צ'כוסלובקיה?

הרפובליקה הצ'כוסלובקית (צ'כוסלובקיה) הוקמה בשנת 1918, עם סיום מלחמת העולם הראשונה, בעקבות איחודן של צ'כיה וסלובקיה, ובירתה היתה פראג. 75 שנה מאוחר יותר, בשנת 1993, ארבע שנים לאחר מהפיכת הקטיפה ונפילת השלטון הקומוניסטי, הן הופרדו מחדש, ופראג נשארה בירתה של הרפובליקה הצ'כית, או בשמה המקוצר צ'כיה. גם ההמנון והדגל הצ'כוסלובקי נשארו בידיה של צ'כיה.
 
כיום מורכבת צ'כיה בעיקר משני החבלים ההיסטוריים: בוהמיה - במערב ומוראביה - במזרח. כמו כן חולקת צ'כיה עם פולין חלק קטן מחבל שלזיה, שרובו כיום בשטח פולין. הרפובליקה הצ'כית (Česká republika), נמצאת במרכז אירופה. היא גובלת בגרמניה - בצפון ובמערב, בפולין - בצפון-מזרח, בסלובקיה - בדרום-מזרח ובאוסטריה - מדרום.

משנת 2004 משתייכת צ'כיה לאיחוד האירופי, אולם היא אינה שייכת לגוש האירו, שכן עליה לעמוד בתנאי אמנת מאסטריכט, ולכן היא עדיין שומרת על המטבע שלה – קורונה צ'כית.
 
פראג – העיר הזהובה
תיירים רבים הנוסעים לצ'כיה מבקרים בעיר פראג, הנחשבת לאחת הערים היפות והשמורות ביותר באירופה כולה. יחסית לערים גדולות אחרות באירופה, פראג כמעט ולא נפגעה במלחמת העולם השנייה. מסיבה זו ניתן למצוא בה מבנים עתיקים מרשימים ביותר, בסגנונות בנייה מגוונים, המייצגים את השנים שעברו מאז שנת 870, שנת הקמתה.
 
בפראג נשתמרו גם מבנים רבים ברובע היהודי של העיר, רובע יוזפוב, המעידים על עברה העשיר של הקהילה היהודית במקום. ברובע נמצא המוזיאון היהודי וכן ארבעה בתי כנסת, שבכולם מוצגים המנציחים את מורשת יהדות בוהמיה ומורביה: בית הכנסת מייזל, בית הכנסת הספרדי, בית הכנסת פינקס ובית הכנסת קלאוזן. לצדם נמצא בית הכנסת סטרנובה (אלטנוישול, ישן-חדש), ובית הקברות היהודי העתיק, בו כ- 12 אלף מצבות, הפזורות באי סדר, מאחר וחלקן מבצבצות משכבות קבורה נמוכות יותר. בנה היהודי המפורסם ביותר של פראג, פרץ קפקא, קבור בבית הקברות היהודי החדש בעיר.
בתי מלון בפראג
 
גשר קארל, ממוקדי התיירות של פראג, צ'כיה
גשר קארל, ממוקדי התיירות של פראג   (צילום: Czech Tourism)
 
צ'כיה היא לא רק פראג
התיירים היוצאים מתחומי העיר פראג, למחוזותיה הכפריים וההרריים של המדינה, זוכים לנופים נפלאים ולמקומות שידה של התיירות המסיבית טרם פגעה בהם. הנופים יפים ומגוונים, החל מאזורי שפלה, דרך רמות מתונות ועד לרכסי ההרים המקיפים את המדינה כמעט מכל עבריה. כשליש משטחה של המדינה מכוסה יערות, בעיקר באזורי ההרים, ולצדם שדות נרחבים, אדמות ביצה, ערוצי נהרות, אגמים, מעיינות מינרליים ומערות קארסט. ברחבי צ'כיה גם טירות רבות, ארמונות מפוארים וגנים מרהיבים, שרבים מהם הוכרזו אתרי מורשת עולמית.
 
גני טירת קרומיז במוראביה, צ'כיה גני טירת קרומיז במוראביה, צ'כיה
גני טירת קרומיז (Kromeriz) במוראביה, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו (צילום: Czech Tourism)
 
קהילה יהודית גדולה חייתה בפראג, אך גם מחוץ לפראג ניתן למצוא עדויות מרתקות לקיומן של קהילות יהודיות בצ'כיה. בעיר טשביץ' (Třebíč), למשל, היתה אחת הקהילות החשובות במורביה. הרובע היהודי נשמר בה, עם 120 בתים, מוסדות יהודיים, בית ספר, בית תמחוי ובית קברות, שבו 3,000 מצבות אבן, שהעתיקה שבהן היא משנת 1,625.
בעיר פילזן (Plzeň), שבמרכז בוהמיה, נמצא בית הכנסת השלישי בגודלו בעולם (אחרי ירושלים ובודפשט), המהווה את אחת מהאטרקציות לתיירים בעיר.
מידע נוסף למטייל בצ'כיה 


בית הכנסת הגדול בפלזן, צ'כיה
בית הכנסת הגדול בפלזן   (צילום: Czech Tourism)
מתי לטייל בצ'כיה

הקיץ בצ'כיה חמים ונעים, עם טמפרטורה ממוצעת של 20 מעלות צלזיוס (ביולי), וזהו הזמן הטוב ביותר לטייל בה, אם כי גם אז עלולה השמש לפנות את מקומה בפתאומיות לסערות רעמים וגשמים עזות. גם בעונות המעבר ניתן לטייל בה, בתוספת מעיל קל, אך מדצמבר עד פברואר מתכסה צ'כיה בשלג ועיקר התיירות היא תיירות סקי.

 

סקי בצ'כיה
בצ'כיה אין אתרי סקי גדולים וגבוהים מאד, ואלו שישנם מרוכזים בעיקר על רכס הסודטים, בצפון מזרח המדינה, ועל רכס שומאבה (Sumava), בדרומה.
אתר הסקי הגדול ביותר הוא שפינדלרוב מלין (Spindleruv Mlyn), הנמצא על רכס הרי הסודטים, במרחק של 150 ק"מ צפונית-מזרחית לפראג הבירה. זהו אתר סקי קטן, השוכן בליבו של הפארק הלאומי קרקונושה (Krkonoše), עם נופים מרהיבים ויערות, שמסלולי הסקי עוברים ביניהם. גובהו של האתר הוא 1,310 מ' והמסלולים יורדים עד לגובה 715 מ'. האתר מורכב משני חלקים נפרדים - Svaty Petr, ו- Medevedin. בשניהם יחד יש 20 מסלולים, באורך כולל של 25 ק"מ, ו-16 מעליות סקי (5 רכבלים ו-12 מסועים). מחיריו הזולים של האתר מושכים אליו בחורף לא מעט גולשי סקי מישראל וממדינות אירופה.
 
 אתר סקי בהרי קרקונושה, צ'כיה
אתר סקי בהרי קרקונושה   (צילום: Czech Tourism)
 
צ'כיה - פני הארץ ותושביה
צ'כיה מוקפת שטחים הרריים כמעט מכל עבריה, הרים אשר בעבר שימשו כגבול טבעי למדינה. ההר הגבוה בצ'כיה הוא הר סניישקה (Sněžka),הנמצא בהרי הסודטים, על הגבול עם פולין, וגובהו 1,602 מטר.
צ'כיה עשירה במקורות מים: נהרות, אגמים, מפלים, וכן מעיינות מינרליים ואתרי ספא רבים, במיוחד במערב המדינה.
הנהרות הראשיים הזורמים בה הם: נהר אלבה (Elbe) בבוהמיה, נהר מוראבה (Moravě) במוראביה, נהר אודר (צ'כית: Odra; גרמנית: Oder) באזור שלזיה ונהר ולטאבה (Vltava) החוצה את העיר פראג.
בצ'כיה אגמים טבעיים רבים, שמרביתם ממוקמים באזור ההררי של דרום בוהמיה. במהלך 100 השנים האחרונות הוקמו אגמים מלאכותיים רבים על מנת לשפר את זרימת המים בנהרות.
 
מרבית תושביה של צ'כיה הם צ'כים (90%), ויש בה מספר מיעוטים, בהם: מוראבים (3%), סלובקים (2%) וכן פולנים, גרמנים וצוענים.
מעל שני שליש מתושבי צ'כיה אינם דתיים או שאינם בעלי דת מוגדרת, רק 27% הם נוצרים ועוד 3% הם בני דתות אחרות.
  
תמונות פנורמיות של העיר העתיקה של צ'סקי קרומלוב, מהטירה ומהכניסה לעיר 
תמונות פנורמיות של העיר העתיקה של צ'סקי קרומלוב, מהטירה ומהכניסה לעיר
תמונות פנורמיות של העיר העתיקה של צ'סקי קרומלוב, מהטירה ומהכניסה לעיר (צילום: כרמית וייס) כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 48112
4188