מערב צ'כיה: טירות, מכרות ואוצרות

מערב צ'כיה:
על טירות, מכרות ואוצרות
מאת: נטע קלימי עילם


למחפשים לברוח קצת מפראג החמה וההומה בשיא עונת התיירות של הקיץ, אציע כאן את ההרים, היערות, העיירות היפות והנהרות הזורמים של מערב צ'כיה. 


חבל ארץ זה במערב צ'כיה מוכר בעיקר בזכות עיירות ספא ידועות, כמו קרלובי וארי ומריאנסקה לאזנה. אבל לא רק עיירות יפות יש כאן  הטבע הסובב אותן מזמין לצאת אל מסלולי טיול פחות מוכרים, שפרט למקומיים מגיעים אליהם תיירים מעטים.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

תצפית לעבר העיירה היפה לוקט והטירה שבראשה  (צילום: כרמית וייס)
הכיכר המרכזית בעיירה המקסימה לוקט  (צילום: כרמית וייס)
הכיכר הראשית בעיר חב, על גבול גרמניה (צילום: כרמית וייס)
פריחת עצי דובדבן מרהיבה בתחילת האביב  (צילום: כרמית וייס)
הטירה המרשימה של בצ'וב, אוצרת בלבה אוצר  (צילום: כרמית וייס)
תצפית מהטירה של בצ'וב על המרחב הכפרי   (צילום: כרמית וייס)
מסלול הליכה נוח על שביל ביצות הכבול מסביב לאגם קטן  (צילום: כרמית וייס)


יעדים במערב צ'כיה המוזכרים בכתבה: העיר קארלובי וארי (A), העיירה מריאנסקה לזנה (B) ויעדים נוספים לביקור
 

הטירה הפוטוגנית של לוקט

רק 15 דקות נסיעה מהעיר קרלובי וארי (Karlovy Vary) נמצאת העיירה ששימשה תפאורה מושלמת לסרט ג'יימס בונד "קזינו רויאל". אם היה צ'ק ליסט לאיך לבנות עיר יפהפיה, עם טירה במרכזה ונהר סביבה, העיירה לוקט (Loket) הייתה ללא ספק עונה על כל הקריטריונים.
 
על צוק סלע נישא, שלמרגלותיו מתפתל נהר, ממוקמת טירה יפהפייה מימי הביניים. השם לוקט, שמשמעותו בצ'כית הוא "מרפק", על שום פיתול הנהר המקיף את העיירה ומעצים את יופייה. היא נוסדה כבר במאה ה-13, אך במאה ה-15 הפכה למוקד חשוב לממלכה הבוהמית והוקפה בביצורים, ובמאה ה-19 התפתחה במקום תעשיית ייצור כלי פורצלן.
 
העיירה לוקט, צפון מערב צ'כיה
השם לוקט - בצ'כית "מרפק", על שום פיתול הנהר המקיף את העיירה ומעצים את יופייה (צילום: Volodymyr Kalyniuk)
 
העיירה לוקט פוטוגנית להפליא. תוך כדי שאנו קרבים אליה, מצאנו את עצמנו עוצרים שוב ושוב בצד הדרך כדי להתבונן בה ולצלם. הטירה היפה נבנתה במאה ה-13, בשילוב אדריכלות רומנסקית וגותית. בחצרה מתקיימים שווקים, ובמהלך סוף השבוע השני של אוגוסט משחזרים כאן את ימי הביניים, עם קרבות אבירים, רקדנים ומוזיקה גותית. בתוך הטירה חללי פנים מרשימים, עם ציור קיר מימי הביניים ואוספים של כלי נשק ופורצלן.
לינה בעיירה היפה לוקט

הטירה של לוקט, מערב צ'כיה
הטירה הפוטוגנית של לוקט והגשר המוליך לעיירה. תוך כדי שאנו קרבים אליה,
מצאנו את עצמנו עוצרים שוב ושוב בצד הדרך כדי להתבונן בה ולצלם
 (צילום: כרמית וייס)


הטירה של לוקט, מערב צ'כיה
הכיכר המרכזית בעיירה לוקט, הכלואה בפיתול הנהר (צילום: כרמית וייס)
 

טירת האוצר של בצ'וב

עוד חצי שעה נסיעה דרומה, בכפר בצ'וב (Becov), ניצבת מעל בתי הכפר טירה נוספת בת מאות שנים. לטירה זו יש סיפור מרתק, שמוביל לאוצר שנמצא בה עד היום – שמור היטב באחד מחדריה דגם של קבר (The Reliquary of St Maurus). הוא מכיל את עצמותיהם של ארבעה קדושים, ונחשב לחפץ ההיסטורי השני בחשיבותו בצ'כיה, אחרי תכשיטי הכתר.
 
הדגם נוצר בתחילת המאה ה- 13 עבור המנזר הבנדיקטיני, במטרה לשמור את עצמותיהם של ארבעה קדושים, בהם גם הקדוש מאורוס שעל שמו הוא קרוי. הדגם עשוי עץ מצופה זהב ומקושט בפסלונים ואבני חן, באורך של כמטר וחצי, והוא עוצר נשימה ביופיו.

טירת בצ'וב, מערב צ'כיה
טירת בצ'וב, סיפור מרתק שמוביל לאוצר שנמצא בה עד היום (צילום: כרמית וייס)
 

סיפורו המרתק של האוצר המסתורי

לאחר פירוק המנזר הבנדיקטיני הונח הדגם בכנסייה המקומית. בשנת 1888 הוא נרכש על ידי הדוכס אלפרד דה בופור-ספונטיין והועבר לטירת בצ'וב, בה התגוררה המשפחה. בסיום מלחמת העולם השנייה גורשו תושביו הגרמנים של האזור, השייך לחבל הסודטים, אל גרמניה. המשפחה החביאה את האוצר היקר מתחת לרצפת עץ, בטוחים שיצליחו לחזור לצ'כיה ולחלץ את התיבה.
 
אך להיסטוריה היו תכניות אחרות. חלפו עשרות שנים, הטירה נותרה סגורה ואיש לא ידע מה מסתתר מתחת לרצפה. כאשר הבינו שכנראה לא יחזרו לשם, מאחר שצ'כוסלובקיה הייתה מעבר למסך הברזל, החליטו בני המשפחה לשלוח נציג שינהל עבורם משא ומתן חשאי ויחזיר אליהם את התיבה. כך צץ לו לפתע איש עסקים אמריקאי, שפנה אל ממשלת צ'כוסלובקיה והציע רבע מיליון דולר עבור הזכות להיכנס לטירה ולהוציא משם חפץ שלהגדרתו "אינו שייך ואינו נחוץ לאיש". המשטרה החשאית, שגם כך אוזניה היו פקוחות במיוחד, חשדה מייד בבקשה המוזרה וכך מונה צוות חוקרים בניסיון להבין מהו החפץ שתמורתו מוכנים לשלם סכום כסף כה גבוה.
 
לא קל היה להבין מה מחפש איש העסקים המסתורי, אבל המשטרה החשאית חיברה פיסות מידע. הם שמו לב שמזג האוויר הגרוע שהיה בעת החיפוש לא מטריד את האמריקאי, ומכך הבינו שמדובר בחפץ שמאוכסן במקום סגור. כשהגיעו לקפלת הטירה, מספר ימים לפני ביצוע העסקה, הם הצליחו לגלות חפץ מתכתי גדול מתחת לקרשים, שערכו לא יסולא בפז.
 
מצבו של הדגם, לאחר שנים ארוכות של אחסון מאולתר, לא היה טוב, ונדרשו 11 שנים כדי לשקמו בקפדנות ולהציגו למבקרים בטירה. כיום התיבה שמורה ומוגנת היטב מאחורי זכוכית משוריינת והיא מרהיבה בגילופי הזהב ובאבני החן המצפות אותה. זהו ללא ספק אחד האוצרות הגדולים של האומה הצ'כית, ומשמח לדעת שהוא לא עשה דרכו לאיזה מוזיאון בפראג אלא נשאר במקום בו הוא נמצא ותורם לפיתוח התיירות באזור. סרט קצר מתעד את הגילוי וממרפסת הטירה נשקף נוף יפה של הכפר ושדותיו.
היכרות עם העיר פראג  | כתבות נוספות על צפון צ'כיה

האוצר בטירת בצ'וב, צפון מערב צ'כיה
הדגם  המרהיב של הקבר עם עצמותיהם של הקדושים,
נחשב לחפץ ההיסטורי השני בחשיבותו בצ'כיה, אחרי תכשיטי הכתר הצ'כי 
(צילום: Packare)
 

שביל ביצות הכבול

יער סלבקובסקי (Slavkovsky Forest) הוא היער המרכזי באזור, שמשתרע על הרכס בין קרלובי וארי ומריאנסקה לאזנה (Mariánské Lázně). בתחומי היער שמורת הטבע קלדסקה (Kladská Nature Reserve) היא הגדולה והיפה באזור. בלב השמורה ביצות כבול, שנוצרו לפני אלפי שנים, כאשר המים נלכדו בבריכות טבעיות, והעניקו בית למגוון צמחייה ובעלי חיים.
 
שביל יפה מתחיל ליד בקתה עם פנסיון קטן ומסעדת ציידים נהדרת (Restaurace a Pension U Tetřeva), מתפתל בין כרי דשא, עצים וביצות כבול, תוך שהוא מקיף אגם קטן. אורך השביל המעגלי והנגיש הוא 2.3 ק"מ, ולצידו נקודות עצירה וספסלים שאפשר לשבת עליהם ולשאוף את השלווה.
לינה באזור יער סלובנסקי  |  כתבה על משולש עיירות הספא במערב צ'כיה

שביל ביצות הכבול, מסלולי הליכה, מערב צ'כיה
לשאוף את השלווה, מסלול הליכה נוח על שביל ביצות הכבול מסביב לאגם קטן (צילום: כרמית וייס)
 

בירה וארוחה טובה בעיר חב

מאזור יער קלדסקה קצרה הדרך אל העיר חב (Cheb) שעל הגבול עם גרמניה. לעיר אין חשיבות תיירותית כיעד בפני עצמו, אבל אם אתם בסביבה היא יכולה להיות מקום עצירה נוח להצטיידות או ארוחה טובה. הכיכר המרכזית רחבת הידיים מציגה שילוב יפה של סגנונות ארכיטקטוניים, עם בתי קפה ומסעדות. אנחנו דגמנו את המסעדה של מבשלת הבירה המקומית (HVĚZDA) ולא התאכזבנו.
לינה בעיר חב
 
העיר חב (שב), מערב צ'כיה
הכיכר המרכזית בעיר חב, לא הרחק מהגבול עם גרמניה (צילום: כרמית וייס)
 

מסע אל בטן האדמה

חוץ ממים אזור זה במערב צ'כיה מחזיק עוד כמה דברים בבטן... האדמה. אך הפעם הם לא מבעבעים אל פני השטח ואנו אלו שצריכים לרדת ולחפש אותם. צפונית לעיר קרלובי וארי, באזור העיירה קלינובץ' (Klínovec), התגלו לפני מאות שנים מצבורים של בדיל, כסף ובמאה העשרים גם אורניום. באזור התפתחה תעשייה של כרייה, שהיא מהעתיקות בעולם, ופותחו טכניקות כרייה חדשניות לתקופה, שהתפשטו מכאן לכל אירופה.
 
תעשיית המכרות ההיסטורית הייתה מרוכזת על רכס הרי אורה (Ore), בגבול בין בוהמיה (צ'כיה) וסקסוניה (גרמניה). "אורה" הוא שם כללי למחצב, ואכן בזכות ריכוז המחצבים יש כאן אתרי כרייה רבים משני צידי הגבול. האזור הוא חלק של חבל הסודטים שרבים מתושביו היו גרמנים. לפני מלחמת העולם השנייה סופח החבל לגרמניה, במסגרת הוויתורים בהסכם מינכן, אך לאחר המלחמה גורשו תושביו הגרמנים.
 
במשך מאות שנים ירדו תושבי האזור אל המעמקים ומצאו את פרנסתם בדוחק. התעשייה הגיעה לשיאה במחצית המאה ה- 20,  אך מאז הצטמצמה פעילות המכרות ורובם הגדול נסגר. בשל החשיבות ההיסטורית, המורשת הטכנולוגית וההשפעה על התרבות ואורחות החיים, זכו המכרות להכרה כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו.

אזור המכרות, חבל הסודטים, מערב צ'כיה
במשך מאות שנים ירדו תושבי האזור אל המעמקים ומצאו את פרנסתם בדוחק (צילום: כרמית וייס)
 

טעימה מחייהם הקשים של הכורים

שום דבר במבנה העץ שניצב באמצע שום מקום, לא מכין אותנו לעולם השלם שנחבא מתחת לפני האדמה של מכרה מאוריטיוס (Mauritius Mine). לאחר שעטינו על עצמנו מעיל גשם וקסדה עם פנס, ירדנו בגרם מדרגות עץ עוד ועוד אל מתחת לאדמה. מערכת מרשימה של מנהרות, עם רוחב וגובה משתנים, חלקן נוחות להליכה ואחרות מעוררות קצת קלסטרופוביה, אך הן מוארות היטב. בחלק מהמנהרות הוצבו דמויות של כורים, כדי להמחיש את הקושי הרב של העבודה במכרות.
 
אפשר לרדת לעומק המכרה רק בליווי הדרכה, שניתנת בשפה הצ'כית בלבד. אך אפשר להסתדר גם בלי להבין את ההסברים, לקרוא את העלון באנגלית שמציעים כאן, ולדמיין את החיים הקשים שהיו מנת חלקם של הכורים. רבים מהכורים היו ילדים ונערים, שכן מידות גופן הקטנות היוו יתרון, ולמרבה הצער תוחלת חייהם הייתה קצרה במיוחד.

אזור המכרות בחבל הסודטים, מערב צ'כיה
בחלק מהמנהרות הוצבו דמויות של כורים, כדי להמחיש את הקושי הרב של העבודה במכרות (צילום: כרמית וייס)
 

גן עדן לחובבי הליכה

בצפון צ'כיה ובמערב חבל בוהמיה, על הגבול עם גרמניה, שימרו הכפרים והעיירות הרבה מהאותנטיות שלהם. בתי חווה, מטעים ושדות, כפרים שבמרכזם טירות עם צריחים מחודדים, שנראה כאילו יצאו מסיפורי אגדה. מסלולי הטיול כאן מוסדרים ומתוחזקים והמרחקים הקטנים יחסית בין מקום למקום מאפשרים טיול נוח שיתאים למשפחות, לחובבי חופשה פעילה וגם אלו שרוצים בטיול נינוח, כי אפשר גם ליהנות מהנוף בנסיעה, ללא מאמץ מיוחד.
 
הצ'כים מייחסים חשיבות רבה לטיולים ברגל, וביחס לגודלה זוהי המדינה עם הכי הרבה מסלולי הליכה מסומנים בעולם! היסודות לתרבות ההליכה בטבע הונחו כבר ב- 1888 כאשר הוקם לראשונה מועדון התיירות הצ'כי, שהורכב ממתנדבים שלקחו על עצמם לרשת את המדינה במסלולי הליכה. גם היום מאות מתנדבים דואגים באופן שוטף לסימון ותחזוקת 40,000 ק"מ של שבילי הליכה בכל רחבי המדינה, כך שכמעט מכל נקודה לנקודה אפשר להגיע ברגל.
 
כדי להוסיף עניין למסלולי הטיול, במטרה להגיע לנקודות תצפית יפות, נבנו מגדלי תצפית בראשי ההרים והגבעות, והם מציעים תצפית פנורמית של 360 מעלות. ישנם אלפי מגדלי תצפית כאלה (Hilltop Towers) בכל רחבי המדינה, שנבנו לאורך 150 השנה האחרונות, וייחודם הוא בכך שהם מעולם לא נבנו למטרות ביצורים או הגנה אלא אך ורק כדי להוסיף לחוויית הטיול בטבע.

טרקים בצ'כיה, מסלולי הליכה במערב צ'כיה
סימוני השבילים ברורים ונוחים, כמעט מכל נקודה לנקודה אפשר להגיע ברגל (צילום: כרמית וייס)
 

שייט קיאקים ורכיבת אופניים

לחבל הארץ הזה יש גם מה להציע בגזרת האקשן: חוץ ממסלולי טיול שיש כאן בלי סוף, בלב העיר קרלובי וארי זורם נהר אורה (Ohře River), המתפתל בין יערות ועיירות. קטע השייט בין העיירה לוקט לקרלובי וארי יפה במיוחד. מספר חברות מציעות שייט קיאקים בנהר, וניתן גם לצאת לשייט בן מספר ימים ולאורך 242 ק"מ, שכולל לינה לאורך המסלול.
 
אפשר גם לשכור אופנים בקרלובי וארי ולרכוב עימם כל הדרך עד לוקט, אך המסלול כולל עליות לא פשוטות ומתאים לרוכבים מנוסים בלבד.


טעימה בת 3 דקות ממסלול השייט על נהר אורה, כולל בקטע שלמרגלות הטירה של לוקט
 

אם שותים לא נוהגים

הצ'כים אוהבים בירה וגאים בבירה המקומית. אפשר למצוא כאן מבשלות בוטיק, שלחלק מהן גם מסעדה צמודה עם אוכל טוב וכמובן בירה, כמו המסעדה בה עצרנו בעיירה הקטנה בוז'י דאר (Bozi Dar). מסעדת מבשלת הבירה Pivoar Cerveny Vlk ממוקמת בבניין עץ עדכני ומסוגנן, עם מקומות ישיבה בתוך המסעדה ומרפסת חיצונית, עם תפריט מגוון ובירה טובה.
 
אם אינכם יודעים מה להזמין, בקשו את טעימות הבירה, רק שימו לב שבצ'כיה המושג "אם שותים לא נוהגים", משמעו אפס סובלנות ואפס אחוזי אלכוהול בדם. המדריך-נהג הנפלא שלנו, מארק די דוקה (Marc di Duca), הבעלים של חברת Best of Bohemia, שהוא בכלל אנגלי שבנה כאן את ביתו, אפילו לא טעם מהבירה. אני ממליצה עליו בחום, לכל טיול באזור זה של בוהמיה, ובמיוחד למסלולי הליכה, שכן הוא מכיר את השטח כאת כף ידו.
 
מסעדה במבשלת בירה, צ'כיה
אם אינכם יודעים מה להזמין, בקשו את טעימות הבירה.
רק שימו לב שבצ'כיה המושג "אם שותים לא נוהגים", משמעו אפס סובלנות ואפס אחוזי אלכוהול בדם
 (צילום: כרמית וייס)


המלצה על מלון בעיירה מריאנסקה לאזנה

מלון הבוטיק סוויס-האוס (Boutique Hotel SwissHouse) הממוקם בפאתי עיירת הספא מריאנסקה לאזנה, יכול להתאים לטיול כוכב בכל היעדים שהוזכרו כאן. הוא ממוקם בבניין בסגנון אר-נובו מהמאה ה-18, בו נאפה לראשונה וופל השוקולד הנודע, האופייני לאזור. בניגוד לרוב בתי המלון בעיירה, הוא אינו מיועד ללקוחות הספא הרפואי, אלא מתמקד בספא להנאה. מסעדת המלון, המגישה אוכל מקומי מסורתי לצד מטבח בינלאומי, ידועה בכל האזור.
 
מלון מומלץ בעיר מריאנסקה לזנה
מלון הבוטיק סוויס-האוס
  לטיול ביעדי הכתבה ולפינוקי ספאכפי שנוכחתם לראות, זהו אזור נהדר לטיול של מספר ימים, שאפשר בקלות לחבר אותו עם ביקור בפראג ולהוסיף לחופשה המון ירוק ויופי. 

מידע נוסף

כתבות נוספותנטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר